illiiliii STADSNIEUWS Laatste l*Ii@uws Verlenging verkoops verbod van serviezen e.d. Agenda Kunst te» etenscKap Barnabas von Geczy "Kraan gekanteld Gemengd üieisws Sport buitenland Wapenfabriek te Sta lingrad gebombardeerd positie der bolsjewieken Donderdag 23 April 1942 SCHIEDAMSGHE .COURANT Pag. 2 De noodzaak van distributie van huishoudelijke aardewerk Wat dit verkoopsverbad omvat Rantsoeneering volgens basistoewijzing Distributie Glaswerk De getallen op de stamkaart Commandant brandweer Commissie van toezicht op het bewaarschoolonderwijs Êlectromotorenverordening Personeel Gem. Openb. Leeszaal Diefstallen D OBEUv^NP iJïfc8NENLA£|l> Verbod tot verhandelen en afleveren van stroovlas Optreden in Capitol Vier dooden "en een gewonde Een zeepdief Naar de ,40.000 Voetbal. Sparta—Xerxes 4-2 Tabaksdieven en -zwendelaars BEURS VAN AMSTERDAN mi- 4%- xoovV 100%;- Deli Batavia 147 Deli Mij. 178 Senembah 1517»" Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 154 Java-China-Japan- Lijn 1277, K.N.S.M. Nat. Bez, 194% Kon. Paketv.-Mij.192 Ned. Scheepv. Unie 1787s Rotterd, Lloyd 1497, Stoomv.-Mij, Ned... 149% 47* Bedrijvigheid in en aan het Kanaal Kenmerkend voor de V Opzienbarende uitlating van de „Roode Ster" De Japansche opmarsch in Birma Luchtactie rond de Midd. 'Zee Do secretaris generaal van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat het (hans vaa kracht zijnde verbod tot het koopen,, vcrkoopen en afleveren van thee-, tafel- en ontbijtserviezen en ser viesgoed van aardewerk of porselein is verlengd lot en mot 110 A,,ril 1042. Ouder serviesgoed tnoel worden verslaan: platte borden, diepe borden, dessertborden, ontbijtborden, ko;>pen met bijbehoorcnde schotels (oorgoed), losse koppen en kom metjes, gedekte schotels (dekschalen), vleeschs. hole's (rotul en ovaal), vischscho- tels (rond en ovaal), soepterrines, sauskom men, saladebakken, zuurscha'en, theepotten,- koffiekannen, melk- en roomkan netjes, sui kerpotten, botervloten, broodsehalen, melk kannen, melkbekers, neslenschalen. De situatie ten aanzien van het iiuXhoudelijk aardewerk is inderdaad zoodanig, dat do over heid de dïslribufie in voorbereiding heeft moe ten nemen. Gedurende ceaigo maanden vóór het verkoops verbod afkwam, bestond er een ware koop- wocdo bij het publiek, welke zich vooral daar om toespilsle, omdat zij zich voordeed in de weken, waarin Smt Nieolaas en Kerstmis vie len. Men maakt van deze feestdagen bij uitstek gebruik om elkaar nuttige geschenken van aardewerk le geven. De winkeliers konden tot voor korten tijd aan die vorgroolo vraag wel voldoen, daar zij in meer of mindere mate da beschikking hadden over voorraden. Met de productie was hot echter sinds geruimen lijd ai erns'ig gestold, roden waarom de overheid tenslotte tot eejjx verkoops verbod moest overgaan, om alliums, straks in staat to zijn om in de dringendste behoeften le voorzien. liet verkoopsverbod betreft behalve de vol ledige eet-, thee- en ontbijtserviezen ook het verbod tot aflevering van het serviesgoed, waar van hierboven een opsomming is gegeven. ewei wij hier te iande een aardewerktn- dustne van behoorlijken omvang beziiten, voer de Nederland in normale tijden groole hoeveel heden in, d art wel betrok de industrie de grond stoffen uit het buitenland, zooals speciale klei uit Engeland, veldspaat uit Zweden en zand uit België. Deze invoer was noodig, omdat de binnen! andsclio productie niet in da - behoefte kon voorzien, vooral in de laatste jaren voor den oorlog was het verbruik sterk gestegen. In 1939 kwam de import van gebruiksaardewerk en porselein onder meer uit groot-Duilschland (met Bohemcn-Moravié, het voormalige Tsejcho- Slovvakije met zijn belangrijke aardewerkin dut,trie), uit Polen, Engeland, Japan en Italië (het laatstgenoemde land, leverde voornamelijk sieraardewerk) de2e invoer bedroeg in genoemd jaar ongeveer 9C30 ton. Om zich van dit getal een voorstelling sle vormen, stelle men zich voor, dat Ideze hoeveelheid vervoerd moest worden door 900 goederenwagons van 10 ton laadvermogen eik, d us wanneer men een normalen trein op 50 wagons Tekent door ongeveer zestien, zeventien treinen, flet ia een onafzienbare rij wagons, volgeladen met koppen, schotels en serviezen, die Nederland thans moet missen. Reeds het vorige jaar heeft de overheid het dienstig geoordeeld een zekere rantsoeneering in te voeren, door de lpvering van aardewerk door fabrikanten en grossiers aan de detail listen vast te stellen, dat deze niet hooger mocht zijn dan in 19-10. Alles wat boven die ba-is geleverd -erd, mocht pas geschieden na- dat daarvoor een speciale afleveringsvergun-" ning was verstrekt. De rantsoenerring van het gas, de instelling van de (inmiddels opgeheven) gaslooze uren brachten bovendien weer ewa- zoovele problemen met zich mee, die uitein delijk resulteerden in vermindering van de pro ductie. De opheffing van de „aslooze uren bracht daarin geen verandering, omdat de be perking van het gasverbruik voor de betrokken fabrieken gehandhaafd moest worden. Aanvankelijk kon het publiek nog vrij goed bij de winkeliers terecht, die, zooals opgemerkt, eenigen voorrang hadden. Begrijpelijkerwijs slonk deze echter met den dag. De Nederland- sche hui-v,'-ouw is in het algemeen gewend zich het aardewerk aan te schaffen op het oogen- blik, waarop zij dit van noode heeft^ dus bij een huwelijk, gezinsuitbreiding eg in gevallen, waarin het een en ander gebroken wordt. Het vormen van ..voorraad" op dit gebied.was haar vreemd. Losse borden, koppen en schotels wa ren steeds in ruin e mate in de winkels voor radig. In sommige streken van ons land was het zelfs de gewoonte, dat men zich uitsluitend tevreden stelde met losse stukken. Serviezen warén er weinig gewild, doch ook in de stre ken, waar zulks wel het geval was placht men als regel slech s datgene aan te schaffen wat men voor het eerste gebruik noodig had. Aan vulling was immers steed direct mogelijk. Thans is deze mogebjkheit door het verkoops verbod uitgeschakefd. Na het verkoopsverbod zal distributie vol gen. Het spreekt vanzelf, dat daarbij allereerst diegenen in aanmerking komen, die nieuw aardewerk beslist noodig hebben. Dit zijn in de eerste plaats zij, die gaan trouwen, die voor een uitzet ook serviezen, koppen en schotels noodig hebben. De overheid zal doen wat zij kan om deze menschen van het noodige te voorzien, doch ook hier zal vermoedelijk heel dikwijls aan speciale wenscben niet kunnen wor den voldaan. Voor alle gezinnen met kleine kinderen zal bovendien gelegenheid bestaan eenig aardewerk te betrekken op nader aan te wijzen bonnen. Pas daarna komen andere ge gadigden in aanmerking. Voor hen wordt ech ter ook een distributieregeling getroffen. Glaswerk valt buiten de voorgenomen rege ling. Ook hiervoor bestaat de rantsoeneering ten aanzien van de levering door fabrikanten en grossiers aan winkeliers op basis van het jaar 1940. Hoewel met de verschillende soorten glas werk (huishoudelijk glaswerk, medicijnglas, ver pakkingsglas, café- en hotelglas), eveneens uiterst zuinig dient te worden omgegaan, staat hiervoor een eigenlijke distributie volgens bon nen-systeem niet op het program, daar het verbruik van huishoudelijk glaswerk belangrijk minder is dan dat vatt aardewerk. Wel kan terloops worden meegedeeld, dat inmaakglnzen en rubberringen hiervoor slechts op zeer be perkte schaal beschikbaar zullen zijn. ln het bericht in ons blad van gisteren betreffende het codenummer van kolen hande laren op de stamkaarten, is oen foutje geslo pen. liet z.g. ken-getal voor do gomeontü Schie dam is niet 311, doch 391. s- In verband met de vorming van een be roepsbrandweer is tot commandant van de brandweer in deze gemeente benoemd de heer D. P. de Boer te Bussum. In de vacature mevr. v. d. Hoek—Zelisscn en mevr, Wittkampfv. d. Vijver in de Plaat selijke Commissie van toezicht op het bewaar school-onderwijs werd voorzien door de benoe ming van mevr. HartkoornGroos en mevr. Huiskes—v. d. Sluijs. Bij besluit van 24 Maart j.l. van den Burge meester is de bestaande Êlectromotorenverorde ning ook van toepassing verklaard op het bij gevoegde gebied van voormalig Kethel Aan de tweede assistente van de Gemeente lijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek Is mej. H. W. van Omverkcrk als zoodanig met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend Jn ver band met baar huwelijk. Lid examencommissie. On/.e oud stadgenoot, de hetr A. Baan te Maartensdijk, is benoemd lot plaatsvervangend lid in de commissie die dit jaar to Utrecht is heiast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77a der wet tot regeling van het lager onderwijs (da onderwijzersacte). Bevorderd. Onze oud-stadgenoot de heer A. van der Ende, thans werkzaam te Terneuzen, is be vorderd tot kommies, beiast met controle op de omzetbelasting. Aangifte leerlingen HUBS. Voor do aangifte van leerlingen voor dè lUIliri beslaat gelegenheid tot 20 Mei a.s. iedo- ren Dinsdag, Donderdag en Zaterdag op uren, iu een advertentie genoemd. Een bewoner van de St. Liduinastraat deed aangifte, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. zijn fiets is gestolen uit een adder zijn woning gelegen loodsje. llil den tuin van het gemeente-ziekenhuis 'is gistermorgen de fiets van D." J. v. V. verdwenen. Uit een rijwielstalling aan de atationsstraat is do fiets van -J. M. D. ontvreemd. Uil het voortuintje van het gebouw van de St. Jozefs Gezellt-nvereeuiging aan de Nieuwe Haven, is een 25 meter lange tuinslang, die mem'aldaar' had laten liggen, verdwenen. Verdacht van diefstal van een pnrtemonnaio is gi-teren door Üe recherche aangehouden de 18-j'niige ijzenverkersm.iat C. V. Nadat proces verbaai tegen hem was opgemaakt, is hij op vrije voeten gesteld. SCHIEDAM Passage Theater, 2.15 en 7.30 uur. Eens op ©en nacht (18 jaar). Monopoie Theater, 2.15 en 7.30 uur. Trenck de Pandoer. Heden tot en met, 25 April, 10—5 uur. Sic-flelijk MuseumTentoonstel ing van mud.d'eii van schepen op Schiedamsche werven gebouwd Heden t/m. 2 Mei. R.K. Leeszaal en Biblio theek, Dam 25 en 7- -8 uur. -Ten toonstelling Seharesneden Gertrud Ja- nuszewski. 23 April. Passage theater, half 8. Lou Bandy: De drie vrijgezellen. 23 April. Musis Sacrum, 7 uur. Concert- en variété-avond. Schied. Mandoline Ge zelschap 0. N. L 24 April. Musis Sacrum, 7 uur. Propaganda- avond N.C.Q.O.V. 30 April". Passage Theater, half 8. Orpheus- concert, m.ra.v. trio Feitkamp, Ket ting, Stotijn. BOTTERDAM. Heden e.v.d. Arena, 2.15 en 7.30 u. Variété. 23 April. Koninginnekerk, half acht, 3e Con cert Rolt. Philh. Orkest, Cyclus groole meesters. BIOSCOPEN Capitol, doorl. van 1.30 uur af. Een moderne blauwbaard. (18 jaar). Luxor, 1.30, 3 45, 7.45 uur. tjuax, de brokken pijjMl. Prinses, 2.15 en half 8. Gescheiden op stap. (18 jaar). Een waarschuwend woord tot alle vrou wen Te lang is uw huid verstoken gebleven van het vitamine F, het vitamine, dat de jeugd van uw huid moet opbouwen en onderhouden. Allerwegen ziet men' de 'symptomen van avitaminose: droge huid, saaie teint Neem bijtijds uw maatregelen. Thans is mogelijk, wat nooit mogelijk was. Ge kunt uw huid de verjongende vitaminen F dagelijks toevoeren. Dubbelman's Castella Crèmes bevatten rijke hoeveelheden vitamine F! Het rijksbureau voor de voo Iselvoorziening irt oorlogstijd maakt, in aansluit ng op de pu blicaties xrt Januari j.l., bekend, dat het aan de exporteurs niet meer toegestaan is stroovias to keepen op de namens de Nedcrlundsche Akkerbouvvccntrale door de stichting van'Ne- derlandsche slroovlas-cxporleurs uitgereikte machtigingen, telers eu/of handelaren' mogen aan do exporteurs derhalve geen vlas meer verkoo peu op vertoon van dezo machtigingen. Het af leveren der reeds aan do exporteurs voor cx port verkochte partijen mag nog plaats vinden. Toestemming tot het verhandelen en afleveren moet worden aangevraagd bij do ondervakgroep „vlasbewerkende industrie'", Schiedamschesin- gel 50o te Rotterdam, postbus 1149. Barnabas von Geczy... Barnabas von Geczy, de .meester der lichte muziek", zooals men den Hongaarschen viool virtuoos in Duitscllland bi) voorkeur en met eere, noemt heeft in het kader van de tour nee, die hij deze week door Nederland maakt, in het Capitol-theater in Rotterdam gespeeld. Barnabas von Geczy; dat beteekent inder daad lichte muziek in haar volmaaktheid. „Licht" is op zichzelf -xvel de meest sprekende kwaüficeering van Barnabas von Geczy's kunst, licht en fijn. Want deze twee gaan samen, eg zeker bij Geczy, die ccn waarlijke schakel is tuschen de lichte gratie der melodiën en hun verfijnde bewerking en «uitvoering. Barnabas von Geczy en zijn soli stun; een or- kestvorra, die veel navolging heeft gevonden, zoowel in het buitenland als ook in ons land men denke bijvoorbeeld aan Otto Hendriks' ensemble maar deze Hongaar heeft voor eeOj terzijde-streving nog nimmer beangst behoeven te zijn: hij blijft een zeer eioen plaats in de wereld, der lichte muziek innemen: Meister! In de eerste plaats is dat te danken aan zijn eigen solistische capaciteiten, die in al de orkestprestaties weelderig domineeren. .Geczy vervalt zelden in een tentoonspreiden van vir tuositeit -hoewel daar altijd enkele nummers i zijn om te bewijzen, dat hij daartoe verre van i onbekwaam is; zijn spel wordt gekenmerkt door de toon: fijn en licht. Weinig minder be teekent evenwei de keuze zijner solisten, het geroutineerde violisten viertal, de kundige pia nist, de drie blazers, de -ellist en de bassist: -en zeldzaam goed ingespeelde combinatie. Het programma van gisteravond toonde de gansche verscheidenheid van Geczy's reper toire: voor de pauze overheerschte het, lichte, klassieke en coloristi-che genre en daarna be stond het ten gehoore gebrachte voornamelijk uit meer populaire en rhychmische- nummers. Dit onderscheid kwam bovendien in het orkest tot uiting, daar na de pauze de clarinettisten meer dan eens de saxofoon ter hand namen en een der violisten een slagwerk hanteerde. Zoowel vóór als na de pauze vielen enkele nummers op, die meer dan de anderen met Barnabas von Geczy's kleur getint waren, riet bekende menuet van Boccherini, Grieg's Sol- veig's li-d, zoo goed als de melodiën van \ün- neke en Suppé gaven de speciale kwaliteiten van dit orkest wel het beste weer. Deze mu ziek is verre van zwoel-romantisch, waartoe dit genre zoo dikwijls leidt, maar van een sen timentaliteit, die volkomen gezoudis. Evenzoo is een ander gevaar gemeden en de verfijning vrij gehouden van. een te veel aan raffinament. De bijval die de leider en zijn orkest onder vonden was zoo gr-ot, dat zij enkele popu laire toegifjes uitlokh, Lili Marlcrn en Spatzen- konzert. A. Kleijwegt. Hedenochtend lo acht uur heeft in Buischer- brug, gemeente Noorddijfe (Groningen), een vreeselijk ongeluk plaatsgevonden, dat vier men- scheulevens heeft geëischt, terwijl een jonge man gewond werd. Op iiet terrein van de kimstmostfahrick Cen trale Rotterdam, gelogen ontni hlcllijk aan het Damstcrdiep te Ruixcherbmg, onder do ge meente Noord-dijk, waren verscheidene arbei ders bozig kunstmest te lossen uit de Rijn aak „Anna Derben", Dit lossen geschiedde met een kraan, waarna do kunstmest naar de fabriek werd getransjMrleerd. Do kraan, die in eca raam hangt, kan 72Ü0 kg. kunstmest hef fen. '4'oen er zich ongeveer 4500 kg. mest in bevond, schoot de kraan door tot nu toe onbekende oorzaak uit hot raam los on kan telde. Op dat oogenblik bevonden zich er vijf arbeiders onder, inot het noodlottige gevolg, dat vier van hen door de kraan getroffen en onder de kunstmest bedolven werden. Zij .vvaieri op siag dood. De vijfde arbeider, die ecnigszins ter zijde stond, word gewond. De slachtoffers zijn de 39-jarige gehuwde R. Bol huis, de 23-jarige-ongehuwde J. Vreemdevoogd, beiden uit Noord-Dijk; do 37-jarige gehuwde" W. Zuidtand en de 39-j'ariga gehuwde A. C. Denninga, heiden wonende to Groningen, ter wijl licht gewond werd de 20-jarige Leo van Dijk uit Noord-Dijk. Dr. J. G. Anderson uit Garmerwolde, beeft den dood geconstateerd. Do lichtgewonde Van Dijk werd, na te zijn verbonden, naar huis vervoerd. Zijn toestand is gunstig. Do burgemeester van Noord-dijk, do heer Ar. Iwerna Bakker, die direct gewaarschuwd was, liet do lijken voorloopig naar een der groole loodsen van do kunstrnestfabxiek over brengen. De officier van justitie,, nar., J. N. Meindersma en do hoofdinspecteur der 'recher che, de heer F. Kfaaionga, waren spoedig ter plaatse oin een voorloopig onderzoek in te stellen. De lijken zijn vervolgons overgebracht naar het acadbmisch ziekenhuis te Groningen ter sectio. Hein!dijk getroffen. Gistermiddag omstreeks vijf uur was men aan de Rijnhaven N.Z. te Rotterdam, op het terrein van Blaauwhoedonveem bozig mét het trekken van heipalen, die vervolgens in het water van do haven lot een vlot werden ge voegd. Bij het neerlaten van dezo palen werd, doordat eon strop losschoot, do 39 jarige grond werker. G, Sclrreuder, uit do Meester Arend straat, aan het hoofd getroffen. Hij werd zoo ernstig gewond naar het Zuiderziekenhuis ver voerd, Waar li lij bij aankomst Tecds bleek te zijn overleden. I 1 VLAARD1NGEN In de Sunlight zeepfabriek is dezer dagen do 24-jarige aldaar werkzame Roiterdammer D. V. op heeterdaad betrapt b(j het stelen van zeep. Onder zijn pantalon om de beenen had hij 12 stukken huishoudzeep gebonden, Terwijl in ijjn zakken 30 stukken baby-toiletóeop wer den aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat hij zich'!'op deze manier reeds ongeveer 15 maal aan diefstal had schuldig gemaakt. De zeep verkocht hij steeds aan den lG-jarigen Rc. dammer M. v. d. B. Tegen beiden is proces verbaal opgemaakt. Hot aantal insvoners nadert, dank zij de annexatio van Vlaardinger-Amhacht en do be bouwing in den Babperspolder, snel de 40.000. Op 1 Januari j.l. bedroeg het aantal inwo ners 38.932 en op 1 April j.l. 39.557. ln het eerste kwartaal van 1942 vestigden zich hier 89-4 personen en verlieten deze ge meente metterwoon 371; het geboorte-overschot bedroeg 102. Da eerste wedstrijd voor de Rotterdamsche eersteklassers-competitie, Sparta—Xerxes, is gis teravond geëindigd in een 42 overwinning voor Sparta, De ontmoeting kenmerkte zich door goed spel van aantrekkelijk karakter. Sparta was aanmerkelijk sterker; haar vier nieu we spelers, die bij wijze van proef waren, opgesteld,- bleken uitstekend te voldoen. Eenige weken geleden hadden eenigo man nen "onderhandeld met de eigenaresse van oon sigarenmagazijn aan de M.irnixslraat te Am sterdam, over den verkoop van een partij van 6700 sigaren. Tenslotte werd mbn het eens over een prijs van 68 cent per stuk, doch juist, toen alles zou worden afgeleverd, kwa men twee mannen den winkel binnen re chercheurs, naar zij zeiden' dio alle si garen in beslag namen en daarmedo verdwe nen. Spoedig bleek, dat de politie van niets wist en dat uiles ion doorgestoken kaart was. Reeds zijn vijf mannen gearresteerd en ver dere aanhoudingen zijn in dezo 'zaak te ver wachten. Deor heb verbreken van een ruitje in de deur hebben dieven zich 'toegang verschaft tot een perceel aan de Keizersgracht to Am sterdam, waar een grossierderij in iabaksartiko- len is gevestigd. Duizenden sigaren ensiga retten, tot een waardo van ruim f4000, wer den gestolen. Uit een pakhuis aan hot Prinseneiland zjjn I 15 pakken tabak ontvreemd. 1 Medegedeeld deor de An.sterdarnsche Bank N.V. Stille markt. Prijshoudende stemming." - Iets hooger koersen. Nederlandsche beleggingen kalm. KOERSEN OP 23 APRIL 1942 V.K, HEDEN OBLIGATIES Staatsleeningen Nederland Si% Ned.'41 995/ 4% '40 I 100lö/18 10(J»/t, 4% II m.b.f.iwy, 10015/u 4% "40 II 1007lf 100»/,, 3% '36 997„ 99% 3% '37 98 93 ®/8 3-3J '38 91%, 96%- 7s 2J% N.W.8. 17% rPfu Ned. OoSfr-Indië 3% Neci.-Indië 1937 89®/s 897, 3% Ned.-Indië '37 A 87%. 87V, AANDEELEN Banken Kol. Bank 135 Ned.-Ind. Hand.Bnk 92% Ned. Handelmij. 133 Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 107% Van Berkel189% Cert. Calvó 121*/» Centrale Suiker Ned. Fcrkkor 224 Lever Bros Unil. Ifl7» Ned. Ford 380 Philips Gloeil. G.B. SOF/s Petroleum Dordtsche Petr.2C0 Kon. Petr. Mij. 800 Rubber Amsterdam Rubber ,183% Bandar Rubber 151 Deli Batavia Rubber 1427s Kendcng Lemboe Oostkust Serbadjadi927£ Ver. Ind, Guit. Ond. 127 Suiker Handelsver. A'dam 284 Javasclie Cultuur 171 Ned.-Ind. Suiker Unio 170 Ver. Vorst Cultuur 8874 1857, 92 183 155%— 6% 188%-- 87, 122 17R/,— 8 2987,- 8007, 263% UUR/,— 8®/, 186 8 152 1*27, 140 927,— 87, 289 927 171% 170% 82%- 4V; Tabak 146 7 178s/,80 1527,— 4 152 87, 128 193 - ,198% 179 807' 1497, 1497» Hoofdkwartier van den Fiihrer, 23 April. (D.N.B.) Het opperbevel van dc Duitsche weermacht maakt bekend: ,,In het Oosten leverden verscheidene eigen aanvaisoperatlcs succes ~p, In den een- tralen en Noordelijken sector van het front mislukten plaatsehiken aanvallen van den vijand. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een groote bewape- ningsfabrick der bolsjewisten in Stalmgrad aangevallen en talrijke bomtreffers geplaatst waarop branden en ontploffingen volgden. Een andere doeltreffende luciitaanval was gericht op de haveninstallaties van Moer- rnansk. In Karelië hebben Finsche troepen na ge vechten, die tien dagen hebben geduurd, aan het front van de Swir 150 vijande lijke aanvallen afgeslagen. Hierbij verloor de vijand behalve talrijke gevangenen en wapens meer dan 14.000 dooden. Ook de tegen een Duitsche formatie in dezen sec tor ondernomen aanval van den vijand mislukte met 'bloedige verliezen. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van 'verkenningstroepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen, duik bommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben overdag en des nachts met succes de aan vallen op de militaire Insta "((ties en vlieg velden op het eiland Malta voortgezet. In luchtgevechten boven Malta werden 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij nachtelijke aanvallen bomtreffers op een springstof- fenfabriek in Zuid-Engeland. In het Kanaal ontstonden in den macht van 21 op 22 April tusschen Duitsche patrouil le-formaties en Britsche motortorpedoboo- ten verscheidene gevechten, in het verloop waarvan een aantal vijandelijke motortorpe- dobootcn beschadigd werd. In het zeegebied ten zuidfin van Bou logne werden 111 denzelfden nacht bijeen botsing van Duitsche mijnenvegers met een Britsche formatie motortorpedobcoten een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken ge bracht en twee andere zwaar beschadigd. De Britsche formatie trok zich daarop onder bescherming van een rookgordijn terug. De eigen booten liepen zonder verliezen of beschadigingen haar steunpunt binne 1. Tij dens dit korte gevecht zetten de Britten op oen afgelegen plaats aan de kust een kleine stooltroep aan land, die onmiddellijk in een vuurgevecht met een Duitsche kust wacht gewikkeld werd en zich ijlings met bloedige verliezen en met achterlating van de geiieele uitrusting terugtrok. In. den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen bommen neer( in West-Duitscll land. De burgerbevolking leed enkele var- liezen. Geringe roaterieele schade wcircl vooral aangericht in woonwijken. Nachlja- gexs en luchtdoelarlillerio schoten vijf der aanvallende bommenwerpers neer. Kapitein Ihlefeldt behaalde, gisteren overdag aan hot doslelijkc front zijn 98e tol 101e overwinning in de lucht. Ober- feldwebel Gildner behaalde in den nacht van 22 op 23 April zijn 30e en Oberfeld- webel Beier zijn 15e nachtelijke overwin ning in de lucht. Stockholm, 23 April. (A.N.P.) Het mlÜ- taire blad der bolsjewieken, „Roode Ster eischt in een der laatste edities zeer scher pe maatregelen tegen lafaards, paniekzaaiers en defaitisten. Het blad schrijft: De poli tieke commissarissen moeten de eersten zijn, die een nieuwen geest van strijdvaar digheid Inblazen aan het Sovjetleger. Blijkbaar om den gevreesden verpletteren den indruk van dezen eisch te verzwakken, beweert het blad in denzelfden oproep, dat nieuwe reserves met groote gevechtserva ring naar het front gestuurd zullen worden. Het artikel van het militaire orgaan der bolsjewieken heeft in diplomatieke kringen van de Zweedsche hoofdstad opzien ver wekt. ,1 Men beschouwt het als een duidelijke il lustratie van een hier bekend geworden uitspraak van Stalin, volgens welke deze verklaaid zou hebben, dat de Sovjet-Unie op dei. eersten verjaardag van haar oor- jog met Duitschland de vijanden ofwel ver slagen moet hebben, ofwel ten onder zal moeten gaan. Bangkok, 23 April. (D.N.B.). Radio Delhi meldt hedenmiddag uil Birma, dat da Japansoho op marsch op dc-n linkeroever van de rivier de Sahvin dreigende afmetingen heeft aangenomen. Do Japansche troepen staan reeds voor Lol- kau. Aan het cenlralo front hebben de Ja panners op een punt op 150 mijl len zui den van Manflalay bereikkt. Rome, 23 April. (Slefani). Hel. Raliaanschc weormachtsbericlit van heden luidt: ln Cyrenaica de normale activiteit der pa trouilles. Een vijandelijk vliegtuig, dat door ons afweervuur werd getroffen, storlte bran dend neer. Da luchtbombardementen op de militaire installaties van Malta zijn voortge zet. Do Duiische jagers hebben tijdens ge vechten boven het eiland acht Spitfires en een Curtiss neergeschoten. Talrijke andere toestel len warden op den grond vernield. In den afgoloopen nacht hebben Engclscke vliegtuigen eenige bommen geworpen op" Ra- gusa en nogmaals op Comiso: geen enkel slacht offer onder de bevolking, schade vair weinig belang te Comiso. Volgons latcro berichten is do Britsche tor- pedobootjager Havock, die in hot weermachts- bericht nr. 67Ö genoemd, is, getorpedeerd en tot zinken gebracht door onze duikboot „Ara- dam", onder bevel van luit. ter zee Oscar Gran, dio van een kruistocht terugkeerde.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2