Maandag 1 Februari 1943 SCHIEDAMSCHE COURANT De proclamatie van' dén Führer Mussert betuigt trouw aan den Führer Inschakeling van het staats- politiek secretariaat der N.S.B, in het openbaar bestuur Pag. 2 Ds redevoering vein Rijksminister dr. Seyss-inquart (Vervolg vim pagina 1). In dozen gcweidigsten. strijd aller tijden mo - gen wij niet verwachten, dat de voorzienigheid do overwinning cadeau geeft. Ieder individu en ieder volk ivordt gewogen en wat te licht bovendon wordt, moet vallen. Ik heb derhalve roods op 1 September 1939 verklaard, dat, volkomen onverschillig wat er ook moge kó m-en, tijd noch wapengeweld de Duitsche natie zuilen bedwingen. *Do achter ons liggende tie® jaren zijn der halve niet slechts vol geweldige prestaties op allo gebieden van vreedzamen arbeid, van cultiueelen vooruitgang en sociale saneesing, maar ook van militaire daden van unieke groot heid. Naast do overwinningen, die do Duitsche weermacht en haar boiulgenooten in dezen oorlog hebben bevochten, staat tot" dusverre liislonscli nie's evenwaardigs. De overwinning Met het oog op het inzicht, dat er in dozen oorlog geen overwinnaars en overwonnenen, maar alleen overlevenden of vernietigden kun nen zijn. zal- derhalve de nationaal-sodadisti- scli© staaf den strijd voortzetten met dat fana tisme, dat de beweging van. hot eersto oogen- blik af bezat, toon zij begon d ernacht in Duitschlandi te veroveren. Ik lieb derhalve reeds op 30Van«ari 1912 uitgesproken, dat ieder zwakkeling overwinningen vermag te dragen, terwijl het lot met zijn slagen eerst den sterke beproeft. Reeds in den afgeloopen winter juich ten in de plutocratieën de oodsche leiders over do in hun oogen onvermijdelijke ineenstor ting van do Duitsche weermacht. Het is anders uitgekomen. Zij mogen in dozen winter weer hetzelfde, hopen. Zij zullen weer beleven, dat de kracht van de nationaal-sociaiistische idee sterker is dan hun verlangen. Zij zal dit volk hoe langer de oorlog duurt, des te meer samen vatten, met haar geloof vervullen en daardoor zijn prostaties opvoeren. Zij zal ieder manen tot vervulling van zijn plicht en zij zal ieder vernietigen die kracht zich aan zijn pllèhlen te onttrekken. Zij zal dezen sfrijd zoo lang voeren tot als duidelijk resultaat een nieuwe dertigste Januari komt, n.l.: de ondubbelzinnige overwinning. Dank aan de medestrijders Wanneer ik op den dag van heden, terug blikkende, de resultaten der prestaties van den vrede in de achter ons liggende tien jaren over- G denk bevangt mij het gevoel van diepste dank- baaxlieid jegens al degenen, die als mede strijdets en medevormers aan dit werk een zoo rijk en beslissend aandeel hebben. Niet minder echter ook moet ik. dank zeg gen aan de millioanen Duitsche mannen en vrouwen, die in de fabrieken en kantoren,» op de boerenhofsteden, aan al de ontelbare instellingen van ons particuliere en staatsleven hun vlijt en hun bekwaamheid ter beschikking hebben gesteld. Sedert den eersten September 1939 koini deze dank echter in de eerste plaats toe aan onze soldaten, den maarschalken, ad miraals, gctieraals en officieren, in het bizon der echter aan de honderdduizenden en milli- ocnen onbekende lagere leiders en soldalen. Wat ons leger onz emariuo en ons luchhvapen aan trotsche daden van. roem hebben, volbracht, -zal door do lauweren van' het onvergankelijke' om kranst do geschiedenis ingaan. Wat de onbe kende gicnaxlier heeft moeten dragen, kunnen heden en toekomst wel nauwelijks afmeten. Te beginnen bij het hoogo noorden dot aan de Afrikaansch ©woestijn, van den Atlantisclicn Oceaan tot in do verten van hot Oosten, van de Egeische Zee tot Stalingrad weerklinkt een heldenlied, dat duizenden jaren zal overleven, Dat het vaderland even waardig blijft aan deze unieke en juist in do .huidige dagen zoo moei lijke daden, is een gebod van zijn eer. Wanneer het tot dusverre in stM en land zijn geweldige bijdrage leverde ter uitvoering van dezen strijd moet de totale arbeid dor natie nu nog opge- voerd worden. De heldenstrijü van onze soldaten aan do Wolga moet voor ieder een vermaning zijn oih liet uiterste to doen voor don strijd om de vrijheid van Duilschland en de toekomst van ons volk en daarmede in verdere beteokenis voor het behoud van ons geheele continent. De nalio- naal-socialisiiscbe partij echter heeft do plicht om, evenals haar leden in allo wapendeelen onzer weermacht in voorbeeldige dapperheid te wedijveren, ook do leidster van het vader land te zien, De geest gesterkt Het was de wil van onze vijanden om vreed zame steden en dorpen met do middelen der wreede vernietiging to bedreigen. Het is echter reods thans bewezen, dat zij slechts huizen of mensclien vernietigen, maar den geest niet bre ken, doch slechts vermogen te sterken. Wat bij den aanvang van dezen oorlog aan velo Duitsche mannen en vrouwen nog on bekend was, is hun thans duidelijk geworden do strijd, dien ons dezelfde vijanden ais-eens in 1914 opgedrongen hebben, beslist over het zijn of de vernietiging van, ons volk- De Al machtige zal do rechtvaardige rechter zijn. Onze laak echter is het onzen plicht zoo to doen, dat wij voor hem als voor den schep per aller werelden naar de door hem gagoven wet. den strijd om het leven vermogen te be staan, dat wij zonder ooit te versagen, geen leven sparen en geen arbeid schuwen om het leven van ons volk voor de toekomst te be houden. Dan zal in dezen strijd eens het groote oogenblik komen, waarop ons volk bevrijd zal zijn van den vijand van buiten. Uit de offers der dooden en de ruïnes onzer steden en dorpen zal dan een nieuw leven opbloeien, om den staat verder te vormen, waaraan wij geloovon, waarvoor ivij strijden en arbeidenden Germaanschen staat der Duitsche natie, als eeuwig en gelijk vaderland van alle mannen en vrou wen van ons volk: het nationaal-sociaiis tische Groot Duitsche Rijk. "Daarin echter zal dan voor allo tijden die kracht aan wezig zijn, die noodig is, om ook in de toekomst de Europeesche volkerenfarailie te beschermen tegenover do gevaren van het Oosten. Het Groot-Duitsche Ilijk en de daaarmedo verbonden naties zuilen zich bovendien echter ook nog die leefruimten gemeenschappelijk moeten verzekeren, die voor het behoudvan het materieele" be staan dezer vo'lkeren onontbeerlijk zijn. Hoofdkwartier, 30 Januari 1943. (w.g.) ADOLF HITLER. In de groote herdenkingsbijeenkomst. Vrii- '""wij ,m ons blad van Zaterdag reeds een. kort bericht opnamen, hebben Mussert en da Rijks commissaris redevoeringen uitgesproken, welke wij hier in extenso laten volgen. Mussert betrad eerst het spreekgestoelte en sprak als volgt: Herr Reichskommissar I Meine Deutschen Ka meraden Mijn Nederlandsche kameraden en volksgenooten. Vandaag herdenken wij het tijdperk, dat voor 10 jaren, op 30 Januari 1933, begon en dat vandaag eindigt. Het heden staat thans boven het verleden. Wanneer wij hier niet zoo stonden in dezen moeilijken tijd, zouden onze gedachton nu uit gaan naar dien fakkeloptocht, nu tien jaar "goieden, door, de Wilhelmstrasse. Wij zijn met onze gedachten echter niet daar vandaag. Wij zijn vandaag met onze gedachten in het Führer- hauptcfuartier en in Stalingrad. Dat kan niet anders. Deze dag staat in het teeken van de ijzeren vastberadenheid en een onwrikbaar ge loof ia 'de toekomst. Wij weten allen, dat nog nooit een groot en een grootsch doel .bereikt is, gezeten op een tapijtje en naar beneden glijdend langs een rutschbaun, die met zeep is ingesmeerd. Zoo is het Jeven niet, wanneer iets groots be reikt moot worden. Toen onze Nederlandsche voorouders 350 jaar geleden mot kleine zeil schepen hun weg zochten naar Indié via Kaap do Goede Hoop, zoo'n halven aardbol rond, 20.000 k.m. ver, duurde hun reis in eerste instantie, toen wij het nog leeren moesten, een langen tijd. Hot was toen mooi als zij na drie jaar thuis kwamen. Soms was dan 2/3 gedeelte van de bemanning omgekomen op réis en keerdo Slechts 1/3 terug. Het begin was al- lijd eenvoudig. Het was wachten op 'een goe den wind, waardoor je uit kon zeilen van de reedo van Texel of van de monden van de Maas of van Vlissingen vandaan. Rn dan was men blij wanneer men het Engelscbe Kanaal gepasseerd was mot zijn zeeroovers uit Duin kerken- En wanneer men eenmaal de Golf van Riscajo heelhuids voorbij was dan kwam de zóno ran do windstilte, waar men ook weer doorheen moest, eindelijk kwam men dan bij do Kaap de Goodo l.Ioop, waarmede dan het ergste voorbij was, - want hier kon men ver- scha êroenle innemen tegen den scheurbuik. Hierna ging hot dan weer voorwaarts, duizen den mijlen ver naar een onbekend vreemd ge bied. Men ging daar dan onderhandelen en soms moest meïi or (vechten. En" als men dan weer naar huis terug ging moest men dikwijls omvaren om do Noord; om Engeland heen, om dat het Kanaal versperd was door de Engel- schen of de Duinkerkers. Zoo ging dat jaar in jaar uit en iedere reis beteekende een eindc- loozo rij van moeilijkheden. Maar tenslotte kwam de vadeilandscho kust in zicht en daarmede de grooto voldoening: liet is volbracht. En, mijno kameraden, ditzelfde karakter ver toont de Nstrijd van het nationaal socialisme, uw strijd, mijn strijd, onze strijd. Precies het zelfde karakter in onzen tjjd. Een grootsch werk is begonnen, uit inner- lijken drang. Niemand was or, die ons daar toe drong. De noodzakelijkheid der historische ontwikkeling Wij uetpn nu in 1913 precies wat het ver leden beleekend hoott. 'Wat wij niet wisten, toen het- verleden Mn gang was ca dat wisten eigenlijk ook -de oudoren onder ons van den oorlog van 19L41918 niet, waarom daar was 'Do ineenstorting van Duilschland en de triomf van anderen. Wij weten nu, dat dit noodzakelijk was vorvr do gebeurtenissen, die in onzen tijd de macht in Rusland kroeg.' Dat is liet eerste en het belangrijkst© van den oorlog van 1914— 1918, liet jaar 1917 toen de macht in handen kwam .van het' communisme in Rusland. Wij weten als punt twee, dat de Angelsaksen,, de .1 oei en en do kapitalisten zich voreenigden in den Volkenbond van Genève om daar een tweede machtscentrum- te vormen en vvij weten nu dat Midden-Europa gedoemd leek, te zijn tot machteloosheid. Het Duitsche en het Italiaanscho volk, het hart van Europa, scheen tot machteloosheid gedoemd en wanneer straks de eindstrijd zou komen tussohen het kapitalisme en het com munisme, zou zeker het communisme gewonnen hebben. Dit zou gebeurd zijn indien er niet een deirio macht opgestaan was, juist daal" waar men dacht dat geen macht meer aan wezig was, daar ontsto-nd het ert> daar sloeg Hot ids een vlam uit den bodem: het nationaal- sociaiisme en het fascisme. Wanneer wij terug gaan naar 1919 dan zien wiji hoe ook itaiiii bijna in do macht van het bolsjewisme was cn wij zien hoe -Mussolini mot zijn zwarthemden Italië redt. Wij weten ook dat- hot commu nisme toen ook reeds stond in Wezel in Duit&chland. hetgeen dóór velen liier vergelen wordt. En nu zegt de democratie vol trots: Ja maar de democratie heeft het communisme in Duitsehlnnd toch maar tegengehouden. En dan zeggen wij: Ja, het heeft het 'ijdelijk tegen gehouden, maar zou reeds lang den strijd verloren hebben indien in de plaats van die democratie niet net nalionaal-socialisme getreden was, de conige macht die het communisme kan. tegenhouden, omdat liet zelf opbouwt. Men kan niet alleen mot negatavisme iets tegenhouden, nion moet iels betera in do plaats daarvan slellen en dat doet het nnüonaal-socialisme, dio ons wedergeeft de liefde voor eigen volk en vaderland, den eetrbied voor den arbeid en dat alles overkcope'id door Godsvertrouwen en den wil tot offeren en dienen, don wil zich te geven voor het volk. Er was een stem" in ons binnenste, een rcdelooz© slcan, zoo gij wilt* maar daarom ook een stem van boven de menachen, die zeide: Gij moet dat doen. Wij gaan beginnen. Hoe lang de weg was en hoo steil do helling was, hebben wij nooit gezien. Wij hebben nooitgeweten, hoo dief) de afgrond was en hoe hoog de top. Wij weten, dat ^lo top nog niet bereikt is, maar wij weien wol, boe ver wij zijn op dezen, eindeloos schijnenden weg van zorg en mobile, dien wij moeten gaan, omdat het onze roeping is. En dat, mijne kameraden, is do verdienste van Adolf Ihtler en zijn ouilo getrouwe bruin- li einden, die in dio eerste jaren 1919 tot 1939 om hem heen stonden, dat zij begonnen zijn, den moed hadden om alles té trotseeren en liet geloof haddenom tegen alles -in door te gaan om het bolsjewisme ter vernietigen in het bait van Europa. De vernietiging van het bolsjewisrnoe, dat is de eerste en de grootste daad geweest. Het heeft veertien harde strijd- j-iren geduurd —i 1919 tot 1933. Het waren 14 jaren van orloopendeu strijd ter vernie tiging van liét bolsjewisme in hot hart van Europa. De stormloop tegen het nationaal-socialisme En toen dat gebeurd was, kwam het tweede bedrijf van het grooto drama van wereldhisto rische beteekenis, waarvan wij getuige zijn cn waaraan wij medewerken. Toen kwam -van 1933 tot 1939 do voorbereiding, een koortsachtig maar vastberaden en doelbewust zich gereedmaken lot afweer van wat komen moest: do stormloop der *roac(ionnaiicn en de stormloop van het communisme. En in dien lijd van 1933 tot 1939 In het Zaterdag verschenen Verordeningen blad is opgenomen een decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, houdende inschakeling van het staatspolitiek secretariaat der Natio- naal-Sociaiistische Beweging der Nederlan den in het openbaar bestuur. Het decreet luidt als volgt: „Het is in overeenstemming met de taak, mij door den Führer opgedragen, het Ne derlandsche volk te betrekken bij de ver antwoordelijke medebeslissing in zake het bestuur van dit land. Drager van den politieken wil van het Ne derlandsche volk is de Nationaal-Socialis- tische Beweging der Nederlanden. Ik heb derhalve gelast, dat,ter waarborging van de harmonie tusschen het bestuur en de taak van de Nationaai-Socialistische Bewe ging der Nederlanden alle aan mij onderge schikte Duitsche instanties bij de uitvoe ring van belangrijkcsfiffcestuursmaatregeien, maar vooral in alle personeelsaangelegenhe den overleg dienen te plegen met den lei der fier Nationaal-Soc|plistische Beweging der Nederlanden. In overeenstemming met mijn bevelen zal deze harmonie worden gehandhaafd door mijn commissarissen-generaal binnen het ka der hunner bevoegdheid door middel van het staatspolitiek secretariaat der Nationaai- Socialistische Beweging der Nederlanden. Door middel van het staatspolitiek secreta riaat kan de Nationaal Socialistische Bewe ging der Nederlanden voorstellen en ont- werpen indienen. In aangelegenheden, waarin onder de ge geven omstandigheden noodzakelijkerwijze in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met het standpunt der bezettende macht, behouü ik mij de eindbeslissing voor plaats vinden. Wh weten nu, dat hatjBeiL.itfflk. heelt Adolf Hitler het klaargespeeld om alle Duitscliurs te vereenjgen in een rijk volgens do beginselen van het nalionaal-socialisme, het Gioot Duitsche rijk en daarnaast, daarmede ast verbonden, hel- verbond van Mussolini en zijn zwarthemden, het fascisme. Het was ook in dezen tijd, in 1935, dat wij hier in Den Haag ongevraagd en ongeweten toetraden tot dat grooto verbond van Europa, dat eens zat omvatten alle nationaal-socialisten en fascis ten, die begrijpen.dat het continent van Europa ons allervatl -rland is/ In 1935 stonden wij hier dan in Don Haag en wij hebben ons hierbij aangestoten. Het was in dien lijd, dat ik voor het eerst een onder houd mocht hebben met den Ftihrer.Wij b'e- ken te zijn één vaa geest en nooit vergeet ik dat onderhoud. En dan komt het derde bedrijf dat begon in 1939, hel bedrijf om er voor zorg te dragen, dat het communisme en het Ameri kanisme JJuropa niet zouden verpletteren. Dit is het hoogtepunt vari het groote drama van dezen tijd Wij spre.kenc,allen dit jaar over liet communisme in Rusland, maar wij vergeten één ding. Rusland is niet zoo iot3 als Mexico. Rusland is een continent, grooter, veel grooler dan Europa en het eersta continent dat ouder „einheitliehor Fülnimg" is^ gekomen en ^jaren overheersching van het communisme over dat continent en riVer do gansche wereld. Die af weer is het grootste, wat in dezen tijd bestaat. Do afweer en vernietiging van het enorme communistische gevaar is de historische roe ping, dio de Fiilircr met Mussolini niet alleen volvoert voor het Duitsche en ltaiiaanscho volk, maar voor allo volkeren van Europa, voor gansch Europa. Temidden van den strijd Wij slaan nu, mijne kameraden, temidden van dien strijd. En eigenlijk moest het toch zap zrjn, dat ailo volkeren van Europa daarin ton volio zouden meeleven, maar dat doen zij nog niet, omdat zij verblind zijn en het niet kunnen zien. Maar wel kunnen eu moeten het zien alls nationaal-socialisten on fascisten. Zij doen dit dan ook. En hetzelfde doen wij dan ook, wanneer het moeilijk is. Het is ge makkelijk om hot to zijn, wannesr het een voudig is, maar van ons'wordt verwacht als kern dor natie, als drijvend element in de volkeren, dat wij het ten vrille begrijpen en dat wij ons ten volle inzetten eu dat wij onder geen beding, onder welke voorwaarde dan ook, ons wankelmoedig zouden-tonnen of schijnen of nog minder zijn. Onze gedachten zijn 'daar, waar de strijd op het heftigst is, En mijn Duitsche kameraden, tot U zeg ik,'toen eens de „Bis marck" strijdend onderging, hebben wij het gevoeld alsof het een oorlogsschip van ons was en nu Stalingrad bedreigd is zeggen,*' wij Nederlandsche kameraden tot U: Het zijn onze kameraden, die daar zijn en wij staan met alles bij hen. Kameraden het is moeilijk voor ons naar de top van een berg te klimmen. Wanneer wij bewoners van de lage landen een berg in de verte zien, dan lijkt - het van beneden af zoo gemakkelijk om naar de top te komen. Het eerste ge deelte is ook niet moeilijk. Maar men klimt hooger en Sooger en eiken keer denken wij dat wij bij het steilste gedeelte zijn. Maar i dan plotseling, komt er echter weer een stuk dat nog steiler is. Tenslotte is er echter den top en dan is het bereikt. Geen natio- naal-socialist desespereert echter. Wij her inneren ons de woorden van J.P. Cocn eeijs in Batavia gesproken toen hij daar voor enorme moeilijkheden stond. Toen - sprak -hij: „Ende" desespereert niet", wan hoop filet. Ook wij Nederlandsche nationaal-socialisten zijn in den loop der jaren hard geworden. Onze strijd was zwaar. Wij waren eens in 1939 en in 1940 met 35.000 man te midden van 9 mil- lioen gelijk een belegerde vesting. Wij hebben niet gewankeld In dit derde bedrijf bij het be vechten van het communisme en het Amerika nisme. Dit derde bedrijf, waarin wij nu staan, ook dat komt eens tot. een einde. En dan komt het vierde bedrijf, de rechtvaardige ordening van Europa, Men kan vandenman, die het dictaat van Versailles heeft bestreden, jaar in jaar uit, niet verwachten, dat hij dit dictaat zal vervangen door een dictaat van» Potsdamm. De mogelijkheid cot ontplooiing -van de volkeren van Europa zal gegeven worden, ieder volk naar zijn eigen aard, in al hun verscheidenheid overkoepeld door deze groote gedachte: „Samen zijn -wij Europeanen. Samen fs Noord-Europa Germaansch". En eerst dan, wanneer dit ge schied is, dan komt het laatste, het vijrde be drijf. Dan gaat de zon weer op boven Europa, het Europa van het natlonaal-sociallsme en het fascisme, waarin geluk zal zijn en de mogelijk heid tot leven en voorspoed voor de honderden millioenen, die Europa telt. Ziedaar het drama in vijf bedrijven, de we reldgeschiedenis die gemaakt wordt nu in onzen tijd. Wij weten nu precies, dat wij staan in het midden van het derde bedrijf. Wij desesperee- ren niet, maar worden integendeel gedragen door vertrouwen en door geloof. Vertrouwen in de totkomst En wij willen heden in deze groote bijeen komst, die overvol is, getuigen daarvan, getui gen van ons onwrikbaar vertrouwen in de Roe- komst en zoo op deze wijze willen wij herdenken den dag, dat voor tien jaar de Euhrer de regee ring aanvaardde in het toenmalige Duitsche Rijk, Dit inzicht in het groote gebeuren van dezen tijd ,doet ons sterk staan cn het legt ons zware verplichtingen op van jnan tot man, van partij tot partij en van i Ik tot volk. Het legt ons de verplichting op, dat wij Ne derlandsche nationaal-socialisten zullen zijn goe de Nederlanders met een zee van liefde voor volk en" vaderland en het legt U, mijne Duitsche kameraden, de verplichting op, dat gij zult zijn goede en sterke Duitschers, eveneens met een groote liefde voor LIw land. Zoo zullen wij dan staan als goede Germanen en als goede Euro peanen. Het nieuwe Europa kan alleen opge bouwd worden door mannen met karakter, man nen, die zich inzetten voor hun volk en voor het groote geheel. Zoo zij onze verhouding van man tot man. En dan do verhouding van partij tot partij, van N.S.D.A.P, tot N.S.B. Gij, mijn Duitsche kameraden, vsiwacht terecht van ons Neder landsche nationaal-socialisten begrip voor don geweldigen strijd van do N.S.D.A.P. Vanaf het- jaar 1919 en ook gedurende de jaron van 1919 tot 1931, toen wij nog niet in liet touw waren. Gij verwacht van ons, dat wij zien, welke groote offers hot Duitsche volk gebracht heeft nu al bijkans 30 -jaar. Reods ill 1914 is dat begonnen en sindsdien is het een en al offer, geweest, tot op den huldigen dag. Gij hebt het recht, mijno Duitsche kameraden, dat van ons to venvachten, en gij die de N.S.D.A.P., onze oudere zuster, vertcgénwoordigt. Begrip voor de N.S.B. En wij NoderJandscho nationaal-socialisten, wij vei wachten van u, mijne Duitsche kampraden, dat gij ook de N.S.B. ziet als een jongere zuster. Van 1931 staan wij hier en waarlijk, do strijd in deze lage landen bij de zco was niet eenvoudig. Toen. dc wereld gezien had, dat Adolf Hitler in „1933 niet alleen de macht had gekregen, maar ook deed wat in zjjn pro gram staat en dat het .dus uit zou zijn niet andere partijen en met de democratie, hebben hebben zij overal door de gansche wereld ge zegd: „Wat daar in- Duitschland gebeurt, kan maar eenmaal gebeuren. Dat ge beurt niet in andere landen en niet in Neder land. Tenslotte üeido men „do democratie is alleen maar voor de democraten en niet voor do nationaal-socialisten". Toea kwam do ter-, reur, dio wij jarenlang hebben meegemaakt en waar wij doorheen moesten- Wij nationaal-so cialisten hebben ons karakter bewaard en wij hebben het nationaal-socialismo toch uitgedra gen. Totdat er zelfs 4000 kameraden in Nod - Indio stonden. Dat is het verste punt, waar liet nalionaal-socialisme ooit is doorgedrongen. Ons Nederlandsche lcarak(er verplicht ons zuiver te zijn. Onze tank is het, het Nederlandsche volk to winnen voor liet nationaal-sociaüsm liet wederzijdsclio respect van parij tot paitij uit zich in dezen tijd, ook nu in' dezo zaal. Ik behoef maar rond te zien en daar zie ik Duitsche eu Nederlandsche kameraden broc- derjijk icreenigd. Dit respect komt ook tot uiting wanneer wij elkander begroeten, wanneer Ij IICI1 gHAnvii Jiicut.; „IlcH^IXlUeC OIV* ZlJ^OïTa groeten met „Hou Zee". Wij zijn broeders en zustors en wij staan en vallen met elkander. Ik wil liier op dit oogenblik dank brengen aan alle leden, van do N.S.D A.P., die in deze ja ren de banden van innerlijke vriendschap ver- stevjgd hebben en die, er altijd op uit waren om tc doeii zien, dat wij bij elkaar .hooren to staan, omdat wij staan en vallen mot elkander. Het wederzijdsch vertrouwen is het fundament waar op wij samen staan, want v ij willen oen ..voor beeld zijn voor het nieuwe Luropa. Hoe kunnen wij praten* öYer het nieuwe Europa, indien wij met eens samen zouden kunnen-werken in dit nieuwe Europa en wanneer nationaal-socialis ten. en fascisten niet eens samen zouden kunnen gaan- Wat moet dan, van het nieuwe jïuropa terecht komen? .Daarom is het goed-dat onze verhouding is zooals zij is: gebaseerd óp we derzijdsch vei trouwen en ten slotte op onze verplichtingen van volk tot volk. Wij Nederlanders, moeten begrip hebban voor alles wat het Duitsche volk doodgemaakt heeft sedert 1914, voor hun strijd, "hun nederlaag hun opkomst, hun groot-worden en hun heroï sche daden van heden. Van den kant der Dnifsehemverwacht ik, mijne kama-aden, dat zij de enorme offers zullen zien, die het Nederlandsche volk in dezen tijd brengt. Ik zeg. niet, dat liet ze vrijwillig brengt, -miaar die offers worden gebracht in dezen tjjd. Als gij, die lang hier zijt of dio pas rui Mei 1910 hier gekomen zijt, wilt weten hoe veel offers gebracht woiden, vergelijk dan Den Haag van Januari 1910 met dal van Januari 1913 eh gij zult begrijpen wat hot NederlamRcho volk in dezen tijd geoffdrd heeft. Don .hebben wij "onzen vrijwilhgcn inzet met duizenden daarnaast en die hon derdduizenden d.e werken, in de oorlogsm- r* duslne. De hcelo Ncddrlandsohe industrie is oorlogsindustrie. En honderdduizenden slaan daar buiten en doen daar hun werk in uw vaderland. Laten mij hier cahier niet verder op in gaan. Wanneer gij maar neet rn tj-^ett, dat het Nederlandsche volk voor dezen gemeenschap- pelijkon giooton oorlog zoet gioole offers brengt, zelfs dan, wanneer "men nog niet eens denkt aan Iridic. Maar kameraden, wat vvjj nimmer zullen afstaan is ónze eigen aard, ons ka rakter en -ons zelfrespect, want dan zouden wij geen nationaal-socialisten zij,». Kooiels v.aagt dan oo'c g.cn nationa-if-sio'al ri van een anderen nationaal scc.alisi. Wederzijdsch respect Gij ziet dikwijls Nederlandersom u heen, die voor \\k>£ dingen, geen begrip hebben eu die in deze .jaren der bezetting do eer der natie aantash'n en zijn eigenschappen pro- boeren la verkwanselen. Dat is het Nederland- sclto volk echter niet. Dat zijn wij nationaal- souaiisten niet. Gij behoeft dus met te donken, dat wij daarmede iets te doen hebban. Wij vinden iirzo mansslien gelijk gij zo vindt: Scha vuiten. Eu wij zijn tralscli op onze Vrijwil !|i- gers, die nu in dc/.a dagen in „Westland"' van do S S. in do Katikasus sLrijiien. Wij zijn trotsch op ons legioen van Vrijwilligers, die vorigen winter aan het Iimenmcer gestaan hebben ©n waarvan de Duitsche regiments-com mandant zei, dat- zij even goed vochten, als de beste Duitsche troepen. (Applaus). En wij zijn trotsch op onze N S.K.K.-manuen, waarvan liet tweede regiment nu in wording is en die ook, in eon harden strijd in het Oosten staan en niet achteraan, maar vooraan. (Applaus), Wij verlangen van onze Duitsche -kameraden terecht hiea- in Nederland, dat zij deze ge voelens dcelcii en respoclooren. Dat weder zijdsch respect, mijne kameraden, Val volk tot volk, dat zal liet cement moeten -zijn, waardoor een'nieuw Europa wordt samengevoegd en in dat nieuwe Europa gelooveri wij rotsvast. In deze verbondenheid van man tot man, van partij tot .partij en van volk tot volk is osazé gezamenlijke dank aan den Fulirer en aan zijn medewerkers gelegen. Na Mei 1940 heb ik den Führer driemaal mogen ontmoeten. Nooit heeft hij iels gozojd, dat kwetsend of denigreerend zou zijn voor mijn volk. In tegendeel Itij heeft gespioken over de groote en goede eigenschappen van dit volk, omdat hij zelf zoo' volkomen doordrongen is van de groote en goede eigenschappen van bet Duit sche valk, dat hij toch in eer.de instantf ©presenteert.. Hij heeft gesproken over de waarde van O as volk voor het nieuwe Europa en hij heeft nnj gezegd: „Ik wil aan het Nederlandsche volk' niets ontnemen". Woorden, die met een stalen* pen gegrift zijn in mijn geheugen en waarnaar ik de daden beoordeel! Wij toonen onze dankbaarheid door onzen In zet. Inzet in den arbeid en andere offers zon der tal. Het Nederlandsche volk daarvan ben ik overtuigd zal ook eens een partner zijn op militair gebied, omdat ik overtuigd ben, dat onze menschen even goede soldaten zullen zijn wanneer het op vechten aankomt als de Duitsche soldaten, wanneer zij behoorlijk zijn opgeleid en wanneer zij behoorlijk zijn voorbe reid en zij een ideaal voor"oogen hebben, waar voor het de moeite waard is te strijden. .Onwrikba^ ons geicof' Zoo staan wij dan onwrikbaar in ons geloof, ons geloof, dat de oorlog gewonnen zal wor den, dat Hitler en Mussolini de redders zijn van Europa;'het geloof, dat gij en wij met hen een hnjtanscUe" roeping te vervuilen hebben en dat alle nationaal-socialisten eu fascisten van Euro pa een onwrikbaar blok zulfen vormen, dat -alle volkeren van Europa dit zullen erkennen en dat eens Uw kinderen in een vernieuwd Europa de geschiedenis zullen leeren v...i de herrijzenis van Europa door den inzet van honderdduizenden, die.hun vaderland liefhebben en die daarvoor hun leven wilden geven In zee van bloed en tranen wordt, 'iet nieuwe Europa gevormd en wij Nederland sche en Duitsche nationaal-socialisten hier vereenigd, wij spreiten nu op dit oogenblik tot den Führer: „Gij staat daar in 't Oosten ln terreinsomstandigheden, die zwaar zijn, in moeilijkheden zonder tal. Wij weten het, Uw leven is een cn al zorg geweest van jaar tot jaar en Uw gansche leven zal wel van zorgen vervuld zijn. Gij staat daar," ik weet het, voor het Duitsche volk. maar niet alleen voor het Duitsche volk. Gij staat er voor gansch Europa en dus ook voor het Nederlandsche „volk en wij Nederlandsche volk en wij Nederlanders vergeten dat nooit. Gij zijt belast en beladen met lasten en zor gen zonder tal. Gij lijdt door het lijden van Uw kameraden in Stalingrad. Wees er zeker van, mijn Führer, dat wij.één in den geest met U zijn. Wij staan met U, wij vallen met - U. Wij zijn bereid zoonoodig met U te ster ven. Wij willen j getrouwelijk onzen plitht vervullen, zooals gij Uw plicht vertrouwe lijk vervult, in'een rotsvast vertrouwen ln de toekomst van Europa. "In de zekerheid van de overwinning en in het vertrouwen ii> de herrijzenis van het Nederlandsche voIR dank ik U voor al wat gij geaaan hebt in deze jaren van strijd, in deze ontzaglijk moeilijke jaren, die achter,ons liggen. God" zij met U en met ons! Houzee! Nadat dit Houzee door de aanwezigen wal beantwoord, trad de Rijkscommissaris naaff De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Scyss-j Inquart, sprak als volgt: Mijnheer Mussert» Nationaai-Socialistische Kameraden, het is mij-een groote voldoening U hier in een zoo vast aaneengesloten gemeenschap bijeen te zien cn het is mij een bizondere be hoefte U, mijnheer Mussert,. te danken, dat XI aan deze betooging deelneemt. Ik dank U cok voor Uw woorden en vooral voor Uw betui ging van, trouw aan onzen Führer. Het is nu bijna drié jaar geleden, dat onze weg ons hier ln Nederland heelt bijeengebracht en ik mag zeg gen, dat het succes* bij de oplossing van onze gemeenschappelijke taak, die wij hebben, den grondslag van vertrouwen heeft gelegd, die het uitgangspunt is voor steeds vollediger deelneming aan de uitvoering van de-"opdracht, die wij hier hebben. Dit vereenigt ons, Duitsch en Neder landsche Nationaal Socialisten. Zoo vereenigt ons ook de dag van heden, die teruggrijpt op den dag van tien jaar geleden, waarop de Na tionaai-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij aan de macht gekomen is. Er zijn dagen in de geschiedenis van de volkeren cn van de mensch- held, die de vervulling schijnen te zijn van een tijd van den economischen, socialen, politicken en vooral geestelijken strijd «n die de voltooiing en bekrachtiging van dien strijd beteeksnen. .Tegelijkertijd zijn zij echter ook het begin eener nieuwe naar grootere ruimten strevende ontwik keling volgens dezelfde wet krachtens welki/dra- gers van die ontwikkeling-zijn aangetreden, zoo dat deze dagen symbolisch als mijlpalen in de geschiedenis bestaan. De 30sten Januari 1933 is een zoodanige gekenmerkte dag in de geschiede nis van het Duitsche volk, thans reeds van Europa, en zal bovendien nog zijn bijdrage leve ren voor de ontplooiing van de wereld. Duitschfands lot bepaalt dat van Europa Het Duitsche volk is in het jaar 3914 met oor log overladen geworden zonder toen de laatste oorzaken, die tot dien oorlog geleid hebben, dui delijk te hebben ingezien. Die oorlog scheen al thans. aanvankelijk een Europeesche aangelegen heid te zijn en toch moesten de laatste oorzaken gezocht worden ln de omstandigheid, -dat de grondslagen Van het toenmalige Europeesche leven geschikt waren door krachten, die binten het continent stonden en het ontstaan van eco nomische, politieke en militaire zwaartepunten buiten het Europeesche gebied zijn invloed op den Europeschen toestand begon- te laten gelden. In deze zoo nauwer wordende wereld botsten de krachten in het Europeesche gebied tegen cl- kpar op. In plaats evenwel nu haar onontkoom bare lotsgemeenschap ln te zien, raakten deze krachten met elkaar handgemeen en gaven zoo doende gelegenheid tot vrijer ontplooiing aan de buiten Europa staande machten, ondanks het feit, dat deze vóór alles tevoorschijn kwamen met zulke negatieve, vooruitzichten en invloe den als het bolsjewisme in b*t r>"rr' fe' bied. 6'

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 2