STADSNIEUWS '4 iw. ftfe:-;: Sfc Het voorbereidend onderwijs Voedingsgewassen in eigen tuin Laatste Nieuwe Zware bolsjewistische verhezen Donderdag 12 Maart 1942 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Het aantal leerlingen gestegen van 1494 tot 1653 De schooimelkverstrekking Uitreiking distributie bonkaarten Motordrijvers-examen Vreugde en Arbeid Mantossgerecht OJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Dr. J. C. A. Fetter Agenda A Een aanrijding Sport Rechtszaken Res. kapitein wegens beleediging veroordeeld Mishandeling of verdiende afstraffing te Delft IV. Het omspitten van tuingrond BEURS VAU AMSTERDAM jl/-Ned'41Si, 4% "o n'b'f" l0°-" aft, VLAARDINGEN Sprekende daden BUITENLAND Duüsohland strijdt voor Europa Britsche vlootformatie in Middellandsche Zee ernstig getroffen Luchtaanvallen op Britsch vlooteskader - Britsche inval in Thailand binnenland Geïnterneerden in Indië Het aantal scholen voor voorbereidend on derwijs (kleuteronderwijs) onderging in' 1941 ïiykens *t verslag van do Plaatselijke Commissie van Toezicht op dit onderwijs, geen veran dering. Er zijn 7 bewaarscholen, nJ. do Aü- du-school ende Mariabewaarschool, die door do gemeente geëxploiteerd worden; een Her- vormde Fröbelschool, drie R.K. en één Geref. bewaarschool. Daarnaast is er dan nog de llerv. bewaarschool Ki.ve.va aan de Van Be- verenstraat, die geen subsidie ontvangt. Het aantal leerlingen, per klasse is opgevoerd, in enkele gevallen zelfs tot 50; wegens de veel voorkomende absentie is het nominale aantal kinderen echter meestal niet aanwezig. Dij wijze van proef is in enkele klassen van de Alidabewaarschool overgegaan tot het ge ven van Montessori-ondenvijs. Brj het tceken- onderwijs werden reeds mooie resultaten be reikt. In de Mariabewaarschool werd naast de lethode Fröbel „vrije arbeid" toegepast. De Hervormde Fröbelschool aan den Oost- singel heeft ook in 1911 een ander onderdak gevonden in het wijklokaal aan de Stepheri- sonstraat. Eén klas is gehuisvest ia de school Zalmslraat. Er is gewerkt volgens de Fröbel-melhode zoowel klassikaal als vrije arbeid. De Geref. bewaarschool, oorspronkelijk ge vestigd aan de Tuinlaan, is in den loop van 1941 herhaaldelijk van gebouw verwisseld. "De v.-erftcu wordt geuit, dat de school aan de .tango Nieuwstraat 181 te zijner tijd doel matig verbouwd zal worden tot een goede Fröbelschool. Do absentie van leerlingen was tengevolge van het heerechen van mazelen n kinkhoest op allo scholen soms zeer groot. Evenals het vorig jaar (1910) waren da door de commissie bijgewoonde lessen en het vertoon de werk van de leerlingen meer dan voldoende. De zeven bewaarscholen werden op 31 Decern ber 1941 bezocht door 1053 leerlingen, tegen 1494 op 31 December 1940. De schoolbevolking bestond einde 1911 uit: Alidabewaarschool 118 jongens en 124 meis je.:, samen 272 leerlingen; Mariabewaarschool 235 en 209 (435,; Hervormde Fröbelschool 79 en 71 (150); RÉ. bewaarschool Dwarsstraat 72 en 68 (140); R.K. bewaarschool Lange Ha ver, St. Catharinaschool 131 en 117 (248); R.K. bewaarschool Lange Singelstraat 159 en 165 (324); en Gercf. bewaarschool 37 en 47 (85). Aan subsidie werd door de gemeente uit gekeerd: aan de Hervormde Fröbelschool f6369; R.K. bewaarscholen f 32.166,03 en de Geref. bewaarschool f 3.485.65, totaal f 42 320,73. Voor de lagere scholen is, in verband met de moeilijkhalen met de verwarming, een rege ling getroffen, waardoor toch door de meeste scholen nog onderwijs ban worden gegeven Daarvoor zijn echter verscheidene wboolfor- matie's lijdelijk in één gebouw ondergehr icht en zijn de lesuren over den geheelen- dag ver deeld. Hierdoor is het praeüsch onmogelijk geworden do melkvuorziening op de scholen regelmatia te doen fnnctioneeren Zij is dan ook reeds gedurende eenige weken stopgezet, maar zo v dra de toestand wat de sclioo't d n lie'ref' nor normaal is, zal met de melkver-.trekking wor den voortgegaan. De ingeleverde bonnen en de gestorte gelden komen dus tot hun recht! Mislukte poging tot inbraak. In den nacht van Dinsdag op - Woensdag jd. is gepoogd in te breken in de meifca'deeling van de D.E.S. ran de Kelhelstraat. Met een breekijzer heelt men getracht het' deurslot te forceeren wat niet is gelukt. De daders zijn blijkbaar gestocörd, zoouat het bij een poging is gebleven. Weer drie! Van A. v. d. T. is een damesrijwiel, dat hij voor pand no. 37, aan de Nieuwe Haven had geplaatst, gestolen. Gistermorgen is een fiets ontvreemd ten na- deele van J. F., die dezo even "onheheerd had laten staan tegen een lantaarnpaal op de Broersvest. G. A, J. mist zijn fiets uit een stalling aan de Pascals traat. Aan het Bureau Broersvest 95, wor den de distributie-bonkaarten 4o periode 1942 uitgereikt. Het bureau is geopend op werkdagen van 912 uur on vau half 2 tot 5 uur; op Zondagen van 12—2 uur. Voor het verkrijgen van do bonkaarten moeten de distributic-stamkaarien en inlegvellen van het geheele gezin worden overgelegd. Morgen zijn aan do beurt zij wier ge slachtsnaam begint met Mor t/rn. Pii; Zater dag 14 Maart Flo t/m. R; Maandag 16 Maart S t/m. Sta; Dinsdag 17 Maart Ste t/m. Vere, Woensdag 18 Maart Verd t/m. Wa, en Don derdag 10 Maart We t/m. 1. Men woidt ririagoiid verzocht op den dag zijn bonkaarten to komen afhalen, waarop men volgens bovenstaand schema aan de beurl isl Gisteren vermeldden we de namen van drie stadgenooten en heden komt daarbij dia van een Vlaardingar, welke geslaagd zijn voor het examen motordrijvcr-. Deze vier jongelui zijn opgeleid aan don cursus, door de gemeente ingericht voor werk- looze jongelui, die zich willen onderwerpen aan he*N examen motordrijver of voorloopig diplona. In totaal slaagden uit geheel Nederland 10 candidaten, waarvan vier uit Schiedam; twee Sehiedamscho cursisten werden afgewezen. Vreugde en Arbeid geeft Zondag .lorgert 15 Maart as. in het Monopolo, Theater een ver tooning van de film: Ju-Ju,1 met Maria Ander- gast en Aibrocht Schbuhals. Deze voorstelling wordt opgeluisterd door de drie Jacksons. Dent, .appels geprijsd. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede. dat voor denne- en sparreappels, die bestemd zijn voor gebruik als aanmaakmateriaai, met in gang van 13 Maart 19-42 een maximumprijs Is vastgesteld. Men raadp'ege de ofhcieele publi catie, die in de bladen zal verschijnen. Kerk Ned. Prot. Bond Westvesc 90 ZONDAG 15 MAART 1942, 10.30 UUR Rm, Den Haag Monopole theater 2.15 ea 7.30 uur. Hel leven is oog niet zoo kwaad. Heden t.m. 14 Maart. Arno Zoetmulder, Lange Kerkstraat Tentoonstelling schilderijen W' van Dort 12 Maart Passage theater half 8, Amusements avond van de S.O V Hercules me! het orkest van Utto Hendriks. 15- Maart. Musis Sacrum 4 uur Uitvoering Euphonia 15 Maart Monopole Theater, half 11. Vreugde en Arbeid. Vertooning film Ju Ju. ,19 Maart Passage Theater, hall 8. Theo Uden f Masr.ian on zijn oikest. 21 Maart Musis Sacrum Concert Lenteklanken 24 Maart Musis Sacrum half 8. Toonkunstcon- cert 25 Maart.Musis Sacrum, half acht. Muzikale avond. DV83: Cor Coppooise's orkest 26 Maart. Passage Theater, half 8. Tweede op treden Willy Derby, i.v.m. zilveren ju- bileum. 27 Maart Musis Sacrum half 8 Propaganda bijeenkomst N C.G 0-V. 28 Maart Musis Sacrum, half 8. R.T.G. Ont spanning. 29 Maart Musis Sacrum 5 uur. Tooaeelvoreen Eendrnchl maakt macht 31 Maart Musis Sacrum. Concert De Lofstem. ROTTERDAM. Heden e.v-.d Arena 2.15 en 7.30 u. Wereldstad Variété. 14 Maart. Nieuwe Zuiderkerk Westzeedijk, half 4. Kerkconcert Piet v. d. Kerkhoff (or gel) en Annie Hermes (alt). BIOSCOPEN. Capitol doorl. van 1.3Ó uur af. Vergeten vrou wen. Luxor 1.80, 35, 75 nur. Eens op een nacht Prinses 2.15 en half 8. Jeugd. Eenige dagen voor de nieuwe u egenverkeers- regeling van kracht weed dat was zooals men zich zal herinneren op 9 December van het vorig jaar ha.l op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Gedempte Broersve-4 een aanrijding plaals, waarvan de schuldvraag niet moeilijk geweest ware, zoo de bepah'ngen van de nieuwe regeling reeds geldiü waren geweest Dan immers zou dé automobi'ist, die uit de rirhting van de Overschieschestraat kwam en een fietser aanreed, die de bocht Lange KerkstraatGedempte Broersvest maakte, on getwijfeld vri] uil zijn gegaan. Op het tijdstip van de aanrijding gold echter nog de be faamde regel rechts gaat voor en daarom trof den automobilist, den 35-jarigen keuni-gi- .iïvnslnmbtenaar J J. O. schn'd, hoewel ook Je fietser niet vrij uitging, daar deze niet genoeg Je rechterkant van den weg gehouden had. De aanrijding had n.l. op 7 50 meter van de .■schuilkelder op den hoek plaats gevonden, 'erwijl de weg daar toch 16 meter breed is. Ook de wiehyder stond dus terecht. De ambtenaar van het O.M. achtte de schuld van beide verdachten bewezen maar wilde hij zijn eisehen rekening honden met de om standigheid van het wederzij ls maken van een fout, waardoor de aanrijdii g geforceerd is. Tegen den automobilist reqiireerde spr. f7.— subs. 3 dagen hechtenis en tegen den wiel rijder f 5.subs. 2 dagen hechtenis. Achterlicht-misère Blijkbaar heeft de politie "op 24 December van het vorig jaar weer eens een jacht ge houden op achterlichten, of liever op het niet aanwezig zijn subsidiair niet branden van deze lichten. Alle verdachten, en het was een heel rijtje, hadden hun overtreding" n.l. op dien dalum begaan. Zij kregen zonder uit zondering een boete van f 4.— subs. 2 dagen hechtenis. Het waren J. P. H., H. W. B, J. P. C. H. en J. E. uit Schiedam, G. S. uil VSaardingen en P. de S uit Rotterdam J. P. C. H. kreeg daarbij nog een boete van f 5.— subs. 3 dagen hechtenis, wegens het rijden zonder voorlicht. Mevr. M. N. B.Q, uil Vlaardingen had op een gesloten verklaard weggedeelte gereden en werd daarvoor tot f2.50 sute'. één dag hechtenis veroordeeld. Mevr. A. den B K, eveneens uit Vlaardingen, kreeg voor dezelfde overtreding dezelfde straf. C. P. v. W., die met, een bakfiets op het fietspad gereden had, werd tot f 2 50 subs 1 dag veroordeeld. een verdiende afstraffing waren zij in beroep gekomen. By de behandeling dezer zaak voor het Vredagerechlahof vertelde L., dat hjj niet da bedoeling had gehad do beido fietsers in de wielen te rijden, hoewel hm. zijn politieke tegen standers waren. -Verdachten gaven een tegen overgestelde lezing van het geval. Do procureur-generaal, mr. Vermeulen, be schouwde de kastjjding waarbij van B. een gummislang had gebruikt als een mis handeling en hjj requireerdo bevestiging van •het vonnis. Mr. A. J. van Vessem pleitte ontslag van rechtsvervolging op grond van art. 41 tweede lid Wetb. v. Str. (dat niet strafbaar sielt de overschrijding van noodzakelijke zelfverdediging, indien zij het onmiddellijk gevolg is geweest van een hevige gemoedsbeweging). Het Vredegerechtshof zal 26 Maart uitspraak doen. - 55 w c m ra e n. Klassikaal schoolzwemmen Vrr.rfrgerrchishof De reserve-kapitein C. P., die op 13 Mei 1943 dienst deed op „filmstad" te 's-Gravenhage, waar toen een groep van ongeveer 25 personen, leden der N.S.B., afkomstig uit Alphen aan den Rijn, ter intemeering -werd binnengebracht, bij welke gelegenheid de reserve-kapitein zou hebben ge zegd: „ha, daar is dat geboefte uit Alphen, je kan aan hun gemeene tronies wel zien. waar ze vandaan komen", is heden overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal door het vredegerechtshof terzake wegens beleediging van een volksgroep, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Bij vonnis vim den Utrechtschea politie rechter van 9 September 1940, waren de 61- jarige koopman H. van B. .en de 88-jarige bedrijfsleider S. A. D., tot twee maanden ge vangenisstraf vernord-eld wegens mi-handeling van C. F. L. op den lGen Juli d.a.v. des avonds tusschen tien en half elf op de Leidsche kade te Utrecht. Van R. en D: waren in W.A.- uniform per rijwiel, toen L., eveneens op de fiets, ben voorbijreed en'daarna kennelijk zijn gang vertraagde op het smalle pad langs de straatweg. Volgens van B. en D. zou L. dit laatste op zulk een vreemde wijze hebben gedaan, dat hij een van hen opzettelijk in de wielen reed, zoodat een ralpartij ontstond, waama zij L., die gelijk ook later bleek een felle communist was, een kastijding toedienden Daar zij deze - kastijding beschouwden als Zooals bekend heeft de secretaris generaal van het departement van opvoeding,wetenschap en cultuurbescherming het vorige jaar het be sluit genomen het schoolzwemmen zooveel moge lijk te doen' invoeren, d.w.z. als onderdeel van den lesrbostcr op de lagere scholen, Het directe gevolg hiervan was de practischq vraag, op welke wijze dit besluit in daden en dan inet een zoo goed mogelijk resultaat kon worden omgezet. De N.V. „De VereenigJe Sportfonrlsenbaden" heeft thans in het openbaar een demonstralie gegeven van hetgeen" men heeft reeds hoeft bereikt op het gebied van het school zwemmen. In het Sportfondsenbad te Delft kwamen hedenochtend verscheidene gemeente en onderwijsautoriteitcn bijeen om.-getuige te z.ijn lan een- openbare schoolzwemles -in klas- sikaaai verband. De methode is als volgt: over het 12 M. breeds ondiepe gedeelte van hot zwembassin (de zg. pierrehak) zijn staaldraden gespannen^ aan elk waarvan 8 k 10 ringen (singeis) ver- vaaidigd van oude, afgedankte brands'.ingen, op ciica een M. van eikaar opgehangen wor den. Dezo ringen hangen half in het water, zoodat een leerling, die horizontaal in den ring gaat liggen, op do juiste diepte voor het maken der zwembewegingen hangt. De kinderen, in groepen van wel 40 a 50 leerlingen, worden voor de beoefening der been- beu cging gewapend met een zg. drijfplankje,j dat zij in het water met de handen voor zich uit houden. Do badmeester kan op deze wijze 40 k 50 kinderen tegelijk zwetnies geven. Hij staat of op den bassinrand zijn commando'3 te geven, of beweegt zich in het water tusschen de leerlingen door om aanwijzingen te geven. De nngen kunnen -■ ook naar oen kant van liet bassin geschoven worden, zoodat elke staal- drnacl vrij komt voor een ring, die door mid del van een katrol langs de-.i staaldraad van den oenen kant van het bassin naar den an deren kan loopen, op welke wijze het mo gelijk is vier of vijf kinderen tegelijk aan den „loopenden hengel"" te hebben. De kinderen' gevoelen zicl'i bij deze methode zeer spoedig op hun gemak in ^rej water.Vermakelijk is, dat hun enthousiasme^ zoo groot is, dat zij reeds aan den hiervoren bedoelden „loopen den hengel" zwemwedstrijden gaan houden. Het gaat er hier niet om, welke methode toegepast word!, doch wel, dat een zoo goed mogelijk resultaat bereikt wordt, opdat de kin deren spoedig het diploma van geoefend zwem mer kunnen behalen. In de gemeenten, waar men tof nu toe het schoolz remmen invoerde, nam men daarvoor als regel de twee hoogste" klassen der lagere scholen. Wanneer men er in slaagt en dit acht men met do in'Delft gevolgde methode van ies geven zeer zeker mogelijk dat do kinderen na een lestijd van een half jaar hot diploma behalen, kannen zij gedurende ander half jaar het wekelijksch zwembad als een eewoonte in hun leven eigen maken, het pro fijt en het nut daarvan voor de lichamelijke gesteldheid leeren kennen, hetgeen voor het verdere leven na den schooltijd niet alleen uit èen oogpunt van volksgezondheid en volks kracht, maar ook uit een oogpunt van bestrijding van den verdrinkingsdood in ons waterrijk land van het allergrootste belang is. Tn dit verband worden de geslaagde proefne mingen in Delft van groot nut geacht - Afhletjck. Gregory Rice vestigt nieuw wereldrecord. Uit Washington is bericht ontvangen, dat Gregory Rice een nieuw wereldrecord op de 2t/o mijl hardloopen heeft gevestigd, in den tijd van 11 min. 6,32 sec. - - .-Worstelen. Primo Camera als worstelaar. Primo Camera, de vroegere wereldkampioen boksen, waarvan enkele maanden geleden reeds werd gemeld, dat hij voortaan als worstelaar zijn kans zou beproeven, heeft dezer dagen in het'Puccinitheater te Milaan bet eerste succes in deze tak van sport geboekt. Hij wist in een partij.tegen Selzer op punten te.winnen. Wanneer in het voorjaar het sneeuwdek ver dwenen en dé vorst geheel uit den grond is, wordt iti den tuinbouw 'allerwegen een begin gemaakt niet het bewerken van don grond. Dit jaar zullen ook duizenden particuliere tuin- bezitters in stad en land zich don gaan bezighouden met het. omspitten van den tuin of van het stukje grond, waarop zij ia het komend seizoen voedingsgewassen voor hun gezin zullen verhouwen. Er dient vooral op te worden gelet, dat dit spitten niet mag ge schieden voordat de vorst geheel uit den bo dem zal zijn verdwenen. Dit spitten van den grond is de primaire arbeid van het seizoen. Do hoofdzaak is, dat het goed gebeurt, want de opbrengst van don komenden oogst is in zeer sterke mato van do losheid van den bodem afhankelijk. Hoo losser de grond, des te beter kan do lucht er in doordringen en des te ge makkelijker kan het regenwater er in weg zakken. En, omgekeerd, "geeft een voldoendo losheirt van den grond in tijden van -lang durige droogte het bodeinvoelit gelegenheid om naar boven" te stijgen. Daardoor bezitten losse gronden een veol sterker weerstandsvermogen tegen uitdrog:",i» dan harde, slecht doorlaten- de gronden. jt spreekt vanzelf, dat do ont wikkeling. der worteldeelen ook het gemakke- ljjksl in "losse teelaarde geschiedt. Daarom moet de grond straks bij het spitten tot cjp voldoende diepte worden losgewerkt, minstens een flinken 'steek diep. Bij het. om spitten van gras- af weiland moot er voor gezorgd worden, dat het gras onder de aarde komt en du grassprieten derhaSye niet tus schen de kluiten blijven uitsteken. Door velen wordt daarom de methode gevolgd om do graszoden, dun afgestoken onder in de voor to werpen en daarop een steek aarde aan tebrengen. T) kot spitten moet ejr ook vooral voot worden gezorgd, dat er in het omgespitte tuinveld geen inzinkingen of laagien komen te liggen, want in die laagten verzamelt zich het regenwater. Men spitte nooit zoolang de grond nog met sneeuw is bedekt. Evenmin mag dit goschie- den zoolang tke aarde nog doorweekt is van vocht. Dergelijke doornatte gronden gaan na het spuien weer grootendeels dichtslibben en wel ten koste van de gewenschle losheid. Vandaar de wenscbeüjkheid om eerst te wach ten totdat hel water in den bodem is wegge zakt. Voor zoover mogelijk, kan men het te voren ook door ondiepe greppeltjes naar de kan Pm laten afvloeien. Alles tezamen beschouwd, is het omspitten van tuingrond een hoogst belangrijke werk zaamheid Indien het onoordeelkundig of slor. dig geschiedt, dan -zal dit ten aanzien van don grocienden opbrengst dei* gewassen onher roepclijk tot teleurstellingen, soms zelfs tot algeheele mislukkingen leiden. Wanneer man geen kans ziet om het omspitten zelf naar be boeren te verrichten, dan doet men verstandig om dit werk een vakman op te dragen. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V, Matige omzetten. Lager koers peil. OnzekeTO markt. Wisselvallig koersverloop. Nederlandsche beleggingen kalm. KOERSEN OP 12 MAART 1942 Staatsleningen HFnFN Nederland HEDEN 3°/ '36 987, 98*/ij '87 Ned. Oost-indlfi 8% Ned.-Jndië 1937 83% 837, 3% Ned.-ïndië '87 A 82 It 82 AANDEELEH Banken Kol. Bank 128 Ned.-Jnd. Hahd.Bnk 85 81 Ned. Handelmij. 228 119/, Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie J®9 J-^9 L Van Berkel 82Ve 29%= 31 Cert. Calvé 28 18211 Centrale Suiker 288 7™'* Ned. Fokker 183 178 Lever Bros IJ nil. 2 42 f*-" Geslaagd. Voor bet diploma motordrrjver is te 's-Gra venhage gestaagd de heer T. Buisman. iluufdredacieui eu stadsnieuws: M. Stavenga, 8 liiedam; buitenland: G J. Lensink, Den Haag; hinncnlnndD" Mntllia Schiedam Medegedeeld wordt, dat de soldaten van het Nederlandsche Legioen aan hel Oostelijke front ten behoeve van de Winterhulp Nederland, een bedrag bijeen gebracht hebben van R.M. 5031, welke som omgewisseld legen f 3806,30 inmid dels op de girorekening van Winterhulp ont vangen is. Uit bovenstaande simpele medodceling, die tot zeer groots voldoening stemt, blijkt wel zeer duidelijk de groote opofferingsgezindheid, van de kerels,' die met inzet van hun eigen leven, ver van huis, zich geven voor de grootheid van Nederland in de toekomst. Te midden van een feilen strijd, in do ijzige koude dor Russische sneeuwvelden, nog te "denken aan de' 'arme landgenooten hier te lande, cpreekt diep tot het nart. Het is een voorbeeld voor de velen, die thuis bleven, Moge ook hun geweten' ontwaken. Ned. Ford 824 240 149 55 Philips Gloèii.'GEB. 255Vj 245 &1/. Petroleum x DordtschePetr,J8®282 Kon. Petr. blij240 s 222 80 Rubber Amsterdam Kubber 5^ Bandar Rubber U 9 Deii Batavia Rubber U JJ9 Kendeng Lemboe- Oostkust TT,. 77,, Serbadjadi .„i'1 ini/""-* en Ver. Ind. Cult. Ond. 12® 105%— 6/, Suiker Handelsver, A'dam 2jj2 Javasche Cultuur t"8 Ned.-Ind. Suiker - Unie 160 Ver. Vorst. Cultuur 81- Tabak Deti Batavia 141 Deli Mij. 169% Seh'embah 1457s Scheepvaart HolL-Amerik. Lijn 1817« Java-China-Japan- Lijn - 10S IC.N.S.M. Nat. Bez. 158 Kon. Paketv.-Mij..150 Ned. Scheepv. Unie 140 Rotterd. Lloyd 123 Stoomv.-Mij. Ned... 128 150 787,— 7 122 1477,— 54 121 *5 122 '6 Hoofdkwartier van den Fulirer, 12 Maart. (DN.B.). Het opperbevel van de Dnitsche weearmaeht maakt bekend: Ook gisteren bleven de in verschillen, do sectoren van het oostelijke front her haalde aanvallen van den vijnnd zonder succos .Bij eigen aanvallen on.acties van stoottroepen werden verscheidene jilaat- sen veroverd. Do vijand leed zware ver- liezen. Op 10 Maart versloeg het 17e re giment infanterie door een aanval nu. meriek vele malen sterkere vijandelijke strijdkrachten, welke gereed stonden. De luchtmacht ondersteunde met succes de gevechten te land, deed onophoudelijke aanvallen op de ravitailleer'.ng van de bolsjewisten en bombardeerde do haven werken van Sobastopo! en ICerisj. In Noord-Afrika succesvolle gevechten met Britsche verkenningstroepen in het gebied ten oosten van Mechili. !n het oostelijke deel van de Mid- deliandsche Zee leed een Britsche vlootformatie zware verliezen. Itali- aansche torpedovücgtuigen p'aatsten treffers op drie Britsche kruisers, Duitscho gevechtsvliegtuigen op één. Een andere kruisig- werd door twee torpedolreffers van oen Dnitsche duikbo-ot zwaar beschadigd. Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, hebben de opointics van Duitscho duikbooten in de walmen van Noord- en Midden-Amerika opnieuw tot groote successen geleid. Zeventien vij andelijke koopvaardijschepen mot oen ge- zamonüjken inhoud vanl.09 000 ton, als mede een gioot bewakingsvoertuig en een duikbootjager zijn tot zinken geliracht.- Een duikboot is doorgedtongen lot in de binnenhaven van Port Castr.es op het Britsche eiland Santa Lucia en heef! twee groote, aan de kade liggende, schepen tot zink i gebracht. Een derde schip werd voor het - eiland tot zinken ge- bracht. In het Kanaal hebben motortorpedo. booten een krachtig beschermd vijandelijk konvooi aangevallen en twëï schepen met een totalen inhoud van 5000 ton tot zinken gebracht. Voor de Schotsehe I oostkust beschadigden gevecht-vliegt'-igen een koopvaardijschip van middelbare groutto door bommen. Bij de acties in de Amcr'kaansche wa toren hebben de duikbooten onder bevel van de luitenants ter zee eerste klasse Achilles en Niko Clausen, zich bizonder onderscheiden. 100 151 141 180 1147, 118 7 "4% Faillissementen, Opgegeven door aid. Handelsinformaties r. d. Graaf en Co., N.V., Amsterdam. Maandstatistiek. Noord-Holland (eoccl. Amsterdam) 6, Amster dam 3, Zuid-Holland (ocl. Den llaag en Rot terdam; 4, Dep Haag 5, Rotterdam 3, Utrecht 1, Gelderland 1, Noord-Brabant 4, Limburg i, Zeeland Friesland 2, Groningen 2, Drente 2, Overijsei 2. Totaal 30 faillissementen. Totaal vanaf 1 Jan. 1942, 85 faillissementen. Zeilde tijdvak vorig jaar 158 faillissementen. Italloansch weermachtsberlcU Rome, 12 Maart. (Stefani). Het 649ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika succesvolle gevechten met Britsche verkenningsafdeeiingen ten Oosten van Mekili. Vijandelijke tanks werden door ar tillerievuur deels tot den terugtocht gedwongen en deels vernietigd. Levendige bedrijvigheid der luchtmacht van de spilmogendheden boven Cyfenaica en Malta, -waar zes vliegtuigen bij luchtgevechten werden neergeschoten en zes op den grond staande toe stellen in brand geraakten. Belangrijke doelen ■werden herhaaldelijk getroffen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Een bijtijds ontdekt en voortdurend door ver kenningsvliegtuigen in het oog gehouden sterk Engelsch vlooteskader is gistermiddag in het Oosten der Middellandsche Zee door onze tor- pedpvliegtuigen in opeenvolgende golven aange vallen. De aanval werd met succes bekroond. Drie kruisers werden ernstig getroffen, een daarvan is waarschijnlijk gezonken. Later her haalden Dultsche vliegtuigen en duikbooten den aanval en troffen met zekerheid twee an dere vijandelijke schepen. Bangkok, 12 Maart. (D N.B.). Do Thailandsch» radio heeft gisteravond het volgendo medegcp deeld: op, 9 Maart des ochtends om zas uur drong een vijandelijke afdeeling ten Noorden van Sjex Sjiengmai Thailand binnen. Ouzo troepen leien onmiddellijk aan. De strjjd duurde twee uur. De vijandelijke troepen werden uit eengedreven. Z:j trokken zich met achterlating van een aantal doodeq, gewonden en oorlogs materiaal terug. Robert Bosch overleden. Stuttgart*.' 12 Maart. (D.N.B.) Na een kort ziekbed is hedenochtend vroeg de wereldbekende Dultsche industrieelen stichter van de maat schappij Bosch, dr. Ing. -Robert Bosch, In den leeftijd van tachtig jaar overleden. „Volk en Vaderland" van doze .week brengt een lijst van bijna 500 namon van mannon, dio op 10 Mei 1910 in Nod.-Indö werden gevangen genomen en in concentratiekampen opgesloten. Het eenige, wat hun ten laste kon worden gelegd is, dat zjj .streden voor het bohoud-van Indië en' alles in het werk sieldon om het buiten den oorlog to houden. Zij -vordon, naar vermoed wordt, met vele andore honderden, bjj de nadering der Japansche strijdkrachten, naar Britseh-Indiö gedeporteerd. Door vallend gesteente gedood, In een kalkgroeve te Oud-Valkenburg rank te gisteren de ongehuwde arbeider J, onder val lend gesteente. Met een zware hersenschudding en gebroken ledematen werd hij naar het zieken huis te Heerlen overgebracht, waar hij Is over leden.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2