ElfCTNSCHf KLOKJES 0E At>«ESSEN Eunsïnijyerheidsoiideiwils Stadsgezichten van Schiedam laatste Nieuws Tentoonstelling van schilderijen Kertsj onder het Duïtsche vuur - Dagelijkschs Motorbootdiensten 0$ AMSTERDAM Vrijdag 14 November 1941 SCH1EDAMSCHE COURANT GLAS GLAS N.V. VAN KATWIJK'S GLASHANDEL LANGE KERKSTRAAT 38. TELEF, 68735 ALLES OP DIT GEBIED De bekroonde werken De opening H. Th. v. d. VLERK „Huisvrouw, niet licht is uw taak" Adresboek voor Schiedam HarciJeersche overtreders der prijsvoorschriften beboet Agenda Burgerlijke stand BEURS VAN AMSTERDAM V. 9f/, 95 üuitscftianfl strijdt voor europa Sebastopof uit de lucht gebombardeerd Luchtactie in Noord-Afrika De wijziging der- Am'érikadnsche neutraliteitswet aangenomen BEURTVAART SCHIÈDAM-AMSTERDAM V -ACADEMIE - VAN - BEELDENDE- KUNSTEN EN, *s' TECHNISCHE WETENSCHAPPEM TE ROTTERDAM .Avondopleiding, cursus 1941/'42 (Vervolg rubriek Stadsnieuws). Een idee, dat hg den conservator opkwam en onmiddellijk door de Commissie voor bet Stede lijk Museum, op gelukkig© en royale wijze werd gesteund, heeft de scinlderswereld van westelijk Nederland geëlectrihceerd en tevens geactiveerd. Met als resultaat: een unieke ten toonstelling van schilderijen in het voormalig St Jacobs Gasthuis aan de Hoogstraat, onder den naam: Stadsgezichten van Schiedam". Niet minder dan 204 schilderijen zijn ingezon den om mee te dingen in de prijsvraag teen schilderij te leveren, dat tot onderwerp heeft een onderdeel van Schiedam. Wat de schilders het meest heeft aangetrok ken: de hoofdprijs (die de jury zou toekennen en die f 300 bedraagt plus f 150 voor het schil derij, als het in eigendom aan het museum overgaat) dan wel de krachtmeting op zuiver artistiek gebied, is moeilijk uit te maken. Men beweert wel eens, dat kunstenaars zich om het matorieele weinig bekommeren, ofschoon op dien regel dan toch wel uitzonderingen zijn, zooals ook op deze tentoonstelling blijkt, als men iet op de „vraagprijzen", de waarde, waar op de schilders hun werk zelf in guldens .waardeeren. Verscheidene factoren zullen" tenslotte heb ben samengewerkt om de prijsvraag tot een overweldigend succes te maken, zoowel kwan titatief als kwalitatief. De jury, bestaande uit de heeren Bart Peizel, G. Westermann. (die Huib Luns verving, omdat deze wegens ongesteldheid verhinderd was de reis van Amsterdam naar Schiedam te maken) en prof. J. H. Jurres, aan wie waren toe gevoegd de heeren P. Dirkzwager, lid van de Museum-commissie en C. H. - Schwagermann, conservator van het museum, heeft grootewaar- ideering voor het peil, waarop het ingezonden werk over 't algemeen staat la een voorwoord van den catalogus der ten toonstelling schrijft de conservator, de heer Schwagermann: „Voor de geschiedenis van onze stad en haar Aluseum zal deze tentoonstelling van 204 schilderijen met stadsgezichten van Schiedam, het resultaat der prijsvraag, uitgeschreven door het Stedelijk Museum, van blijvende beteekenis zijn. Het kan niet ons doel zijn hier na te gaan, welke inzenders al of niet in de uitvoering van de opgave zijn geslaagd. Erkennen wij met groote voldoening dat velen door hun talent en kunstenaarsschap het karak teristieke schoon van onze stad bizonder hebben belicht Het verheugt ons dat het monumentale schil derij van den buitenkant der siaa en het fijn «jloristisch stadsgezicht van de Ooievaarsbrug Voor de verzameling van het Museum zijn ver worven. Door het beperkt aantal prijzen konden vele voortreffelijkje schilderijen niet bekroond wor den. Mogen deze de hun toekomende plaats n. particuliere verzamelingen vinden". De eerste prijs is toegekend aan het schil derij, ingezonden- onder bet motto: „Buiten kant Het stelt voor een gezicht op den bui tenkant der stad, gezifen van de weilanden uit, gelegen tusschen de gemeentelijke stortplaats van vuil aan den Qudedijk en den Noordvest- singel. Tegen een hooge grauwe sneeuwlucht teekent zich het door zijn windmolens zoo karakteris tieke silhouet van onze stad gevoelig af. Op den voorgrond bevindt zich een sloot en met aneetfw bedekte weiden, waarin een watermo lentje een juist accent geeft aan den achter grond, gevormd door roestrood en grijsgedakte fabrieken, loodsen en huizen. Het is een monumentaal schilderij, helder van bouw en knap geschilderd door Charles J. Kemper uit Overschie, dat herinnert aan den stijl van Breugel. Voor het Stedelijk Museum, waarvoor het werd aangekocht, is het een be Langrijke aan winst. Voor den 2en prijs (f 200) kwamen twee schil derijen in aanmerking, ingezonden resp. onder motto: Cirkel en Palet en voorstellend resp'. de Spoelïngbrug en Schie met Ooievaarsbrug. Door een onbekende is het Museum in staat ge steld. ook laatstbedoeld schilderij voor f 100 aan te koopen. Daarop is de Schie vastgelegd, gezien naar de Ooievaarsbrug en Oude Sluis, geschil derd in een gamma van grijzen en gelen en met een fijne, strakke lucht Do maker van dit bekroonde schilderij Is Dick Braam uit Den Haag. Het onder motto „Cirkel" ingezonden schil derij vertoont de Spoelingbrug gezien van het "Ovexschiescheplein, na sneeuwval bij late avondlucht. Door zware, diepe tonen suggereert het de sfeer van de oude stad. Bij opening van de enveloppe bleek zich achter het motto Cirkel'te verschuilen Joop Knopf f, even eens uit Den Haag. Dit del conclusie van het jury-rapport blijkt, dat na een eerste schifting 27 schildergen over bleven, waarbij zirih de prijswinners moesten, bevinden- Na de tweede schifting bleven er nog 16 over; na de derde schifting nog 5 n.l. behalve de drie boven reeds genoemde werken, de schil derden ingezonden onder-motto Winter, voor stellend Winter bij Beurs en sluis en onder motto Raam I: Raam met hulpbrug in de sneeuw. De „vraagprijzen" De inzenders mogen op de tentoonstelling, wier duur voorloopig op 3 weken is bepaald, bon ,werk verkoopen. Op enkele uitzonderingen na hebben allen den prijs bepaald van hun schil derij. Die varieert vanf 5, waarvoor men ''Achter de Teerstoof kan koopen, tot f 730 (Wal- 'Vischmolen Westvest). De eerste prijswinner heeft zijn schilderij zelf getaxeerd op f150, een zeer bescheiden prijs, gezien de kwaliteiten; het aangekochte schilderij Schie met Ooievaarsbrug is in den catalogus geprijsd met f100; voor het schilderij de Spoelingbrug, dat met het voorgaande sa men den tweeden prijs werd toegekend, wordt 1450 gevraagd. Be geldelijke waardeering, die de scheppers van de schilderijen zelf aan hun werk toeken nen, toept dus nog al uiteen. Hedenmiddag is de tentoonstelling in tegen woordigheid va. veto genoodigden, geopend. Daarbij waren m,t de leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum ox aanwezig de burgemeester/ dr. B. G. Draayer, de juryleden de heeren 1 de heeren prof, J, H. Jurres, Bart Peizel en G. .Westermann, allen uit Amsterdam en de heeren P. Dirkzwager en C. H. Schwagermann; voorts vrienden van het Stedelijk Museum en hoofd ambtenaren der gemeente. De voorzitter van de Com missie voor het Ste delijk Museum, de heer J. D in k e 1 a a r, heeft een woord ter inleiding gespïbken. Waarin hij allen welkom heette ..en er op wees, dat dit do vierde tentoonstelling is, die het Stedelijk Museum organiseert. De jury werd dank ge bracht voor haar arbeid en den heer Schwager mann voor de wijze, waarop hij de tentoonstel ling heeft ingericht De heer Schwagermann, conservator van het museum, zeide, dat de verwachtingen van de commissie even bescheiden waren als haar middelen, maar de verwachtingen zijn verre overtroffen. Er zijn opmerkelijk veel goede schilderijen ingezonden en die in hun versr.hcij denheid van kleur en visie een rijke variatie verlooneru Een overwegend aantal schilders heeft de opgave zuiver schilderkundig behan deld; enkelen hebben de stad visionair en an deren weer synthetisch gezien. De moderne in vloeden uit het buitenland, schijnen hier te hebben afgedaan. De deelnemers aan de prijsvraag is de grootst mogelijk» vrijheid gelaten; alleen de dilettanten hebben deze vrijheid misbruikt Mogen zij van deze tentonstellmg iets leeren enzich bekeeren Nauwgezet en onbevooroordeeld heeft de j'ury haar taak volbracht; spr. heeft alle eerbied voor haar toewijding en bracht allen dank, die deze tentoonstelling mogelijk hebben ge maakt De-heer Bart Peizel voerde het woord namens de jury en verklaarde, dat de indruk, die het ingezonden werk maakte, zeer ver rassend was. Initiatiefnemers en uitvoerders wenschte spr. geluk; de prijsvraag is volkomen geslaagd. Schilderen wordt een handschrift, maar dit maal hebben de juryleden enkele inzender aan zijn werk herkend, wat de taak van de jury vergemakkelijkte Er is niet alleen gelet op het mooiste schilderij, maar ook op de juiste topografie. Spr. deelde de werkwijze mee van de jury en opende ten slotte de gesloten enveloppen, die de namen van de prijswinnaars bevatten. Geeh der drie prijswinnaaars was aanwezig. De "burgemeester, dr. D. G. Draaje r, zeide, dat getuige de vele inzendingen, het een goede gedachte is geweest, deze prijsvraag üit te schrijven. Veel is op deze wijze voor het na geslacht in beeld bewaard gebleven, dat wel licht straks zal moeten worden opgeofferd aan het verkeer en de volkshuisvesting. Namens het gemeentebestuur JbTacht spr. hartelijk dank aan wie meewerkten de tentoonstelling te doen sla gen en verklaarde deze vervolgens voor ge opend. De aanwezigen hebben vervolgens de tentoon stelling bezichtigd. Moderne wlt-metaal uitvoering vanaf 91» 13.95 Rotterd.dljk 268 - Telef. 67S93 Niemand zal widen beweren dat de taak der huisvrouwen in dezen tijd gemakkelijk is. Zelf zrjn zij van het tegendeel ook genoeg over tuigd, want een regel uit het bondslied van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen roept de leden toe: Huisvrouw niet licht is uw taak". En dat slaat dan nog slechts op gewone tijden. Neen, wij kunnen er inderdaad niet genoeg van doordrongen zijn dat de moeilijkheden waar mee onze huisvrouwen momenteel te kampen hebben vele en groot zijn. Zij staan echter niet alleen in hun strijd, dat zou trouwens wel zeer onhoffelijk zijn van de heeren der schepping en zoo zijn deze toch niet. Bijna ontelbaar zijn dan ook' de raadgevin gen en huishoudelijke tips, die de huisvrouw van -velerlei instanties bereiken. Wij denken daarbij vooral aan het Bureau van den Voe dingsraad, dat welhaast over een onuitputtelijke bron*vaa recepten schijnt te beschikken, die aan den huïdigea voedseltoestand aangepast zijn. Het kon dan ook haast met verwacht wor den, dat de film die de heer W. Beets in op dracht van.het hoofdbestuur van de Ned. Ver eeniging van Huisvrouwen over het onderwerp „Huisvrouw niet licht is uw taak" heeft ver vaardigd en die gistermiddag in Maison West huis voor de leden van de afdeeling Schiedam is vertoond, veel nieuws zou brengen. O, k de causerie die de heer Beets vóór de vertooning aan de hand van lantaarnplaatjes over het zelfde onderwerp hield, leed aan dn onoverkomelijk bezwaar. En toch heeft de middag zeker haar nut ge had, want de smakelijke wijze waarop de vele nuttige wenken opgediend werden het zij door de film of door de lantaarnplaatjes, die ditmaal bizonder mooi van kleur waren zal zeker meer tot de verbeelding gesproken hebben, dan de uiteraard minder aantrekkelijke vorm waarin de pers bijvoorbeeld zulke huishoudelijke vraagstukken moet gieten. De presidente, mevr. A. C. E Goossens van Eek, heette de aanwezige dames wel kom en zeide dat het onderwerp zich wei zeer in de belangstelling van de leden mag verhen gen. De heer Beets zette uiteen dat de bedoeling van de film niet is een model huishouding te toonen. Daarvan kan in dezen tijd geen sprake zijn. Het is daarentegen een mengelmoes van goede raadgevingen geworden, een speurtocht door kleeren- en keukenkasten, een college over voe ding en texltelverzorging, Vooral op dit laatste werd zeer tÉrecht de nadruk gelegd, want aan uo kleerén wordt nog niet die nauwgezette aandacht besteed, die b.v. de voeding krijgt en toch dient ook met textiel de uiterste zuinig heid te worden betracht. Ook voer normale tijden bevatte de film vele tips. Handig was bijv. de combinatie buffet- keukenkast met laden, die zoowel in de huis kamer als in de keuken geopend kunnen worden. Ieder voor zich zullen de dames ongetwij feld uit bet vele wel eenige, handigheidjes in hun eigen huishouding overnemen, zoodat de bedoeling de huisvrouw in haar zware taak tegemoet te komen, geslaagd kan worden ge noemd. "V In «en sterk levende stad als Schiedam is steeds wisseling: bewoners gaan en komen; nieuwe instellingen vestigen zich; vereenigingen worden opgericht, verdwjjnen of. in hun be stuur doen zich mutaties voor en het is on mogelijk voor een gevvoou burger om al die veranderingen Van dag tot dag bij te houden. Daarom is het noodig, dat van tijd tot tijd een adresboek verschijnt, waarin al die gege vens zijn hijeen gebracht Bij de firma H. A. M. Roelants is dezer dagen het Adresboek voor Schiedam, uitgave 1941, verschenen. Daar is door velen reikhalzend naar uitgezien, want het vorige adresboek da teert reeds van 1934 en was sterk verouderd. De oude indeeling is gehandhaafd; zij is in de prachjk gebleken aan de gestelde eischen te voldoen. Voor het vergemakkelijken van het zoeken zijn aan het adresboek vier uitstekende strook jes, zg. tabs, aangebracht, met: „Vereenigin gen, instellingen, enz."; „Naamlijst"; „Straten- lijst" en „Beroepenlijst" er 'op. Als dit adres- lx>ek evenals zijn voorganger ook weer ver scheidene jaren dienst moet doen, zullen hier en daar de tabs wél eens in de verdruk king* .zijn gekomen, maar mochten zg door het vele gebruik van het adresboek er soms eenigszins onooglijk gaan uitzien, dan kan men ze gemakkelijk afknippen. Voor bet nieuwe adresboek van Schiedam zal ongetwijfeld wel interesse bestaan. Voor secre tarissen van vereenigingen b.v. zal het uitste kende diensten kunnenbewijzen, evenals voor den handel. School tijdelijk gesloten, Een leerling van de openbare school te Kethel, de 7-jarige J. de P., is Dinsdag jJ. aan diphtheritis overleden. In verband daarmee zijn op advies van den inspecteur van het L O. de kinderen van drie klassen voorloopig naar huis gezonden. Alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om uit breiding van de ziekte tegen te gaan. Hedenmiddag is het stoffelijk overschot ter aarde besteld, waarbij schoolkameraadjes van hot jeugdig slachtoffer en het onderwijzend personeel aanwezig waren. Gedaagd. Voor het voorloopig diploma van het exa men voor Scheepswerktnigkundige is geslaagd de heer F. H. Manssen. Diefstallen. De politie heeft twee personen aangehouden, die oud ijzer hadden weggenomen van het op slagterrein nabij de Merwehaven. Tevens werd aangehouden P. S. J. J. R., wonende alhier, die op Zondag j.l. uit de wo ning van een zekeren A. V., alhier, een por tefeuille met distributiebescheiden had gestolen. Ten nadeele van A. Halhier, werd een rijwiel ontvreemd, dal, hij onbeheerd voor een pand aan de Amalia. van Solmsstxaat had geplaatst. AifbrijSKng. Gistermiddag wérd 'een jongen, die zonder uit te krjken de Korte Kerkstraat wilde over steken, door een passeerenden wielrijder aan gereden. De jongen kwam te vallen en kreeg een wonde aan zijn hoofd. Hij is door de politie verbonden. Dewielrijders is onbekend gebleven. Herhaalde malen is den laatsten tgd in de pers gewaarschuwd, dat tegen het niet nako men van het pnjsaanduidingsbesluit in de toe komst strenger zal worden" opgetreden. Er is echter nog steeds een groot aantal winkeliers, speciaal m den groenten- en fruithandel, dat met een merkwaardige luchthartigheid deze waarschuwingen in den wind heeft" geslagen. Natuurlijk was van tevoren me', absolute zeker heid te voorspellen, dat deze categorie van lieden op een kwaden dag op minder prettige wijze de prijsvoorschriften zou leeren kennen. Dat de tijd van waarschuwing thans voorbij is, hebben vele groentehandelaren in Den Haag ondervonden. Bij een ingestelde contróle langs de winkels, werd een groot aantal overtredin gen geconstateerd. Werd vroeger weieens met ,een waarschuwing volstaan, thans kregen alle overtreders een proces-verbaal. "In de eerste dagen werden reeds 47 gevoe lige boeten opgelegd. Met de hoogste „prijzen" ging uiteraard diegene strijken, die reeds eer der voor een dergelijke overtreding beboet was. Dat "de overheid in het algemeen niet langer zal toezien, maar strenger zal optreden tegen hen, die van de omstandigheden misbruik ma ken om extra winsten te maken, bleek dezer dagen nog eens heel duidelijk, toen een ver dachte, die rijn bemiddeling had verleend tot het buiten de veiling om koopen en verkoo pen tegen to hooge prijzen, tot 4 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld. Arbeiders beschadigden machines. Twee jeugdige fabrieksarbeiders te Tilburg hadden zich in de maanden Mei en Juni jJ. in de fahneL der N.V. Nederlandsche_ Vlas- spinnerjj te Tilburg, schuldig gemaakt aan zeer «rustige beschadiging van enkele kostbare ma chines. Zrj hadden, tot tweemaal toe een ijze ren bout op de voedingstafel van eon in werking zijnde kaardmachine gegooid. Deze voor werpen waren tusschen de walsen der ma chines gekomen, waardoor deze ernstig werden beschadigd, de schade beliep volgens de direc tie, ongerekend de bedrijfsschade, f2500. Bij de behaudeling dezer zaak voor de Bre- dasche rechtbank deelde de eene verdachte, de 19-jarige A. J. Koffard uit Tilburg, mede te hebben gehandeld uit wraak tegen een der bazen, die hem verscheidene malen beboet had. Het bleek, dat een dier boeten verband hield met het laten warm loopen van een drijfriem, waardoor deze verbrandde. De offi cier van justitie wees in zijn requisitoir op de gevolgen van dsze handelingen voor fabriek en mede-arbeiders en eischte drie. maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde den jongeman gis teren tot drie maanden gevangenisstraf. Tegen,den tweedetf verdachte, den eveneens 19-jarigen F. H. M. Smelters, uit Tilburg, was zes maanden geëischt Hij werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. SCHIEDAM. Passage Theater, 215 ®en 7 30 uur. Een stem uit den aether.' (Zaterdag on Zondag 215, 4.45 en 8 u..) Monopole Theater, 215 en 7.30 uur. De model- echtgenoot. (Zaterdag 215, 7 en 9 u. Zondag 1-3-5-7 en 9 u.). 16 Nov. Volksgebouw,1 4 uur. Propaganda-bg- eenkomst Gemengd Koor Euphonla. 16 Nov. Axnstelbron, half 4. Ledenvergadering R.K. Middenstandsbond, afdeeling Schie dam. 16 Nov. Musis Sacrum, 5 uur. Feestavond junioren R.K.8.V. Excelsior. 19 Nov. Geref, Jeugdhuis, half 3. Ned. Chr. Vrouwenbond. Mevr. G. Pull—v. d. Brug: Roeping van de Christenvrouw in dezen tgd.1. 23 Nov. Sportfoudsenbad, 2.30 uur. Afzwem- feest met demonstraties. 7 Dec. Passage, theater, 10 uur. Eerste winter- concert" O.BJL ROTTERDAM BIOSCOPEN. Arena, 2, 4.15 en 7 uur. - Liefde kent geea grenzen. (Zondag 2.15, 4 3D, 6 30 en 8 45 n..) Luxor, 1.30, 3.45 en 7.45 uur. Frau Luna. (Zondag doorl. van 2 n. a£), Capitol, Doorl. van 1.30' uur ai. Dolores wéét wat zij wil. (Zaterdag eerste voorst 5.30 u., Zondag, 2, 4.15, 6.30 en 8.45 u.). Prinses, 2.15 en 7 uur. Da favoriet van de keizerin. (Zondag 17 "doorloopend, laatste voorst. 7,30 u.). Geboren: 12 Nov. Niyolaas Cornells, z. van J. J. de Ruiter en P, v. Kampen, Van Mus- scheubroekstraat 18. Hendrica, d. van J. Klepte en IV. v, i. Steen, Middelharnissche- straat 25. Adrianus Johannes Marhnus, z. van L. J. Heijdra en A, C, Janssen, Joppe- laan 4. Henclrikus- Johannes, z. van H. v-, d. Poort, en M. Th. de Ridder, Dr. Nolet- straat 1. 13 Nov. Klaasje, d. van M. J. dSerrets en J. J. Romeijn, Stationstraat 35, Ondertrouwd; 13 Nov. H. Osephius, 26 j. en A. J. v. <L lieer, 21 j. H. M. IVil- Iemse, 48 j, en J. RL van Dorp, 36 j. J. van Veen, ,41 j, en M. den Ouden, 83 j. J. Post, 46 j. en M. P. Visser, 29 j. A. Stroo, 28 j. en VV. G. M. Roeters, 22 j. F. W. van Beers, 25 j. en M. Stigter, 21 j. J. C. Veliinga, 26 j en M. M. Baaij, 20 j. W deSijs, 21 j en C. Hagert, 18 j. K. C. de Leng, 29 j. en S. W. M, Bettenhaussen, 33 j. H. Ruseier/ 38 j. en A. ten Hooven, 25 j. D. Deres, 29 j. en T. Wagemaker,-24 j. H. de Haan, 29 j. er P. L. Loof, 26 j, H. C. van Gervea, ,43 j. en A. J. Kars- dorp, 34 j. A. M de .Wit, 25 j. en A. HL' van Dijk, 22 j". Gehuwd: 13 Nov. J. 'J. Landman, 28 j. en C. E. van der Goes, 32 j. - Overleden: 13 Nov. S. Oosthoek, 47 j., echtg. van G. v. Marion, Nassaulaaa 75. Medegedeeld dooi "de Amsterdamsche Bank N.V OBLIGATIES KOERSEN OP, Staatsleeningen 14 NOV 1941 i Nederland ry.K. HEDEN 34% Ned. '4196% 4% Ned. *41 100%, 4% 4% '40 I 101 II m.b.f101 W /Q ff AA Ul.Dil* lui 4% '40 II 100% 8% 3% '86 '87 95% 89%, u/0 u 8-34 '38 93% -'% NtW.S. 75% 96%- 100% 101% 1018/s 100%, 95% 69%. 98%- 75% Ned. Oost-indiS 8% Ned.-Indië 1987 95% 3% Ned.-Indië '87 A 95% AANDEELEN Banken Kol. Bank 288 289 Ned.-Ind. Hand.Bnk 160% 162 Ned. Handelmij, 177% 176»/, Indastr. Ondern. (Binnenland) Alt'. Kunstzijde Unie 154% 154%6 Van Berkel115% 118 20% Cert. Calvé 124'/, 12»%— 4»/, Centrale Suiker 231 234 Ned. Fokker 216 Lever Bros Unil. 168% 162 8 Ned. Ford830 - 888 Philips-GloeU. G.B. 281% 280%— 1»/, l Petroleum BordtschePetr. 800% 821 Kon. Petr. Mij. ..,.,329% 829%— 82 Rubber Amsterdam Rubber 817*1 813%7% Bandar Rubber 268 264 DeJi Batavia Rubber Kendeng Lemboe 284% 226 Oostkust 190% 190% Serbadjadi 168% 161% Ver. Ind. Cult. Ond.\229% 228 Suiker Handelsver. A'dam 498 496 9 Javasche Cultuur 294 Ned.-Ind. Suiker - Unie 275 274 Ver., Vorst, „Cultuur 188%'- ,187%—- 8% Tabak Deli Batavia 281% 279%— 81V, Dell Mij. 825 828%4% Senembah 275% 275 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 158%., 152%— ,4 Java-China-Japan-- - - - Lijn 178% .175 8«, K.N.S:M. Nat. Bez. 218%-' 210. 1 - Kon. PakeJv.-Mij.. .'291- 290 Ned. Scheepv. Unie 227% 225 - 7% Rotterd. lloyd188 v 180 2 Stoomv.-Mïj. Ned..184 180 v s i* Hoofdkwartier van den Fiilrrer, 14 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel der Duïtsche weermacht deelt mede: Op do Krïm staan onze troepen vlak bij Kertsj. Stad en. haven liggen onder het gecontroleerde vuur van Duitsche artillerie. De luchtmacht heeft kustbat- fenjen bij Sebastopol door bomtreffers buiten gevecht gesteld, belangrijke mi litaire installaties in de haven vernield en twee groote vrachtschepen beschadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op d» uit Kertsj vluchtende troepen. Daax- bij hebben gevechtsvliegtuigen twee trans portschepen met een gezamenijjken in houd van 5500^ ton tot zinken gebracht. Ook in de andere sectoren van het Oostelijke bont werden plaatselijke suc cessen behaald. In de wateren om Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen, die gewapende verken ningstochten ondernamen, ten Zuiden van Lowestoft een groot koopvaardijschip be schadigd en met goed gevolg werven en rivitaiileeringsbedrjjven, van de haven Fal mouth gebombardeerd, In Noord-Afnka hebben stuka's Brit- sche kazematstellïngen bij Tobroek ver nield. Enkelo vvrijandebjke vliegtuigen hebben in het Oosten van Duitschland een jgering aantal brisantbommen laten vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan doo- 3en en gewonden". ftallaansch weermachtsbericht Rome, 14 Nov. (Stefam). "Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek activiteit van onze voorhoede. In de recente locale gevechten zijn, afgezien vaa de den vijand berokkende verliezen, tal van wapenen buitgemaakt. In Oost-Afrika worden in enkele sectoren rar' het front hij Gondar verbitterde gevechten ge», leverd. .Du Duitsche iuchtmafcht heeft doelen te broek gebombardeerd. Aan het front van Sub teem werden twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Twee andere zjjn brandend neergo stort, waarvan er een door den afweer op den grond bij" Benghazi getroffen werd tijdens een aanval, die eenige verliezen ondger de Moham- medaansche bevolking veroorzaakte en tiet an dere word neergeschoten tijdens een gevecht met een onzer verkenners bij Dzjaraboeb. Een vijfde Britsche toestel, dat-door onzen afweer aan de kust van de Marmarica gedwongen werd te landen, is ons met zqn bemanning van drie officieren en drie onder-officieren onbeschadigd in handen gevallen. Nadat president Roosevelt en de Amerikaan- sche minister van bmteniandsche zaken, Huil, in brieven aan de democratische leiders van het Huis "van Afgevaardigden nog in de laatste mi nuut de stemming over de wijziging van de neutraliteitswet hadden proheeren te beïnvloe den heeft het Huis, het voorstel met 212 tegen 194 stemmen aangenomen. Daarmede is de bepaling uit de neutrali teitswet geschrapt, welke aan Amerikaan- scho schepen het varen in oorlogszones verbiedt. De bewapening van koopvaardijschepen was, zooals bekend, reeds eerder door het Congres goedgekeurd. Terstond na de stemming onderteekende de speaker da wet. Thans is alleen nog de hand- teekening van Roosevelt vereischfc om haar van kracht te doen worden. De Terra film „Rembrandt". De persdienst van'den Nederlandschen Om roep meldt: 1 Op het oogenblik wordt in de Cinotone-studio onder den rook van Amsterdam, gewerkt aan d.e grootsch opgezette Steinhoff-film van' de Terra: „Rembrandt". Deze film zal mettertijd door de Ufa worden uitgebracht. Van genoemde film, die het léven van onzen grootsten Nederiandachen schilder weergeeft, brengt de Nederlandache Omroep als primeur een reportage en een vraaggesprek! met den heer Hans Steinhoff, welke uitzending hedenavond van 19.2019.30 uur over den zeus der Hilversum I, tijdens de rubriek. „Spiegel van den dag" te beluisteren valt Telefoon 68640GEBR. BljLOO ,ln dir. verb. m. Groningen en Friesland. Vertrek dagelijks 6 uur. Adres: Schiedam, Oude Sluis 4 Telef. 68456. Amsterdam, Kloveniersburgwal 57 Telef. 45985. Schippers: j. C de Mos, F. W. BonJnj De lessen van het Kunstnijverheldsavondonderwijs zullen op Zaterdag A% November. a,s. om 14 uur worden hervat. Opleiding voor: Tekenen en .Schilderen. Boetseren en Beeld- houwen, Publiciteit en Nijverheidskunst. Binnenhuiskunst. Kostuumontwerpen. Acte Handtekenen L.O. Aanmelden dagelijks van 9—12 uur en van 1417 uur.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2