STADSNIEUWS laatste - üieuws f' Hermes-D.V.S. Winterhulp-collecte Verkeersovertredingen Donderdag 19 Maart 1942 EERSTE BLAD DER, SCHiEDAMSCHE COURANA Pag. 2 De heer J.J. Beun definitief voor de vereeniging verloren; toenadering anderzijds „Maria Stuart'' in het Passage-theater JHet Nederlandsche zeesleep- en bergingsbedrijf De laatste van dit seizoen Distributie van kaarsen Ned. Chr. Vrouwenbond Kantongerecht Botsingen Diefstallen Bonnen vervaischer Agenda Na middernacht op Plein Eendragt Bedronken juffrouw lag na twaalven op Plein Eendragt Blff MESTUI» Handel in ongemerkt rundvee verboden Het ontslag van wethouder Buurman Duitsche distributiebescheiden moeten bij verlof zijn ingeleverd Tijdschriften Financiën Luchtactie boven Malta Britsche- propaganda onder Foreign Office Sport Stichting van een Europeesch Olympisch Comité? Snel recht voor frauduleuze slachters Heemkunde-nummer van de „Volsche Wacht" BSUÜS VAENI AJMSTIEIRS2AI4 •4b f:::: 867. 68 877. 240 «J.84 164 254%— 214% 246 - G% 77. 50% 158 127 126 180 V, -,80 '80%— 110 X'/. 267 149 162 76 185 355 185 61 45 71 417, 181 S 104 166 160 '141 1247, 126'/. Het op S Haart j.l. nieuw gekozen bestuur van lleniius-D.V.S. heeft liet naast het gaande houden van (Jo .noodzakelijke werkzaam heden als zijn eerste taak beschouwd om to trachten do afgebeden bestuurs- en commis sieleden en in het bizondcr den heongogatxen voorzitter, den heer J. J. Beun, to bewogen op bun besluit terug lo komen. Ten aanzien van den heer Bonn is deze poging op een mislukking uitgeloopen, aange zien deze heeft doen weten, dut zijn besluit om voor het lidmaatschap te bedanken, defini tief is eu dit in zoo onmiskenbare bewoordin gen, dat verdere onderhandelingen onmogelijk zijn geworden. Met betrekking tot do overigo afgetreden be- stuuib- en ceiutnissjeledon, die echter op Één uitzondering na alien do vereeniging trouw zijn gebleven, worden de pogingen voortgezet. fntusschon kan het bestuur tot zijn genoegen molden, dat de verhouding tusschen do vereeni ging en de eereleden, do heer J. F. van Buy- sen en de heer C. A. Tuyl, woer geheel is geworden als deze ruim elf jaar geieden was, voordat do kwestie ontstond, die toentertijd Hermes-D.V.S. bij voortduring in beroering en in opsprtxuk bracht. Thans prijken de namen van beide genoemde lieereu woer op do letlén- hjst. Hoezeer laatstbedoelde kwestie als geheel ge liquideerd beschouwd kan worden, blijkt ook nog uit het feit, dat de bekende oud-eerste eiftalspeter P. Schcffers weer in de club is teruggekeerd. Het huidige bestuur hoopt spoedig nog be langrijk meer in deze richting te bereiken. Het voormalige Nederlandsch Tooneel on der leiding van Cor van der Lugt Melsert, thans het Amsterdamscho gemeentelijke thea terbedrijf, zat op 2 April as een uitvoering verzorgen van het klassieke dtama van Von Schiller: „Maria Stuart'", in do vertaling van Anton van Duinkerken. De voornaamste rollen zijn: Elisabeth, Magda Janssens; Maria, Vera Bondam; Robert Dud ley graaf Leicester, Henri Eerens; George Tal bot graaf van Shrewsbury, Willem de Vries; Mortimer, Frits van Dijk. Oft de -"beschrijving van het gtnk door An ton van Duinkerken nemen wij het volgende over: Met het schrijven van zijn treurspel „Ma ria Stuart" beoogde ScliiHer niet den toeschou wer een nauwkeurige uiteenzetting te geven van het proces tegen de koningin van Schot land, Ook was het niet zijn oogmerk do nagedachtenis zijn titelheldin te zuiveren vafrt blaam, waarmede partijdige geschiedschrijvers haar belaadden. Het was er hom niet om te doen de ge schiedenis zoo objectief mogelijk te vertellen. Hij wilde daarentegen een dramatisch conflict schep pen, karakters laten botsen, ge\oe!ens ontle den. Hierin slaagde bij meesterlijk. Zoowel zijn psychologische karakteristiek van Elisabeth als zijn gevoelige teekening van Maria, zal de toeschouwer steeds onmiddellijk boeien. Niet do pobzie van de woorden, maar de dra matiek van de karakters kreeg zijn voornaamste aandacht. De verzen, waarin hij Maria Stuart Stuart schreef, zijn tamelijk oem omlig, ofschoon van een meesloepende welsprekendheid, maar do bouw van bet, stuk en de spanning der intrige is verrassend door oorspronkelijkheid. Maria Stuart wordt afgeschilderd als 'een IDchlhartige, niet boosaardige vrouw, die door lichtzinnigheid beeft gezondigd en die ook thans nog licht van zin is, vergeleken bij de strenge, sombere, vooral jaloersche en heerschzuchlige Elisabeth. Maria kent een zekere argeloos heid, zelfs in het kwaad. Elisabeth daarentegen kan zelfs geen goed doen, zonder achter docht. Maria is zwak, doch edelmoedig. E'isa- beth is wilskrachtig, doch rancuneus. Maria toont hoe de zwakke mensch door het lijden wordt gelouterd en dan een zedelijke hoog.e bereikt, waar de boosheid van de wereld aan hem voorbij gaat. Elisabeth iaat ons zien, hoe alle karakterade! wordt vernietigd, wanneer de persoonlijke wrok zegepraalt over het rechts gevoel. Maria hooft veel gezondigd, doch zij is niet slecht. Elisabeth heeft zich tot dus ver niets to verwijten, maar zij is enghartig. Uit deze tegenstelling rijst het dramatisch conflict. De rancune, die de macht krijgt, zegeviert in schijn, want Maria Stuart wordt onthoofd. In werkelijkheid zegepraalt do arge loosheid,' want Elisabeth wordt wegens haar vonnis over Maria Stuart verfoeit. Voor de afdeeliug Sihledam van de Vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat zal Maandag gO klaart a.s. in Musis Sacrum een voordracht mei lichtbeelden worden gegeven door den heer P. F. W. Mouton, onder-directeur van L. Smit en Co/s Internationale Sleepdienst te Rotterdam over: Het Nederlandsche zeesleep- en bergings bedrijf. Vrijdag - en Zaterdag wordt do laatste col lecte van Winteihulp Nederland in dit sei zoen gehouden. Morgen wordt in hoofdzaak langs do huizen," Zaterdag op straat een der bloemenspeidjes aangeboden om te animceren iets af to zondoren voor do vólksgonooten, die een zeer moeilijken winter achter zich hebben en daar nog steeds do gevolgen vau ondervinden. Het ziet er naar uit, dat de weersomstan digheden ditmaal minder ongunstig zullen zijn dan bij dè collecten van do laatste maan den. Dat kau de opbrengst ten goede ko men; in do eerste plaats omdat men nu minder bezwaar heeft op straat even te blij ven stil staan om het gevraagde offer dat in den regel niet groot is af te dragen en in do tweede plaats kan nu hot aantal collectanten en collectriees gvooter zijn! Wie hulp wil verleenea aan nied©metischon, die hot moeilijk hebben, door morgen of Z;o_ terdag met de bekende Winterhulp-bus er ofT uit te trekkeu, kan zich alsnog aanmelden aan liet bureau Winterhulp Nederland, Broers- vest 93. In een Gemeentelijke Kennisgeving in d.t blajl worden mededeeiingen gedaan omtrent de distri butie van kaarsen. In het Geref. Jeugdhuis is gisterimddag een druk bezochte ledenvergadering er waxen luim 80 leden aanwezig gehouden onder leiding van mevr. S. HoutmanNooteboom van den Ned. Christ. Vrouwenbond. Na een korle mleuling van de presidente, heeft ds. Wi. d e Graaf, Geref. predikant-aihier, gcspioketx ovei „Hoe moot ons standpunt tegeuovcx een nieuwe Bijbelvertaling zijn". Het Bijbelgenootschap heeft de nieuwe ver- taliuf? van den Bijbel op zich genomen. Het bizondexe "varx de/io vertaling is, dat zo is ondernomen door samenwerking van heel Pro- testant Nederland. De personen, die zitting hebben in de commissie, aangesteld door het"* Bijbelgenootschap, zijn uit vcrscliillonde pro testanlsehe kerken afkomstig. Do Bijbel beslaat uit boeken die geschreven zijn in het Hebieeuwseh en Arameoach, (Oude Testament) en in het Grieksch {Nieuwe Testa inent). De oudste bekende vertalingen zijn de Sep- tuagmta, gemaakt door 70 Joodsche geleerden, pl.m. 200 jaar voor Clxristus, en de Vulgata, door Hiéronimus, pl.m. 450 jaar na Cliristub. De Dultsche vertaling is tie van Luther. Dezo is in het Nederiandsch omgezet en uitge geven door Jacob van Liesveldt In 1037 kwam de Statenveitaling u.t op initiatief van de Dordtscho Synode, liet bizon, dere van deze vertaling is, dat zo recbtstreekscli uit den grondtekst is overgezet door een com- missie, aangewezen door de Svnode Het verlalen van den Bijbfel is zeer moeilijk; dit vloeit vooit uit verschillende factoren. Voor eerst beslaan de oorspronkelijke ban [schriften niet meer en loopon de afschriften vaak uiteen. Bovendien zijn de oorspronkelijke talon zeer moeilijk, en vereischcn veel studie. De taal. xvaa-m de vreemde taal omgezet moet worden, móet vloeiend loopen en gemak kelijk te lezen zijn. De he'.eekenis van de waaiden van onze taal is de laatste eeuwen zeer i crandexvt, vandaar dat er thans aan een nieuwe omzetting inderdaad behoefte bestoat. Het is een plicht, om hot woord van God, dat ingegeven worrit door den Heiligen Geest, zoo precies mogelijk weer to geven, opdat een ieder in staat is dit woord te lozen en te gaan lielhcbhqn. lii een ledenvergadering, die op Donderdag 23 April as. zal wordoix gehouden, zal dx. B. van Vliet, leider van het dis'rich consultatie bureau alhier, spreken over: Do strijd tegen de tubercxiloso. "Willy Derby's zilveren jubileum. Willy Derby vierde zijn 25 jarig jubileum als humorist op 5 Maart j.l hierter stede met een* vroolijke en bonte variété-avond. In enkele uren waren de toegangsbexvijzen voor deze voorstelling uitverkocht. Om eenter ook hen, die de eerste maal achter Ixe' net visch'en, in do gelegenheid te' stellen Willy Derby en zijn medewerkers in hun jubileum-program te zien optreden, komt het gezelschap Donderdag 2G Maart weer naar Schiedam, om in het Pas sage Theater een voorstelling te geven. Met don jubilaris treden o.a. op de 6 Btox, Ro land Wagter, Jan llagoort, Katinka Euster en Jan Ganzcbord. Op den Rotterdamse! eilijk is gistermiddag kwart voor één do wïolrijdster K P. aangereden door een vrachtauto bestuurd door J. II. K. uit Katwijk. De vvielrijdster, die een diepe snijwond aan het vo-orhoofd en qog lichte ver. wondingen aan gelaat en armen' kreeg, is per püiilie-auto naar baar huisdokter gebracht om behandeld te worden. Op den Viaaxdingcrdijk heeft een personrn- .auto, waarvan de bestuurder onbekend is go- bleven, een handwagen yan 11. P. de Ij. aanfereden. De schade bleef beperkt tot hot bleken van een paar ledige flesschen. Uit een loods achter i]o woning van L. A. G. aan de Julianalaan zijn tweo heerenfiet- sen gestolen. Op een werk in uitvoering aan den Bui tenhavenweg is ten nadeele van J. K. een electrische kabel van 30 M. lengte gestolen. M. S. uit Rotterdanr, die erg verlegen zat om suiker, heeft oen bon 218, waarop1 ons kaas verkrijgbaar was, trachten om te „tooveren" in een bon 213, waarop 1 K.G. suiker wordt verstrekt. S. dacht vermoedelijk, dat men te Schiedam minder uitgeslapen is dan in. Rotterdam en daarom probeerde hij zijn geluk maar hier ter stodo. Maar dat viel hem niet mee. S. liep subiet tegen de lamp en zat kort daarna reeds op het politiebureau. SCHIEDAM Monopoie theater 2.15 en 7.30 uur. Do eeuwige Jood. 19 Maart. Passage Theatev, half 8. Theo Uden Musmnn en zijn orkest. 21 Maart Musis Safrum, 3 'uut. Concert Lente- klanken en Jong Leven jVlaarding'-n). 22 Maart Musis Sacrum, 3 uur. Uitvoering - ML'LO-vexeen. N.1.0. 22 "Maart Kerk Ned. Prot. Bond, half 3. Vie ring le lustrum V.C.J.G. Opvoering Claudia Procla. 21 Maart Musis Sacrum hall 8. Toonkunstcon- eert. 25 Maart. Musis Sacrum, jflalf acht. Muzikale avond DVSS: Cor Coppooiso's orkest 26 Maart. Passage Theater, half 8. Tweede op treden Wxily Derby, i.v.m. zilveren ju bileum. 27 Maart Musis Sacrum half 8. Propaganda bijeenkomst N.C G.O.V. 28 Maart Musis Sacrum, half 8. R.T.G. Ont- sp;mmng. 29 Maart Musis Sacrum 5 uur. Tooneelvereen Eendracht maakt macht. 31 Maast Musis Sacrum. Concert De Lofstem 2 April. Tassage theater, 7.30 uur. Gem. Am- sterdnrnsch theaterbedrijf o.l.v. Cor v. d. Lugt Melsert. „Maria Stuart". ROTTERDAM Heden e.v.d Arena 2.15 en 7.30 u, Woreldstad Variélé. 21 Maart. Mtfseum Boymans, 3 uur. Ned.-Duit- sche KuUuurgemeenschap, Lezing Her mann Eris Busse. 21 Maart. Koninginnekerk, 3 uur. Concert Rolt. Philh. Orkest; solist Walther Gieseking (piano). BIOSCOPEN Capitol doorl. van 1.30 uur af. Moederliefde. Luxor 1.30, 3.45, 7.45 uur. De scheidingsreis Prinses 2.15 en half 8. De vxoólijke vrouwtjes In December van het vorig jaar heeft op de Oude llavcnbrug in Vlaardmgen oen aanrijding plaats gehad, die ernstiger gevolgen bon bob- beu gehad dan nu gelukkig hot geval is ge weest. Op do brug rceil de slagersknecht (j. V. uit Vlaardmgen in do richting van de West- havenplaats, Van do linkerzijde, van do kant van de visehmarkt dus, zwenkte op dat oogen- bhk een vrachtauto, bestuurd door de 19-ja- xige chauffeur W. F., v. d. H. uit Schiedam do brug op. In do bocht rernde de bestuux"- der zijn to groote snelheid couigsziiis af, met liet gevolg dat do wagen zijwaarts wegsliptc en do slagersknecht over het trottoir heen tegen do brugleuning drukte. Dank zij de te genwoordigheid van geest van den jeugdigen wielrijder, die bliksemsnel zijn beenen opge trokken txad, liep het ongeval zonder persoon lijke ongelukken af." Gisteren moest de chauffeur evenwel te recht staan. Primair was hem terx taste ge legd de linkerzijde van den weg boroden to hebben, subsidair dat hij, de omstandigheden m aanmerking genomen - liet was glad op straat en do bahdoa van de auto waren niet nieuw meer onvoorzichtig en te hard had. gereden en als gevolg daarvan op het brug dek geslipt was. 1 De getuigen het slachtoffer, een agent van politie en een voetganger, die maar juist van do aanrijding was vrij gebleven wa ren eensluidend in hun verklaringen, dat do chauffeur in de gegeven omstaudigixeden te snel had gereden; zij schatten de snelheid op 15 A- 20 k.m. Verdachte zelf zocht de oorzaak van het slippen m het geblokkeerd raken der voor wielen bij het afremmen. Daardoor waren de achterwielen op de ijzeren brugdreinpei uit gegleden. De ambtenaar van het O.M. achtte het pri mair ten laste gelegde we! bewezen, maar niet strafbaar. Aan hot subsidiair tenlasto gelegde is verdachte echter wel schuldig. Ilij 'vist dat hot wegdek glad was en zijn banden geen groevenmeer bezaten. Daarom had iiij de bocht langzamer moeten nemen. Spr. eischte f 30 subs. 12 dagen hechtenis. liet vonnis luidde f20 subs. 10 dagen hechtenis. Een andere chauffeur, die onvoorzichtig ge reden had, was W. v. V. uit Schiedam, die in de Bosboomlaan een tegen een lantaarnpaal geplaatste fiets vermorzeld had, toen hij zijn auto achteruit liet rijden. Do ambtenaar betoogde, dat deze overtre ding hoogst ernstig is. Wanneer do chauffeur niet goed achter zich kan kijken, moet liij niet achteruit rijden. In plaats van een fiets had hij evengoed een kind kunnen aanrijden. De eisch luidde f 15 subs. G dagen en het vonnis beliep fJO subs. 5 dagen. Het komt rtiet zoo vaak voor dat een voet ganger zich over zijn gedragingen op den weg dient Je verantwoorden. Dat komt omdat deze weggebruiker in hetsnelverkeer de minst be langrijke plaats inneemt. De juffrouw, dio te recht stond omdat zij onvoorzichtig den weg had overgestoke.., vprmda echter een uitzonde ring pp do algemtmno |ekhgheid van dezen regel. Voordat zij ue rijstraat was beginnen over to steken had zij, zooals men dat op de lagere school reeds leert, het hoofd naar links gewend. Daar dreigde niets en om ook andere eventualiteiten voor te zijn bespeurde zij vervolgens het rechts van tiaar gelegen ver keer. Daarmee hield zij zich echter "te lang bezig, zoolang dat tpen zij haar locht naar de overzijde eindelijk aanving, de situatie ter lin kerzijde zich weer radicaal gewijzigd had. Te barer ongunstc bovendien want, zoo zij het plastisch omschreef, haar gewerd een klap die naar haar overtuiging gemakkelijk eenige stee- nen uit de straat had kunnen slaan. Do fiet ser, die daarvoor verantwoordelijk was, heeft inmiddels zijn straf al ondergaan, maar ook de juffrouw zal er niet zonder meer afkomen, vond de kantonrechter. jj. „Hij heb andets veuls te hard gereje", meen de zij. „Houd u stil", bevat ds kantonrechter en bepaalde de straf op een gulden of oen dag. D© fitter S. F. de V. uit Schiedam was na 12 uur op het Plein Eendragt aangetroffen. Hij motiveerde zijn aanwezigheid aldaar mot een verhaal over een juffrouw, die< hij bijstand moest verleenen, omdat zij- niet in staat was zich zelf van den grond to verheden. Toch kreeg hij eert boete: f «I of twee dagen.' De ware toedracht kwam bij de behandeling van de volgendo zaak aan het licht. De juf frouw zelf, do 80-jorige J. v. d. H.in 't V. stond toen n.l, terecht voor het zelfde feit, Het bleek, dat zij beschonken een lokaliteit aan het Plein Eendragt veriaten had en na eenige passen buiten gedaan te hebben, mach teloos was ineengezakt. D© ambtenaar en ook de kantonrechter vonden het gedrag van de juffrouw allerminst to loven. Zij werd veroor deeld tot f 15 subs. 6 dagen hechtenis. Kleinigheden Vele kleinere zaakjes dienden voorts. Het rookverbod voor bioscopen 5n dit geval het PassagQ theater was overtreden door den kapper I. R. B. uit Rotterdam, die ecu rijksdaalder booto kreeg. Overtredingen van de verduisteringsvoorschrif ten voor rijwielen waren begaan door C, E. L. en W. T. J." H., uit Schiedam, J. C. S. uit Viaardingen en A. v. Mi uit Maassluis. Zij kieggn resp. f 3, f 5, f5 en, f4 boele. W. L. uit Vlaarilingen, die geen persoons bewijs bij zich had, werd tot f2.50 subs, eon iteg verooi doeld. Twee loden van den ordedienst waren niet verschenen, toen zij ats getuige waron opge roepen. De een, J. J. v. W., zal f 10 moe ten betalen, de ander, J. v. D, fö. Twee overtredingen van de leerplichtwet wer doft berecht. De mecder M. G. F L. werd tot tweemaal f 2.- veroordeeld en M. L., eveneens een moeder, tot tweo maal f 4. Het op heden versehenon Voedselvoorzie ningsblad bevat een verordening van de be drijfsorganisatie voor„veo'on vleesch, waarbij het voihandolen van ongemerkt rundvee woidt verboden. Met het registratiebcsiuit 1942 han del in. rundvee, dat in hetzelfde nummer Js opgenomen, vormt deze verordening een slui tend grj.jel, waardoor liet verrichten van frau- duleuzo handelingen met rundvee zeer za! wor den bemoeilijkt. Do verordening treedt 20 Maart 1912 in werking; "Tiet registratiebestuit 1942 handci iu rundvee is met ingang van 1 Maart j.i. in werking getreden. Do commissaris-generaal voor bestuur ea justitie heeft met ingang van 19 Februari 19)2 den lieór L. Buurman, wethouder voor sociale zaken te 's Gravenhage uit zijn iambi ontslagen. In aansluiting hieraan kan woulon mede gedeeld, dat de wethouder, uir. dr. S. de Vries n.„voorloopig \diens werkzaamheden zal waar nemen en dat aan dezen is toegevoegd do heer P, Kuiper, dio tot dusver belast was met do leiding van den socialen dienst van de Haagsche politie." Do heer P. Kuiper is mot in; gang van 1 Maart* 1942 benoemd tot hoofd commies in algemeenen dienst bij de gemeente secretarie en onder do rechtstieekscbe leiding van genoemden wethouder betast met allen werkzaamheden, weiko do bevordering van de verzorging der sociale belangen van. - de .-ge- nieente dienen. Ilij is daarbij** in hot kader' van door dgen voomoe'mden wethouder te stelten re gelen geftiachtigd, als zijn vertegenwoordiger op te treden. Ofschoon de in Duitschland- werkende ar beiders vóór hun vertrek derwaarts en ook op tiet tijdstip, waarop zij met verlof naar Ne derland terugkecren door do' daarvoor aange wezen instanties gewaarschuwd worden, dat zij hij hun terugkomst in Nederland iu het be zit moeten ziju van een verklaring waaruit blijkt, dat zij hun Duitsche 'distributiebeschei den hebben ingeleverd (Abmeldebeschèinigung/ komt het nochtans herhaaldelijk voor, dat dit voorschrift door de belanghebbenden niet in acht wordt genomen. Daardoor kunnen zij dan niet in aanmerking worden gebracht voor oen verstrekking van Nederlandsche levensmiddeien- bons gedurende den hier te lande dooi ge- brachten verloftijd. Teneinde dén betrokkenen dit ernstig ongerief te besparen, wordt nog dezo niet in verzuim to blijven. Dividend Uofterilainseli Droogdok Mij. - Do gisteren gehouden vergadering van com missarissen en directio van de Rotterdamscho Droogdok Maatschappij N*.V: te Rotterdam, heeft o.m. besloten, aannemende dat hetvoorstel tot verhooging van het kapitaal za! worden goedgekeurd, in do a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het divi dend over 1941 (over 1940 10 pCt.) to bepa len op 8 pCt. over het vergroote kapitaal en voor houders der bewijzen voor oprichters rechten, ovenals over 1940, f 400 per bewijs te bestommen, waarop voorloopig 1301 en bij het verkrijgen van do verklaring van geen be zwaar op de statutenwijziging nog f99 ral worden uitgekeerd. Itallaonsch weermachtsbericht Rome, 19 Maart. (Stefnm). Het Góüc Italiaan- sche weennachlsbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica niets van belang. Do luchtmacht was wedexomboven Alalia iu actie. Dxie vliegtuigen werden op den begancn grond vernield. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten acht vijandelijke vliegtuigen neex. Stockholm, 19 Maart. (DN.B). Do p'aalsvcr- vangende Biitsche premier, Attlco, heft gisteren volgens een bericht van „Svenska Dagb'adel" uit Londen in liet Lagerhuis meegedeeld, dat de geboete builenlandsche propaganda van En. geland voortaan onder hot Foreign Office zal ressorteeren. De minister van buUenlandsche zaken Eden, zal dixs de functie van* propa- ganda-chof op zich nemen. Het ministerie van voorlichting zat voortaan slechts aansprakelijk zijn voor de bestuurs. technische'zijdo der politieke oorlogvoering. _Dr. Diern, zaakgelastigde voor de buitenland, se'lio sportlfelrekkingen voor Duitschland en dr. Jeuscli, technisch bestuurder hebben een onder- houd gehad met den voorzitter van hot Itali aanse)! Olympisch Comité. Naast do sportbe- trekkingon tusschen beide naliox, werd ook de sportorganisatie in Europa besproken, waarhij (1e basis werd gelegd voor do stichting van een Europeesch Olympisch Comité. Voetbal. Hcrnics-D.V.S.'t Gooi. Zooais wij gisteren meldden zal de wedstrijd Hermes-D.V.S.*t Gooi hoogstwaarschijnlijk door- gaan. Uermcs-D.V.S. zal dan-als volgt verschijneni D. Verstraaten, d.; Th. Janse en C. Tette- laar, a.; M. v. d. Havo, A. v. d. Tuyjx en J. v. Buitenen, m.; li- Lengkeek, )L_Stolk, A. Janse, J.-IIoyster en. L. Bor'rani, v. Onlangs werd door de politie in de omgeving geconstateerd, dat van Groot-Schermer geconstateerd, dat een scligap werd afgélcverd, dat waarschijnlijk zou inaals met nadruk in overweging" (gegeven tens ^vorden geslacht. Een door controleurs van Het tijdsein if t „Volksche Wacht" heeft een hcemkunde-nummer uitgegeven, dat bizondorc. aandacht verdient. Heemkunde is immers tot nog toe een modewoord, waarbij men zich dik wijls slechts vage of verkeerde voorstellingen maakt. In drie artikelen worden achtereenvolgens be- handeld: Be'sociale'functie van de heemkunde. liet gezond maken en verfraaien van stad en land. Heeinkurj^e eu het onderwijs. Een heerscheou misverstand is, dat heem kunde een liefhebberij zou zijn, waarbij het gaat om curiositeiten ,van stad en land, of dat het een,onderdeel vau vroemdelingenpropaganda zÏÏu zijn, fii tegenstelling hiermede wordt do nadruk er op gelegd, dat de heemgedaehte een op voedende en een sociale strekking heeft en dat zij voor het gcheele volk van beteekenis is. Hot artikel "van mr. H. Reydon, „De so ciale functie van de heemkunde", wijst in dit verband op het gevaar van binnenlandsch „cosmopolitisms". Er is een groote vlottende bevolking, die nu weer hier, dan weer daar werkt en woont, die overal en nergens thuis is. De kinderen groeien op in een sfeer van vervlakking en karakterloosheid en missen daar door het besef van gebondenheid aan de ge- -meenschap en aan het eigen volk. Zij bljven forens in eigen heem. De schadelijke gevol gen, die dit heeft voor de maatschappij als geheel, zijn nauwelijks te overzien. Do heemkunde zal daartegenover het gevoel voor het volkseigens in grooto groepen van de bevolking tot herleving brengen en daardoor een tegenwicht vormen tegen Amerikanisme en cultureelverval. De heemkunde* zal één van de belangrijk ste peilers van het onderwijs kunnen zijn, waarbij men in het oog houde, dat zij niet is een leervak, naast vele andere vakken, maar een besstiouwingswijze, die allo andere vakken samenbindt en dus een tegenwicht vormt tegen da versplintering in de leerstof. Bij alle vakken zai men den band met het eigene, met hot heem kunnen leggen. Het artikel „Heem kunde en hot onderwijs" geeft dienovereen komstig een aantal richtlijnen en bespreekt de reeds op verscheidene scholen behaalde resultaten. Hierbij wordt in het bizondsr de nadruk gelegd op de zelfwerkzaamheid der leerlingen en op bet bezoek in klasseverband aan boerderijen, molens, werkplaatsen, fabrieken, havens enz. Over een en ander heorscht in onderwijs kringen nog veel verkeerd begrip, veelal ziet men nog niet de wijde perspectieven, d.c z.ch hieritj openen voor do vernieuwing van ons ondexwijs. Van den rijken inhooxd van dii ar-, tikel -noemen wij tenslotte nog een aantal suggesties over het kweeksehoolondexwijs. In do derde plaats wordt gewezen op de zorg voor het stads- en landschapsschoon. Degelijk en verdienstelijk werk is op dit go- bied reeds verricht door een aantal vcrecni- gingen, b.v. „Do vereepiging tot behoud van Natuurmonumenten", do" bond „liooiuschut' i, „Uendrick do Keyzer", „De Holltlndsche Me lon", ea. Het is echter noodig dit weer in veel grooter verband voort te zetten. Belangrijker nog is inlosschen, dat het stro ven der genoemde vereenigingen uiteraard be perkt bleef en beperkt moest blijven tot een betrekkelijk kleine groep van belangstellenden. Het werd nie-t godragen noch begrepen door liet gansche voik. Het is thans plicht, breed elagen der bevolking op to voeden lot een levend be- sof van eigen historie en traditie, en liun de oogen te openen voor de schoonheid van am bacht en volkskunst, van landschaps- en stads beeld. De gedachte za! gomeengoed moeten worden, dat het juist in dezen tijd van ver vlakking en geestelijke verarming, een primair belang is, dat het gevoel voor stijl, karakter en traditie weer levendig wordt. den centralen crisis contrflle dienst in samen werking mot do politie ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat twee beruchte smokke laars werden aangehouden,, die bij hun. ver hoor bekenden sinds September niet minder dan vijftig schapen frauduleus lo hebben ge slacht. Beide vei'dachten 'werden in voodoo- pigo hechtenis gesteld en zijn binnen een week veroordeeld tot resp. een jaar en een half jaar gevangenisstraf. "VTttdnwevTïn'*ca K\hondor pleogde meïnCed. Een weduwe jan een "in het najaar over leden caféhouder te Amsterdam, die uit de nalatenschap van haar man, met wien zij niet in gemeenschap van goederen was getrouwd, ■ge' t en sieiaden had achtergehouden, hoewei 'zij don kantonrechter onder cede had ver klaard, dat zij niets verduisterd^ had, weid gisteren door de rechtbank te Amsterdam tot weken gevangenisstraf veroordeeld. De officier vap justitie had zes maanden geüischt. -~4) - - Medegedeeld door de Amsterdamsche Bonk N.V. Vrij dtxxkko bandol. Vaste markt. Ifooger koerspeil. Nederlandsche beleggingen goed prijs houdend. i KOERSEN OP 19 MAART 1942 V.K. HEDEN 99 99 l/h- »/16 1008/j 1007."/i, II rn.b.f,, 1011*h» 104'%, OBLIGATIES Staatsleentngeri Kederland 3i%Ned.'41 4% 4% 4% 3% 3% 8-8) 2£°' 98% 93% 96% 79 84'/, 82% 117 80 124 '40 II '36 '37 '88 N.W.S. Ned. Cost-lndlë 3% Ned.-Indië 1937 3% Ned.-Indié '37 A AANDEELEN Banken Kol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned, Handetmij. Industr. Qndern. (Binnenland) - AJg. Kunstzijde Unie !j3 VanBerkel 134 Gert. Calvé412 Centrale Suiker 237 Ned. Fokker 482 Lever Bros Unit. 451 /e hjed. Ford Philips Gloeit. GriK 2587e Petroleum Dordtsche Petr208% Kon. Petr. Mij28b% Rubber Amsterdam Rubber 444 Bandar Rubber 12L Deli Batavia Rubber 421 Kendeng Lemboe 426% Oostkust Serbadjadi Ver. Ind. Cult. Ond. 108 Suiker Handelsvor. A'dam 288l/a Javasche Cultuur 444 Ned.-Ind. Suiker - Unie 448 Ver. Vorst. Cultuur 13% Tabak Deli Batavia 128 Deli Mij. 165 Senembalt 1287. Scheepvaart: Holl.-Amerik. Lijn 127% Java-China- Japan- Lnn 100% -K.N.S.M. Nat. Bet. 161»/, Kon. Paketv.-Mij... 161 Ned. Schecpv. Unie 186 Rotterd. Lloyd 120 Stoomv.-Mij. Ned.,. 120 100'%, 100''/,, 98% 9315/ie 96%- 19V8 120'/, 180 153%- 185%— 118%- - 47.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2