PERSONEEL Laatste üietws ICantosugereelit Zijn meisje hield hem te lang op „JOZEF BERENVEL" Hoe de slag om de Kertsj zich ontwikkelde N.V. Sollied. Cartonnagefabriek, Oranjestraat, Schiedam. Woensdag 20 Mei 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Saiarieering distributie ambtenaren inlevering sigaretten- en tabaksbonnen jeremia Diefstallen Burgerlijke stand Agenda Zal de minnaar van 1942 met een wekker op stap moeten? Wat blijft er over van de wet, als er geen straffen zijn Maastricht cultureel centrum Sport Ook aanvalsactie in andere sectoren '4Ö i.u, ïoi'/s II rn.b.f., 101'/,, 7, Kon. Paketv.-Mij... 190 191% Ned. Scheepv. Unie 175% 175%— 8 Rotterd, Lloyd 147% 150% Stoomv.-Mij. Ned... 146% 149% Italioansch weermachtsberlcht Omvangrijke branden in Cyrenaica - De eisch in het proces te Ankara Handel en Bedrijf 489e STAATSLOTERIJ gevraagd, van alle leeftijden, waaronder drukkers» maga- xijnpersoneel, cartonnagewerkers en -werksters. Aangename werkkring. -Flinke I$onen C.A.O. (Vervolg rubriek Stad .ueuwsj. Met ingang van 1 Maart j.l. is volgens het „Volk'' een wijziging gekomen in de bezoldi ging van de ambtenaren bij de plaatselijke d'ts- tributiediensten, die een belangrijke verbetering betcekenl. ten ambtenaar in de 4e (laagste) salarisklasse heeft Uians een salaris van mini maal f11250 per maand plus 6 pCt. duurte- toeslag en eventueel kindertoeslag. In de le klasse .waartoe Schiedam behoort, is liet mini mum salaris f 122 50. Door peuodieke verhoo- g'mgen kan het minimum met hoogstens 15 jiCt. stijgen. Voor jeugdige personen geldt een apaite re geling tiet minimum voor een 14-jar.ge in de eerste klasse is f 25 per maand en stijgt door 10 één jaarlijksche verhoogingen tot Den maxi mum an f 108 33 per maand. Omtrent de berekening .van de dienstjaren is nog geen beslissing genomen. Voor de afdechngschefs geldt een aparte norm. In gemeenten boven 50.000 inwoners is het minimum-salaris 125 en hot maximum 1175 per maand. De sigarenwinkeliers moeten blijkens een Ge meentelijke Kennisgeving de bonnen van de sigaretten- en tabakskaarten voor de eerste maal inleveren in de week van 25 tot en met 29 Mei a.s. Do Ned. Chr. Vrouwenbond hield gisteren avond in het Gercf. Jeugdhuis een ledenver gadering. Na opening door de presidente mevr. S. HoutmanNoteboom, sprak de heer P. K loos te r m a n, waarnemend hoofd van een bizon- dere school alhier, over „Jeremia en zijn tijd". Jeremia was de zoon van een priester. Ihj word geboren in het jaar G5Q v. Chr. en trad als profeet o-p in B25 v. Chr. Htj achtte zich to jong omi t egeluigen, maar God zei lot hem: „Vrees niet, want ik ben met u". Hij leefde in een tijd van wereldschokkende gebeurtenis sen. Rijken schudden op hun giondvosteri en ■vieien. Het was ook een tijd van goddeloosheid en zedelijk verval. Koning Josia trachtte het volk lot Gods geboden terug te voeren, doch het mislukte. Ook Jeremia hield in het huid zijn boetpredikatie en voorspelde den onder gang van het land. Hij werd aangezien voor een verrader, maar hij hield moedig stand. Zijn land werd op het laatst veroverd door Nebukadnezar, koning van BabeL Jeremia mocht blijven, maar werd bij vergissing meegevoerd. Bij Rama ontdekte men het" en hij mocht terug en voegde zich bij het overschot, dat Nebukadnezar in Jnda had achtergelaten onder regeering van den stad houder Gedaija. De achtergeblevenen in Juda doodden Gedaija en bevreesd voor wraak, vluchtten z enaar Egypte. Zij voorden Jeremia mee en aldaar vond deze groote profeet, (lich ter, gezant van God en geloofsheld zijn einde. De heer Kloosterman sloot de vergadering mot gebed. Uit een .welde in Spieringhoek is ten nadeele van den veehouder J. K., een schaap ontvreemd: H. v. J. uit Rotterdam is zijn fiets kwijt geraakt die hij Maandag voor een pand aan de Over- schieschestraat had geplaatst; Van A. M. P., zijn twee wollen dekens verdwenen, die op een bin nenplaats van het postkantoor hingen. Gistermorgen is iemand de woning van G. aan de Oosterstraat binnengedrongen en heeft daar van drie personen de distributiebescheiden, een geldkistje met eenig geld, een paar schoenen en eenige sieraden ontvreemd. Th, v. V. heeft aangifte gedaan, dat zijn por- temonnaie met f 16, die eenige oogenblikken op een stoel voor zijn woning aan de Nieuwe Buurt, lag, gestolen is. Door de Vlaardingsche politie is wegens fiet sendiefstal, hier ter stede gepleegd, aangehouden -Van H. uit Vlaardingen. Hij is aan het politie bureau aan de Lange Nieuwstraat in bewaring gesteld. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men zich toegang verschaft tot de suikerwerk- fabriek DOVO aan de Westerkade en daar 15 K,G. suiker ontvreemd. De prijs van zeeppoeder, In. de Staatscourant van heden is opgeno men. de prijzenbeschikking zeep- en waschpoe- (ler no. 1. Volgens dezo beschikking mag voor zeeppoeder ten hoogste de prijs van £0.12i/o per pakje van 250 grara inclusief omzetbe lasting aan liet publiek in rekening vvoiden gebracht. Tevens is aangegeven, welke prijzen bij verkoop van verpakte zeeppoeder aan groot- en kleinhandelaren mogen worden berekend. Geslaagd. Bij de' examens welke op 21 April jn. Don Haag werden afgenomen door de commissie \an het Centraal Bureau Instituut Pont, slaagden o a. voor het diploma bontoorstenograaf ie klasse (105 loltergr. p. m.) de dames N. Groe- neweegen, K. Lammers, L. Snetleman, W. Schot man, E. Mulder, C. Vos en N. IJsseiing en do heer P. v. d. Meer; voor het diploma kan toorstenograaf (130 leltergr. p. m.) 'Ie dames M. Zoetmulder, J. Brandt, G. Berkelaar, M. y. d. Ivaaden, J. v. Dongen, T. Resoort, T. Mekel, J. v. Asten, B. Berkhout en de hee- ren A. de Visser, D. Talman," J. Jansen en J. Oosterom; voor heF rliptoma kantoorsteno graaf Duitscb de dames K. Larnmers, L. Snelle- man, W. Schotman, C. Vos, C. Nootcboom en C. van Wamelen, en de heer P. v. rl. Meer, en voor hel diploma kantoorstenograaf Engehch la klasse mej. J. v. d. Steon; allen leerlingen van het Instituut Pont alhier. Overleden: 17 Mei. J. E. Vermeer, 1 mnd. Potgieterstraat 28a. 18 Mei. J, Komijn, 5 mnd. Noordeindc 3. r— A. Triel, 3 jr. Nassaulaan 75. Passage Theater 2.15 en 7.30 uur. De kuische geliefde (18 jaar). Monopole Theater, 2.1*5 en 7.30 uur. Moordzaak Franchetti (18 jaar). Heden e.v.d. Poiyantha, geopend van 10 uur y.m. tot zonsondergang. 27 Mei. Musis Sacrum, half 9. Jaarvergadering Kath. Bond „Voor het Gezin". ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena, 2,15 en 7.30 uur. Gezel schap Bijlevelt en Van Aerschot: On der één dak. BIOSCOPEN Capitol, doorl, van 1,30 uur af, Robert en Bertram. (14 jaar). Luxor, 1.30, 3.30, 7.45 uur. De veldtocht in het Oosten. Prinses, 2,15 en half 8, D. III 88 (14 jaar). Het aanpassingsvermogen van den menxch is betrekkelijk gioot on als gevolg daarvan zullen vele levensomstandigheden, die zich aanvan kelijk als onoverkomelijke bezwaren voor een nistig bestaan voordeden, langzamerhand toch meer en meer gewoon worden voor den nor maal levenden niensch. De huidige oorlogstoe stand heeft inderdaad een groote verscheiden heid van omstandigheden met zich gebracht, die aanvankelijk in het leven van allen dag pijnlijk ingrepen. Wanneer men zich tegenwoor dig echier van do abnormaliteit dezer om standigheden nog rekenschap geeft, gebeurt dit toch sporadisch, een bewijs to moer hoe zeer toch sporadisch, een bewijs hoe zeer men zich op do hcerschendo toestanden gaat instellen Zeker behoort het uitgaansverbod, dat elk vertoeven in do open lucht tnsschen midder nacht en vier uur 's morgens verbiedt, niet tot do zwaarst wegende maatregelen en men 'is erzoo zeer aan gewend geraakt, dat hot opbreken van visites welhaast een functie is geworden van de nadering van het middernach telijk uur. De gevallen van overhodiiig van het uitgaansverbod, die kort na de instelling van deze maatregel in vrij talrijke mate voor het kantongerecht werden behandeld, zijn liet laatste jaar dan ook tot op een zeer Lag peil teruggeloopen. De uitzondering blijft echter den regel be vestigen en zoo was het met de zitting van hedenmorgen, waarin vier van zulke overtre dingen aan de orde kwamen. Do belangrijkste was het gevat van den Schiedamschen jongeman A. G. die om liefst half twee, in het holst van den spertijd, zou men dus met 'n kleine variant kunnen zeg gen, op het Broersveld was aangetroffen. Lang behoefde men niet in het onzekere te vorkce- ren aangaande zijn beweegredenen, al ras bleek dat de liefde de factor op den aektergioml was. Hij kwam bij zijn meisje vandaan, ver telde de jongeman zonder blikken of blozen Dat laatsle vond de ambtenaar nog wel het ergste, want wie doet er nu of het de ge woonste zaak van de wereld is om half twee zoo'n bezoek te beëindigen? Daar naar ge vraagd, verklaarde de jongen, dat het met zijn gewoonte is om zoo lang te blijven. Toen d» klok echter twaalf geslagen had, zat hij in het schuitje en moest wel meevaren lot vier uur. Dat was tenminste het oor spronkehjk plan, maar bij nader inzien werd dat met het oog op allerlei conventies, to dwaas bevonden, en verdween hij maar om half twee Do ambtenaar zag niet veel verschil tns schen half twee en vier uur, shocking" bleef hetf En trouwens, men mag nu eenmaal met om dien lijd op straat zijn. Do eisch luidde 10 subs. 5 dagen hechtenis en het vonnis maakte daar f8 sus. 4 dagen voor. Daarmee was men. mot dezen jonkman nog niet klaar Hij blijkt namelijk een onverschrok- kene te zrjn op do nachtelijke paden, waarop hij verleden week weer is aangetreden. Dat moest hij nu meteen maar verantwoorden. Hot geval had zich thans op de Koemarkt voor gedragen en in zooverre kon men van eenige vooruitgang spreken, dat het tijdstip .mi dich- ter^ bij de grens lag: tien over twaalven. Het meisje, waarover in het eerste geval reeds sprake was, vervulde ook hier weer een rol, zij was er namelijk ook bij. Gezamenlijk kwam men van een feest, dat zich ten huize van verdachte's broer bad afgespeeld en waar men in het feestgewoel de klok uit het oog had verloren en waar desreifs s'agen als zwakke w larschmvingskreetjes door het .vroolijk gedruis waren overstemd. De ambtenaar vond de fees telijke omstandigheden geen verontschuldiging; waarom had men dan «een wekker op den schoorsteen geplaatst? Hij vroeg f3 subs. 2 dagen en de heer D. Bakker, die do functie van den kantonrechter waarnam, veroordeelde verdachle conform dezen eisch. Mej. M. M. \V., die verdachte's gezellin was geweest, werd dezelfde straf opgelegd. Een andere maatregel, die door de tijdsom- iigheden noodzakelijk is geworden, is het r.ri ad voor meisjes, jonger dan 18 jaar om cafe's on dergelijke inrichtingen na zes uur 's middags te bezoeken. Ook de houders van genoemde inrichtingen is het niet veroorloofd deze meisjes na G uur toe te laten. De 50-jarige G. J. v. H. stond terecht om dat hij op 23 Maart, den dag waarop do ver ordening in werking trad, toch een mo'.sje benedon 18 jaar in zijn zaak had toegelaten. Verdachte zeido van ,de bepaling nog niet op de hoogte te zijn geweest en klaagde er over, ,'at liet dikwijls moeilijk is de me sjes te ver wijderen, daar hun mannelijke begeleiders zich daartegen meestal verzetten. Voor do kwestie (leed dit alles niet ter zake. Wat wel van groot belang was, was een lacune in deze gemeentclrjko verordening, waarin ver geten was overtreding van de voorschriften strafbaar to stellenBij gevolg moest de ambtenaar tot ontslag van rechtsvervolging con- cludccrcn. Zoo werd vonnis gewezen, maar een volgende verdachte zal er niet zoo gemakkelijk afkomen, want aan zijn strafmaat wordt ge werkt. Zij had citroenjenever gedronken Wat het precies geweest was, svaardoot zij boven haar theewater was geraakt, wist mej. P, W. niet meer te 'vertellen. Thee was het in ieder geval niet geweest, maar wel geel en daaruit leidde de ambtenaar af, dat citroen- jenever de stoot tot deze strafzaak had ge geven. De citroentjes waren immers do oor zaak dat dit meisje in de Lange Kerkstraat in kenneiijken staat van dronkenschap was aan getroffen. Toen de politie haar ter opfrissching naar het bureau bracht en men daar naar het persoonsbewijs informeerde, bleek dit de tijdejijke afwezigheid der verstandelijke vermo gens te doelen. Do ambtenaar vond het, vooral voor een meisje, weinig fraai iets te drinken dat men niet kent, al ziet het dan ook geel, want dat dit geenszins op ananas limonade be hoeft te duiden, zal haar nu toch wel van f7.50 een geschikt hulpmiddel. Ook de heer Bakker oordeelde dit het juiste bedrag, waarbij nog f0.50 voor het ontbreken van het persoonsbewijs kwam. De rest Op den hoek van de Vellevest en de Ylaar- dingerstraat heeft zich een aanrijding voorge daan tnsschen twee wielrijders, waarvan het komt 26 MEJ in het PASSAGE THEATER. Mogen Uw kinderen ook komen kijken 1 KAARTEN: A.P.BOEKHANDEL - PASSAGE 18 staartje zich vanmorgen voor don kantonrech ter afspeelde. Da 40-jarige bode C. II. S, uit Schiedam, dio door een plotseling naar links uitwijken oen eveneons fietsende jongedame aangereden had, werd tot fö subs. 5 dagen hechtenis voioordeeld. M R., die zonder bel gereden heeft, kost dat f 150 subs, ecu dag, en J. J. B., die hot trottoir inptaats van het rijwielpad bereed, zal f 2 50 moeten betalen. De burgemeester der stad Maastricht, de heer Peeters, zal alles in het werk stellen om zijn stad weer een cultureel centrum van beteeke- nis te laten worden. Daartoe wil hij in de eert ste plaats het stedchjK orkest laten uitgroeien tot een beroepsorkest, dat zal gaan optreden in de provincie en waarschijnlijk bovendien ook in Oost-Brabant. Ook de bekende Maastricht- schc schouwburg heeft de volle aandacht. Deze schouwburg, die reeds eenige jaren in verval is, zal binnenkort weer in cere hersteld worden. Het is namelijk de bedoeling uit de beste Maas- tnchtsche tooneelspclcrs een rederijkersgezel schap te vormen, dat in den loop van afzien- baren tijd moet uitgroeien tot een beroepsgezel schap en dat er speciaal zal zijn om de schouw burg te bespelen. Hier zullen voorr—.nelijk volk- sche stukken worden opgevoerd. Het kostbare gemeente-archief heeft voorts dc aandacht. Daarin liggen zeer waardevolle histo rische stukken geborgen, welke nu ondergebracht zijn bij de gemeente-ontvangeh en op het polit.e- bureau. Binnenkort zal dit archief evenwel een aparte ruimte met goede accomodate krijgen, waardoor de belangstelling voor deze historische schat vanzelf grooter zal worden. Al wat op cultureel gebied van belang is, komt rechtstreeks onder leiding der gemeente en hier voor wordt zelfs een speciale dienst ingesteld, n.i. de dienst voor cultureele aangelegenheden, die al het mogelijke zal doen om Maastricht weer tot een cultureele uitwisselmgsplaats te ma-, ken, tusschen het Rijnland en de Nederlandsche gewesten in Noord en Zuid, een plaats, die het ook in vroeger dagen heeft ingenomen. Rangeerder verongelukt. Gisteren werd de rangeerder A. bij de Ne- deihuidsche Spoorwegen te Amersfooit tijdens het verachten van zijn werkzaamheden aange- icslen door een goederentrein. Hij werd hierbij zoodanig gewond, dat hij in den afgeloopen nacht is overleden. Schaken. E. S. S. Na de 15e on laatste ronde is de stand der wintereompelilie bij E. S. S. als volgt: 14. Domseluar (14, J, Nieswaag (tri/s), J. L Th. Penning (R1/?), W. J. Schermer (9Va), *-*• v. Wingerden 1/5), A. Bongers (8%), J. v. Eden (8t/2), N. y.'Heiningen (ftt/o), J- R- Stern- der (Si/,)," F. F. J. Zwart (81/2), G. G. Brouwer (8), J. Penning Sr. (8), G. Halvax (71/®), C. H. Meier (71/,), G. C. J. Laros (7), A Mulder 1(7), M. D. Moes (7), L. AI. Smit (7), L. Ardon (61/,), D. L. Heystek (G'/o), H. v. Leerdam (61/,), J. de Jonge (G), I). Kruith01 (5'/,), C. F. Leeflang (5), II. A. C. Vroon (5), II Goudswaard (4i/o), IC. F. v. Pelt (4 J. J. Bröckling (l1/,). Met de zomcreompetitie wordt 2G Mei een aanvang gemaakt. Medegedeeld dooi. de Amsterdamsche Bank N.V. OBLIGATIES KOERSEN OP Staaisieeningén Hoofdkwartier van den Fuhrer, 20 "Mei. (D.N 11.). Het opperbevel der Dmlscho wecr- macht maakt bekend: Zooals in een extra -bericht is medege deeld. hebben Duilscho en Roemeenscho troepen onder hot opperbevel van kolonpl-. generaal V011 Manstam, gesteund door stèr- ko formaties van'do luchtmacht onder lei ding van do kolonel generaals Loehx en Freiberr Von Richthofen, bij dc achtervol ging van den verslagen vijand de Straat van Kertsj over haar goheele breedte be reikt en de laatste zwaar versterkte brugge- hooiden aan weerszijden van de stad 11a verbitterd verzet veroverd. Nadat de sedert einde Februari steeds weer herhaalde pogingen van den vijand door de Didtsclie stollingen op de land engte ten N.O. van Feodosia te breken en do Krim te heroveren, mislukt waren, ging liet hier verzamelde Duitsch-Roeineensehe leger den achtsten Mei, tot den aanval over. Bij den eersten stormloop werd de taai ver dedigde, zwaar versteikte en zich over een groole diepte uitstrekkende stelling f van Parpatsj doorbroken en in den loop van dezo gevechten alsmede bij de terstond ingezette achtervolging word het gros van do vijandelijke strijdkrachten ingesloten en vernietigd. Do daarmede beëindigde slag heeft ge leid tot de vernieriging van dr 0 bolsjewisti sche legers met 17 dlvis'es infantcr.e, drie brigades infanterie, twee d.vis es cavalerie en vier pantserbrigades. Bij zware bloedige verliezen verloor de tegenstander 149.256 gevangenen, 258 pantserwagens, 1133 ka nonnen en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. Slechts armzalige resten van de vijandelijke slrijdkrachtcn konden do kust aan de overzijde van do zeestraat bereiken. In luchtgevechten verloor de vijand 323 vliegtuigen. In do wateion van hot schiereiland werden 10 schepen met - een gezamcnlijken inhoud van 13 6O0 brteen mijnenveger en 21 kleine kust vaartuigen door luchtaanvallen tot zin ken gebracht Voorts werden tien mid- delgroote schepen d' ar bomtreffers zwaar beschadigd. In het gebied van Charkof xverden nieuwe aanvatten yan den vijand in ver bitterde.^ ge vechten afgeslagen. Hierbij werden 34 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. De luchtmacht greep op de zwaartepun ten van den slag met formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers doel treffend in de gevechten op den bega- nen grond in, dreef vijandelijke troepen concentraties uiteen en vernietigde of beschadigde 29 pantserwagens. De vijand verloor gisteren 36 vliegtui gen. Eén vliegtuig wordt vermist. Aan de overige deelen van het front in het Oosten hadden eigen aanvalsacties succes. Hier en daar door den vijand ondernomen uitvallen werden afgeslagen. Op Malta werden bomvoltreffers geplaatst op startbanen van het vliegveld La Venezia, in luchtgevechten boven Noord-Afrika wer den twee Britsche jachtvliegtuigen neerge schoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestook ten vrij sterke formaties van de luchtmacht In de afgeloopen nacht het havengebied van Huil aan de monding van de Humber met brisant- en brandbommen. Er werden ver scheidene branden waargenomen. Nederland V-K. 3£% Ned.'41 99°/1f 20 ME! 1942 HEDEN 4% 4% 4% 4% 3% 8% 3-3* ni 0/ /O lOO'/j '40 II '36 '37 '38 N.W.S. 100l/2 98% 98% 97% 78% 99%- i007„— lOlVin 101 100%- 98% 93%- 9%ie 78% 7n 7ie 7i 9/i Ned, Oosi-lndië ■i% Ned.-Indië 1937 88% 88% 1% Ned.-Indië '87 A 87 80 AANOEELEN Banken Kol. Bank 129 i Ned.-Ind. Hand.Bnk 89% 887, Ned. Handelmij. 124% 1247, tndustr, Ondern. (Binnenland) 150%- 1% \lg. Kunstzijde Unie i5l 137 18774— 8 U57s 1157, Centrale Suiker 244 Ned. Fokker 209 207 Lever Bros Unil. 166 /4 1647a 6% Ned. Ford 341 Philips Gloeil. G.B. 28ü% 279 82 Petroleum 257 258 Kon. Petr. Mij 299 2957s- 301 Rubber Amsterdam Rubber 188 1857< 87, Bandar Rubber 146 1407, Doli Batavia Rubber 186 1317, Kendeng Lemboe 124 Oostkust 94 86% 87 Ver. Ind. Cult. Ond. Suiker Handolsver. A'dam 290 288 98 Javasche Cultuur 155 156% Ned.-Ind. Suiker Unie 160 1617, Ver. Vorst Cultuur 80% 80 1 Tabak Deli Batavia-., 1447s 144 Deli Mij. 181 1807, Senembah 1527, 161 Scheepvaart Holi.-Amerik. Lijn 150 1497a 61 J ava-China-J apan- Lijn 1247s KAJ.S.M. Nat. Bez. 191% 194 6 Stille markt. Na prijshoudende opening kleine inzinking. Per saldo weing veranderde koersen. Nederlandsche beleggingen kalm. Lichte gevechtsvliegtuigen bombardeerden bij een aanval overdag met succes fabrieks- installaties aan dc Britsche Zuidkust. Aan de Kanaalkustschoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen uit vijandelijke jacht- formaties zeven Spitfires neer. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht verscheidene militair nutte- looze storingsaanvallen op Z.W. Dultsch gebied. Zij wierpen in hoofdzaak brandbom men op woonwijken. De schade is onaanzien lijk. Nachtjagers en luchtdoelartillerie haal den elf vijandelijke vliegtuigen neer. Bij dc gevechten op het schiereiland Kertsj heeft zich de luitenant.Friedrich, compagnie commandant in een regiment infanterie door bizondere dapperheid onderschelden. Kapitein Baer, groepscommandant in een Jachteskader, behaalde gisteren zijn 99e tot 103e overwinning in de lucht. Het jachtes kader 77 heeft het aantal zijner overwinnin gen in de lucht tot 2011 doen stijgen. Rome, 20 Mei. (Stefaui)Het 718e commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Welgericht vuur van onze batterijen heeft in de vijandelijke stellingen in een sector aan het front in Cyrenaica branden van aanzienlijken omvang en tijdsduur veroorzaakt Tijdens lucht gevechten zijn twee Britsche .vliegtuigen door Duitsche vliegers neei geschoten, een derde 13 door ons afweergeschut vernield. Bij aanvallen op Benghazi door vijandelijke vliegtuigen zijn eenige huizen beschadigd; er zijn vijf- slachtof fers onder de Arabische bevolking. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd; de bloedverwanten der opvaren den zijn op de hoogte gesteld. Tijdens bomaanvallen van afdeelingen Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen, op Malta ont sponnen zich levendige luchtgevechten. Twee Spitfires en een Bealifighter werden neergescho ten door de machinegeweren van onze jagers, die geen verliezen leden. Een zeeverkennings vliegtuig, dat ten Noord-Oosten van Pantellaria door twee vijandelijke jagers werd aangevallen, schoot er een van neer, dwong den ander zich te verwijderen en keerde op zijn basis terug, na zijn taak volbracht te hebben". Ankara, 20 Mei. (D.N B.). In het proces be treffende den bomaanslag op den Duitschen ambassadeur, heeft het O. M. heden tegen de beide Turksehe beklaagden Suleyman en Ab- doerraliman de doodstraf geëischt Tegen de beide Sovjet-beklaagden Pawlof en Kornilof, eischto hij toepassing van de artikelen uit het Turksehe wetboek van strafrecht, welke voor zien in gevangenisstraffen van 15 tot 20 jaar, „wegens deelneming aan do voorbedachte uit voering van een aanslag op liet leven vatï een derden peisoon". Het requisitoir van don procureur-generaal durnde vier uur. De recht bank besloot daarop bet proces te verdagen tot 3 Juni. VLAARDINGEN 'Geslaagd. Voor bot diploma motordrijver zijn te 's-Gra- veiUiago geslaagd de boeren H. Bot en J. Kuipers. Veslcrlcc, 19 Mui. Marktbericht 19 Mei. Spinazie f 5 GO9 100 per 100 kgSla I fG, Sla II f4.50 per 100 kg, Peen 17—18 per 100 "bos, Prei 18—10.80 per 100 kg., Radijs f220 pe.r 100 bos, Stoofsla 12—15 cent per kg., Raapstelen 2-12 cent per kg. VIJFDE KLASSE DEHDE LIJS® Trekking van 20 Mei 1000 No, 6303. 400 No. 14278, 18808. f 200 No. 1968, 7171, 9834, 19896 21464. 100 No. 6023, 6555, 0852, 6924, 7879, 8670, 9616, 14058, 19898, 20862, 21356. PRIJZEN VAN ƒ70 1121 1337 1370 14G2 1628 1685 1755 2052 2106 2107 2357 2480 2495 256b 2579 25S2 2812 2925 3284 3386 3606 3744 4002 4373 5012 5076 5086 5163 5235 5246 5321 5401 5892 6014 6024 6319 6545 6715 6831 6936 7005 7092 7094 7379 7392 7408 7525 7554 7562 7595 7655 7657 7718 7850 7884 7925 8042 8050 8122 8199 8349 8525 8631 8696 8722 8990 9127 9223 9254 9296 9354 9376 9398 9427 9472 9561 S693 9694 9735 ,9828 9832 9908 9910 10038 10173 10412 10478 10568 10631 10633 10807 11074 11124 11186 11722 11745 11805 11912 12114 12177 12361 12697 13231 13376 13400 13483 13514 13770 13778 13908 14154 14172 14208 14263 14276 14341 14529 14696 15009 15039 15122 15285 15326 15453 15475 15564 15607 35684 15731 15783 15808 15868 15934 15999 16002 16060 16148 10193 16297 16299 16357 16512 16698 16900 17387 17522 17697 17720 17724 17907 18054 18065 18152 18204 18242 18259 18344 18382 18650 18790 19240 19319 19339 19348 19441 19562 19797 19816 20052 20G64 20091 20183 20190 20316 20355 20962 20995 21008 21154 21224 21595 21610 21706 21952 NIETEN 1007 1035 1038 1047 1087 1242 1305 1329 1339 Ï467 1480 1495 1597 1614 1713 1719 1743 1744 1912 1938 1055 1982 2017 2039 2096 2133 2148 2350 2365 2372 2472 2530 2586 2601 2634 2698 2748 2754 2790 2836 2853 2878 3082 3135 3144 3150 3223 3236 3327 3336 3342 3366 3368 3382 3444 3486 3519 3615 3676 3710 3820 3834 3881 3934 4017 4031 4044 4063 4101 4127 4197 4284 4524 4623 4072 4738 4812 4843 4844 4872 4883 4885 4920 5002 5130 5147 5165 5317 5251 5657 1268 1568 1040 2086 2382 2704 30Ö3 3285 3425 3764 4172 473-2 4943 p.qpq 5315 5669 5811 5815 6095 6102 C335 6403 6594 6595 6733 6846 6950 6986 7073 7111 7387 7440 7700 7705 7945 7974 8269 8295 8700 8726 8928 8955 9263 9309 9451 9495 9631 9645 9888 9905 10154 10160 10518 10546 10756 10768 10960 10990 11195 11256 11428 11435 11576 11604 11765 11768 11981 12065 12338 12350 12739 12715 12920 12952 13005 13007 13356 13491 13745 13817 14060 14128 14476 14526 14716 14778 14981 15043 15446 15474 15727 15768 16018 16048 18645 16752 16944 17023 17323 17396 17599 17647 17928 17097 18323 18420 18649 18780 18906 19Ö3G 19286 19576 19582 19743 19892 20086 20155 20337 20344 20827 20671 20937 20939 21004 21113 21512 21517 21823 21831 5338 5386 5677 5601 5856 SS01 6131 6132 6410 6428 6603 6609 6853 6863 5423 5470 5546 5686 5688 5792 5943 6063 6065 6133 6170 C245 6478 6567 6577 6612 6618 6631 6880 6892 6918 7130 7489 '7716 7988 8441 8728 8974 9322 9533 9667 9973 10246 10627 10820 11071 11257 11458 11699 11774 12066 12355 12768 13131 13513 13866 14221 14568 14881 15091 15508 15806 16107 16755 17115 17423 17701 18063 18431 18781 19381 19622 19899 20158 20401 20734 20946 21182 21586 21936 7187 7490 78Ö0 8043 8447 8729 8977 9327 9601 9764 9991' 10265 10665 10826 11075 11258 11489 11703 11782 12120 12410 12771 13177 13570 13890 14363 14592 14887 15124 15573 15811 16333 16834 17138 17465 17734 18079 18458 18840 19412 19835 19923 20166 20432 20882 20959 21255 21869 21939 7282 7503 7812 8160 3587 8741 9006 9335 9604 9852 10375 10091 10854 11089 11206 11513 11713 11888 12286 12444 12817 13187 13612 13893 14381 14604 14902 15213 15579 15954 16482 16391 17145 17470 37759 18196 18510 18857 19493 1967Ö 19995 20246 20453 20892 21036 21287 21685 21955 7297 7541 7819 8180 8617 8764 9046 9407 9615 9868 10445 10893 10876 11119 11362 11557 11719 11941 12315 12446 12885 13234 13651 13936 14424 14634 14928 15217 15649 15984 18492 10897 17306 17502.. 17809 18206 18517 18891 '19497 19705 20039 20247 20487 20902 21056 21353 21778 21982 7382 7549 7848 8246 8687 8800 9230 9449 9019 9883 10501 10720 10948 11172 11425 11572 11757 11969 12322 12591 12907 13274 13688 14005 14459 14671 14972 15367 15666 15995 16540 16940 17307 17538 17895 18224 18548 18978 19514 19729 20G8S 20322 20485 20917 21093 21416 21787 21983

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2