STADSNIEUWS Laatste Nieuws Schadeloosstelling voor ingeleverde rijwielen Rookverbod De verplichte vee levering Opmarsch naar den Kaukasus duurt voort Haandag 3 Augustus 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT fag. 2 De burgemeester treft de regeling Teruggave gevorderde rijwielen Weermachtsbonnen niet meer geldig De schorsing van accijnsheffing op geslacht rundvee Zakenjubilea In de voertuigen van de R.E.T. Boterbonnen vervalscht Inbraak Schoenenparade Benoemingen Jubileum Burgerlijke stand Uitreiking distributiebescheiden BINNENLAND In verband met de voederpositie in den a.s. winter Faillissementen Te halfjaar 1942 Agenda Het N.A.F, groeit Ernstig vergiftigingsgeval te Hoensbroek BEURS VAN AMSTERDAM koersen OP OBLIGATIES 3 Augustus 1942. 102> Tegenaanvallen in de bocht van den Don afgeslagen Artillerieduel in Egypte Zware Britsche vliegtuig- verliezen Drie Britsche bommenwerpers nabij Vlissingen neergeschoten Oilettc failliet. Officieel trui dl liet volgende bekend gemaakt: Do sdiaileloossleLiiig voor een ingeleverd rij wiel, dat niet teruggegeven wordt of waarvoor geen ander rijniel wordt verstrekt, bedraagt f30.—. Behalve sehadoloo-s'o'ling krijgen personen, die door het inleveren hun eeu'.ge rijwiel verlo ren hebben, zonder daarvoor een ander rijwiel in do plaats to krijgen, oen formulier voor do aanschaffing van een nieuw rijwiel, voor zoo ver zij hel volgende ktinr.cn aantoonert: 1. Dat zij voor do uitoefening van hun be roep onvoonvaaulelijk een rijwiel noojig hebben. 2. Dat zij op atideie wijze niet aan een rijwiel weten te komen. Wie een dergelijk formulier ontvangt en hou der van eert votkuart is, vvotdt op verzoek k)j do aanschaffing van liet nieuwe rijwiel vrijgesteld van de betaling van bet .verschil tusschen de uitbetaalde schadeloosstelling en den prijs van een eenvoudig iieereurijw:cl. Schadeloosstelling, aansdiaffingsforroulleren en bonnen zullen worden uitbetaald en uitge reikt door den burgemeester, in wiens gemeente do inlevering is geschied. De hesliss'ngeu van do burgemeesters over verzoeken tot liet ver strekken van een aanscliaffingsfonuulier en lot het uitreiken van een bon zijn bindend. Do burgemeester zal nadere inlichtingen over do uitvoering van dezo maatregelen bekend maken. Men wordt verzocht, voordien geen verzoeken tot schadeloosstelling in te d enen. De houders van de navolgende persoonsbewij zen kunnen hun gevorderd rijwiel beden- en morgenavond, 3 on 4 Augustus, tusschen 20 en 21 uur, aan het hoofdbureau van politie Lange Nicmvstraat 55, temgbeknmen: 018683; 044-137; 015975; 014232; 008659; 014237; 031804; 046194; 010014; 018688; 021712; 009747; 017736; Ö15859; 015150; 027677 036438. Afgifte vindt alleen plaals legen teruggave van het verstrekte ontvangstbewijs. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat alleen teruggave van bovenbedoelde rijwielen, die in minder goeden staat verfceeren, voorloopig plaats vindt, zoodat persoonlijke bezoeken van an deren, die nicenen voor teruggave van hun rijwiel in aanmerking te komen, geheel nutte loos zijn. Volgens een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Ncderlandsche ge bied zijn do in omloop zijnde; weermachtsbonnen voor levensmiddelen met ingang van 1 Aug. 1942 niet meer geldig. Zij mogen dus na dit tijdstip voor den inkoop van levensmiddelen en voor het nuttigen van spijzen niet meer wor den gebruikt. Wie losse weermachtsbonnen, dio den opdruk dragen „Deutsche Wchrmachtmaike Niederlnnde", uitgeeft of in ontvangst neemt, is strafbaar. Een uitzondering bestaat slechts voor de nieuwe, roode bon voor gebak, die den zwar ten opdruk draagt „Deutsche Wehrmachtmarke Niederlando 25 gr. Kuchen",- die bij genoemde verordening wordt ingevoerd. Evenzoo blijven de groene levensmiddelen kaarten der Duilsche weermacht in Nederland verder geldig. De Staatscourant heeft verleden week het bericht gebracht, dat de secretaris-generaal van het departement van financiën besloten heeft tot tijdelijke schorsing van do heffing van den accijns op geslacht rundvee. Dit besluit, dat voor onbepaalden lijd is getroffen, beteekent een tegemoetkoming van do overheid jegens de rnntlveehouders, daar deze met den huldigen te lagen prijs van het slachtvee niet meer uitkomen. Om te vermijden dat do verhooging van den vlecsehprijs op den consument zou drukken, is thans ,a!s tegemoetkoming voor den te lagen vetprijs de schorsing van do accijnsheffing op geslacht gekomen. Het publiek zal van do uitvoering van dezen maatregel dus niets bespeuren, doch deze korut den veehouders ten goede. Het was Zaterdag j.l. 50 jaar guloden, dat do bekende boek- ea kantoorboekhandel van den heer Henri Rchers, Hoogstraat 146, werd gesticht Ofschoon, me.de in verband met een ongesteldheid van den heer Reliers, besloten was dit jubileum in besloten kring te herden- kon, hebben toch zeer vele leveranciers en klanten van hun belangstelling doen blijken. Daarvan getuigden ook de vele bloemstukken. Het werkcomité van do Combinatie van Scliie- damscho boekhandelaren heeft bij monde van den voorzitter, den heer A. van Duinhoven, den heer ffenri Rebers en familie geluk ge- wenscht en ook den heer B, Th. Meijer, die 38 jaar in het bedrijf werkzaam is, gehuldigd. De heer M e ij e r heeft voor de vriendelijke woorden dank gebracht. Aan het personeel is een gratificatie toege kend, Als 20-jarige jongen nam de heer 3. Lips op 1 Augustus 1917 de zaak in melk en zuivelproducten aan den Lange Achterweg 67 van de famiiie Bos over. Met hard werken heeft de heer Lips, daarbij flink gesteund door zijn cchtgenoote, do zaak uitgebreid en tegelijk vele vrienden verworven. Dat bleek Zaterdag wel bij het zilveren jubileum, want niet min der dan 27 bloemstukken werden aangeboden. Ook gisteren zijn nog velen den lieer Lips komen complimenteeren. Een wel voorzien tasrhje. Terwijl taoj. v. d. V.D. in de Prof. Kamer- Jingh Onneslaan zich even in de keuken van haar woning bevond, is uit eon tasch in de voorkamer een damestaschje ontvreemd, die o.a. een bedrag van f 25, een persoonsbewijs, stam kaarten, textielfcaarien, een snoep-, een kolen- kaart eu een rozenkrans bevatte. Fietsen gestolen, Op de Hoogstraat is een fiets gestolen van J. K. en van S. Ff. T. een rijwiel dat in een gang aan de Lange Nieuwstraat stond. Van morgen af zal een algemeen rook verbod gelden voor allo voortuigen van do R.E.T. Tot nu too was rooken op do balcons en in de bijwagons van de trams toegestaan, maar aangezien de tramwa gens tegenwoordig dikwijls zeer vol zijn en daardoor gevaar beslaat voor schade aan de klecren van de reizigers, is een alge meen rookveiuod ingevoerd, dat 4 Augus tus in werking troudt. Bij een melkboer, die mot zijn wagen aan den RoUerdamschedijk stond, kwamen kinderen om twee pakjes boter, waarvoor zij de bou- neu afgaven. De melkboer zag echter dadelijk, dat de bonnen vervalscht waren en wilde de kinderen vast grijpen. Deze zeden het echter op een loopen naar huis, zoodat het mot al te moeilijk was vast te stellen, waar zij woon den. Be politie werd in de zaak gemengd ea deze bleek, dat de moeder van de kin deren, de wed. E. dc W„ do bonnen op vry onbeholpen wijze had vervalscht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken Ia de ie ven smiddel enzaafc van de Lima ff. aan de Lange Haven. De dieven zijn hinnecn gekomen via een naast 'len winkel gelegen pooit. Uit de enssa is oen bedrag van ongeveer f 65 oiilvreemd en voorts is do gcheele voorraad bennen, Vrijdag ontvangen, meegenomen. Er is heel wat oveihoop gehaald in den winkel. Do inbrekers hebben zich voorzien van een hartige brok en o.a. happen genomen uit een kaas en van worst. Levensmiddelen zijn niet meegenomen. Een jonge dame, die in Don Haag woont, maar bier werkt, had in het Sporitómlsenbad een bad genomen, doch bij het amikleeden merkte zij, dat haar schoenen verdwenen wa ren. Die schoenen lieten haar, al was zij ze kwijt, niet los en dezer dagen zag zij ze aan de voeten van een haar onbekend meisje, dat haar schreden naar een ïjszaak in de Passage richtte. Dc flaagsehc juffrouw volg de baar schoenen, lot dezo dicht bij een agent van politie waren aangeland en toen greep zij in. De agent verzocht do jonge dame, die trek liad aan ijs, om even moe te gaan naar een andere plaats en spoedig bekende zij hot bleek mcj. L'. uit Vlaar- dingeu te zijn dat zij in liet Sportfondsen bad de schoenen, die zij aail had, had „gepikt". Haar eigen, vrij slechte schoenen mpt hout, waren verdwenen, toen mcj. P. zich aankleedde en daarom had ze maar de schoenen genomen, die in het kastje naast liet fiaro stonden! Do heer D. van Veen, hoofd van school il aan do Huijsmansstraat, is mot ingang van 1 September benoemd aan de Nuls3chool to Breda, die oa. opleid voor HBS en gymnasium. De beer Van Veen, die opvolger is van den boor A. Baan, heeft maar kort hier ter stede gewerkf, maar in dien tijd zich reeds veler waardeering verworven, wat o a. geble ken is op een Ouderavond van school H, dezer ilagen gehouden, waarin ook de wethou der van onderwijs, de heer J. Din keiaar, zijn spijt uitdriikte, dat du heer Van Veen reeds weer onze stad verlaat. Met ingang van 1 Aug. j.l. is onze oud-slad- genoot do heer G, A. dc Ronde benoemd tot organist van do Vrijzinnig Herv. gemeente te Dueborg&n, Het nas Zaterdag j I. 23 jaar geleden, dat de heer M. Vos als hoofdboekhouder in dienst frad van do Distilleerderij en Likeurstokerij Do Grauwe Hengst, Daniël Visser ea Zoenen. Ter gelegenheid daarvan is de lieer Vos, die ook preeuialtelsouder is, gehuld gd in bijzijn o.a. van zijn ouders en andere familieleden. Namens directie, collega's, verlegen woordi- gors en fabriekspersonccl. hebben v'er sprekers hun groolo waardeering geuit voor den jub.lans en achtereenvolgens oen geschenk ouder cou vert, een prismakijker, een schilderij van het Temer Oberland en een clui voer den kijker aangeboden. De zusteronderneming van de Grauwe Hengst, de Likeurstokerij en Wijnkoo- perij De Wildeman, v.h. Levert en Coschonk den jubilaris een ets van de Dam te Am sterdam. De lieer Vos heeft in een vlotte rede voor de vele bewijzen van waardeering en vriend schap dank gebracht Ook vele zakenrelaties gaven van hun belang stelling blijk, on. in den vorm van bloem stukken. Geslaagd. Voor het R.K. Mulo-examen zijn Zaterdag j.l, in Mums Sacrum voor diploma A. geslaagd: R, do Vries, A, v. Zinnen, C. v. Zijl, C. de Groeten, S, Schabbink, allen Rotterdam; J. Vrodebregct, C, v. d. IJsset en M, Zondag, allen van hier. Do examens zijn afgeloopen. Voor het examen Engelscb L,0. is te Utrecht geslaagd de heer C, G. de Graaf. Voor do vakbekwaamheidseisch ve.-L g'irs.vet Imissihihtercii, is geslaagd de heer W. van l'elt, voor het examen gezel-huisschilder, de lieer S. Krommenhoek, To Utrecht zijn de volgende leerlingen van do Ensairt-modevakschool Gioeneiaan 93, ge slaagd: Voor diploma A mej. A. Plooy: voor lingerie do dames S. Planyo en 'A. Steenbergen ou voor costumière do dames B, van Hoes, A. van Giezen, M. de dong, 0. van Ouwer- kerk en S, van Leeuwen. Geld ge-stalen. Bit een portefeuille vari een jongen werk man, welke in een jas in oen kleedlokaal op eon scheepswerf was geborgen, is het week loon, pl.tn. 15, ontvreemd. Bit een winkel aan do Oierschicschestraat is uit do toonbanklade oen etui mol ongeveer 125 aan zilverbons verdwenen. Verduistering. Door .1. V. is aangifte gedaan van verduiste ring door zijn huishoudster van twee bontman tels en een bedrag aan geld. Zwaar gewicht. Op den Ycllpvestsingel is Zaterdag een zware hoi-machine door hot wegdek van oen eigen weg gezakt. Met ecnige moeite is de machine weer „vlot" gebracht; in de bestraling is een groot gat ontstaan. Geboren: 31 Juli. Jelle,. zoon van W. Zij! stra en i'. Vendcibosch, Bocrhaveiaaii 1. Jo hannes Marlinus, zoon van J. W. v. Oitcrloo en A. Spitter, Itozenlni rgcrplcïri 12. 1 Aug. Arie, zoon van J. D. Scip en 1. Groenoweg, Nassauluan 75. Jan, zoon van J, Hoornweg en C. Verkaaik, Boerhavelaan 104, De uitreiking vnn Bonkaarten, Aardappclkaarten en Toeslagkaar- ten, 9tte period -.-1942; Punv nkaarten „Serviesgoed"; Extra Zeepkaarten voor kinderen van 0 tot en met 1 jaar en van 2 to'. en met 7 jaar; geschiedt fn het bureau Broersvest 95 volgens onderstaande ïndeding: Ste, T, U cm. Verc, op Dinsdag, 4 Aug. 1942 Verd, t.sn. Wa. op Woensdag, 5 Augustus 1942 We, X IJ en Z. op Donderdag, 6 Augustus 1942. In v.tn, Kethel en Spaland zal de uitreiking plaats hebben op Vrijdag, 7 Augustus 1942 In het Schoolgebouw aau den Schledamscheweg No, 52, van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Bovendien Is het bureau Broersvest 95 nog geopend op Donderdag 6 Augustus des avonds van half zeven tot acht uur. Onvermijdelijk brengt het derde oorlogsjaar evenals de twee vorige met zich mede, dat de veehouder den plicht heeft om het in ons land beschikbare veevoeder zooveel mogelijk ten goede te doen komen aan een passenden mclkveestapel. Voor de veehouderij zijn daarom voor het komen de jaar nieuwe bepalingen In het leven geroepen. In het algemeen zal het aantal runderen ouder dan één Jaar, dat de veehouder mag houden, gelijk mogen zijn aan ongeveer 9/10 gedeelte van de toewijzing van het vorige jaar, doch de vee houders hebben de vrijheid, wanneer de voeder positie van het bedrijf het toelaat voor 15 Octo ber a.s. te verzoeken meer vee te mogen aanhou den. Deze aanvrage zal worden beoordeeld door een speciale commissie, die zal nagaan of een. hoogere veebezetting van het bedrijf in overeen stemming is met de voedervoorraden, waarover beschikt kan worden en of de melkveestapel zich wel zoodanig tot den jongveestapel verhoudt, dat met aanwending van het beschikbare voeder zooveel mogelijk melk geproduceerd wordt. Wanneer de veehouder meent minder vee te kunnen aanhouden, dan dient hij dit eveneens voor 15 October a.s. aiede te deelen, doch hij wordt daardoor geenszins ontheven van zijn ver antwoordelijkheid voor een juiste aanpassing van zijn vesetapel aan de voederoinstandigheden op zijn bedrijf. Voor de verplichte veelevering zal de basis worden gevonden in het aantal runderen, dut de veehouder mag aanhouden en dat hij dus zelf op grond van de voederpositie van het bedrijf heeft vastgesteld. De veehouder moet er rekening mede houden, dat een aanslag voor de verplichte levering van hooi en stroo onvermijdelijk is, dat alle granen (uitgezonderd de havertoewijzing voor de .paar den op liet eigen bedrijf) en de aardappelen, wel ke voor consumpticdoelcinden geschikt zijn, we derom moeten worden ingeleverd, dat voor rund vee en schapen geen krachtvoeder aanwezig is en dat de oppervlakte bouwland, gezien de scheurplicht, nog aanzienlijk uitgebreid zal wor den. Bizonderhedeg oyer deze bepalingen voor de veehouderij en over de verplichte veelevering 1943 zijn te vinden in de vakbladen en te ver nemen bij de plaatselijke bureouhouders, terwijl de veehouders ten spoedigste in het bezit gesteld zuilen worden van de volledige regeling. Hst Centraal Bureau voor do Statistiek publi ceert do voorloopige cijfers betreffende den omvang der faillissementen in het le half jaar 1942. liil deze gegevens Blijkt, dat de sedert 1936 ingetreden daling zi'*l ook in hot le halfjaar 19 J!d in onvermine1 i tempo voortzette. Hel totaal aantal ailgespioken faillissementen daalde in het lo halfjaar 1942 tol 214 con vermindering van bijna 41 pCt. t,o,v. van het aantal in dezelfde periode- van 1941, rul. 3S9. Alle maanden van. 1942 geven, ondanks de tocli reeds lage cijfera in 1941, een nog ge ringer aantal to zien. Slechts één groep, bewerking van diamant enz, vermeldt voor het le halfjaar 1942 1 faillissement, terwijlin hetzelfde tijdvak van 1911 in die groep geen enkel bedrijf failleerde; het aantal faillissementen in 'le groepen hoek en steendrukkerij, klcoding ca reiniging en leder wasdoek enz., bleef gelijk aan dat over het Islo halfjaar 1911. Da cijfers der overige groe pen verminderden allen aanzienlijk. Zoo liep liet aantal faillissementen in groep bouwbe drijven van 48 in het 1ste halfjaar 194L terug tot 23 in dezelfde periode van 1942, een daling van ruim 52 pCt, Do cijfers voor de metaal nijverheid waren resp, 18 en 10 (daling ruim 44 pCt.), groep bereiding van voedingsmiddelen enz, resp. 23 en 4 (daling ruim 82 pCt.), groep warenhandel resp. 87 on 49 (doling 43.7 pCl), ter wijl ook de gioep „Overige", waarin opgenomen die faillissementen t.av. weke nog geen opgave van bedrijf of lieroep kon wenden gedaa», aanzienlijk lager was, n,L lo halfjaar 1941, 132, le halfjaar 1942 74, een daling derhalve vau 43,9 ppt. liet rykscijfer per 100.000 inwoners kwam, van 19.0 in het 1ste halfjaar 1937 op 2.4 in dezelfde periode van 1942 (1911 4.4). Ook voor do stolen met meer dan 200.000 inwoners blijft hef cijfer flink daJen, Toch zijn de re latieve (rij fors der gemeenten Amsterdam en "s -11 ra venh age nog steeds hoven het rjjksge middelde, teuvijl dat' van Rotterdam iets lager blijft. Alleen voor do provincie Drenthe is zoowel het absolute- ais hot relatieve eijfcr over het SCIIIEDAM lo halfjaar 1912 hooger dan dat over het lo halfjaar 1941. Voor allo overige provincies zijn beide cijfers lager. De grootste daling geeft dc provincie Noord-Brabant te zien, n.L van 35 per -100.000 inwoners in het le halfjaar l'Jil tot 0.6 in dezelfde periode van 1912. De laagste cijfers geeft, evenals in het le halfjaar 1911, do provincie Zeehuid n.L 1 fail lissement of 0,4 per 163,000 inwoners, terwijl ook de cijfers van Overijssel, Noord-Brabant en Li mimi" bi/,onder laag zijn. Van dc sleden met meer dan lOO.COO inwoners is het relatieve cijfer der gemeenten Amster dam, 's-Gravenliage en llaaxlorn hooier, tenvijf dat der gemeente Groningen gelijk is aan het ijjkscijfei-. Van deze sleden geeft Eindhoven dc laagste cijfers fe zien, n.l, 1 faillissement of 0.8 per 100,000 inwoners. Do centrale persdienst van het N.A.F. scbryft ons; Dezer dagen zijn allo werkers vau een werkobject in Noord-Brabant, in liet geheel een 1200 man, gezamenlijk toegetreden tot het Ne- derlandscbc Ariieidsfront. Nationale Jeugdstorm. Met ingang van 1 Augustus is benoemd fot waarnemend leider van de hoofdafdeeling voor' lichting van den Nofionalen Jeugdstorm opper- hopman E. Zilver uit- Amsterdam. De heer Zilver is van dc oprichting af ver-_ bonden geweest aan den Volksdienst en Winter hulp en wel eerst als propagandaleider van het stedelijk bureau te Amsterdam-en daarna als hoofd van de aEdceling propaganda van de hoofdafdeeling voorlichting in Den Haag.1 Meer kersen door meer bijen. Naar wij vernemen, ligt het iti de bedoeling do productie van kersen in hel Brabantschc kersenland, do streek rondom üden en Mier- loo, aanzienlijk op te voeren en wel door het vergroeien van bet aantal bijenvolken, die voor de bcstuïving noodig zijn, Interessante proeven, welk© in den loop van do laalsfs jaren, zijn genomen, hebben aangetoond, dat de geringe productie der kersenboomgaarden te wijten is aan het gebrek aan bijen. Door het opvoeren van het aantal bijenvol ken verwacht men do productie, welke tot nog toe in deze streek pi.m. 200.000 kg. lie-' droeg, te kunnen verhoogon tot ongeveer 2.000.000 kg. Eervol ontslag hoofdcommissaris vau politie te Ulreeht. Het llijkscommissaiiaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ncder- landschc gebied hoeft op grond van par. 1 no. 6 zijner vciordcning no. 108'40 (vierde ver ordening ever hizondero bestinirsrechto'ijke maatregelen) in verbinding met par, 1 zijner verordening no. 3'40 over do uiloolc-mng der reaeftringsbevoegdhedeu in Nederland, don hoofd commissaris van politie le Utrecht, D. Schuile-- makcr, eervol ontslag verleend uit zijn functie. Zaterdag heeft zich_ te Hoensbroek een zeer ernstig vergiftigingsverschijnsel voorgedaan, aan de gevolgen waarvan - drie personen zijn over leden, Vier slachtoffers zijn in zorgwekkeden toestand in het St. Jozefziekenhuis te Heerlen opgenomen. Na het eten van witte kaas, die de mensehen zeif gemaakt hadden, voelde de familie O., man, vrouw en drie kinderen, zich onwel. Ook een kleinzoontje, de 9-jari^e Van der B.. die bij zijn grootouders op bezoek was en een boterham met kaas kreeg, alsmede de verloof de van een zoon des huizes, werden ziek; Een geneesheer liet dc patiënten Zondagochtend naar het ziekenhuis overbrengen. Hier bleek al dadelijk, dat de toestand zeer ernstig was. In den loop van Zondag zijn de 19-jarige dochter L. O., de 17-jarige zoon J. O. en het kleinzoontje overleden. De toestand van vader en moeder O., hun zoon en diens verloofde is zorgwekkend. Zoowel het politieonderzoek, dat in handen Is van de marechaussee te Hoensbroek, als het toxicologisch onderzoek zijn in vollen gang. Medegedeeld door de Amsterdomsche Bank N.V. Staatsleenlngen Nederland 3J% Ned."41 HEDEN 100'/.»-— ö570 ivea. 41 100% t007/.,<0, '1% 1, 106°/,» I00a%»— v/| 4% '40 I 102V„ 102*/ f h 4% II rn.b.f,m% 4% '40 11 100»/ QOme mr. Passage t healer, 2,15 en. 7.30 uur. Een nacht in Venetië. (14 jaar). Monopolo theater, 2,15 en 7.30 uur. Droommu- ziek (elke leeftijd). Heden e.v.d. Polyantha, geopend van 10 uur v.m. tot zonsondergang. 4 Aug, Passage Thcaler, 9 en 11 uur v.m. Coöp. D.E.S. Voorstelling; Het levende poppentheater. 5 Aug. Gioote Kerk, half 8, Orgelbespeling Jactj. P. I'okkera. Jan van Voorl- httyson, hobo. ROTTERDAM Heden Arena, 2,15 en 7.30 uur. Variété, BIOSCOPEN Capitol, doorl, van 1-30 u, aeTwee in oen wereldsfarl. {Eiken ici 1), Llixor, 1.30, 3.30, 7.45 uur. Driemaal Bruiloft (Eiken leeftijd). Prinses, 2.15 en half 8, Een schoonzoon to voél, Woensdag 2,15, 4,30 en 7.30 u. 102»/Ie 3% '86 IOO'18 ÜhP'L 3% '37 93«/1( 93"L— 41/,. 3-8| '88 973/ Qua/Jl W 24% N.W.S. 78 8 7% /a Ned. Oost-indië 3% Ned.-Indië 1987 SS'/. 3% Ned.-Indië '37 A 86% 86% AANDEELEN Banken Kol. Bank129 Ned.-Ind. Hand.Bnk 89 -89 Ned. Handelmij, 128 120 fndustr. Ondern. (Binnenland) Alg, Kunstzijde Unio 154'/. 155'/,— 1L Van Berkel 188% 199%— 42 Cert. Galvé126% 127%— 9 Centrale Suiker 266 Ned. Fokker280 - 276 Lever Bros ünil. 186% 187%— 93% Ned. Ford807805% Philips Gloeil. G.B. 885% 886 48 Petroleum Dordtsche Petr,311% 823 Kon. Petr. Mij. 852'/g 858 08 Rubber Amsterdam Rubber 214% 217% 9% Bandar Rubber 146 146 Doli Batavia Rubber 187% 8% Kendong Lemboe 125 Oostkust 97% Serbadjadi 89% 89% Ver. Ind. Cult. Ond. 126% Suiker Handelsver, A'dam 822 823 Javascha Guituur jcg jgg Ned.-Ind. Suiker Unie 168 160 Ver. Vorst CuRuur 89'/, 90 1% Tabak Dell Batavia142% 140'/.— 4 Doli Mij176% 179 81 Sonembah 100 147%— S0 Scheepvaart IIoll.-Amerik. Lijn 169% 161%5 Java-China-Japan- Lijn 182 134 8'/ KA4.S.M. Nat. Bez. 201% 204'/. 8 Kon, Pakotv.-Mij.,208 Ned. Schoepv, Unie 189% 191 7 Rottord. Lloyd 161 106 Stoomv.-Mij. Ned... 161 165 9% - Duitschland wint aan alle 'fronten Hoofdkwartier van den Fuhrer, 3 Aug, (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsdie weer macht maakt bekend: Ia het Oosten nadert het pantserleger, dat voor de achtervolging gebruikt wordt, den bovenloop van de Kot-ban. Onsamenhangen de plaatselijke tegenstand van den vijand werd gebroken ets talrijke buit, vooral stuk ken geschut, gemaakt. Ten Noord-Westen daarvan werden vijandelijke achterhoeden van den Jejasector naar het Zuiden gewor pen, Ook hier duurt de opmarsch voort, Tusschen Sal en Don drijven Duttgchc en Roemeensche troepen den vijand naar het Oosten terug. Sterke formaties gevechts vliegtuigen en jachtkruisers hebben in deze gevechten ingegrepen. De achtcrwaartsche verbindingen der Sovjets in het Koeban-ge- bied, vooral de spoorlijn Bakoe^Rostof, stond aan zware aanvallen bloot, In de groote bocht van den Don werden nieuwe Sovjet-Russische tegenaanvallen afgeslagen en 85 pantserwagens vernietigd. Eskaders duikbommenwerpers en slagvlieg tuigen, alsmede afdeelingen luchtdoelartille- rie der luchtmacht namen ook aan deze ge vechten met succes deel. Tijdens nachtelijke aanvallen op de scheep vaart op de Wolga werden twee tank- booten en zes* vrachtschepen tot zniken ge- brcht, negen vrachtschepen beschadigd. Ten Hoorden van Rsjef aan het Wolchoflront en voor Leningrad mislukten verdere aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten, die blijkbaar ter ontlasting van het sterk in het nauwgebrachte Zuidelijke front door den tegenstander werden uitgevoerd. In Lapland veroverden Duitsche infanterie en bergjogers, met effect door duikbommen werpers gesteund, een door den vijand sterk bezette en versterkte hoogte. Tijdens hard nekkige boschgevechten werd een groot aan tal vijandelijke gevechtstellingen vernield. Aan het Moermanskfront hebben bergjagers tijdens succesvolle stoottrae p-operaties ver scheiden vijandelijke gevechtsstdlingen ver nield. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft giste ren 114 vliegtuigen verloren. Vijf eigen toe* stellen worden vermist. Op Malta werd het vliegveld Halfar door Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtui gen met goed gerichte bommen bestookt, ïn'het Oostelijk deel van de Middeilandschc Zee heeft een Duitsche duikboot een transportzeilschip tot zinken gebracht. Aan de Oostkust van Engeland en in de Midlands heeft de luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht voor den oorlog be langrijke installaties op verscheiden plaatsen aangevallen. In den tijd van den 23sten Juli tot den 2en Augustus heeft de Britsche luchtmacht 248 vliegtuigen verloren, waarvan 84 bo ven de Middellandscbe Zee en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittanniê 78 eigen toestellen verloren. Rome, 3 Augustus. (Stefani), In zijn weer- machtsbericht no. 797 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Egypte: Levendige duels tusschen de ar tillerie. Aanzienlijke activiteit in de iucht van weerskanten. De Italiaansch—Duitsche lucht macht bombardeerde troepenconcentraties en vij andelijke voertuigen met zichtbaar resultaat. Het luchtdoelgeschut van de divisie „Trento" ver nietigde twe Britsche vliegtuigen. Het vliegveld Haifnr op Malta werd door formaties van de as gebombardeerd. Twee Spitfires werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergehaald. Herhaalde lucht- aanvallen op een van onze konvooien in de Mid dellandscbe Zee mislukten volkomen dank zi) de snelle manoeuvre der schepen en .doeltreffen de reactie van de escorteerende vaartuigen. De Britsche berichtendienst heeft do ver liezen gepubliceerd van de Engelsche lucht macht gedurende d© afgeloopen week. Toege geven wordt, dat het Britsche tnchtwapen in d.o week boven het Enropeesdie vasleland 137 machines heeft verloren en in het Midden oosten 23. Voor de maand Juli wordt een. verlies van 432 vliegtuigen toegegeven. liet opperbevel der Duitsche weermacht deelt tnol betrekking tol den succosvolien afweer van Britsche lueblaanvallen op Zaterdag nog mede: 1 Een Rritsche formatie jachtvliegtuigen, die kort na 1 uur in den namiddag boven het kustgebied van Noord-Frankrijk, op ongeveer 25 kilometer ton westen van Dioppo vloog, kwam in het concentrische ahvoervuur van do Duitsche bitter: "m Inch (doe! artillerie terecht, die drie Spitfires brandend ten va! brachten. Do formatie, die door de beschieting door de luclitdoeiarlillerio uiteen was geslagen, draaide naar het Noordwesten naar open zee af. Om vijf uur in don namiddag openden Duit se lio batterijen luchtdoolartillerie hot vuur op Britsche „Boston''-bommenwerpers, die slerk be schermd door jachtvliegtuigen, in de omgeving yan. Vlissingen aan de Iloüandsche kual wa ren, binnengedrongen. Drie der zes aanvallende Boston-toestellen, dio door hun bommen^ ge ringe schade hadden aangericht in woonwijken en enkele verliezen onder do Nederiandscho burgerbevolking hadden veroorzaakt, werden in korten tijd neergeschoten. Verder brachten DuLtscbo jagers in den loop van Zaterdagmiddag twee Britsche vliegtuigen,- dio hot zeegebied van do Duüsclie bocht wa ren binnengedrongen, boven do Noordzee ten val, In Jen nacht vau Zaterdag op Zondag word tenslotte eon alleen vliegende vijandelijke bommenwerper door de luehtdoelartillcrio in de nabijheid van Evreux neergeschoten, In den tijd van 13 uur bobben de Britten negen vliegtuigen verloren. Een Duilsch jachtvliegtuig wordt vermist! Naar „Unilcd Press" uit Los An gelee meldt, heeft "do zoon van den scheermesjeskoning Gitotte een aanvraag voor faillissement inge diend. Zijn schulden fedrngen 49,000 dollar waar geen activa tegenover alaan. Hij weigort inlichtingen le verstrekken, wat er gebeurd is met dc miilioenen d'.o zijn vader hom nage laten heeft.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2