ïlagmaaió de bevroren aardappelen Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT BBNNENLANB Nederlandsche Landstand Zuid-Holland Industriediamant öeraersgd Nieuws Nog ehkele dagen 8-7-6-0-O - Eechtszafceg? Dubbele moord te Amsterdam Roof waarschijnlijk de drijfveer Clandestiene slagerij langs bloedsporen ontdekt -Dood door schuld Spi©Bi: De achtste voetbaliooze Zondag Financiën Malta opnieuw gebombardeerd .Zware* verliezen der bolsjewisten Herkapitalisatie N.V. Neder landsche gist- en spiritusfabriek VRIiZ.-GODSDlEMSTIGE PREDIKING Dr. H. JFAB'ER"" Hv. Schiedam JEUGDEUEMST Ds. J. Q. J. VAN iTERSON Kerkeraad of Kiescollege? Prof. Kraemer en Gemeenteopbouw Oproep De klop op de deur- De luchtaariyallen op Sebastopol Indische troepen naar Indië terug „Australië meest kritieke gevechtsgebied" Maatregelen tegen Japanners Mexico Britsche troepen in New York Opheffing, van acht-urigen werkdag In V.S. Verplichte dienst aan den staat in Italië Donderdag 26 Februari 1942 De Führer schenkt een auto aan den Poglovink De rede van Churchiil Engeische vliegtuigen boven Duitschland Peulvruchten als aanvulling van het' aardappelrantsoen Do Landstand-persdienst frieidt, dat de offi- cicele installatie van den Nederiandschen Land stand in de provincie Zuid-Holland geschiedt op Maandag 2 Maart in Gebouw Excelsior le 's-Gravenhage. Do installatie zal otn X uur aanvangen en is slechts toegankelijk voor ge- noodigden. Spreken zullen o.a. het hoofd van den Landstand, Jiocrcnloidcr E. Koskani, en zijn gcmaclitigde in die provincie, boer De Waard uit Nurnansdorp. In do Staatscourant van 25 (lozer 'is een beschikking van den secretaris-gcncrakl van dat naast de verwerkers, de importeurs van, bet departement -van handel, nijverheid cu. scheepvaart opgenomen, .waarin wordt bepaald, ende handelaren in diamant, ook de gebrui kers van industriediamant, zich van dien da tum at hebben te houden aan de voorschrif ten van de diamantbeschikking 1510 no. 1. Voor nadere bizonderheden betieEfonde de uit deze voorschriften voortvloeiende verplich ting tot inschrijving en voorraadopgaro door- genoemde gebruikers, wordt verwezen naar do gisteren opgenomen desbetreffende oificieele pu blicatie,, - Hoofdgroep verkeer* ingesield. In de Nederlandsche Staatscourant is op genomen .een beschikkingt van de organisatie commissie betreffende de instelling van de hoofd groep „vorkeer", en van de volgende bedrijfs groepen: haven- en aanverwante bedrijven, koop vaardij, wegvervoer, - binnenscheepvaart, tram wegen en spoorwegen. £„AIs de klok twaalf slaat". Hedenavond van 19.452000 uur spreekt Max Blokzijl over den zehder Hilversum II in de serie „Brandende'- kwesties" Over bot on- dcrwerp „Als de klok twaalf slaat". CoIIcefiïve arbeidsovereenkomst voor het bontbedrijf. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een collectieve ar beidsovereenkomst, wcik-e afgesloten is tusschcn de NederJandsche vereeniging van poitenjenla-i brikanten en den bond van bontbedrijven eenor- zijds en den bond van arbeiders in de textiel- de klcedinginduslrie anderzijds. Deze C.A.O. omvat eèn zeer groot gedeelte», van het bont- hcdiijf in Nederland. Sinds 3922 hoeft er in dit bedrijf geen overeenkomst meer bestaan. Geen vethoudende artikelen in vcld- poslbricven. Sedert liet van kracht worden van do ge- wichtsbcpeiking voor veldpostzendingen naad het fiont tol 50 gram komen, bij de veldpost- kantoren' in toenemende mate brieven met vet- tigen inhoud binnen. De zendingen komen we gens de onloereikendo verpakking vaak vol- kpmen van" vet doordrenkt en met onleesbaar adres aan, zoodat zij voor een deel -niet be zorgd kunnen worden. Aangezien door dergelijke zendingen ook andere zendingen beschadigd worden, wordt dringend verzócht,van bet ver zendon van vol of velhoudendo voorwerpen in veldpostbrieven af te zien. Hoe men het bevriezen van aardappelen kan voorkomen xen lioe men „aan door de vorst zoet geworden aardappelen in vele ge- ia! ien bun normale smaak weder kan geven, zal velen inlhresseeten. Hieronder volgen daar over enkele wenken. Gedurende de wintermaanden moet men aard appelen op een vorstvrije en niet te warme piaals bewaren. Voor kleine hoeveelheden maakt men daartoe meestal gebruik van kolders, ler- wijl groolo partijen in kuilen worden bewaaid. Dit inkuilen dient uilcraard op deskundige 'wijze te geschieden, teneinde hot indringen van do vorsi, waardoor do aardappelen een zooten smaak krijgen, tegen te gaan. Wanneer onzo aaidappelen bij het opdienen zoet sma ken, hoeft daaruiL echter nog niet altijd de gevolgtrekking te worden gemaakt, dat deze bevroren zijn geweest. Do Directie van den Landbouw deelt hier over in een artikel, opgenomen in een aantal bladen op land- en tuinbouwgebied, het een en ander mede, waaraan wij het volgende ontleenen. Wanneer aardappelen gedurende langen tijd aan een lage temperatuur worden blootgesteld, kunnen deze reeds zoet worden. In de'knollen heeft n.I. regelmatig omzetting plaats van zot- meel in 'suiker, welke Ninder normale om- standigheden door het z g. adomlmlingsproces -dat in niet afgestorven aardappelen doorloo pend plaals vindt, wordt verbruikt. Bij daling van temperatuur wordt het ademhalingsproces sterker geremd dan de omzeiling van zetmeel in suiker, zoodat er zich bij een lage tempe ratuur meer suiker vormt dan er verbruikt wordt. Aai)vank< bespeurt men dit niet en eerst wanneer de hoeveelheid suiker een zekéré grens beeft bereikt, bemerkt men eon afwijkende smaak. 'Naarmate de temperatuur, waaraan de aardappelen ,zijn blootgesteld geweest plager is en langer heeft ingewerkt, is het zoet worden verder voortgeschreden. Zou iriSn .aardappelen direct na den oogst bij een constante tempera tuur van pl.m. 1 gr. C. opslaan, dan zouden zo na een "maand al bijna ongenietbaar zijn. Het is in vele. gevallen mogelijk, zoet ge worden aardappelen weer te regenereeren door deze eeuige'.dagen aan een temperatuur van 15 tot 20 g. C. bloof te stellen. De overmatig govormde suiker wordt dan bij de versterkte ademhaling verbruikt, zoodat met de suiker do zoete 'smaak verdwijnt. "- Aardappelen, welke werkelijk bevroren zijn, behoeven nog niet altijd als. verloren te wor den beschouwd; in dat geval kunnen zij zoét zijn geworden, doch het is niet bekend of regeneratie dan resultaat oplevert. Indien het bevriezen vrij plotseling heeft p'aats gov,onden, is het mogelijk, dat de aardappelen niet zoet zijn geworden; in den regel zullen ze dan echter te. veel geleden hebben om nog langer houdbaar te zijn. Aardappelen, welke tijdens het vervoer of bij opslag door en door bevriezen, kunnen uiteraard niet meer worden bewaard, voor zoover men ze direct in .bovroren toestand kookt, kunnen deze aardappelen echter nog zonder bezwaar worden gegeten; de schillen kan men -dan na het koken afpellen. \<K Kunstenaars op dc fiets» Duitschland sloeg .Zwitserland bij de eerste overdekte landen- wielerwedstrijd met 12—10, De winnaars in Eet Hummer kunstrijden voor paren, Hilbig en "Wer ner oeiffert uit Hamburg, tijdens een moeilijke vertooning. gander YP.B.-Scherner) - Nog enkele dagen en de maand is weer ten einde. Heeft u al nagezien wolk bedrag uw firmadan voor de' Nederlandsche ambulance beschikbaar zal stellen? Of stelt u. er geen belang in op de eereljjst geplaatst te woiden? Honderden Nederlandsche^ firma's komen daaiop reeds voor. Zorgt er voor dat ook van u gezegd kan worden„Ilij -verstond zijn tijd en wist wat zijn plicht was". Maak een beding over op gironummer NEDERLAiNÜSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's, Gravenhnge. Opnieuw is de hoofdstad opgeschrikt door een gruweldaad, waarvan ditmaal een 63-jarige weduwe G. en haar 38-jarige zoon het slacht offer zijn geworden. Moeder en zoon "dreven samen een zaak in schoenmakersfourrdturen in het perceel Haarlem merstraat 106. Omdat de winkel Dinsdag en gisteren zondei eenige kennisgeving gesloten was gebleven en men van de bewoners ook niets had gehoord of gezien, begonnen de buren on raad te vermoeden en waarschuwden gisteren laat in den namiddag .de politie. Tegen zes uur kwamen twee agenten oip een onderzoek in te stellen en aangezien zij aan de voordeur geen gehoor kregen, kloijsgren .de politiemannen uit een naastgelegen woning aan de achterzijde over de heining, braken 'een ruitje van de keuken deur en kwamen zoo het benedenhuis binnen. •ïn de achterkamer -tevens de huiskamer doelen -zij een afschuwelijke "ontdekking. \£!ak bij dc deur, die naar de keuken voert, lag het lichaam van de bewoonster, met steekwonden in den hals. Er wachtte hun écher nog meer. In het gangetje, dat de verbinding vormt tus schcn de achterkamer en den winkel, vonden zij het lichaam van den zoon, dat dezelfde ver wondingen vertoonde. De beide slachtoffers ble- 'ken reeds gcruimen tijd overleden te zijn. Onmiddellijk werden de recherche en" de justi tie gewaarschuwd en na korten' tijd kwafn bet parket ter plaatse van het misdrijf onder lei ding van den officier van justitie, mr. H. A. Wassenbergh. Voorloopig heeft het onderzoek reeds uitge wezen, dat.de dubbele moord waarschijnlijk Dins dagochtend J.I. te ongeveer 9 uur is gepleegd. De slachtoffers waren beide volledig gekleed. Vermoedelijk is roof de drijfveer van den mis dadiger geweest. Men heeft -althans een leeg geldkistje in de woning gevonden, alsmede spo ren, dat de kasten en laden doorzocht zijn. De lijken zijn door de justitie In beslag ge nomen en naar het Westergasthuis vervoerd. Een surveilleerend agent van politie te Sche- veningen ontdekte inde sneeuw bloedsporen. Hij volgde deze en zag, dat ze naar een be paald perceel leidden. In verband met verschil lende omstandigheden werd vermoed, dat hier vleesch.was binnengebracht, afkomstig van frau duleuze slachting. "De recherche vervoegde zich aan het perceel, waar de bewoonster, alleen thuis zijnde, ten zeer ste verbaasd was bij het zien van "de politie. Ondertusschen kwam ook de bewoner thuis, de 29-jarige water- en vuurstoker P. D., die ver klaarde, dat alles in orde was en dat men ge rust een onderzoek kon instellen. Dit werd dan ook gedaan en hierbij zagen de rechercheurs dik pakpapier liggen, waarvan B, de herkomst niet aannemelijk kon maken, hetgeen aanleiding was tot een nader onderzoek. In de hal was een kast,-die geopend werd, maar waarin zich oogen- schijgiijk alleen maar kleeren bevonden. Achterin deze kast bleek echter een deurtje te zijn, dat toegang gaf tot een tusschenkamertje. Tot groo- ten schrik van de bewoners werd het deurtje geopend en hierachter vertoonde zich een com plete slagerij. Aan den muur waren roeden en haken bevestigd, terwijl rondom dllcrlel sla gersgereedschap lag. Er bleek een hoeveelheid van 280 K.G. vlecsch aanwezig, afkomstig van minstens twee koeien. Dit werd in beslag ge nomen. Hoewel het vleesgh er oogenschljnlijk goed uitzag, kwam na onderzoek door deskun digen vast te staan, dat het afkomstig vas van tuberculeus,vee, zoodat de consumptii. hiervan grootc gevaren met zich meegebracht zou hebben. De bewoner js in bewaring gesteld; het onder zoek wordt voortgezet. Door koude omgekomen. Do 76-jarige venter -M. van Z. te Etten is tengevolge van de koude omgekomen. Men vond hem dood in iiet "veld liggen. Doodcïijk ongeval op staatsmijn Maurits. Gisterochtend is de a f d e el i n gso pz. ir.h l er p. II. Goossens in de ondergrondscho werken van staatsmijn Manrits bekneld* geraakt tus'schen eon hicïildt ra en een ontspoorden mijnwagen. Hij uerd hirabij zoo ernstig gewond, "dat hij na- korten tt,'l overleed. Hel slachtoffer was 45 jaar oud, gehuwd en vader van vijf kin deren, Ilij woonde fe Sitlard. - kermis te Breda. Breda zal dit jaar vier maal kermis vieren. Allereerst gaat natuurlijk de, beroemde'(Breda- sciio Qclober-kermis door. Voorts vindt er be gin April een I'aaschkormis 'plaats 'en boven dien ligt het nog in de bedoeling de kermissen ie v.irr. Giniieken cn v.m. Princenhago te hand haven. Inbraken te Amsterdam. Door verbreking van een ruit hebben in brekers zich toegang'weten to-verschaffen-tot het magazijn van een tabaksgrossier, gevestigd aan. den Kometensingel te Amsterdam. Zjj na men voor ongeveer--f 2500 aan rookartikelen mee. Ook een sigarenfabriek aan den O.Z. Ach terburgwal kreeg ongenoodo bezoekers, die met 5000 sigaren, plus het geld uit den elëctrici teilsmeter verdwenen. - t Een verkeersbureau in de binnenstad werd eveneens het 'slachtoffer van inbrekers. De stalen kusten, die w e 1 brand- maar niet braak- vrij zijn, werden opengebroken en daaruit werd een bedrag van f 800 gestolen. Uit een weiiand aan den Nieuwen Aker- weg .hebben veedieven'12 schapen ontvreemd. De rechtbank le Groningen verooideelde he denochtend den ovenvcgwacliUt-der Nederland scho Spoorwegen H. D., aan wiens, schuld het te wijten was, dat de chauffeur van een vracht auto A. J. op 6 October j.l. op den bewaak ten ovenveg aan den Pijzerweg te Groningen, door een trein word gegrepen en gedood, door dat hij den overweg 1c laat had gesloten, tot honderd gulden boete, subs, vijftig dagen hccb tenis. De eisch was een maand hechtenis. Voetbal Voor Zondag as. zijn' alle voetbal-, hockey-, korfbal en handbalwedsüijdcn afgelast. Boksen. Het kampioenschap van Zuid-Holland. Maandag-2 Maart a.s. worden in het gebouw Amicitid te 's-Gravenhage de eerste wedstrijden gehouden om het kampioenschap van de afdee- ling Zuid-Holland van den Nederlandschen Boks- bond. In totaal "hebben zich 50 amateurs voor deelname aangemeld. Het Italaansche weermachtsberlcht van giste ren luidt als volgt; Een formatie vijandelijke verkenningsvliegtui gen heeft een van onze versterkte stellingen ten Oosten van Mcchili aangevallen. De aanval werd afgeslagen en de formatie werd na een kort ge vecht tot de aftocht gedwongen. In Cyrenaica werd de activiteit van de lucht macht hier en daar gehinderd door hevige zand stormen. Vier vijandelijks vliegtuigen werden door Duitsche jagers neergeschoten. Overdag en 's naclits werden de luchtaan vallen op 'Malta voortgezet. Belangrijke doelen werden getroffen. Enkele op den grond staande vliegtuigen werden vernield. Directie en eomruissar.sscii der N.V. Neder landsche gist- en spiriUistabr.cx hebben bcslo ten, behoudens goedkouiing van den inspecteur dür directe belastingen te Delft (overeenkom stig art. 10 van liet „besluit op de dividend be perking 1941"), aan een voor den daartoe g-osielden termijn op to roepen vergadering van aandeelhouders voor te stellen tot herkapita- lisatio -over te gaan en het gewone aandeeien- 'kapitaal van f*7.808.000 door uitgifte van bonus- aandeelen tot 115.616.000 te verlioogen." Bij do met déze horkapitalisalie verhand hou dende statutenwijziging zal worden voorgesteld het primaire dividend te halveeren. Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 1 MAART 1942, 10.30 UUB- ZONDAGAVOND HALFZES Geachte Redactie, Beleefd veizock ik U mij eenige" plaatsruimte af te staan voor het volgende: Naar'aanleiding van een ongeteekende adver tentie in do „Schiedamsche Courant" van Dins dag, 17 Februari j.l., lufilende: „Wilt gij bandelen in den geest van prof. Kraemer en Gemeente-opbouw? Stemt dan 25 Fobr. a.a.. vóór Kiescollege." heb ik" mij gewend tot prof. dr. H. Kraemer onder toezending van bovenstaande adver tentie met de vraag, of het - hem bekend was, dat zijn naam en die van Gemeente opbouw gebruikt werden ter aanbeveling van een Kiescollege, en'of dit zijn instemming had. Gisteren te Iaat, om daarvan mededee- iing te doen in Uw blad ontving ik daarop het volgende antwoord: „U begrijpt, ,dat men mjjn naam en die van Gemeente-opbouw mengt in deze "discussie, is een feit, dat geheet buiten mij en Gemeente opbouw staat. Wanneer n mij dus vraagt, of het mij bekend is, dat mijn naam en die van Gemeente-opbouw zijn gebruikt in deze discussie, dan moet ik u antwoorden: neen, dat is inij niet bekend en wij zouden zeker niet met een dergelijke aanbeveling instemmen, aangezien wij niets te maken hebben met deze keuze ttisschen kiescollege of kerkeraad." Daar het werk van een eminent man als prof. Kraemer en dat van de .werkgroep „Ge- mccnle-opbonw", zoowel in rechtzinnige als in vrijzinnige klingen op hoogen prijs gesteld wordt en het moeilijk schijnt, zich een juist begrip le vormen van den geest en het stre ven van beiden, acht ik het van belang, dit nog onder de aandacht van Uw lezers te brengen al kan' liet geen invloed meer uit oefenen op den, uitslag der stemming. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. C. M. KNOPPEB. Schiedam, 26 Februari 1942. Er wr'<U op do Nederlandsche _deur geklopt, al maand lang, door de Europcesche volkeren, die ons continent verdedigen tegen bolsjewis me, plutocratie en Jodendom. Die klop op (le deur, op onze deur, werd gclidSfd door tienduizenden, die weten dat deze klop bcteekent, dat ons. volk wordt op geroepen jom den strijd te" helpen voeren, totdat het bolsjewisme vernietigd is. Luistert landgenoot, er wordt op de deur ge klopt Daarvoor kunt gij niet doof blijven, wnntMonze toekomst Jtnl afbangen van het aan tal landgenooten, dwP luisteren wil. Dat Moppen beteckent, dat ook gij wordt uitgenoodigd naar buiten, te treden. Uw plaats in to-nemen in do gelederen van onze strij ders aan het oostfront Die klop op do deur herinnert iu aan uw voornemen om u te mol den bij het' VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 1^ Deu Haag, Naar \an Duilbche militaire zijde verluidt hebben Duilscho lióepen in het gebied ten zuidoosten van liet Hriienmeer tijdens een strijd van meer dan vier weken 337 aanvallen van steiko sovjetsli'ijJkiachten, ten decie in succes volle tegenaan; allén, afgeslagen. Do bolsjewis ten korloicn behalve vele wapens en oorlogs materiaal, meer dan 14.000 dooden en oen veelvoud aan gewonden.-Talrijke pantserwagens, slnkken geschut, machinegeweren, granaatwer pers, vlammenweipers, ski's en ander materiaal vielen 'den Dtiitscben troepen in handen. Duitsdie duikbommenwerpers hebben op 24 Februari een aanvat gedaan op een Sovjet kruiser in de haven van Sebastopol. De krui ser werd gclrolfen door een bom van 1000 kiio en een van .500 .kilo. Bij'het vertrek namen do bemanningen der vliegtuigen een sterke rookontwikkeling op hot zwaar gehaven de schip waar. Bovendien werden stad en haven van Sebastopol'door de Duitsche lucht macht gebombardeerd. .Dag en nacht lieten do Duitsche gevechtsvliegtuigen bommen van aller lei kaliber „op deze Sovjet oorlogshaven vallen, waar voltreffers terecht kwamen op seheous werven en haveninrichtingen. De minister Van landsverdediging van Britseh- Inebu, heeft 'Dinsdag in don Indischen staats raad medegedeeld, naar uit New Delhi ge meld wordt, dat reeds overeenkomstige maat' regelen genomen zijn om de builen Indië strij (lende troepen naar Indië terug te roepen. Naar de Britsohe nieuwsdienst meldt, heeft dc Australische minister van builenlandsclic zaken, dr. Evatt, in het parlement, verklaard "„Australië bevindt zich in liet meest kritieke gevechlsgebied tan de wereldgeschiedenis. De enorme productiecijfers dèr geallieerden alaan uitsluitend op papier. Dit „papieren argument'' mag do bevolking et niet toe verleiden, zich mm een vermetel vertrouwen over te geven De geallieerden kunnen don ooriog alleen win nen, wanneer zij tot het offensief overgaan. De Australiërs beschouwen do bolsjewisten als hun bondgenoolen. De Sóvejt-Uriie zal stellig na don oorlog een „beslissende rol" spelen in het géhied van den Stillen Oceaan". Naar uit Mexico gemeld wordt, hebben de Moxicaansche autoriteiten gelast, dat alle aan do kust van den Stillen Oceaan wonende Ja panners hun verblijf minstens 160 kilometer van de kust moeten verplaatsen. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Washing ton meldt, heeft hot departement van oorlog Woensdag bekend gemaakt, dat een kleine af- deeling Engeische troepen in hot stadgebied van Ncw-York is ingekwartierd. Er werd niet gemeld, uit welke troependeelen deze a'dee- iing bestaat en hoe lang zij vermoedelijk in New-York zal blijven, of waarheen zij definitief zal vertrekken. Volgens een bericht uit Washington is aan de bevoegde commissie van, hot Huis van Af gevaardigden een wetsontwerp voorgelegd, waar bij, zoolang de oorlóg duurt, de Vet in zake den aehtnrigen Averkdag, do 40 urige werkweek en de uitbetaling van overuren van l'/s tot tweemaal het loon, wordt opgeheven. In een nieuwe door den Ualiaanschen koning- keizer onderteekemlo wet wordt bepaald, dat voortaan alle mannen van18 tot 55 jaar kunnen worden verplicht tot het verrichten van bepaalde werkzaamheden in dienst van don staat. De fascistische partij zorgt voor de uit voering van deze nieuwe wet. Het geheel staat onder leiding van het ministerie voor do corpoi alios. De llaliaansche bladen maken uitvoerig van deze nieuwe wot gewag, welke, naar zij schrij ven, eery' samenvoeging beoogt van alle krach ten van liet Italiaansche volk ten behoeve van de eindoverwinning. Deze dienstver'.cening door do burgers bestaat uit een ontplooiing van activiteit door intellectucelen en arbeiders bij do openbare lichamen on andere organisa ties, voor zoover zulks noodig is voor het land in oorlogstijd. Burgers en soldalen zullen aldus tezamen een groot leger vormen. Ook. voor do vrouwen zal een taak zijn weggaiegd. De Fuhrer heeft den leider van den Kroafi-' schen staat, dr. Pawelilsj, ten teeken van zijn waardecriog voor da dapperheid der Kroati sche» vrijwilligers si i het oostelijke front een Meicedesuuto geschonken, die een natiwkeurigo copie vormt van den wagen, die door den Führer wordt gebruikt^' In politieke kringen te Berlijn verklaart men, dat de laatste rede van Churchill' blijkbaar op de methode van coué berust, tn weerwil van alle feiten,, die van liet tegendeel ge tuigen, beweert Churchill: Het gaat ons van week? tot weck beter. Hij heeft gedachten ont wikkeld, die men nauwelijks ndg normaal kan noemen en klaarblijkelijk lijdt hij aan dwang voorstellingen, aldus verklaart men. Op po litiek en militair terrein bevat de rede in het geheet niets nieuws: zij wordt gekenmerkt door de psychologische verwardheid der ar gumenten. Brjtsche vliegtuigen hebben, naar het DNB eineemt, in den afgeloopen nacht brand- cn brisantbommen op enkele plaatsen in liet Duit- scho" kustgebied neergeworpen,, o.a. ook op woon wijken in Kiel. Op geen enkele plaats werd militaire schade aangericht. Vernacht kan worden, dat enkele Britsche bommenwerpers zijn neergeschoten. Hierover zijn nog geen bizonderhodou ontvangen. Australisch generaal te Batavia. De commandeeronde generaal der Australi sche strijdkrachten op Malakka, generaal-majoor Gordon Beuett, is, volgens den Brilschen be richtendienst, in Batavia aangekomen. Sinds de capitulatie van Singapore was van Ben nett niets meer vernomen.- Iirit.sell-tankschip tol zinken gebracht. Naar radio-Londen mededeelt, is gisteren in de buurt van Portorico het Britsche tank schip „La Cairiero", meténde 5600 ton, tol zinken gebracht. Een deel der bemanning werd gered. Do ondergang van do Strocina. 'Het D.N.B. meldt uit Sofia: Omtrent den ondergang van het schip Stroe- ma, met 769 Joden aan boord, merkt men in Bulgaarsche politieke kringen op, dat het schip onder de vlag -van Panama voer en bijna precies' op" dezelfde plaats op een mijn geloopen of getorpedeerd is, als het Turksche motorschip Tsjangkaya. Men gelooft, dat hier een Sovjetduikboot in actie is geweest. Aan den ingang van den Bosporus" worden do nasporingen voortgezet naar eventueele ge redden der opvarenden van het Bulgaarsche s.8. Stroema. Men gelooft, thans, dat de mees- ten der ruim zevenhonderd passagiers uit- gewekéi Roemeensche Joden en leden der bemanning zjjn omgekomen. Tot dusver heeft mea slecht» een. zestal schipbreukelingen te ruggevonden. Het voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Wanneer het aardappeirantsoen kleiner is, dienen meestal peulvruchten als aanvulling. Op verschillende wijzen kan het aardappel- en pcul- vruchtenrantsoen over een week verdeeld wor den. Men kan of iedere dag een kleine portie aardappelen eten of een paar dagen dc hoe veelheid, waaraan men gewend was en dc ove rige dagen slechts'pulvruchtcn. Voor beide in- deelingcn van de rantsoenen valt Iets te zeg gen. Dit staat in ieder geval vast, dat een maaltijd van peulvruchcn, aardappelen en groen ten gezonder is, dan een maaltijd, welke alleen uit peulvruchten bestaat. -GceE bij de peulvruch ten dus steeds groenten cn zoo mogelijk wat aardappelen. Eenigen tijd geleden gaven wij reeds uitge breide wenken voor het bereiden van peulvruch ten.- Wij vestigen er echter nogmaals de aan dacht op: 1. Dat de kooktijd van peulvruchten bekort wordt, wanneeer men ze 12 a 24 uur weekt. 2. Dat peulvruchten in de hoolkist bereici mo gen worden. 3. Dat de voedingswaarde van peulvruchten -achteruit gaat, wanneeer men dubbclkoolzure soda of ammoniak toevoegt en dat men eerst een van deze stoffen toe mag voegen, wan neer de peulvruchten overjarig zijn en men weet, dat 'zij na langdurig koken niet gaar worden. Bij meervuldig gebruik van peulvruchten Is het goed eenige afwisseling in de bereiding te brengen. Moeilijk is dat niet, boonen en erw-, ten smaken b.v. heel goed in hutspot of in de boerenkoolstamppot, terwijl bruine» of witte boo nen beter in koolraap-, bleten-, roodekool- en zuurkoolstamppot smaken. Eenige voorbeelden van gerechten 'met peul vruchten .volgen nu. - - Maak ze klaar. Een recept van' een goede erwtensoep zonder vleesch of spek Is reeds her haaldelijk gegeven. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad zendt ze u op aanvraag nog eens toe. Erwtenpuree. 500g. gekookte erwten (250 g. ongekookte erwten), enóten-water, (taptemelk),-fijngehakte peterselie. De erwten zelf door. een zeef wrijven (a£ en toe- wat kooknat erop gieten), zoodat al- leem de schillen over blijven, de puree met zoo veel kooknat of taptemelk vermengen ais noo dig is om de dikte van aardappelpuree te krij gen. Bij, het opdienen wat fijngehakte peterselie, er door roeren. De puree Is zeer smakelijk bij" schapcnvleesch, boerenkool, zuurkool etc. Erwten in een peterseliesaus, - 500 g. gekookte ^erwten (250 g. ongekookte erwten)2 d.L. erwten-water, aardappelmeel, fijngehakte peterselie, (boter). Het erwten- water aan de kook brengen en met het aangemengde aardappelmeel binden. De erwten met een sausje (cn de boter) vermengen Voor het opdhnen de peterselie toevoegen. Voor deze bereidingswijze leencn zich alleen de erwi ten, die heel blijven bij het koken. Stoofschotel van witte of bruine boonen, uien en tomatenpuree. 250 g. of meer boonen, 1 lx/i K.G. aard appelen, 1 blikje tomatenpuree en 1 K.G. uien, vet of boter, zout. De boonen weeken cn bijna gaar koken. De aardappelen schoonboenen en in stukken snij den, de uien schillen en in vieren snijden en metde boter of het ,vet aan de boonen toe voegen. De pan sluiten, de inhoud, vlug aari de kook brengen en gaar koken. Kooktijd pl.m. 20 min. De tomatenpuree toevoegen en alle be» standdeélenlosjes dooreenmengen, het overtol lige vocht in een sauskom giéten. Het gerecht in een dekschaal of vuurvasten schotel over brengen. Hutspot met groene erwten, boonen of capu- cijners. 250 g. of meer boonen, erwten of capudjners, 1 V/2 K.G. aardappelen, 1 K.G. winterpeen, boter of vet, zout. De erwten, capudjners of boonen weeken ea gaar koken. De aardappelen schoon boenen en in stukken snijden, een gedeelte van de wor telen schoon, boenen en in stukken snijden, de uien schillen en in vieren snijden en met een bodempje kokend water en zout gaar koken met het deksel op de pan. Kooktijd 20 a 30 min. Aardappelen, uien en wortelen kort fijn stam pen, de gaar gekookte erwten (capudjners of boonen) en de boter of het vet er door men gen en zoo noodig nog wat erwten-water toe voegen. De rest van*de wortel raspen,en door de stamppot-mengen.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 3