STADSNIEUWS Laatste üieaiws Advertentiën Vrijdag -13 Februari 1942 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Volgende week bon 09 Aardappelbon geldig tot 28 Februari a.s." Het aardappelrantsoen Gort, gortmout en gortbioem Prijzen van.haring en haringproducten De Ramblers Diefstal van materiaal Ned. Vereen, van Huisvrouwen De opheffingsvergadering Wijziging arbeidsuren in verband met de gasiooze uren Nieuw N.V.V.-districtsbureau Inlegvellen distributie- stamkaarten De uitreiking Agenda Sport BE5JRS VAÜ AMSTERDAM Burgerlijke stand 7, W 170 1287, 121 125 727,— 1157a 5 87; 47, 87, 2S8 97 1707a 170 82 185 160 144 8 6 2 6 180 IV, 1087}97, 1687j70 15b7s Duitschiand strijdt voer Europa Zeeslag op de Noordzee Hevige verliezen der Britsche zee- en luchtstrijdkrachten Plaatselijke actie in N.-Afrika Verwoede straatgevechten In Singapore Amerikaansche troepen naar Curasao en Aruba - „De werkelijke oorlog in Oost-Azië begint thans" De Engelsche, gevèchts- vacfrdigheid F. W. OSSENFORTH. I. OSSENFORTH— Voor de volgende weck zijn (er verkrij ging van de gebruikelijke rantsoenen brood en vleesch aangewezen de bons 09 van de daartoe bestemde kaarten. Ook voor aardappelen is bon09 aangewezen, doch deze bon zal geldig zijn tot 28 Februari. e Zooals uit do, elders in dit blad opgenomen li,st van geldige bonnen voor voedingsmiddelen blijk!, ia beien des reeds gisteren in uitzicht gestelde nieuwe bon vau de aardappelkaart, n 1. bon 09, welke recht geeft op het normale rantsoen vau 8l/j k.g. per week, op de ge bruikelijke wijze aangewezen. De geldigheids duur van dezen bon is echter, evenals die van bon OS, op veertien dagen gesteld, ten einde te waarborgen, dat een ieder op dezen bon ten volle zjju rantsoen zal kunnen betrek ken. De prijs van gort, gortmout en gortbioem is thans opnieuw vastgesteld en zelfs lager dan hij tot nu toe geweest is. Per rantsoen, d.i. per 250 gram, zijn gortproducten 1 tot 5 cent goed- kooper geworden al naar gelang het om mindere of betere soorten gaat. De gemachtigde voor de prijzen vestigt de aandacht op de officieels publicatie, die dezer dagen in de bladen zal verschijnen en waarin de pnjzen voor Zaanlandsche en Groningsche gortproducten bekend worden gemaakt. Met ingang van 15 Februari 1942 zijn er maxi mumprijzen vastgesteld voor baring en haringpro- dijctcn, die aanzienlijk lager liggen dan die, welke tot "nu toe in den winkel werden gevraagd. Voor nadere bizonderheden wordt verwezen naar de ofhcieele publicatie, die binnenkort in de bla den zal verschijnen. Er was gisteravond hij het optreden van de Ramblers m het stampvolle Passage Theater een duidelijk onderkenbaar verschil lusschen het gedeelte vóór en na de pauze. Hier geldt: Lest best. Misschien beeft het te laat in de zaal ko men van. velen en het gedurende een kwaitier wadden, vóór de herkenningsmelodie achter bet gesloten gordijn kon worden ingezet, in vloed uitgeoefend op de „stemming" van de leden van iiet orkest en zijn leider. De laat ste, do heer Theo L'den Mas man,, gaf aan het begin van den avond op beschaafde, maar toch wel duidelijke wijze te kennen, dat het te iaat komen van vele bezoekers hem en' zijn. mannen minder prettig aandeed. En toen, 'nadat reeds een paar nummers wareli gespeeld, weer een lieelo karavaan laatkomers vlak langs bet po dium trok, plaatste Theo Uden Masman de met-onaardige opmerking: Zeker allemaal si garenwinkeliers I Met een u e'dadig-aandoende viutheid is een groot aantal van de meest bekende werken, uit het Ramblers ïepertoire uitgevoerd. Daarbij beperkte men zich niet tot de 36 werken, waaruit volgens het program een keuze zon worden gedaan; ook andere werden gespeeld en ook een paar verzoek-nummers Geopend werd met het „profetiscehe" hed: De zon gaat weer schijnen en toen kwam in een bonte afwisseling de rest van het progiam. Iemand, die nooit een Ramblers avond heeft bijgewoond, kan zich nauwelijks voorstellen, hoo afwisselend zoo'n programma is. De 11 Ramblers, die nu reeds bijna 17 jaar samenwerken al was er wel eens eentge mu tatie in die periode produceeTen met alleen uitstekende muziek, mdar verscheidene hun ner zingen ook aardig en samen „verkoopen zohun nummer" goed. De trompet sectie is drie man sterk en wat voor trompettisten zijn dat! Re meeste leden van het gezelschap be spelen eemge instrumenten; André v. d. Ou- deraa bespeelde er gisteravond zelfs vier: sa xophaon, clarinet, vioof en ocarina Kees, Kranenburg bracht een deel van de zaal bijna in vervoering door zijn drummer- solo in Triple sec! Uden Masman had dit num mer als een surrogaat aangekondigd, maar er dadelijk bijverteld,' dat velen het surrogaat prefereeren boven het origineele. Vooral het programma na de pauze heeft een geweldig succes gehad. Dat kreeg door Marcel Thielemans zelfs nog een locaal tintje, dank zij zipi geïmproviseerde tekst op de Zmdzee- blue, waarin „Hermes" en één van de speièrs uit het „eerste" werden genoemd! In de „Krekel en de mier" had Wim Pop- pink als zanger veel succes; Ferry Earendse was de gangmaker voor hel komische element, waarbij hi; eens zelfs naar het ons toescheen ongewild met zijn stoel en al van het podium der trompettisten verdween. Jackie Buiterman, de befaamde componist van een groot aantal Schlagers, trad o a. op als accordeonnist in Topsy. „Jubileum" werd in ouden stijl uitgevoerd, gesyncopeerd, zooals de Ramblers dat ruim 15 jaar geleden om- in Gaité aan dcn-Pompen- burgsingel to Rotterdam spoelden! Het succes van de Ramblers Is zoo groot ge weest zoowél wat betreft de kaartenver- koop als de prestatie's gisteravond van het I gezelschap dat men ze hier wel spoedig mag terug verwachten. - M. Stayenga. Door do politie is een drietal personen aan gehouden wegens diefstal en heling. De politie viel een hoeveelheid koper in handen, dat S. Bh had gekocht van den me- faallasscher IJ,, die dit van de Vereemgde Glasfabrieken, waar hij werkt, had gestolen. Bg onderzoek bleek" S. B, wel moor gestolen goed op te koopen. Er werd o.a. een partijtje gereedschap, waaronder z.g. Wiedia bijtels, die zeer prijzig zijn, gevonden. S. B. heeft dit gereedschap van zijn broer F. B., die metaal draaier is bij Wilton Fijenoord, en het daar had gestolen, gekocht. Ook werd nog een hoeveelheid zeep bij S. B. aangetroffen, die eveneens van diefstal af komstig is. F. B. en H. zijn in bewaring gesteld. Boter gestolen. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van 20 pakjes boter, welks zijn ontvreemd van" een carrier, die onbeheerd in de Nassaulaan yias geplaatst. i Zodaïs wij gisteren reeds meldden heeft de ledenvergadering, die het bestuur van de afdee- lmg Schiedam van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen gistermiddag in Maison West huis bad belegd, met 42 tegen 3" stemmen be sloten de afdeehng op te heffen (een lid stemde blanco). De presidente mevr. A. C. E. G o o s s e n s van Eek zette, voor men tot stemming over ging, uiteen welke redenen het bestuur tot het doen van het voorstel van opheffing hebben ge noopt. In de eerste plaats was er een steeds af nemende belangstelling voor de twee-maandehjk- sche lezingen. Vooral de opkomst voor de cau serie van mej. dr. Sis Heystcr, waarvoor toch wel belangstelling verondersteld mocht ^worden, was bedroevend. Negentien leden waren aan-_ wezig. Bij een dergelijke opkomst komen de kosten van een enkelen middagop ongeveer f 1.50 b f 1.75 per hoofd. Het bestuur achtte zich dan ook niet verantwoord de zaak op dezen voet voort te zetten*. Ook de andere lezingen waren dit seizoen slecht bezocht. Bij de causerie van mej. Vrcde- bregt over rauwkost waren 18 dames aanwe zig, aan de excursie naar het panorama Mesdag namen 11 leden deel, en de lezingen, van de heeren Lantinga. Beets en Zoetmulder trokken respectievelijk 22, 29 en 19 belangstellenden. Bij deze cijfers was' bovendien steeds het bestuur inbegrepen. De animo voor de bridge- en hand werkclub- jes was al evenmin groot, zoodat deze clubjes moesten worden opgeheven. Het ledental is in korten tijd gedaald van 270 tot 180, hetgeen ook al geen vreugdevol verschijnsel is. Spr. zag dezen terugslag in het vereenigings- leven voornamelijk als een gevolg van de voor de huisvrouw moeilijke omstadigheden. De zorg voor het huishouden is thans zoo omvangrijk en alles opeischend, dat er inderdaad niet veel lust en tijd voor andere zaken overblijft. Het bestuur voelt dat misschien nog wel het sterkst. En hoe wel dit begrijpelijk niet zonder weemoed ge schiedt, moet het voorstellen de afdeehng op te heffen. De daarop volgende stemming leverde het ge- nomde resultaat op. Mevr. Goossens sprak daarna nog een af scheidswoord. Zij hoopte, dat wanneer de taak van de huisvrouw weer minder zwaar is, de •afdeeling zal herrijzen. „Mogen wij gespaard blij ven voor de ellende van den oorlog en moge de vrede spoedig haar intrede doen", aldus spr. De eere-presidente mevr. M. A. Deelde r D i e p e n d a a 1 voerde daarna het woord. Spr. _schetste in het kort de geschiedenis van de af- "deeling, waarvan zij van de oprichting1 in 1917 af lid is geweest. Men begon met 26 leden, welk getal groeide tot over de*300. Op en neergangen heeft men gekend en ook spr. heeft meer dan eens als prc'sidente voor de vraar- (.„.staan of men de afdeehng niet beter kon opheffen. Het thans genomen besluit is hard voor al len, die zooals spr. de vereeniging met- hart en ziel waren toegedaan, het was echter onvermijde lijk. Danjt bracht spr. aan de gewezen bestuurs leden, het huidige bestuur en de redactie van het maandblad. Meegedeeld werd nog, dat de aangekondigde lezing van den heer Mak, alsmede de cursus van mevr. Bolding—Goemans komen te vervallen. - Do secretaris-generaal van het departement va» sociale zaken heeft aan hoofden of be- luurders van ondernemingen, in wier fabrieken J werkplaatsen tengevolge van de gasiooze wen tusschen 3 uur des namiddags en 5 uur des namiddags en tusschen 9 uur des namid- d.igs en 6 uur des voorrmddags geen arbeid kan worden verricht, zoolang de bepaling van de gasiooze uren van kracht blijft, toegestaaTn dat, in afwijking van de arbeidswet, de normale arbeidstijden mogen worden gewijzigd, in dier voege, daF'do urén, waarop tengevolge van deze gasiooze uren arbeidsverlel zon plaats vinden, voor zoover mogelijk, -worden ingehaald in de resteerende tijdsruimte en in aansluiting aan het begin of etnde van den normalen ar beidstijd. v In Apul van het vorig jaar kreeg het district Rotierdam .van liet NAj.V. een eigen gebouw' in het pand 's-Gravendijkwal 95 te Rotterdam, liet werk heeft zich zoo uitgebreid, dat dit gebouw veel te klein is geworden. Daarom /.al 1 Maart a.s het Districtsbureau van het N.V.V. woiden overgeplaatst naar het ruime kantoorpand Ileem- raadssingel 163, waarin vroeger het Bonds- bureau van den Ned. Chr. Bond van Personeel m Publieken dienst was gevestigd, welk gebouw thans eigendom is van het N.Vjf. Het district Rotterdam van het N.V.V., waar van, de heer A. Jordaans leider is, strekt zich uit van Krimpen a. d. Lek §n Ridderkerk, tol Hoek van Rolland. Daartoe behoort dus ook Schiedam. In het bureau Broersvest 95 (Winterhulp) worden inlegvellen voor distributiestamkaarten uitgereikt, telkens van 9—12 envan half 2— half 5 (op Zondag 22 Tebraan as. ion 12—2 uur). Moigen zijn aan de beurt zij, wier familie naam begint met.-Me t/m. Ne; Maandag 10 i'ebr Ni t/m Pi; Dinsdag* 17 Febr. PI. t/m. Kon; Woensdag 18 Febr. Roo \/m Schoo; Donderdag 19 Febr Schr t/m. Slok, Vrijdag 20. Febr. Stel t/m. Veg; Zaterdag 21 Febr Vel t/tu VI; Maandag 23 Febr. Vo t/m. Wie; Dinsdag 24 Febr - Wig t/m. Z. Bewoners van Schiedam-Kethol kunnen hun mlegveljen op het bureau Broersvest 95 in ontvangst nemen en bovendien alleen op Woens dag 25 Februari a s. in het schoolgebouw Schiedamscbeweg 62" van 9 tot 12 of van 1 tot 4 uur. B(j de uitreiking zullen moeten worden "overgelegd: a. dej; distributiestamkaarten van het geheele gezin; b. bon 13 van do reservekaarl (dit is de laatste kaart van het thans geldige distributiebonboekje). SCHIEDAM. Passage Theater,' 2.15 en 7 30 uur. Erliulein Dok tor' (Zaterdag 215, 4.45 en 8 uur. Zondag 4.45 en 8 uur Mnnopole Theater. 2.15 e A 7.30 uur. ledci beeft voor mijn commando. (Zaterdag 2.15, 7 en 9 uur. Zondag 1. 3, 5, 7 en 9 uur./ 15 Febr. Passage Theater 1 uur Gemengd Koor. Opvoering Opera Der Freisehutz (Nederlandsche vertaling). ROTTERDAM. 13 Febr. er.d. Arena. 215 en 7.30 u. Sterren- programma en gchouwcabaret: Caprio len. Heden tot en met 15 Febr. Museum-Boymans. Tentoonstelling sehildenjencollectie- Niigh Heden t/m. 28 Februari: De Prolector, Meent 124. 9—5 uur Tentoonstelling werken, door prof. H. J. Wolter. (Zondags gesloten). Hedei) e.v.d. Kunstzaai Van Zanten, Een- (Irachtswe'g 32. 105 uur Tentoonstel- lingwerken van H. AF van Daalhoff (Zondag 2—5 uur). 14 Febr. Nieuw e Zuidcrkerk, WesLeedijk, half 4. Kerkeoncert Piet v. d. Kerkhof! (orgel; en Aty Verhaar (sopraan). BIOSCOPEN. Luxor. 1.30, 3.45, 7.45 uur.' Jaloezie op be stelling (Zondag van 2 uur af door loopend.) Capitol. Doorl. van 130 uur af. Haar eerste liefde. (Zondag 2, 4.15, 6.30 en 8-15 uur.) Prinses. 2.15 en half 8., Iltjrem geheimen. (Zon dag 17 uur dohrleopend; half 8 laatste voorstelling.) Tenuis, Enropetsche kampioenschappen. jïijdens liet kortgeleden in Rome gehouden congres van afgevaardigden dor tennisefdora des van italic,Hongarije, Dmtschland en Slo wakije, is besloten de instelling van Europee- scho kampioenschappen in .studie te nemen. Medegedeeld door 'de Amsterdamsche Bank N.V Rustige markt. Prijshoudende stemming. Niet veel veranderde koersen. Nederlandsche beleg gingen kalm. KOERSEN OP 13 FEBR. 1942 Geboten: 9 Febr.: Elisabeth Gesina Maria, d. van W. B. v. d. Water en A. Hesselbertb, Burgemeester Knappertlaair 255. 1/0 Febr.: Marianne, d. van J. Visser en J. Stolk, Boerhavelaan 1. Eduard Cornelis Ma- rinus, z. van W. T. Willemse en J. Krom menhoek, Boerhavelaan 1. Ondertrouwd12 Fehr.> K. K. Robertus, 36 jaar en A. U. J. Dekker, 40 jaar. F. L. Stolk, 25 jaar en S. van Dxunen, 28 jaar. M Spruijt, 39 jaar en M. Zevenhuizen, 33 jaar Ar D. Vink, 45 jaar en M. van der Sloot, 39 jaar. J. .Kooijman, 32 jaar en C. Torenvliet, 32 jaar. -W. Houtbraken, 19 jaar en L. Vermeulen, 17 jaar. W, Rinck, 22 jaar en J. G. M. Frijmuth, 19 jaar. Gehuwd: 12 Febr.: A. C. de Wijs, 25 j'aar en M. J. A. Trie!, 20 jaar. K. G. Vrauw- deunt, 31 jaar en P. van Loenen, 25 jaar. .1. A. Kruijsifix, 23 jaar en P. H. Ilubregtse, 20 jaar A. W. H. van der Heiden, 32 jaar een A. T. Muider, 35 jaar. Overleden: 10 Febr.: E van Gent, 81 jaar, wed. van F. Meerhof, Westmolenstraat 10. Amsterdamsche Bank. In de "vergadering van den Raad van Com- ralsarlssen van de Amsterdamsbe Bank is gisteren besloten aan de eerlang uit te schrijven alge- meene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1941 een dividend uit te keeren van 6 pCt. op de "gewone aandeelen (verleden Jaar 5 pCt) OBLIGATIES Staatsleeningen Nederland V.K. 3*%Ned.'41 i fjj/u 4% 4°l '40 I 101/e 4% II m.b.f,OH/, 4% '40 II 1007, 8% it '86 3% '87 91%. 8-8* '38 9o'/i<s 21% N.W.S. 791/i Ned. Oost-lndlö 3% Ned.-Indié 1937 89 3% Ned.-Indié '37 A 697s AANDEELEN Banken Kol. Bank 199 Ned.-Ind. Hand.Bnk 95% Ned. Handelmij. ISO1/, Industr. Ondern. (Binnenland) Alg.-Kunstzijdo Unie „(s Van Berkel Cert. Caivé Centrale Suiker Ned, Fokker 219 Lever ,Bros Unil. \''j if Ned. Ford 845 Philips Gloed. G.B, "O Petroleum Dordtsche Petr, 2107a Kon. Petr. Mij2427, Rubber Amsterdam 'Rubber *787i Bandar Rubber 127 Deli Batavia Rubber 24V2 Kendeng Lemboe 13') Oostkust Serbadjadi 75 Ver. Ind. Cult. Ond. 1357, Suiker llandelsver. A'dam Javasche Cultuur 1 It Ned.-Ind. Suiker Unie IT07, Ver. Vorst. Cultuur 83 Tabak Deli Batavia 1873/4 Deli Mij164 Senembah 144 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 18Ü®/a Java-China-Japan- Lijn 1097, K.N.S.M. Nat. Rez. 1-0 Kon. Paketv.-Mij.1587, Néd. Scheepv. Unie 1527, Rotterd, Lloyd 182 Stoomv.-Mij, Ned... 1827, HEDEN OTw/,f— 8 1007,— 1017a ïoohj 1007, 987„ 917, 957,- 797,. 887. 877i 148 927, 119 1547,- 1877;- 250 218 17174- 8477, 8007,— 2117a 2417. 150 180 182 8 itoofdkwariie van den Fuluer, 13 Febr. (USB) Het opperbevel van de Doitscïie' weermacht maakt bekend: „in het Oosten heeft do vijand zijn aanvallen op talrijke plaatsen van het front voortgezet e.n hierbij opnieuw zware, bloedige veiliczen "geleden. Aan het Donets front maakt onze aanval, iu weerwil van taaien, vijandehjkeri tegenstand, nieuwe vor- denngen. In de wateren ten Oosten van do Knm heeft de luchtmacht met bommen een gioot transportschip be schadigd. Op 12 Fehni'art ontstond in het kader van operaties van Duitsclie zoestrijdkrachten in het Kanaal, als mede in hot Westelijke gedeelte van de Noordzee gevechtscontact met En- gelsche strijdkrachten. Door de for matie onder bevel van vice admiraal Cjiiax, bestaande uit de slagschepen „schanihorst", „Gneiscnau" en de kruiser „Prinz Eugen", werd vol- gens de totdusver ontvangen berich ten een Engelsche torpedojager tot zinken gebracht ^en een andere Brit sche torpedojager in brand gescho ten. De aanvallende formaties van de Engelsche luchtmacht werden mét zware verhezen afgeslagen. Slechts één Dnitsche torpedoboot werd door bomtreffers licht beschadigd. Eén patrouillevaartuig is gezonken, na dat het het aanvallende vliegtuig had neergeschoten. De operaties van onzo zeestrijdkrachten werden door sterke formaties van de luchtmacht, onder het opperbevel van generaal veldmaarschalk Speïle, onder steund. Do verliezen van de vijandelijke luchtmacht bedragen, \olgens de totdus ver ontvangen berichten, 43 vliegtuigen, waarvan bet meerendeel door Duitsclie jagers en de overige door de luchtdoel- artillerie van de zeeslnjdkrachten en de luchtmacht werdon neergeschoten. Tijdens de hevige luchtgevechten gingen zeven eigen vliegtuigen verloren Aan de Engelsche zuidkust hebben ge vechtsvliegtuigen in scheèrvlucht haven werken en vliegvelden met bommen van zwaar kaliber bestookt. In Noord-Afrika: wedorzijdsche ac tiviteit van verkenners. Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers wierpen bij aanvallen over dag en des nachts voor den oorlog belangrijke installaties- van de haven Tobroek m brand on slelden door bomvoltreffera batterijen luchtdoelge schut buiten gevecht. Op Britsche vliegvelden in de Mar manen werden verscheidene vlieg- Uibjan op tien grond remield o£ be schadigde Tijdens luchtgevechten ver loor de vijand nog vijf vliegtuigen. Bij aanvallen van Duitsclie gevechts vliegtuigen op lucht- en vloolsteunpunten op 'Malta, schoten de ter bescherming meevliegende Duitsche jagers twee vijan delijke vliegtuigen neer Itatlaansch weermachtsberlcht Rome, 13 Febr. (Stefani). Het 622sto Ita- liaansche weermachtsbericht luidt als volgt. Ten Oosten en ten Zuiden van Mechili plaat selijke acties van onzo afdeolingen verkenners. Langs de Via Balbia en in de buurt van Bar- dia werden vijandelijke troepenconcentraties mot goed succes door formaties van onze lucht- marht aangevallen. Enkele tankauto's en tal rijke mc torvoertuigen vlogen in brand. Tijdens luchtgevechten boren Malta en 'het cntrale gedeelte van de Middellandsche Zee schoten Duitsche toestellen drie Engelsche vlieg tuigen neer. De Duitsche luchtmacht liecft be langrijke militaire objecten doeltreffend aange vallen. Een benzine-opsla,«plaats bij La Valeria werd door bommen van zwaar kaliber getroffen en vloog in de lucht. Bij een aanval op Tripolis werdon eenige gebouwen beschadigd. Er vielen zeven gewon den onder de inlandsche bevolking. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 Februari brand- en bri santbommen neergeworpen in de omstreken van Calania. Er werd geen schade aangericht. Engelschen strijden wanhopig Tokio, 13 Februari. (D.N.B.) De straatgevech ten !n de stad Singapore duren ook vandaag voort, naar blijkt uit verschillende hedenochtend ontvangen berichten van het front. Ondanks on verwacht sterken tegenstand --aldus de Japan Times and Advertiser in een speciaal bericht maken de Japansche troepen na de bezetting van het spoorwegstation meer vorderingen. Het KingSciock en het Empiredock aan den waterkant der stad Singapore waren heden ochtend blootgesteld aanleer felle aanvallen dér Japansche stormtroepen. Tegelijkertijd vorderde de omsmgelingsgeweging tegen de vijandelijke ar tilleriestellingen aan den weg van Boekit Timah „naar Singapore in zoo verre weer, dat het den Japanners lukte ook uit het Noorden de stad Singapore binnen te dringen en talrijke stellingen in de omgeving van de 'monnikenheuvel te nemen,, waar de zetel van den gouverneur-generaal en andere bestuursgebouwen liggen. Volgens de Ja pan Times woidt de tegenstand op het oogen- blik naar het Oosten gedrongen in buitengewoon bloedige gevechten. Volgens Domei hebben de aanvallers heden ochtend een punt bereikt op drie kilometer van he„t stadscentrum en waren zij in de voorsteden. Bizonder verbitterd wordt volgens dit bericht gestreden in de" omgeving van de renbaan. De omsingeling ,van de wanhopig strijdende Engel schen wordt steeds nauwer. Deels op den grond kruipende, deels sprongsgewijs vooruitrukkend werken de Japansche stormtroepen zich met de bajonet op het geweer, de officieren met getrok ken sabel, steeds dichter naar de stellingen toe. Het onophoudelijke machinegeweer- en geweer vuur wordt overstemd door salvo's van Brit sche kanonnen, die uit goed'gedekte stellingen I vuren, of door het ronken van Japansche vlieg tuigen, die onvermoeid in de gevechten op den grond Ingrijpen, Stockholm, 13 Februari.- (DN.B.) Volgens een bericht van den Engelschen berichtendienst uit Washmgton, heeft het ministeroe van buiten- Jandsche zaken meegedeeld, dat dé V.S. een con- ongent troepen naar Curasao en Aruba, gelegen in de nabijheid van Nederlandsch Guyana, heb ben gestuurd om de Nederlandsche strijdkrachten te steunen bij de verdediging van deze eilanden. Voorts wordt nog uit Buenos Aues gemeld, dat, in verband met de bezetting van Curasao en Aruba door Amerikaansche troepen, het Ame rikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, naar uit Washington wordt gemeld, heeft ver klaard, dat nu ook Venezuela zal- medewerken aan .dé zoogenaamde beschermingsmaatregelen. Dienovereenkomstig heeft Venezuela met de Ne derlandsche emigrantenregeermg .een overeen komst gesloten, die ongeveer gelijk Is aan de overeenkomst, welke Brazilië kort geleden met Washington heeft aangegaan. In Washington is voorts medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering van dit besluit in ken nis zijn gesteld, dat In het belang is van het ge-° heele Amerikaansche continent. In welken vorm Venezuela aan de bezetting van Curasao en Aru ba zal deelnemen, is uit de Amerikaansche ver klaring nief op te maken. Ook uit Caracas is hieromtrent tot dusver nog niets vernomen. Tokio, 13 Februari (DN.B.). „De werkelijke oorlog begint thans en wij mogen niet geloo"en, dat als gevolg-van don val van Hongkong, Ma nilla en Singapore de toestand tot stilstand ge komen is", zoo verklaarde de vice-president van het inlichtingenbureau der Japansche regeering, Okomoera ,in een radiorede. - „Het doel van don Groot-Oost-Aj-iatischen oorlog is, naar hij verder vcrklaardo, de voltooi ing van de nieuwe wereldorde. Deze oorlog kan derhalve nooit met de' bezetting van vijan delijk gebied geëindigd worden. Ora Engeland en de Vereenigde Staten op do knieen ie dwin gen, moet deze oorlog in alle vijandelijke ge bieden verder gevoerd worden, om geheel met te spreken van Britsch-indio. Vele offers, zoo verklaarde Okomoera, zijn nog noodzakelijk, doch Japan moet vastbesloten zijn den oorlog in honderden veldslagen te winnen. De val van Singapore boteekont njet alleen den terug tocht van Engeland, uit Oost-Azie, doch ook een onvermijdelijke verwarring in Indife en vanzelf- spiekend ook,.in Australië. Wanneer Indie door den irtaalstroom wordt meegesleurd, dan is de tijd voor EngeLands ineenstorting gekomen. Do bevrijding van Azië, zoo verklaarde Okomoera, zal niet dulden, dat Engeland en do Vereenigde Staten opnieuw verschijnen. Madrid, 13 Februari. (A.NP.) Naar Assia in Ya schrijft, worden In Londen in verband met den val van Singapore opmerkelijke conclusies getrokken ten aanzien van rie gevechtsvaardig- hcld van .het Britsche rijk. Men gaat uit van het feit, dat op Kreta en Singapore de superio riteit in dé lucht beslissend is geweest voor de Britsche nederlaag. In Libye echter', zoo ver zekert men in Londen, is deze superioriteit in de lucht aan Engelschen kant aanwezig en toch moet men daar tegenslagen en nedei lagen incas- seer^n. Dit feit heeft in Londen tot nadenken en beschouwingen aanleiding gegeven over de ge vechtsvaardigheid van het Britsche imperium. Faillissementen. Opgegeven door de afdeeling Handelsinforma ties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Uitgesproken: 6 Februau. P. A. de Vree, zonder beroep, Roterdam, GerrTf v. d. Lindestraat 94. R.c, mr. J. OVerwatcr. Cur. mr. A. Nicssen, Rotterdam, Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze geriefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Zuster, Behuwd-Zuster en Tante, CORNELIA OSSENFORTH- geb. Stegman eerder Weduwe van G..v. d. Tempel, in den ouderdom van ruim 68 jaar. F. W. OSSENFORTH. J, BLOMMENDAL— v. d. Tempel H. J. BLOMMENDAL. C. HOFMAN v. d. Tempel. P. HOFMAN. Rotterdam J. DURAN—Ossenforth. P. DURAN. Soerqbaya: Steenbergen. Schiedam H. OSSENFORTH.' M. OSSENFORTH— •Lems, En Kleinkinderen. Schiedam, 12 Februari 1942. Singel 152a. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 16 Februari a.s. Vertrek van het sterfhuis 's na middags 2 uur. Voor de deelneming, betoond bij het overlijden-van onze geliefde Zuster, Behuwd-Zuster en Tante, Mevrouw TANNËTJE VAN WËSTEN, Weduwe van- den heer A. de Koning, betuigen wij onzen hartehjken dank,- Uit aller naam, <*- C. H. DE ROOY. Schiedam, Februari 1942. POLSHORLOGE^ gaande van Lange Haven naar station. -Tegen belooning terug te bezorgen bij: Boekhandel J. S. v. LEEUWEN» Boerivezt 44.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2