STADSNIEUWS Laatste Nieuws Oost en West De nieuwe meikkaarten in gebruik Handel in liefde Aanvallen op het Oostfront afgewezen Woensdag 10 December 1941 SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. t „Kleur en glorie onzer tropen" Extra-uitkeering ook aan ge steunde grondgebruikers De nieuwe radio- iuistervergunnin'gen Agenda Uitreiking distributiebescheiden Wie is aan de beurt BINNENLAND Bon 47 A melk I nog tot en met 20 December geldig Burgerlijke stand BEURS VAN AMSTERDAM m% 185%— 91 845 289 274 189 244. 228 C.A.O. in de carton nage- industrie Bizondere belasting op monsseerende wijnen Gemengd Nieuws Schilderspatroon had twee verloofden Duitschland strijdt voor Europa in Noord-Afrika zware gevechten Londen bevestigt verlies van twee slagschepen Vliegtuigmoederschip tot zinken gebracht Egyptische spoorlijnverbinding vernield Gem. Kennisgevingen Uitreiking, distributiebescheidey VLAARDINGEM Do afdeeling Schiedam van de Vcreemging „Oost en West", welke afdeeling nog slechts enkele weken bestaat, ontplooit reeds een groote activiteit. Zoo vindt op a s. Zaterdagmiddag een ledenvergadering plaats in het Gereformeer de Jeugdhuis aan de Lange Haven, waar de heer F. van Peski, ondervoorzitter van het hoofd bestuur in Den Haag, een causerie zal hou den over de Vereemging „Oost en West" in het algemeen en die enkele algemeene Indische onderwerpen zal behandelen. Op 24 Januari komt dr. \V. K. H. Feuületau de Bruyn spre ken over de Industrialisatie van Nederlandsch- ludie; op 21 Februari de heer M. II. du Croo o\er ,,De Inheemschen om ons heen; hun adat, hun zedtn en gewoonten, anecdotisch verteld", op 21 Maart de missionaris H. Geurïjens over de Kaja-Kaja's van Zuid Nieuw-Guinea en op 25 Aprilair. - W X J. van Balen oier Land en Volk van Suriname. Verschillende voor drachten zullen worden verlevendigd met behulp van film of lantaarnplaatjes. Kaast deze i oordrachten, die alleen voor de leden toegankelijk zijn, geeft de afdeelmg op Zaterdagmiddag 20 December een openbare voorstelling van de film „Kleur en Glone on zer Tropen", een documentaire kleurenfilm der Stoomvaartmaatschappij „Nederland", opgeno men en gemonteerd door mr. A. Hustiux, die op dien middag persoonlijs de film zal komen toelichten Van deze film, die uit vier dee- len bestaat, werden de beide laatste deelen hier met zeer veel succes reeds eerder ver toond onder auspiciën van de Vereemgmif Ne der! andscli Fabrikaat". Om misverstand te voor komen dient te worden vermeld, dat deze film niet dezelfde is als die, welke onder denzelf- den naam voor de Schiedamsche schooljeugd werd gedraaid. De film omvat Sumatra, Java met Madoera en Bali. De vervaardiger, mr. Hustinx, maakte een zwerftocht van zeven maanden om het materiaal te verzamelen, dat ia de film ver werkt is. In totaal werden 13 000 K.M. over land en 15.000 mijlen over zee afgelegd. De film illustreert derhalve een reis van ruim 40 000 KAL; dit is een afstand gehjk aan den t>mtrek der aarde! De film vangt aan te Amsterdam, met het Tertrek van het m.s. „Johaa van Oldenbarne- velt". Van de heenreis vertoont ze o.a. beel den van Cairo met de Sphinx en de pvra- uiiden, het Suezkauaal, de Roode Zee en Cey lon. Een. bezoek wordt gebracht aan Colom- 'ho, een stad die doet denken aan de ver tellingen uit dc 1001 nacht, met baar witte .tempels en vergulde moskeeën. Te Sabang wordt het eerst voet op Nederlandsch-Indischen bo dem gezet Met opnamen van Belawan-Deh en van* Tandjong-Pnok, de haven van Batavia, eindigt het eerste deel. Het tweede deel van deze kleurrijke en boeiende film behandelt de groote landreis dwars door Sumatra, van Medan naar Padang. Suma- traansche cultures, de pracht van het blauwe Tobameer, primitieve Batakstammen, de ar tistieke woningen der Mmangkahauers, honden de aandacht gevangen. Van Padang uit wordt een bezoek gebracht aan de zeetuinen van Painan en, aan de Plek van Konntji, de hoog ste berg van Sumatra. Dan gaat de reis over zee naar Bengkoelen en dan dwars door het eiland naar P&iembangj het Venetië van onzen Archipel. Het derde gedeelte van de film brengt beel den nit Java, dat van Noord naar Zuid en van West naar Oost doorkruist wordt. Bui tenzorg, Bandoeng, de krater van de Papan- dajan, thee- en kinaplantages, rammengevech- ten te Garoet, visscherrj op het romantische meer van Bagendit, sawah-landsehappen uit de Preanger, de rijstcultuur, de beroemde Boro- hoedoer, het zijn allemaal even interessante beelden en onderwerpen. Opnamen van de vruchtbare suikerrietvelden der Vorstenlanden en van hel maalproces van bet suikerriet be sluiten dit derde gedeelte. De laatste acte begint met een bezoek aan de kraton te Soerakarta. Een bizondere be koring gaat uit van de typische waiangorang voorstelling, die gegeven wordt bij gelegenheid van een vorstelijk huwelijk. Verder biedt dit vierde gedeelte van deze grootsche film op namen van Soerabaja, de commercieels hoofd plaats van Java; van de Bromo-kraSer, de stierenrennen op Madoera en als slot van de sprookjeswereld Bali. Pastelkleurige landschap pen, bonte tempels, vergulde demonen, vreem de gebruiken en de uitgebreide ceremonien van een lijkverbranding werden in hun veelheid van kleuren op de film vastgelegd. De film is waard een volle zaal te trek ken, daar ze zoowel uit cultureel ais uit aestbe- tisch oogpunt bezien groote kwaliteiten bezit. Het is dan ook te hopen, dat alle moeite en kosten, die voor de Schiedamsche afdeeling van „Oost en West" aan deze filmvoorstelling ver bonden zijn, roimsehoots hun tegenwaarde vin den in de belangstelling van het Schiedamsche publiek. De secretaris-generaal van het departement van -sociale zaken heeft aan de burgemees ters bericht, dat, behalve aan de ondersteunde werkloozen, ook aan de ingevolge de steun regeling voor kleine boeren en tuinders ge- Steunde grondgebruikers, een extra-mtkeermg mag worden verstrekt. Deze uitkeering bedraagt voor de groep B dier grondverf/ruikers (met een theoretisch week- inkomen van f4 tot f 7), in totaal twee of drie weken steun, al naar gelang de betrok kenen wel of niet hun eten betrekken uit de centrale keukens. f De uitbetaling zal verdeeld worden over het tijdvak 21 December 1941 tot en met 10 April 1942, op gelijken voet als reeds voor de onder steunde werkloozen is bepaald, Ata de C grondgebruikers (theoretisch week- inkomen f7 tot f 9), zal een extra-uitkeering worden gegeven van 200 of 300 pet. van de tot een wcekbetlrag herleide totale jaarvergoe ding- u Te water. Gisteravond zijn twee vrouwen, door de duis ternis misleid in de Schie tosschen spoorbrug en Parallelweg alhier geraakt Door hand reiking zijn zij op het droge gebracht Zij had den geen letsel bekomen en konden, na van droge kleederen te zijn voorzien, htm weg ver volgen. 1 Toenetlvoorsteliiffg* Het Schiedamsche Toneelgezelschap „Nuf en tJntspanning" zal op 20 en 21 December a.s. in bet Volksgebouw opvoeren.:. „Het huis zon der zon", tooneelspel in S bedrijven. Beide avonden zullen ook de KEitna Hawaiïans en de Hakfcert Band optreden. i.„ uuLsbedrijf dei F. T. '1. ivjreu op 1 i t hex j i. 1.104.050 r.ulio-onh angtoestelien aangegeven. De daarvoor uitgereikte husterver- gummigen moeten voor het jaar 1012 worden ingewisseld, met het oog op het groote aantal ia daarvoor een lange termijn gesteld, n.l. van 10 December 1011 tot 12 Maart 1012. Wie voor 1911 het geheele bedrag al dan met m enmjnen heeft betaald via postrekening 40GzOO van het staatsbedrijf der P. I. T., ont vaart zijn luister-vergunning voor 1942 over de post thuis en kan volgend jaar weer over de.e postrekening voldoen aan zijn luistervcr- pliclitmgen. Wie radiozegels heeft geplakt (ook al stortte bij gedeeltelijk op de postrekening) moet zich tusschen 10 December 1041 en 12 Maart 1942 naar een postmnchting igeen postagentschap) begeven om zijn oude vergunning met radio- zegels ^en eventueel de andere betalingsbewij zen) in te leveren en een nieuwe vergunning m ontvangst te nemen. Om te weten op welken d.m men zijn luisterveigunning moet inruilen, raadplege men de desbetreffende aankondiging m de wachtkamers van de postkantoren en de advertentie in deze courant. Dit alles geldt niet voor aangeslotenen op een radio distributie centrale. Houders van de z.g. groene luistervergunning, dat zijn zij, die vrijgesteld zijn van de verplich ting tot het betalen van de luisterbijdrage voor 'n oritvangtestei moeten niet in December, zoo als o<p de groene kaart vermeld staat, maar eerst in Januari op een postinnchting een for mulier gaan halen om in te vullen. "Wie tot nog toe geen vrijstelling had, maar meent daar voor in 1042 in aanmerking te komen, moet beginnen te betalen, maar kan eveneens een formulier invullen. Aan de aangeslotenen op een radio centrale, die over 1941 of de laatste periode van het jaar 1941 zijn vrijgesteld, wordt bij de aanbie ding van de eerste aboonemeatskwitanfie voor 1942 een aanvraagformulier voor vrijstelling ter hand gesteld. Zij moeten dus geen formulier aan een postinnchting gaan halen. De inwisseling der luistervergunnmgen dwingt tot aanvulling van een eventueelen achterstand in de betaling der luisterbijdrage. Bovendien is een speciale controièdienst luistervergimning in werking gesteld, die tot nog toe veelal met het geven van een waarschuwing heeft volstaan, maar geleidelijk tot het treffen van krachtiger maatregelen overgaat. Op overtreding van de desbetreffende -bepalingen staat een straf van zes maanden hechtenis oi van een geldboete van f 1000 maximaal. Inlichtingen kan men van 10 December af op het postkantoor inwinnen. J. Leeim-er C-Szn.f De begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Lechner C.Szn. zit geschie den op de algemeene begraafplaats Vrijdag 12 December a.s, na het vertrek uit het sterfhuis aan de Nieuwe Haven te 2 uur n.m. Exenrsie Ambachtsschool. Hoewel het door de omstandigheden moeilij ker is geworden toestemming te verkrijgen voor de toch voor de leerlingen" en oor de leeraren zoo nuttige bezoeken van fabrieken, zijn de leerlingen van de hoogste klassen van de, afd. .bankwerkers in de gelegenheid ge weest een excursie te maken naar de Machine fabriek A. Fonlijne in de Boterstraat. Zij werden daar door twee werktuigkundigen rondgeleid, waarbij vooralde aandacht werd gevestigd op de machines, die in de school niet aanwezig zijn, zooals verscheidene groote draaibanken, een radiaal-boormachine, een kot- terfrees en de groole slee-schaafmachine. Bij deze laatste installatie troffen de jongelui hel, daar er juist een plaat gesteld werd op een wijze, die alleen van de theorieles bekend was. Ook werd nog even het machinaal aanzetten van de supports gedemonstreerd, zoodat het een leerzame namiddag was. De bereidwil ligheid van den heer Fontijne werd dan ook zeer op prijs gesteld. ïn totaal hebben vier gröepen van leerlingen een bezoek aan de fabriek gebracht. Door plaatijzer getroffen. Gisteren vond op het terrein van de werf .Wiikm-Fijenoord een ernstig ongeval plaats, waarvan de 45-jarige heier Wl F. K., wonende te Rotterdam, bet slachtoffer is geworden. Met behulp van een heimachine was men bezig met bet verleggen van zware houten platen, toen plotseling het touw uit de* spoelkop schoot, waardoor een plaat van omstreeks 150 kilogram welke juist zou worden opgehaald, omviel en op K. terecht kwam. Met ernstige kwetsuren aan beide beenen, rug en borst, werd hij naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd. Dure tnrf. De politi eheeft proces-verbaal opgemaakt tegen de wed. H. W'. M., lorfhandelaarster, ter zake prijsopdrijving van tnrf. Er werden 25.000 stuks turf inbeslaggenomen. SL Nieolaas bij S.V.V.-junioren. St. Nicolaas schijnt nog niet vertiokken te zrjn, want a.s. Zaterdagmiddag zal hij verschij nen op een feestje voor S.V.V.-junïoren, in café De Nieuwe Brug aan de Rozenburger straat. De heeren De Bruijn en flakkert ver- ieenen hun medewerking. Verduistering, Terzake verduistering van diverse gebruiks voorwerpen is door de politie aangehouden de 27-jarïge magazijnmeester J. P. S. H., wo nende te 's-Gravenhage, Hij is ingesloten. SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 u, AHotria. Monopole Theater, 215 en 7.30 nul. Concert in Tirol. Heden e.v.d, Stede.'jk Mnsenm, Hoogstraat, 10 i5 nur. Tentoonstelling van schilde rgen „Stadsgezichten van Schiedam" 1941. 13 Dec. Musis Sacrum, 4 uur. 2e Uitvoe ring 12 '/2-jarig beslaan Tamboers en Pijperscorps „Harmonie". 13 en 14 Dec. Zaal van Beek, Hoogstraat 170. Tentoonstelling Nieuw Leren. 13 Dec. Geref. Jeugdhuis. Ledenvergadering Oost en West, afdeeling Schiedam. 18 Dec. Geref. Jeugdhuis, 2.30 uur. Kerst wijding Ned. Chr. Vrouwenbond. BOTTERDAM - 10 Dec. Kleine Comedie, 7 uur. Gemeentelijk Theaterbedrijf: Prinses Dulcinea. BIOSCOPEN. Arena, 2, 4.15 en 7 uur. Dakloozen. Luxor, 1.30, 3.45, 7.45 uur. Mjjn chef is een vrouw. Capitol. Doorl. van 1.30 uur af. 'aAvonds op de heide. Prinses, 2.15 en 7 uur. De amateur-jockey. Morgen begint de uitreiking van de distri butiebescheiden, waarvan sprake was in een be richt in ons blad van Maandag j.L De uit- leiking' geschiedt op de school Van Ruysdael- laan, gebouw Broersvest 95, St. Joris «Doe len en Alida-bewaarscliool, eiken weekdag van 9.45 tot 1 uur en van half 2 tot half 5. De St. Joris Doelen is echter des Zaterdagsmid dags gesloten. Morgen zijn blijkens een schema, opgeno men onder Gemeentelijke Kennisgevingen, zij aan de beurt hun nieuwe distributiebescheiden af ie halen, wier geslachtsnaam begint met A, C of D. De seeretans-geneiaal van het departement van landbouw en visseherij maakt bekend, dat gedurende de week van 14 tot en met 20 De cember a.s. de met „4Sa melk I" gemerkte bon van de meikkaarten DAL en D.N. recht gevc-n op het koopen van 3l/a liter melk. Ge noemde bonnen mogen met ingang van Don derdag 11 December reeds voor bet koopen van melk worden gebruikt. Voorts is de geldigheidsduur van de met ,,47a Melk I" gemerkte bonnen, welke voor de loo- pende week, dit is dus de week van 7 tot en met 13 December, zijn aangewezen, met een week, derhalve Hot en inet 20 December a.s. verlengd. De boven omschreven maatregel is genomen ter bevordering van een regelmatig verloop van de verstrekking van melk aan scholieren. De ouders, wier kinderen aan de schooln&lk- voorziening deelnemen, en die in verband daar mede de met „47a Meik 1" gemerkte bon bij de school hebben ingeleverd, kunnen thans de met „48a Melk I' gemerkte" bon voor het betrekken van melk gebruiken, terwijl de ouders, die de met „47a Melk I gemerkte bon niet bij. de schooi hebben ingeleverd, daarvan ook in den loop van de volgende week melk kannen betrekken en derhalve zonder bezwaar de met „48a Melk F' gemerkte bon bij de school kun nen inleveren. Het ligt in de bedoeling om met ingang van 28 December als. ter bevordering van een geregeld verloop van de schoolmelk- voomening, per periode van vier weken vier bonnen tegelijk voor bet koopen van melk aan te wijzen. Kindcrzangvcreen. „Lentcklanken". In September is hier ter stede opgericht de kinderzang en operettevereeniging „Lenteklan ken", onder leiding van mevr. K. Verhoeff— Tom. Sint Nicolaas, die, zooais bekend, van kinderen en van zang houdt, heeft met ge aarzeld de jonge zangers een bezoek te bren gen. lil do zaal van Corner House hebben de kinderen hem ingestudeerde liedjes toege zongen en zijn als belooning daarvoor ruim schoots getracleerd. Geboren: 6 Dec.Francina Alida, d. van J. W. de iVgsa. eo. Wj. v. d. Steen, Boerbare- laan 1. 7 Dec.: Jannie, d. van W. van Dijk en A. Stolk, Brielschestraat 15. 8 Dec.: Comelis Antonius Petrus, z. van H. Sitton en C. M. A. Scheffers-, Lange Ha ven 121. Overleden: P. v. d. Stap, 79 jaar, Broersveld 14. 7 Dec.: G. F. Bruinhof, 55 jaar, Prof. Ka- merlingh Onneslaan 189. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. OBLIGATIES Staatsleenlngen Nederland 34% Ned. '41 4% 4% 4% '40 I 101'/» ÏI m.b.f., 100'/» 4% '40 II IWVs 8% 86 96 3% '37 °9,/n 8-3J '38 If!, 2}% N.W.S. 74»/, Ned. Oost-lndlë 3%_Ned.-Indië 1937 91% 8%Ned.-Indië '37 A 907/8 AAN DEELEN Banken JKol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned. Handelmij. Industr. Onde'rn. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel Gert. Calvé Centrale Suiker Ned. Fokker Lever Bros Unil. Ncd. Ford Philips Gloeil. G.B. Petroleum •Dordtsche Petr.269 Kon. Petr. Mij. 310 Rubber Amsterdam Rubber 300 Bandar Rubber Deli Batavia Rubber 241 Kendcng Lemboe Oostkust - Serbadjadi 140 Ver. Ind. Colt. Oad, 210 Suiker Handelsver. A'dara 440 Javasche Cultuur 280 Ned.-Ind. Suiker Unie 245 Ver. Vorst. Cultuur 125 KOERSEN OP 10 DEC. 1941 V.K. HEDEN 96 95'/s6 100% 100s/» 203 130 156 159% 123 128 237 287% Tabak Deli Batavia 244 Deli Mij. •-# Senembah Scheepvaart HoU.-Amerik. Lijn 142 J ava-China- J apan- Lijn 148 K.N.S.M. Nat Bez. 192 173 Kon. Paketv.-Mij... 247 Ned. Scheepv. Unie 198 Rotterd. Lloyd 155 Stoomv.-Mij. Ned... 155 101% 101% 100'/» 95% 88%— 9% 92»/»- 79% 89% 88% 390 115 137 162 5 131 5 181%— 8% 245 228 297 SOS1/» Blijkens een in de Nederlandse!» Staaiscou- rant van 8 dezer opgenomen beschikking heeft het College van rijksbemiddelaars een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereen komst m de cartounage industrie algemeen 'ver bindend verklaard. Hoewel de aanvrage daartoe reeds geruinien tijd geleden bij het collego was ingediend, is de beschikking vertraagd, doordat lerschil van meening bestond over de afscheiding tusschen de cartonnago-industrie eenerzijds en de grafische industrie anderzijds. Thans echler zijn partijen ook op dit punt tot o\ ereenstemming gekomen en is vastgesteld, dat de algemeen -verbindend verklaring gc-.dt voor werknemers, in ondernemingen of afdeelingen van ondernemingen waarin het cartonnagebedrijf wordt ongeoefend, met uilzondering van sLe werknemers, wier arbeid bestaat uit het bedruk ken van of voor cartonnages en die een zoo danige werkzaamheid vervullen, dat daatrooi vakbekwamheid is vereischt De werknemers worden voor de bepaling van het loon ingedeeld in 6 groepen naar leeftijd en geslacht. Voor een "werknemer van de laagste leeftijdsgroep geldt in een gemeente van de le loonklasse een minimum uurloon van 6 tot 17 cents, voor een mannelijken arbeider van 25 jaar of ouder in dezelfde gemeenteklasse van 52 tot 62 cents. In een gemeente, ingedeeld in de 5e loonklasse, bedragen de minima voor deze beide groepen respectievelijk 4 tot 14 cents en 40 tot 50 cenls. Voorts zijn algemeen 'verbindend verklaard o.a. de bepalingen betreffende den arbeidstijd de regeling van overwerk, den arbeid op Zon en feestdagen en de vacantieregelingen, inhou- hondende, dat iedere arbeider recht heeft op een halven dag vacantie voor elke maand on afgebroken dienst bij denzelfden werkgever met een maximum van 6 vacantiedagen. Eveneens vallen onder de algemeen verbin dend verklaring de artikelen regelende in stel ling van een centrale commissioj welke bevoegd is in bizondere gevallen afwijkingen van de bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst toe te staan. Voorts is deze oommissie belast met de be rechting van geschillen betreffende de naleving van de collectieve arbeidsovereenkomst In de Ned. "^Staatscourant van gisteren is opgenom'en een besluit van den secretaris ge- neraaal van het departement van financien, be treffende heffing van een bizondere wijnbelas ting. Hierbij wordt bepaald, dat zoowel van in- gevoerden als van hier te lande vervaardigden mousseerenden druivenwijn en mousseerenden vruchtenwijn, beide soorten op flessclien een bizondeie wijnbelasting wordt geheven. Onder mousseerenden druivenwijn worden ver staan alle, geheel' of gedeeltelijk, uit druiven bereide wijnen, welke per liter meer alcohol clan 10 gram bevatten en waaruit koolzuur bij hel ontsluiten van de verpakking bruisend ont snapt. Onder mousseerenden vruchtenwijn wor den verstaan alle uit andere vruchten dan druiven bereide wijnen, weltc^ aan*de in den corigen zin genoemde voorwaarden voldoen. De belasting bedraagt per: mousseerende mousseerende druiven wijn -vruchtenwijn 1/4 flcsch(inhoudende ongeveer 0.200 liter f 0 60 f 0.30 1/2 flesch (inhoudende ongeveer 0 375 liter) -1.121/2 -0.55 ,1/1 flesch (inhoudende ongeveer 0,750 liter) -2.25 -1.12% 1 literflesch (inhou dende ongeveer 1 L.) - 8.-150 Voor gTootere flesschen wordt de belasting berekend in evenredigheid van het voor een literflesch verschuldigde bedrag. Ongeveer een maand geleden kwam een Haagsche juffrouw m kennis met den 44-jarigen K., die haar vertelde, schilderspatroon te zijn en die vertrouwen hij haar wist in te boezemen. Bovendien fluisterde bij baar too, dat hij een aardig sommetje op de bank en een groote hypotheek op de boerderij van zijn broeder, arts, te Gouda, nad uitstaan. Deze mededeelingen klonken de Haagsche welgevallig in de ooren en toen beloofden hg en 7.ij elkander trouw. Op een avond bij haar thuiskomend, zeide K. een telegram te hebben ontvangen, dat het overlijden van een familielid meldde, in ver band waarmee hij onmiddellijk per auto naar Gouda moest vertrekken. Daar de bank gesloten was, vroeg lig zijn aanstaande wederhelft wat geld voor reis- en verblijfkosten enz. Al eerder had zij hem eenige gouden sieraden en wat geld toevertrouwd en ook ditmaal koes terde zij geen argwaan. Doch toen zaj sedert de reis naar Gouda enkele dagen lang niets van hem hoorde, be sloot zij tooh snaar aangifte bij 'de politie te doen. liet door 'K. opgegeven adres in Den Haag bleek gefingeerd le zijn doch het meisje had. wel eens opgemerkt, dat in de jaszak van den schilder een kaart met het adres Pompstations- weg zat. - Dit adres kwam de politie zeer waarschijn lijk voor, want daar bevindt zich immers de gevangeais. Het toeval wilde, dat van andere zijde een heer bij de politie aangifte deed van een geval dat h*ij niet vertrouwde en dat - betrof een kennisje, dat in contact was geweest met iemand, die haaf een trouwbelofte had gedaan. Zoo toog een rechercheur^ Zondagavond j.l. naar het adres van dit kennisje en daar was toevallig de trouwbelover op bezoek. Het was niemand anders dan de gezochte K., jjie juist bezig was zijn verloving met het meisje te vieren. K. had zijn arm in een doek gewikkeld en had verteld, een ernstige verwonding te hebben opgeloopen, -waarbij mj bovendien zijn tasch (mot geld) was kwijt geraakt, De rechercheur verzocht den man, mee te gaan -naar het hoofdbureau waar de zwach- r tels voorzichtig werden losgemaakt, met het resultaat, dat aan den arm niets bizonders werd ontdekt. Het spreekt vanzelf, dat K'. die inderdaad reed» wegens huwelijksbedrog in de gevangenis aan den Pompslationsweg bleek te hebben ge iten, in bewaring werd gesteld. Hoofdkwartier van den Fuhn-r, 10 De cember. (D.N.BHet opperbevel van de Duilsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front werden plaatse lijke aanvallen van den vijand met»suc ces afgeslagen. Hierbij leed de vijand opnieuw zware, bloedige verliezen. De luchtmacht heeft met sterke strijd krachten in den zuidelijken sector van het Oostelijk front troepenconcenlTaiies, als mede groepen pantserwagens uiteen gedreven en vliegvelden der bo'sjewisten ge*l)ie(l rondom Moskou #als mede ten doeltreffend gebombardeerd Ook in het noordoosten van het Ilmenmeer leed de vijand door aanvallen van gevechtevlieg tuigen aanzienlijke verliezen. In Noord-Afrika duren de zware ge vechten voort. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers hebben Britsche co lonnes, voertuigen en luchtafweerslellin- gen doeltreffend bestreden. Duitsche ja gers hebben bij To broek vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Stockholm, 10 Dec. (A-N.P.). Volgens den Britschen berichtendienst is te Londen officieel bevestigd, dat het slagschip „Pnnce of Wa les" en de slagkruiser „Repuise" tot zirf-nen zijn gebracht. Tokio, 10 Dec. (DNB). Domei verneemt uit Manilla, dat gisteren, volgens een tot dusver nog niet bevestigd bericht, het 11.600 brt. metende vliegtuigmoederschip „Langiey" tot zin ken is gebracht. Duilsche geveehts- en torpedovlicgtuigen heb ben in achtereenvolgende golven bomaanval len ondernomen op het spoorwegstation Aboe Feidan in Egypte. De sporen werden op ver scheidene plaatsen vernield. Torpedovliegtai- gen' namen in scheervlucht twee stilstaande benzinetreinen met de boordwapens onder vuur en scheten ze in brand. De herhaalde aanvallen op Aboe Feidan zijn daarom van groote boteekenïs, voor de gevechtshandelingen in Noord-Afnfca, omdat dit station het eindpunt is van de lijn Alexan driaMerea Matroelu Do doortrekking' van dezen voor den oorlog belangrijken verkeers weg van Marsa Matroeh naar het ten zuiden van Sidï Barani gelegen Aboe Feidan is eerst in den iaatsten tijd tot stand gekomen. Al bet Britsche oorlogsmateriaal, vooral de zware wapens, benzine, munitie enz, worden langs deze spoorlijn van Alexandria en het Suez- kanaal naar Aboe Feidan vervoerd en van daar langs woestijnwegen naar het tooneel van dc* strijd overgebracht De burgemeester van Schiedam maakt ba kend, dat diverse dislnbutiebescheiden volgens onderstaand schema, onder overlegging van de distributiestamkaarten van alle belanghebben den, zullen worden uitgereikt aan onderstaan de bureaux: School van Ruysdaellaan, ingang Kleuter school; Gebouw Broersvest 95; St. Joris-Doelen; Alida-Bewaarschool, ingang Maasstraat. De bureaux zijn geopend van 9.45 v.ra. tot 1 uur en van'1.30 tot 4.30 uur nm. De St. Joris-Doelen is des Zaterdagsmiddags gesloten. De bescheiden worden uitgereikt aan hen, wier geslachtsnamen beginnen met: A, C en D, op Donderdag 11 December 1941; B, op Vrijdag 12 December 1941; K, U en E, op Zaterdag 13 December 1941; M en N, op Maandag 15 December 1941; G, P en 'F, op Dinsdag 16 December 1941; H eu I, op Woensdag 17 December 1941j R, O en Qf op Donderdag 18 December 1941; S, op Vnjdag 19 December 1941; L en T, op Zaterdag 20 December 1941; V en J, op Maandag 22 December 1941; W, IJ en Z, op Dinsdag 23 December 1941. Ook op Zondag 21 December 1941, zal het Bureau Broersvest 95 geopend zijn en wol van 12 uur tot 2 unr n.m. Aan personen beneden den 18-jarigen leeftijd worden geen distributiebescheiden medegegeven. Schema. Groep 1. Leeftijd van O tot en met 3 jaar, grens 1 Januari 1942: Boekje D.K., kaart AA, 1 boter- of 1 vetkaait. Groep 2. Leeftijd van 4 tot en met 13 jaar, grens 1 Januari 1942: Boekje D.J., kaart AA, 2 boter- of 2 vetkaarten. Groep 3. Leeftijd van 14 tot en met 20 jaar, grens 1 Januari 1942: Boekje D.H., kaart AA, I boter- of 2 vetkaarten. Groep 4. Leeftijd van 21 jaar en ouder, rens 1 Januari 1942: Boekje D.G., kaart AA, boter- of 2 vetkaarten. De uitreiking in v.m. Kethel en Spaland zal geschieden op Woensdag 24 December a.s, in de Openbare School aan den Schiedamscheweg van 10 uur v.m. tot 1 uur ea van 1,30 tot 4,30 uur. Personen, die in aanmerking komen voor kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid, kunnen deze, voor Schiedam en v.m. Kethel en Spaland verkrijgen aan het bureau Hoog straat 112, het voormalig St. Jacobs Gasthuis. Schiedam, 10 December 1941. 4295 60 Collecte Winterhulp Nederland. - De 3e lijsiencoïiecte voor Winterhulp Neder land heeft hier ter stede ongeveer f 600 op gebracht.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2