STADSNIEUWS f- Distributie van zeep De Polyantha Pas op voor -Laatste Èlieiiws y% Donderdag 30 April 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT De nieuwe bonnen De nieuwe bonnen voor honden- en kattenbrood Schoenenbon twee maanden geldig Distributielokaal Van Ruysdaeliaan Opening op Hemelvaartsdag Bonnen voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden en voor generatoren Vernietiging van bonkaarten Huishoud- en Industrieschool Uitreiking distributiebescheiden NOT. SCHABERG. Vergunningen voor" serviezen e.d. Slechts bij huwelijk of totaal verlies Agenda - ROTTERDAM. Pag. 2 WLIS ZOOX SQfO DJ Rec&tsxa&en De bonnenaffaire voor het .Duitsche Obergericht: Hermes-D.V.S.—Sparta 2-1 Hevige.branden en ontploffingen in Norwich Engelsche luchtaanval op Parljsche voorstedén Geldigheidsduur textielpunten verlengd BEÖRS VAM AMSTERDAM 8»4/,.- V, 1ÖÖ*/, 87, 7»/, e 801 147, 1*7, 887,- 87, 9 Do secretaris-generaal van het departcmenl van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de onderstaande bonnen recht geven op de daarachter vermeide hoeveelhe den zeep. Godtfruiule het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Mei a.s. geven de met „algemeen 293" en de met „J zeep" gemerkte bonnen van de z'eepkaarten, welke aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 giam toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1910); hetzij 90 gram huishoudzeep; - hetzij L3Ö gram zachte zeep (samenstelling van na l Januari 1911); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941); heizij 2öO gram zeeppoeder (samenstelling van na 1 Mei 1912); hetzij 250 gram zeeppoeder (samenstelling 'van na 1 Mei 1942); hetzij 450 gram ivaschpoeder. Nog voorradige stukken huishoudzeep van 120 gram mogen legen inlevering van één Ion wor den uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „J-toiletzeep" gemerkte uon van de zeep- kaart, welke is uitgereikt aan kinderen be neden den leeftyd van 2 jaar, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van oude sa menstelling. Zooais hekend, mag waschpoeler uitsluitend aan wasscherijen worden afgeleverd, terwijl vloeibare shampoo uitsluitend voor kappers beschikbaar wordt gesteld, waarbij een rantsoen shampoo 200 graru bedraagt. 'Wasscherijen zijn verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen, voordat zij tot behandeling van het waschgoed, hetzij ineens, hetzij in gedeelten, overgaan. Dit voor schrift geldt eveneens voor „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, eafé's enz. kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afge geven, voor zoover het betreft handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten e.d. De hiergenoemde uitzonderingen geiden der halve niet voor beddegoed van hoteis. Voorts wordl bekend gemaakt, dat de geldig heidsduur der eveneens ter verkrijging van zeep aangewezen bonnen Algemeen 211. Algemeen 228, Algemeen 272, G-zeep, H-zeep, I-zeep, G-toi!etzeep, H-toiietzeep en I-toiletzeep, is ver lengd tot en met 31 Mei a.s. Gedurende het tijdvak van 1 Mei lot en met 31 Augustus a.s. geeft de met „U" gemerkte bon der textiel kaart DA, welke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, recht op het koopen van hetzij 50 gram scheerzeep, hetzij een tube of een pot scheer- ere me. De „dekking" van de distributiebonnen Hel is reeds vaak gezegd, maar het kan niet genoeg worden herhaald, distributiebeschei den zijn waardepapieren, waurdep ipicren ont- leenen hun waarde aan de aanwezige dekking en onze distributiekaarten maken hierop geen uitzondering. Gelukkig mag worden geconsta teerd, dat zij tot nog toe steeds „gehonoreerd" konden worden, d.w.z. dat inderdaad datgene waar zij recht op geven ook verkrijgbaar was. Een buitenstaander kan zich echter nauwelijks voorstellen hoeveel- moeite het met zich brengt le zorgen, dat de vereischte „dekking" steeds overal tijdig voorhanden is. Wte daar even over nadenkt, moet echter we! beselfen, dat het niet te verwonderen is, dat er zich zoo nu en dan moeilijkheden voordoen, b.v. tengevolge van transport-moeilijkheden door een langdurige vorstperiode zooais wij die dezen winter heb ben beleeld. Het is dan een enkele maal noo- dig, dat de geldigheidsduur van bepaalde bon nen verlengd moei worden of dat een gedane belofte niet zoo spoedig kan worden ingelost als men verwacht had. Zoo is dat tlians het geval bSj de distributie van zeep, en zeepproducten. Er zijn nog velen die zeepbónnen in hun bezat hebben, die in Februari reeds geldig waren, doch waarop zij geen zeep konden koopen. Ter geruststelling wordt van offtcieele zijde medegedeeld, dat op alle zeepbonnen die op het oogenblik geldig zijn, t.w. no. 211, 228 en 272 tegen zeep of zeepproducten zce'p zal kunnen worden gekocht Wel moet hierbij wor den opgemerkt dat men genoegen zal moeten nemen met hetgeen de winkelier voorhanden heeft, vooral huishoudzeep is schaarsch. Het is dus niet uitgesloten, dat b.v. met toiletzeep of zeeppoeder genoegen genomen moet worden. Nochtans kan er op worden gerekend, dat in ieder geval op elk van de hier loven genoemde bonnen geleverd zal kunnen worden. Men be ware daarom de nog in uw bezit zijnde bon nen zorgvuldig. Het rij'ksbureau voor de voedselvoorziening in oortogsüjd maakt bekend, dat voor de periode van 1 tot en met 31 Mei 1942 op bon no 5 van de nieuwe voederkaarten voor honden de- zelfde hoeveelheden hondenbrood verkrijgbaar -worden gesteld ais voor de afgeioopen periode. Op bon no. 5 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt vooi- dezelfde periode l/2 K.G. kattenbrood verkrijgbaar ge steld. Na 30 April 1942 zijn de bonnen no. 4 van bovenbedoelde kaarten ongeldig; zij mogen dan niet meer worden aangenomen. i S De secretaris-generaal van hamle!, nijver heid en scheepvaart maakt hekend, dat in den vervolge scboenc-nbonnen zullen worden uitge reikt met een geldigheidsduur van twee maan den. In verhaald hiermede wordt de geldigheids duur van de in den loop der maand April uitgereikte schoenenbonnen, welke gedurende één maand geldig waren, verlengd met één maand. De in April uitgereikte bonnen blijven derhalve twee maanden na den daarop ver nielden datum van afgifte geldig. Het distributielokaal In de kleuterschool aan de Van Ruysdaeliaan ls niet meer beschikbaar. Formulieren voor schoenen en .textlelwaren wor den voortaan uitgereikt in het schoolgebouw aan de Lange Singelstraat. Het gemeentebestuur van Schiedam ziet de gtoote heieekenis van de Polyantha voor do plaatselijke gemeenschap in en wil voortgaan doze onderneming zoowel moreel als zakelijk te steunen. Gedeputeerdo Staten van Zuid-Hol land hebben hun goedkeuring aan de overeen komst gehecht, die kort geleden tusschen ge meentebestuur en bestuur van do Polyantha tot stand is gekomen. Daardoor is het voortbe staan van do Polyantha in haar huldigen vorm verzekerd. Getracht zal worlen de nood'ge voor bereidingen in een zoo sne! tempo te treffen, dat op Hemelvaartsdag de poorlen van het terrein aan het eind van de Penninglaan ge opend kunnen worden. Intosschen is er reeds het een en ander geschied. Op het hoofdterrein staan thans de narcissen m bloei; men treft ze ook aan langs de aar dige boschpaden op het terrein; waar ze een bizondei effect maken. Ze zullen nog wel een dag of 10 blijven bloeien. De rotspartij, links van don ingang, wordt dit jaar mooi. Omstreeks Hemelvaartsdag zullen kenners reeds kunnen genieten en omstreeks Pinksteren zal de rotspartij ook de nict-kenneis tot zich trokken, omdat zij dan zóó zal opvallen, dat niemand haar voorbij kan gaan, zonder door do bizondero schoonheid getroffen te vv orden. Do Jnjiansche kers en de azalea staan in knop en wachten op wat warmer weer om hun kleurige bloembladen uit te sptetden. De planten op de Polyantha zijn don winter vnij goed doorgekomem De schade is minder groot dan een tijdlang werd gevreesd. Van de groote hal is het doek, dat het dak vormde verwijderd. De hal wordt ingericht als model groeiitoutuin. Daar zullen o a. tabak, tomaten en allerlei groenten worden gekweekt Thans slaan spinazie en schorseneeren reeds boven den grond. Het hoofdterrein- zal dit seizoen geheel in beslag genomen worden door dahlia's, vvaaron der vele nieuwe aanwinsten van den hoofdop zichter van de gemeentelijke plantsoenen, den heer A. Geurlsen, die op dit gebied in Neder land een eerste plaats inneemt. Gedurende de uren, dat er gewerkt wordt, kan men thans op het PotyanHia-teirem reeds een kijkje gaan nemen. Over eemge dagen wordt dal anders, dan zullen weer toegangsbewijzen uoodig zijn om op dit recreatie-terrein bij uit iiemendhcid toegelaten te worden. Men zal verstandig doen zitih tijdig van een toegangs bewijs te voorzien, dat liet gehoele jaar geldig blijft. Voor huisgenooten zijn die kaarten tegen een aanzienlijke reductie verkrijgbaar. Daarom trent worden binnenkort per folder aan de bur gerij mededeelingen gedaan. De Iheesohenkerij zal weer worden ingericht en zoo we reeds gerneld hebben worden plannen beraamd om een tweedaagsrh muziekfeest op Polyantha te houden. Bovendien zullen op gezette tijden concerten worden gegeven. De secretaris-aenernai van handel, nijver beid en scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1913 de bon „01 K F (beige kleur) van de nieuw uitgereikte kookkaarlen voor vaste brandstoffen recht geeft op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van anthrariet Men dien! er rekening mede te houden, 'dat "met de op dezen bon betrokken brandstoffen tot 15 Juni a s. moet worden uitgekomen, daar het in de bedoeling ligt gedurende de zomermaanden voor kookdoeleinden twee eenheden brandstof fen per drie maanden beschikbaar te stellen. Voorts geven gedurende bet tijdvak van 1 Mei 1912 tot en met 31 Mei 1942 de met „géneratoranlhraciet vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één hecto liter (max. 75 kganthracietnooljes 4 of 5, terwijl de met „generatorturf vijfde periode" gemerkte bonnen gedurende betzelfde tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks bag gerturf. Zooals reeds eerder bekend is ge maakt, zijn turfcokes niet meer op de bonnen „geueraloranthraciet" vork rijg!-aar, doch op ver gunningen van het rrjkskolenbureau 'of de rijks verkeersinspectie. Deze vergunningen geven recht op het koopen van het op de vergunning vermeide aantal eenheden turfcokes. Een een heid turfcokes bedraagt 50 kg., Do secretaris generaal van landbouw en vis scherij maakt bekend, dat na afloop van iedere distnbutieperiude van vier weken, dat is dus op'het oogenblik, dat de nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen in gebruik worden geno men, alle niel aangewezen bonnen der oude bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen wor den vernietigd Men boude er evenwei voor reeds aangewezen bonnen rekening mee: 1. Dal na afloop van iedere distributie- periode de mogelijkheid bestaat, dat de gel digheidsduur van bepaalde bonnen wordt ver lengd. 2 Dal het eveneens kan voorkomen, dat bonnen by aanwijzing voor een langer tijdvak dan een distrilutieperiodo worden geldig ver klaard. In deze beide laatste gevallen moeten de bonnen uiteraard niet vernietigd ivorden, aan gezien men ook in de volgende distributie- periode nog de op deze boenen verkrijgbaar gestelde artikelen tegen inwisseling daarvan kan koopen. In het jaarverslag over 1911 van de Huis- houd- en Industrieschool voor Schiedam en omstreken wordt meegedeeld, dat in Juli j.i. de eerste groep meisjes van de opleiding tot gezinsbuipeu examen deed. Van de 16 can didate» slaagden er 15. Sinds Mei 1941 wordt het eten, dat door de leerlingen op school wordl klaargemaakt, grootendeels door deze geconsumeerd legen eeri vergoeding van gemiiJddeld 10 cenl per portie. Er werden 9 voorlichlingscursussen gegeven, waarvan 5 in naaien, 3 in koken en was- sehen en één in koken. Het aantal dag-lseriingen bedroeg in Septem ber 430. Van buiten de stad kwamen 113 leer lingen, n.h 84 uit Vlaardingen, 9 uit Over- schie, 4 uit Maassluis, 6 uit Kelhel, 9 uit Rotterdam en één uit Hoek van Holland. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat de totale uitgaven voor de school in 1941 bedragen hebben f66.394.8G. Aan subsidie van het rijk werd ontvangen f 33.819.49, van de gemeente 114.494.07, aan schoolgeld f6.925.37. in het lokaal Broersvest 96 worden uitge.eikt do bonkaarten 6e periode; kaarten vaste b;and- stoffen seizoen 19421943 en de tabaks- en versnaperingskaarten. Deze bescheiden worden uitgereikt aan hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: H t/m lioo op Vrijdag 1 Mei; Hop, 1, J t/m KI op Maandag 4 Md; Kn t/m Lee op 'Dinsdag 5 Mei; Lef l/m Mop op Woensdag 6 Mei; Het bureau is geopend van 9—12 en van half 2 tol 6uur (des Zaterdags van 92 uur). Wie door bi?ondirp omstandigheden verhin derd is do kaarten af te halen op den voor hem of haar vastgestelden datum, kan deze in ontvangst nemen op hedenavond of Donderdag 7 Mei a.s's avonds van half 7 tot S uur. Het distributiekantoor zal Zaterdag a. s., 2 Mei gesloten zijn. Zij, die op dien dag hun distributiebescheiden moesten afhalen zij wier familienaam begint met H tot en met Hoo kun nen dus op morgen, Vrijdag 1 Mei. deze in ont vangst komen nemen. De cegen 1 MEI 1942 aangekondigde veiling van het perceel L. Haven 95, gaat wegens verkoop uit de hand niet door De secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei 1942 een afvang zal worden ge maakt met de distributie van van aardewerk of porselein vervaardigde tafel-, thee- en ontbijtser viezen, platte, diepe, dessert- en ontbijtborden, koppen met schotels (oorgoed), losse koppen en kommetjes, melk- en roomkannetjes, gedekte schotels (dekschalen), vleeschschotels (ronde en ovale), vischschotels (ronde en ovale), los se schalen, soepterrines, sauskommen, salade- bakken, zuurschalen, theepotten, koffiekannen suikerpotten, botervloten, broodschalen, melk bekers en nesten schalen. Van 1Mei 1942 af mogen deze artikelen slechts tegen afgifte van geldige distributiebe scheiden worden gekocht, verkocht en afgele verd. Voorloopig zullen slechts serviezen en wel In gevallen van eerste inrichting en huwe lijk en van totaal verlies ten gevolge van brand of oorlogsgeweld worden beschikbaar ge steld. Binnenkort zullen nadere mededeelingen worden gepubliceerd betreffende de beschik baarstelling van de overige hierboven genoemde artikelen. Ten behoeve van degenen, die in het huwe lijk treden of om een andere reden voor het eerst een huishouding gaan inrichten en van hen, wier inboedel ten gevolge van totale tjrand of oorlogsgeweld verloren is gegaan, zullen de distributiediensten speciale vergunningen af geven, Er zijn drie soorten speciale vergunningen ontworpen: - a) één voor een tafelservi-s. bestaande uit 1 soepterrine, 1 gedekte schotel of 2 gedekte schotels zonder soepteirine en voorts uit 1 sla bak, 1 sauskom, 1 vleeschschaal, 4 diepe bor den, 4 platte borden en 4 dessertbordjes, of. indien dit servies niet verkrijgbaar" is, of niet gewenscht wordt, uit: 1 nest schalen, 4 diepe borden, 4 platte borden en 4 dessertbordjes. b) één voor een ontbijtservies bestaande uit 6 ontbijtbordjes, 1 broodschaai, 1 botervloot en 2 zuurschaaltjes, of, indien dit servies niet ver krijgbaar is of niet gewenscht wordt uit: 6 ont bijtbordjes, 1 melkkan en 2 melkbekers. c) één voor een theeservies bestaande uit 1 theepot, 1 melkkannetje, 1 suikerpot, 6 koppen, 6 schotels en 1 koffiepot met filter. De bovenstaande 1 hoeveelheden worden ver strekt voor een gezin, bestaande uit hoogstens vier personen. Voor grootere gezinnen kan een aanvulling worden geggyen. Het is voorts niet geoorloofd de hierboven genoemde aantallen en artikelen te wijzigen, zoodat men de serviezen in de standaardsamen- stellmg moet betrekken. Voor nadere bizonderheden welke voor de taillisten van belang zijn, wordt verwezen naar de desbetreffende officieele publicatie. Diefstal. Mej.' v. H. mist een portemonnaie met in- snuisterijen, uit een handtasch, die zij tijdens houd, eenige distributiebonnen en een paar den dienst in een kerk achter zich op een bank had gelegd. 1 Jubileum mej. J. EL. Creletr.- 'fer wille van tie volledigheid zij aan ons bericht omlrent het jubileum van mej. J. II. Creteer in ons blad van gisteren toegevoegd, dal blijken van belangstelling met alleen kwa men van de zijde der leerlingen van mevr Berck—Fellzer, maai voor een zeer groot ge deelte ook van buren en vrienden. Fietsendief. De politie heeft een fietsendief aangehouden. Hij heeft bekend. lio-iwlc Kruis-examen. Van de twaalf candidate» v»or het tweede dee! van'hot Roode Kruis examen slaagden de heeren C. de Jong, J J. Jonk,. VV. E Kiom menhoek, E. Kleinhecrenbrink, J. Kieinheeren brink, B. Noult, J. van Oordt, J. PoMma, J J. L. van der Slot, A. v. d. Slot, L. W van der Stap. SCHIEDAM Monopole Theater, 2.15 en 7.30 nur. Dat komt er van (18 jaar). Heden tot en mol 3 Mei 105 uur Stedelijk Museum. Tenoo'nsteiling van modellen van schepen op Schiedamsche werven gebouwd. Heden t/m 2 Mei. "R.K.. Leeszaal en Biblio theek, Dam 2—6 en 7—8 uur. Ten toonstelling Scbaresneden Gertrud Ja- nuszevvski. 30 April. Passage Theater, half 8. Orpheus- concert, m.m.v. trio Feitkamp, Ket ting, Stotijn. Heden e.v.d. Arena, 2.15 en 7.30, u. Variété. 30 April. Koninginnekcrk, half 8. Rott. Pliilh. Orkest. 4e Concert Cyclus gioole meesiers. BIOSCOPEN Capitol, doorl. van 1.80 uur af. De Btrooper (18 jaar). Luxor, 1.30, 3.30, 7.45 uur. Sensalieproees Casilla (14 jaar). Prinses, 2.15 en half 8. Valseh geld (18 jaar); Wanneer het vitamine F-gebrek den vinger uitsteekt naar meisjes en vrouwen, - dan is het met de frischheid van haar teint gedaan. Dit schoonheidsvitamine, gebonden aan vetten, moet de Irischheid en de jeugd van de huid opbouwen en instandhouden. Wacht nier, tot uw huid duidelijk een tekort aan vitamine F gaat verraden. De wetenschap helpt u. Rijke hoeveelheden vitamine F zijn verwerkt in Castella Crème». Dat is uw weg naar een blijvend- jong en stralend teint! (Vervolg van (pagina 1). De elsch Aan het einde gekomen der schuldvraag zei de de Staatsanwalt ton slotte, na gewetensvol wik ken, de volgende straffen to willen eiscken tegen: A. Thuring, boekhouder te Amsterdam, oud 40 jaar, de doodstraf. P. Dingenouts, lasser te Amsterdam, oud 34 jaar, 12 jaar tuchthuis. L. Kcsscler, bankwerker le Amsterdam, oud 42 jaar, de doodstraf. A. van Batum, monteur te Amsterdam, oud 42 jaar, de doodstraf. C. de Vries, metaalarbeider te Amsterdam, oud 45 jaar, do doodstraf. H. G. Meyer, electrotechmcus te Amsterdam, 28 jaar, 15 jaar tuchthuis. Ch. F. J, Bakker, schilder te Amsterdam, 29 jaar, 15 jaar tuchthuis. J. D. Kasseier, stoker te Amsterdam, 38 jaar, 12 jaar tuchthuis. A. Pots, koopman te Amsterdam, oud 44 jaar, de doodstrdf. S. Brilleslijper, kellner te Amsterdam, 43 jaar, 4 jaar tuchthuis. P. A. van Dieren, pensionhouder in Den Haag, 55 jaar, de doodstraf. J. Petersen, koopman in Den Haag, 36 jaar, 15 jaar tuchthuis. J. Schouten, veehandelaar te Oostzaan, 38 jaar, 9 jaar tuchthuis. K. de' Voogt, kok in Den Haag, 30 jaar, de doodstraf. J. L. Doornhcim, koopman in Den Haag, oud 43 jaar, de doodstraf. \V. Kiia, koopman in Den Haag, 53 jaar, 5 jaar tuchthuis. A. J. Bronk, machinist-teekenaar in Den Haag. 20 jaar, 3 jaar tuchthuis. J. D Daudey, koopman in Den Haag, 42 jaar, 5 jaar tuchthuis. J. Turfreyer, koo|>man in Den Haag, .46 jaap, 4 jaar tuchthuis. F. J. do Bie, monteur in Den Haag, 33 jaar, 3 jaar luchthuis. A. van Es, teekenaar in Den Haag, 27 jaar, 3 jaar tuchthuis. En mr. M. H. Huygens, advocaat in Den Haag, 44 jaar, 1 jaar gevangenisstraf. Alien met aftrek van voorarrest en verbeurd verklaring der inhcslaggenomen goederen. Voor wat betreft A. Brilleslijper trok de Staatsanwalt zijn aanklacht in en vroeg vrij spraak De yerdachten en vooral zij, tegen wien de doodstraf geëischt werd, hoorden het einde van dit 1 verschrikkelijk requisitoir diep onder den indruk aan. Op de publieke tribune, waar zich verwanten der verdachten bevonden, klonk hier en daar gesnik. Nadat het hofzich even had teruggetrok ken, doelde de president mede, dat A. Brille slijper onmiddellijk in vrijheid kon worden ge steld. Hedenmiddag om half rijf zouden do verdedigers met hun pleidooien kunnen aan vangen Nadat de zitting gesloten was, speelden zich aan den uitgang van het gebouw droevige tafreelen af. Voetbal. Wie mocht meenen in den kamp tusschen 1 tormes-D.V.S. on Sparta een tradilioneelen strijd te zullen aanschouwen met aJ den aankleve van dien, is gisteren aan de Damlaan be drogen' uit gekomen. Groote belangstelling ging van Schiedamsche zijde uiteraard uit-'naar het optreden van Coen PouIub, die als linksbinnen was opgesteld. Naar men ons mededeelde bestaat het vaste voor nemen deze-speler het volgendseizoen in het eerste elftal op te nemen, maar wij stellen ons zoo voor, dat daarover na Poulus spel van gisteren nog wel eeuige woorden zullen val len. Het viel immers moeilijk zich daaromtrent zelfs met den dooddoener „off-day" gerust te stellen, zoozeer viel de oud S.V.V.-er in het verband van het Hermos-D.V.S.-elftal uit den toon. Zijn speelwijze is voor behoorlijk eerste klasse spel te langzaam en als gevolg daar van veel te doorzichtig. Hermes-'D.V.S. vertoonde voor de rust, mede als gevolg van het windvoordeel, een groot' overwicht, dat via een aanzienlijk aantal aan vallen op het door Pil vrij zwak verdedigde doel, in twee doelpunten tot uitdrukking kwam. Hoofdkwartier van don Füherr, 30 April (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In den centralen en noordelijken sector van het oostelijk front werden eigen aan- vals- en slooltioepuclies met succes uitge voerd. Enkele vrij zwakke aanvallen van den vijand weiden afgeslagen. Door aanval len van de luchtmacht op spooriveginstat- latics en achterwaartsche verbindingen le den de bolsjewisten gevoelige verliezen aan rollend materieel. Aan het tront in Lapland cn aan het front bij Moerniansk, mislukten hernieuwde vijandelijke aanvallen onder ho-ogo, bloedige verliezen voor den vijand. In Nooid-Alrika als gevolg van lievige zandstormen slechts levendige wedcrzijdsclie verkenningsactiuteit. In het oostelijke deel van de Middcüand- sclie Zee heeft een Duitsche duikboot ecu transport-zeilschip van liet Brtlsche ravi- taiilecringss-verkee? tot zinken gebracht. Vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts mot goede uitwerking gebombardeerd. Duikbooten hebben aan do oostelijke kust vaij Noord Amerika zes vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd vim 33.000 b r.t. tot zinken gebracht en een ander vrij groot schip door torpedo- treffers beschadigd. De vergeldingsaanvallen van de Duitsche luchtmacht op Groot-BrittanmS werden I voortgezet In den nacht v.m 29 op 30 April vielen formaties gevechtsvl.egluigen bij goed zicht de Engelsche stad Norwich aan. In hot centrum der stad en in indus- trieele installaties werden omvangrijke bran- den en hevige ontp'oTingen waargenomen. Bij een vijandclijken luchtaanval op de voorsteden van Parijs ontstond vrij groote schade aan gebouwen en verliezen onder de burgerbevolking. Enkele Britsche vliegtuigen hebben sto- ringsvluchtein ondernomen bjij de Noord- Duitsche kust. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. 's-Gravenhage, 30 April. Het departement van voiksvooiiichting en kunsten deelt mede, dat de per 1 November 1941 gel dig verklaarde textielpunten van do Taal- sto textielkaart voorloopig ook na 30 April nog geldig blijven. Over de oorspronkelijk na 30 April gel dig wordende nieuwe punten dier textiel kaart kan voorloopig nog niets worden medegedeeld. Hot eerste maakte Lox Janse met een kop bal uit een goede voorzet van Lengkeek en het tweede ontstond t van den voet den laatste, die zich onverwacht in zeer vrije was het geen buitenspel positie geplaatst zag en niet aarzelde. Zooals venvacht kon worden, waren in de tweede helft de róllen eenigszins verwisseld, maar nochtans slaagde Sparta er niet in het windvoordeel op gelijke wijze als Hermes-D.V.S. uit te builen en de Schiedamsche verdediging, waarin Figdhammer goed werk deed, kon dan ook herhaaldelijk ingrijpen. Het tegeupunt dat Sparta desondanks scoorde, was aan een fout van Veistraate te wijten, die over een tam schot vah Den Boer heen viel. Medegedeeld dooi de Amsterdamsche Bank N.V. OBLIGATIES Staatsleenlngen Nederland 3i% Ned.'41 '40 I II m.bJ.. '40 II 36 '37 '38 N.W.8. KOERSEN OP 30 APRIL 1942 V.K. 99»/s 100'/, 101*/, 103*/. ioov„ 93 96*/, 4 4% 4% 3% 3% 3-84 Ned. Oost-lndlë 3% Ned.-lndié 1937 3% Ned.-ïndië '87 A AANDEELEN Banken Kol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned. Handelmij. Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel Gert. Calvé Centrale Suiker Ned. Fokker Lever Bros Unil. Ned. Ford Philips Gloeil. G.B. Petroleum Dordtsche Petr Kon. Petr. Mij Rubber Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Batavia Rubber Kendeng Lemboe Oostkust Serbadjadi Ver. Ind. Cult. Ond. Suiker llandeisver. A'dam 293 Javascho Cultuur *62 Ned.-Ind. Suiker Unie 165 Ver. Vorst Cultuur 98 Tabak Deli Batavia 16® Deli Mij. 1883/, densmbah 153*/, Scheepvaart Holi.-Amerik. Lijn J a va-Ghina-J apan- Lijn K.N.S.M. Nat. Bez. Kon. Paketv.-Mij.. Ned. Scheapv. Unie Rotterd. LSoyd Stoomv.-Mij. Ned... HEDEN 100 V, 101 V, 101V. 100'/, m/„ 88 96 77 89»/, 89 V, 87'/,, 87'/i, 185'/, 185 99*/, 92 188»/, 132»/, 158»/e 187'/, 119*/, 261 215 lb9»/, 855 292'/, 271 8048/, 188'/, 146 145 88 152%- 13b'/,- 119 260 205 17U'/,- 296 275 808 192'/s— 4*/, 148 90'/, 207 -802»/, 164 165 168*/, 129 199»/, 197»/, 179»/, 148 149*/, 151—8 189 90 155*/,— 7 166 7 190*/, £04 198 180»/,- 102 151 6 9 8

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2