a sa- a STADSNIEUWS I: ïSvi' I: f C Oost en West" Kolen voor kamerver huurders en pension houders Aanvragen voor December en Januari indienen vóór 1 December D. E. S. Maatregelen voot hotels en restaurants Woensdag 19 November 1941 SCHIEDAMSCHE COURANT Pag,'2 4"* x 4' h Een plaatselijke afdeeiing opgericht Prijsaanduiding in groenten- N winkels De pluimveestape! der gemeente Centrale verwarming Extra rantsoenen Mutaties onderwijzend personeel „Stadsgezichten van Schiedam'* Nieuw telefoonnummer politiebureau Hoofdpijn-Kiespijn O Q? llföjnfia'zdtfeó De mogelijkheden tot stichting van een schoenenbeurs Het jaarverslag „Kippeloopen" op de Broersvest BINNENLAND Agenda BEtmS VAN AMSTERDAM Vu Burgerlijke stand Versobering der maaltijden Maaltijden in restaurants Het onderscheid tussen hotel, logement en pension - De bouw van noodwinkels te Rotterdam 492 292 8 67. 268 1857,- 2847, 817 - 278 150»/,— 8 175 2087»— 117» 2877', 2237»— 77* 177 183V8 X I ïl ■tf 4V $L, fir. Door den commissaris, voor de niet-commv,- cieele vereenigingen en stichtingen is op verzoek van" een aantal vooraanstaande stadgenoolen toestemming verleend tot het oprichten van een plaatselijke afdeeiing -van de vereeniging „Oost en Mest". Deze vereeniging stelt zich ten doei het ver spreiden van kennis van de Overzeesche deelen van het rijk onder, het Nederlandsche voti, ten einde op die wijze de gedachte aan de rijks eenheid te versterken en de banden, tcsschen het moederland, Nederlandsch-Indtë, Sariname en Curasao nauwer aan te halen. De vereeniging telt thans 25 afdeelingen. Hoofdbestuur en afdeelingen trachten het boven- omschieven doel te bereiken door het doen honden van voordrachten, bet geven van film voorstellingen, het uitieenen van boeken uit haar bibliotheek, het organiseereri" van excur sies, het geven van cursussen voor hen, die de Overzeesche declen van het rijk nimmer aan schouwden en het bevorderen van de oprich ting van Indische jeugdcentra. De vereeniging heeft verschillende nuttige instellingen in bet leven geroepen, zooals de studiecommissie, welke ten behoeve van kin deren en jongelieden, die in Nederland stu- deeren, terwijl hun ouders in de Overzeesche gebiedsdeelen verblijven, voortreffelijk werk verricht door het houden van toezicht op hun gedragingen en het geven van leiding bij de studie,. Ook geeft deze commissie kosteloos raad bij het regelen van de school- en huis- vestingsbelaagen dezer kinderen; het tehuis voor Inheemsche bedienden „Persinggaban" in Den Haag, waar vi.or Inheemschen, die om de een or .jiidero reden tijdelijk 'hier te lande ver loer en, een gepast onderdak is ingericht en waar zij verder met raad en daad gesteund wor den; het kantoor voor „Inlichtingen" waar men "in den ruimsten zin des woorfs alle inlich tingen over de Overzeesche deelen van het rijk: kan verkrijgen; het rechtskundig bureau, dat ter beschikking staat van de leden voor hel verkrijgen van adviezen; de algemeene raad, waarin vooraanstaande personen zitting hebben en die het hoofdbestuur in belangrijke aange legenheden van advies dient; de West-Indische Commissie voor het geven van adviezen, spe ciaal betrekking hebbende op die gebiedsdeelen. Ook geeft de vereeniging een eigen tijdschrift uit, 'waarin geregeld verslag wordt gedaan van wat op cultureel, economisch, maatschappelijk en staatkundig gebied plaats vindt en dat ver der het vereènigingsnieuws bevat. Het ver schijnt om de 14 dagen. -De contributie bedraagt per janr m mi- mum f5, waarvoor men met één huisge- noot(e) toegang heeft tot alle voordrachten, ear, welke door eenige afdeeiing gegeven wordt, terwijl zij, die ntt reeds lid worden, slechts de contributie voor 1942 verschgjdigd zijn, doch dadelijk in alle voordeeten van het ^lidmaatschap deelen. Het zeer aanlrekke'ijbe tijdschrift ontvangt ieder lid gratis. Het voorloopig bestuur van de plaatselijke afdeeiing bestaal uit de heeren dr. C. Bub- berman, voorzitter; drs. C. J. J. van dei- Maas, Burg. Knappertlaan 209a, secretaris; mr. P. Sanders, penningmeester; G. W. van Bergen Walraven Jr.;-. mr. H". A. M. Roelants en mr. J. G. Witkampf. De afdeeiing telt reeds 130 leden. Het voorloo pig bestuur hoopt spoedig haar piarmen hekend te maken en zal trachten in den geest van de doelstelling der vereeniging te werken. Groote ■waardeering, ruime belangstelling en beter be grip voor onze overzeesche gebiedsdeelen met hun ruim 70 inillioen zielen, met hun grond gebied dat zoovele malen grooter is dan ons eigen land, is voor ons volk nuttig en noodig. Dat er in Schiedam reeds belangstelling be staat, blijkt uit hot ledental, dat nu reeds be reikt is en uit hef feit, dat niet minder dan 90 onderwijskrachten deel nemen aan den Indï- schen leergang voor onderwijzend personeel, die onder-auspiciën van het Koloniaal Instituut te Rotterdam gehouden wordt. Dit houdt een belofte in voor de-zoo juist opgerichte afdee iing van „Oost en West" en de verwachting is dan ook, dat hier ter stede een groote en bloeiende afdeeiing op haar plaats is. De verplichting tot prijsaanduiding wordt over het algemeen tamelijk nauwgezet nagekomen, doch nit vele klachten, die de* gemachtigde voor. do prijzen bereikten, is gebleken, dat in vete grdentenwinkels naast een behoorlijke prijs aanduiding, ds kwaliteitaanduiding ontbreekt. Er moge hier nogmaals op worden gewezen, dat art 1 van het prijsaanduidingsbesiuit 1941 be paalt, dat hut prijzen dient te geschieden on der vermelding van de kwaliteitsaanduiding en de verkoopeenheid, zooals deze in den han del gebruikelijk zijn. Vooral ten aanzien van fruit ie de nalatigheid het grootst Groenten- winkeliers worden dus herinnerd aan de ver-- pilchting, die op hen rust, zoowel de prij zen ais de kwaliteiten voor het publiek goed leesbaar aan te duiden. Do controle-ambte naren- hebben opdracht bij overtreding van •deze voorschriften onmiddellijk in te grijpen. Ook de dieren, die van den mensch afhanke- lijk zijn, ondervinden de gevolgen van den oor- -logstoestand. Er zijn reeds heel wat dieren op geruimd om althans voor het resteerend deel voedsel beschikbaar te hebben. De pluimveestapel van de gemeente is niet onbelangrijk ingedamd. De zes jonge zwanen, die in den Bays Ballotsingel dezen zomer wer den uitgebroed, zijn door een poelier wegge haald en zullen nooit weer terugkeeren! De23 dieren leeWen in hoofdzaak van de weldadig- heid van de omwonenden. Maar den laatsten tijd schoot-er weinig voor de zwanen over en daarom zijn de jonge dieren maar opgeruimd. In totaal beeft de gemeente nog zes zwanen, waarvan 2 in den Buys Ballotsingel 'en 4 in do vijver van de Stadhouderslaan. zwemmen. Die in de Stadhouderslaan zijn er nog het best aan toe: zij worden gevoerd met afval van het gemeente-ziekenhuis, in hoofdzaak be staande uit broodkorsten. Voor dezen winter heeft de afdeeiing Plan sbendienst de beschikking over een hoeveelheid z.g. vetbollen, die evenals hef vorig seizoen in de boomen zullen worden gehangen en dienen als vogelveer. Op die vetbollen, die iets lijken, op zwarte cadetjes, zijn de vogels zeer gesteld, maar de voorraad is ook alweer zeer beperkt De lange lijst Een fiets, die onbeheerd op de binnenplaats van het distributiekantoor aan de Broersvest stond, is gestolen. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat kamerverhuurders en pensionhou ders, die hun huis met haarden en kachels verwarmen, dezer dagen op nader door den plaatselijkeu distributiedienst Is bepalen tijdstip pen bij dezen dienst een aanvrage kunnen indienen ter verkrijging, van vaste brandstoffen voor het verwarmen van de door hen ver huurde vertrekken, gedurende de maanden De cember 1941 en Januari 942. In den loop van Januari 1942 zal voorts de gelegenheid worden opengesteld vaste brandstoffen voor ver warming van verhuurde kamers gedurende de maanden Februari en Maart aan te vragen. Foor het stookseizoen 1941'42 zullen daarna geen brandstoffen voor dit doel meer worden beschikbaar gesteld. Personen, die kamers verhuren of een pen sion houden en hun huizen door mitldt-l van centrale verwarming verwarmen, hebben reeds het hun toegewezen aantal bonnen voor ver warming voor het geheele stookseizoen ontvan gen en kunnen derhalve noch dezer dagen, noch in Januari een nieuwe aanvrage indie nen, behalve indien bij hen personen komen inwonen op kamers, waar-oor zij in. hot ge heel nog geen extra rantsoen hebben ont vangen. Alle aanvragen moeten worden ingediend door den kamerverhuurder, resp. pensionhouder op formulieren MD 121, welke bij bet distributie kantoor eveneons op nader door dezen dienst bekend te m.-aken tijdstippen, verkrijgbaar zui len zijn. De bonnen zullen worden uit gereikt aan den kamerverhuurder of pen sionhouder, uiteraard echter slechts voor verwarming van de verhuurde vertrekken, dus ten behoeve van den kamerbewoner of pen siongast. In verband met do klantenbinding in don kolenhandel moeten de brandstoffen be trokken worden bij den leverancier, bij wien de kamerverhuurder of pensionhouder is inge schreven. De aanvragen mogen uitsluitend worden in gediend 'voor vertrekken, die worden verwarmd door middel van haarden en kaghels, welke met vaste brandstoffen worden gestookt Hel extra-rantsoen zal wederom drie bonnen, elk voor een eenheid vaste brandstoffen, bedra gen. Met deze drie eenheden dient men der halve gedurende de maanden December en Januari toe te komen. Per kamerbewoner of per gast zal in geen geval voor meer dan één kamer een extra;, rantsoen worden verstrekt. Iemand, die meer dan één kamer heeft gehuurd, komt slechts in aanmerking voor brandstof voor één van deze kamers. Bovendien zal, indien verscheidene per sonen samenwonen op een of meer gehuurde kamers, slechts ten behoeve van één van hen een extra-rantsoen worden verstrekt. Foor in wonende ouders, kinderen, klem-, pleeg-" en stiefkinderen en overige tamiliideden zullen geen extra-brandstoffen beschikbaar worden gesteld, behalve indien het daarbij een volkomen nor male verhuur van kamers betreft en derhalve de betrokkenen uit eyen inkomsten een nor malen huur- of peiiMonprijs betalen. Dit zal uiteraard slechts bij hooge uitzondering bet geval zijn en zal dan ook op doorslaggevende wijze ten genoegen van den plaatselijkeu dis- tributiedienst moeten worden aangetoond. Voor ingekwartierde Duïlsche militairen mo gen geen extra brandstoffen worden aange vraagd, daar zij reeds de bescheiden daarvoor ontvangen hebben. Voorts wordt er 'de aandacht op gevestigd, dat na 1 December a.s. geen aanvragen meer in behandeling zullen worden genomen.. Ooi met eventueels mutaties in de maanden De cember en Januari kan geen rekening wor den gehouden. In verband hiermede wordt aangeraden om, indien men gedurende deze maanden op kamers wil gaan wonen, of van pension wil veranderen, er zich ter dege van te overtuigen, dat- de verhuurder over brand- -stoffen beschikt. De toestand op 1 December 1941 is dus beslissend voor de vraag, of Voor December en Januari een extra-rantsoen kan worden verstrekt. Derhalve is het verboden om voor personen, die op 1 December 1911 niet bij den verhuurder op kamers wonen, of in pension zijn, vaste brandstoffen aan te vra gen. Aan den heer A. van der Wijden, onder wijzer aan de U.L.O,-school 61, is met in gang van 1 Januari 1942 eervol ontslag als zoodanig verleend, in verband met zijn be noeming tot leeraar in het Nederlandsch aan de Handelsdagschool te 's-Gravenhage. In de plaats van mej. v. BerkeS, die in het huwelijk is getreden en van mej. Flug- ter, die de gemeente verlaat, zijn tot onder wijzeres benoemd aan school K mej. L. J. Constandze te Arkel en aan school M2 mej. H. C. Strugs te 's-Gravenhage. Rolpens mag niet meer -worden gemaakt. In aanslniting op het in ons blad van 23 October j 1. verschenen bericht over het be reiden en conserveerea van vleeschwaren, deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd thans mede, dat, in verband met verscheidene omstandigheden, van de soorten vleeschwaren, waarvan de bereiding is toege staan; rolpens moet vervallen. Het bereiden van rolpens is in het vervolg dus niet toegestaan. Foor de tentoonstelling „Stadsgezichten van Schiedam" in het Stedelijk Museum birjft nog steeds veel-belangstelling bestaan, ja, die neemt zelfs nog toe. 's Morgens komen speciaal de bezoekers, die gaarne rustig de collectie wil len bekijken. Gisteren zijn leerlingen van de Huishoud en Industrieschool een kijkje komen nemen; heden leerlingen van de Ambachtsschool; ook leerlingen van. het gymnasium hebben p'annen om gezamenlijk de tentoonstelling le bezoeken, evenals leden van de vereeniging Gruno Er zijn reeds meer dan 30 schilderijen ver kocht, waarbij zoowel uit de kleine als groote zaal en de kapel. Geslaagd. Aan de Leidsche universiteit la geslaagd voor het eerste gedeelte - van het caadïdaats- exameu geneeskunde de heer D. A. de Leeuw. De nieuwe delefooninstalïatie in het po litiebureau aan de Lange Nïeuw'slraat is thans gereed gekomen. Ook de afdeelingen, gevestigd in het kort geleden bijgetrokken pand zijn nu zonder veel moeite telefo nisch te bereiken. Vroeger waren de af deelingen distributie, motorbrigade en spe ciale wetten niet rechtstreeks te bereiken, paariu nu verandering is gekomen, wat veet tijdbesparing' geeft. Met de vernieuwing van de installatie is ook een eind gemaakt aan den onge- vrenschten toestand, dat het politiebureau drie verschillende telefonnummers had, ni. 68070, 68030- en BS226, Van morgen af is het nummer: 69333 (3 lijnen). Dit nummer is gemakkelijk te onthouden: 69 duidt op het telefoourayon Schiedapa, en daarachter komt nog 3 maal 31 N Voorloopig moeten brandmeldingen nog geschieden over 69123. Helpen veilig en vlug Doos WenSOct Iedere maand opnieuw worden de distributie- diensten voon de moeilijke vraag gesteld, hoe zij de schoenenbonnen, die beschikbaar zijn, rechtvaardig kunnen verdeelen. Weliswaar geeft de onlangs herziene rege ling thans grooter zekerheid, dat de bonnen in handen komen van hen, die er werkelijk het meeste recht op hebben, "maar er moeten telkens heel-wat menschen teleurgesteld worden. In de eerste plaats wordt gezorgd voor die genen, die op doktersvoorschrift, wegens voet gebreken, bizonder schoeisel moeten hebben, daarna komt in aacmerriring de categorie die werkschoenen noodig heeft en vervolgens de jeugd. Dit is zeer zeker een billijke regeling. Dat er niettemin tal van klachten worden ver nomen, is niet te verwonderen, want het is allesbehalve prettig, nul op het request te krijgen, als men er vast op had gerekend, ge holpen te worden. Beter dan kritiek op de toekenning van schoenenbonnen, is dan ook het initiatief van he.i, die in schoenenruii de opiossing zien, en daarom schoenenbeurzen stichten, zooals ons land er al verscheidene lelt. Over de werkwijze van een dezer instel lingen is nogal wat U _ocn geweest en dit heeft aanleiding gegevei tot do vraag, waarom het Centraal Distributie Kantoor niet regelend optrad. Zou het met op den weg der distributie- diensten liggen, de schfienenbeurzcn onder hun hoede te nemen Tegen, schoenenbeurzen liecft het Centraal Distributie Kantoor niet het minste bezwaar. Integendeel,het juicht alles toe, wat er toe bijdraagt, ia do meest dringende behoefte aan schoeisel te voorzien. Het C.D.K. heeft echter een zuiver administra tieve on controleerende taak. Het is geen han delsinstelling en het kan ook geen riulhandels- instituut woiden. Er moet dus voor gewaakt worden, 'dat deze schoonenbenrzen geen gelegenheden worden, waar onder het mom van ruilhandel, clande stiene practijkea worden uitgeoefend. Daarom is het wel voorgeschreven, dat het C.D.K, in de oprichting gekend moet worden; het moet zijn goedkeuring hechten aan de or ganisatie en werkwijze van alle nieuw op te richten schoenenbeurzen. Ook reeds bestaande schoenenbeurzen moeten, indien zij dit nog niet hebben gedaan, deze goedkeuring aanvragen. Dit dient schriftelijk te geschieden. Overigens houdt het C.D.K.. zich afzijdig, evenals de plaatselijke •distributiediensten; dit is trouwens heter ook. F De aard van (een dergelijke beurs Men denke zich maar eens in hoe lastig, neen, onmogelijk, het is, vaste normen te stel len ten aanzien van waarde en bruikbaarheid. Men kan bijvoorbeeld bezwaarlijk voorschrijven, dat een paar stevige jongensschoenen, in prima staat, zonder dat bijbetaling wordt gevergd, moet worden afgestaan in ruil voor een paar kinderschoentjes, die eerst eens grondig moe- ./Qr.ie.r_ ten worden opgeknapt Aio door bemiddeling van een sociale instelling twee moeders tot „elkaar komen, waai van de een het "veel moei lijker heeft in de wereld dan de ander, is een dergelijke rui 1 heel goed mogelijk, en al zou deze volgens ambtelijk inzicut niet billijk zijn, dan zouden beide partijen niettemin meer vol doening smaken dan een officieel gèreglemen- teerde transactie kan schenken. Schoenenrail kan alleen op bevredigende wijze geschieden, ats deze het karakter draagt van onderling hulpbetoon. Geen liefdadigheid, geen ambtelijkheid, maar vooral ook geen "winst bejag! Daarom is het beter, dat de schoenen beurzen geen overheidsinstelling worden. De regeling kan het beste ter hand worden genomen door plaatselijke vereenigingen of in stellingen, die zich op maatschappelijk terrein bewegen. Haar medewerking bq de oplossing van het schoenenprobleem w It door de distri butie-autoriteiten ten zeerste op prijs gesteld. Docb het C.D.K. is er van overtuigd,, dat era de hierboven genoemde redenen, de ruilhandel in schoenen dient te worden overgelaten aan het particuliere initiatief. Het jaarverslag van de Coop. Bakkerij en Fer- hruiksvereen. D. E. S. is ditmaal zeer beschei den van omvang. De uitkomsten van de bedrijven geven, on danks tegenslagen en onaangenaamheden, toch reden tot dankbaarheid en optimisme, zegt de secretaris van i>. E. S-, den heer G. v. d. Zee Hzn, in zrjn verslag. Het ledental bleef op dezelfde hoogte en be droeg op 31 Augustus 3299. Er zijn nog al wat „papieren" leden afgevoerd. De propaganda-arbeid werd zeer bemoeilijkt door de tijdsomstandigheden. Het personeel der vereeniging bestond uit 92 personen. Uitgekeerd zal worden voor de bak kerij 10 pCt., kruMeme.-s-afdeeling 4 pCt. en laelkafdeeling ook 4 pCt Het saldo van de bakkerij en banketbakkerij bedraagt f31.274.76; van de "banketwinkels f7515.74; kruidenierswinkels f 16.786.79, melk- afdeeling f10 35086; winstaandeel van Han delskamer f 1886.55; winstbelasting 19391940 f 505.95, interest saldo f 584.G0 en niet afgehaal de korting lp391940 f 2808192, samen f71.714.17. Foor uitbetaling korting 19401941 is gere serveerd £37.400; voor gratificatie personeel (volgens statuten) f4922.44; exploitatie gebou wen f 2811.50; uitkeering algemeene volksbe langen enz. f 3337.80; aan het reservefonds wordt f 16.310.16 toegevoegd en voor de winst belasting is f6615 gereserveerd. De balans wijst als totaalbedrag f448.098.20 aaft. Er bestaat vooral op de spitsuren, zoo om streeks 5 uur a.m., oen dringende •behoefte aan vervoergelegenheid van reizigers van de Broersvest naar het westen onzer gemeente en naar Fiaardingen en Flaardinger-Ambachti De bussen op de drie halteplaatsn op de Broers vest worden dan bestormd en wie het brutaalst en het steikst is, baant zich een weg naar "het smalle deurtje van de bus. Daarin komt nu gelukkig verandering. DeR.E.T. heeft hekken laten plaatsen z.g. kippeloopen waardoor orde wordt ge schapen in de reizigerschaosl De hekken worden, tegen dat het druk wordt, geplaatst en daarna weer weggehaald, omdat men dergelijke obstakels in het juister niet kan tolereeren op de Broersvest. De maatregel van de R.E.T, zal door' de fatsoenlijke reizigers ten zeerste worden ge waardeerd. Beter zou nog zijn meer bussen te laten rijderr, maar dat is onder de huidige om standigheden nief wd moge!ijk. SCHIEDAM. Passage Theater, 215 en 7.30 uur. Een stem uit den aether. Monopole Theater, 2 15 en 7.30 uur. De model echtgenoot. Heden e.v.d. Stedelijk Museum, Hoogstraat, 10 —5" uur. Tentoonstelling van schilde rijen „Stadsgezichten van Schiedam" 1941. v 23 Nov. Volksgebouw, 2 uur. Nonstop Ca baretmiddag. De Brandweer Boys L.B.D. 23 N Sportfondsenhad, 2 30 uur. Afzwem- feest niet demonstraties. ROTTERDAM BlUSrOPL N Arena, 2, 4.15 en 7 uui. Liefde kent geen grenzen. Luxor, 1.30, 3.45 en 7.45 uur. Frau Luna. Capitol, Dood. van 1.30 uur a£ Dolores wéét wat zij wit. Prinses, 2.15 en 7 uur." De favoriet van de keizerin. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Beperkte affaire. Ongeanimeerde markt. Terug- loopende koersen. Nederlandsche beleggingen kalm. OBLIGATIES Staatsieeningen KOERSEN OP 19 NOV. 1941 Nederland 3£% Ned. '41 4% i '40 I II m.b.f '40 II '36 '87 '88 N.W.S. Ked. Ooxt-lndtë V.K. 96 1007, 101'U '/s Cabareüniddag. De mondhamionicavereeniging „De Brandweer Boys" L B.D. organiseert Zondag a.s. in het Foiksgebouw een ontspanningsmiddag vóór en door den Luchtbeschermingsdienst. Hun mede werking—serieenen o.a. "Bartly en partner, The Three Jacksons, de Radio Hawaïarjs, The Ho nolulu Songbirds en dé Hollandsche Boys. Leen de Bruijn treedt op als conferencier. Geboren: 17 Nov. Lena, dochter van J. Ou- borg en. P. Gv P. v. d-. Horst, Zalmstraat 10. 18 Nov. Alexander Bartholomeus, zoon van B. H. M. de Raag en C. W. Drager, Rembrandt- laan 90. Albert Johannes, zoon van A. J. v. d. Heiden en G. L. Aalberts, Villastraat 114. Overleden: 15 Nov. J. Hoogemloom, 80 jaar, Burgemeester Knappertlaan 59. 16 Nov. Th. J. H. Jansen, 72 jaar, wed. van F. H. Wijsbroek Nieuwe tHaven 225. 17 Nov. J. L. F. FSjten, 9 jaar, Nassaa- laan 75, 1 3% Ned.-lndië '37 A AAN DEELEN Banlcen Kol. Bank ?39 Ned.-Ind. Hand.Bnk 1617. Ned. Handelmij. Industr. Onderm (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie J»® s Yan Berkel Cert. Calvé 0Q03a® Centrale Suiker 238 Ned. Fokker218 Léver Bros Unil. *63 jt Ned. Ford 843 Philips Gloeil. G.B. 279 Petroleum Bordtsche Petr. 3013/a Kon. Petr. Mij. 332V8 Rubber Amsterdam Rubber 818 Bandar Rubber 266 Dell Batavia Rubber 2687» Kendeng Lemboe 227 - Oostkust L89 Serbadjadi 160 Ver. Ind. Cult. Ond. 223 Suiker Handelsyer. A'dam 4967a Javasche Cultuur 29ojt Ned.-Ind, Suiker Uniê 274 Ver, Vorst. Cultuur 1383/s Tabak Deli Batavia 2847g' Deli Mij22378 Sonembah Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 1537® Java-China-Japan- Lijn 1 179*/, K.N.S.M, Nat, Bez. 2127» Kon. PaLetv.-Mij..295 Ned. Scheepv. Unie 227*/, Rotterd. Lloyd 1821/, Stoomv.-Mij. Ned... 1848/« HEDEN 967»- u/i» iOOVn 1017. 1017, 1007» 95»/m 897» 937i— 757b 947» 987a 1587» 1747» 1527»87» 1187,— 2ö74 1227,- 47, 231 2187, 160 27, 845 275 80 2997, - 8267,— 82 8147,- 264 2637,— 227 187 1697» 222 97, 67, Het kon niet uitblijven, dat ten aanzien van hotels- en restaurantbedrijven maatregelen ter versobering en nadere prijsregelingen moesten worden getroffen. De huidige toestand maakt het noodzakelijk in te grijpen. In de Nederlandsche Staatscourant van heden zijn dan ook hieromtrent beschikkingen afge kondigd, waarin die versobenngs- en prijsyoor- schriften zijn vastgelegd. Do versoberingsbeschikking regelt de hoe veelheden consumentenbonnen, welke in eet- gelegenheden (restaurants, - cafetaria's, instel lingen voor uitzendingen van diners; ten hoog ste mogen worden gevraagd, zulks zoowel in het algemeen per voor een persoon bestemden maaltijd, (ni. consumentenbonnen voor een rantsoen vleescb en voor 4/50 rantsoen boter) als voor bepaatde met name genoemde gerech ten. Tevens is voorgeschreven, dat de bon- nenwaarde steeds gelijk met de prijzen der gerechten bekend moet worden gemaakt. Voorts zijn in deze beschikking opgenomen de bepalingen, dat voortaan steeds op de daar voor bestemde oren twee vaste beperkte me- un's worden aangehouden, waarvan het eene verkrijgbaar moet zijn* zonder afgifte van con- sumentenbonnen. Bovendien is het verplicht ge steld, op een eventneele dagkaart ook een aan tal eenvoudige c.q. bonvrije schotels aan te honden. Op Dinsdag en Vrijdag mogen in eet- gelegenheden geen vleesch- of vleeschwaren worden verstrekt Ook wild en gevogelte vallen onder dit verbod. Om dert aanvang der maaltijden te beperken, is niet alleen het aantal consumentenbonnen voor vleesch en boter vastgesteld, dat jmaximaa! mag worden gevraagd, maar is bovendien be paald, dat de maaltijd ten hoogste mag om vatten: Een voorgerecht (of 6 kleine voorgerech ten) soep, een gang (vleesch, visch of wild met toebehoorea), toespijs of kaas en. fruit. In de versoberingsbeschikking is tevens op genomen een bepaling, welke betrekking heeft op de aanduiding van de ondernemingen. Slechts zoodanige inrichtingen mogen zich voortaan hotel noemen, die aan bepaalde eischen van omvang en welstand voldoen en waar vak kundige leiding en personeel aanwezig is. Wordt in een inrichting bestemd voor het verstrekken van logies aan die eiscben niet voldaan, dja moet deze inrichting, evenais zulks in het bui tenland geschiedt, waar b.v. de naam „gast hof" naast dien van hotel zeer gunstig bekend staat, een anderen naam dragen, n.l. dien van logement. Deze naam moet in korten tijd ten onzent het oude burgerrechtherkrijgen. Foorts is het voeren van de aanduiding hotel- pension verboden, zoowel voor bet hotel als voor het pension. In een pension wordt voor langeren tijd gelogeerd. In verband daarmede is het verhuren van kamers in een pension voor -een korteren tijd dan vijf dagen verboden, behalve voor den duur van weekeinde en tijdens leestdagen en na verkregen ontheffing wegens gebrek aan plaatsruimte in hotels en logemen ten ter plaatse. In den noodwinkelbouw te Rotterdam hlijkt ook thans nog zeer veel te doen te zijn. Er mogen dan tallooze plannen zijn voor dofini- lieven bouw en reeds op vele plaatsen zicht bare resultaten te zien zija van Rotterdamscho voortvarendheid, nog steeds zijn er verschei dene middelgroote bednjven, die prijs stellen op een behuizing, die weliswaar van tijdelijken aard is, maar dan ook binnen afzienbaren lijd- te betrekken. Indertijd heeft de gemeente de vrij uitge strekte terreinen tusschen den Noordsingel en bet spoorwegviaduct ..vrijgegeven" voor het neerzetten ran noodgebouwen en daarvan heeft men wij schreven er reeds eerder over een druk en dankbaar gebriïik gemaakt. Een groot aantal grootere en kleinere gebouwen is reeds gereed. Dezer dagen echter is een aantal aannemers wederom begonnen met het optrek ken van noodgebouwen. Het leeuwenaandeel daarvan heeft sedert drie weken de aannemersfirma Mak op zich ge nomen, die in opdracht yan de Industriestich- tang te Rotterdam wederom een groot noodge bouw zal optrekken,' waarin negen middelgroote bedrijven een plaats kunnen vinden. Dit is op deze plaats het tweede gebouw. Het lijkt uiterlijk vnjwel geheel op het eerste, al zijn enkele principïeele wijzigingen aange bracht ten. gunste der huurders, aan wier wenschen ditmaal eetigszïns tegemoet is ge komen. Dit gebouw heeft een lengte van 85 meteï en een diepte van 23 meter. Het is ontworpen door den architect .T. C. van Ingea Sr. Het verschil in uiterlijk ligt hierin, dat thans ter linker- en tor rechterzijde eenige winket pandjes komen, die een eigen pui krijgen roet winkelramen. Ook komt er een groote garage met twee ingangen. Men heeft wederom gebruik kunnen maken van de bestaande fundeeringen, ook al moesten enkele palen worden bijgeslagen. In opdracht van de bakkerij-centrale, die de belangen, der getroffen bakkersbedrijven be hartigt, is de aannemersfirma P. J. Hoebe begonnen met den bouw van een viertal bak kerijen. Êen hiervan krijgt een totaaloppervlakto van 2500 vierkante meter, de overige drie elk een oppervlakte van 120 vierk. meter. Deze gebouwen zijn ontworpen door den architect Wentiag in Den Dolder en moeten in het bc- r" gin van het volgend jaar worden opgeleverd. VLAARDÏNGEN Geslaagd* Foor het eerste gedeelte van het artsen* examen is aan de Leidsche universiteit gedaagd mej. G. J. Jongbloed. Faillissementen. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. -Graaf en Co. N.F., Amsterdam. Uitgesproken y A. van der Sluys, commissionair in effec ten, Rotterdam, Noiensstraat 50c, zaak doen de Zwart Janstraat 122b. R.-c.: mr. L. van Lookeren Campagne. Cur.mr. H. J. Sjot- lema, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. P. Gaanderse, Rotterdam, Oostkousöijk 2L Gedeponeerde uitdeelingslijsten C. Brandenburg, Rotterdam. Idem ui'.keenng 6.03 pCt.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2