Q iti STADSNIEUWS .Wijziging auteurswet i92 2>r. Over vrijen en trouwen in de Gouden Eeuw Het „Eiuma" vervangen door „Nederlandsch Auteursrechten Bureau - IVORÖL: De Kwaliteitsvla aid pa sta. Donderdag 15 januari 1942 EERSTE BLAD v DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Lezing van den. heer S. Zoetmulder voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen De bruiloft Voetgangersverkeer bij verduistering Benoemingen Ontploffing in bakkerij Bonkaarten zeep voof kinderen Wie zijn aan de beurt? Grooter arbeidsveld voor het nieuwe instituut - - S. !J.,V.. Jubileum J. C. A. Schoof Agenda De belangrijke wijzigingen Belang van den kunstenaar primair 93 liet is mogelijk dat onze psychologische kjjk op de vipuweu, niet geheel de juiste is, want eigenlijk hadden wij voor een lening over vrijen eti trouwen al'ia het dan ook in do Gou den Eeuw 'meer vrouwelijke belangstelling verwacht toch zeker ook van huisvrouwen dan welke-.de leden van de afdeel mg Schie dam van de Ned. Ver. van Huisvrouwen gis termiddag m Maison Westhuis voor de lezing van den hoor S. 11. A. ïil. Zoetmulder over Huwelijksgebruiken in da Gouden Eeuw" toon den. De opkomst was niet groot, maar -bij de aanwezige dames hl eek een levendige belang stelling voor het onderwerp to bestaan. De heer Zoetmulder ving zijn uiteen zetting aan met .een overzicht van de manieren waarop de kennismaking in dien tijd werd aan geknoopt, do gebruiken, die ten aanzien van de werving bestonden en de trouwbeloften. Een vim, de meest romantische manieren waarop men zijn aangebedene van zijn gevoe lens kon doen blijken was wei de minnezang, de serenade. Wanneer men zich tracht iu te denken, welk een moeilijkheden een dergelijke vertoomng tegenwoordig met zich zou bren gen, ziet men eerst goed in dat voor het brengen van serenades meer noodig was dan slechts een verliefd en poëtisch gemoed. Algemeen heelt men ozer den omgang tus- schen man en vrouw in den tijd van onze voorouders een verkeerden meenmg. Deze was n 1. in 't geljecl met stijf, integendeel, de Uollandeis 'uit dien tijd hadden den naam het meest kussende volk te zijn In vele plaatsen, was het gebruikelijk, dat de kennismaking geschiedde door liet z.g. „trek ken". - Daarmee" bedoelde men'het wandelen van de jongelui langs een bepaalde straat in ,de stad (m Schiedam was dat de Hoog straat), waarbij de jongens den een en en- de meisjes aan tegenovergestelde richting volgden. Een andere manier om van zijn gevoelens bhjk te geven, was aan de betreffende jongedame te vragen," haat stoof le mogen dragen als zij uit de kerk kwam. Was het eerste contact gelogd, dan uitte men zijn vreugde daarover op gezellige „fuif jes", die een .heel wat grootscher karakter droegen dan onze feestvieringen. Werd het binnen te benauwd, dan ging men de straat op en zette daar het feest voorb. liet was teeiszms ongewoon als zulke „fuifjes" langer an een dag duurden. In de kuststreken was het dan tevens ge woonte, dat do jongelui het strand opzochten en daar de pret ten top voerden door de meisjes m het water te dragen, waar haar de meest intieme beloften worden afgeperst. Ook liet men de jongedochters wel van de dui uen afiollen, waardoor zij onder het zaïïd kwa men te zitten en aldus werden „ingezout". Onder dergelijke feesten namen ook het „spele- vaien" en het „heul rijden" belangrijke plaat sen in Bij dit heultijden hadden de jongens bij iedereti brug, die 'men passeeide, het recht de meisjes te omhelzen. - Merkwaardig waren ook in sommige land- —3» ...wtmvH P imttf UU trouwlustige meisjes zich als het waro etaleer den. Do jongens kwamen dan kijken en zetten met krijt een sheep als hun keuze was be paald I Koppelaars vond men ook in allerlei vor men, do hulp van derden bij het „boy meets girl" was in dien tijd trouwens zeer gebrui kelijk. Men gebruikte daarvoor zoowel advo- epten als predikanten en pastoors. Aardig was ook de verklaring, die spr. gaf van de bekende zegswijze „een blauwtje loo- pen". Vroeger was, het n 1. in Brabant ge woonte dat het meisje haar afkeer van een naar haar gnust dingende jongeman liet blij ken door het slachtoffer tegen de schenen te schoppen, hetgeen meestal blauwe gevolgen beeft! s In Houveen en Staphorst zijn nog vele tradi ties 'op het gebied i van het vnjen overgeble ven en zeker niet tie fraaiste la al dezegebruiken is het opvallend dat men bijna steecls^Jiet donker zoekt om haar te bedrijven, h'óewel van schaamte in vele gevallen geen sprake kan zijn. De verklaring daarvan zocht spr. in een veelal onbewuste poging om „booze geesten"te ontioopen. De verloving .ging eveneens met bepaalde ceremoniën gepaard,,, De Germaan zette als tecken dat bij- zich verloofd had, het meisje «p zijn knie of-plaatste haar in zijn juist uilgetrokken schoenen. Later is de verlovings ring in gebruik gekomen. Zij is oorspronkelijk van de Homeingn 'afkomstig. Ook bestónd de gewoonte bij de verloving een soort „gods- penning" te overhandigen." Een merkwaardige verbintenis tusschen hu welijk en dood toont zich dikwijls in de oude gebruiken. Zoo was' het gewoonte, dat men Jij do verloving-; de lijkwaden voor de be grafenis ten geschenke gaf. Na de pauze behandelde spr. de bruiloft liet bekend maken van het vooraenten tot trouwen geschiedde veelal door aansprekers. Op de gedrukte formulieren, die men gebruikte kwam- steevast de zinsnede voor: „Ter eere Godes en ten profijlo van de menschetrjke ge slachte". Dit aanzeggen van liet huwelijk was Keen onpiesant werkje. Bij degeneu dït> men Ier bnuloft noode kregen do aanzeggers drie glaasjes brandewijn,waarbij in liet derde glaasje altijd een kwartje behoorde te liggen." In de versierselen, die men bij de bruiloit -aanbracht, waren meestal vruchtbaaiheïdssym- holen aangebracht, zooals bijv. de haan. 7n Schiedam bestond hog tot het einde der vorige eeuw de gewoonte bij den bruiloft spa- uendoosjes verpakt in zilverpapier rond te bren gen, waarin zich bruidsuikers bevonden. Voor 1800 recipieerde de bruid alleen. Zij was daarbij door eeu prachtige entourage_ om geven en dioeg een groot bruidsboeket. In den Fransehen. tijd is de staande receptie in -zwang gekomen, waarhjj ook de bruidegom van de partij was. Een andere eigenaardigheid ton tijde van de Republiek was, dat eon m de Staatskerk (Her vormde kerk) -oltiokken huwelijk rechtsgeldig heid bezat en daarentegen in andere kerken voltrokken huwelijken voor de schepenen be vestigd jnoesten worden. In den regcnteulijd stond het zeer chique om in do Fransche of Engelscho kerk te trouwen. Ook al was men de taal niet machtig. Er was dan altijd wel een bereidwillige koster le vinden, die voor een goede fooi op het juiste oogenblik het „yes" •f „oui" souffleerde! Een voorbeeld van de omvangrijkheid dor vorstejjjke bruiloften, is die van Willem de Zwijger en Anna van Saksen. Er waren bij die gelegenheid 15.000 gasten, die met 11,000 paar den gekomen waren. -1000 schapen en over eenkomstige hoeveelheden van andere eetbare dieren worden genuttigd! De bruïdskioori symbohseeit do idee dat men een klem koninkrijk gaat stichten. Deïst sedert 1780 is het bruidstodet wit. Daarvoor was de sluier rood, aangezien deze kleur do geesten zon afweren Wanneer na do bruiloft de jonggehuwden zich wilde terugtrekken ging men zeer ver in do grappenmakerij om dit te beletten. Willem III had wel een half uur noochg om zijn jonge vrouw uit de lakens van het huwelijksbed te wikkelen 1 De mooiste formuleering van de beterlconis van het huwelijk" vond spr. en daarmede besloot hij zijn interessante causerie in een term, die de Engelscho kerk bij do huwelijks inzegening bezigt- Laat ons samen verouden. Zoowel na het eerste als het laatste gedeelte van zijn lezing, vertoonde spr. enkele licht beelden, die het gesprokene ten zeerste ver- duiuelijken. De presidente, mevr. A. C. E. Goosscns van Eek, heeft bij den aanvang do leden een gelukkig nieuwjaar gewenscht en na afloop de heer Zoetmulder voor zijn belangwekkend be toog dank gebracht. Onder do olficieele publicaties van dit blad is opgenomen een openbare bekendmaking van den burgemeester, waarin met toepassing van artikel 12 dér iucbtbescherinmgswet gebiuikers of eigenaren van gebouwen enz. verplicht wor den op eerste aanzegging van het hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst de bjj hun gebouwen enz. behoorende stoepen, hekken, keltmgpaaltjos en dergelijke obstakels to voorzien en voorzien ie houden van witte verf of. van witgeverfde latten. Dit besluit is genomen met het ovog op het gevaar, dat speciaal voelgangeis loopen, indien zij tijdens den verduisteringstijd op on aangename wijze herinnerd worden gan het bestaan van sloepen, hekken, kettingpaaltjes en dergelijke obstakels, wélke op verschillen de punten in dezó gemeente op trottoirs (bijv. in de Lange Niemvstrnat)/ worden aangetroffen. De burgemeester van Zutphen heelt tot Tector van hel gemeentelijk gymnasium aldaar be noemd dr. J. A. G. v. d. Veer, leeraar aan het gymnasium alhier. Dr. .1. A. G. v. d. Veer werd 25 Maart 1808 te Weesp geboren en is dus thans 33 jaar oud. Vermoedelijk zal hij wel de jongste rector in Nederland zijn. Een deel van zijn jeugd bracht Inj luer ter stede door; Inter bezocht hij het gymnasium te Hilversum (1921 1927) en de universiteit te Utrecht (1927— 1932). Von 1 September 1931. tot 1 Januari 13S2 was hij leeraar te Utree .t, van 1 Sep tember 1932 tot 1 September 1934 te Leiden en van. 1 September 1934 hier ter stede. In 1936 promoveerde do lieer v. d. Veer te Utrecht. Voor het Schiedamseh gymnasium is het ver trek van dr. v. d. Veer een groot verlies. Met den vorigen rector, dr. A. D. J. MakkinK. beeft hij zicli eeriige jaren geleden zeer beijverd om de jongelui-buiten d|6 schooluren iets te geven. Do ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen H. J. Fókma is veiplaatst van het kantoor der directe belastingen en accijnzen to Hiltegersberg naar het kantoor der directe belastingen te Schiedam. Hedenochtend te ongeveer half tien is in de bakkeiij van Van der Meerden Schoep aan de Groenelaau een stoomketel gesprongen. Deze ketel, welke niet dient voor het aandrijven van werktuigen, doch uitsluitend voor het verschaf- ien van stoom voor .het bedrijf, heeft slechts een lagen. druk. Vermoedelijk is een van de; buizen in het inwendige van den ketel ge sprongen, waardoor de stoom zich ophoopte en- do drak te groot werd. Plotseling vloog met een hevigen slag de kap van den ketel, drong door het plafond- en een sjok ervan sloeg ook nog door het dak van den zolder boven de bakkerij. De ontploffing veroorzaakte uiter aard een geweldige ravage, ruiten sprongen en paneelen vlogen uit deuren, doch gelukkig beperkte de schade zich.-daartoe. In de bak kerij was men volop aan den arbeid, zoodat at het personeel aanwezig was. Niemand even wel heeft ernstiger gevolgen van het voorval ondervonden dan een hevige schrik. Men kon direct beginnen met het opruimen, om daar na het werk voort te zetten. Veêl stagnatie heeft het bedrijf dan ook niet ondervonden. Bizondere» kerkdienst. Zaterdagmiddag zal in de Westerkérk een bizonderen kerkdienst worden gebonden, waar in als sprekers /zullen optreden ds. J. L. Raams van Feijênoord en ds. A. A. Wild-* schut van Rotterdam, die zullen behandelen: „Christus roept ons" en „Geef ik antwoord?" Het ligt in de bedoeling Bijbelkringen aan huis te organiseeien. In 'kléine kringen zullen bnurtgénooten bijeenkomen om samen den Bijbel te bestudëeren. Geslaagd. Voor het voorloopig diploma van het ma- chinisten-evamen is-geslaagd do heer-J. v. d. Velde. Voor kinderen tot en met 8 jaar zullen in do voormalligc Toonzaal, Broersvest 95, van morgen af van 9 tot 12 en van half 2 tot 5 uur bonkaarten voor het aanschaffen van zeep wanten uitgereikt. Motgen zijn aan de beurt wier familienaam mot.' B begmt; Zaterdag F, II, I en J; Maandag E, G, O, P en. Q; Dinsdag: L, M en N; Woensdag A, K en T; Donderdag '22 Januari S, X, ij, Z en U en Vrijdag 23 Januari V en \V. Do ijsbaan van de S.IJ.V'. Is in uitstekende conditie. Het ijs is hard en do vele scheuren, die gisteren zijn ontslaan, zijn gisteravond vol gegoten en nu weer vonlwenen. ttel scheuren was in hoofdzaak ontstaan door het wegloopen van water, waardoor het ijs niet meer voldoende gedragen weid. Er wordt water ingelaten, zoodat het euvel verholpon is. Er zijn vier concentrische banen aangelegd, één vooi „gewone" rijders, eon voor schoon- rjjders, één voor hardrijders en weer een voor „gewone" rijders. In het midden blijft dan nog een stukje over voor kunstrijders Op deze wijze- wordtTlan het geheele ijs- oppervlak productief gemaakt. Door een ratio- neele verdeeling van het „verkeer" zal het ijs het langer uithouden I Hedenochtend is op iet bureau van den gemeentelijken belastingdienst in iniiemen kring het jubileum gevierd van het hoofd van dezen dienst, den heerJ. C. A. Schoof, die bij zijn aankomst het geheele personeel -van de af- deeling verzameld vond. ter verwelkoming. Namens alle gemeente-ambtenaren werd het woord gevoerd door* den gemeente-secretaris, mr. N. J. Post, die enkele herinneringen op haalde en o.a. wees op do verhuizingen van do afdeoling, eerst van liet stadhuis* naar de Nieuwstraat en 'vandaar 'naar het nieuwe ge bouw. Spr. bracht den heer Schoof hulde voor zijn diensten aan de gemeente bewezen on wenschte hern narnens de ambtenaren geluk met dit jubileum. Tevens bood spr. hem als geschenk van het ambtenarencorps een boeken kast en enkele boekon aan. Voorts was er 'op bet Bureau van den jubjtaiïs een pot bloemen geplaatst en ook waren bloemen aan zrjn huis bezorgd. De heer Schoof heeft vervolgens dank gebracht voor de hartelijke woorden en de aan geboden geschenken. Spr. wees in het bizon- der op de vriendschap, steeds ondervonden van de ambtenaren van zijn - afdeeling. Verscheidene ambtenaren hebben in den loop van den ochtend blijk gegeven van hun be langstelling door den', jubilaris op zijn Bureau te komen gelukwenschen, o a. ir. C. Alexan der, de oud-inspecteur der belastingen, de heer J. N. Post, de voormalige secretaris dev gemeente Kethel, de heer C. Biunt, personeel van den Woningdienst en voorts was een schrijven ingekomen van den voormaligen ge meente-secretaris, mr. V. Sickenga. Hedenmiddag gaf de jubilaris te zijnen huize gelegenheid tot hel a-uibieden van gelukwen scheri, waai van door velen gebruik gemaakt werd. i Liitiea-avond.' Zaterdag 24 Januari a s. zal in Musis Sa- cnun de rijfde Lubea-avond gegeven worden, welke uitsluitend toegankelijk is voor leden van de luchtbeschermingsorganisatie in vak A met één lid van hun geziq. Het programma voor dezen avond omvat filmvertooning, mu ziek, zang en enkele attritcties. CoBsnmptictcnten op liet ijs. Voor houders van consumptietenten op het ijs stelt de distributiedienst een beperkt aan tal rantsoenbonnen koffiesurrogaat en suiker beschikbaar. SCHIEDAM, Passage Theater, 2.15 en 7.30 u. Wat" wil Bri- gitte. Monopole Theater, 2.15 en-7.30 uur. Het mas ker valt. 17 Ja» Musis Sacrum, hall 5. Accordeonver- eeniging „Kunst door oefening". 17 Jan. Weslerkeik, 4 uur. Bizondere kerk dienst. Sprekers ds. - J. L. Raama en ds._ A. A. Wildschut. 22 Jan. Maison W-esthuis, halt 3. Ned. Vereen, van Huisvrouwen.,-, Dra. Sis Heijster De intelligentie in het teven der vrouw. 22 Jan. Geref. Jeugdhuis, 2.46 u. Jaarver gadering van den Ned. Chr. Vrouwen bond. ROTTERDAM Heden e.v.d. Arena, 2.15 en half 8. Variété, 15 Jan. De Kleine Cwnedie, 7.15 uur. Tooneel- groep Studio: Eindexamen. 16j Jan. Koninginnekerk. Chr. Orat. Vereen. „Excelsior". 17 Jan. Koninginnekerk. Chr. Orat. Vereen. „Excelsior". 18 Jan. Beursgebouw, half 3, Concert gouden jubileum Bram v. d. Stap. BIOSCOPEN. Luxor, 1.30, 3.45, 7.45 uur. Immer nur - du. Capitol. Doorl. van 1.30 uur af. Onder ral- sche verdenking. Prinses 215 en half 8. Kora Terry. In het vetordciungenblad komt voor het besluit van .do sey-utaussen generaal van de dcpai tementen van volksvoorlichting en kunsten en van justitie, houdende wijziging van de auteurswet 4942. Op'grom! van par. 1 der verordening no. 2319-40 en in overeenstemming met de para- graphen 2 en 3 der verordening no. 31910 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derLandsche gebied wordt bepaald: Art kei 1: Do auteurswet 1912 (Staatsblad no. 308) wordt gewijzigd ais volgt: le: Artikel 30a wordt ais volgt gelezen: Ai Lik et 3Ua: Voor het als bedrijf verleenen vim bemiddeling in zake auteursrecht at of niet met hel oogmei k om winst te maken, is, voor zoover het werk van letterkunde, weten schap of kunst valt binnen het gebied waar vóór de zorg is opgedragen aantiet departe ment van volksvoorlichting en kunsten, de toe stemming., vereischt vap den secretaris-generaal van dat departement. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement vim volksvoorlichting en kunsten worden verdere voorschriften gege ven tot uitvoering van dit artikel. Tevens verscheen in de Nedcrlandsche Staats courant Jiet besluit ivan den secretaris-gene raal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, houdend emaatregelen ten aanzien van auteursrechtbemiddelaars, waarbij het bu reau voor muziekanteurarecht „Buma" te Am sterdam werd opgeheven en het Nederlandsche autenrsrechtenbureau te Amsterdam werd ge sticht. De artikelen tuiden als volgt: Artikel 1: le: Op den dag van inwerkingtreding van dit besluit wordt de yereeniging: „Het Bureau voor Muziek-Auteursrecht „Buma" te Amster dam, ontbonden. Het tot de „Buma" behoorende vermogen gaat op dien dag in eigendom over op de stichting „Nederlandsche Auteursrechten Bureau'' welke ook alle civielrechtelijke rechten en verplichtingen' van de „Buma" overneemt. 2o. Aan allo leden van het bediijfs- en ad ministratief personeel van tiet bureau voor ma- ziek-auteursrecht „Buma' zal 'voor zoover zij op den dag van afkondiging van dit besluit bij dd Buma in dienst waren, worden aangebo den in dienst van de stichting Nederlandsch Auteursrechten Bureau te treden,, voor zoover zij daarbb passende- werkzaamheden kunnen vinden. 3o. Do secretaris-generaal van het departe ment van_ volksvoorlichting 6n kunsten stelt zoo mogelijk in overeenstem.ning .met de be langhebbenden de schadevergoeding- vast, welke in het geval, bedoeld in hot eerSte tin van dit artikel aan het bureau voor muziek- ipiteursrecht „Buma" en in de gevallen, als bedoeld in het tweede lid van dit artikel, aan do daar bedoelde personen, die niet in dienst van de stichting „Nederlandsch Auteursrechten Bureau' overgaan, wordt toegekend. 4e. De stichtingen „Nederlandsche Muziek- beUuigen' en „Mauelo'worden op don dag .«i l.'lWerRtii;.;!,v-.llt,s iai( air Tiesmrr OIIIPUII- den. Het ai an deze stichtingen behoorende ver- mogon gaat met ingang van dien dag over in eigendom van de stichting „Nederlandsch Au teursrechten Bureau", welke ook allo civiel rechtelijke rechten en verplichtingen van deze stichtingen overneemt. Aitikel 2: Wettelijke bepalingen, welke met dit besluit in strijd zijn, treilen in zooverre buiten werking. Artikel 3. Dit besluit treedt in werking- op den dag van zijn afkondiging. Het eerste uitvoeringsbesluit van den secre tarisgeneraal van het. departement van volks voorlichting en kunsten, verschenen in de Staatscourant van 12' Januari,, ter uitvoering van artikek 30a,dm- auteurswet 1912- luidt: Op grond van artikel 30a der auteurswet 1912 in overeenstemming-met de par. 2 en 3 van de verordening no. 3—1940.van den.Rijkscom missaris voor het hjezette Nederlandsche ge bied wordt bepaald: 11 Artikel 1: De stichting „Nederlandsch Auteursrechten Bureau",*' verkrijgt de-toestemming, als bedoeid in liét eerste lid van art. 30a van de auteurs wet 1912. Artikel 2: le. Ten aanzien van de" bemiddeling in zake het. auteursrecht met betrekking., tot andere werken dan die, welke vallen onder het muziek- auteursreeht, moeten degenen, die zich met deze 'heiiddelmg bezig houden,» binnen veertien dagen na afkondiging van "dit besluit een ver zoek om toestemming, als bedoeld in artikel 30a der auteurswet 1912, indienen bij den secretaris-geneTaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten. 2e. Zij, die tot op heden in Nederland zich plachten bezig te houden met do hierbedoelde bemiddeling en tevens binnen den in het eerste licL bedoelden termijn een verzoek' tot toestemming als bedoeld in artikel 80a der auteurswet 1912, hebben .ingediend, kunnon. zich met de .bemiddeling blijven belasten, tot dat door den secretaris generaal op liet verzoek is beschikt. Artikel 3: Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging, Man bevoegde zijde wordt ons het veigende mc-ègedeefd: tiet besluit no. 61942 van de secrètarissen- gêneraal van de departementen van volksvoor lichting en kunsten en van justitie,-waarbij art. 80a van do auteurswet 1912 wordt gewijzigd heeft de volgende beteekenis: Tot nu toe was voor liet veriocrien van bemid deling in zake muziekauteursrechten als be drijf de toestemming vereischt van het departe ment van justitie. De veiandering beheist nu dat toestemming niet alleen voroischt is in het geval van bemiddeling inzake muziekauteurs- ïechten, doch ook in het geval van bemiddeling inzake andere auteursrechten, voor zoover het betreffende werk valt binnen liet gebied waar van do zorg is opgedragen aan het departement van volksvoorlichting en kunsten. Toestemming tot bemiddeling wordt thans gegeven dooi- den secretaris generaal van laatstgenoemd depar tement. Het betreft hier in de eerste plaats do be scherming van den kunstenaar. Deze is immers geen zakenman en is zelf dikwijls,met in staat na te gaan of het bureau, hetwelk zorg-draagt voor de inning en de handhaving van zijn au teursrechten, dit op de juiste wijze doet en evenmin of de administratiekosten van dit bu reau binnen redelijke grenzen wordt gehouden. Aan den andere kant is er van staalswego even zeer controle noodig, dat alieeu zij, die rede lijkerwijs verplicht zijn auteursrechten te be talen, deze~"betalen en dal de bedragen dezer betalingen ledelijk worden gehouden. Ter uitvoering "van dit zoo belangrijke be sluit is er een stichting in het leven geroepen genaamd „Nederlandsch Auteursrechten Bureau*' Dit bureau neemt alle civielrechtelijke rechten en veiplichtmgeu van het thans ontbonden bureau voor muziekauteursrechi „Buma" te Amsterdam over. Het nieuwe bureau staat onder onmiddellijk, toezicht van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Het omvat niet alleen de bemiddeling van imv ziekauteursrechten, maar van alle auteursrech ten op tiet gebied van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Dit nieuwe bu reau zal onmiddellijk de geheele taak van do Buma teil aanzien van rnuziekauteursrechlcn overnemen.- Zij, die zich bezig hielden met do bemiddeling van andere auteursrechten dan njaziekauteursrechten, moeten binnen veertien dagen na afkondiging van tiet eerste uitvoer.ngs- besluit dus voor den 24en Januari 1942 een verzoek om toestemming om het bedrijf voort te zetten, indienen bij den secretaris generaal rau het departement van volksvoorlichting cn kunsten. Totdat de definitieve beslissing om trent dit verzoek is gevallen, kunnen zij hun werkzaamheden voortzetten. Het ligt oi-bler m do bedoeling op den duur ook do bemiddeling van andere dan rnuziekauteursrechlcn lo tloen geschieden door het Nederlandsche Auteurs rechten Bureau! Het is bekend, dat een van de vete grieten, welke bestonden tegen de werkwijze van de Buma deze was, dat er eindolooze, zeer kost bare processen werden uitgestreden, waardoor fle belangen, van de kunstenaars niet gediend waren. Aiterlei moeilijkheden kunnen thans op veel eenvoudiger wijze geregeld worden. In de organisatie der Nederlandscho Kultuur kamer zijn alle scheppende en uitvoerende kun stenaars vereenigd benevens alle verspreiders van kunstwerken. Binnen het kader van deze organisatie kan men trachten billijke regelingen te vinden, welke alle belanghebbende partijen moeten bevredigen. Daar zoovol4 liet „Neder landsch Auteursrechten Bureau" als de Neder landsche Cultuurkamer onder hot toezicht staan van het departement van volksvoorlichting en kunsten, zal hier een overbrugging'gemakkelijk worden gevonden. Het departement zat er. voor waken dat de kosten, welke drukken op de bemiddeling in zake auteursrechten zooveel mogelijk worden beperkt. Het moet zoo zijn, dat de kunstenaars werkelijk krijgen wat, hun toekomt Het nieuwe auteursrechtenburèau. "zal onder directie staan van den heer' A. D. Loman Jr., die zijn sporen op het gebied van auteursrechten in Nederland heeft verdiend. Bovendien zal een bizouder gevolmachtigde van den secretaris-generaal zor gen voor liet dagelijksche contact tusschen het Nederlandsch Auteursrechten Bureau en het de- partemont en ook tót de Nederlandsche Kul tuurkamer en de daartoe behoorende gitden en groepen. Ook ten aanzien van do inning van auteursrechten kan door een goede samenwer king tusschen het departement, Auteursrechten Bureau en Cultuurkamer, goedkoopore en betere controle en goedkoopere en snellere inning worden bevoorderd.- door Maz Dien middag Wat Is dat met Jullie? Wat beteekent dat? Ben HI Dr. X? Gelogen... gelogen dat deed ik niet. Dat was allemaal 't werk van Langen Toon. HtJ wou Jou er* uil drukken en schoot Putei neer, toen die niet me?» S wou- Ik had daat niks mee te maken. HIJ ,1s Dr. XI t >ïij ls een oplichter f We hebben 2 vechtenden or straat opgepikt, com mlssarls. En de een beweert, 'S&i dï ander Dr. X I Wilt U ie eens spreken? Ja en neent Goedl Laat ze bir. lenl Maar je wou mij er toch ook uit hebben.. -~"*V\

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2