Bij DEN AANVANG VAN WINTERSEIZOEN HET Het register van den opkooper Spoorwegportretten Het vertrek Is aanstaande EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 20 November 1941 Kantongerecht Belangrijk middel tot opsporing van rijwieidieven Rechtszaken Zitting van den vrederechter te Haarlem BINNENLAND Rede van ir. Mussert te Amsterdam 8*7-»6*0»0 Gemengd Nieuws Tegenover de ontstellende toename van het aantal rijwieldiefstallen sitaat de politie niet geheel machteloos. Het belangrijkste wapen, waarover zij in. dezen strijd beschikt, is bet register, dat iederen opkooper van zijn inkoopen moet aanleggen en waarin nauwkeurig de namen van de verkoopers zijn opgeteekend. Het onaangename 'daarbij is echter, dat de opkoopers, die niet terugschrikken van een han deltje waar een luchtje aan zit, het roet het in vullen van 'hun register meestal niet te nauw nemen. Merkwaardig is het, dat juist van goederen, waarvan later komt vast te staan, dat zij van diefstal afkomstig zijn, bij dit soort „scharrelaars" nooit aanteekenmg is gehouden. Dat hebben zij dan meestal toevallig „vergeten". Tegen zulk een „vergeetachtigheid" zal echter voortaan streng worden opgetreden, want het buitengewoon onsociale bedrijf der rijwieldief stal wordt er at dan niet bewust door in de hand gewerkt Gistermorgen stond de 49-jarige opkooper J. S. uit- Maassluis -terecht, die geen aanteeke- ning in zijn register gemaakt had van rijwiel- onderdeeleu, die van diefstal afkomstig bleken te zijn. Vergeefs probeerde de handelaar met alle mo gelijke middelen zijn onschuld aannemelijk te maken. Hij zocht het daarbij m verkleinwoorden en sprak van „een stuurtje" en een/-„zadeltje' Een paar onnoozele spatbordjes en een stukje frame kwamen haast heelemaal niet in aan- merking. 't Was buitengewoon onbelangrijk meende jle man. Onderdeeltjes die bij het oud ijzer thuis hoorden. Hij kon- ook niet weten, dat ze van diefstal afkomstig waren. ,De ambtenaar van bet 0. M. bleef, ondanks de welbespraaktheid van den verdachte, onver murwbaar. Juist de mogelijkheid tot bet knopen en verkoopeu van onderdeden animeert de rrj- wteidieven, want de kans op herkennmg der ge stolen fietsen vermindert er aanzienlijk door. Het register moet worden bijgehouden, dat is in dezen lijd een dringende eiscb. Daarom vroeg de ambtenaar een flmke straf: f40 of 16 dagen. De kantonrechter veroordeelde den verdachte tot f30 of 15 dagen. Een tweede verdachte, die voor hetzelfde feit terecht stond, de 36jarige J. W. uit Schiedam, trachtte den indruk te wekken om ongelukkig slachtoffer te zijn. Hij had een paar fietsen ver kocht en wist met, dat deze handelingen tot die des opkoopers behoorden en dat daarvoor een register bijgehouden moest worden. De fietsen waren bovendien niet van diefstal afkomstig en daarom was de straf lichter f 10 of 5 dagen. Rook niet in ;,Niet Rooken" Rook met in „Niet rooken", dit vriendelijk vermaan schijnt niet goed tot alle reizigers te zijn doorgedrongen, want nog altijd zijn er onwelwillende menschen, diepte door de Spoor wegen geboden service allerminst erkentelijk blijken door dergelijke verzoeken volkomen te negeeren. Bovendien treden deze menschen dikwijls nog zeer onwelwillend op 'tegen de conducteurs, die hen op hun. overtreding attent maken. Ook de confectiesnijder N.- v. 'JM. uit Rotterdam was onheusch tegen een conducteur gèweest, die hem op het' rookverboa had gewezen Hij had zelfs een verkeerden naam opgegeven en wilde op 't station in Schiedam tegen 't bevel van den conducteur door de controle ontsnappen om daarmee de gewaarschuwde politie te ontioo- pen. Dat lukte hem niet, want met man en macht hield men hem vast De politie kwam en sctireef een en ander op. Het geschrevene kwam in de gerechtelijke kanalen, als gevolg waarvan do confectiesnijder gisteren, een straf van £12.50 of 6 dagen werd opgelegd. J t 1 i Kwajongensstreek,* ,r> Het kleine broertje van den -28-jar%en ver- tegenwooidiger P. "v. d. -B. uit Maassluis,"*zat op het erf van de otiderlijke .woning hij een klein -busje gehurkt, toen genoemde vertegen woordiger het erf betrad. „Hou hier eens een lucifer bij", beval de kleine, op het busje wijzend De vertegenwoordiger was een. man, die-on middellijk tot het bewijzen van kleine "vriende lijkheden bereid is en dus volgde prompt een doffe knalhet busje was plotseling verdwe nen en broertje voelde zich voldaan. De politie oordeelde op haar maaier over deze daad en beschuldigde den vertegenwoor diger van onnoodig lawaai maken, 'waarvan andere menschen zouden kunnen schrikken. „Ik wist ..iet, dat het een klap gaf", ver-, telde de knallenmaker gisteren. „Je broertje anders wel", merkte de amb tenaar op, fiié het een zeer misselijke vertoo ning vond. Er is al lawaai genoeg en de menschen stellen er geen prijs op, op nog eenige extra knallen onthaald te worden. Ver dachte moest maar eens f 15.— betalen, vond de ambténaar. De kantonrechter meende, dal f 8.of 4 dagen al genoeg was. Getutge-plicht verzaakt De 35-jarige chauffeur F. S. uit Vlaardingen, moest eenigen tjjd geleden als getuige verschij nen in een zaak over een verkeersovertre ding, maar was niet gekomen. Dit verzuim had tot gevolg, dat hij nu*, toch op 'het appèl moest verschijnen,- maar ditmaal niet als ge tuige, doch als verdachte. „Wij zitten hier niet om vliegen te van gen",^ deelde de ambtenaar mede. Do chauffeur moest dit ondervinden, want hij kreeg een boete van f3.—. 6e verkeersafdeeling Op den hoek van de Vlaardingerstraat en den Dam heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee fietsers, waarvan er één giste ren terecht moest staan. De ander as ge tuige. Verdachte had zich tusschen een hand alleen met het voorlicht het geval, zoodat zij er met f 5.of 2 dagen afkwam. De Rotterdammers zijn vijanden van het rijwielpad op de Burgemeester Knappertlaan. want zij mijden het zooveel mogelijk en krijgen zij een bekeuring, dan voeren zij hun Rotter dammerschap nog als verontschuldiging aan Daar kan de kantonrechter toch geen rekening mee houden en dus'kreeg mej. A. r. d. V.-R, volgens het normale tarief 2,50 of een dag. De koopman M. V. uit Schiedam had legen de "geldende -verordeniiyen een handwagen op de Hoogstraat gep^-eerd en zag zich voor dit feit een rijksdaalder boete toegewezen. P. J. H.'s achterlicht brandde niet, zoodat hij vier gulden za! moeten betalen. Twee verdachten waren er, die aan een veroordeeling wisten te ontsnappen; de een definitief en de ander voorloopig. In het eerste* geval betrof het de 28 jarige scheepstimmer man A. E. P., nit Schiedam, die bekeurd was, omdat hij zijn identiteitsbewijs met bij zich (gehad zou hebben. Hij beweerde thans echter het later gevonden te hebben tusschen enkele papieren in zijn binnenzak. Het „met bij zich hebben", hetgeen het .strafbare feit uitmaakt, was dus niet bewezen, zoodat de jongeman vrijgesproken moest worden. Bij de tweede ging het over een achterlicht d.at niet naar boven zou zijn afgeschermd ge weest Verdachte, de kantoorbediende J. O. uit Vlaardingen, beweerde evenwel, dat de agent dit niet had kunnen constateeren, omdat hij er niet naar gekeken had en bovendien, dat het achterlicht wel degelijk was afgeschermd geweest. Volgende week zal de agent gehoord worden. De Amsterdamsclie vrederechter, Mr. Ver meulen, hield gistermiddag zitting te Haarlem. De eerste verdachte, die voor hem verscheen; was een 19-jarige fabrieksarbeider uit Haar lem, die van iemand een foto had ontvangen, waarop een voor de N.S.B. beleedïgende af beelding met bijschrift voorkwam. Verdachte maakte er een negatief van, waarmee hij twintig afdrukken vervaardigde, welke hij aan een collega en aan drie fabrieksmeisjes gaf. Op de vraag van den vrederechter, of hij niet wist, dat de foto's beleedigend waren voor de N.S.Bantwoordde verdachte, dat hij daar niet bij stilgestaan had. Hij 'vond het een aardig iets". De Offjcier van Justitie, Mr. Van der Brug, eisehto f 25.boete. De vrederechter legde den fabrieksarbeider f^0.boete op. Twee andere fabrieksarbeiders, die eveneens de foto's hadden verspreid, kregen dezelfde straf. Vervolgens stond een 24-jarige "Toto techni- cus uit Arnhem, terecht wegens mishandeling. Op 5 September liep hij, gekleed in W.A.- nniform op het strand te ïandvoort en zag iemand, die een insigne droeg, dat naar zijn meening verboden was. Toen de betrokkene weigerde, het speldje af te dóen, had verdachte hem een klap gegeven. De drager van het insigne, als getuige gehoord, verklaarde, dat het een speldje was, dat de leden van het vroegere corps motordïenst altijd droegen, ook .reeds lang voor Mei 1940. Verdachte zeide, het speldje beschouwd te hebben ais een insigne van de ^Nederlandsche weermacht,-"waarvan het dragen door de ,-Ver- ordening.van den Rijkscommissaris was ver boden. Zijn commandant had opdracht' ge geven het dragen van dergelijke speldjes te verhinderen.*— "De Officier van Justitie eischte zeven dagen gevangenisstraf. De vrederechter legde den verdachte conform dezen eisch zeven dagen gevangenisstraf op. Hierna namen vier leden van de W.A. uit Santpoort In het verdachtenbankje plaats. Zij hadden in Juii jl. op den Parallelweg te Santpoort eenige fietsende personen vast gegrepen en tot afstappen gedwongen. Uit hun verklaringen bleek, dat de wielrijders den vorigén avond een bord, dat in den tuin van een der verdachten stond, met steenen hadden bekogeld en vernield. Deze verdachte had daarop besloten met eenige kameraden de steenengooiers den volgenden dag op te wachten. De Officier van Justitie kon zich voor stellen, dat de verdachten neiging hadden, een eind aan de steenengooïerij te maken. Door de wijze, waarop zij dit deden, hebben zij formeel een overtreding gepleegd, doch deze is van zoo weinig beteekenis, dat geen straf behoeft te worden opgelegd. De vrede rechter verklaarde daarop de verdachten wel strafbaar, maar; legde geen straf op. De laatste verdachte was een 25-jarige juffrouw uit IJmuïden, die op 4 September een 40-jarige koperslager had uitgescholden voor „vuile landverrader, schorem". De juf frouw ontkende dit ten stelligste en had twee getuigen k <lécharge meegenomen om haar beweringen te staven, doch de koperslager en zijn echtgenoote verklaarden, dat de ver dachte niet alleen gescholden, maar ook ge slagen had. - De officier eischte zeven dagen gevangenis straf. De vrederechter legde de juffrouw veertien dagen gevangenisstraf op. i. De eheï. Ge meent natuurlijk in uw leven honderd maal den stationschef gezien te hebben, dien gij u voorstelt als de heer met de roode pet, die het sein geeft tot het vertrek. Gij hebt met hem gesproken, hij heeft u menigmaal vriendelijk verteld hoe laat deze of gene trein ging en hij scheen bezorgd voor uw welvaren.'... „En toen vroeg ik den chef en zei: chef, is de trein te laat en de chef zei...." - Het kan voorkomen dat een trein te laat is, doch het komt niet voor dat gij met den chef spreekt, tenminste %iiet Tip een groot station. Want wel dragen vele lieden roode petten*, doch het zijn niet allen stationschefs. De chef is ongeveer zoo zichtnaarof onzichtbaar, als de kapitein van een groot schip. Hij is overal, doch hij is zelden te zien, voor den reiziger tenminste. Hij is de verant woordelijke man, doch als een trein op een ander perron, binnenrijdt of ge wordt even huiten het station opgehouden, dan moet ge niet denken, dat de chef dezo manoeuvre gelast heeft en zeker komt hij u met persoon lijk de reden vertellen of uw opmerkingen aan- hooren. De treinen vertrekken en gaan, doch hij kan er werkelijk niet bij zijn om met het bekende bordje het vertreksignaal te geven In dat geval zou hij per snelrijdend vehikel overal heen getransporteerd moeten worden en dan zouden de treinen wérkelijk te laat vertrekken. Want er vertrekken er zooveel op hetzelfde tijdstip. De kapitein van een Oceaanschip geeft toch óók niet altijd zelf de order, dat de reddingbooten gecontroleerd moeten worden of dat de timmerman een stoel in den salon tweede'klas moet nakijken Maar hij is er en zoo is ook de chef op zijn groot station aanwezig en zorgt voor ons in zijn ge heimzinnige afgeslotenheid. ,/Als een spin in zijn web" is geen vleiende uitdrukking, maar toch zoo ongeveer zit hij in zijn bureau, en alle draden loopen naar hem toe. Dus zult ge öeo man, die ter plaatse de grootste verantwoordelijkheid draagt, wellicht nooit ontmoeten, of hij zou toevallig uit zijn bureau moeten komen om zich persoonlijk van iets te overtuigen. En nu ja.wanneer er voorname persoon lijkheden een oogenblik vertoeven onder de geweldige overkappingen .van zijn station. Dan za) hij zeker met zijn prachtige pet -met gouden galons naar buiten komen. Zijt ge toevallig in de buurt, dan ziet ge den chef. Maar ik betwijfel of ge later zult kunnen vertellen: „en ik zei tegen den chef...." Tenzij gij natuurlijk zélf de voorname per soonlijkheid waart. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft de N.S.B. gisteravond een groote openbare vergadering gehouden, waarin .'de. ieider, - ir. A. A. Mussert, hét woojd voerde- Dg heer MusserU wèËsToröp, dat wij een —f''—I i-4 JTc jdv t i T I, ia a 'j, j i fr1 -» wagen en een geparkeerde vrachtauto gewron gen en als gevolg'van - deze gewaagde ma noeuvre het achterwiel van de getuige ge-* ramd. Zijn onvoorzichtigheid werd met f750 of 3 dagen gewaardeerd. Do 28-jarige kantoorbediende B. J. van W. uit Vlaardingen, reed, toen de boojnen van den spoorwegovergang bij Vlaarduwén-Oost reeds gedaald waren, over het gedeelte, dat voor de voetgangers is gereserveerd en waarvan de hekken nog niet gesloten waren, Dat kostte hem f2.of een dag. De tuindersknecht P. Q. uit Maasland be taalt f 9.—-, omdat zijn. voorlicht noch zijn achterlicht gebrand zou hebben, toen hij in het donker reed. Bij mej. C. P. .uit Schiedam was zulks Hoofdredacteur en stadsnieuws: M. Stavenga, plaatsverv. hoofdredacteur, binnen-1 en buiten land: D. Maltha', beiden Schiedam. Dezer dagen stond een kort bericht in de dagbladen, dat melding maakte van het feit, dat het personeel voor de Nederlandscfce am bulance binnen zeer korten tijd opgeroepen zal worden.... Zoo zai dan na maanden van moeizame voor bereiding de Nederlandsche ambulance in het Oosten haar taak aanvangen. De offervaardigheid van duizenden Neder landers hebben de uitvoering van dit mooie werk mogelijk gemaakt. Denk .echter niet, dat „we er al zijn". Veel, heel veel geld is nog noodig om den arbeid van de ambulance ginds naar wensch te laten verloopen. Blijf daarom de Nederlandsche ambulance steunen en stort uw •bijdragen op girorekening NEDERLANDSCIIE AMBULANCE, - Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. zwareu - "winter ""fülien™ tteg*Smpety<'éaan.'vi>aar- naast 'is er de haat tusschen menschen, llie dezen tijd nog somberder maakt. Wij leven in een bezet gebied, zijn geen baas in eigen huis en voelen ons gedeprimeerd. De oorlog is de oorzaak van al deze moeilijk heden, hoewel men er goed aan meent te doen het nationaal-socialisme de schuld te geven. De oorlog is echter niet door het nationaal- socialisme of door Duitschland uitgeroepen,! doch alleen door de tegenstanders van Duitsch land en het nationaal-socialisme. Uitvoerig ging Mussert vervolgens-in op de oorzaken van den oorlog. Achter alle oorlogs- stokerijen en vernietigingspogingen stonden het jodendom, het kapitalistendom en het communisme. De duïvelsche drieeenheid: ChurchillRoose veltStalin had slechts één, doel: de wereld te verdeelen. Wat kan Engeland het schelen wat er met ons, wat er met Frankrijk of Duitschland gebeurt Heel Europa kan in puin vallen, als Engeland maar leven kan. Hebben Churchill en Generaal Wood niet reeds in 1936 gezegd, dat Duitschland ver nietigd meet worden? Doch de tijden zijn ver anderd. Het is anders gegaan als men had ver wacht, want als er e n rijk zal vernietigd worden, dan zal het het Engelsehe wereldrijk zijn. Achter Churchill en Roosevelt staan de vrijmetselarij en het jodendom, dat twee wereldoorlogen en vijf revoluties in de-laatste tientallen jaren op zijn geweten heeft. Hitier is tenslotte gezonden om' de christen volkeren te redden van de slavernij. Hij durfde den strijd, dien de joden inzetten, wetende dat zij op Amerika en Rusland konden rekenen, aan. Hij zal Europa vrij en onafhankelijk maken, vrij van joodschen en Engelschen invloed, ^onafhankelijk van andere wereld- deelen. Reeds Seeft Duitschland het bolsjewistische gevaar den kop ingedrukt. Met enkele voorbeelden wees Mussert erop, dat de vroegere regeerders het godsdienst vernietigend gedoe der communisten rustig hebben geaccepteerd. Met trots wees Mussert verder op het offer, dat tal van Nederlandsche jongens brengen aan het oostfront, waar zij naast hun Duitsche kameraden val'on. - De strijd die thans gevoerd wordt kan blijk baar door de vijanden van Duitschland, Churchill en Roosevelt met de joden achter zich, niet met wapenen gewonnen worden. Daarom hebben zij de blokkade toegepast. Europa moet worden ingesloten en uitgehon gerd. Nog hebben wij geen honger. Maar wanneer wij die zouden krijgen, dan zon dat het loon zijn voor het beleid van onze vroegere regeer ders. Wij zullen den bond der Germaansche staten zien vormen, gebaseerd op ons ras, op onze gezamenlijke overtuiging en op onze zelfde economische ordening. Er zal een Ger maansche weermacht komen, die ons zal behoeden en onze vrijheid zal waarborgen. De nieuwe ordening zal tolgrenzen doen ver vallen. Goederenruii zal een echten vrijhandel brengén en een waariijkon bloei mogelijk maken. f 1 (Van onzen Haagschen briefschrijvei). Zoo zijn wo opeens in den herfst geraakt. Onderwijl korten de dagen. De scholen begin nen alweer later, van de week werden de kin deren van -de- lagere scholen veiblijd-met do tijding, dat zij vermoedelijk eerlang dne dagen per week (den Zondag inbegrepen) vrij krijgen. Het zal wel met de gewone vrije middagen terug betaald moeten worden, maar het vooruitzicht is aanlokkelijk. Misschien met zoozeer voor de vaders en moeders en bet consciëntieuze school hoofd, dat d,o wenkbrauwen fronst bij de ge dachte hoe hij met zrjn leerstof in den korteren tijd klaar moet komenmaar dat deert zijn discipelen allerminst wijzelf zouden er in onzen tijd met anders over gedacht hebben. Gezelligheid binnenshuis. 's Avonds tegen zesaen r het al verduisteren. Ons leven keert zich v eer naar binnen, wij leeren opnieuw de gezelligheid binnenshuis te zoeken, do hoeken, de puzzles, de bndgekaar- ten en andere spelen komen "voor den dag, het gezin concentreert zich weer om den huiselijken disch, om licht te sparen en misschien ook omdat het met de Verwarming het best uitkomt. Ik heb deze familiale toenadering verleden win ter een groote deugd van de bizondere omstan digheden gevonden. De winter heeft, van dezen kant hekeken, niets afschrikwekkends voor mij en naar mijn ondervinding gaat het met velen zoo. Maar het is gelukkig voor de vermakelijk heden, dat er toch genoeg menschen zijn, die op hun uilgangetje prijs blijven stellen, anders konden zij wel sluiten. De vermakelijkheden weer op gang;. Het concertseizoen is ondciuij! begonnen. Hot eerste concert van het Residentieorkest, eigenlijk geen concert maar een balletuitvoe ring met Orpheus en Euridico van Badings, hebben w ijal een poosje achter den rug. Dat was vroeger om zoo te zeggen het begin van het winterseizoen. Ook het Concertgebouw heeft zijn concerten, om te beginnen een Mozarteylus die met Gieseking als solist lang met p'echt werd ingezet, hervat. Aan de diverse zaiim ziet men alweer meer en meer avonden aangekon digd Zoo op 't eerste gezicht .is er meer te doen dan verleden jaar. Het programma is rui mer voorzien en over het bezoek schijnt er geen klagen te zijn. Middagvoorstellingen heb ben nu langzamerhand weer de voorkeur, de bovengenoemde concerten van het Residentie orkest en het Concertgebouw waren 's middags en dat zal met het oog olp liet publiek dat bij serieuze muziek toch veelal uit do ouderen wordt beuokken, wel het best bekeken zijn, maar het tooneel, dat nog altijd in een hausse- periode veikeeri, houdt zich op het oogenblik nog'aan de avondvoorstellingen als regel. Ih4 hoefde zijn seizoen niet to openen, want het heeft geen pauze gehouden, maar den hee- len zomer door gespeeld Bij liet Resideuk5«too- neel zijn er de laatste weken intussehen ai twee premières geweest, de andere gezelschappen pakken alsmes gaandeweg hun nieuwe of op gepoetste, oudere stukkon uit.' Het loont de moeite, want zooals ik zei, de schouwburg laat loopt, zoodat men, ergens vandaan ko mende, altijd een redelijke kans heeft nog naar huis te kunnen rijden, als men al of met op de fiets is. Een beetje inschikken, met het uur van aanvang van de a.ondvoorsleliing en de rekening klopt piecies. Wat verleden jaar als iels, waarop de onder nemers van vermakelijkheden maar woeheri ho pen, word genoemd is een feit geworden, tiet pubhek heeft liet 's avonds uitgaan, tiet uitgaan in liet algemeen hér-leenl. Dat nerkt n ca <-©k in de cafê's en restaurants, waar het lorig jaar om dézen tijd stil kon zijn, maar c-r nu op menigen dag weer volop bedrijvigheid is, al is deze wat vroeger afgoltrapcn nan v t heen, In een restaurant, waar ik len butslen t.j'l soms heb gegeten, was het telkens zon druk, dat het maar goed was, dat ik vooruit een ta feltje besteld had, anders had er mels ian kunnen komen. Niet alleen bieroi er echter was ik, die het huilen de doux eten ontwend was, verbaasd, maar ook over datgene wat /e nog wisten op fiei disschen. De spijska.rton zijn vanzelf korter geworden, zulke ivenfeche menu's als vroeger krijgt men niet meer vo'x- gezet en de keuze is ook wol wat bejierkter, maar dat zal, wie zijn maag lief heelt met zoo erg kunnen vmden, want ook van het'goede kon men te eel krijgen. - Alleen minder toilet. De Hagenaar luehl er vroeger van zich, als hij uilgmg, tc „klceden", hij trok er gauw een smoking bij aan, waar menschen uit andere steden nog wel eens om wilden lachen, maar wat toch eigenlijk een heel gezellige gewoonte was. Dat is er nu op het oogenblik naar het schijnt, uit. Toilet heeft men niet meer to maken, men komt overal nuar in zijn gewone pakje. Om. van materieele zaken naar de meer ideeelo terug te keeren ook het aantal tentoonstellingen op het gebied vaii kunst en anderszins is haast weer even groot als vroeger Er gaat geen week: voorbij of er worden er ten minste een paar geopend, volgens de Haagschc manier met een uiterst vriendelijke en waardee- rende tqpspraak van oen vriend of ma«g van den exposant, die men als men de hem toege zwaaide loftuitingen hoort, host voor eon Rafael of Rembrandt zou kunnen houden. Later, als men de criliek leest, wordt men dan wei eens ontgoocheld. Eeuwig levende teekens. Een zeer merkwaardige tentoonstelling S dio* welke in het Gemeentemuseum aan. den gang is. Ik bedoel de tentoonstelling Eeuwig levende leo- kóns, ingericht door de Volkscho Werkgemeen schap in samenwerking met het departement van volksvoorlichting en kunsten en een aantal individueele personen. Op deze tentoonstelling zijn allerlei zaken uit ons dagolijksch leven ver zameld die wij om zoo te zeggen eiken dag voor den neus hebben en waarin wij „mets bizonders" hebben ontdekt, maar die ons luer worden geopenbaard als in oen oude traditie wortelende symbolen. Ik heb, na do tentoonstel ling met groote aandacht te hebben bezichtigd, (wat zij ten volle waard is, want zij. is met veel zorg en smaak ingericht cn bevat tal van bezienswaardigheden) de ondervinding opgedaan, dat ik verschillende dingen, die ik vroeger on- 1 telbare keeren onverschillig had aangekeken met gaat goed. Langzamerhand zal men ook er wel I een ander oog beschouwde, omdat ik cr een toe moeten Bomen 'het zwaartepunt weer naar j op de tentoonstelling ongemerkt tceken een de middagvoorstellingen te verleggen, maar voor versieringsmotief in bepaalden vorm of iels der- loopig doen de avondvoorstellingen hot nog best. iïjfcs op ontdekte, waar ik vroeger geen aandacht Dat bewijst hoe gauw een mensck went. Velen aan geschonken zou hebben, maar waarvan de CIlA irnr tlclan in-lr rvrnf ilnnl-nn nrcnn mnt nna» i I i I die verleden jaar met donker weer met geen stok de straat op te krijgen waren, gaan er nu, donker of niet, o-p uit, alsof zij het nooit an ders gewend geweest waren. Een keunis van mij, pas uit Stockholm terug, vertelde mij dezer dagen hoe vreemd hij den eersten avond na zijn aankomst aldaar, had opgekeken van al „het licht, de volop brandende lichtreclame's en wat er verder hij zoo'n avond stadsbeeld hoort en dat hij haak de neiging had gevoeld voor politieagent te gaan spelen en to roepen: „dat licht moet uit". Zoozeer heb ben wij ons bij dit aanvankelrjk vreemde aan gepast. Voorloopig helpt mee, dat de tram-nog aardig tentoonstelling mij had geleerd, dat het een of andere zinnebeeldige beteekenis heeft, die tot een wellicht oerouden lijd te herleiden is Vele dier symbolen hebben betrekking op het op en ondergaan van de zon en de -wisseling der jaai- getrjd„n, iets dat in het loven der menschen nu eenmaal altijd een groote rol heeft gespeeld, ofschoon in het leven van den slaclsmensch veel minder dan in dat van den landman en zijn gezin. Dit is echter wél het ogenblik, waarop het ook tot ons stadsmenschen. spreekt; nu hel f,zon- nerad" weer lager on lager langs de hemelbaan rolt en wjj'er ons rekenschap vim geven, dat de 'winter weer voor de deur staat. Onze vrijheid is door den wil van den Führer en door het werden van de N.S.B, gewaarborgd in het nieuwe Europa, zooals de Rijkscommis saris heeft medegedeeld. Dat is een verheugende wetenschap, die echter de pationaal-socïaJisten voor een zware verantwoordelijkheid stelt. Maar de N.S.B.-ers zijn dankbaar dat zij die verantwoordelijkheid mogen dragen. Als Nederlander, zoo zeide Mussert, ^verwerp ik ook het staatsabsolutisme. Maar in een corporatieve ordening en met gewestelijke invloedssferen zal de N.S.B. voor en ten behoeve van het volk regeeren. De bijeenkomst werd besloten met de zesde strophe van het Prinsenlied. ReiclishaupUeiber Schalk be zoekt ons land. Op uitnoodïging van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksmi nister dr. Seyss Inquart, is de plaatsvervan gend leider van het arbeitsberedh der N.S.D. A.P. en Beauftragte der N.S.D.AjP. in het gou vernement generaal Reichshauptamtleiter Ri chard Schaik, voor een bezoek van enkele da gen aan Nederland in Den Haag aangekomen. Graaf de Marchant et d'Ansembourg presi dent- commissaris van de P.L.E.M. In de gisteren te Maastricht gehouden ver gadering van de Provinciale Limburgsehe Elec- triciteitsmaatschapprj (P.LE.M.) is graaf De Mar chant et d'Ansembourg, commissaris der pro vincie Limburg en lid van den raad van com missarissen van deze vennootschap, tot voor zitter van den raad van commissarissen be noemd- Wat betreft het statutair aan commissarissen jaarlijks toegekende tantième, deelde de nieuw benoemde president-commissaris in een korte toespraak mede, dat hij voor wat betreft zijn deel, daarvan afstand wenschte te doen ten gunste van een of meer socir'e instellingen. De klucht van de koe. In het Ylaamsche dorp Wannegem heeft zich Dinsdag een merkwaardige geschiedenis afge speeld, waarvan een koe het middelpunt ;yas. Het staat niet vast of de koe, na jarenlang grazen ojp vlak terrein, verlangen had gekregen naar hooger oorden, maar toen de boer zijn koe voor het melken uit de weide naar den stal wilde drijven, viel er geen sjioor van liet dier te bekennen. Hoe groot was ^jn verba- ging, toen big naar "huis teruggekeerd, de ver miste koo uit het dakvesler van het uit eenigo verdiepingen bestaande huis zag kijken. Het dier was de trap opgeklauterd en ojp de zolder verdieping terecht gekomen, waar het, of het wilde cxf niet, moest blijven. Een moeilijke kwestie vormde nog -hoe. het dier weer op "den beganen grond te knjgea, daar het noch met goed,e woorden, noch met* geweid was te bewegen naar beneden te gaan. Er zat niets anders op dan de koe met behulp van takels door het vergroote dakvenster naar lagere re gionen over te brengen. Twee__ minderjarigen vermist. De hoofdcommissaris van politie te Eind hoven verzoekt opsporing ea'terugbrenging van: 1. Ben minderjarigen Marlinus Derks, ge boren te Belfeld, 3 Maart 1924, dio op 8 November jj. de ouderlijke woning aan het Willaertplein no. 19 te Eindhoven verliet en dTaar sindsdien niet meer terugkeerde Signa lement: Flink postuur, gezonde gelaatskleur, blond haar. Gekleed met blauwe jas, blauwe plus four en zwarte schoenen. 2. Maaike Vermeer, geboren te Eindhoven. 6 Juli 1924, dio op 14 November 1941 ver dween en waarvan sindsdien elk spoor ont breekt. Zij woont Archimedesstraat 19 to Eind hoven. Signalement: flink postuur, smal gelaat, blond haar. Gekleed met donkeren mantel, wit wollen vest, donkerblauwe rok, wit-gerui- ten hoofddoek, bruine kousen on bruïno schoe nen. Zij is in het bezit van een gehuurd rijwiel en heeft een rood handtasehje bij zich. Kosten van teruggelciding kunnen met wor den vergoed. Boor an to aangereden en gedood. Op den rijweg 's-Hertogenboseh-Nijinegen, on der de gemeente Nuland, werd het 13-jarig zoontje van do familie van "Nislelrooy door een uit de richting Nijmegen komende auto ge grepen en vrijwel op "slag gedood. Ongelnkkig» val. Toen de 35-jarige mej. de Graaf-Depping te Emmen, bdzig was met ramen lappen, waarbij z(j op het aanrecht snnd, had zij het ongeluk zoodanig te vallen, dat zij op een emmer terecht kwam. Zij werd zoo ernstig aan den buik gewond, dat zij spoedig overleed. Het slacht offer laat een man en twee kleine kinderen achter. Een derde kind. werd verwacht Onder domhmachine gevallen. Bij het vervoeren van een dorschmachine is gisteren zekere A. K. te Oostwolde, door on bekende oorzaak onder deze machine geraakt. Met zware verwondingen aan borst, hoofd en ledematen is de man naar het r.-k. ziekenhuis té Winschoten: overgebracht.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3