8:' De C.C.C.D. en zijn werk Sanapirin aas. Laatste Mleiiws De geschiedenis van controledienst en dezen bijzonderen zijn afdeelingen Niet doorgeloopen op bevel van politie Luchtaanvallen op schiereiland Kertsj Kadervorming voor den middenstand f4 Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 15 Januari 1942 Begin van Griep Kantongerecht Een ingewikkelde overtreding van de ziektewet Een zaak waar men „om niet" werkte De aanrijding op het Rubensplein Ouitsfihiand strijdt voor Europa Twintig kazematten bij Leningrad vernield VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING ©i*. He Irafoer Itallaansch weermachtsbericht Zwijgend optreden van orde-Heden Verduistering en voetgangers- lantaams Kustgebied bij Solloem bezet Vestingwerken volharden in verzet Gem, Kennisgevingen Rantsoenbonnen koffiesurrogaat en suiker voor consumptie- tentén op het ijs Burgerlijke <>tand BEURS VAN AMSTERDAM BINNENLAND Cursussen in 27 plaatsen geopend Nederland yx. Deli Batavia 132 Senembah 142% Scheepvaart IIoll.-Amsrik. Lijn J ava-China-J apan- Lijn V, 17a 7, 47 hotxdt een dreigend begin tegen. NederfandschBuisje 4-0 ct Van het bestaan van den C.C.C.D., den Centraion Crisis-Gen trolediensl, ,keeft wellicht ieder wel eens gehoord, al is het percentage dergenen, die met dezen dienst te maken hebben gehad, omdat .zij in overtreding waren, vrij klein. Doch al weet men, dat de C.C.C.D beslaat, dan wil dat nog niet zeggen, dat men van zijn taak en werkwijze voldoende óp de hoogte-ris. De ambtenaren van dezen dienst werken in stilte, maar'zij hebben niettemin een drukke taak -en zij verrichten nuttigen arbeid, voor de gernednschap, zoodat er alleszins reden is om aan hun werk eens wat meer bekendheid te geven. De gelegenheid hiertoe kregen wij dezer dagen in een peisconferentie met de leiding van dezen dienst.-Uit hetgeenjvij daar ver namen, mag worden geconcludeerd, dat de C.C.C.D. een groot en goed uitgerust controle apparaat is, 'dat onvermoeid "werkt ten dienst van onze voedselvoorziening. - De geschiedenis De directeur, "de heer G'. Diepenhorst, vertelde, eerst het een en ander over de voor geschiedenis van dezen dienst. Toen, zoo zeide hij, in 1931 de eerste wetten tot steun aan den Nederlandschen landbouw in werking waren getreden, werd al dadelijk de behoefte gevoeld aan een controle op de naleving van de bepei- kende voorschriften, die met steunmaat regelen gepaard gingen. Daar de hier in het geding zjjnde delicten in het bizonder gelegen waren op een zeer speciaal terrein, waarop de politie over hot algemeen niet deskundig is, werd de behoefte gevoeld aan eigen opsporings ambtenaren. In den aanvang iagen de be perkende - maatregelen en dus de daarmede verband houdende controle werkzaamheden vrijwel geheel op het, eigen terrein van een bepaald onderdeel van den landbouw, zoodat dooi diverse uitvoerende instanties eigen controlpcorpsen in het 'leven konden worden geroepen, waarin het deskundige element overhecrschte. Bij de uitbreiding van de crisismaatregelen werd de organisatie al spoe dig onoverzichtelijk en weinig economisch, zoodat na 1933 tpt een ingrijpende concen tratie werd overgegaan, zoowel cp het gebied van de uitvoering als op dat van de controie. Op het gebied van de controle werd ten slotte een centrale controle-instantie opgericht,waar bij er wel zeer sterk de behoefte -aan werd ge voeld om niet ajleen aan het deskundige ele ment onder haar ambtenaren, maar ook aan de voor dit werk natuurlijk, onmisbare polïtio- ncele wetenschap de aandacht te schenken. Daarom is in 193-1 overgegaan tot de op richting van den crisis-opsporingsdienst, tot welker organisatie werd aangezocht de vroegere hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, wijlen de heer Shks, die veei-moeilijkheden had te overwinnen. Van hem .stamt de lei draad van den C.O.D. hel handhaven van de gestalde regelen aan de hand van do wet en zonder aanzien des persoons. De console werd ten slotte zoodanig geregeld, dat alle controleurs in dienst waren van den C.O.D. reeds spoedig daarna Centrale Crisis Controle dienst, ko -tweg C.C.C.D. genoemd en dat een splitsing werd gemaakt tusschen de'con trole op den weg en buiten de bedrijven enerzijds en op de bedrijven anderzijds. Bij <le eerste wordt voorop gesteld de eisch.van polivioneele kennis, bij de laatste de eisch van i esktindigheid voor het bedrijf, dat ge- control, erd moet worden. De toenmalige regeeringscommissaris, Ir. S. L. Louwes, .thans dir.-gen. van de voedsel voorziening, heeft de eerste^ maatregelen ge troffen op het .terrein ,van de voorbereiding dor Voedselvoorziening in Oorlogstijd. Het stond van den aanvang af vast, dat bij het invoeren der maatregelen op het gebied der voedselvoorziening de controledienst een be langrijke rol 'te spelen zóu hebben. Door de nieuwe wetgeving kreeg de controle dienst meer ên' meer een politioneel karakter en uitbreiding van de verschillende afdeolingen leidde tot de organisatie van den dienst, zooals deze op het" oogeablik is. De verschillende afdeelingen De C.C.C.D. omvat thans o.m. drie belang rijke afdeelingen, die controle uitoefenen, nl. de algemeone controle, technische controle en spijsvetten en visscherij. - Aan de afdeeling technische controle- is opgedragen het toezicht op dq naleving van do wettelijke bepalingen op de bedrijven en aangezien deze bedrijven van zeer verschil lenden aare zijn, is het noodig gebleken, deze afdeeling in zeven onderafdeelingen te splitsen, die elk voor zich een bepaald onderdeel van den landbouw als arbeidsgebied bewerken. Tot de onderafdeeling boerderij-controle behoort o.m. de controle op de voorradqn landbouwproducten, op do inlevering van granen, op de naleving van het slachtverbod op do boerderij zelf, op de varkensteel Regeling enz. Alle controleurs van deze onderafdeeling komen voort uit het landbouwbedrijf. Ken tweede onderafdeeling houdt toezicht op de molenaars en op de bakkers, met andere woorden op de graanvorwerkonde kleine en middenbedrijven, een derde onderafdeeling controleert de graanvorwerkonde gioolbcdrij- ven. Voorts houden onderafdeelingen controle op den im- en export, de kunstmest, de pluim veehouderij, de vleeschverwerkendo bedrijven, do sierteeltbedrijven, de tuinbouwbedrijven, den tuinbouw en de tuinbouwveilingen en ton slotte op de zuivelrqgelingen, de boterprodu' tie en -aflevering, do kaasproductie, en -aflevering, de fabricage en aflevering van melkproducten, het vetgehalte en gewicht van melk enz. Een respectabele lijst van werkzaamheden, die practisch de geheele voedselvoorziening omvatten. Wanneer mon dan nog bedenkt, dat allo controleurs deskundig zijn op hun gebied, erv voortkbmen uit den tak van bedrijf, d ien zij te controloeren hobben,' dan zal men erkennen, op welk een uitstekende Wijze er op wordt toegezien, dat do maitregelen, die in het bejang van onze voedselvoorziening zijn gesteld, door do betrokken producten' of ver werkers ook worden nagekomen. De afdeeling .spijsvetten en visscherij, houdt the toezicht op de inargarinefabrieken enz. Zij is beiast met de controle ten einde zekerheid te verkrijgen, dat de verschuldigde heffing van de margarine, vetten en olie is /oldaan. Deze controle geschiedt ter plaatse zoowel door persoonlijk toezicht als langs administratieven weg en ook door contro leering van leveringen aan derden. Bovendien is de leider van de/e afdeeling belast met de controle op de naleving van do voorschriften, die op iiet gebied der visscherij zijn gegeven. Algmeené controle Do afdeeling algemeene controle houdt toe zicht op het vervoer op den weg. Bij haar treedt hot politioneele element het meest naar voren en de deskundigheid wat meer op den achtergrond. Onder den leider van deze afdeeling staan de hoofdcontroleurs aan het hoofd van de hun toegewezen ressorts. Elk hoofdcontroleressorl is verdeeld in een aantal districten, aan het hoofd waarvan oen districts leider staat. Binnen het»district zijn'de contro- lelrs verdeeld in groepen, die beschouwd kunnen worden als werkeenheden en aan het hoofd waarvan groepsleiders staan.; Ten aanzien van een groot aantal wetten en besluiten bezitten de controleurs opsporings bevoegdheid, b.v. do Eandbouivcrisiswet 1933 en hel Voedselvoor/.ieningsbesluit, >de Bodein- productiewet, de Distributiewet, de Prijs- ópdrijvingswet en llamsterwet, het Prijs- beheerschingsbesluit en het Economisch Sancüebesluit. Ten slotte is een woord van lof voor het personeel van den C.C.C.D., de controleurs, niet misplaatst. Met buitengewone .plichts vervulling, ijver, en energie verrichten zijjiun werk, terwijl toeh hun taak, vooral in dezen tijd, buitengewoon moeilijk is. Het is te hopen, dat doze uiteenzetting er toe mag bijdragen; dat de C.C.C.D, en zijn controleurs in de oogen van aile goedwillende Nedprlanders die waardeering mogen vinden, waarop'zij op grond van hun werkzaamheden ten dienste van onze voedselvoorziening on getwijfeld recht hebben. Op een niooien zomeravond van het afgeloo- jaar, om precies te zrjn 3t Juli om hall tien, was liet Rubensplein plaats van handeling- voor een'relletje. Kr vielen hier en daar nat klappen, die uitingenwaren van verhitte hoofden. Natuurlijk was do politie spoedig ter plaatse om in te grijpen en de eerste vorm van zulk ingrijpen is altijd een alge meen bevel tót doorloopen. Wanneer echter de gemoederen niet moer op normale tempe ratuur zijn, kan dat vaak aanleiding geven tot misverstanden on incidenten. Zoo was het .ook hier. De heer WT., die van een afstandje de oploop gadesloeg, verwijderde zich naar de meening van oen brigadier van politieniet snel genoeg, waarop deze nogmaals ingreep, ditmaalin letterlijken zin. Ilij greep nJ.' de heer W. in den kraag en bracht hem naar den politiepost aam de Franqoïs Haversclimidtlaan. Aanleiding daarvoor scheen te Zijn geweest,' 'naar de brigadier gisteren voor den kanton rechter verklaarde, voor vrien de heer W. te recht moest staan, wegens het niet1 opvolgen van een bevel der politie, dat verdachte ge zegd had: „En die personen daar dan, hoe ven die niet weg". Dit was echter onrede lijk van verdachte geweest, meende de briga dier, want „die personen waren daar op dat oogenblik noodig". Verdachte gaf toq. dat hij niet precies het bevel van dön brigadier om in een bepaalde richting te gaan heeft opgevolgd, hij wilde zich; in een andere richting, die naar zijn huis, verwijderen. Eigenlijk was daarmede het ten laste gelegde bewezen, maar toch 'kwa men - nog tweo getuigen ii déchargoverkla ren, dat bij do lieer W. geen .opzet in het spel was.geweest. Deze had toen hij het "be vel boorde, even zijn hondje willen grijpen en was toen gearresteerd en als een boef opgebracht. Later was hij zelfs met de uitruk- wagen van de politie vervoerd. Dit had echter met de zaak niets te maken, deelde de kan tonrechter de getuigen metier De ambtenaar van het O.M. achtte het ten- laste gelegde door do bekentenis van verdachte bewezen, maar was er van overtuigd, dat deze te goeder trouw is geweest. Toch is het, voor al bij zulke relletjes, van het grootste belang dat men de bevolen van de,politie onmid dellijk opvolgt. De agenten .zijn dan niet in staat om ieder persoonlijk eens even de redelijkheid vair hun bevelen te komen uit eenzetten. Spr. eischte een geldboete van f 5, subs. 2 dagen hechtenis. Do kantonrechter- wees er eveneöns op, dat als de - politie doorloopen beveelt, men dat niet aileen behoortte doen, maar tevens in de richting moot gaan die daarbij aan gegeven wordt. Omdat de goede trouw van verdachte m dit geval overtuigend iss komen vast te staan,veroordeelde spr. hem tot 3, subs. 2 dagen hechtenis. De zquk tegen do 48 jarige viscliiiamlelaar .T. IX to Schiedam, liet zich eerst nog al gi outsell -aanzien, er waren niet minder dan Uen getuigen gedagvaard,, maar klier, toen mr. I\ van Bochovj de ingewikkeld schijnende ilvvestic eens helder uit de doeken deed, bleek deze indeidaad,meer schijn dan wezen 'te be vallen. Het was den ambtenaren van den Raad van Arbeid opgevallen, dat in den viselminkel van D. vele persone werkten, die door dezen niet wa ren opgegeven bij den Raad van Arbeid eij .waarvoor hjj dus ook geen sociale verplich tingen vervulde. Het .was echter moeilijk om scheen het wel alsof allen „zoo indar eens hielpen" of „inwoning en kost genoten" en bovendienweid er bijna altijd ecu graad van bloedverwantschap aangevoeru, die dan ais vei- ktaiing' voor dergelijke verhoudingen moest gelden. Het hoele geval kwam don. ambtenaren' echter uiterst veruncht voor, waarom zij be sloten hel kasboek van den visehiiaiiuelaar eens aan ecu ohderzoek to onderwerpen. Toon kwam .de aap uit do mouw, want dit belang- njko boek, waarin waarschijnlijk, do looumthe talingen waien aangetecKeud, wilde verdachte do vischliandelaar stond gisteren n.l. teieeht wegens overtredingen van de ziektewet niet toonen. Verscheidene der -peisouen, dio voor D. werkten erkenden evenwel, dat zij loon ont vingen. Drie dezer gevallen werden gisteren ook door verdachte's raadsman inr, P. van Uoclsove, die als gemachtigde optrad, toegegeven. Het zou hier echter slechts sloidigheid van ver dachte betreffen. In do andere gevallen» bleef do vraag of hier van dienstverband sprake was echter nog duister. Er was een- juffrouw, dio den winkel schoon hield en aardappelen voor verdachte's petat a Rite.zaak schilde. Zij was echter een kennis, die men heipen wilde. Het geld, dat zij voor het schillen ontving kon geen loon genoemd worden, aangezien bet hier aange nomen weik beliofr-Dan was er een juffrouw, die zoo goed als. een huisgenooto van ver dachte kon worden beschouwd on in il<j zaak hielp. Haar positie werd door mr. Van Boc- liove duidelijk gemaakt. Zij had den visch- handolaar u,l% beloofd goh' (£25.900!) in de zaak to steken en dus was het na tuut lijk, dat deze haar als een welkome gaste binnenge haald had. Tenslotte was er nog een keu nis, die toevallig toen -de ambtenaren kwa men inspecteeren een karweitje voor verdachte verrichte. Anders doet hij dit nooit. Het was zuiver een vriendendienst, Bovendien, heeft verdachte nog een winkel op den Singel waar over een soort schoonzoon van hem (do man van zijn pleegdochter) 1 de scepter zwaait', liet is niet duidelijk of deze zaak van den schoon zoon is of dat deze in loondienst staat tot D. Het O.M. achtte do overtredingen zeer ern stig en vorderde voor het niet doen van de opgaven driemaal een bpete van 30:subs. 10 dagen hechtenis en voor het niet vertoonen van hot kasboek f 40.subs. 20 dagen. Uit het pleidooi van verdachte's raads. man bleek, dat de zaak inderdaad vele per- soonlijko kanten had on dat bovendien een zekcip nonchalance en een'ongelukkige samen loop 'van omstandigheden, waaruit misverstan den met de ambtenaren vanden ltaad van Arbeid waren gegroeid, oorzaken van het com plex van onaangenaamheden waren geweest. Do kantonrechter iegde tenslotte drie boeten van - f 15.subs. 5 dagen hechtenis en een van £25.subs. 10 dagen hechtenis op. Het Rubensplein bieek gistermorgen- wol een plaats te zijn waar de klappen vallen, wantook de aanrijding van de< autobus van do it.E.T. met de vrachtauto van Wilton, dio eenige, weken' geleden reeds voor den kanton rechter was behandeld, maar toen voor onbe- paaltlen tijd was aangebonden om nog eenige getuigen te ixooren, kwam neer off de prop pen. Het betrof hier eon autobus van de R.E.T. dia in de bocht van het Rubensplein naar de Rubenslaan zeer langzaam gereden, zou hobben, een paard en wagen, dio iets voor de bus uitreed en een vrachtauto die paard en wagen wilde passeeren ,en daarbij'door de de bus was aangereden. De chauffeur van de bus stond terecht. Hem was primair ten laste gelegd, dat de richting aanwijzer van. de bus niet had uitgestaan, sub sidiair dal bij in de bocht stilgestaan zou hebben en door plotseling tö zijn' gaan rijden dt? vrachtauto zou hebben' aangereden. Over dit. laatste punt bestond reeds bjij de vorige beliandeling verschil van meetiing en ook thans liepen de getuigen verklaringenuit een. Wel helde de meerderheid over naar de meening, dat de bus, zij het langzaam, gereden 'had. Bovendien kwam overtuigend vaat to staan, dat de chauffeur van de -vrachtauto ook- niet bepaald vrij uitging. Deze - was n.lJ tusschen de bus en de paard en wagen doorgeslipt. In ieder geval' had-de richtingaanwijzer niet uitgestaan, daarover waren allen het' eens én hoewel daar ook nog wel iets - over té zeggen viel. de rijrichting Rubenspjein-Rubenslaan was n.l. verplicht door afsluiting van een ge deelte der B.K.-laamen was de richtingaanwijzer dos- wel noodig geweest?,.— moest verdachte daarvoor althans boeten. ,H|ij 'kreeg. f-7.50 te betalen of mag drie dagen hechtenis ondergaan. Het opperbevel van de Duitsdio weer macht mankt bekend: Bij Feodosia cn op het schiereiland Kertsj heeft do luchtmacht vijandelijke troepenconcentraties, stellingen iuch'.doel- gescbul en vliegvelden met goed resul taat aangevallen. In de Zwaito Zoo en de zee van Azof wént en drie vijande lijke koopvaarder» door bommen bescha digd. In het gebied van Taganrog her baalde do vijanu na krachtige voorbe reiding- door de artillerie zijn vergeef- sehe aanvallpil. In den centraion en Noordelijken scctoi van het Oostelijke front duurt do af werende, veldslag vooit. Bij een tegenaanval maakte Duitsdio in fanterie, door bestormingsgesdutt Verge zeld, acht kanonnen en talrijk ander oorlogstuig buit. Do vijand verloor hier bij ongeveer GQO dooden. Bij een succes vollen aanval van stoottroepen aan bet front van Leningrad zijn deelcn van een door pioniers gesteunde cornjmgnie in fanterie over 200 meter breedte de vijando'ijko stollingen bimiengcdiongen en hebben twintig kazematten met de bemanningen vernietigd. In Noord-Afiika duuit bet vijandelijke artillerievuur op do DnitscbItaliaanscho steunpunten in het gebied van JSolloem met onvcrmindcide lievigheid voort. Do vijand behaalde eenige plaatselijke suc cessen. Aanvallen van Duitsdio gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers wa ren gericht op Briisobo colonnes voer tuigen alsmede op havens en vliegvel den in bet gohied ten Zuiden van Age- dabia en in Tobrock. La Valulla on Britsclio vliegvelden op bot eiland Malta werden oveidag en desnachts doeltreffend gebombardeerd. Britsclio vliegtuigen wierpen vannacht bommen op verscheidene plaatsen in bel Nooid-Duitscho kustgebied. De burgerbe volking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Verscheidene huizen wer den verwoest of besdiadigd. Drie der aanvallende bommenwerpers weiden neergeschoten. Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 18 JANUARI, 10'/, UUR Hv. Schiedam goed een middonstandsbelang als eon gezonde middenstand een belang is voor do andere groepen der bevolking. De middenstander moet zich van zijn roeping bewust zijn en met individualistisch ter zijde blijven staan. Daartoe dienen ook do lossen, om zoo een kader te vormen, dat con goede leiding weet te geven. Do middenstand heeft zijn eigen wezen, zijn eigen psycho en heeft daarom nieiiscbcii noodig, dio zijn behoeften kennen en begrijpen. Iloewel de controle op de voetgangerslan taarns uiterst streng is, zijn. er nog steeds meer witte dan blauwe lantaarns in gebruik. Dat kan men iederen avond weer constatcercn en dat bleek ook uit bet verban! van den 29- jarigen meubelmaker D. A. M. uit.Rotteiil'un, die voor bet gebruik van' eèn witte voetgnn- gerslantaarn terecht stond. Hij liep, zoo vei telde bij, met zijn vrouw op de Burgemeester Knapjiertlaan, toen eenige donkere schimmen hem in den weg tradon; later bleken dit leden van den ordedienst te zijn. Toen verdachte wat op zij 'Wilde treden om do schimmen te ontwijken, stelden dezen zich wedeiom, nog immer zwijgend, op zijn weg. Toen liet de meubelmaker zich uit zijn tont lokken, want hij bescheen de hoeren eventjes met zijn lantaarn, wat niet erg geweest zou zijn, ware bet er een met blaiuv licht geweest. Daarop vroegen de heeren of ze de lantaarn even mochten zien en vei telden, dat ze D. even te voren op 150 M. afstand met zijn lampje den neg hadden zien overstekon. Dat noemde verdachte absurd, daar er vele menscben met witte lampjes passeerden en de ordeleden onmogelijk konden hebben vastgesteld, dat hij dat was geweest. llcl deed alles echter niets ter zake, zei de kantonrechter. Verdachte hnd in ieder geval met de lamp geschenen en dat was voldoende om hem' met een rijksdaalder o'f een dag hechtenis op ie knappen. Als aanhangsel van de lange zitting dienden vele veiduistcrings- en voelgangers-lantaaiii- zankjes. Zoo Liegen om. me]. C. E. 31 mevr. D.S. en T. S. resp. f 2.50, f 3 en f 4 boete, wegens niet verduisteren en B. IX eu aan Ie toonen, dat deze menscben tot D, injT, S. ieder f250 wegens het gebruiken van dienstverband ^stonden, want bij onderzoek een oetgangeislauUiam met wit licht. llomo, 15 Januari. (Sletani). In zijn vvcer- maehlsbericlU no. 592 maakt hel, Itabaauscbe opperbevel het volgende bekend; In de zone van Solloem hoeft hot hevige artillerievuur den vijand in staat gesteld hot kustgebied lo bezetten. Onze voornaamste ves tingwerken zotten bet fello verzet voort. De Italiaanscho en Duitschc luchtmacht heeft een drukke verkanningsactie ontwikkeld en met goed resultaat do 'havenwerken on verkeerscentru. der aebtorwaartsehe verbindingen van den vij and bestookt. Engelscbo vliegtuigen wierpen eenige bommen uit in liet gob.od van Tripolis, welke echter geen scliade van beteckenis aan richtten, en geen slachtoffers maakten. Uoedo resultaten zijn verkregen bij do herbaalde aan vallen van de luchtmacht op de militaire doe len van* bet eiland Malta. Een Ilaliaansch kon vooi, dat door vijandelijke vliegtuigen werd aangevallen, heeft zijn reis kunnen, voortzetten 'zonder noodlottige verliezen te Irjdem Twee dèr aanvallende vliegtuigen zijn omlaag gestort, na getroffen te zijn door het. vuur van liet af weergeschut. Do Japansrlre opinarsch naar Singapore. Tokio, 15 Januari (D.N.B.). Naar van bel front op Malakka gemeld 'wordt, heeft do voorhoede der Japansciie-tunkstrijdkradden. vanochtend een belangrijk punt niet ver van-Singapore bereikt. Aan de oostkust zijn reeds tankafdeelingen doorgedrongen tot zuidelijk van Endau, waar mede ook zij belangrijke stellingen voor de vesting Singapore bereikt, hebben.- 'Do leider van den Distributiedieiiot te Schie dam maakt bekend, dat voor hou, die cou- sumptietenl(eii) op bet ijs exploiteeren, daar voor een beperkt aantal rantsoen bunnen koffie suriogaat en suiker kunnen atba.cn, 0|> het bureau üioersvest 111 van 9—12 uur. Gegadigden moeten met bewijzen kunnen aan- luoiiuu, dat zij een consumptiolont op de een of andere ijsbaan cxnloilecren. Dit bewijs wordt ingenomen, om ilaacoji aanteekening te maken van de vorstrcklo hoe veelheid uitgereikte bonnen. Schiedam, 15, Januari 1942. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM Oveiwegende, dat stoepen, hekken ketCing paaltjes -un dergelijke' obstakels des nachts m verband met de verdui storings maatregelen ein- stig gevaar vooi voetgangers kunnen oplevc ren Gelet op de bepalingen van do wet betref fende bescherming tegen luchtaanvallen; BESLUIT: vast te stolluii du volgende algemeene of bizondere gedlagsregels 1. De hoofdbewoner of hoofd gebruiker en, bij gebreke van dezen, de eigenaar van een gebouw of perceel eon erf daaronder be grepen is verplicht, indien en voor/oovor het Hoofd van dun gemeentelijken luchtbescher mingsdienst zulks noodzakelijk acht, binnen don door dezen te bepalen lijd, de bij het gebouw of perceel beboerende stoepen) hekken, kol- lingpnaltjes en dergelijke obstakels tc vooi- zien van witte verf of van witgpverfdc billen; 2. Do hoofdbewoner of hoofdgebrmker en, bij gebreke van dezen, de eigenaar van een gebouw of peiceeï een oi daAromlor In grepen is verplicht zmg to diagen, d.tl voorzieningen, vvelko ingevolge het) bepaalde ónder 1 zijnaangebracht, in stuud blijven en** ten genoegen van bet Hoofd van den ge meeülelïjkcn luchtbeschermingsdienst' worden onderhouden-. 3. Overtreding van deze gedragsregels wen dl gestraft overeenkomstig art. 13 van bovenga noemde wel. 4. Dit hcsluil treedt teislond ia wnlring Schiedam, 15 Januari 1912 De Buigemcestor voornoemd, DRAAYEIS. A308 60 Gcboien: 13 Jan.: Johdunes, z. van- F. van Beers en A. J. M. Vis, Dr. Notctstraat l. 14 Jan.: Teunis, z. van II. ICroos en R. Molenaar, Eendraehtstraat 42. Overleden: 12 Jan.: 1'. v. d. Berg, 81 jaar, rtotterdamschodijk 09. 13 Jan.: J. Bovenberg, 81 jaar, Oosls'mgel 25. Medegedeeld dooi de Amsterdamsche Bank N.V. De Nedeiiandscbe Middenstandsbond organi seert in 27 plaatsen van ons land cursussen voor kadervorming, opdat men in de toekomst over voldoende geschoolde krachten voor bo- sluuTsfnnclies kan beschikken. Deze cursussen geven onderricht in staathuishoudkunde, staats inrichting, bedrijfshuisboudkundo, "sociale-, eco nomische-, middenstands- en belastingwetgeving, organisatiewetgeving enz., en duren negen maanden. Gisteren zijn deze cursussen aangevangen en in verscheidene plaatsen heeft de opening op speciale wijze pluuls gehad: Te Rotterdam, waar ook verscheidene Schiodamsche middenstanders de cursussen volgen, sprak do secretaris van hot hoofdbestuur van don N.JLB., de heer D. Swagennan Te Amsterdam voerden het woord do voorzitter, de heer L. de Groot, en de leider -van de organisatie-commissie, voor zitter van bet instituut voor Middenstandsont- wikkebng ,piof R.. Casimir, die een inleiding hield over de maatschappelijke beteckenis van den middenstand. Hij wees eroji, dat de combinatie van schrif telijke en mondelinge lessen, gevolgd door ge- daehtcmvisselmg, een moikv aanlig novum be- tcekent en dat de inrichting on verdeeling van de stof niet willekeurig, maar volgens een conslnictieve gedachte is gescliied. Het is nood zakelijk, aldus spr., hij den middenstander het standsbewustzijn te wekken door inzicht in eigen wezen. Een overzicht gevende van- dn plaats en de taak van den middenstand, zeide prof. Ca simir, 'dat dit bedrijf voornamelijk dient om lo voouien in do behoeften, dio op bepaalden tijden op bepaalde jdaals ontstaan. Kennis van bedrijfsluushoudkundo is van groot belang voor den middenstander, voorts van wetgeving qn'inrichting van den staat,-bizon der de economische wetgeving.' Ook de sociale wetgeving hoezeer ook aanvankelijk door velen vei koerd beoordeeld is mede van voel heteekonis voor den middenstand, want een gezonde, welvarende arbeidersklasse is even- OBLIGATIES Staatsleeningen 3iü/„ Ned 43 96SL 4% 101 '4.0 I II m.bJC.102 '40 11.. 88 '37 '88 N.W.S. KOERSEN OP 15 (AN 1942 WH/. 96 90 93V8 74*/, 4% 8-84 2J% Ned. Oost-lndië 8% Ned.-ïndië 1987 871/» 8% Ned.-Indiê '87 A 85 AANDEELEN Banken Kol. Bank 1421/. Nod.-Ind. Hand.Buk 92 Ned. Handelmij. 120 tndustr, Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 1531/, Van Berkel18G1/j Cert. Caivé 1231/, Centrale Suiker 246 Ned. Fokker218 Lever Bros Unil. 1721/, Ned. Ford Philips Gloeil. G.B, 265%- Petroleum Dordtsche Petr. 198% Kon. Petr. Mij. 232% Rubber Amsterdam Rubber 171 Bandar Rubber 124 Deli Batavia Rubber 12Ö Kendeng Lemboe 144% Oostkust Serbadjadi 80 Ver. Ind. Cult. Ond. 107 Suiker Ilandelsve" A'dam ?79% Javasche rtalluur' 152 Ned.-Ind. Suiker Unie 152 Ver. Vorst. Cultuur 87% Tabak Deti Mij. 155 K.N.S.M. Nat. Bez. 168% Kon. Paketv.-Mij..158 Ned, Scheepv. Unie 154'/, Rotterd. Lloyd 126% Stoomv.-Mij. Ned... 130 HEDEN 96%— 101 7/s 10H%, 101% 95 W,*. 93»%- 74% 87%, 85'/,, 142 98'/, .111% 153 184 122'/,- 241 216 170 841 285 193'/, 4%, 57* 8% 228 - 33 166 73 121 - 8 1-22 8 140 76 114 274 9 153 153 84%— 5% 182 151 111 133% 110'" 130 8 109 IPG1/.— 158 150"/,- 127- 127'/.— 10 67

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 3