Binnenvaart op cjene- Laatste Nieuws afgeslagen Bomaanvallen op Napels en. Catania SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 18 November 1941 BfWMEfSLAND ratorgas Verscheidene scheepsmotc "en komen voor ombouw In aanmerking Blokkade-prijsvraag Radiostations, naar welke men mag luisteren III =1S Gemengd Nieuws 8-7-6-0- @•7*6*0*0 Duitschland strijdt voor Europa Vernietigende aan vallen op Sebastopol Nieuwe deëlen van Donets bekken bezet BEURS VAN AMSTERDAM Aanvallen bij Gondar 7a Va 37, 37, 7, 7, 7, 47a 87, 8/, Handel en Bedrijf Nieuwe voorschriften voor in- en uitvoer Rotterdamsche veemarkt De binnenvaart gaat zich ken van de stookolie, gelijk het'atf0™™®' bezig is te doen ten aanzien vaa de Zij ondervindt hiertoe alle medewerking an de overheid, dio aan het departement van han del nfverheid en scheepvaart een bureau „ge neratoren en tankgas" heeft ingesteld, terwijl de secretaris-generaal vra het departement vau waterstaat een „commissie voor den inbouw van generatoren in vaartuigen" in het leven nep. Deze commissie staat onder leiding van mx, K. Vonk, souschef van de afdeeling vervoers wezen aan het departement van waterstaat, en in het dagelij'kseh bestuur dezer commissie heeft mede .zitting or. N. J. Kollewijn, directeur van het bureau generatoren en tankgas, onder welk bureau ressorteeren o.a. het bureau ombouw motoren, dat te Delft is gevestigd en dat onder directie staat van ar. J. J. Broeze, en de af deeling research, onder leiding van ir. L. A Peletier. Do hier genoemde heeren hebben in een persconferentie belangwekkenuo mededeelingeo gedaan over de maatregelen betreffende inbouw van generatoren in vaartuigen. Mr. Vonk schetste de beteekenis van de bin nenvaaxt voor een waterrijk land als bet onze. Op grond van betrouwbare schattingen, mag worden aangenomen, dat de binnenvaart voor den oorlog toen wij nog niet over volledige statistieken van alle vervoer beschikten reeds tenminste zooveel tonnen/kilometers ver voer presteerde als de beide andere belangrijke vervoertaikenspoor en auto, tezamen. Prestaties van het veirvoer te water. Thans is dit nog in sterkere mate het geval. Vooroorlogsche statistieken leeren ons, dat hel aantal motoren in de binnenvaart omstreeks 11.000 bedraagt, met een totaal vermogen van ongeveer 250 000 p k., ongerekend de honderden motorsleepbooten,- die soms heele sleeptreinen achter v -h aan trekkea. In de .egemvoordige omstandigheden kunnen nog slechts geringe hoeveelheden gasolie voor deze motoren ter beschikking worden gesteld, terwijl ook de petroleum en de benzine schaarseh zijn. De situatie moet onder het oog worden ge zien, -dat deze brandstoffen geheel zouden ko men te ontbreken. Tocih moet de binnenvaart haar veelomvat tende triak kunnen voortzetten. Daarom is het vraagstuk vifa de voorziening der binnenvaart met generatoren een vraagstuk van bet grootste belang voor ons volk. lntusschen maakt do veelvormigheid van do binnenvaart, van type en afmetingen dor sche pen, dit vraagstuk niet gemakkelijk oplosbaar. De plaatsing van een generator op een schip in telkens een probleem op zichzelf. Do overheid aciitte zich daarom geroepen, deze zaak te regelen. Zij stelde bovengenoemde commissie in en gaf de beschikking over een crediet. De generator peiiticik. De algemeens lijnen van de generatorpolitiek warden met deze commissie, waarin de binnen sciiecpvaaxtorgamsaties, haar vertegenwoordiging Tinden, besproken. Wat den fmancieelen opzet aangaat, deze is als volgt. De commissie koopt de generatoren en doet deze plaatsen op de vaartuigen, die uil techmsch en varvoerpolitiek oogpunt voor ge- neratorenplaatsing in aanmerking komen. De eigenaar of exploitant"van het yaartuig sluit met den staat een huurkoop contract, waardooi hij tenslotte den generator met brfbehooren in eigendom verwerft en ontvangt voor de telkens vervallende termijnen een subsidie, echter onder êin voorwaarde, dat hij den generator behoor lijk verzorgt en rijn schip in do vaart houdt. Eenerzijds krijgt dus de eigenaar of exploi tant den generator met bijbehoorende installatie cadeau, mits hij van goeden wille is, en ander zijds wordt op deze wijze de noodïge waarborg geschapen, dat de generator, inderdaad aan het daarmede beoogde doel beantwoordt. In aansluiting hieraan gaven ir. Kollewijn en Peletier eenige technische inlichtingen. Voor de "scheepvaart zijn, zooals te 'begrijpen valt, andere typen generatoren noodig dan voor het wegverkeer. De afdeeling research houdt zich bezig met de beoordeeling van nieuwe typen generatoren, waarvoor een serie keurings- eïschett geldt, zoo bijvoorbeeld ten aanzien van gasproductie, stookwaardc, veiligheid enz. Voorts worden de installaties ic-ere drie maan den, nadat zij in praktijk zijn gesteld, opnieuw gecontroleerd. Als generatorbrandstof voor seheepsmstalla- ties wordt in hoofdzaak antliraeiet toegewezen. Hout komt niet in aanmerking, turf slechts ui gejynge mate. Jjg het algemeen kan worden gezegd, dat een scbjp .ziqh heter leent voor generalorbedrijf dan e#n aufe», omdat men in het eerste geval meer eon «.ontinu belasting heeft te maken. In bet blad „Blokkade", een uitgave van het departement van volksvoorlichting en kun sten, gewijd aan den strijd voor onze voed selvoorziening, komt een prijsvraag voor, waar aan prijzen in geld, Winterhulploten en boe ken verbonden zijn. In een deel van de op lage van dit blad is ten onrechte 1 Novem ber als "laatste termijn van inzending ver meld. Oplossingen worden tot 1 December in gewacht bij de" afdeeling actie propaganda van het departement van volksvoorlichting en kun sten, Prinsessegracht 21, 's Gravenbage. Arbeidsvoorwaarden administratief" bankper soneel te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het college van rijksbemiddelaars heeft blij kens de Staatscourant van 14 dezer een rege ling vastgesteld van salarissen en andere ar beidsvoorwaarden voor administratief personeel voor bankkantoren te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam. Deze regeling is getroffen na overleg met deskundigen zoowel van bankiers zijde als van de zijde der bedienden. De rege ling zal worden gevolgd - door een dergelijke regeling voor de provinciale kantoren, voor de kantoren met minder dan 40 werknemers en voor de commissionairskantoren. De thans getroffen regeling strekt zichuit tot alle bankkantoren in do drie genoemde steden, voor zoover op het hoofdkantoor in de drie genoemde steden, meer dan 40 werk nemers werkzaam zijn. De bijkantoren der bankinstellingen zijn hier dus in het algemeen onder begrepen. Onder de regeling vallen alle werknemers, die administratieven arbeid verrichten, benevens typisten, telefonisten en telegrafisten. Voor die verschiUende categorieën zijn in de regeling salarisschalen opgenomen voor manne lijke, resp. vrouwelijke werknemers. Voor iedere leeftijdsklasse is daarbij zoowel een minimum gemiddeld jaarsalaris al3 een absoluut minimum jaarsalaris vastgelegd. Het minimum gemiddeld salaris geldt voor alle mannelijke, resp. vrouwe lijke werknemers van éên leeftijdsjaar op de kantoren in een bepaalde gemeente. De normen voor 's-Gravenhage en Rotterdam zijn iets la ger gesteld dan voor Amsterdam. De vacantia bedraagt in hel algemeen 12 werkdagen per jaar. Voor hen, die langer dan 15 jaar in dienst zijn, geldt, een vacantie van 15 werkdagen; is de diensttijd langer dan 25 jaar dan bedraagt de vacantie 18 werkdagen. Verder treft men nog aan regelingen betreffen de uitkeeringen bij ziekte of ongeval en betref fende schorsing van werknemers. De regeling treedt m werking op 1 Januari 1942, met dien verstande, dat in den loop van Januari 1942 alsnog, bij wijze van gratificatie over de maand December het verhoogde salaris zal worden bijbetaald. Dit beteekent dus, dat practisch -vanaf 1 December de employe's on der het verhoogde salaris werken. Tenslotto zij er op gewezen, dat de regeling gen minimumregeling is, zoodat bestaande, voor de werknemers gunstiger bepalingen, dienen te worden gefaandhaatn. Legecrjng van gewichten. In de Ned Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij wordt bepaald, dat tot een nader vast te stellen tijdstip de gewich ten van 25, 20, 10, 5, 2 en lk ilogram, 500, 200 en 100 gram in plaats van geelkoper-ver vaardigd mogen zijn van zmklegeeringen van voldoende vastheid en hardheid. De aldus vervaardigde gewichten moeten ove rigens overeenstemmen met koperen gewichten van dezelfde zwaarte, boboudens dat de hoogte van den romp een andere afmeting mag heb ben. Deze beschikking treedt vandaag in werking. Prentbriefkaart Weef elf jaar onderweg. Dezer dagen ontving de heer Ravenshorat te IJsselmuiden een prentbriefkaart uit Leiden, welke volgens het stempel, 31 December 1930 gepost was. De kaart was dus bijna 11 jaren onderweg geweest. Dat ze toch haar bestem ming bereikt- heeft is een dier ondoorgronde lijke beschikkingen van Tante Pos. De rijkscommissaris voor de bezette 'Neder- landsche gebieden heeft de verordening no. 36 van 4 Juli 1940 Ier bescherming van do Nederlandsche bevolking tegen onware berichten, zoodanig gewijzigd, dat in de toekomst niet al leen. geluisterd mag worden naar de zenders7 gelegen in het bezette Nederlandsche gebied en de zenders van bet Groot-Duitsche rijk, hierbij ingesloten die van het protectoraat Bo- hemen en Moravie, alsmede in het gouverne ment generaal van het bezette Poolsche gebied, doch ook naar de zenders, gelegen in alle, door de Duilsche troepen bezette gebiedep. Do desbetreffende zenders worden hieronder met opgave van frequentie en golflengte ge noemd. Voor alle, niet in deze lijst opgenomen zen ders blijft hei verbod tot luisteren onvermin derd van kracht. (Verordening 35 van 4 Juli 19-10). Zij, die dit verbod overtreden, zjjn strafbaar volgens par. 2 van deze verordening. Lange golf. Deutschlandaenf Luxemburg Weichsel Middengolf, Alpen Berlijn Bobemen Bremen Breslau Danzig 1 Danzig 2 Donau Dresden Frar,k£urt/M. Freiburg Graz Hamburg Kattowitz Kaiserslautern Klagenfurth Keulen KSm'gsberg 1 Königsberg 2 Leipzig Linz Litzmannstadt Memel Mftnchen Ostdeuteche Gleiehewlle Schles. Gleichwelle üWestd, Gleichwelle BSi» O e 3 e> 3 er 1571 191 1293 232 1339 224 338 6 -386 356.7 841 2695 1113 395.8 758 315.8 950 304 3 986 209.9 1429 325.4 922 204.8 1465 251 1195 231.8 1294 233 5 1285 331.9 904 345 6 868 209 9 1428 568 3 527 455.9 658 291 1031 222.6 1348 382 2 785 236.8 1267 224 1339 216 8 1384 405.4 740 S Posen Saarbrücken Strasshurg Stuttgart Weenen .Zenders in bieden: Lenge golf. Bergen I Bodoo Friesland Kowno Minsk Oslo Parijs Tromsoe Middengolf: Baranowicze Belgrado Bergen II Bordeaux Bordeaux Bordeaux Brünn Brussel 1 Brussel II Brussel III Calais Dorpad 230.2 243.7 251 êjet e o n »T3 S 249.2 1204 Drontheim 349.2 859 Finnmark 240 2 1249 Frederikstad 522 6 574 Geldingen 506 8 592 Hamar de bezette ge- Hilversum I Hilversum II Krakau 282 Christansand 253 Lr-mherg l(h> L"' '„u 153 iiijssel 208 Modano 1064 1186 1 1875 -1961 1442 1154 1648 10S4 576.9 SËS gatS 360.6 764 235.1 271.7 578 301.5 415.5 293.5 476.9 377.4 209.9 247.3 514.6 260 Mahrisch-Ostrau 222.6 1303 1231 1195 182 Mctodden 231.8 283 Parijs 274 Parijs 280 520 Parijs 312.8 437.3 686 Porsgrunn 246.5 845.1 355 Praag 470.2 219.6 1366 Rennes 288.7 255.1- 1176 Rennes 431.7 278.6 1077 R-iga 238.5 259.1 1158 Rjukan 222 6 321.9 932 Smolensk 491.8 410.4 731 Stavanger 352.9 483.9 620 Vigra 476.9 515 582 Warschau 219.6 585.9 512 Wilna 559.7 Nordd. Gleichwelle 225.6 OstmEirk Gleichwelle 233.5 Südd. Gleichwelle 578 S s 832 347 1276 1104 619 995 722 1022 6299 795 1428 1213 583 1348 1294 1095 1064 959 1222 638 1040 ,695 1040 1348 610 850 229 1366 536 1330 1285 518 Doodelijk ongeval in staatsmijn Manrits. In den afgeloopen nacht heelt de 47-jarige houwer, dienstdoend stutter, A de Vos, zich in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Maurits te Heerlen, met de kooi van een op braak, die nieti Voor personenvervoer was in gericht, laten optrekken. Hij geraakte daarbij bekneld tusschen de kooi en den wand van de opbraak; waarna hij uit de kooi is gevallen. Hij werd op den bodem van de opbraak dood teruggevonden. De Vos was gehuwd en vader van vier kinderen. Smohkelaffaire. Ambtenaren van den opsporingsdienst hebben in de haven van Bunschoten een groote partij kaas, zeep, rijst en koffie in beslag genomen, welke gereed lag om naar Amsterdam te worden vervoerd. Deze partij was slechts een onderdeel van een grootere partij, welke reeds aan een adres in de hoofdstaa was afgeleverd. De ver voerder.kon niet opgeven voor wie de goederen bestemd waren. In verband met deze zaak werd een huiszoe king verricht ten huize van zekeren Van Z. te Amersfoort werden ruim 100 kazen in beslag genomen en verder zeep, koffie, thee, spek en vleesch. Van Z. is gearresteerd. Zondagscho visite nam f625 mee. Een rijwielhersteller, wonende in de Jacob van Lennepslraat te Amstordam, kreeg Zondag een kennis op bezoek. Alles verliep zeer genoeg lijk, doch nadat de visite vertrokken was, miste de fietsenman niet alleen zjjn bezoeker, docb ook f 625, welk bedrag zich voordien had be vonden in zijn portefeuille, die in de keuken lag. Hoewel het weinig vriendelijk is, een gast als dief te "beschouwen, zag de "gedupeerde geen andere oplossing voor de raadselachtige verdwij ning en dus stelde bij de politie daarvan op de hoogte. De bezoeker, een 18-jarige loopknecht, werd daarop in zijn woning aan de^tamixstraat aan gehouden en hoewel do jongeman aanvankelijk ontkende, iets van den diefstal af te weten, viel hjj spoedig door de mand. Het gestolen geld had hij intusschen reeds aan een vriend ter bewaring gegeven, die, wegens heling, even eens gearresteerd werd. Tusschen buffers van rangecrende wagons doodgedrukt. Op het spoorwegemplacement te Blerii. speel den kinderen tusschen rangeerende wagons. De elfjarige J. V. geraakte tusschen do buf fers bekneld en werd doodgedrukt Frauduleuze vetsmelters gearresteerd. De politie to Nijmegen heefl twee beambten van het gemeentelijk slachthuis, twee z.g. vel- smeiters, zekere.J. S. en M. V., aangehouden, omdat z~j reeds eenige maanden vet van ge- -slacht vee achterhielden en naar een pakhuis lieten vervoeren, vanwaar zii het weer aau derden verkochten. Beide beambten zijn gear resteerd evenals de man, die het vet vervoerde en een der helers. Ze zuilen aan de justitie te Arnhem worden" uitgeleverd. Frauduleus mengvoeders afgeleverd. De centrale crisis-conlroledionst heeft thans een onderzoek beëindigd tegen een firma in Terschuur, waarvan 105 verdachten frauduleus mengvoeders" hebben betrokken. lu de eerste plaats is gebleken, dat' er regelmatig voerrijst werd afgeleverd, waarvoor door do firma geen distributiebons in ont vangst werden genomen. Bovendien is uit do onderzochte bescheiden, kompa, vast te -staan, dat aan een bakker te Amersfoort" een groote hoeveelheid-roggemeel'a,eeöfvwas"''geJoverc!, dan Wiiarvopr de bestelbóps toereikend waren.; deze hoeveelheid was dan ook vervoerd zonder gel dige geleidehiljelten Bij nader onderzoek kwam verder aan het licht, dattusschen de aan wezige voorraden en de voorraden, die aan wezig moesten zijn, groote 'verschillen beston den. Zoo w_erd van het artikel zaaihaver een groot tekort geconstateerd, welke hoeveelheid was verwerkt tot mengvoeder. Tenslotte werd vastgesteld, dat er een groot kwantum mengvoeders was afgeleverd, zonder inname van bestelbons en zonder de vereïschte geleidebïljetten. Zoowel tegen de koopers als tegen den ver- kooper zjjn de noodige maatregelen getroffen. Steekt" slapen door -verhoogde li rjn e-a fscli eiding. "In de Geneeskundige Gids schrijft dr. A. M. Meerloo Het aantal klachten over veelvuidiger urinee- ren des nachts neemt toe. De slaap wordt er door gestoord en de onrustdie toch al 'in de menschen is, wordt er grooter door. Algemeen wordt deze klacht aan den oorlogstoestand ge weten. Men kan er drie aanleidingen voor vinden 1. De dïeetfactor. Sommigen meenen, dat door de verandering van het voedsel meer wa terhoudend voedsel wordt gebruikt (aardappe len) of dat bij de verbranding meer waterdee- lem vrijkomen, zoodat naar verhouding een grootere hoeveelheid vocht dan vroeger wordt uitgescheiden. Dit klopt over het algemeen met met het feit, dat de afscheiding overdag niet veelvuidiger optreedt. 2. De diuretische factor?'Het kan zijn, dat met de surrogaten meer urinedrijvende stoffen worden geconsumeerd (o.a. bramenthee, meer uien). Tevens worden o.a. door het minder ge bruik van vleesch, minder zouten, die het vocht vasthouden, opgenomen. S. De centraal-nerveuse faetor. De belangrijk ste oorzaak zal in de centrale regulatie liggen. Ang3t en onrust verhoogen de vochtafscheiding. Na een bombardement drogen-de menschen als het ware uit, vandaar het sterke gewichtsverlies. Er ontstaat een basedoid syndroom met lichte tremor en nykturie. De menschen worden 's nachts wakker, badend ia zweet en ze moeten meermalen een plasje doen. De klachten over enuresis noctura nemen tfi'e; kinderen, die zin delijk waren, worden weer incontinent. Na bombardement of angst-invloeden (geruch ten) zjjn de klachten het ergste. Slaapmiddelen en antipyretica remmen gedu rende eenige uren de centrale diurese. Met een kleino dosis slaapmiddel verdwjjnt de last, naar mijn ervaring kan een - halve tablet aspinne reeds heipen. Acht, zeven, zes, dubbel nul. Kent u dit getal nog? Het is het gironummer van de Nederland sche ambulance, de hulpexpeditie, die straks naar hetOostfront vertrekt, om hulp te biedeu aan de gewonde strijders. Acht, zeven, zes, dubbel nul. Een getal, dat u in uw geheugen moet prenten, een getal, waarvan n gebruik moet maken. Neem nw gïroboek of een gïrobiljet ter hand en maak een bedrag over op giro rekening O steunt daarmede het mooie werk van de Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Hoofdkwartier van den Führer, 18 Nov. (D N.BHet opperbevel dor Duilsche weermacht deelt mede: Op de Kriia brengen gevjpchtsvlic-gtui- gen en du i k bom men w erpers vernietigen de slagen toe aan do vestingwerken en haveninstallaties van Sebastopol. Daar bij is een groot vrachtschip tot zinken gebracht; een torpedobootjager en een koopvaarder werden beschadigd. De operaties in het Bonelsbokken zijn na een verbetering in de weersomstan- digheden en den toestand der wegen voortgezet. De vijarul werd uit zijn op sommige plaatsen taai verdedigde veld- stellingen geworpen. Verdere deelen van het industriegebied werden bezet. Ver scheidene voor vertrek gereed siaar.de goederentreinen "vielen daarbij door ver rassend toegrijpen in ony handen. In het hooge Noorden .ebben gevechts vliegtuigen bolsjewistisch i barakkenkam pen tea Westen van do Kandalaksja- bocht aangevallen. Nachtelijke aanvallen van het lucht- wapen waren gericht op Moskou en Leningrad, benevens op vliegvelden in het Wologa-gebied, Duikbooten bobben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en op do Noordelijke IJszee vier gewapende vij andelijke koopvaarders, tezamen 21.000 br.t. en een konvooieerend schip in den grond geboord. In de wateren rondom Engeland heb- be". gevechtsvliegtuigen den laatslen nacht vijandelijke konvooien aangevallen ten Oosten van Lowestoft. Drie vnj groote koopvaarders zijn door het neerwerpen van bommen zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen hobhen haveninstalla ties aan de Zuidkust en de Zuidwest kust van Engeland aangevallen. Medegedeeld door de Afnsterdamsche Bank N.V. Geringe affaire. Onbelangwekkende markt, Nauwelyks gewijzigde koersen. Nederlandsche beleggingen goed prijshoudend. KOERSEN OP 18 NOV, 1941 V.K. - HEDEN 96"/» OBLIGATIES Staatsleenlngen Nederland Itallacnsch weermachtsbericht Rome, 18 November. (Stefani). Het Ilaliaan- sche weermachtsbericht van heden luidt als volgt; Vannacht hebben vijandelijke vliegtuigen Na pels aangevallen sn opeenvolgende golven: de mateneelé schade is niet -ernstig, -28 personen, die zicjh niet tijdig naar een schuilkelder had den begeven werden gedood in een gebouw, dat door een bom verwoest weid, 40 andere burgers werden gewond. Het aantal slachtoCers van den lóntstan luchtaanval op Catania be draagt in totaal 30 personen. In Cyrenaica heeft het Dmlsche afweergeschut twee vijandelijke toestellen neergeschoten. Aan de fronten van Gondar zijn plaatselijke aanvalspogingen afgeslagen, vijandelijke elemen ten, die eenige onzer stellingen waren genaderd, werden door onze detachementen aangevallen en op de vlucht gejaagd, waarbij zij vérliezen leden. i Het Amerikaaiiseli groot-kapitaal en dto oorlog. De Londensche vertegenwoordiger van Social Deihokraten, die bekend staat als uitgesproken pro-Engelsch en die van een reis door- Amerika is teruggekeerd, kan niet nalaten in zijn be richten verhelderonde bewijzen te verschaffen voor de oorlogszuchtige politiek van het Witte Huis. In zjjn bericht zegt hjj letterlijk het volgende: Roosevelt heeft zich eerst verzekerd van de productie; voordat hij zich tot de openbare mecning richtte. Een cynicus zou misschien zelfs zeggen, dat Amerika, het besluit om aan de zijde van Engeland te gaan staan, heeft ge nomen lang voordat het Congres te "Washington gelegenheid had een beslissend woord over de hulpverleening aan Engeland te spreken. In ieder geval had reeds voordien een ander, minder parlementair forum, n.l. het Amwikaan- sche groot-kapitaal en de Aroerikaansche in dustrie, het besluit genomen. Deze zagen hun grootste kans om door geweldige oorlogscon- junetuur d|e gevolgen van de sinds 1930 be staande groote crisis definitief uit den weg te ruimen. Met het groot-kapitaal en de groote in dustrieën achter rich, diende Roosevelt bij de regeering do wet tot hulpverleening aan En geland in. 4% 1007,, 4% '40 I 1017s 4% II ni.b.f.10IV, 4% '40 II 1007e 3% '36 957» 3% *37 88 7» 3-34 '38 987, 2J% N.W.S. 757, Ned. Oost-lndlö 3% Ned.-Indié 1937 947, 3% Ned.-Indié '37 A 937, AANDEELEN Banken Kol. Bank 240 Ned.-Ind. Iland.Bnk 163 Ned. Handehnij. 174'/^ Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 1637/s Van Berkel1237, Cert. Calfé1257, Centrale Suiker 23"272 Ned. Fokker217 Lever Bros Unil. 1637, Ned. Ford Philips Gloeil. G.B. 2767, Petroleum Dordtsche Feir. 305 Kon. Petri Mij3837s Rubber Amsterdam Rubber 3161/, Bandar Rubber268 Deli Batavia Rubber Kendeng Lemboe 2857, Oostkust 190 Serbadjadi 1627, Ver. Ind. Cult. Ond. 2277, Suiker Handelsver. A'dam 498 Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie 277 Ver. Vorst. Cultuur 1387, Tabak Deli Batavia 284 Deli Mij825 Senembah 2757, Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 1547, J ava-China- J apan- Lijn lSlVg K.N.S.M. Nat. Bez. 21SVï Kon. Paketv.-Mij.296 Ned. Scheopv. "Unie 22872 Rolterd. Lloyd 1837» Stoomv.-Mij. Ned... 1847, 967*- 1007, e— /ia 1017» -017» 10078 9 5 Va 89V,e 937a— 7574 947» 937, 239 1617» 174 1537»- 47, 1207,— l'243/4— 6 2387, 218 1627,— 343 278 80 801 831 37, 816 20 266 2687, 227 1897, 1607, 223 4957, 8 2957b 274 188 284 2227,— 4 1587,— 1797, 2127, 295 227 1827» 184 Wielrijiteter door auto aangereden en gedood. Een ernstig ongeval heelt gistermiddag te Eindhoven in da Hoogstraat het leven gekost aan een verpleegster van de Wit-Gcle Kruis- verpleging, aldaar. Het was do 26-jarige A. van Loon, die daar fietste, toen zij door een haar achterop rijdende personenauto werd gegrepen. Zij werd tegen den grond geslingerd en met ingedrukte" borstkas opgenomen. Een spoedig ontboden geneesheer achtte overbren ging naar het Binnengasthuis noodzakebjk. Het slachtoffer is daar na aankomst overleden. Doodstraf voor den bonncnhandel in Duifschland. Vier voormalige empioyé's van Berlijnscbe distributiekantoren hadden zich voor de bui tengewone rechtbank aldaar met oen aantal anderen moeten verantwoorden wegens handel in distributiebescheiden. De hoofddader had zich door bemiddeling van zijn medeplichtigen in het bezit gesteld van vrij groote hoeveel heden bonnen voor levensmiddelen en textiel punten, die hij aan handelaars overdeed. Aan vankelijk was het hem slechts om bonnen voor eigen gebruik te doen geweest, maar later verkocht hg do bonnen. Van de op brengst, die hem in staat stelde tot een leven van uitspattingen, droeg hg slechts een gering deel af aan zijn medeplichtigen, maar spoor de Iien. iocli steeds aan tot nieuwe onregel matigheden. Hij werd ter dood veroordeeld, zijn drie medeplichtigen kregen tuchthuisstraffen en af nemers gevangenisstraffen. Naar aanleiding van het in de Staatscourant gepubliceerde documentenbesluit 1941 wordt de aandacht gevestigd op het volgende: Dit besluit, dat op Maandag 17 November a.s, in werking treedt, geldt voor den in- en uitvoer, zoowel ten aanzien van clearing- als van niet clearinglanden. Het is niet van toepassing op den invoer uit het Duitsehe rijk van goedem van oorsprong uit dit rijk, noch op den uitvoer naar het Duilsche lijk met bestemming naar dat rijk. De voornaamste beteekenis van deze nieuwe regeling is, dat voortaan bg' den invoer, m.a.w. op bet moment van inklaring der goederen, do cp dio zending betrekking hebbende vergun ning van het deviezeninstituut bij cloa- ringhmden vergunning tot storting bij het Ne- derianêlsche elearingmstituut dan wel do bindende toezegging van het deviezeninstituut tot het verkrijgen'van zoodanige vergunning moet worden overgelegd. Slechts ten aanzien van Belgische goederen, waarvoor geen stortings- vergunning vereischt is, kan worden volstaan met een verklaring in ongeveer dezelfde be woordingen ais tot dusver. Een en ander houdt in. dat behalve in het uevai van Bel- gig iedere importeur, voordat hij met een buitenlandschen leverancier een definitieve over eenkomst kan afsluiten, waaruit goederenin- voer voortvloeit, zich van de voor invoer eu betaling noodzakelijke vergunning of toezegging zal moeten hebben voorzien. Het ontbroken der betrokken vergunning of toezegging is op zich zelf op grond van het deviezenbesluit 1941 een strafbaar feit; er zai niet geaarzeld wor den straffen op te leggen, indien mocht Wij ken, dat men zich niet naar deze nieuwe voorschriften zou gedragen. Wat betreft de situatie od 17 November a.s wordt er op gewezen, dat degenen, die zich op dat moment in het bezit bevinden van eon nog geldige vergunning van het deviezeamsti- stuut, op grond" van deze vergunning, zoolang haar geldigheid duurt,' geacht kunnen worden te hebben voldaan aan de voorschriften van deze nieuw© regeling. Van beteekenis is verder, dat voortaan ook bij uitvoer naar clearinglanden, evenals zulks tot dusver reeds bij uitvoer naar niet-clearing- landén was voorgeschreven, een export-devie- zenverklaring moet worden overgelegd. Voor het aanvragen van vergunningen tot storting in de clearing, cq. bindende toezeggin gen, alsmede voor een export-deviezenverkla- ring zijn door het deviezeninstituut nieuwe mo dellen vastgesteld. Heden werden ter Rotterdamsche veemarkt aangevoerd 1502 dieren, waaronder 1 paard, 1 veulen, 37 schapen, 1008 runderen, 144 nuch tere kalveren, 244 graskalveren en 67 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Melkkoeien f 645, f515, f 400; kalfkoeien f650, f525, f300; Varekoeien f440, f330, f280; vaarzen f400, f310, f225; pinken f310, f225, f190; graskalveren f205, f155, f80. De aanvoer van graskalveren was korter met tragen hpndel en beste exemplaren iets"" hooger in prijs. Verder als vorige week. Melk en kalfkoeien iets kleiner aangevoerd. Levendi- gen handel en hoogere prijzen. Varekoeien aanvoer flink, met tamelijken handel en prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer matig, met stroeren handel en onver anderde prijzen.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3