€®st®ll§s STADSNIEUWS De N.S.V. tl kracht I Laatste Nieuws Maandag *13 April 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT Het Mathenesser Sport park En het^ Excelsior terrein Inlevering van bon P van de textielkaart ook bij den banketbakker Brandstofbonnen inleveren vóór 15 April Extra winteruitkeering aan werkloozen verlengd Tentoonstelling scheepsmodellen Verloren en gêvonden Dieven door dieven verjaagd Een inbrekersbende ingerekend De plichten van ziekenfondsleden Schiedamsche Reddings Brigade Baf lukt sa©©It schuimende TANDPASTA HI0ED 5 ELMyjkN-PROQüEU Uitreiking bonkaarten Vitamine tabletten Burgerlijke stand Personeelsver. „Gusto" Agenda Zondagsarbeid in de mijnen De grondgedachte. Een groote, opvoedende Aanvallen aan het. Oostfront afgeslagen Zware.verliezen van de Britsche luchtmacht De algeheele bezetting van Bataan Radionieuws Student en Arbeidsdienst BËtJUS VAM AMSTERDAM 4°/ó 67, Gisteien hebben verscheidene vereenigingen voor het laatst gespeeld op het Malhenesscr Sportpark en ook hel hoofdterrein van de R. K. Sportvereeniging Excelsior is van heden af niet nicer in gebruik. De betrokken ver eenigingen hebben de vorige week bericht ont vangen, dat met ingang van 15 April a.s. be doelde terreinen voor de sportbeoefening niet langer in aanmerking komen. Van het Mathenesser Sportpark worden twee terreinen voorioopig nog gebruikt en ook het 2 g. hockey-veld van Excelsior blijft nog ge spaard. Op de terreinen, die het dichtst bij den Parallelweg liggen, komt een dijk te liggen en het overschietend deel van deze velden wordt geschikt gemaakt voor dijn aanleg van tuintjes. Voorioopig zal Excelsior op het Feestterrein in het Volkspark worden ondergebracht, maar dit terrein is voor voetbal totaal ongeschikt en bovendi»!! 13 het voor de bewoners van do Stadhouderslaan, wier panden aan de ach terzijde van het Feestterrein grenzen, verre van aangenaam vlak achter hun deur een sportterrein, met de onrust, die daarmee in- haerent is, te krijgen. Ook de wielerbaan is ten doode opgeschre ven. De laatste wedstrijd is daar het vorig najaar reeds verreden! In aansluiting op het in ons blad verschenen bericht betreffende distributie van versnape ringen kan nog worden medegedee'd, dat zij, die een versn.ipernigsk.iart wensoben te ontvangen, bon P van de icxlielkaart, behalve bij bakker of kruidenier, uiteraard ook bij hun banket bakker kunnen inleveren. Het blijkt dat velen, die nog beschikken over geldige brandstoffen bonnen, deze niet hebben ingeleverd bij hun kolenieverancier. Daarom vestigen «ij er de aandacht op, dat deze bonnen hun geldigheid per 15 April, dus a.s. Dinsdag, verliezen, indien zij vóór dien datum niet bij den leverancier zijn ingeleverd. Op bonnen, die vóór 15 April bij den brand- stoffeuhandelaar worden iugeleverd, zal in elk geval ook na dien datum worden geleverd. Het is dus raadzaam geldige bonnen, die men nog in zijn bezit beeft, nog tijdig af te leveren V aan den handelaar bij wien men al3 verbruiker is ingeschreven, ook al zou die op -het oogen blik niet over voldoende oorraad beschikken. Zooals reeds werd gepubliceerd, mag echler na 15 April op bon „08 HK" geen turf meer worden afgeleverd? De secrel&ris generaal van sociale zaken heeft de extra winteruitkeering aan ondersteunde werkloozen met een week verlengd. Ook over de week van 12 tot eri met 18 April zal dus nog een extra winteruitkeering van 10 pet. resp. 15 pet. (al naar gelang betrokkenen al dan niet eten uit de centrale keukens betrekken) aan de ondersteunde werk loozen worden toegekend op de wijze, als in den afgeloopen winter is geschied. i De tentoonstelling van modellen van sche pen, gebouwd op Schiedamsche werven, dio in hot Stedelijk Museum wordt gehouden, blijft de belangstelling trekken. Gisteren waren er weer 600 bezoekers; in ruim een week wer- den 2800 toegangsbewijzen verkocht. Vooral jongens van 14 tot 20 jaar blijken groote belangstelling te hebben voor het ten toongestelde. Op niet-drukke uren kan men er bijna altijd wel een paar aantreffen, in aandachte beschouwing van de technische won deren, op Schiedamsche werven gewrocht. De gedurende de in -het tijdvak van 4 tm, 10 April 1942 gevonden voorwerpen zijn op werk dagen tusschen 1 en 2 uur aan het politie bureau terug te bekomen. Diverse sleutels, ceinteurs, handschoenen en wanten, portem. met inh„ sportportem., bruine hinderhoed, schoolétui met inhoud, kindermuts, wollen kindermuts, persoonsbewijs. Bij vinders; Grijze wollen want, A- v. d. Bos, Amalia van Sofmsstraat 8a; 2 coupons gor dijnen, C. M- Dons, P. Potterstraat 21; paar g1a heerenhandschoenen (gevoerd), A. J. Cla- zing, Gustostraat 30b; zilveren damesarmban H. van V/ieringen, Brugmanstraat 51b; kinder- taschje met portem., M. Florijn, Bagijnhof 16; zwart beursje met inhoud, L. van Asperen, A. Alb. Thymstraat 87a; legitimafiekaart, A. Lucassen, Newtonplein 3b; glacé kinderhand schoen, G. Holleman, P. Potterstraat 45b; sleu tel, T. Broekhuizen, Lekstraat 40b; nappa kin- derhandscho-i, T. Brouns, Raam 28b; vulpen, J. B. Kamp, Pr. Mauritsstraat 34; gouden zegel ring, J. v. d. Steen, Rozenburgschestraat 14a; bruine damesportem. met inhoud, W. Lagen dijk, Burgem. Knappertfaan 196; kinder-collier, A. Pil, Tollensstraat 37; paar heerenhandschoe nen (glacé), T, van Wieringen, Huijsmar - straat 11. Houten schot van auto, politiepost Buiten- havenweg; zakdoek met geld, G. Janse, Roos beek 6; jongenspet, F. Berkhout, Rembrandtlaan •14; idem, \V. Kooijman, Pieter de Hooghstraat 23b; damesportemonnaie met inhoud, Romein, Frans Halsplein; nikkel damcsarmbandhorloge, A. Marks, Nieuwe Haven 25; zilveren arm band, S. v. d. Lende, Graaf Florissiraat 2; pakje margarine, J. van koenen, VV. Brou wershaaf 33; B.KS. sleutel mei ring, L. A. van Geloven, Tielman Oemstraal 22; blauwe werkkiel met badhanddoek, P. Heijster, Boer- havepleïn 13; glacé dameshandscboen, A. Putter, Lange Haven 70; moer van rijtuigwiel, A. Vlug- man, Vlaardingerweg 5, Kethel; huissleutel, J. de Visser, Schiedamscheweg 55, Kethel; glacé dameshandschoen, M. A. van Leeuwen, Een- drachtstraat 5b; dameswant, A. Brok. Singel 132/13; portemonnaie met geld en - bonnen, L. P. Reusen,Buijs Ballotsingel 4; portemon naie met inhoud. 3. Malta, Hoogstraat 49; jachthond, M. Zwaerdens, Raam 22/6; jon gensjasje, li. v. d. Boor, Vlaardingerdijk 67. Indien een gevonden voorwerp door eea eige naar bij een vinder wordt afgehaald, wordt meeledeeling verzocht aan het politiebureau, Tel. 69333. In aansluiting op de reeds Zaterdag ge melde inbraak in de Branderssteeg, waarbij een drietal daders op heeterdaad werd bclrapt, kan nog gemeld worden, dat deze zaak een grooteren omvang heeft aangenomen, dan aan vankelijb werd gedacht, waarbij de komische noot niet ontbreekt. Toen de rechercheurs zich in hun schuilplaats bevonden, was het hun reeds opgevallen, dat kort vóór de arrestatie, 'door eenigo personen aan de deur van hel bewuste pakhuis ge morreld werd, waarna zij plotseling overhaast verdweuen Direct daa'.op verschenen de thans gearresteerde inbrekers en de rechercheurs kon den niet anders denken, dan dat zij aanvan kelijk gestoord warén geworden. Uil de vcr- hooren kwam al spoedig vast te staan, dat zij er echter op den bewusten avond slechts één keer geweest waren en de daaruit ge trokken conclusie, dat er dus nog een com plot aan het werk geweest was, bleek juist ie zijn. Een en ander leidde tot de arresta tie van niet minder dan vijf andere ver dachten, nJ. den 18-jarigen J. H. B, den 18-jarigen J. de W., den 19-jnrïgen J. P., den 18-jarigen M. K. en den 18-jarigen M. v. S. Van S, ~B. en P. hadden ook een bezoek aan het pakhuis willen brengén, doch zij hadden op de nadering van de reeds eerdér gearresteerden, de vlucht genomen, denkende, dat er „onraad" was. Het zeldzame feit heeft zich dus voorgedaan, dal twee onafhankelijk van elkaar werkende ploegen op èén en den- zelfden avond het oog hadden laten vallen op hetzelfde pakhuis. Als dit op een film vertoond zou worden, zou het publiek waarschijnlijk de schouders ophalen. Het verdere onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de genoemde inbrekers in ver schillende combinaties reeds eerder verscheidene inbraken gepleegd hadden, niet alleen in het genoemde pakhuis, waar zij drie keer een flinke hoeveelheid gedistilleerd weghaalden, doch ook in een melkfabriek aan de Westerkade, waar zij boter, kaas én room, en een klein bedrag aan geld buit maakten. Verder werd aan een suikervverkfabriek een bezoek gebrachl, met als resultaat een opbrengst van 66 K.G suiker, terwij! bij een inbraak in een water" siokerij zeep, tabak, margarine, sigarettenpajiier, koffie, gortmout, een rijwielband en een bedrag van ongeveer f10 gestolen werden. Alle dieven zijn in het politiebureau in gesloten. De persdienst van hot N.VV. schrijft ons o.m.: Het blijkt, dat zich bij de uitvoering van het ziekeiifondsbesluit nog stec-ds gevallen voordoen, welke tot moeilijkheden aanleiding geven. Veelal verkeeren de verzekerden in de meening, dat de minder bevredigende gang van zaken aan de houding van liet ziekenfonds moot worden toegeschreven. Men geeft zich echter te weinig rekenschap van het feit, dal ook op de verzekerden een bepaalde verant woordelijkheid rust en dat door hen de gegeven voorschriften moeten worden in acht genomen, alvorens zij hun rechten kunnen laten geldon. Dikwijls komt liet voor, dat kostbaie be hacdelingc.' worden aangevraagd of drre kunst, midde'en werden „ansrese! aft, zonder dal men zich tevoren met het fends, dat de kosten zal moeten dragon, in verbinding heeft geste'd ten einde de vereischte machtiging te verkrijgen. Wordt dan later door bet fonds terecht be zwaar gemaakt, de gemaakte kosten te ver goeden, dan b'ijkt dikwijs, dat door den ver- zekerde meer onkosten zijn veroorzaakt, dan het geval ware geweest, indien hij slechts do een voudige vooiscbnften h.id opgevo'gd. In vele. gevallen wordt geen overeenstemming bereikt en legt men de kwestie '.er b'slisvng voor aan den commissaris, belast met lick toezeht op de ziekenfondsen. Hoewel van die zijde tot nog toe de ruime opvatting werd gehuldigd, dat aan de verzekerden eenigen tijd moest worden gelaten, om van hun verplichtingen op de hoogte te geraken, mag nu het zieken fondsbeslnit reeds vijf maanden van kracht is redelijkerwijs worden veronderste'd, dat daartoe thans voldoende gelegenheid heeft be staan. Mochten zich dan. 'ook in do toekomst nog verdere moeilijkheden voordoen, dan zal bij de beoordeeling daarvan allereerst worden nage gaan, of zij wellicht zijn ontdaan doordat de verzekerde zich aan de ojp hem rustende verplichtingen heeft onttrokken. Biijkt dit,het geval te zijn, dan zal hij voor de nadeelige gevolgen daarvan aansprakelijk worien gesteld. Voor zooveel ncodig wordt hier nogmaals de aandacht gevestigd op de gedrags'rjn, we'ke verplicht verzekerden hebben te vo'gen. De opneming in een ziekenhuis kan affden plaats vinden op medische aanwijzing en on- der toezicht vanwege het bestunr van het ziekenfonds of van den controleerend genees heer. Wanneer dus de huisarts de opname noo- dig acht, moet het fonds hiervan in kennis worden gesteld. Zooab is .bepaa'd, is de verzekerde vrij in de keuze van zijn arts. Dit heeft aanleiding gigeven tot de veronderstelling, dat men zich tof iederen willekeurigen arts kan wenden. Uitdrukkelijk wordt h'er nogmaa's gewezen op het feit, dat de keuze zich alleen bepaalt tot de aim het fonds verbonden artsen. De verstrekking van apparaten en knastmid delen (brillen, kunstoogen, breukbanden, enz), geschiedt uitsluitend na machtiging vanwege het fonds of van den confroleerend geneesheer Alleen wanneer a'le belanghebbenden zich rekenschap geven van hel feit, dat de sociale wetgeving naast rechten ook plichten keit, kan worden verwacht, dat de beoogde "verbeteringen lot hun recht komen. Onder auspiciën van het Centraal Bureau voor het afgeven van het eenheids-diploma voor eerste hulp bij ongelukken, zijn Zaterdagmiddag leden van de Schiedamsche Reddingr, Brigade geëxamineerd door dr. A. H. v. d. Berg en dr M. v. Herwaarden uit Rotterdam. De geslaag den ïijri de dames: R, Blazer, T. Hamerslag, E *M. M. Heilmann, H. W. Kemp en M. G. A. Visser en de heeren J. Groeneweg, D. Kers, G. 3. Mak, 3. de Zeeuw en D. v. Zei len.. Afgewezen werden 3 eamlidaten. De volgende personen zagen hun diploma met 2 jaar verlengd: mevr. C, L. SimonsSoetrrs en de heeren D. W. Arbouw, A. Bras, R. Figee, Th. v. d. Linde, J. Reurilng, D. Rolaff en B. Versteeg. Fiets weg. Uit een rijwielstalling' aan de Galileïstraat mist M. S. zijn fiets. Dorst? Op aanwijzing van een kellner vau het Mono- pole Theater heeft de politie den jongen H. J. v. V. aangehouden, die Zaterdag met nog vijf andere jongens 12 flesschen gazeuse had gestolen. »-.u a Die boot is te groot voor het haventje. Hij "komt er nooit binnen. Welke voorstelling bedoeld Is, om u duidelijk te maken, dat de groote schuim- bellen van gewone tandpasta's onmogelijk in de kleinere hol ten van het gebit kunnen dringen Poets toch met Castella Tandpasta. Onderden invloed van het ingredient Perldon worden dan schuimbelletjes gevormd, klein genoeg om in elke gebitsholte te dringen, die vroeger onbereikbaar bleef! fn het lokaal Broersvest 95 worden tusschen 9 en 12 uur v.ra en van half 2 tot 5 uur n.m de nieuwe bonkaarten 5e periode 1912, en aardappelkaarten en zeeptonnen voor kin deren tot en met 7 jaar uitgereikt De distributiebescheiden zuilen, onder over legging van alle distributiestamkaarten eu daar hij behoorende inlegvellen, worden uitgereikt aan hen wier geslachtsnaam begint met VerdWa op morgenWe, X, IJ en Z op Woensdag 15 April en IIHoo op Vrij dag 17 April. Wie om gewichtige redenen zijn beurt heeft laten voorbijgaan, kan de distributiebescheiden op Zondag 12 April van 12—2 uur afhalen Op de Woensdagen 15, 22 en 29 April a.s. des namiddags van 2—4 uur bestaat in den po litiepost Buitenhavenweg nog gelegenheid tot het afhalen van vitamine-tabletten voor kinde ren. Geslaagd. ..In Dor.,.Haa«.•^ij-v.goslaaad voon. het. lïivèoma coupeuse, de dames mevr. A. Kueppers en mej J. v. Gent, beiden leerlingen van mej R. V ser. Geboren: 10 April. Maria Margaretha Liduina, dochter van L. J. Wennekers en J. J. den Brin- ker, Dr. Nolclstraat 1. 11 April. Willy Jozef, zoon van A. Leerent- veld en P. H. Kramer Freher, Geervüetscbe straat 16. Helena Cornelia, dochter van J. M. Crama en [1. C. Iüoos, Boerhavelaan 1. Overleden: 9 April. J. G. J. Pompe, 61 jaar, Rotterdamschedijk 82b. 10 April. M. Lemsom, 57 jaar, Vondellaan 4 Zaterdagmiddag heeft de personeelsverecnj- ging „Gusto" in Musis Sacrum een middag be legd, die naast een oulspanueud. tevens een ontwikkelend en cultureel karakter droeg. Do voorzitter, do lieer K. L i e b e e k, drukte dit in zijn openingswoord reeds uit. Nu hot hou den van feestavonden door omstandigheden als de verduistering en het dansverbod voel van haar aantrekkelijkheid heeft ingeboet, heeft het besluur gemeend de middag bijeenkomsten van dergelijke avonden toch te moeten onderschei den door hen een leerzamen inslag tc geven. Het opvoedende element was dilrnaa! gelegen in do vertoon ing^ van enkele films van de ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat", waaronder do zeer interessante film „Schiedam, licte het leeft en wérkt". Daaraan vooraf ging oen film over de zoutwinning te Boekoloo door de Kon. Nod. Zoulindustric en tot slot draaide een filmpje „Twee volken spreken", dat do cultu- rqele en economische banden tusschen de vol ken onderling aanstipte. Rond dozo leerzame kern logde het uitste kende orkest van de vereoniging „Gusto's Amu sements orkest", een ontspannyyule entourage. Do miirici speelden oa. een potpourri van Wcensclie walsen, dio zoor in don smaak viel. Zoowel de „ontspanning" als do „ontvvikko lang", werd door de talrijke aanwezigen de zaal was geheel gevuld geapprecieerd. SCHIEDAM Passage Theater, 2.15 en 7.30 uur. Congo Ex pres. Monopole Theater, 2.15 en 7.30 uur. De ge luksvogol. Heden t.m. 18 Apgl. Atelier voor Binnen huiskunst, Lange Kerkstraat 34. 10— 12 en 25 uur. Schilderijen-tentoon stelling Gerrit Splinter. v lieden tot en met 25 April, 10— 5r uur. Stelelijk Museum. Tentoonstc 1 iug van modellen van schejien op Schiedamsche .werven gehouwd 16 April. Passage Theater, 7.30 uur. Nod. Zangers Konsle. ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena, 215 en 7.30 u. De Komedi anten. „Nachtdienst". (Zond. 2, 4 30 en 7,30 u Heden tot 19 April, Raidhuis 10—6 uur. Ten toonstelling: Bimstecn, goud der zee. >13 April. De Kleiile Comedie, .half 8. Nelly en Alfred üillmann en Henry Em- melot. BIOSCOPEN Capitol, doorl. van 1 30 uur af. Kellnerin Anna. Luxor, 1 30, 3 45, 7 45 uur. Quax, de brokken piloot. Prinses, 2.15 on half 8 Nanette. Het personeel van de mijnen,, het bovon- grondsche zoowel als het oiukrgiondsche, moet thans één Zondag in de maand normaal aan het werk zooals op gewonen, dag. x Voor degenen, dio willekeurig dezen Zon dagsarbeid verzuimen, is, volgens de Tolthans do boete verhoogd en gebracht op één dag loon. Zij, die arbeiden, zullen, behalve de 100 pet. verhooging van het dagloon, voor zoover" zij "in" den 1öop"vaii" cto* maand "geen verzuïmdicnst hebben, bovendien extra-rmtsoe- nen levensmiddelen ontvangen. De ondeigrond- seho mijnwerkers zullen 2 '00 gram brood en 450 gram vlceschworst, gelijk slaando met 600 gram vlcescb met been, extra ontvangen, ter wij! do borcngrondsche arbeiders, die dien Zondag werken en geen verzuimdiensten krij gen in April, de helft van deze hoeveel heden extra ontvangen. De arbeiders, die komen werken, zullen si garetten kunnen koopen, terwijl zij verder nog de keuze hebben tusschen pralines, ingemaakte visck of een kwart liter jenever. Zeer veel heeft men reeds hooren spreken over de N.S.V., de National-Sozialistische Volkswohifahrt, de groote, alles omvattende so ciale instelling in Duitschland, doch weinig weet men van de gedachte, welke aan deze instelling ten grondslag ligt. Deze grondgedachte toch is wel zeer verschillend van die, waarop de so ciale instellingen in andere landen gebaseerd zijn. Het best kan men haar karakteriseeren met een woord van den rijksleider, der N.S.V., Qber- befehlsleiter Erich Hilgenfeldt: „Ons werk is niet passief, doch wordt öezieid door den heroïschen geest van den strijder. Wij zien den enkeling niet als den zwakken ontvanger van aalmoezen, doch als een mensch in wien krach ten rusten, welke gewekt en gesterkt moeten worden. De N.S.V. wil degenen, waarvoor zij als so ciale instelling heeft te zorgen,' opheffen en be reid maken den strijd des levens manmoedig tegemoet te treden. Het materialisme meende, dat voor den hulpbehoevenden mensch aalmoezen voldoende waren, doch het zag niet, dat men door 't geven van aalmoezen den mensch zwak maakte. De N.S.V. staat op het standpunt, dat het plicht is van den enkeling op de bres te staan voor de gemeenschap. De idee van de volksgemeenschap moet uitgangspunt en tevens ook doel zijn van het werk der N.S.V. Zij wil niet 'louter aalmoezen geven, doch veel meer, door den behoeftige te helpen, hem duidelijk ma ken, dat hij de plicht heeft voor deze hulp, wel ke hij van de gemeenschap van het volk ont vangt, zelf zijn taak in de gemeenschap te ver vullen. De -N.S.V. zooals zij thans bestaat, is ont staan uit een organisatie van de N.S.D.A.P. vóór de machtsovername. Deze organisatie had ten doel de partijgenooten, die in den strijd ge wond waren of om hun lidmaatschap vervolgd werden, daadwerkelijk te steunen. Op 3 Mei 1933 bepaalde de Éührer, dat de N.S.V. de eenlge partij-organisatie was, welke zich bezig mocht houden met de problemen van volkswel vaart en soclaie voorzorg. De nieuwe organi satie kreeg thans dezware taak op de schou ders, te bewijzen, dat de natiouaal-socialistische wereldbeschouwing beter tn staat was op so ciaal-politiek gebied Iets tot stand te brengen, dan wat men vroeger had weten te bereiken. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 13 April. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj viel de vijand na de zware verliezen van den vorigen dag slechts hier en daar met vrij zwakke strijdkrachten aah. Alle aanvallen werden afgeslagen. Aan het overige deel van het Oostelijke front werden hier en daar aanvallen van vrij sterke strijdkrachten afgeslagen. Bij een door troepen van een gemotoriseerde Duit sche divisie infanterie uitgevoerden verras- sendon aanval verloor do vijand 630 go-" vangenen, 1.000 dooden, 3 pantserwagens en 40 mitrailleurs. In den centralen sector van het Oostelijke front ondersteunden formaties gevechts- en jachtvliegtuigen de operaties van het leger met bfzondere uitwerking. In Lapland leed de vijand in de afgeloopen dagen bij succes volle verkenningsaanvallen hoogc, bloedige verliezen. Gevechtsvliegtuigen hebben de ha ven-installaties van Moermansk met goede uitwerking aangevallen. In Noord-Afrika wedcrzljdsche activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Britsche i autocolonnes werden met succes gebombar deerd. De zoowel overdag als 's nachts voortgezet te aangevallen op de militaire installaties vliegvelden op het eiland Malta veroorzaak ten nieuwe vernielingen in de doelen. Duitsche jagers en de luchtdoelartillerie schoten overdag aan het /Kanaal, In het Noord-Dultsche kustgebied en voor de Noorsche kust 15 vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben in den af geloopen nacht West-Dultschland aangeval len. De burgerbevolking leed eenlge verlie zen aan dooden en gewonden. De luchtdoel- artillerie on nachtjagers schoten 9 der aan vallende vliegtuigen neer. Majoor- Haase, commandant van een batal jon pioniers, heeft zich met een onder hem geplaatste gevechtsgroep tijdens wekenlange succesvolle verdediging van ten hevig om streden steunpunt bizonder ohdeschciden. Een in het Westen gestationneerd jaebteska- der heeft gisteren overdag zijn duizendste overwinning in delucht behaald. Tokio, 13 April. (Domoi). Het Japansdie hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat de Japansche strijdkrachten Zaterdag het schier- eiland Bataan geheel hobhen bezet na een algemeen offensief van acht dagen. 0e hoofd macht van don vijand, die hardnekkig tegenst md had geboden, word volkomen vernietigd. Do persdienst vau" den Ncderlandsclien Om roep meldt: Do lieer R. van Dolden, lions-c-hef van de aideeling hoogctc onderwijs van het departe ment van opvoeding, weienschap on kultuurbe- scberming zal morgenavond om 19.15 uur over den zender Hilversum I spreken over het on derwerp „Student en Arbeidsdienst". Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. 3% S-81 Thans zijn bijna negen jaar sinds dien verïoo- pen en wat in dezen tijd tot stand werd gebracht, verdient zeker aller bewondering. Het gezin Van de N.S.V. gaat een groote, opvoedende kracht uit voor het gehcele Duitsche volk. Zij heeft een gemeenschapszin geschapen, waardoor een wederkeerige achting is ontstaan tusschen bezittende en bezitlooze. Niet de individu staat in het middelpunt .van de belangstelling, zooals dit het geval was bij marxisme cn liberalisme, doch het welzijn van de gemeenschap. Bizondere belangstelling wordt ge wijd; aan de-kleinste ge meenschap in den staat, n.l. het gezin. In 1933 kreeg de N.STV. tevens de opdracht het winterhulpwerk tc organiseeren. Op dat oogenbhk telde het Duitsche volk 17 millioén hulpbehoevenden, waarvan 6 millioén werkloo zen. Dit is wel het beste bewijs, dat de sociaal- economische politiek, welke tot dan toe werd gevolgd, niet juist was. Alle pogingen, hierin ver betering te brengen, waren mislukt. Nu riep- de Fiihrer het Duitsche volk op, zichzelf te hel pen. De groote nood, waarïn-het volk was ge- j-aakt, kon slechts uit den weg "geruimd worden, wanneer allen medewerkten onder het motto: Een voor allen,mallen voor een". De Fuhrer stelde den eisch, dat niemand honger of koude zou mogyn bjden. Op 13 September begon de N.S.V. met het voorbereidende werk en vier weken later stonden in het geheele rijk ander half millioén vrijwillige medewerkers, aangetre den om te helpen en eind October werden de eerste gaven onder de behoeftigen verdeeld. Meestal waren dit gaven In natura: kleeding- stukken, schoeisel, levensmiddelen en brand stoffen. Sedert dien is een einde gekomen aan den grooten materieelen nood in Duitschland..Toch wordt het werk van de winterhulp voortgezet en de opbrengst neemt van jaar tot jaar toe. Bracht in den winter 1933—1934 het W.H.W. 358.136.000 rijksmark op, in den winter 1939 1940 ls dit gestegen tot 680.717.000 rijksmark en tot 984.065.958 R.M. in den winter 1940— 1941. Een groot d- el van deze Inkomsten wordt be steed aan het hulpwerk „moeder en kind" «u voor de volksgezondheid. OBLIGATIES Staatsteeningen Nederland Si% Ned.'41 '40 I II in. '40 II *86 '37 '88 N.W.S. Ned. Oost-lndlë 3% Ned.-Indié 1937 3% Ned.-Indié '87 A AANDEELSH Banken Kol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned. Handolmij. Industr. Ondorn. (Binnenland) AJg. Kunstzijde Unie Van Berkel Gert. Calvé Centrale Suiker Ned. Fokker Lever Bros Unil. Ned. Ford Philips' GloeilG.B. Petroleum Dordtsche Petr.2501/, Kon. Petr. Mij. 28G3/e Rubber Amsterdam Robber m'/t Bandar Rubber Deü Batavia Rubber 144 Kendeng Lemboo 1381/, Oostkust Serbadjadi -92 Ver. Ind. Guit? Ond. 130 Suiker Handelsver. ■«A'dam 272 Javasche Cultuur 136 U Ned.-Ind. Suiker Unie 168l/i Ver. Vorst Cultuur 88s/8 Tabak Deli Batavia Deii Mij Senembah KOERSEN OP 13 APRIL 1942 V.K. HEDEN 997i« 98'%,— "9%, 1007,,— 100'/e 10015/i« 1017. 100% 100»/,, I007„ 100%, 987, 99 98l7i# 937,- 967, 967,,- u/w 77'/, 77%, 88% -86% 188% 83% 188 166% 142% 120% 216 ;„167% 825 288l/j 88% 86 188% 33% 182 155%— 8 144 6% 120%2 253 220 166 70 8'25 286%— 90 254 286%- i 96% 179%84 150 141 4 134 6 99% 91 270%- 164 150 178 169% Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 142 Java-China-Japan- Lijn 127 K.N.S.M. Nat, Bez. 181% Kon. Paketv.-Mij... 186 Ned,. Seheepv. Unie 169 Rotterd. Lioyd 144 Stoomv.-Mij. Ned... 143% 1687, 84 - 148 - 178 - 1587, EO 80 144 8 129 181%- 27. 190 171 67, 1477» 1471/. Hoofdredacteur en stadsnieuws: M. Stavcaga, Schiedam; buitenland: G. J. Lensink, Den Haag,' binnenland: D. Maltha, Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2