STADSNIEUWS De schilderijen tentoon stelling De jeugd door de branding Zesde lustrum Utile Dulci Maandag 10 November 1941 SCHIEDAMSCHE COURANT Wordt Vrijdag geopend Rede van ds. A. T- W. de Kluis in de Westerkerk „Des duivels prentenboek" Huldiging Vleesch over de vrijbank De artsen en dë\^a!gemeene ziekenfondsen Pag. 2 De prijsaanduiding van waren Waardebons van Winterhulp Waarom met Duitschland tegen het bolsjewisme? Concert in de Groote Kerk De Schied. IJs-vereeniging St. Joseph's Gezellen Vereen. Verloren en gevonden Agenda De tentoonstelling van schilderijen, die meedingen in de prijsvraag, uitgeschreven door de Commissie voor bet Stedelijk Ma- seum, omvat in totaal 201 stuks, die zijn opgesteld in de kleine en groote boven zaal van het museum en in de kapel De jury is reeds met haar arbeid gereed, maar de uitslag is nog niet bekend, Vrijdagmiddag wordt de tentoonstelling offi cieel geopend en dan wordt ook de uit slag bekend gemaakt, wat zal gebeuren door het openen van de enveloppen, die de namen van de inzenders bevatten. ,Er zijn schilders, die twee en zelfs drie schilde rijen hebben ingeleverd. Vooral de Lange Haven; de Korte Haven, de Walvischmolen en de molen De drie Koombloemen, heb ben" zeer de belangstelling getrokken van 6e schilders. Too men weel zal op de tentoonstelling gelegenheid bestaan schilderijen te koopen. Het gekochte zal echter eerst na afloop van de tentoonstelling kunnen worden ge leverd. v Op uitnoodiging Van de Wgkvereeniging in [Wijk II der Ned, Herv. Kerk heeft gisteravond ds. A. X. W. de Kluis uit Rotterdam in de .Westerkerk een rede gehouden over: „Dé jeugd door de branding." Ds. J. \V. Tonsbeek, voorzitter van de JVijfev ereenigmg, heeft de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend en zijn voldoenin uitgesproken, dat de kerk zoo vol was. Zelfs' do consistoriekamer was geheel in beslag ge nomen. Ds. De Kluis merkte op, dat jeugd en branding bij elkaar behooren. De branding vormt de scheiding tussehen het vaste land den kinderleeftijd, waann men gedragen wordt door bet gezin, waartoe men behoort en de volle zee het zelfstandige leven van den volwassene. Drie golven. Dit den tijd dat spr. te Vlissingen stond, her innert bij zich, dat men daar ia de branding altijd drie opeenvolgende golven kon ontdekken. Dat is ook h»t geval bij de branding in liet mensehenleven. De eerste golf is: de verheerlijking van het nu; liet geloof, dat met dit leven alles gege ven is, zoodat het zaak is er uit be halen wat er in zit. Dat is tot een religie geworden, die in strijd is met het Christelijk geloof. Hen beeft den Bijbel en de kerk niet meer noodig; het geloof is een illusie en men aanvaardt de stelling van Freud, dat geloof niets meer is dan een"vader-complex uit je jeugd. In 'tkort: de eerste golf is de aanbidding van het leven. De tweede golf is: de dood aan al het indivi- dueele. Daarin komt naar spr. meent te merken, den laatsten lijd eenige verandering, i Tot voor kort hadden echter de meisjes b.v. dezelfdie lippen, hetzelfde platinahaar; dezelf de rood1© nagels; dezelfde d.w z. geen wenkbrauwen. Zoo was het uiterlijk en zoo was het innerlijk. Alles is zooveel mogelijk ge üniformeerd. De derde golf wordt gekenmerkt door het op zij schuiven van alle vormen en het uithollen "van waarden, dje vroeger aanvaard- werden. Alle persoonlijke verantwoordelijkheid wordt weggenomen en met een razende vaart gaat men door het leven. Men onderschatte de kracht van de branding niet. Maar is men door de drie golven van de branding heen, dan is men in vol ie zee. Belang rijk is op het juiste moment door de drie golven heen te duiken. Daarbij wil de kerk helpen; zij heeft een ervaring van 20 eenwen met die branding en kan met autoritair gezag daar over ©ordeelen. De kerk spreekt uit naam van Jezus Christus, die den dood vond, maar als trium- fator verrees en Hij gaat mee door de branding De boodschap van de kerk is: Luistert naar Christus! Hij ziet in elk menseh een schep ping van Zijn Vader; Jezus heeft een afkeer van het collectivisme; Hij vernietigt de sccha- blone en vormt het karakter. Jezus neemt je mee door de branding en helpt in elke con crete moeilijkheid in het leven van den mensch. Opmerkingen naar aanleiding ran vragen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door een viertal jongeren, waarbij één dame gebruik gemaakt. Bij de-beanlwoording merkte ds. De Kluis o.a. op, dat hij drie „golveii" heeft genoemd, maar zij kunnen ook andere namen hebben. Ook .door die helpt Christus de nfénscken heen. Niet altijd heeft men aan het gebed even veel steun. Indien men "s nachts, als het b.v. buiten onrustig is, bidt en men vindt daarin sterkte, dan is het goed; overdag bidt men niet altijd met zijn heele hart. Dat is zonde, maar daarvoor is vergeving. Men houdt soms in zijd. leven iets vast, dat niet goed is, en dat staat dan een juiste verhouding tot den Vader in den weg. De vraag: Had God niet de ellende, die over de wereld gekomen is, kunnen verhoe den? is niet nieuw. Als een vader tegen zijn zoontje zegt: Denk er om/ de haard brandt weer! het ventje twijfelt aan de juistheid van diemededeelïng en legt, als vader de kamer uit is, zijn handje op de heete kachel, dan heeft het kind niet het recht te vragen: Waarom heeft vader niet voorkomen, dat ik .mijn hand kon branden. We moeten niet beginnen om God vragen te stellen, die we aan ons zelf moeten voorleggen 5 Ds. Tonsbeek heeft een slotwoord ge sproken. Junioren Excelsior. Zondag a.s. zal het 20-jarig bestaan van de junior-afdeeüng van Excelsior eenigszins fees telijk worden herdacht, 'a Morgens half 9 wordt in de R.K. kerk aan de Lange Haven een H. Mis voor de leden van Excelsior opgedragen, met algemeens H. Communie. Na de H. Mis volgt een gemeenschappelijk ontbijt ia het ge bouw van de St. Joseph Bezeilen, waarna een gezellig samenzijn volgt niet attractie's» Zoo mogelijk wordt om half één een voetbalwedstrijd voor het G 11 junior-elftal gehouden en ten slotte volgt een feestavond in Musis Sacrum, die om 5 uur' aanvangt en waar ook de ouders van* de junioren worden verwacht. De mededeelïng aan het eind van een ietwat fantastisch verhaal: „Toen werd hij wak ker I 't Was maar een droom 1" wekt bij som mige menschen ook bij ons een krie belig gevoel! Bij het opnieuw zien van het blijspel: „Des duivels prentenboek", dat Zaterdagmiddag door Utile Dulci in Musis Sacrum ter gelegenheid van haar 6e lustrum werd opgevoerd uitslui tend voor genoodigden, hebben we dat gevoel niet gehad, althans niet in die mate, dat het hinderlijk was. Dat komt, omdat de droom van Philip Stone, den tooneelschnjver, dat hij bij het kaartspel van Livingdale niet alleen 2000 pond won, maar ook diens vrouw Alice, op het tooneel werkelijkheid werd. Vele aanwezigen zullen eemge jaren geleden als lid van den Schiedamschen Kunstkring^ ook reeds „Des duivels prentenboek" hebben zien opvoeren door het gezelschap van Van der Lugt Melsert, maar "het genoegen dit nu nog eens van Utile Dulci te zien, zal er niet minder groot om geweest zijn, want de leden van de jubiieerende Schiedarnsche tooneelver- eeniging, die Zaterdagmiddag optraden, had den na een rustperiode van lt/g jaar, er schik in weer op de planken te staan t De uitvoering was in alle onderdeeiefl weer uitstekend verzorgd. In het laatste bedrijf werd er in de bloem scène als Stone aan Li vingdale voorstelt te spelen met ais inzet 2000 pond tegen een witte anjer, die op Living- dale's re: er was gestoken even een beetje gebroddeld en ook een verspreking kwam wel eens voor, b.v.: „Jij hebt mij verloren" in plaats van: „Jij hebt mij gewonnen", maar dat waren slechts kleinigheden, die den zeer goeden indruk niet konden schaden. Het stuk op zich zelf is aardig. Stone speelt met Livingdale kaart. De laatste heeft eeu vreeselijke deveïne; zet, daartoe geanimeerd door den secretaris van- Stone, Lewis Fraser, tenslotte zijn vroutf is en...... verliest Dat is een onderwerp voor Stone, die leeg-geschre\en is, voor een nieuw tooueelstuk en cm de juiste psychologische gegevens te verkrijgen, eisclit bij zijn winst op. Hij speelt eerst met Alice, zijn winst; komt onder haar bekoring; de ont goocheling kornt; eerst tijdens een intiem <1- nertje bpj de visch en dan als de echte" Alice ten huize van den schrijver erschijat. Met een bewonderenswaardige vlotheid is dit blijspel van A. den Hertog "door Utile Dulci gespeeld. Niet alleen de ,mtonatie, waarmee de vaak fe'l-e dialoog werd gezegd, ook Je mi miek en de ingevoegde- kieme rustpoozen in het gesprek waren weloverwogen en werkten er toe mee de illusie te v-ekken: Wat opjiet tooneel gezegd wordt, is echt Het zijn in hoofdzaak de beproefde, oude krachten an Utile Dulci die in „Des duivels prentenboek" optreden. Jan Vos is de tooneel- schrijver Philip Stone; mr. E. A. Cokart zijn secretaris, die zoo'n beetje op voet van gelijk heid verkeert met zijn broodheer; ir. W. E. Hoek was weer een uitstekende butler; Leen Bakker, een van de jongeren, maar die reeds eerder toonde voLledig in het U. D.-kader te passen, was Lievmgdale,. die maar niet genoeg kon krijgen van des duivels prentenboek en zjjil vrouw Alice was mevr. R. Maas Ge-es- teranusIloogerwaard. Mr. D. Visser fun geerde voor haarvader, Sir John Houghton; mr. L. CokartRobertson was haar bij de hande en rad-torigige vriendin, mej. Joan Melchers had eer zeer bescheiden rolletje als dienstmeisje. Het decor was goed verzorgd; de tuinkamer ten huize vap de Livingdale's was zelfs zeer goed. Jan Vos voerde de regie; hij is met 176 voorstellingen verreweg recordhouder bij Utile Dulci. Het V. D.-stnjkje onder leiding van den heer P. Maas Geesteranus, heeft weer met beschaai- de muziek dp pauzes tussehen de bedrijven gevuld en ook voor den aanvang gespeeld. Welkomstwoord De voorzitter, m r. D. Visser, heeft de gasten van U. D. welkom geheeteu. Niemand is thans erg feestelijk gestemd, aldus spr., maai toch wil U. D. in grooten eenvoud haar 6e lustrum herdenken. In het bizonder werden drie van de oprichters der vereeniging, die in de zaal aanwezig waren, welkom geheeten. (We vernamen, "dat er nog 11 oprichters lid van U. D. zijn. Het getal 11 speelt wel een merk waardige rol bij deze vereeniging, die op den Hen van de 11e maand van 1911 werd op gericht;. U. D. is trotsch, dat zij als Schiedamscbe ver eeniging haar 6e lustrum in onze oude, goede stad kan vieren en vol moed en vertrouwen gaat z§ de toekomst tegemoet. Na afloop van de voorstelling is de jubi ieerende vereeniging door verschillende vereeni- gingen gehuldigd. Namens de Schiedamscbe vereeniging tot be strijding der tuberculose en de Schiet!amsche Gezondlieidskolome sprak dr. A. Hoogen- d ij k, die als mede oprichter van U.D. ook een persoonlijk woord sprak. Spr. bracht U.D. dank voor den steun, aan beide vereenigin- gen verleend en riep ook voor de toekomst de hulp van U.D. in. De heer K. J. Hejjboer herinnerde er aan, dat UD. in 319 voorstellingen f33 000 voor liefdadige doeleinden bijeen heeft gespeeld en bracht den dank over van de Vereeniging Zwakzinnigenzorg, die daarvan ook heeft-'ge- profiteerd. Ook als voorzitter van den Schie damschen Kunstkring huldigde spr. U.D, die de liefde voor de iooneelspeelkunst in- Schie dam tot een behoorlijk peil heeft opgevoerd. De heer P. Maas Geesteranus uit Bilt- hoven, voerde het woord namens de Tooneei- vereeniging „De Eekhoorns", en uitte zijn be wondering -voor het vertoonde spel, Aan den regiseur, Jan Vos, werd een krans aange boden. Namens de vereeniging „De Kleuterschool" te Schoonhoven, waarvoor U.D. ook eens is opgetreden, sprak de heer G. van Os van de A b e e 1 e n en bood een blauw wandbord aan, speciaal te Schoonhoven voor U.D. bij haar 6e lustrum vervaardigd. De heer G. de Goederen, voorzitter van EHBO., afdeeling Schiedam, betoogde, dat U.D. de kunst in dienst van de weldadigheid heeft gesteld, wat door velen, ook door E H.B.O. en de" kern van de Luchtbescherming, wordt gewaardeerd. De heer N. W. van Gelder, uit Bilthoven, oud-directeur van de R.H.B.S, sprak een per soonlijk woord. Van de 70 hier ter stede gege ven voorstellingen door U.D. heeft spr. er zeker CO hijgewooncL Ook het U.D.-strijkje be trok spr. in zijn hulde. Mr. D. Visser, heeft als voorzitter alle sprekers en zij die bloemen en geschenken aan- Door den keuringsdienst van vee en vleesch worden in het voormalig St. Jacobs Gasthuis tegen overlegging van de stamkaart, knipkaar- len aan houders van vetkaarten uitgereikt Op deze knipkaarten zal men over de vrijbank vleesch kunnen betrekken, op eiken met „vleesch" gemerkte bon 100 en op „vleéschwa- ren" 200 gram (met been). Morgen zijn aan de beurt zij, die een vet- kaart hebben, en wier geslachtsnaam met Po tot en met Pij, Q, R, S en -T begint. „liet bureau voormalig St. Jacobs Gasthuis is geopend van 9 tot half één en van 2 "tot half 6. boden, dank gebracht. U.D. wilde het 30-jarig bestaan in grooten eenvoud herdenken en is wel eenigszins verrast en beduusd door deze spontane huldiging. Zijn woord tot elk der sprekers afzonderlijk besloot spr. met de hoop te uiten, dat U.D. spoedig weer voor een lief dadig doel zal hunnen spelen. Heden- en morgenavond wordt „Des duivels prentenboek" opgevoerd voor de kern van de Luchtbescherming en hun introducée's. M. Stavenga. De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken deelt mede Het is gebleken, dat zich bij de uitvoering van het ziekenfondsbesluit hier en daar moei lijkheden hebben voorgedaan tengevolge van da omst/ndigheid, dat de verhouding tussehen de aigemeene ziekenfondsen (het betreft hier dus de verplichte verzekering) en de deel- )nemers aan de ziekenfondsen, zooals artsen, tandartsen enz., nog met is geregeld. Deze re geling is binnenkort te verwachten. In afwachting daarvan kan reeds thans wor den medegedeeld, dat degene, die zich heeft bereid verklaard als deelnemer toe te treden toteea algemeen ziekenfonds, met de bevoegd heid zal hebben zijn medewerking als deel nemer aan een ander ter plaatse zijn. werk zaamheid uitoefenend algemeeii ziekenfonds te weigeren, m.a,w. dat de bereidverklaring om als deelnemer tot een algemeen ziekenfond toe te treden in beginsel zal inhouden de bereid verklaring om toe te treden tot elk ander ter plaatse werkzaam algemeen ziekenfonds. De in sommige nieuwsbladen verschenen mededeelmgen van artsen, dat zij slechts be leid zijn in de toekomst aan éen bepaald al gemeen ziekenfonds hun medewerking te ver leenen, zijn dan ook misplaatst. Slechts \oor onderneraingsfondsen bij onder nemingen, welke beschikken over een eigen geneeskundigen dienst, zal een uitzondering worden gemaakt. Ten aanzien van aigemeene ziekenfondsen, bij welke een of meer categorieën^ in vasten loondienst zijn, zal een overgangsregeling. viu bet leven worden' geroepen. Ook de bij deze ziekenfondsen ingeschreven verplichtverzekerden zullen, na afloop van'don overgangstijd, moeten kunnen kiezen uit» alle artsen, tandartsen enz. Ter plaatse, die zich hebben beschikbaar gestekte- als ziekenfonMs- deelnemer, opdat het beginsel van de vrije keuze zooveel mogelijk tot zijn recht kome. Teneinde mogelijk misverstand te voorkomen, zij nog vermeld, .dat homoeopalïsche artsen ten aanzien van het ziekenfondswezen dezelfde rechten en plichten Nebben als de andere art Het in Mei j.l. in werking 'getreden prijsaan- duidingsbesluit heeft, naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, nog niet de bekendheid verkregen, die het toekomt. Dit bèsluit, dat is uitgevaardigd, teneinde ien consument in de gelegenheid te stellen zich er van te vergewissen, dat de prijs, welke hem in rekening wordt gebracht, in ieder geval niet hooger is dan de prijs, die aan anderen in re kening wordt gebracht, en dat _hem bovendien de mogelijkheid geeft, de ia rekening gebrachte prijzen te vergelijken met de van overheidswege gepubliceerde maximumprijzen, was aanvankelijk slechts van toepassing op voedings- en genot middelen, textiehvaren en lederwaren. Sindsdien zijn ook voor schoenreparatiebedrij- ven, hotel-, café- en restauratiebedrijven en voor den detailhandel in vasije brandstoffen, pnjsaanduidings: oorschriften gepubliceerd. - liet pnjzen dient, voor wat de voedmgs- en genotmiddelen, textiel- en lederwaren betreft, op duidelijke zichtbare en leesbare wijze te geschieden door middel van prijskaartjes of, voor zoover de artikelen niet zichtbaar uitge stald zijn, door middel van prijslijsten. Ham dolaren in vaste brandstoffen en schoenrepa rateurs kunnen voor de prijsaanduiding gebruik maken van de hun vanwege de betreffende rijksbureaus verstrekte prijslijsten. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de verplichting tot prijsaanduiding niet slechts geldt voor in de winkels to koop aangeboden waar, doch ook voor artikelen, welke vanaf vracht wagens, handkarren en dergelijke worden ge vent. Voor voedmgs- en genotmiddelen, textiel- en lederwaren en vaste brandstoffen is voorts vexeischt, dat tevens wordt vermeld de gebrui kelijke kwaliteitsaanduiding en de verkoopeen- heid. Dit^ houdt in, dat de kwaliteitsaanduiding slechts dhn behoeft te geschieden, wanneer een dergelijke aanduiding steeds gebruikelijk is geweest in het verkeer met het publiek "en dat de verkoopeenheid niet behoeft te worden ver meld, wanneer het niet vermelden daarvan geen aanleiding tot twijfel kan "geven. Tenslotte is nog van belang, dat, indien boven en behalve de verkoopprijzen toeslagen of andere kosten in rekening worden gebracht, dit op de prijsa.uiduïduig dient te worden vermeld. Zooais reeds is medegedeeld zal Winterhulp dezer dagen met do verzorging der behoeftige landgenooten beginnen. Evenals vorig jaar zul len ook thans weer aan de daarvoor in aanmer king komendlo personen en gezinnen waarde bons worden uitgereikt,, welke als wettig be taalmiddel kunnen worden aangenomen. De winkeliers kunnen deze bons bij iedere bank verzilveren. Wanneer de arbeid, die 's menschen leven zm en inhoud geeft, die kracht en luister schenkt aan een volk, die schept en vormt met oe natuurgoederen wordt opgeluisterd, wordt veracht en tot straf wordt gedegradeerd, dan komt de tijd, neen, dan is hij er'reeds, waarin de mensch zich gaat bezinnen op leven en levensdoel. Na een liberale vloedgolf schoten de giftige parasieten uit den bodem omhoog: een Joodsch- mamstiBch en een Joodsch-communistiscdh moe rasgewas, grijpen om zich heen. De arbeider, gaandeweg verkocht door den grootondernemer, klampt zich vast aan den. lokkenden schijn van beide „stelsels", systemen, die feitelijk niets menscbelyks meerhebben, omdat zij met Joodsche sluwheid de natuurlijke, waarden van het leven ontkennen. De arbeider, slaaf van liet goud- en beurs- canaille, wordt in de bolsjewieken-staat nog er ger verdrukt. Hij wordt de slaaf van een mee- doogenlooze staats-m&chine, de slaaf van ge weld -en terreur. Naast den arbeider in engeren zin staat van ouds in onze landen de boer, de werken in de aarde. De boer, die ons volk dient door ai zijn krachten te geven voor do voorziening in da eerste levensbehoeften. Hij kent zijn taak en zijn plicht; hij kent zijn verheven stand en wetten. Ook deze sterke stand, deze zelfbe wuste trotsche mensch moet dus als slachtoffer der moordenaarsbenden van Moskou vallen. Een geraffineerd en voor-mets-terugdeinzend collectivistisch systeem doet ook hem van zijn grond vervreemden, doet ook hem zijn - arbeid als een vloek beschouwen. Als zoo de beide peilers van een Germaan- schen staat zouden worden weggerukt, ais zoo ons volk zou worden vertrapt en uitgeroeid, dan eerst zouden wij de volle uitbloei van den liberalistische!! geest hebben aanschouwd. Dat wij echter doop de Goddelijke voorzienigheid zijn .gespaard gebleven voor de invasie van die Mon- gooïsche en Joodsche horde, dat wij cultuur en .volksaard, erfgoed en levensstijl mogen bewaren en behoeden, is alleen aan Duitschland te danken, het groote nieuwe Duitschland, dat alleen .onder alle Europeesche volkeren den strijd moest aangaan tegen deze barbaren. Voor het behoud van de hoogste waarden in het leven van arbeider, boer en volk staat Duitschland pal. Is er dan nog nader antwoord noodig op bovengestelde vraag? Omdat alles, wat ons dierbaar is op het spel staat: Daarom met Duitschland tegen het bolsjewisme. v. d. Be Het bepefice-concert, Zaterdagmiddag in de Groote Kerk gegeven, waarvan een groot deel der batan ten goede komt van drie protestant- sche kerkformaties te Rotterdam, was vrij goed bezocht Terecht zeide ds. P. B o k-m a, die als voorzitter -van de Chr. Oratorium Ver eeniging met een korte inleiding de bijeen komst opende, dat de aanwezigen het weer. getrotseerd hadden om het concert bij te wo nen. De temperatuur maakte het" bezoek niet tot een onverdeeld genoegen en stelde tenslotte zelfs de hoboïste, mej. Annie Hille, op non- actief, omdat haar instrument niet meer te bespelen 'was. Zij had nog gepoogd gedurende de tweede strofe van Handels Psalm 112 haar partij naar behooren te spelen, doch het re sultaat was te storend om dit experiment nog maals te wagen Dë toehoorders hebben zich verder gewarmd (inderdaad') aan de voor dracht van Ankie van Wickevoort Crommelin, wier bopraanstem toch weersteeds een bizon- dere bekoring heeft in een ruimte als dit kerkgebouw. Het hooggestemde iofiied van Han del, den jubelzang op de hoogheid en heer lijkheid van den „Heere onze God, Die zeer hoog woont" (Dominus Deus, qui in altis ho- bitat) uitgeroerd tezamen met orgel en koor, gaf de soliste gelegenheid haar toehoorders ten volle te doen genieten van de volheid en diepte van haar stem. Ook het koor heeft zich naar behooren van zijn taak gekweten en bleek in vergelijking met den laatsten keer, dat wij de Chr. Ora torium Vereeniging onder leiding van den heer Kees van Kooten, hoorden, belangrijk vooruit gegaan te zijn. Hoewel bet koor misschien niet in aantal is gegroeid, heeft -het zeer be langrijk aan volume en achtergrond gewonnen. Dit bleek reeds tijdens de uitvoering van het eerste nummer, de bekende Bach-cantate „Wa- cbet auf, ruft uns die Slimme", waarbij de hoboïste, de bas Anton Eldering en de sopraan medewerking verleenden. Mej. Hille toonde zich hier een zeer vaardig soliste, die uit haar moeilijke instrument, dat misschien niet iederen hoorder in de combinatie met sopraan, bas, orgel en koor zal kunnen bekoren, met veel gloed een voortrcf/elrjke solo haalde. Bizondere waardeenng dient den heer Elde ring toe te komen, die zijn bas-partij prach tig vertolkte, hetgeen we! voornamelijk opviel in dffi samenzang met Ankie van Wickevoort. De organist, de beer Jacq. P. Bekkers, heeft zich warm kunnen spelen, want behalve dat hij de begeleiding te verzorgen had van de beide groote nummers, hetgeen bij Bach en Hiindel heel wat zeggen wil, voerde hij ook nog een omvangrijke solo uit, eerï prachtig, medita tief koraal (no. 3) van- César Franck. Eer» woord van lef tenslotte voor den lei der van het geheel, den dirigent Kees van Kooten, die aan het slot nog de vriendelijkheid had het publiek er «opmerkzaam op te ma ken, dat het concert geëindigd was. Men bleef namelijk zitten, in afwachting van de in het programma aangekondigde sluiting, welke ech ter uitbleef. D. Maltha. Dekens gestolen, filiaalhouder van een warenhuis be trapte een bezoekster bij het stiekum weg nemen van een moltondeken. De vrouw werd aangehouden en bij onderzoek bleek zij reeds een deken te hebben weggemoffeld. Bij een huiszoeking bjj de betraptevrouw werd niets bizonders gevonden. In Maison Westhuis heeft de Schiedamscbe IJs vereeniging Zaterdagmiddag haar jaarlijk- sche aigemeene ledenvergadering gehouden. Het bestuur en een tiental leden waren aanwezig. In zrjn openingswoord memoreerde de voor zitter do heer N. v. Weert het prachtige ijs seizoen van het afgeloopen jaar en deelde mede dat plannen bestaan tot het uitbreiden van de garderoben, bet inrichten van een specialen E. H. B. O.-post. -- Het jaarverslag van den secretaris, den heer M. I. Bak, werd onveranderd goedgekeurd. Het aantal leden bedraagt thans 669. Ook het finan cieel jaarverslag van den penningmeester, den lieer II. A. M. Jonker Roeiants, werd in zijn geheel goedgekeurd. Ex is een batig saldo van f 828. De voorzitter dankte secretaris en penning meester voor de nauwgezetheid waarmede zij zich van hun taak gekweten hebben. •De contributie voor het komende seizoen werd even als verleden jaar vastgesteld op f 1.50. Na de opening van de baan zal de contributie ver hoogd worden tot f2.50, tc-rwijl nieuwe leden een gulden entree betalen. De beide aftredende bestuursleden de heeren A. Wessel en N. v. Weert werden bij accla matie herkozen. Het bestuur bestaat thans uit de volgende heeren: N. v. Weert, voorzitter; M. L Bak, secretaris; H. A. M. Jonker Roeiants, penning meester; J. B. Wijchers, vice-voorzitter en A. Wessel, algemeen secundus. De rondvraag leverde een geanimeerde dis cussie op. Men besloot den leden een circulaire te doen toekomen om verscheidene vereenigings- zaken, waaromtrent algemeen nog veel onkunde bestaat, duidelijk uit een te zetten. Tevens zullen er mededeelingen in worden gedaan over de commissies voor het schoontijden en het hardrijden. Deze commissies zijn namelijk voor nemens ook buiten de ijsperiode eenige activi teit aan den dag te leggen door het beleggen van avonden, waarop causerieën over deze tak ken van het schaatsenrijden, zullen gehouden worden. Men is ondermeer van plan onzen 'stadgenoot, dr. J. A. G. van der Veer uit te noodigen iets he vertellen over zijn erva ringen van den elf-stedentocht. Verder beoogt men door het houden van deze avonden een nauwer contact tusscchen de hard- en schoon- rijders onderling te krijgen, mede door het bouw den van voorlichtende voordrachten o'p tech nisch gebied. Ook dit jaar worden voor de ouders van le den der St. Joseph's Gezellènvereeniging weer drie ouder-middagen georganiseerd, waarvan do eerste gistermiddag in het gebouw van de Ge zellen aan de Nieuwe Haven werd gehouden. Ruim 200 personen hadden van de uitnoodi ging gebruik gemaakt, die door den praeses, kapelaan H. W. Haselaar, welkom geheeten werden. Later heelt deze ook nog een uit voeriger toespraak gehouden. Er "was een zeer afwisselend programma op gesteld, waaraan meewerkten een zangkoor, dat eenige speciale nummers ten gchoore bracht, en een muziek- en tooneelgezelscbap. Het laatste voerde op: „Aan de Hemelpoort" en „De ge broken spiegel".. Het duo „Alberto" -hoeft de aanwezigen vermaakt./-In de pauze was gele genheid in een 'speciaal voor deze middagen ingerichte theeschenkerjj zich van een versna pering te voorzien. a OpplakveJ steek. Een bakkersknecht heeft een paar weken ge leden opplakveilen met broodfeonnen ingeleverd, waarvoor hij een ontvangbewijs ontving. Later bleek een opplakvel verdwenen te zijn. De po litie stelde een onderzoek in en toen de knecht ging zoeken, ontdekte bij met het vermiste op plakvel nog in zijn broodmaad. De geldigheids termijn van de bonnen was intusschen reeds geruimen tijd verstreken. Inbraakte. In den nacht van Vrjjdag op Zaterdag j.l. hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de woning en winkel van een kapper aan de Galileistraat. Een ruit aan den buitenkant van het huis was stuk, zoodat gemakkelijk leen raampje kon worden geopend. "Een hoe veelheid parfum, sigaretten, shag en andere kleine dingeu worden vermist. Een waarschuwing. Gistermiddag stak een 9-j'arige jongen, zon der uit te kijken, den rijweg van de Aleida straat over, juist toen een autobus van de RET passeerde. Dank zij de oplettendheid van den chauffeur werd een ernstig ongeluk voor komen, want- daar de bus zeer langzaam reed, kon de chauffeur zijn wagen onmiddellijk tot stilstand brengen. Vischnetlen verdwenen. Uit het haventje in het Sterrebosch z\jn eeni ge blieknetten ontvreemd. Fietsen buitgemaakt. Van het terrein van de Werf Gusto en uit de Edisonstraat is Zaterdag een fiets gestolen. Do volgende in het tijdvak van 1 tot en met 7 November 1911 gevonden voorwerpen zijn op werkdagen tussehen -1 en 2 uur aan het politiebureau terug te bekomen: Diverse sleutels, ceintuurs, handschoenen :n wanten; rood kindertaschje; lederen motorki p sok; kinder kousje; Duitsch woordenboek; kin dermuts met bont; handbeschermer (rijwiel); stempeltje. Bij vinders: Portemonnaie met inhoud, C. Dusman, Hoog straat 3; ledige bloemenmanden, A. van Leeu wen, Zwaansteeg 3; zilverboa, W: Warmee, Bilderdijkstraat 18; zilveren horlogeketting, C. Zwartjes, Kortlandstraat 8; bruin wollen hee renhandschoen, H. Campen, Westmolenstraat 7/5; armbandje, K. Roshart, Tuinlaan 2b; R.-K. kerkboekje, P. Blom, Lange Singelstraat 32; gymschoeiv-D. Tuin, Brugmanstraat 24b; gouden kinderringetje, M. Lucas, Galileistraat 45; geei-zwaxt hondje, A. de Koning, Putters- hoekschestraat 8; gouden gladden ring, P. Uou- man, Gem. Reiniging; zilverbon, k. Etten, Klaas- waalschestraat 11a; keeshondje, A. van Aper- loo, P. Potterstraat 43; bruin lederen dames- tasch, L. Dries, Singel 91b; dames-polshorioge, H. J. v. d. Kleef, Vondeilaan 21i>; blauw drinkblik, C. Jurgens, St. Liduinnstrsat 79b; zak met gereedschap, M. Holster, Vriendschap- straat 8; paar gymschoenen, F. Oostorom, F rans Halsplein 20a. Zilveren rammelaar, J. II. C. Schulze, Noord molenstraat 48; wit met zwart gevlekt hondje, R. P. Verschoor, Binnenwaterslool 20b, Delft; rozenkrans, Beuman, Brugmanstraat 44; wol len kinderliandschoen, G. van Laarschot, Korte Singelstraat 1; portemonnaie met inhoud, A- Verschuren, Van S windenstraat 76; kinderhand- schoen, "A. v. <L Waal, Fr. Haverschiliidt- laan 52. Etui met vulpen enz. A. Heimstrijd, De Ruij- terstraat 32, Viaardingen; blauwe dameshoed, N. Bouer, Heerenpad 17a; medaillon met ket ting, G. Oostrum, Da Costastraat 18a; hon- denriem, M. Bleeke, Nassaustraat 11a; 2 bank biljetten van f 10, P. Niestad, Rotterdamscke- dijk 213. Indien een gevonden voorwerp door den eige naar bij den vinder wordt afgehaald, wordt me dedeelïng verzocht aan het politiebureau. TeL 68036 en 68070, SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 uur. Prima Donna. - 1 Monopole Theater, 2.15 en .7.30 uur. De Spook trein. 10 en 11 Növ. Musis Sacrum, 7 uur. Tooneel- voorstelling Utile Duld voor kern. Luchtbescherming: Des duivels pren tenboek. 11 Nov. Hotel Beyersbergen, 6.45 uur. Alg. Middenstands veroen. „Schiedam". Le zing F. L. v. d. Leeuw: De nood zakelijkheid van nauwe samenwerking tussehen de plaatselijke stands- en vak organisaties in dezen tijd. ROTTEEDAM. Museum Boymans, 10—5 uur. Tentoonstelling Nederland bouwt in baksteen. BIOSCOPEN Arena, 2, 4.15 en 7 uur. De eeuwige Jood. Luxor. 1.30, 3.45 en 7.15 uur. Friedemanit Bach. Capitol, Doorl. van 1.30 uur af. Wat wil Brigitte? Prinses, 2.15' en» 7 unr. Zijn beste vriend-

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2