m 4 i/hj Laatste Nieuws k lS?i II Ik Rechtszaken V-nVictorie - Duitschland wint voor Europa aan aile fronten Aanval tegen Kertsj ingezet Zware artellerie bombar deert Leningrad Gemengd Nieuws De voeding van onze peuters en kleuters v, 'i\v Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 13 November 1941 „Niet optreden zooals tr in Moskou" „Raak me niet aan Reeds duizend overtredingen in de groentebranche berecht De rijwielpaden en de nieuwe verkeersregeling Melk Opgewarmd eten Tobroek gebombardeerd Tsjang Kai Sjek vraagt hulp Mosselen M H hij BEURS VAN AMSTERDAM «o3/,. 96V.H- 100Y„- 101 101 1007, 957j 8971, 937,- 757, 957, 957, 238 1607, 1777, 158»/,- 114 12»7,- 281 1627,- 330 281 47, 77, 57, 817, 8007, 8277,- 815 - 26S 2347, 1907, 1637, 2297, 97, 1 'Ui £14 ft li itfll A tfmmé Beschuldigd vaa huisvredebreuk en vernie ling, heeft gisteren voor den Haagschen vrede rechter terecht gestaan de 42-jarige chauffeur en smid -Van der B, Deze verdachte liep op een Zondagavond met een formatie S.A. van de N.S.D.A.P. door de Passage, toen plot seling een ruit werd gebroken en een asch- bakje naar buiten' werd gegooid, terwgf de bewoner van bet .perceel volgens verdachte zou hebben geroepen „landverraders en Hiuor- knechten'\ De bewoner is verscheidene keerep gesommeerd om naar beneden te komen en toen deze, ook na herhaald bellen, daaraan geen gevolg gaf, zijn verdachte en zgn man nen de woning binnengedrongen. Verdachte verklaarde, dat hij naar binnen is gegaan om den bewoner te zoeken en niet te weten, wie in dien iusschentijd de boel in den winket heeft vernield. Als getuige gehoord, zeide de bewoner, de 46-jarige banketbakker 'D, dat op den bewus- ten Zondag bij hem de deur is ingetrapt en een ruit is ingeslagen. Zijn zoontje zag voor het raam eeri relletje in de Passage en be gon van angst te schreeuwen. Getuige is wen opgesprongen van zijn stoel, waarbij deze om viel en door het raam ging, dat zich slechts 30 c.M. van den grond bevindt Op een viaag van den vrederechter ver klaarde getuige nog, absoluut piet te hebben gescholden. De officier van justitie was van meening, dat men hier inderdaad te doen heeft met geweldpleging en vernieling. Wel beriep verd. zich er op, dat er gegooid en gescholden is, doch get. is een zeer bedeesd man, die geen ruit zal stuk siaan eu er dan een aschbakje door zal gooien. Spr.~ vorderde dan ook veroordeeling tot twee maanden gevangenisstraf. De vrederechter noemde het een (Schandaal, zooals hier is opgetreden. Wanneer men van zichzelf wil bewpren, dat men nationaal-socialist is, dan moet men in de eerste plaats discipline toonen en niet optreden op een wijze, zoo als men. dat in Moskou pleegt to doen. Sgr. vond de eisch van den officier voor dit ern stige feit veel te laag en veroordeelde verd. tot een gevangcnisstiaf van vier maanden. Voor den Haagschen vrederechter heeft gis teren terecht gestaan de p<> .knecht A. K., wren, dreiging met doodslag ten laste was gelegd. Op 17 Februari kl. zou hij den 31jangen agent van het Nauonale Dagblad E'. D. onder bedreiging met een mes de woorden hebben toegevoegd: „Raak. me niet aan of ik haal de darmen uit je lijf". D, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij dien dag in W. A.-uniform op de fiets op de Prinsegracht reed, toen hij verdachte èen roche lend geluid hoorde maffen en zag dat deze bij het spuwen een demonstrative beweging maak te in zijn richting. Getuige vroeg verdachte wat dit beteekende/ doch als antwoord haalde ver dachte een mee te voorschijn. Hierop heeft ge tuige den verdachte een klap gegeven en zijn gummiknuppel getrokken, waarna verdachte de bovengenoemde woorden bezigde. Verdacht© verklaarde evenwel, dat hij eerst deós klap .heelt gekregem en eerst daarna zjjn mes Ie voorschijn hoeft gehaald. Nadat verscheidene getuigen waren gehoord, merkte de officier van justitie in. zijn requisi toir op, dat hij dte reactie van "verdachte be grijpt. Hot feit blijft evenwel strafbaar. Wanneer men aangevallen wordt, doet men volgens spre ker het eenvoudigste mot weg te gaan. Verdach te heeft dit met gedaan, doch zrjn mes getrok ken en gedreigd. Spr. vorderde verooröeeling tot een geldboete van. 23 gulden subs. 10 dagen hechtenis. Verdacbte's raadsman zeide, dat uit de -ge tuigenverklaringen duidelijk blijkt, dat vetdach- te uit noodweer heeft" gehandeld en bepleitte vrijspraak. De vrederechter constateerde, dat niet geheel vaststaat, hoe deze- zaak is verloopen. Het is met zeker of verdachte opzettelijk heeft ge spuwd, doch spreker kan begrijpen, dat de W. A,-man het als een beleedigmg heeft opge vat en dat hij daardoor een beetje hardhandig is opgetreden. Doch ook kan spreker zich voor- Stellen, dat verdachte, toen hg don gummistok zag, hij zichzelve heeft gedacht: „Ik moet oppassen, dat ik geen tweeden klap krijg" en zich toen heeft willen verdedigen. Waaneer men aangevallen wordt, behoeft men niet direct aan den baal te gaan en het trekken van het mes ziet spreker dan ook als éen reflexbeweging uit noodweer. De vrederechter ontsloeg den verdachte daaro- op van verdere rechtsvervolging. 'Onjuist optreden van W. "A.-man, Gisteren heeft voor den vrederechter te 's-Gra- venliage terechtgestaan de 30-jarige W. A.-man V., van beroep kantoorbediende, wien mishande ling ten laste was gelegd. Op-29 Juni was hij op het Binnenhof achter een boom vandaan gekomen en had hij den 35-jarigen -koopman S., een slag gegeven, omdat deze naar aanleiding van een incident dat kort tevoren had plaats gehad, zou heb ben gezegd: „Dat zijn me ook je ware Neder landers", Getuige S. ontkende echter dit ge zegd te hebben, terwijl ook een andere getuige, die S. had vergezeld, dit niet had hooren zeggen. De officier was van meening, dat de stomp zeer onrechtmatig is gegeven en zeide, dat ook uit het politierapport dtddehjk blijkt; dat ver dacht,» zeer onbesuisd te werk is 'gegaan. Hij eischte tegen V. een geldboete" van f 25 subs. 10 dagen hechtenis. De redhter, uitspraak doende, zeide, dat ver dachte als W. A.-man zeer onjuist pvas opge- treden. Hij had bevel, dat hij alleen tot hand tastelijkheden mocht overgaan, wanneer hb aan gevallen werd. Dal was hier niet het geval. oor een nationaal-socialist moet zelftucht num mer eeo zijn en hierin bent u te kort gescho ten verklaarde <je rechter.. Rij achtte de ge- eischte straf^hier óp zijn plaats en veroordeelde verdachte dienovereenkomstig. Onbestendig© liefde. Dat de liefde niet steeds bestendig is, on dervond zekere C. C. P., die onder Leidschen- dam de minderjarige dochter van den letter zetter J. 'zoo maar meenam ".naar Amster dam, zonder goedkeuring van haar vader. Dit samenzijn was echter van korten duur, want na twee maanden koos bet min derjarige meisje den veiligsten weg. Zij keerde f -- terug naar haar vader, die intusschen een klacht l wegens schaking had ingediend. 'Xi Deze "zaak kwam onlangs voor de Haagsche I rechtbank, maar de teleurgestelde minnaar was •-niet verschenen. Wegens schaking vorderde do offivïer vier r maanden gevangenisstraf tegèn hem." ADe rechtbank beaaalde vandaag -de straf op een maand - gevargenis. De gemachtigde voor de prijzen hamert reeds geruimen tijd met groote hardnekkigheid op het aanbeeld der groenten- en fruitprrjzen. Het hand haven dezer prijzen op een voor de groote massa van de verbruikers bereikbaar niveau is een kwestie, die zeker onder de huidige distributie-omstandigheden van het allergrootste belang moet worden geacht. Met kracht is er opgetreden tegen vele overtreders van de op dit gebied gegeven voorschriften. Bij de inspecteurs voor de prijsbeheersching zijn dan ook zeer veel processen-verbaal bin nengekomen en reeds werd een duizendtal hier van berecht, terwijl een nog grooter aantal in de komende weken zal worden behandeld. Uiter aard werden de meeste overtredingen gecon stateerd bij de detaillisten, waarvan er bijna 600 zijn veroordeeld tot boeten, die dikwijls f 50 tot f 75 beliepen. Echter hebben zich ook reeds ruim 125 grossiers in groenten en fruit, die van den rechten weg waren afgeweken, te verantwoorden gehad. Do zwaarste der hun oplegde straffen was f1000. Verder zijn 75 telers, die hun producten te duur verkocht hadden, beboet met bedragen tot ten hoogste £250. Een 15-tal veilingen, die zich niet aan de voor haar gel dende bepalingen op pnjzengebied hadden ge stoord, werden eveneens- veroordeeld. Een ern stige overtreding bezorgde één van hen f2000 boete. Ook wegens onvolledige of in sommige ge vallen zelf geheel ontbrekende prijsaanduiding werden vele groenten- en fruithandelaren ge verbaliseerd. Reeds zij tegen overtreders van dit voor de controle door den köop zelf zoo buitengewoon nuttige voorschrift, 700 tot 800 tnchtbeschikkingen gewezen. De hoogde hier bij opgelegde boeten bedroegen f35. 300 derge lijke verbalen, een aantal, dat nog dagelijks gioeit, wachten nog op berechting. Gevoelige straffen voor clandestiene handelaars. Voor den economischen rechter te Rotterdam heeft gisteren een aantal Rotterdammers terecht gestaan wegens het koopen en verkoopen van suiker zonder bon. De hoofdpersoon was P. J. van Seters, 32 jaar, limonadcfabrikant, die werd veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf (eisch zes maanden). Verder kregen nog tal van personen, die bij de zaak betrokken waren, eveneens gevoelige straffen. De 46-jarige banketbakker A. A. M. 'Win kelman kreeg £700 boete subs. 50 dagen hech tenis (eisch f1000 of 50 dagen); G. Voor hout, iinwadefabrikant, kreeg conform den eisch, f403 boete subs. 40 dagen; J. Uitenbo gaart, ijsbereider, f 100 of 40 dagen; de brood bakker A. J. J. de Koning kreeg 730 of 100 dagen de banketbakker J. H. C. Fonfeyn f100 of 60 dagen, De transpoitar beider W. Pieket werd ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, de café houder ,11. Blok, tot 14 dagen; de ijsbereider P. Sontag en de stroopwafelfabrikant G. v. d. Sloot kregen f 100 boeto subs. 14 dagen hechtenis. Zware slraf voor kcUinghandclaar. In den zomer van dit jaar werd te Bellmg- woldo een inwoner aangehouden, die in het bezit bleek to zijn vaa een groote partij thee, afkomstig uit Haarlem. Naar aanleiding van deze aanhouding stelde de Haarlemsche politie éen onderzoek m ten huize van den Ilaarlem- schen grossier G. S. Admiraal. Zij kwam daar bij „tot de ontdekking, datdeze grossier op groote schaal kettinghandql dreef in allerlei goederen, welke onder de distributiebepalingen vielen. Een groote" partij, artikelen, c.a. 800 meter wol-flanel, werd in beslag genomen. Voorts werd een partij schapenvlec-Sch gevonden, die do grossier gekocht had om haar met een zoet winstje weer van de hand te doen. Gisteren stond de grossier voor den econo mischen rechter te Haarlem terecht, die hem veroordeelde tot acht maanden gevangenisstraf. Voorts stond de winkelier F. A. Raap te recht, die bij dezen kcttingbandel betrokken was en o.a, koffie, thee, zeep en 300 paar schoenen had verhandeld. Hrj werd conform den eisch tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Complot voor elandcsfizneo schoenen- liandd ontmaskerd. Het was de politie te Heerlen-bekend gewor den, dat er den laatsten tijd een clandestienen handel in schoenen werd gedreven. Teneinde daaraan een einde te maken, ging een Ileer- lensche politieman in burger op het pad, Hij stelde zich, via een handelaar in contact met een tusschenpersoon, zekere v, d. V. uit Sit- tard, wiens vertrouwen hg wist te winnen door een bedrag van f1700, dat Hij hij zich had te toonen. Van der V. stelde den politieman in verbinding met zekeren C. te Bern, eea schoen maker van beroep, die wel ooren naar den verkoop had, doch den kooper niet ten volle koB bevredigen. Hij wist daar raad op en stelde zich in verbinding met zekeren V. uit Tilburg, die, om den verkoop te-regelen, Vrijdag naar Sittard kwam. Doch voor de Heeriensche po litieman zïoh roet V. in verbinding kon stellen, was deze weer naar Tilburg vertrokken, echtei niet zonder de afspraak met C. te hebben ge maakt, dat hij voor de schoenen zou zorgen. In Tilburg stelde V. zich inVerbinding met ze keren van B., met wien hij een fabrikant zou opzoeken, die een sehoenenieverantie zou ver richten. Inmiddels had de politieman zijn ver momming van kooper afgelegd en ging men tot de arrestatie van C. uit Born en V. uit Tilburg over, waardoor de zaak met den fabrikant niet doorging. De arrestatie van den Bomschen schoenmaker leidde de Heeriensche politie weer op het spoor van een andere zaak. flet was de politie geble ken, dat C., uit Bom, den laatsten tijd 150 paar schoenen van zekeren van der L. uit Kaatsheuvel had betrokken, die van zeer slechte kwaliteit waren. Niet meer t dan sen waarde van een gulden vertegenwoordigende, had hij ze vopr 15 A 16 gulden verkocht. Na een uitgebreid onderzoek kon van de- L. uit Kaatsheuvel ook worden gearresteerd en naar Heerlen worden overgebracht. Het koiiijen was te duur. Dat rjog niet iedereen op de hoogte is van de prijzen, die er voor pluimvee, wild en ook voor tamme konijnen gevraagd mo gen worden, bleek weer dezen ochtend, toen ambtenaren, belast met de controle op de vastgestelde prijzen,, bij BArneveid iemand aan hielden, die voor een tam konijen acht gul den vroeg. Nu is het wel geoorloofd voor een konijn acht gulden te vragen, mits het dier dan ook acht kg. weegt. Dit evenwel woog echter slechts ongeveer de helft van dit gewicht, zoodat de overtreder niet één, maar twee gulden per kg? had gevraagd. Tegen dezen persoon i's proces-vei baai wegens ont duiking van do desbetreffende voorschriften op gemaakt. Diefstal van brandstoffen. Do politie te Deventer heeft vijf arbeiders gearresteerd, werkzaam bij verscheidene brand- stoffeuhandeiaren, die in den loop van jaren ,ten nadeeie van bun patrons voor duizenden guldens aan steenkolen uit de voorraden heb ben gestolen. Het gestolene werd verkocht aan particu lieren, in verband waarmede de politie boven dien twee personen in hechtenis heeft gesteld wegens heling. Tc\ticli'oover.s blijven in Amsterdam actief. Opnieuw hebben leden van het langvingcis- gilde het in Amsterdam op textiel gemunt. Een kleedingmagazijn aan de Bilderdijkstraat werd bereikt dóór het uitnemen van een boven licht, waarna de buitendeur geopend kon wor den. Voor f1370 werd er aan winterjassen ge stolen. lïyC'iüeria door inklitmijluv h vv-ji.-ijcn dfoVi n kleermakerij aan het. Rokfri Manen. Dai Hoofdkwartier van den Fiihrer, 13 Nov. (D N BHot opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „Op de Krim zijn de Duitsche troe pen in den aanval tegen de vesting werken van Kertsj, Verscheidene verster kingen onmiddellijk ten Zuiden van de stad zijn genomen. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers hebben Sovjet-schepen in do haven van Sehastopol en voor de Noordoostkust der Zwartezee aangevallen. Daarbij zijn drie kruisers, een torpedo- bootjager en vijf groole koopvaardijsche pen znaar beschadigd. Ook in het ha vengebied werd door homtreffers groote schade aangericht. Aan het overige deel van hot Ooste lijke front brachten plaatselijke gevechts handelingen nieuwe successen. Zware bat terijen van het leger hebben voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad en havenwerken en werven te Kroonstad beschoten. Geslaagde luchtaanvallen, wer den gedaan op Leningrad en Moskou. In de wateren o Engeland hebben gevechtsvliegtuigen overdag twee groote vrachtschepen door bommen beschadigd." Snel nadert de dag, 'zoo schrijft de AJYAV.B. dat de „wegcnverkeersregeling" in werking treedt In deze verkeersvoorschriften, welke 8 De cember a.s. van kracht zullen zijn, komt o.a. een bepaling voor,"dat de wielrijders gebruik moeten maken van de bestaande rijwielpaden. Dit sluit dus in, dat een pad, dat voor wiel rijders is of wordt bestemd, als rijwielpad voor hen verplicht is en dus moet worden aangeduid met het ronde, blauwe bord met wit rijwiel- figuur. Het thans nog in gebruik zijnde rechthoekige zwarte bord met opschrift „Rijwielpad" m witte letters, waarmede het niet-verphehte rij wielpad wordt aangeduid, komt dan te verval len. Nu zgn de niet-verplichte rijwielpaden lang niet altijd de beste gebleken. Zij lieten in het algemeen noga! eens wat te wcnschen over. Dit hezwaar werd echter door den wielrijder niet zoo erg gevoeld, omdat hij dan desgo- wenscht op den rijweg kan gaan rijden. Bij de nieuw» bepalingen -is, dit met meer mogelijk, zoodat het daarom een eerste eisch zal zijn, dat alle rijwielpaden steeds in een goea bereid- baren toestand zuilen verkeeren. Naar d» meening van den AN.V.B. is dit een aangelegenheid, welke reeds thans drin gend de bizoiidere aandacht vraagt van de wegbeheerders, opdat de wielrijders straks niet genoodzaakt zullen zijn over vaak onberijdbare rijwielpaden te rijden. Hetgeen vooral zeer ten nadeeie is van de rijwielbanden, waarmede on der de huidige omstandigheden de uitersteyzui- nigheid moet worden betracht. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat het verplichte rijwielpad verboden is voor alle andere weggebruikers, dus ook voor den voet ganger, zoodat dez® bij gemis aan een voetpad op den njweg is aangewezen, mits deze niet voor* hen is verboden, in weïk geval hij tot een ander weggedeelte zijn toevlucht zal moe ten nemen. Twee kinderen verdwenen. Bij de politie te IJmuiden word Dinsdag middag to ongeveer drio uur aangifte gedaan, "dat twee jongetjes van drie jaar briet in hun ouderlijke woning waren teruggekeerd. De po litie en de luchtbeschermingsdienst zochten met vier honden den geheelen nacht de omgeving af, zonder de kinderen te vinden. Men vreest, dat hun een ongeluk is overkomen, of dat zij in slaap zrjn gevallen en door de koude bevangen. en Daar werden 21 coupons stof, fer~waarde van flllO, ontvreemd. Ook een atelier aan de Snoekjesgracht was het slachtoffer van inbrekers, die hier binnen drongen door een deur, waarvan zij het slot geforceerd hadden. Niet minder dan 10 balen en 4 coupons da mesmantelstof maakten zrj buit.' Voorts werden uit een woning aan de Noor der Arostehaun twee bontmantels, ter gezamen lijke waaide van f1500 gestolen. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: "VVel haast iedere huisvrouw w.erkt er aan mee, een zoo groot mogelijk profijt te trekken uit de beschikbare levensmiddeleu, omdat zij voelt, hoe belangrijk het is, dat haar gezin gezond en krachtig blijft. Is een doelmatige voeding voor elkeen noodzakelijk, de kinderen, die nog moeten opgroeien, hebben er nog veel dringender behoefte aan. Een tekort aan een bepaalde voedingsstof in de groeijaren wreekt zich soms gedurende het geheele leven en is dikwijls niet meer te herstellen. "Door de artsen worden onder andere op de consultatiebureaus voor kinderen van verschil lende leeftijden voorschriften-gegeven betreffen de de voeding. Men zegt wat de moeder de kin deren geven moet, zooals groentebouillon, pap, geweekte boterhammen en dergelijke. Het is niet mogelijk daar verder op in te gaan, want de voorschriften zijn. voor elk kind dikwijls verschillend en men is, natuurlijk ge bonden door de gedistribueerde' hoeveelheden van verschillende levensmiddelen. De vraag is echter of de kinderen van dat gene, dat er voor hen beschikbaar is, ook ten volle profijt trekken. Een goed voorbeeld is de melk. In menig gezin genieten ook de volwas senen van het speciale melkrantsoen mee. Nu is hét voor hen eveneens heel gezond, dat zij melk krijgen, maar voorde kinderen is het belangrijker, want zij hebben de melk in het bizonder no'odig. De melk bevat namelijk voe dingsstoffen, die voor den groei van het lichaam noodzakelijk zijn en waarvan het kind er ver schillende voor de vorming van een" goed been- dergestel niet missen kan. De in de melk voor komende vitamine A en vitamine D, zgn op het oogenblik uit weinig andere voedingsmid delen te krijgen. Het is dus onjuist de kin deren een voedingsmiddel, dat zij zoo noodig hebben, gedeeltelijk te onthouden. De bereiding van het voedsel van de kleinen is ook een voornaam punt. Daar zij gewoonlijk op andere oogenblikken dan de volwassenen hun maaltijdje krijgen, vindt men het dikwijls té ingewikkeld voor bon iets speciaals te koken. Het komt er. dan op neer, dat men groenten en aardappelen, die van den vorigen dag zijn overgebleven, opwarmt. Het vlak voor het gebruik klaarmaken van de paree van versche tomaten, die de kleuter om* elf „uur krjjgt of van hef? lepeltje groente, dat door de pap van den penter geroerd wordt, vindt menig huisvrouw te bewerkelijk, zoodat zij gemakshalve voor eenige dagen tegelijk de tomaten uitperst en de groenten kookt. Gemak kelijk is dit wel, maar doelmatig is het niet, want, de beschermende stoffen gaan in waarde Italiaansch weermachtsberlcht e Rome, 13 November. (Stefam). Het Italiaan- sche wecrmachtsbericht luidt ala volgt: Tijdens een luchtaanval op Napels in den afgeloopen nacht heeft het luchtdoelgeschut een vijandelijken bommenwerper neergeschoten, die dicht bij de haven in zee viel. De geconsta teerde verliezen zgn van 6 tot 16 dooden en 34 gewonden gestegen. Op Sicilië is behalve de toestellen, reeds genoemd in bet weermachls- benebt van gisteren, nog eon vliegtuig getrof fen, dat met .stelligheid in zee gevallen is. De bemanning van enkele neergeschoten machines is gevangen genomen, daaronder zes officieren. Gistermiddag hond een onzer verkenningsvlieg tuigen den strijd met vier Hurricanes aan en schoot er een neer. In Noord-Afrika heeft do hichtmacht van de as met succes doelen in de veslihg Tobroek aangevallen. Duitsche vliegtuigen bombardeer den een vijandelijk vliegveld, waarbij vijf toestel len op den. grond werden vernield en andere beschadigd. De Britsche luchtmacht heelt bommen laten vallen ojp Benghasi, Derna en enkele boeren dorpen in den Dzjebel. Eenige schade. Te Derna, waar een veldlazaret werd getrolten en vier zieken werden gewond, werd een vlieg tuig brandend neergeschoten. In Oost-AXrika herhaalt de vijand zijn aan vallen te land en in"" do 'lucht aan het front van- Gondkr. Onze troepen reageeren overal hardnekkig en berokkenen den aanvallers aan zienlijke verhezen. New York, 13 Nov. (D.N.B.). Tsjang Kai "Sjek heeft, naar „United Press" uit wel ingelichte klingen te Londen heeft vernomen, een dringend verzoek om hulp gezonden aan Roosevelt en Churchill om Tsjoengkmg te voor zien van jagers en bommenwerpers. Hij wees daarbij op het gevaar, dat voor de verdedi ging van do Birmaroute is gelegen in een uitblijven van de ondersteuning. Amerikaansche kruitfabriek; in de lucht gevlogen. Associated Press meldt uit Peroria (Illinois), dat de kruitfabriek „Zestera Powder Compa ny", gelegen op 15 mijl ten Westen van Peroria, in de lucht is gevlogen. De ontploffing was tot in Peroria te hooren. Bizonderheden over de oorzaak en de gevolgen van deze ontplof fing zijn tot nu toe nog niet bekend. Willen de Amerikaanse he soldaten over zee? Het Amerikaansche ministerie van oorlog stelt, naar Associated Press meldt, onder de leden van het pantserwapen een enquete in over de vraag of deze bereid zijn in overzee- sche gewesten dienst te doen. Als antwoord wordt alleen „ja" of „neen" verlangd. achteruit, wanneer groenten en aardappelen op gewarmd worden of lang in gesneden of uitge- persten toestand blijven staan. De kinderen hebben deze beschermende stoffen juist zoo noo dig. Men gaf de kleintjes daarom in vorige jaren al heel gauw sinaasappelsap, omdat (fit in groote hoeveelheid de beschermende stof vi tamine C bevat. Nu men hun dit sap niet kan geven, moet er zeker gezorgd worden, dat vi tamine C in hun aardappelen en groenten zoo veel mogelijk tot zijn recht komt. Tomaten, groenten en aardappelen dienen daarom vlak voor het gebruik klaar gemaakt en de beide laatsten met zoo weinig mogelijk water in een dichte pan, zoo snel mogelijk gaar gekookt en niet nagestoofd te worden. De peuters, die boterhammen beginnen te eten, geeft men dikwijls oud brood. Het komt er in veel gezinnen dan op neer, dat men de boterhammetjes eenige uren van tevoren smeert en wegzet, zoodat zij nog wat uitdrogen. Op dat uitdrogen is niets tegen, maar wol op hel lang te voren smeren. Want het vitamine A uit de boter wordt door langdurige aanraking met de lucht onwerkzaam. Daar de boter juist een van de voornaamste bronnen van vitamine A is, moet men trachten dit zooveel mogelijk te behouden. De boterhammetjes smeert men dus het beste vlak voor dat de kinderen ze eten. Het is ook verstandig de kinderen nu en dan op een rauw worteltje or stukje koolraap te laten knabbelen. Zjj zijn gezonder dan snoep goed. i Het lijkt misschien üjdroovend het eten voor de kleinen op bovenstaande wijze te bereiden, maar het is veolal een kwestie van regelmaat en gewoonte. Een practiscbe huisvrouw vindt er wel een oplosping voor, want zij heeft graag wat oyer voor de gezondheid van" haar kinderen. Zoo langzamerhand zijn de mosselen weer verkrijgbaar. Jammer genoeg, genieten zij nog niet overal die bekendheid en populariteit, die zij wel verdienen. Mosselen zijn rijk aan kalk-, phosphor- en g'zexzouten en vitaminen, stoffen, ■die ons lichaam niet kan missen. Zij bevatten daaren boven zooveel eiwit, dat een kg. mos selen (dj. 100 g. mosselvleesch) gelijk te stel len is met 75 g. runcfvieesch, iets, waf men in dezen trjd nietvergeten mag. Men slaat misschien wat vreemd tegenoven een voedingsmiddel, dat men niet kent cn dat er zoo anders uitziet dan wat men tot nu toe gewend was. Het gebruik van mos selen zal velen echter meevallen, want mos selen zijn geheel als vieesch of m gerechten, die anders grootendeels uit vieesch bestaan, te verwerken, hetgeen in ecriïge recepten 'zal wor den aangetoond. Sommigen zijn huiverig voor het gebruik van mosselen, omdat zij bang zijn voor ver giftiging. Mosselvergifügmg komt vrijwel met voor, mits men maar geen doode of rauwe mosselen eet. Wel kunnen eenige personen niet tegen mosselen; zij zijn er overgevoelig voor. Deze overgevoeligheid blijkt eerst, nadat men eenige malen mosselen hoeft gegeten. Daarom is het verstandig in het begin slechts weirog mosselen te eten en de gevolgen af tè wachten. Blijven de gevolgen uit, dan kan men zo gewoon eten. Mosselen schoonmaken. De open mosselen (deze zijn dood) verwij deren, evenals de slijkmosselen, die, doordat de schelp met slijk gevuld is, zwaarder aan voelen, dan de andere. De mosselen, die reeds geknipt zijn afge leverd, d.wz. ontdaan van de trossen, waar mee ze met elkaar verbonden zijn, verder schoonmaken, door ze te wasschen, af te bor stelen en ze een poosje in wier met zout (30 g. zout op 1 bter water) te Heggen, waar door zij schoonspoelen. Do ruwe mosselen eerst van elkaar knippen en van dradenbundels en verder afval ontdoen. Mosselen koken. 3 kg. mosselen (600 g. netto), zout, ui, peterselie, selderij, thijra. Voor de saus 25 g. bloem of 20 g. aardappelmeel, 3 dl. mossel- water, 3 dl., taptemelk, boter, peper, zout, peter selie. De mosselen opzetten met een bodempje kokend water, zout en kruiden, w.eor snel aan de kook brengen en met do deksel op de pan koken tot alle schelpen open zijn (ongeveer 15 min De mosselen uit de schelpen halen en met de saus bij de aardappelen en groenten kool, koolraap, bieten, winterpeen, sla) geven. Daar toe het mosselwater zeven, de taptemelk toe voegen en het vocht binden met de aange mengde bloem of het aardappelmeel. Wat boter toevoegen en de saus crp smaak afmaken met wat peper, zout en fijn gehakte peterselie. Liefhebbers eten de mosselen direct uit do schelp en dopen ze even in, oen mengseltje van azijn en zout. Stamppot van mosselen met kool. GOO g. gekookte mosselen (3 kg. ruwe mos selen), 11/2 kg- aardappelen, 1 kg, savoye- kool, witte of roodo kool, wat zout, taptemelk en boter of vet. De schoongeboende en in stukken gesneden "aardappelen" en de fijn geschaafde kool met een bodempje water en zout 1/s uur 6aar koken. Wat boter of vet toevoegen. Do bcstand- dselen fijn stampen en de mosselen er door mengen. De stamppot even door en doorwarm talen worden. MosscleiigeJiakj, -fcorfcfes. 400 g. mosselen, 50 g. brood of 100* g aardappelen, wat water, zout, peper, gesnin perde ui, fijn gebakte peterselie en wat boter. Het brood weeken in het water eii evenals de aardappelen frjn maken. De mosselen fijn snijden en vermengèn met het brood of da aardappelen en do kruiden. Van het mengsel één groote bal of kleine balletjes of koekjes vormen en deze als ge hakt braden. /jfl «5 iifl li Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. OBLIGATIES KOERSEN OF Staatsieentngen 13 NOV. 1941 Nederland Si%Ned. '41 4% Ned.'41 4% '40 I101 v., 4% II m.b.f.101V., '40 II 100# >->C nci. V.K. 967, HEDEN */o 4% 8% '36 '87 *38 N.W.S. 9574 897» 937, 74'/, 8% 3-34 24% Ned. Oost«tndië 3% Ned.-Indië 1937 057, 3% Ned.-Indië '87 A 9413/, AANDEELEN Banken Kol. Bank229 Ned.-Ind. Hand.Bnk 1617, Ned. Handelmïj. .-. 17S1/, Indsistr. Ondern. (Binnenland), Alg. Kum lg. Kunstzijde Uniö 1547/s VanBerkel1147. Cert. Calvé 1261/, Centrale Suiker 228 Ned. Fokker219 Lever Bros Unil. 165 Ned. Ford S291/, Philips Gloeü. G.B. 280'/8 Petroleum Dordtsche Petr. 804 Kon. Petr. Mij8307, Rubber Amsterdam Rubber Bandar Rubber 2IO Deli Batavia Rubber 275 Kendeng Leinhoe 285 Oostkust Serbadjadi166 Ver. Ind. Cult. Ond, Suiker Handeisver. A'dam 50O Javasche Cultuur 299 Ned.-Ind. Suiker Unie 275 Ver. Vorst. Cultuur 1397, Tabak Deli Batavia 280 Deli Mij. 8247, Senembah 875 Scheepvaart I Holl.-Amerik. Lijn 1547, Java-China-Japaa- Lijn ïsi K.N-S.M. Nat. Bez. 218 Kon.Paketv.-Mij.29 ll/t Ned. Scheepv. Unie 228 Rotterd. Lloyd iss Stoomv.-Mij. Ned... 135 496 600 275 188 2817, 8247.— 275 1527,- 5 80 -5 177 2127,. 291 22t,7.— 9 183 183 5 i J f it E ».i f 1 1 1 f t I s i 'j. liwwtyvwp-gatargRm

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3