STADSNIEUWS Laatste üieuws De verdeeling van visch weerloost mm üemengd nieuws Duitschers en Slowaken staan voor Rostof Uitzonderlijk hard nekkige strijd bij El Alamein Donderdag 23 Juli 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Invoering van een plaatselijke regeling gewenscht De versoberingsmaatregelen gas en electriciteit Uitreiking distributiebescheiden Schiedamsche molens in stroomlijn «n Miiüüs D^BOELMoftN PI03ICT! VRIJZ.-GOOSDIENSTIGE prediking Ds. H. A. C. SNETHLAGE Burgerlijke stand Kantongerecht Agenda Toch naar school Te jong voor het café De rest Harde afweergevechten bij Wororvesj Groot aantal gevangenen; 130 pantserauto's vernield Sovjets moeten hout en turf stoken Dr. Göbbels over gesprekken met frontstrijders Bekend Engelsch jachtvlieger gesneuveld In Ierland binnenkort verkiezingen japansche luchtaanval op Tsjoengking Geëvacueerden uit Egypte in Durban BINNENLAND i AMSTERDAM ioo,3A, m3L RH'1/,, ssy, 08%, ?Sl%, 67. 27. Be verdeel ing van do beschikbare viscli heeft nogal wat hoofdbrekens gekost. In verband met de slechte vangsten, spreekt het vanzelf, dat do vraag veel grooter is dan het aanbod. Intussebcii heeft de overheid niet stilgezeten om te bevorderen, dat binnen de perken der mogelijkheden, de visch zooveel mogelijk daar heen wordt gedirigeerd, waar zij het meeste nooilig is, di., de groolc steden. Be Nederland se he visscherijcentralo heeft al lereerst een regeling ontworpen, welke op 1 Mei j.l, iti werking is getreder. voor Amster dam en welke als een prooineming was be doeld. Op grond van de voor deze stad gel dende regelen wordt aldaar do visch uitsluitend via den afslag ter beschikking var. den con sument gesteld. Het is dus niet meer moge lijk, zooals in het verleden, dal de klein handelaar bestellingen doet bij den groothan del. Deze laatste is verplicht, naar evenredig heid van zijn vangst, een bepaald percentage van zijn toewijzing naar Amsterdam te ver voeren, waar de atdtis aan den afslag aange voerde v heb onder toezicht van den directeur van het marktwezen wordt verdeeld onder ven ters oa winkeliers. Vervoer van visch naar deze categorie kleinhandelaren mag uitsluitend geschieden onder geleidobiijet. Bovendien ia bepaald, dat de venters op aangewezen plaatsen en op bepaalde uren hun visch moeten uitventen. Daarbij zijn zij verdeeld in drie klassen, waarvan de eetste klasse 20 kilo, de tweede klasse 10 kilo en de derde GO kilo visch hnjgt toegewezen, hetgeen op een kaart, welke de venter bij zich moet dragen, staat aangegeven. Op deze wijze is het mogelijk, dat gemeentelijke controleurs op de bepaalde pleinen en punten vail do Stad en op de vastgestelde aren doeltreffende controle kunnen uitoefenen, omdat uitventen van de visch elders volstrekt verboden is. Do practijk heeft uitgewezen, 'dat oen vrij groot deel van do op den afslag gebrachte vtscl, werkelijk terecht komt bij de wuikehcrs en venters. Men mag dit deel zeker op onge veer 90 pCt. stellen. Begrijpelijkerwijs is het feit, dat er op het oogenbiik te weinig visch wordt gevangen oxn aan de waag te voldoen, niet een factor, dien men naar voren zou kunnen btengen om te betoogen, dat de getroffen regeling niet doel treffend zou zijn. Ook het telefonisch bestellen van visch ïs verboden, teneinde ontduikingen hij het uitventen te voorkomen en de controle efficiënter te doen zijn. In andere steden In andere groote steden zou een dergelijk systeem van verdeel ing eveneons nuttig kunnen v werken, In Ben Iiaag is op dezen weg iceds een eerste stap gedaan, doordat do winkeliers vereenïgtng is ingeschakeld, terwijl in Uttecht do eerste besprekingen mot het gemeentebestuur zijn aangevangen, tiet/elfde is in Haarlem liet geval. Het is te begrijpen, dat waar de in Amsterdam genomen, proef ais ges'aagd mag worden beschouwd steeds meer burgemees ters verzoeken om een soortgelijke regeling. Indien de hoeveelheid gevangen v.sch zoodanig zou zijn, dat aan de vraag in behoorlijke mate kan worden voldaan, zou de invoering van een aïgeineene regeling op genoemden grondslag wellicht mogelijk zijn. In verband met don ge ringen aanvoer als gevolg van de slechte vang sten, is liet evenwel niet doenlijk om voor allo groote gemeenten een verdeeiingssysteem bi te voeren. Men hoede zich dasn ook voor het optimisme, dat aan alle aanvragen van burge meesters kan worden voldaan. De invoering van 7.0o'n regeling moet helaas tot enkele ge- meeaten beperkt blijven. Zooals bekend zijn door een directeur van hot hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf, in opdracht van de „flustungslnspektion Nie- derlartde", met ingang vau 11 Juli 1942 drie versoberingsniaatregeten getroffen, die in het kort hierop neerkwamen: 1. Wanne maaltijden, in restaurants alleen van 12 30 tot 11.30 en van IS 00 tot 31.00 uur. 2. Sirooniraul warm water in hotels en pen sions alleen van 7.00 lot 830 uur. 3. Personenliften en roltrappen alleen voor opgaand verkeer hooger van de 3de élagc. Deze aanwijzingen, die zonder twijfel groot© bezwaren zoowel in. de bedrijfsvoering ais voor het publiek met zich brengen, zijn gegrond op de noodzakelijkheid om, in verband met de te verwachten drastische beperking in bet ge bruik van brandstoffen met inbegrip van gas elcclrieUeit, reeds thans zooveel mogelijk hier bij aan te passen, liet publiek dient hierbij zijn medewerking te verleenen en geen eischen Ie stellen, waaraan niet kan worden voldaan of waardoor bv. be tels, restaurants en café's genoodzaakt worden de eleclrische verlichting min of meer op den ouden voet te doen doorgaan. Men moet wel bedenken, dat do coulante behandeling ten opzichte van do strooredevering n.el beteekent, dat men evenveel mag gebruiken als in normale tijden. Publiek en ondernemers d enen er z'ch bewust van te zijn, dat de vrijgevige behandeling er alleen op is gericht de ondernemers nog zoo veel mogelijk in staat te stellen noodzakelijke lichtbronnen ingeschakeld te honden. Allo over bodige lichtbronnen moeten buiten geteut zijn gesteld. De ondernemers zullen tal van lampen moeten doen vervuilen of op mindere capaciteit bren gen. Voor de instandhouding van decoratieve of gezellige lichtbronnen in voor het publiek geopende inrichtingen is thans vols'rekt geen electriciteit beschikbaar. Uitschakeling van electr.sehü lampen en go bmik van kaarsen is vanzelfsprekend net ge oorloofd Publiek, en ondernemers dienen ieder voor zich een en ander terdege ter harta te nemen. De uitreiking van Bonkaarten, Aardappeikoarten en Tocslagkaar- en, 9de periode 1942; Puntenkaarten „Serviesgoed"; Extra Zccpkaarten voor kinderen van 0 tot en met 1 jaar en van 2 tot en met 7 jaar; geschiedt in bet bureau Brocrsvest 95 volgens onderstaande indeeling: C, D ton. Er. op Vrijdag. 24 juli 1942 Es, P en G. op Zaterdag, 25 Juli 1942 H tan. Hoo. op Maandag, 27 Juli 1942 Hop, I, J tin. KI. op Dinsdag, 28 Juli 1942 Kn tm. Lee. op Woensdag, 29 Juli 1942 Lef tm. Mop. op Donderdag, 30 Juli 1942 Mor, N, O tm. Pli. op Vrijdag, 31 Juli 1942 PIo, Q en R. op Zaterdag, 1 Augustus 1942 S tan. Sta. op Maandag, 3 Augustus 1942 Ste, T, U tm. Verc. op Dinsdag. 4 Aug. 1942 Verd. tm, Wa. op Woensdag, 5 Augustus 1942 We, X IJ en Z. op Donderdag, 6 Augustus 1942. In v.m, Kethel en Spoland zal de uitreiking plaats hebben op Vrijdag, 7 Augustus 1942 iu het Schoolgebouw aan den Schiedamscheweg No. 52, van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Bovendien is het bureau Brocrsvest 95 nog geopend op de Donderdagen 30 Juü en 6 Augus tus des avonds van half zeven tot acht uur. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat het plan, den bekenden molen „De WaKisch" bin nen eemge maanden te „stroomlijnen", waardoor deze beter dan voorheen aan zijn bestemming zou kunnen beantwoorden. In overweging is, de molens de „Vrijheid" en de „Drie Korenbloemen" eveneens op deze ma nier meer rendabel te maken. Geslaagd. Voor het in de R.H.B.S. afgenomen mulo examen diploma A slaagden A. J. Hntrowijn, A. Geurtsen, E, Dekker, G. J. Akkerraans, 31, van der Wel, M. F. Wagenaar, J. II. Ouder- ketk, P. Lenos, j. Koorengeve!, A. van Dijk, J, de Groot, K. J. Wieling, ailen to Schiedam; D. J. Vod der, Rotterdam; A. de Graaf, C, van der Vlies, W. Klok, allen Vlaardingen; L, A. Tas en J. J. SI. Wedekind, .Maassluis. Geëxamineerd 27 candidnten, afgewezen negen. Voor het R, K, mulo-examen, afgenomen in Alusis Saerutn, slaagden mej, I. S. II. Brink- haas en de hoeren A. SI. J. van Dijk, A. G. Jacobs, C. J. G. II. Janse, J. 31. J. Kaptein, allen Ie Schiedam; W. J. van Don gen, W. J, Eckstein, A. ïli. I. Lemm, H, 31, A. Lucas, T„ F. Kerpcls, J. L. van der Klugt, A. i. Oomkens, J. Roovers, C. A. A. Schweers. H. A. 31. Stuiter en J. W. A. van Veen, allen te Roltordam; mej. II. J. van Amerongen, mej. J. Th. Baehstiltter, mej. J. C. 31. Breedvcid, mej. A, de Jong, tc Delft; mej, A. G. Tb. Blnaiiwhof, Zootermeer; mej, K. 31. Brand, Pijnacker; B. II. Giummels, Schiebroek; G. A. Reijnders, Voorburg. Van de Ulo-school A! slaagden voor bet diploma A Jan Koorengovel, Rita Lcnos, Jan Ouderkerk, Dirk Yedder, Matlhieu Wagcnaur, Max v. d. Wel. Van de U.L.0. school 01. slaagden voor het ïi.U.L 0 -diploma A r Nel Bergijk, Ineke Sundennnn, Coriie Wieling, Johan E ijsbergen en Cor PIoov. Voor het examen Engelsclto handelscorrespnn- denlio der Nederlandsehe associatie voor prac- l^kexamens staagden mej J. W, v, d. Meer en de heer A. Mulder, leerlingen van de R.K. handebai ondschool „De Hanze". Moet ook UW teint het slachtoffer worden van vitamine-F gebrek Denk er aange kunt aan Uw teint doen, wat ge wilt, maar geen enkel blijvend resultaat is te verwachten, wanneer de huideellen het absoluut-onmisbare vitamine F moeten ontberen. Vet-arm voedsel en slanke-lijn-bevlie- glngen van het verleden zijn tl® groote oorzaken van een tekort aan vitami ne F, dat de schoonheid van zooveel vrouwen bedreigt. Wacht niet langer. Begin NU met de toepassing van Dobbelman's onontbeerlijke Caatella Crèmes, - de schoonheidserêmes, die groote hoeveelheden vitamine F be vatten en de schoonheid van uw huid behoeden 1 Kerk Ned. Prot, Bond Westvest 90 Zondag 26 Juli 1942," 10.30 uur v.m. Hiliegersberg Geboren: 20 Juli. Gerardus Johannes, z. vaa G. J. den Boef en H, Bothof, Schied. weg 77. 21 Juli. Maria Liduina, d, van M. P. J. Heins- broek en M. Scheffers, Rozeaburgerpl. 1. Cornells Wilhelmus, z. van G. L. N, Beuman en J. Magielsen, Dr. Noletstraat I. Wilbelmina Johanna Maria, d, van C. J. Siemens en C. M. de Groot, Aleidastraat 93. 22 Juli. Wilhelmus Johannes Theodoras, z. van W. J. Leliveïd en W, Kroos, Boerhavelaan 1. Hermanns Johannes, s. van A, J ,M, Jansen en C. M. Th, Uil. Dr, Noletstraat 1, Anna Magdalena, d. van J. D. Iinmerzeel en M. Gra- vcsteijn, Laurens Costerstraat 4. Gehuwd: 22 Juli. J. J Heijster, 22 j. en C. H, v. Lint, Zij..J. E. Heesbeen, 24 j. en A. L, Tettero, 28 j. J. C. den Boer, 26 j. en L, H, v. d. Waal, 22 j. - C. L. v. d. Hul, 27 j. en E. W. J. Gouwcleeuw, 21 j. C, v. d, Ree, 26 j. en A. E. Koolmees, 26 j. Overleden: 21 Juli. W. L. van Velzen,"4 dagen, Dr. Noletstraat 1. H. W, A. de Ruiter, 48 J, binnen deze gemeente. SCflIEDASf Passage theater, 2 15 en 7.30 uur. Robert en Bertram. (11 jaar), ïtonopoie theater, 215 en 7,30 uur. Watt en Half Watt als dakloozen. Heden e.v.d. Polyanlha, geopend van 10 uur v.m. tol zonsondergang. ROTTERDAM lieden Areoa, 2.45 en 7,30 uur. Variété. 23 Juli. Koninginnekerk, 7 30 u- Derde volks concert Itott. Pliilh. Orkest. BIOSCOPEN Capitol, do-orl. van 1.30 u. af. Jaklco, do circus jongen. Luxor, 1.30, 3 30, 7-45 uur. Do postmeester (18 jaar). Prinses, 2.15 en half 8. De veldtocht in het Oosten, Woensdag 2.15, 4.30 en 7.30 u. Zeven maal hebben wij het gisteren ge hooid en nu weten wij het! Onze kinderen moeten naar school. Haar zij hebben geen schoenen en geen kousen; moeder is ziek en ligt in bed; zeven kinderen razen door het huisje en een jog van twaalf moet toezicht houden, eten halen, schoonmaken en een beetje koken; broertje en zusje hebben schurft, ©n een ander kind zit met steenpuisten; Jantje heeft win tervoeten en toen hij ochtends uit schooi terug kwam, stond het btoed in zijn schoe nen,,.. zeven maal zooveel verschillende klachten, zeven maal zooveel ellende en armoe, Ga daar maar eens recht over spreken! Tja, zal men zeggen, er zitten aan iedero medaille twee zijden en de rechter zal toch zeker ook wel in slaat zijn do verhoudingen te bepalen, to wikken en te wegen en do schaal op liet juiste moment te doen door slaan. Inderdaad zeven maal hebben wij het gehoord en het ging eigenlijk zoo eenvoudig. Mr. Cos, die thans weer zijn plaats had ingenomen, sprak recht. Hij deed nog meer. Hjj gaf zelfs raad. Maar dit extraatje werd niet gewaardeerd. Als je van deriien gulden in de week moet rond komen, zal het eert wondertocr rijn om vier gulden uit to geven voor een paar houten sandalen, al zouden er dan zoowel volgens liet 0,3i. ais volgens don ksintonrechter wc! voor £1.95 in de étalage liggen; als d,e kapot zijn, moot jo er desnoods een bandje of een touwtje om doen, <Lm kari er weer op geloop en worden. Zoo simpel bleek dit niet; „Dat snaait dïo kinderen in d'r vtecsch"' en daarmede stond weer een nieuw probleem klaar voor den. kantonrechter, die merkte, dat hij op moeilijk terrein was gerankt, met zooveel moei lijkheden en van cea dergelrjfcen aard als hij nooit vermoed zal hebben, ifaar tenslotte zit een kantonrechter er niet om te vertellen wat er gebeuren moet als het papieren bandje van een sandaal is versleten, als een jongen van twaalf jaar liet heote huishouden moet doen, als een kind geen "eten heeft, als een meisje geen schoenen en kousen heelt, als broer en zus schurft hebben, als het dochtertje met steenpuisten rit en het zoontje met winter voeten thuis komt. Het gaat hem als mcnscli aan zijn hart, als rechter alleen maar aan, maar verder kan hij er toch waarlijk niets turn doen. Doch daar ging het bij die vrouwen na tuurlijk juist om. Terwijl rij* daar de schuld zochten, iond mr, 1 Cos ook wel schuld in zekere nalatigheid, zoTgeiooshed, gebrek aan orde en regelmaat, slordigbeid en wat er al meer voorkomt in dergelijke gevallen. En reke ning houdende met alles, waarmee hij zulks kén doen, vonniste hij mild, soms zeer mild. Maar hij sprak recht en daar ging het oms. 't Is sneu vaor een aardig meiske van zeven tien. als ze met clen zoon van een caféhouder loopt! Het kind mag niet eens met haar vrijertje onder de wakende oogen van haar aanstaanden schoonpapa een wijle vertoeven in de meestal zoo gezellige, leutige omgeving van het dierbare „koffijhuis", Zij deed het toch, al was het dan alleen maar om even een boodschapje af te geven. Juist werd zij gesnapt, prompt stond zij op den bon en gisteren terecht voor den kantonrechter. Intusschers was zij achttien geworden, sneu. Toch een rijsdaatder betalen, Maar die komt terecht, Met de verdronken dubbeltjes... als zij tenminste trouwt met den zoon van den kastelein! Een jongeling, de 21-jarige H. G. P„ had links gereden met zijn fiets. Hij kwam daarvoor ten kantongerechte, stelde zich op voor het hekje en zei niets! Alleen maar ja, toen de kanton rechter hem vroeg of het zoo was. Daarmede was hij blijkbaar aan het eind van zijn Latijn. Een rijksdaalder subs. een. dag conform. Een ijzerwerker mankte ér bezwaar tegen, dat hij proces-verbaal had gekregen voor het niet branden van zijn voor- zoowel als van ztjn achterlicht Hrj vertelde, dat hij den agent tege moet was gereden ea dat deze dus nooit heeft kunnen constateeren, dat zijn achterlicht niet branddeOver acht dagen zal de verbalisant licht in deze kwestie konten brengen. De Vlaardingsche dame A. G., echtgenoote van J. S., placht te venten aan den Vlaardlnger- dijk, maar zij deed dit zonder vergunning. Tegen over den kantonrechter uitte zij haar bezwaren tegen het feit, dat andere venters wel gewaar schuwd waren, doch dat zij, toen zij den vol genden dag van den* prins geep kwaad wetend haar standplaats innam, zonder meer een bon- Dit alles hebben wij ook gehoord. Daarom gaan de kinderen niet naar school, hoewel zij l^tje kreëgf D\7a!lMlwd natuurüjk'^n het'gê- val zelf niets af en daarom kreeg zij een daal moeten. Nu zijn er natuurlijk ook hiervoor regels geschapen, wottehjko voorschriften, keurig netjes, geen speld tnsschcn te krijgen. Op grond van art. zooveel van de Leerplichtwet, geen briefje van den dokter, herhaald© waar schuwing, tenslotte procesverbaal, kantonge recht En daar staan ze dan, de moeders, stuk voor stuk figuren waardoor Steinien tot in het diepst van zijn hart ontroerd zou zijn, vrouwen met huishoudens waarin de kinderen groot in tal en klein in tucht zijn, haar in macht en kracht over het hoofd gegroeid, kinderen met wintervoeten en steenpuisten, kinderen met schurft, kinderen zonder schoeisel en zonder kousen, kinderen zander eten. Maar ze moeten naar school! Het waren zeven moeders, zeven maal zoo veel dagen gemis aan het eenvoudigste onder- wijs, dat een menschenkind kan ontvangen, der boete. Groot© diefstal in Tdeedingmagazijn. Terwijl do bewoners enkele dagen met va- cnnlie waren, hebben inbrekers eon goeden slag geslagen in het kleedingmagazijn van dn firma van Tv. aan do Stationsstraat ie Hilversum. Ontvreemd werden enkele knlhbontm unlets en ecnige zilvervossen ter waarde van dui zenden guldens, oen aantal colbertcostuums, coujkhis stof en enkele jassen, benevc-ns 800 textielpunten en een flink bedrag aan zilveren guldens en rijksdaalders. Hoofdkwartier van den Eiihrcr, 23 juli, (D.N.B.) Het opperbevel der Doifsche weer macht maakt bekend: Duiischc en Slowanksche troepen rijn door de versterkte bruggehoofdsteJIingen voor Rostof heen gebroken en hebben in verderen aanval den rand der stad bereikt. Een van den terugtocht op Rostof afgesneden vijan delijke groep strijdkrachten is verslagen. Spaorwcglnstallaties ten Zuiden van de mon ding van den Don en transportbcwegingen van den vijand zijn overdag en des nachts het doelwit geweest van vernietigende lucht aanvallen. Ten Noord-Westen van Woronesj zijn vrij sterke aanvallen van den vijand in harde gevechten afgeslagen. Hierbij heeft een divi sie infanterie 39 tanks vernietigd, In het gebied achter het front aan den een» tralen sector is een uitbraakpoging van uit eengedreven vijandelijke groepen mislukt. Onder de talrijke gesneuvelden bevindt zich de commandant van de 18de bolsjewistische cavollcricdivisie, generaal Iwauowo. Aan het Wokhoffront en op het omsinge» lingsfront van Leningrad heeft de vijand weer tevergeefs aangevallen. Op de Finsche Golf hebben gevechtsvliegtuigen een bolsje wistisch bewakingsvaartuig tot zinken ge bracht en een tweede beschadigd, In Egypte hebben de DuitsehItaliaansche troepen der stelling El Alamein, gesteund door het iuchtwapen, vaak herhaalde aan vallen overdag en des nachts in verbitterde gevechten op korten afstand afgeslagen. Daarbij werden ruim 1000 gevangenen bin nengebracht en 13! Britsche tanks vernietigd. Aan de Zuid- en Oostkust van Engeland heeft het Iuchtwapen gisteren en vannacht bomtreffers geplaatst op voor den oorlog belangrijke installaties vau verscheiden plaat* sen. In den tijd van 10 tot 22 Juli heeft het Brit sche Iuchtwapen 189 vliegtuigen verloren, waarvan 114 boven de Middellandsehe Zee en Noord-Afrika, In dienzclfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittanniê 40 eigen vliegtuigen verloren. Rome, 23 Juli. (Stefani), Het Italïaansche weermaehtsbericht luidt als volgts Hevige gevechten hebben zich jgistcren afge speeld in de zone van El Alamein, De strijd die een uitzonderlijk hardnekkig karakter kreeg, eindigde in liet voordeel dee as-troepen. De tegenstander werd overal teruggeslagen. Er wer den tegenaanvallen op hem gedaan, waarbij hij zware verliezen aan menschen en materiaal leed. Achthonderd gevangenen, in meerderheid Nicuw-Zcelanders en Indiërs, vielen ons in han den. 130 pantserauto's werden op het slagveld vernield. Het Duitsche expeditiecorps in Afrika en de Italïaansche divisies Trieste en Brescia onder scheidden zich in het bizondcr tijdens deze zware operatie. Vliegtuigformaties van de as mengden zich her haaldelijk in den slag. In luchtgevechten werden drie vijandelijke toestellen neergeschoten door Ita lïaansche jagers, zes door Duitsche. Een ander toestel werd neergeschoten door luehtdoelartille- rle van een onzer groote legerafdcelingen. Bombardementsacties op de basis Mtcabba ver oorzaakten aanzienlijke schade aan militaire in stallaties. Duitsche jagers van het escorte ver nietigden vier Spitfires tijdens verscheiden ge vechten. Ten Noord-Oosten van Port-Said brachten onze vliegtuigen, ondanks de hevige reactie van den vijand, waardoor eenlge leden der beman ning werden gewond, door torpedo's een schip van" 10.000 ton uit een konvooi tot zinken. Op 15 Juli hebben onze afdeelingen opnieuw de oase Djaraboeo bezet. Naar aanleiding var, het verlies van het Donetsbeïcken, liet rijkste bteenkoiengehicd der Sovjet-Unie, is do „Prawda"" oen actie tot uit breiding van de lucf- on houtindustrie begon nen, opdat de Sovjet-industrie aan den gang kan worden, gehouden. Het blad dringt er op aan, dat de auto riteiten haar ui to rate bust doen om deze plaat selijke brandstofvoorraden, te ontginnen cu daar door het gverbelaste transport vrij maken voor do metaalindustrie on do chemische industrie. Vau do tixristckcrs hangt hot af, aldus het blad, of do fabrieken in deu winter zullcu werken ol sLLIsCaan. In hot weekblad „Das lleicli" publiceert rijks minister dr. Göbbels zijn indrukken van talrijke gespt ekken, die hij den laatslen tijd met front strijders heeft gevoerd. Indien orgens, zoo schrijft luj,_ do overwin ning als een noodzaak van de nationale polifiek wordt beschouwd, waarover in het geheel niet geredetwist kan worden, ongeacht hoo vele offers zij van ons mag vragen, dan is dit aan hot front het geval, want het front kent den vijand, weet welke bedoelingen hij heeft en ook welk lot ons land en volk zou bedreigen, indien vrij in zijn macht zouden komen. Het tionl ziet den oorlog zonder illusie, hard, ndeb itor en realistisch. Wat in oorlogstijd verzuimd wordt, kan in vredestijd nooit worden ingehaald. Dal weet de soldaat, en daarom doot hij rijn bloedig werk met diepen zedelijken ernst. Hij strijdt inder daad vrxir vaderland, gezin, huis en haard. Do volken, wier regeeringen dezen oorlog Dui kelenden, dragen ditmaal ook zijn lasten. Do Duilscho soldaat weet precies tegenover welk oen vijandelijke gereld hij slaat. Ondanks dat zij hem in aantal vele malen overtreffen, acht hij zich zelf, wat strijdkracht en mo reel betreft, boven hen verheven. Hij staat op den sterigen grond van ©en nieuw© revo lutionaire wereldbeschouwing, die hem steeds weer do kracht geeft, zin, nut en doel van deze gigantische worsteling te zien en tot basis voor zijn strijd te maken. Van militaire zijde vernoemt hot D.N.B.dat een dor succesvolste Engelse!» jachtvlieger^ Comrtodore Fitmcan, op 15 Juli bij eon aanval op do Franscho Kanaalkust door don Duitsohen luchtafweer is neergeschoten en omgekomen. Volgens Britscho mededcelingen stond dezo officier mot 32 overwinningen m de lucht op do tweede plaats van do ranglijst der En- getsche jachtvliegcrs. Do hoogste oorlogsondei scheidingen waren hem uitgereikt. Do lersclio ininistcr-prcsident Do Valera, hooft medegedeeld, dat de icgeering op 19 Augustus verkiezingen wil organiseoreu. Zij hooft daartoo besloten, aldus Do Valora, omdat zij de ver kiezingen, dm eigenlijk reeds veel eerder ge houden hadden moeten worden, niet nog langer ivii uitstellen. Do Valera waarschuwde tegen hot naar voren brengen van meeningsvoisctiillen oti persoon lijke onoenigbeden in dezen omsligen tijd. Allo partijen, zoo vervolgde hij, zijn ervan over* iuigd, dat de verkiezingen moeten worden ge houden in don geest van vadoriandsohc plichts vervulling en met do waardigheid welk© de tijdsomstandigheden eischen. 0.p het Chlneesche oorlogsteoncel vondm levendige Japansche iuchtaefies plaals. Eon Ja* pansch eskader bommenwerpers deed een aanval op Tsjoengking, die drie uur duurde, waarbjj groote schade aan fabrieken werd aangericht Een vliegluigmontagefabiick bianddc tot dca grond toe af. Behalve over deze beschikt do regeering van Tsjoengking nog slechts over twee dergelijke fabrieken, die eveneens, zij bet ook minder ernstig beschadigd werden. In Durban ziju volgens een bericht van don Britsehen berichtendienst 1200 gélivacueerdon uit Egypte, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen van Britscho officieren, aangekomen. Zij zul ten naar Groot-Brittanniê worden doorgezon den. Naar do Britsche berichtendienst hierom trent meldt, heelt een der geëvacueerden ver klaard, dat alleen vrouwen en kinderen van soldaten een evacuatiebevel hebben ontvangen. Do overige civiele personen hebben echter, xoodra zij dit vernamen, terstond begrepen, dat dit wol de laatste gelegenheid zou zijn om uit Egypte weg te komen. De kapitaal krachtigen onder hen hebben daarop terstond de bureaux van de scheepvaartlijnen bestormd en. zich in het bezit gesteld van passagobiljet- len. Daarbij is heL vooral op de kadon. tot „verschrikkelijka verwarring'" gekomen. Love-nsmiditolenfabriljanten vrijgesproken. Op 8 Juli hebben voor het Bossche hof terecht gestaan de fabrikant van levensmid delen W, J. Vr. uit Kerktadc on diens zoon 31. P. Vr., die door den economischen rech ter te Maastricht ieder tot f 100Ö boete Hubs. maanden hechtenis waien veroordeeld, we gens hol koopen van 700 kg. rundvieosch zon der afgifte van vergunning of bonnen. De advocaat-generaal had tegen betdon vrij spraak geëischt, daar hij aannam dat de ver dachten lo goeder trouw hadden gehandeld. Het hof heeft lieido verdachten thans vaa het ten laste gelegde vrijgesproken. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V, Weinig belangstelling. Klcurloozo markt. Vrij wel ongewijzigd koerspeil. Noderlandseho Lo- lcggingen rustig. KOERSEN OP 23 'uH 1942. OBLIGATIES Staatsleeni ngen Nederland !40 I II m,b.f.. '40 II '36 *87 '88 N.W.S. V.K. 10Ü»/„ 102 88% 87 127»/, 85 4% 4% 4% 3% 3% 8-81 2}% Ned. Oost-I ndlë 3% Ned.-Indiê 1987 8% Ned.-Indië '37 A AANDEELEN Banken Kol. Bank Ned.-Irid. Hand.Bnk 127»/. Ned. Ilandelmij. Industr. Ondern. (Binnenland) iS3ijg Alg. Kunstzijde Unie 13-2 Van Berkei12I7/. Gort. Calvé £53 Centrale Suiker 271)% Ned. Fokker 174 Lever Bros Unil. 333 Ned. FordSOaV» Philips GloeD. G.B, Petroleum Dordtsche Petr. Kon. Petr. Mij. Rubber 20,'/ Amsterdam Rubber 443 Bandar Rubber jgg Deli Batavia Rubber ngi/ Kendeng Lemboe Bn Oostkust Serbadjadi Ver, Ind. Cult. HEDEN 100%- '/e 100'3 u 102%, 102»% 10Q»»/W 100%» 957,— 98»/,,- »/u 79 88»/w 87 292% 839 127% 867, 1277S 153%— 4 132— 7, 122 249 276 174 - 300s/,— 10 291»/, 838 41 87 Ond. Suiker Handelsver. A'dam Javasche Cultuur Ne clInd. Suiker Unie Ver. Vorst Cultuur Tabak Doli Batavia Deli Mij. Senerabali Scheepvaart IIolL-Amerik. Lijn Javo-China-Japan- Lïj n K,N.S.M. Nat. Bez. Kon. Faketv.-Mij... Ned. Solieepv, Unie Rottcrd. Ltoycl Stoomv.-Mij. Ncd... 813»/, 154 1567, 87 ,1847» 172 1417» 155 123 199»/, 196 183»/, 213 148 187 120 93 66 132»/, 8127, 156 87»/, 134»/,- 171 141»/,- 2 154»/,— 6»/, 198— 197'/, 181 9»/, 2% - 165»/, k

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2