laJIBSIEisïiBE!' V®gels in April 'ReJtii 'PxUiii et geheim van de Parel-eilanden Het Feest yan den .Arbeid m m Pag; 1 - No. 23076 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Zaterdag 2 Mei1942 Teruggekeerden en vogels op doortocht Knobbel- eri wilde zwanen. Ransuilen in het Sterrebosch? BINNENLAND Demonstratie van den Nederlandschen Arbeidsdienst W.A.-commandant Zondervan weer naar het Oostfront Dienstneming bij den Reichsarbeitsdienst - Nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen van 4 Mei af Prijsvraag stichting „Haven- belangen" Rotterdam iGtbouw Ui-Bank) Het nieuwe socialisme is het volksche socialisme jopg on j De huur van landhuisjes Aanmelding vrijwilligers N.A.D. .J ÉPP iL-.-- il SSipery en W2JraB-Bars«5©l 9b£'' K&swsfc en Weïensc&aap J Nieuwe series concerten Rott. Philh. Orkest Mej. E. Eeuwijk, Lange Haven 128 Dames- en Kinderkleeding naar maal - Nu de lente is gekomen neemt het aantal terugkeerende vogels mét den dag toé. In het bosch en in den polder zien we bijna lederen dag nieuwelingen, terwijl we hier en daar soms 'hog vogels ontdekken, die op doorreis zijn naar Noordelijke brocdgebledén. Ofschoon de winter, dien we achter den rug hébben, gevoeglijk' als zeer strong fiangeduid kan worden en de natuur in het algemeen"dien tengevolge wat rnchter is, kunnen we niet zeg gen, dat de vogels", die uit het Zuiden zijn terug gekeerd, later zijn. Integendeel. Op 5 April za gen we reeds de eerste boerenzwaluw boven de Polyantha vliegen cn stellig kunnen we dit een heel vroegen datum noemen. Nu maakt één zwaluw nog wol geen lente, zooals het oude spreekwoord.zegt, maar den volgenden dag za gen we boven de Vlaardingsche Vaart niet minder dan' twintig exemplaren tegelijk. In den polder In tegenstelling daarmee zagen we bijna een week later op een welland in den polder drie kramsvogels, prachtige lijsterachtige dieren, die nog naar hun broedgebieden ergens in het hooge Noorden moesten. Tegelijkertijd ontdekten we in de buurt van de iVlietlandeft onder de gemeente Maasland niet nfinder dan twaalf knobbelzwa nen, die ook nog verder op moesten; Ter verduidelijking zij opgemerkt, dat knob belzwanen de in hét wild voorkomende soort is van de tamme zwanen, die wij uit onze sin gels kennen. Wilde zwanen vormen weer een ani^pr soort en deze worden ook Deen of hoel- iwaan genoemd. Zooals men ziet is de knob belzwaan dus een wilde zwaan, ofschoon een Wilde zwaan nog geen knobbelzwaan is. De .wilde of hoelzwaan heeft een gelen zwart-om- randen snavel, terwijl deze bij" de knobbelzwaan evenals bij onze tamme soort, oranje-rood is. Eind April ontdekten we tot onze niet ge ringe verbazing, dat er nog een zeven-tal knob belaars ter plaatse waren. Het is zeker in het hooge Noorden nog niet'erg pluis. Intusschen zijn in' den polder ook de kemp haantjes weer gearriveerd; ze houden, zooals van Ouds, weer hun onbloedige steekspelen. Eveneens zijn de gele kwikstaarten aangeko men, zoodat in den polder vrijwel alles weer present is. Alleen de koekoek, de karekieten en de rietzanger laten tot dusver nog op zich wach ten. Lang zullen zij echter ook niet meer weg blijven. In 'het bosch In het bosch zijn volgens het vaste schema de fitisjes weer terug en zingen er al weer lustig op los. Het komt mij voor, dat er dit jaar heel veel fitissen zijn, maar misschien zal een deel van hen nog wel hoogcr op trekken. Dat- Zelfde vhebben we kunnen vaststellen bij de yiftjafjes, de dubbelgangers der fitissen. Het aan tal zingende tjiftjafs is gedurende de laatste .weken beslist afgenomen. Men zal wel ontdekt hebben, dat inmiddels de bonte kraaien en de Vlaamsche gaaien verdwe nen zijn. Gelukkig maar, want deze vrijbuiters kunnen hoogen tol eischen aan eieren en jonge .vogels. Omstreeks half April zijn ook de roodstaartjes .weer teruggekeerd van hun winterkwartieren. Officieel heeten ze gekraagde roodstaart, maar een kraag zullen we tevergeefs bij hen zoeken. De roodstaart is wel het mooist gekleurde vogel tje van heel onze avifauna en het is boven dien een lust te zien hoe snel ze in haar bewe gingen is. In dit verband doet ze denken aan het roodborstje en aan de tapuit (deze laatste komtvoornamelijk in de duinen voor). Zij be- liooren trouwens alle tot dezelfde familie, de turdidae, waartoe ook de lijsters behooren. Dezer dagen kreeg ik van een belangstellend lezer tevens waar vogelvriend, de mededeeling, dat er twee ransuilen in het Sterrebosch te zien waren; Helaas heb ik zo zelf niot kunnen ont dekken, doch hun aanwezigheid :in dezen tijd zou .er op kunnen Wijzen, dat we hier met een brcedpoging te doen hebben. Dat zou schitte rend zijn. In de Kralingsche Hout heeft men evenals vorige jaren, ook dit jaar weer een paar broedende ransuilen. Do volgende trekker i3 de zwartkop-tuin- fluiter. Deze vogel hebben we hier de laatste jaren geregeld kunnen zien en hooren, ofschoon ik niet kan zeggen, dat hij bij ons gebroed heeft. In den regel trokken later, soms nog in Mei, de meesten hunner weer verder. De zang van. den zwartkop is buitengewoon. Zijn lied lijkt zoowel op dat van den nachtegaal als dat van den tulnfluiter en in vogelaarskrin gen wordt hij wat zang betreft, doorgaans on- middollijk na den nachtegaal- genoemd. Het aan tal zwartkop-tuinflulters is nog niet erg groot, piaar ik heb alle hoop, dat er nog wel meer zul len volgen. Nu we het toch over de nachtegaal hebben moet ik even zeggen, dat deze vogels al overal in ous land gesignaleerd zijn, zoodat dekans, dat er één of meer in ons'bosch zullen verschij nen, niet heel groot meer is. Tenslotte zijn verrassingen niet uitgesloten en DOOR R. ARDEN 45 „Neon, ik méén, dc beruchtste, meneer Duaee. Ik bedool dengene, van wion mon zegt, dat hij voor niets terugdeinst, als het erop aan komt, zjjn omgeving voor don gek to houden. Ik bedoel hem, aan wiens bandon-broed kleeft en zeifik. niet slechts van één keer „Jongoman," zei Duaney „als jo op dezen toon voortgaat,' dan zal Ik opstaan en jo een afstrflffing toedienen. In den loop vnn mijn diensttijd heb ik inderdaad een paar maal mijn schietwapen moeien gebruiken, maar dat' geeft jo nog niet hot recht óm met z.ulko termon §an lo komen. Verdwijn alsjeblieft, anders zal fk J8 loeren -ioopen." „Ik ga al," zei do oudste dor Garragan- 6pruiten, „maar niet omdat jo dreigt, maar omdat oen langer hier blijven tijdverspillen is. Sot is to hopen, dat Patricia or aohter komt wat voor spelletje jo mot haar hebt go- #pf*ld," Toon ging hij heon, ratrloia was bleek gowordon. aangezien de tijd er voor "nog niet verstreken is, .zullen we maar moed houden. We verwachten verder nog een heel rijtje zangers, waarvan er mischien, voordat' U dit, leest, wel eenige gearriveerd zullen zijn. In ieder geval gaan we een mooien tijd tege moet en Ik kan iedereen aanraden er zoo veel mogelijk' op uit të trekken. Tenslotte nog eeif verzoek. Tracht zoo veel mogelijk het uithalen van nesten te verhoeden en wanneer U een nest weet, blijf er niet te lang naar kijken. Ten'eerste loopen we gevaar, dat de vogels het nest zullen verlaten en ten tweede, dat de jeud door Uw nieuwsgierigheid eveneens het nest ontdekt met de daaraan ver bonden gevolgen. DE JONG. Zooals vermeld in do advertentie,'in dit blad, zal op 3 Mei a.s. op hot Houtrustterrein, Houlrustlaan, Don Haag, eon groote demonstratie worden gegeven door den Nederlandschen Ar beidsdienst. Wij wijzen er nogmaals op, dat hot aan beveling verdient zich tijdig van oen plaats to verzekeren. De demonstratie vangt aan om 15.30 uur. Om 15.15 uur moeten allé plaat sen ingenomen zijn. Het terrein wordt om 14.30 uur voor hot publiek open gesteld. De toegang is' vrij. Dezer dagen is de commandant der W.A., rnr. A. J. Zondervan, die als Untcrsturmfühver bij het Nederlandsclio legioen is ingedeeld, on eeni ge weken met oen bizondcre. opdracht van den Reichsführer S.S. in Nederland vertoefde, weer naar het Oostfront vertrokken. Op grond van artikel 13 der arbeidsdienst verordening eu in overeenstemming met de par. 3 en 3 der verordening nr. 3—19-10 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, heeft de secretaris-generaal van algemeene zaken bepaald, dat de met toestemming van den commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst bij den Reichs arbeitsdienst doorgebrachte diensttijd voor de toepassing van het arboidsdicnstplichtbesluitlcn vollo medo tolt- als diensttijd, doorgebracht hij den Nederlandschen Arbeidsdienst.-- - JSfaar wij vernemen, zal het aantal geëlectri- ficeerde baanvakken bij de Ncderlandscbc Spoorwegen binnenkort wéér met twee worden uitgebreid. Met ingang van dc nieuwe dienst regeling op 4 Mei a.s. 'zullen n.l. dc trajecten UtrechtAmersfoort v.v. en UtrechtHilver sum v.v. met electrischc treinen worden ge reden. Op de beide genoemde trajecten zal gebruik worden gemaakt van het gestroomlijnde elec- trische materieel, dat men ook reeds van het middennet kent. De slichting „Havcnbolangen"' te Rotterdam heeft een prijsvraag uitgesclirevcn. voor studen ten aan en afgestudeerden van in Nederland gevestigde nuiversiteiten 'en hoogescholen. De stichting verlangt een verhandeling over de ontwikkeilng, de beleekeiiLs en de mogelijk heden tot uitbreiding van markten en beurzen in Rotterdam als nationaal en internationaal centrum van handel on verkeer. De bedoeling is niet alloen een oorzakelijke verklaring van de aanwezigheid der' beslaande markten en beurzen, doch ook en voorat een verliandelmg over de voorwaarden waaraan voldaan zal moeten worden om bepaalde goe deren en diensten in do toekomst in Rotterdam verliandeld te doen worden,-lïi.a.w. welko ves- tigings-plaatsfactoren een rol spelen bij de- vraag of oen bepaald goed of een bepaalde dienst in Rotterdam ter markt zal komen. Getypte antwoorden worden ingewacht uiter lijk 30 April 1943 aan het adres van liet secretariaat 'dcc stichting, Slieltjosstraat 27, Rotterdam. Dc slichting looft voor de beste inzending een vprijs uit van f 350. VOORJAARSHOEDEN „Fred, ben je by do politie?" „Ja," zei Fred, „dat. heb jo toch al ge hoord." «„En je bent hier ambtshalve op het eiland?" „Ja," zei Duane. 'f „En ik diende alleen Vnaar zoo'n beetje als legitimatie,'h&?" „Doe niet zoo belachelijk," vorzocht Fred. „Diende je als legitimatie als ik'dat hoor?" „Jo hebt mijn vertrouwen HSelijk misbruikt," mompeldePatricia. Plotseling scheen zij oei moe te zijn. „Het was gemeen vari jo. Ha.» ik het maar kimnen vermoeden, dat je oen spion was, oen snuffelaar o, had ik hot toch maar kunnon vermoeden 1" Duane werd kwaad. „Als ik nog langer naar jo luister, word ik nog misselijk. Ik ben inspecteur van politie o, vergeef me, Patricia, dat ik slechts een politic-inspecteur en geen miliionairszoon bob. ik ben ambtshalve hier en in mijn vrijen tijd heb ik vriendschap met jou gesloten o, neem mo niet kwalijk,. Patricia, dal ik my veroorloofd heb vrijen tijd te ncmon. en jou aardig te vinden. Wat eon schurkenstreek, dat zelfs een inspecteur kom Iaat lk het maar rustig zeggen verliofdOkan worden." „Jo jokt," zei Patricia, „ik was alleen maar een voorwendsel voor je, opdat men zou be grijpen, waarom je hier zoo lang bloef...". Zij stond op „Liefde bah. Een msui, N. Socialisme is onverbrekelijk verbonden met een wereldbeschouwing. De materialistische, joodsche wereldbeschouwing ten grondslag lig gende aan het marxisme gaf aan het socialis tisch strijden van het verleden den volksver- nictigcnden vorm van den klassestrijd en de leugenachtige leuze van internationale solidari teit van het proletariaat. Internationaal socialisme heeft en zal nooit bestaan. Een. duizendjarige cultuur, dc eigen aard van cén volk, het sociaal niveau, de be gaafdheid en het scheppende vermogen van een volk, bepalen het socialisme,, dat een volk zich veroveren' kan. De sociale verlangens van een Chineeschen koelie 'of-een zwarten katoenpluk ker uit Amerika liggen op een geheel ander ni veau dan die van den Europceschen meosch. En zelfs binnen Europa vertoonen zich in le vensbehoeften en levensgewoonten in ,de ver schillende landen groote verschillen. Socialisme is volksch. En dat de natuur ster ker is dan de leer, blijkt uit liet feit, dat de internationale solidariteit van de werkers in 1914 den wereldoorlog niet kon voorkomen, maar dat overal de marxisten zich rond dc regeerin-" gen schaarden en binnen 24 uur de interna tionale leuzen verwisselden voor de meest na tionale. Socialisme is volksch. Het verlangen naar ge borgenheid in zijn eigen vertrouwden levens kring, naar een vrij en eervol leven in een volks gemeenschap, dat in Iéder mensch leeft, kan slechts verwezenlijkt worden In en door het eigen volk. Socialisme is volksch. Daarom kent het socia lisme geen proletariaat. Het socialisme kent geen klassen, geen scheiding tusschen volksgenooten, het streeft naar eenheid van werk cn wil in een volk, naar den gezanienlijken arbeid van een volk en den wil van een volk zich den grootst mogelijken geestelijken en stoffelijken vooruit gang te verzekeren. Socialisme is volksch. Het marxisme ver krachtte in zijn wereldbeeld dc natuur door het voor te stellen, alsof het materieele streven ai- leen het leven en de gestalte der samenleving bepaalde. Het socialisme van den nieuwen tijd beantwoordt aan het waarachtig beeld van de natuur omdat het zich baseert op het volk als werkelijkheid, op den eigen'aard, de cultuur, het sociaal niveau, dat een volk zich in der eeuwen loop verwerven heeft. Socialisme is volksch. Het geeft zich niet over aan onware leuzen van wereldverbroedering, inaar het put zijn kracht uit de levende werke lijkheid van eigen volk, het wordt bewogen door dc liefde tot het eigen volk en bereikt zijn doel door het geloof In eigen vólk. „Het doel van het marxisme ,-was: „Proleta riërs aller landen, vcrcenigt U", het heeft het zelfs nooit kunner. brengen tot „Proletariërs in Nederland, vereenigt U". Deze uitspraak van Mussert toont de onmogelijkheid van het inter nationaal socialisme kernachtig aan en bewijst tevens, dat zelfs in eigen land de werkers van hoofd en hand niet tot eenheid konden komen, een eenheid waarnaar ieder instinctief verlangde. Het socialisme van den nieuwen tijd zal ook het heden en dc toekomst van den Nederlancl- schen werker bepalen, boer en arbeider maken tot dc dragende krachten ,der nieuwe volksge meenschap, tot de generatie die in de lage lan den bij de zee het socialistisch verlangen tot werkelijkheid, zal mi'kcn ia dc. wereicUvan mor gen, waarvoor zulke grootsche offers worden gebracht in het geloof aan dc zegepraal. blijlt voor nu en latér Uw specical adres voor BEHANGERIJen WONINGINRICHTING HOOGSTRAAT 32 Opgericht 188S Telefoon 6801 Evenals liet vorig jaar, zal ook in liet komende seizoen'êen groot aantal personen, dio vroeger gewoon waren hun vacantio in het buitenland door lo brengen, of te kam peeren, een landhuisje of oon eenvoudig ge meubileerd buitenverblijf willen huren. De gemnchligdo voor de prijzen vestigt er nadrukkelijk dc aandacht op, dal volgens het huurprijshesluit 1940, dat ook van toepassing is op gemeubileerde buizen of gedeelten daar van, het verhoogen van huren boven bet peil van 9 Mei 1940 is verboden. Rot is dus niet geoorloofd de buren van landhuisjes o.d. in verband met de te verwachten groote vraag to verhoogen. Dezelfde bepalingen dienen eveneens in acht to worden genomen bij ilen seizocnvcrlnmr van bootenhuizen en bergplaatsen. Van officicele.zijde wordt bekend gemaakt, dat do aanmelding voor vrijwilligers bij don Nederlandschen Arbeidsdienst voor do kampen, aanvang 1 Juni 1942, alsnog is oporigesteld tot 8 Mei a.s. Aanmelding kan geschieden bij do aanmeldingsbureaux, gemeentehuizen en ar- beidsbureuux. Samenvoeging van gemeenten. Met ingang van heden zijn de gemeenten Kockengen en Laag-Nieuwkoop samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Kockengen draagt. dio Hof hoeft, doet anders. Ik vond het al zoo vrcomd. Je was schuchter, hoewel dat hcelemaal niot bij je past. Jo hebt -„Ik was correct, .hoeweldat dikwijls heel moeilijk is," riep Duano woedend. „Ik heb er steeds aan 'gedacht, dat ik je eerst zóu moeten zeggen, wie ik was, voordat het spel ernst- werd." A „Adieu," riep Patricia, 'en liop haastig naar de aanlegplaats "van do motorboot. Duano sprong op, èerst wilde hij baar achter na, maar toen bodacht hij zich on Verdween in het clubhuis. Hij moest zijn booltje pakken, dat was duidelijk. Een echte prins mocht wel in hot clubhuis wonen maar een inspec teur van politie, dat ging niet. Zoo waren do menschep nu eenmaal. HOOFDSTUK XVII. Een vrouw toont-haar intelligentie. Hans Gentschow en Margret Frodericlc zaten hand in hand, zooals dat van oudshor mode is, in Gentschow's kamer. „Jo moet heel voorzichtig zyn", zei Margret; „ik heb het duidelijk gehoord. Wij moeten zei Drent. Dat kunnen ook geen inlanders geweest zijn, zei hij loon. .Wij móeten ook de w.s. Inpoldering aan ÏJsselmccr, kamp Workum. (V.P.B./N.A.D./v. d. Wcrff/Polygoon) Den Bosch gaat orde stellen op dc reclames. Den Bosch gaat een actie ondernemen tegen ontsierende reclames. Vele reclames, welke het stadsbeeld ontsieren, zullen moeten verdwijnen. De gemeenteverordeningen zullen in dit op zicht radicaal gewijzigd worden en degenen, die hun zaak of woning met ontsierende uithang borden hebben „opgetuigd", zullen op straffe van boete verplicht worden de „steenen des aanstoots" te verwijderen. Een vergunning tot bet hebben van reclameborden zal voortaan be- noodigd zijn, terwijl ook doellooze consols en staketsels verwijderd zuilen moeten worden. Aan de niéuw aan te brengen reclames zullen hooge eischen worden gesteld, waarbij incn op de eerste plaats ook het ambacht in wil scha kelen, waarmede men een mooie traditie in eerc wil herstellen. Affiches van firma's zullen voortaan slechts op aangewezen borden mogen worden aange bracht. Puien en andere plaatsen, waar thans is geplakt, zullen dus een grondige schoonmaak ondergaan. Het stadsschoon zal bij deze nieu we maatregelen wel varen. HOOGSTRAAT 51 TELEF. 60546 BEIJêRLANDSCHESTR 1 TELEF. 67885 SINGEL 103 - TELEF. 67641 mar.Astraat 54 De Stichting Kolterdamsch PhiJIiarmonisch Orkest, blijkt 11a afloop van het winterseizoen 1941—1942 nog meer pijlen op haar altijd ge spannen hoog te hebben, lloo intensief er ge werkt wordt bij hel Rolt. Pbilh. Orkest moge blijken uit de volgende cijfers: Van October lot 30 Maart j.l. werden 129 werken van 05 componisten in 245 uitvoeringen ten gehoore gebracht, waaronder 8 ecrslc uit voeringen; 48 van do 50 concerten werden gc- dirigoenl door Eduard Flipso; 50 solisten, waar van 41 Nederlanders, verleenden medewerking. Bereids is een nieuwe serie concertavonden georgiuriseerd, waarvan, de plannen reeds maan denlang door Flipso werden gekoesterd, en wel van 28 Mei tot 25 Juni onder den naam; „Een halve eeuw Nederlandsclio muziek van 1890 19401'. Daarna volgt van 2 tol en met 30 Juli nog een serie Donderdagavond-volksconcerten. Een programma, dat klinkt als een klok. Wat de serie „Een halve eeuw Nedcrlandsche muziek"' betreft, de meeste, werken, die ten gehoore zullen worden - gebracht, kramen reeds op do programma's van liet Roti. Philharmo- niscli voor. Een cyclus, gewijd aan uitsluitend vadcrlandsche componisten,acht Flipso vooral in dezen tijd nu men zich moet bezinnen op nationale .cultuurwaarden, van zéér veel waarde, ook in paejlagogisch opzicht en het publiek, dal het zoo populaire orkost nu reeds zoo langen tijd steunde, zal ook deze nieuwe serie zeker weten te waardeeren. Ilad men zich aanvankelijk voorgenomen, do werken in chro nologische volgorde uit ha .voeroti, besloten is elk programma tc vormen tot een goed cn gaaf geheel met compositios, dienen' van com ponist en van zijn. werken een juist' beeld geveii. Weliswaar is het niet mogelijk in deze programma's, die elk 75 minuten duren, en elk voorzien zijn van eon gesproken toelichting van den dirigent, alle toonaangevende compo nisten op te nomen, maar als tijdbeeld acht Flipso* deze cyclus toch volledig. Overigens worden van 21 vcrschillendo componisten in totaal 24 werken ten gohoore gebracht, een cyclus, zooals Flipso karakteriseerde, dio een toetssteen belcekent zoowel voor orkest als voor publiek, voor 'het orkest, of het oon dergelijk progTamma kan brengen en voor hot publiek, of men liet kan aanhooren. - copra-oogst hebben, anders is hot met ons afgeloopcq». Och Hans, ik zit toch zoo In angst om "je". v Hans had hier niets togen in te brengen. Zyn".gebruind gezicht keek bijna vroolijk. „Eindelijk schijnen die drie aasjagers ernst te willen n.aken. Als ik bedenk, dat je straks weer naar dien dikken Mooie terug moot, krijg ik hartkloppingen. Zij zullen legon "jou ook wel-iets in den zin hebben. Beloof mo, wan neer ze je ook maar do kleinste beleediging aandoen, dat je dan hier bij mij zult komen, dadelijk". „Dat beloof ik je", zei Margret. Toen zaton zij een poosje zwijgend en dachten Han hun plotselinge, grooto liefdo. Zij zalen echter niet lang zoo, want do huisdour ging open en er werd op de deur geklopt. Binnen", riep Gentschow; terwijl hij voor zichtigheidshalve naar zijn rovoiver greep. De deur ging open cn binnen kwam een slecht gehumeurde Fred Duane. „Noem mo niot kwalijk, maar ik stoor toch, hoop ik, niot?" „Deze vraag"' zei Gentschow, ;,zal ik voor- loopig onbeantwoord laten. Wat vorscliaft mij do eer van je hooge bezoek? Kennen jullie elkaar?" „Natuurlijk wij maakten konnis op liet bal'» zei Margret. Zy .was oon buitengewoon aardig meisje met een energiek, maar toch Vrouwelijk Do eerste Mei, die door het opkomende so- cialismo ruim 50 jaar geleden in alle lan- don lot Feest van don Arbeid word verheven, is tevens, do jaren door, eon dag van split sing en scheiding, binnen den boczom van schier alle boschaafdo natiën geweest. Het lag immers in den aard van deze arbeidersbe weging, die zich op het dogmatischo stand punt van den klassenstrijd had gesteld, en die daarmee do organische eonheid der samen leving miskende, dat op haar hoogtijdag do geschillen bij uitstek werden toegespitst. Do roode vaan van den arbeid, welke hoog bo ven do hoofden der marcheerende kolounes, "als door een gemeenschappelijk enthousiasme, werd voortgestuwd, was zoo voor hen, dio langs den weg slondon, omdat, zij buiten haar rijen waren gebleven, een fello uitdaging; zij was. tevens het onveilig signaal voor hun gemoeds rust Waarom koos de oude, marxistische .arbei dersbeweging juist den eersten Mei tot liaar feestdag, tol den Dag van den Arbeid? Haar keuze was in overeenstemming mot eon^oiulo Germaansclie traditie, volgens welko Dij do wisseling van de maanden April cn Mei een sterke, iu nieuwe looverlooi prijkende boom uit liet bosch werd gehaald eu temidden der woongemeenschap als fcestsymbool werd ge plant. Zinnebeeld, maar waarvan? Van het hernnlwakcnde leven, dut zijn sap pen diep uit eigen bodem haalt, omhoog stuwt e nizicli rifunifestcort in telkens nieuwen, prillcu bloei. Do Meiboom was aldus het schoone, ongerepte symbool van een bestaan, hetwelk zich van jaar lot- jaar weet te vernieuwen, omdat liet, in het tijdelijke, het eeuwige ge vangen houdt. Welnu, om deze redeu ook werd de Meifeest- dag liet hooggetij van het arbeidende 'volk, hetwelk zicli van zijn kracht bewust werd en deze gebaseerd wist in datgene, hetwelk levens zijn eenige rijkdom was: zijn voortbrengende ivermogen, zijn energie tot den arbeid! Wij leven, thans, op de kentering der My den. Het gaat hier niet langer om den over gang van een Aprilmaand symbool van hel koude, kale jaargetijde. naar weder, een Mei, welke niéuw leven aan den dag brengt, doch wat wij thans beleven is dat oen oudo worclld, mot al haar lief en leed, achter wordt gelaten, omdat wij een nieuwoi gaaii binnentreden, waarin saamhoorigheid zal hoersenhen tusschen alten die van goeden wille zijn, om in een sterke onderlinge solidaritoit een hetere samenleving op to bouwen. Zoo vierden wij ditmaal den eersten Mei, het Feest van den Arbeid, als oon dag van ingrijpen der vernieuwing, dan de wereld tot nu toe gekend tiecft. Wij vierden feest, doch temid den van een strijd, waarvan de laatste fa-, sen nog doorleefd en doorworsteld moeten wor den. Zoo paart zich soberheid on zelfbehecrsching tweo deugden, die den strijder sieren aan opgewektheid on vertrouwen op een schoono toekomst, die, indien wij haar ernstig willen, op haar tijd zal. aanbreken. Wij denken hier. aan het bekende woord, waarin dezo tweeër lei levenshouding zoo kernachtig' tot uiting kemt: „Vertrouw op God", d.w.z. weet met rust en overgaaf uw tijd te beiden, en „Houd uw kruit droog", d.w.z. wees steeds bereid lot den kamp, waar eu wanneer deze moge uitbreken. Men kan in do wereld moeilijk leven, zoo men niét een ideaal voor oogen heeft, dat offer en moeite waard is, omdat hot dezo bcido uiteindelijk beloont. Zoo welen wij, dat ook het ideaal van een nieuwe volks- en statengemeenschap moeiten en offers vergt, doch levens, dat deze nieuwe gemeenschap, is zij éénmaal daar, den strijd inderdaad zal kronen. SINDS JAREN GEVESTIGD ATELIER gezicht. „Ik kom om ondordak vragen", zei Duano. „Mon heeft mijn zeer 'onpriiiselijbe afkomst vastgesteld en ik hen in ongenade gevallen. Men heeftmij zelfs spion genoemd". „Wie' hoeft jo een spion genoemd?" vroeg Gentschow. „Mijrr geliefdo", zei Duane. Hij liad hot spottend bedoeld, maar het klonk hittor. „Die liove mooio Patricia ging cr bcloedigd vara- door, omdat ik slechts inspecteur van politie ben. F.en uur later deelde Jeff, de clubbcdiendo mij mede, dat do clubloden besloten luidden mif niet langer als gast lo beschouwen. En daar ik nu eoiunaal niot in oen palm kan klim men, kom fa hij jou om onderdak vragen voor een verguisde politieinan, Dc aristocratische droom is voorby, ik Neck mijn Icgitimalie teckent op en ga mo wreken,, terwijl fk proces verbaal opmaak, van wat mo onder do vingers kom!» Met jou begin ik. Bent u geboren? Zoo ja, waarom?." Gentschow lachte. „Wie is er achter gekomen, dat jo inspec teur bent?" „Do jonge Gnrragau natuurlijk. Hij zei zelfs: er kleefd ebloed aan mijn vingers". „Daarvoor heb je hem zeker een paar oorvij gen toegediend?" (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 5