Goermgs rede: een Duitsch nationaal appèl Pag. 3 v SCHIEDAMSCHE - COURANT Maandag "1 Februari 1943 XhiiiK. kimnen wij constatoeren, dal het 'ot van liet Duitsehe volk feitelijk het lol van het Earo'peesche gebied bepaalt. Geraakt hot Duit- sclie volk ia een toestand van vruchtdragende ordening dan gedijt hol continent, wordt deze ordening aan het Döitscho volk ontzegd, dan zullen or altoos slechts hcillooze spanningen be staan. Wanneer wij -ons do grootte en eigen schappen van het Duitsehe volk voor oogen hou den in verband met zijn centrale ligging, dan zien wij, dat hier oen logischo samenhang aan wezig is. Destijds evenwel, in bet. jaar 1914, waren de uiterlijke omstandigheden var '■oedrieg- lijken aard,,omdat de uiterlijke voorteekens, die ■den machlsgroopcermgon aankleefden, ten op- zichle van do centrale mogendheden Duitschland en. Oostenrijk door den zich modem noemenden tijdgeest zelfs in den boezem van het eigen volk als reactionnaïr werdén bestempeld en uitgekraamd. Niets gewonnen uit de ineenstorting Do afloop en het resultaat van den loenma- ligen strijd in den eersten wereldoorlog zijn hekend. Aan alle fronten onverslagen ondanks een geconcentreerde bestorming, veroverde het Duitsehe volle voor zichzelf geleidelijk militair de vrijheid in den rug, maar wegens gebrek aan een vastberaden politieke leiding hield het thuisfront geen stand, murw geslagen als het immers was door een geleidelijk verval tot algeheele armoede, dat - veroorzaakt was .door het toenemende tekort aan levensmiddelen. Europa heeft uit deze ineenstorting van Europa niets gewonnen. De vijandelijke mo gendheden hoewel de Ver. Staten zich'ten slotte terugtrokken en Europa aan zichzelf over lieten, na mede het onheil te hebben aange richt slaagden er niet in opEuropeesclicfi bodem een ordening tot stand te brengen, die do krachten der Europeesche volken tot een zinrijke en vrnchtharo harmonie bracht. De splitsing in overwinnaren en overwonnenen, in zoogenaamde bezitters en niet-bezitters moest' gehandhaafd blijven. Deze politiek had slechts dit eene tot resultaat de ongeremde groei van het bolsjewisme, dat Europa rechtstreeks be dreigd,© en vnn het Amerikanisme der Ver. Staten, dat Europa steeds moer in het nauw dreef. Dit resultaat, vastgelegd in de dictaten van de Parijscho voorsteden, kweekte voort durend nieuwe conflicten. De toestand, die ontstaan was door de zoogenaamde overwinning van üe geallieerden, bracht in werkelijkheid geen vrede doch was slechts de bron van blijvende verwarring en wanorde en de kiem voor nieuwe oorlogen. Duitschland is het midden van Europa en dit midden moot zijn overeenkomstige- bestaansmogelijkheden hebben en wel so- eiaal, nationaal, d.w.z. onafhankelijk van de invloedsfeer van vreemde mogendheden, de ter beschikking- staande leefruimte, die gebruikt wordt in gemeenschap met andere- Europeesche volkeren, alsmede de moge lijkheid om te leven volgens zijn eigen levenswetten. Alle mogelijke piannen waarmede men steeds weer voor'- den dag kwam, mochten niets ba ten. Het Duitsch© volk kan niet stil blijven zit ten, wanneer zrjn nationale levensrechten niet erkend worden, n.l. te leven volgens de wet die overeenkomt met zijn aard en niet te moeten, leven volgens ,een wet, die van bui len af, als bijvoorbeeld de liberale democratie, aan het Duitsehe volk wordt voorgeschreven. Het proces van verarming Voor Duitschland heteekende het res ui laat van den eersten .wereldoorlog een onophou delijk, materieel en /geestelijk, maar ook mo reel proces van verarming, dat bevorderd en gestimuleerd werd door den in D-uilschland gc- v-estigden invloed van Westerschen geest. In •flit verband is do invloed van het Jodendom op het Duitsehe volk van bizondere betoeterds. De mogelijkheid van dezc-n invloed werd doo-r de Westelijke democratieën verlangd, waartoe zij eischlen, dat alle hinderpalen die in het Duitsehe volk tegen hot binnenstroomen van het Jodendom waren opgericht, zouden worden neergehaald. Het odendom vaa het Oosten, dat uit de ghetto's' liet Duitsehe rijk binnenstroomde, greep deze gelegenheid aan. Nadrukkelijk moet hier worden vastgesteld, dat de invloed van het Jodendom in den boezem van het Duitsehe volk funest werkte. Door den invloed van het Jodendom werd .afbreuk gedaan, aan alle tucht, door/den invloed van het Jodendom werden allo tradltionncelo begrippen van ordening stuk geslagen, weid de kern des volks versplinterd en verstrooid. - kortom werd onhoudbaar der weg bereid voor het bolsjewisme, dat voorbereid en bevorderd werd door de economische leogbloe ding, doer d «massale werkloosheid en derge lijke verschijnselen van een teugelloos, liberaal, Kapitalistisch stelsel. Dit te constateert» is uitsluitend een aangelegenheid van het Duitsehe volk, dat ontelbare offers heeft moeten brengen, onzegbaar leed heeft moeten verduren en eind© loozje gevaren en gtooten neergang, daardoor heeft moeten beleven en het is uitsluitend een aangelegenheid van het üuitscho volk, wanneer het in noodweer hot besluit genomen heeft het Jodendom uit zijn volkslichaam to verwijderen. Eén man tegen een wercldcoalitle Nog al te goed berinnucren wij ons den to© stand, die in hot jaar 1932 zoo vergevorderd was, dat Moskou er aan dacht in Duitschland naar de macht to grijpen, en inderdaad niet ver van die mogelijkheid verwijderd was. Wan neer aan deze ontwikkeling, die juist door do zoogenaamde vredesverdragen aan liet Duit sclie volk was opgedrongen en door den voort- durenden invloed der Westelijke mogendheden werd bevorderd, geen hall zou zijn toegeroepen, dan zou er li en jaar geleden een unie der so cialistische sovjetrepublieken ontslaan zijn, die in het Westen haar grens had in het Rijnland, dus in d© nabijheid van Nederland. Deze ont wikkeling, mot allo. verder© gevolgen van die enorme uiaehtseonccailralie, zou ontstaan zijn wanneer Adolf Hitler en zijn N S.D A.P. or niet geweest waren, die den strijd tegen de (oen geweldig voorkomende vijandelijke rnogendh© den hebben opgenomen. Want hoe stond het mot de krachts verhouding? Aim don eenen kant was er één man, die half blmd nu vier'jaren van uiterst1 zwaren strijd aan het front in liet vaderland terugkeerde en daar aantrof een gebroken, murw gemaakt, bijna wan hopig gowoidcn volk, waarin al'o leyeii- kr.ichten, die door de vijandelijke mogend helen waren, losgelaten, ,vrij konden wo© \den. Aan don anderen, kant s'ond wer kelijk de gewe'dige wc-r'eldeoalitle Van do mogendheden, dio toen door hun mild al te exponenten en juridische verdragsmidd^jen over de geheele aarde cerr volkomen inachtsonlpjpoiing hebben verkregen, zooa's in het geheel niet moer te overtreffen'viel. Een ongelijker on ongunstiger krachtsverhou ding als toon, nl. aan de eene zijde de ecito man en aan de andere zijde de gezamenlijke krachten die alle machtsmiddel en in hun be zit hadden, welke tegen Duitschland gericht waren, kan men zich eenvoudig niet voor stellen, Hij zelf; de onbekende soldaat, ging uit in dien donkeren nacht van het Duitsehe lot, uitgelachen, omringd door vijanden etij gehaat hij allen, die binnen en builen het Duitsehe' volk Duilscliland vijandig gezind wa ren. Hij bezat niets anders dan dit eene, nl. het geloof in 'hel Duitscho volk on het was dit geloof, dat hein in staat sleldo dien zoo ongehjken strijd te aanwaaiden. Den strijd die, uit zijn hart vooricomend, zich geleidelijk mee deelde i aan, do andere Duitsehers, den strijd, dioin een wisselvallige worsteling om het Duilsclie volk via successen cn tegenslagen leidde tot-dien hinnenlandschen politiekcn slrijd,-. die liet geheele Duilscho volk deed ontwa ken. De man en zijn beweging beleefden toe standen, die aan de nationaal socialisten die aantraden voor den strijd der bevrijding op "sommige oogenblikken reeds den.adcm..dreigden In ontnemen. Maar juist uit die overtuiging, niet anders te kunnen handelen en.tó moeien handelen en uit het fanatieke opkomen voor deze idee, werd tenslotte de zege behaald, dio voor den dag trad op den dertigste» Januari 1933, Die dag is derhalve het sym bool van den zegevierenden strijd van het go- loof in het Duitsehe volk. Dit onwrikbare^geloofin hel Duitsehe volk en het onvoorwaardelijke optreden voor hel Duilscho volk is het natïcnaal-socialisme, dat ons Adolf Hitler gegeven heeft en dat is ge wonnen uit het rechtstreeksche heieven van den Dultschen noodtoestand, Duitschland leed aan liet geestelijke verval dat tot uiting kwam onder de vlag van een niet te remmen'liberalisme en tevens leed het aan de verarming die tstaan was door de even ongeremde kapitalis tische uilbuilingselmisules van de vredesver dragen. De nat. sociallsttche levenswet Tegenover de heerschappij van kapitaal cn geld stelde de Fiihrer den socialen eisch, dat de arbeid de hoogste waaulefactor moet zijn en in plaats van de liberaal-democratische splitsing in individuen zonder onderscheid stelde hij do nationale gemeenschap van het door bloed verhonden volk. Aldus schiep hij als onze hoogste volkscho waarde-orilening do nationaal- socialistische levenswet, als de doelmatigste ordening van het gemeenschapsleven voor hel Duilscho volk. Om deze natinoaal-socialislisclie levenswel Vergelijking met 1918 gaat niet op Bij wil geen besprekingen, dio zijn plannen zonden kunnen. letnmen- Er zijn lieden, die zich er mede vergenoegen, thans te herinneren aan het jaar 1918. Dit soort vijandige propa ganda is ons niet onwelkom- Zij zal zoo ein digen als do bekende V-propaganda van liet jaar 1941, dio den tegenstandeis zoo krachtig in het gelaat hoeft teruggeslagen dat zij ijlings ermee opgehouden hebben. Wanneer degenen, die door de vijandige propaganda "zijn misleid, aan het eind van. dit jaar zullen constalecren, dat de spii- mogendheden er in het geheet niet aan den ken ineen lo storten, doch een uiterst kiuchiig verzet bieden, dan, zullen zij juist door deze propaganda cr over worden in gelicht, -dat er toch geen herhaling komt en dat de tijd voor do spihnogendhe-den werkt. Slatin zal wellicht op gelijke wijze, zij het lang niet zoo naief, doch stellig uiterst cons© ijuent donken. Wanneer er eau 1918 zou kun nen ontstaan, dan moet ook de gehc-cle ver dere ontwikkeling volgen, dio- het Duitsehe volk tot 1932 heelt meegemaakt, evenwel zonder de mogelijkheid, "dat een Adolf Hitler en een nat.-socialistischo Duitsehe arbeiderspartij hel stuur op het laatste oogen blik omgooien. Stalin rekent er blijkbaar op dat oen door verliezen van den oorlog teleurgesteld en door liet uit moorden van zijn leiders naar Russisch model stuurloos geworden volk, dc3 te spoediger tot het bolsjewisme zal vervallen naarmate het zich gaarno ertoe zal laten bepraten, mede aan te treden in een veldtocht van wraak tegen het westen, voor welks bescherming het tever geefs is leeggebloed. Welke mogelijkheid er echter voor dit westen, en wel met inbegrip van do Engeische eilanden, ontstaat, wanneer er van het Rijnland tot Kamsjatka een unie van socialistische Sovjet republieken aanwezig is met. de onverwijlde concentratie van 'men- scheiïjke, en economische krachten en grond stoffen, lean men afmeten aan. hetgeen het bolsjewisme aan oorioga- en menschenmalarinnl na zijn twintig jaren van lijfeigenschap thans in het oosten vermag op te brengen. [De eischen van Statin Thans wordt Stalin echter van een niet mcei to overtreffen duidelijkheid. Niet alleen dat „hij hebben wij ongelooflijk fel gestreden. Zij is i zijn invloed verlangt in het zuidoosten cn 'in gewonnen uit de ervaring van het Dnitscho volk Midden-Europa,' doch hij ciseht thans ook Pet- in eeuwen, in een tijd van strijddie zijns gelijke niet kent. Daarom geldt zij'voor het Duilsclie volk. Het is echter onze overtuiging, dat deze levenswet de levensvorm is van den Nooudsch Germnanschcn menscli, omdat zij het individueele leven van dezen Noordsch-Germaan- sclien mensch bevestigt en in liet optreden voor de gemeenschap van zijn volk tot ontplooiing brengt. Voorwaarde voor het opgaan in de or dening volgens de beginselen van hel nalio- naal-socialisme ais de doelmatige ordening van het gemeenschapsleven is echter, dat men uit eigen kracht van beslissing het nat.-socialisme als levensbasis erkent. Daarom kan deze nat.- sodalistische levensvorm ook aan eon Gcr- maansch volk niet langs den weg eener over neming van dc binnenkmdscbe politieke macht worden opgelegd, integendoeel, liet is de eer- slo taak van de nat.-social islen om de volks- genooten te overtuigen van de juistheid van hun politieke idee en hen vodr deze idee en de uitvoering daarvan te winnen. Daarom ook hebben wij hier in dit land alle vormen van politieke oigamsatie geplaatst op den grond slag der vrijwilligheid, met dien verstande, dat zij tevenseen beroeostaak van soevereinen aard te vervuilen hebben. De reactie op 30 januari 1933 Op dit oogenblik, waarop liet op 30 Januari 1933 voor de geheele wereld zichtbaar natio- naal-socialistisch geworden Duitschiand den weg onder leiding van Adolf Hitler opging, teneinde zijn levensrechten lo verkrijgen, verzamelde zich do coalitie van allen, die .tevens de vijanden van het nat socialisme en daarmede de vijan den van het" Duitsehe volk zijn. Het kapita lisme als de heerschappij en uitbuiting door do matericelo krachten van het geld, en het bolsjewisme als do" concentratie van de ras- looze massa zijn thans tot den aanval over gegaan. Wat willen deze vijanden anders dan .de uit him mneriijksle natuur voortkomende bedoeling, het nalionaal-socialistischo Duitsch land te vernietigen? Uit den gelederen van onze tegenstanders hooien wij nilijd weer, dat zij zich verzetten tegen de plannen van het Duitsehe volk tot oveiheersching van de we reld en tegen den door het nationaal socia lisme uitgeoefenden gewetensdwang. Terwijl wij do spilmogcndheden niets anders dan onze leefruimten willen orgnniseeron, die vol komen bereid en in staat zijn om een econo mische en cultureele uitwisseling aan te gaan met" alle andere leefruimten en economische gebieden en, terwijl voor ons het nationaal sosialismo of het fascisme of de Japansche levensordening op duidelijke wijze opgebouwd schijnen to zijn op de eigenschappen des bloeds van ons volk cn geen export-artikel zijn, spre ken thans do verantwoordelijke mannen van 'do Ver. Staten cr in allo toonaarden over, •dat do Ver. Staten tot taak hebben, een we reldordening tot stand te brengen en voor alle tijden to waarborgen, en tevens de de mocratie en het christendom, zooals zij het bedoelen, over de geheele wereld uit te voeren. Z ij zijn het dus, die met hun wereld impe rialisme alio organische levensmogelijkhe den in het nauw brengen en bedreigen, terwijl zij niets anders hebben aan 1c bie den. dan hun interoationalisnicn, die alle mot elkaar uiteindelijk slechts dit resultaat geven, dat zij do .vollcsche waarde-ordening, waarop wij Europeaan ons heelo cultureele leven hebben opgebouwd, ontbinden eu ver nietigen. Want alleen dit Euiopeesche continent bracht do bonlo veelvuldigheid der volkeren en stam men als eigen persoonlijkheid te voorschijn, die do grondslag en het uitgangspunt is van den rijkon bloei en van het bizondere karak ter der Europeesche beschaving. Wat kunnen echter onze tegenstandeis als resultaat van dezen strijd, die de offers daarvan we' dé moeite waard doet schijnen, anders aanbieden dan slechts hun verburgerlijkte materialistisch geworden wereld en maatschappij en mensi.be- lijko betrekkingen, die nergens een sprank van hoop tot nieuwe ontplooiing laten opkomen, doch allijd slechts fiet teeken dragen pn aangeleerde routine. Do mogelijkheid, ons met hun. geest- en zielloozen levensvorm gélukkig lo maken, heb ben do westelijke mogendheden zich zelf echter ontnomen, door met een ongekend .misdadige frivoliteit het Europeesche midden en daar mede Europa krachtens een verdrag a.ui het bolsjewisme uit lo leveren. Het gevolg ,van deze belofte van uitlevering trad met een niet meer ta ontkennen duidelijkheid to voorschijn Ier gelegenheid van een gebeurtenis der laatste dagen. Roosevelt en Churchill wilden mot Sta lin confereeren oiii de militaire en poidiese gevolgen, dio uit dezen wereldoorlog ontstau.., lo besproken en vast to leggen. Roosevelt en Churchill waren, bereid, Stalin op elke door bom to noemen plaats to ontmoc'te, Stalin wees dit van de band. Zaterdag op het middaguur, dus op Letzelf- i gen, was dit ook noodzakelijk voor de strijders de tijdstip, waarop tien jaar geleden het lot der nieuwe weermacht. .Men heeft vroeger ge- - ven het Rijk in de handen van Adolf Hitier ■werd gelegd, is in de eerezaal van het mi nisterie van luchtvaart te Berlijn een waar dige plechtgheid van militair karakter in den vorm van een appèl gehouden. Rijksmaar schalk Hermann Göring maakte zich hier met een tot leger, vloot- en luchtmacht en daarmede tevens tot het volk zelf gerichte rede (ot woordvoerder van de onbuigzame strijdvaardigheid van alle Duitsehers. De hoogste autoriteiten van weermacht en par tij waren hierbij tegenwoordig. Rijksmaarschalk Göring verklaarde, dat deze rede een appèl wilde zijn tot alle kameraden der weermacht, waar die op dit oogenblik ook staan, om den dag indachtig te zijn, waarop het lot het Duitsehe Rijk van den grond af heeft gewijzigd. Millioenen onder Tl, zoo verklaarde de Rijksmaarschalk, hadden toentertijd 'al de el lende te dragen, die op het Duitsehe volk druk te «n in de eerste plaats op de werkende lagen van ons volk. Het was een tijd. toen de Duit- scher zijn hoofd moest laten zinken van schaam te over hetgeen in de laatste twintig jaar na den wereldoorlog zich had afgespeeld. Ook de kleine rijksweer was toen slechts een soort parlementaire politiewacht. Geen ntcnsch dacht er aan naar buiten op eenigerlei wijze eens dc mogelijkheid te bezitten op te treden tegen vijandelijke aanvallen. Deze rijksweer is her vormd tot een geweldig volksleger. Dit kon slechts worden opgebouwd op den brceden grondslag van de nieuwe volksgemeenschap. Zooals bij de vorming van deze volksgemeen schap moest worden gebroken met oude opvattin zegd, dat de weermacht zich moest vrijhouden van iedere politiek, maar alleen hij kan strijden, die met hartstochtelijke ziel deelneemt aan de totale wording van ons volk en dat is in laat ste instantie de groote politiek,' en vooral aan de wereldopvatting op grond waarvan de groen te politiek vorm krijgt Wanneer het ooit in eenigerelel gemeenschap van ons volk noodzakelijk Is hard en kristal helder een wereldopvatting in zich op le nemen en te vertegenwoordigen, moet dat het geval zijn in het gewapend deel van het volk, in zijn volks leger, in zijn weermacht. Alleen wie hier tot klaarheid kómt, wie de gedachtenschat van deze wereldopvatting van onzen Führer in zich heeft opgenomen, zal ook daaruit die laatste kracht ontvangen, die zij vermag te schenkert. Onze wereldopvatting vindt haar toppunt er in, dat het volk eeuwig is en dat leder individu van dit volk verplicht is alles, ook zijn leven op ieder oogenblikop het spel te zetten voor het be staan van zijn volk, ja, het op te offeren. De Rijksmaarschalk verklaarde, dat, hoe krach tig cok de jeugd van thans in de schooljaren, In de Hitlerjugend, In deze nieuwe wereldopvatting vastgegroeid is, deze jeugd alleen dan in de weermacht, in het volksleger en eenheid kan vormen, wanneer zij ook een leidersschaar vindt, die duidelijk en hecht vermag te staan op het fundament cn vermag te leiden. De afgeloopen tien jaren hebben getoond, welke kracht huist in onze wereldopvatting, aldus Goring, en welke zegeningen zij vermag te schenken. (Vervolg vierde j> ij a i samo en Narvik. De eischon inzake de Barda danellcn, motew eiker prijsgave de Fiilircr inder tijd waarschijnlijk nog e©n nieuw uitstel Ier" onderwerping- van Engeland had kunnen ah koopen, heeft hij stellig niet opgegeren. Zoo als bekend, verlangen do bolsjewieken ook de vrije doorvaart door de Sonl, het Kattegat en het Skagerak, militair door steunpunten be schermd. Zijn dit de doclste'lingen, die het. bolsjewisme -nog rechtstreeks in hot kader van de militaire acties zich voor oogen houd! zoo zal het hij hot opnemen van het oude parool der - Wereldrevolutie: „Proletariërs aller landen vereenigt u", niet rusten voordat lui zich alle deelen der wereld genesteld heeft. Ver schijnselen, die wij thans in Engeland cn Ame rika kunnen conslateeren eu wellicht door de acteurs slechts als ecu soort spelen met vuur beschouwd worden, zouden op een schrikba rende wijze tot bloedig^ ernst worden De nieuwe ordening van Europa TA at onze tegenstanders derhalve aan Europa zou don kunnen brengen "is een verschrikking zonder eind, oeu eeuwige oorlog dor conflicten tusschen de bolsjewistische en Amcrikaansche wercldimperialismep, -ja Europa zou liet blij vende slagveld zijn voor dit conflict. Daarom is het nat.-socialistisehc Duitschland, getrouw aan de wet volgens we'ke liet den bmiteuJand- schew politiekcn strijd tegen diezelfde tegen standers heeft aanvaard en roemvol beëindigd, thans aangetreden"" voor het beslaan en de toekomst van Europa. De nieuwe ordening van Europa, zooals wij haar ons indenken, heeft een doei, nl, het be staan en de levensmogelijkheid der Europce-cho volken te waarborgen en lmn innetbjke vrucht baarheid als ontplooiende kracht in werking te laten treden. Deze ordening streeft er niet naar een deel klein te houden ten gunste van het andere, doch heeft ten doel geen kracht verloien te laten gaan, geen vruchtbaarheid on- gobruikt te laten. Elk der Europeesche naties moet komen lot de hoogste en beste ontwik keling die aan haar eigen is. Daarom wijzen wij ook een liberalen statenbond naar het voorbeeld van den Volkenbond van de h'and, daar doze slechls het gevaar in zich bergt van do overheersching door doiunu-meriek ster kere. S Wij willen de nationale en sociale orde ning, ook tusschen do naties, waarin elk de plaats in de gemeenschap moet innemen, die haar toekomt krachtens haar cultureele vermogen, "haar bereidwilligheid tot mili tair optreden en haar economische prestatie vermogen voor de gemeenschap. In deze ordening is het individu geen object maar subject van de ontplooiing. Het inzicht, dat de gebeurtenissen die on vermijdelijk uit den gemcenschappelijken uiter- lijken nood do politieke en cultureele toenade ring en do vorming .conor gvooto ruimte van bescherming en economisch leven in Ehropa be vorderen; niet toevallig deze uitwerking bobben, doch rechtstreeks verhand houden met den op bloei van het Duitsehe volk, vormt het punt van uitgang voor den wi! tot leven en ont wikkeling van het jonge Europa, dat op de slag velden zijn toekomst beschermt. Thans beslissende phase In den strijd Het eerste deel van den strijd om het nieuwe Europa bracht als voorwaarde om de aanvallen van 'het Oosten en Westen to kun nen weerstaan, de militaire aaneensluiting van liet vasteland. Iïct tweede deel bracht het te rugslaan van den in 20-jarigcn heerendifost voltrokken bolsjewislischen opmarsch en de uit breiding van de grenzen van Europa tot de noodige leefruimte. Thans, in het derde deel, gaat het er om tegelijk met do handhaving van den- wal tegen het Oosten, den aanval der Wes- terscho kapitalistische krachten af te weren. Daarmede zijn wij getreden in de heslis- sonde phase van dezen strijd. Geweldig en nauwelijks te overzien is het strijdtooneel, geweldig en nauwelijks te begrijpen de af meting van den strijd. In -deze worsteling moot aan den overwin naar, dio door het lot is uitverkoren, een be proeving zijn opgelegd, zooals slechts toege dacht is aan hen die tot een machtig werktuig van toekomstige ontplooiing is uitverkoren. Jn dit geloof moeten wij ons wijden aan do tank dio do strijd ons oplegt. Wij willen eerlijk zijn: werkelijk zware of fers hebben aan het thuisfront tot dusver Blechls zij gebracht, die wat "hun het dierbaarst vas op het slagveld achterlieten, en naast hen degenen, die ondanks do afschuwwekkende aan vallen van vijandelijke bommenwerpers op de burgerbevolking zich in. hun houding en in hun optreden niet op een dwaalspoor lioien brengen. "Wat bemerkten de .anderen van de lasten van dezo geweldig» beslissing7 Er was minder lo eten, „maar niet te weinig. Er viel minder to stoken, maarook niet te weinig. Ons levenspeil is in dit vierde jaar van een -oxsteliug die do geheele -wereld omvat eu oor do wereld van beslissende beteekenis is, aanzienlijk b-cier dan in het derde cn vierde jaac van tien eersten wereldoorlog en nauwe lijks veel slechter dan de levensstandaard was die enkelo generaties geleden ouzo voorva deren vanzelfsprekend geacht hebben. Het voorbeeld van Stalingrad Indien thans iemand te kort komt cn een offer meent te brengen, laat hij dan- aan onze so'daten aan bet Oostelijk front, laat hij dan denken aan Stalingrad. Laat hij er zich van bewust zijn, dat hij hier symphathïseerend ge tuige van een gebeurtenis is, die uniek is in de geschiedenis der menscbhefd en dio in haar heldendom, haars gelijke slechts vindt in dio standvastige volharding, die als een daad van de grootste, heldhaftigheid ons wordt over geleverd uit de Grieksche geschiedenis in den stnjd van Leonidas op den pas van Thermo pylae. Daarom wordt voor ons de strijd van het zesde leger bij Stalingrad toL het symbool van het heldhaftige en den dood teotsee- rende optreden voor de overwinning tot de.- zelfopoffering toe, doch tevens een on afwijsbaar beroep op ons zelf om op een vooiloopig onvcrgeüjk geringere maar even vastberaden, wijze onze uiterste krachten yoor do overwinning in le spannen. Wij zijn den Fiilirer dankbaar dat hij thans in do beslissende phase van dezen strijd ons allen, man cn vrouw en Qok do daartoe-„reeds in staat zïjndo jeugd oproept. Het is alsóf'wrj bevrijd en vastberaden^ adem halen, dat wij nu allen ons doel zuilen bijdragen. Do ver ordening over den „Einsalz" der mannen cn vrouwen voor de taak der rijksverdediging zal eiken Duitschen man en elke Duilscho vrouw, kortom eiken mensch bij den strijd voor do toekomst van ons volk betrekken. Een mach tige klachtsontplooiing zonder voorbeeld zal aan het jaar 1913, het vierde jaar van dezen weraldstrijd, haar kenmerk en haar beteekenis geven. Deze „Einsatz" stelt de partij, die de Führer als zijn voornaamste en eerste werktuig van politieke wilsvorming en politieke leiding ge schapen heeft, voor een beslissende taak. Dc par tij Is er immers voor verantwoordelijk dat het Duitsehe volk in blijde bewustheid en in onwrik baar vertrouwen zijn weg der offers voor de toekomst opgaat. De partij is geroepen deze taak te vervullen en zij kan haar vervullen, want zij behoeft zich slechts de wetten te herinneren krachtens welke zij is aangetreden en overwon nen heeft. Niet bevelen en gehoorzamen, maar leiden en volgen. Dat is de taak en dat Is het doel dat elke partijgenoot zich stellen moet. Elkeen moet zidi in zijn kring der volksge- nooten beschouwen als een eeuwige prediker, adviseur en vriend. Stellig bcteekent dit ten aanzien van de verdere oorlogsinspanning nog een „meerarbeid" die niet alleen tijd en lichaams kracht, doch vooral geestelijke Inspanning op- eischt, want elke partijgenoot en in b'Iondere ma(e elke functionaris van blokleider tot gouw* leider moet het zich tot taak steller, den voor hem bereikbaren kring zijner volksgenooten in menschelijk opzicht meer te benaderen en wel zorgend, helpend en deelnemend, waarbij hij den aard van zijn medeleven niet zoozeer moet zien hi een verstrekken vin materieele hulp, doch vooral in woorden van bemoediging en kame raadschap. Hij moet alle volksgenooten van zijn kring kennen, hij moet hun omstandigheden heb ben geconstateerd opdat hij altijd kan bijsprin gen en hij moet in onvermocidbarc actie, steeds weer den een na den ander tot zich trekken en hem den laatsten zin van dezen oorlog en dc noodzakelijkheid van dezen „Einsatz" duidelijk maken. Vooral echter moet hij door het voor beeld der eigen onwrikbare houding een goeden invloed uitoefenen. De Führer kan van het Duit sehe volk de groote lasten en offers, die deze wereldstrijd in ieder geval van den overwinnaar verlangt opelschen en verwachten, daar hij er op vertrouwen kan, dat de partij de taak, die haar als hoogste en uitsluitend aan haar gesteld is, n.l. leiding te geven aan mcnschen, zal ver vullen. De „Eimatx" in Nederland 1 Ook gf), partljgenootcn in Nederland, staat voor dezen „Einsatz", die in dc gegeven om standigheden dubbel zwaar, maar ook dubbel succesvol kan zijn en dezelfde taak ls gegeven aan U, kameraden van de N.S.B. want de groot heid, die deze'tijd In zich verbergt, valt aan vele teekenen te bespeuren. Een ding beeft hij ons leeds gegeven. Hij heeft ons vercenigd In een onwrikbare lotsgemeénschap. Wij hebben het zelfde lot te verwachten en wij moeten voor hetzelfde lot vechten en het bewustzijn van "de gemeenschappelijkheid van dezen strijd zal alles als onwezenlijk In het niet laten verzinken %at thans nog op eenigerlei wijze als onzekerheid'cn twijfel aan de eigen toekomst en aan liet eigen behoud teisscfien ons zou staan. Wie dezen strijd met ons voert, heeft daarmede precies hetzelfde levensrecht en pre,des dezelfde aanspraak als wij voor de toekomst verworven. Juist de grootte van de eischen die deze tijd ons stelt laat on? voor onzen gemeensdiappchjken strijd, n.l.: de meest geperfectioneerde organisatorische concen tratie van onze krachten bij de meest vrije ontn wïkkelingsmogelijkheid daarvan. Dit beginsel dat in den felsten strijd goed gebleken is, zal de wegwijzer zijn voor de toekomstige ontplooi ing van onze politieke cn economische gemeen schap. Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd om Europa, uu het Duitsehe volk den toestand van den totalen oorlog ingaat, ook Europa zijn -•.dienovereenkomstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handha ven en zijn aanspraak voor de toekomst te bewaren. Er zal derhalve een zelfde totale concentratie der krachten ook hier in Neder land plaats vinden. Bij deze gelegenheid zou ik met allen ernst en nadruk erop willen wijzen, dat de toestand van heden geen be roep duldt op eenigerlei vroegere omstandig heden en betrekkingen. Ik zal mijn orders geven. Zij moeten door allen strikt worden uitgevoerd, In den huidigen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke order niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage. Evenzeer is het duidelijk, dat wij meer dan ooit elk verzet, dat gericht ls tegen dezen strijd om het bestaan, moeten onderdrukken, Hard zijn en nog harder worden Onlangs hebben de vertegenwoordigers der kerken een schrijven gericht tot den bevelheb ber der weermachtben tot mij, waarin zij hun bezwaren tot uiting-'brengen tegen het voltrek ken der doodvonnissen waarover inmiddels In een bekendmaking van den weermachtsbevelheb- bcr medeüeellng gedaan ls. Hieromtrent kan Ik slechts het volgende zeggen: op een oogenblik, waarop onze mannen, vaders en zonen met ijze ren vastberadenheid hun lot in het Oosten tege moet zien cn onwrikbaar en ongeschokt het hoogste offer brengen, is het onverdraaglijk samenzweringen te dulden die zich ten doof stellen den rug van dit Oostelijk front onvel* lig te 'maken. Wie dit waagt te onderaf llen, moet aan de vernietiging -worden blootgettcld. Hard zijn en nog harder worden tegen ons zelf en tegen onze vijanden, dat is het ge- k bod van een onverblddelijken afloop van noodzakelijke gebeurtenissen en dat ls voor ons een wellicht menschelijk zware, maar toch heilige plicht. Wij blijven menschelijk door onze tegenstanders niet te kwellen, wij moeten hard blijven door hen te vernietigen. Overigens geloof ik, dat de kerken de beteeke nis van dezen strijd moeten inzien. Zij beleven het immers, dat zij haar godsdienstoefeningen in weerwil van alle vijandelijke propaganda onder de bescherming ecner nat.-socialistische bezet ting in elk opzicht kunnen verrichten. Maar paa het actieve en verhelderende optreden der ker ken bij haar geloovigen inzake de beteekenis van dezen strijd en de zedelijke verplichting dezen strijd althans niet te verstoren, zal haar de mogelijkheid geven, een standpunt In t# nemen ten aanzien van de maatregelen van d« bezettende macht. - De verdediging der Nederlandsche kust Het spreekt vanzelf, dat wij de Nederlandsche kust onder alle omstandigheden verdedigen. U- ziet dc voorbereidingen en kunt ervan overtuigd zijn, dat zij volkomen ernstig gemeend zijn. Wij zullen eventueel liet bewijs leveren, dat wi] door het leven in Nederland niet slap geworden zijn, maar ook hier, wanneer het moet, zoo hard kun nen zijn als dc strijders aan het Oostelijke iront, Aan Nederlandsche zijde moet de wcnsch aanwezig zijn, dat deze kust geen gevechts- gebicd zal worden, want een strijd om de kust in het dichtbevolkte Nederland zou niet alleen de bevolking en haar nederzettingen zwaar hellen, doch zou tevens als gevolg van mogelijke 'storingen en verwoestingen door den a Hoop van den strijd uitgestrek te gebieden van dit land In gevaar brengen. Wij als uitvoerders van dc ons door het lof gegeven taak om den rug van onze strijders aan het Oostelijke front te dekken, schrikken voor den strijd niet terug. Strijd cn kunnen strijden, dat is-bet levens element der nationaal-soclalistisehen. Wi) hebi ben gestreden en wij hebben niet anders geleund dan strijden. Wij zijn geen weg gegaan, die niet strijd beteekende. En ik spreek lief thans voor U allen uit: wij zijn het lo tdankbaar, dat het ons in dezen tijd beeft geplaatst. Als het nu een maal moet gaan Dm zijn of niet-zijn - ,n on? volk, dan willen wij dankbaar zijn, dat wl) dezen strijd.kunnen uit vechten. Wij kunnen het, want het lot heeft ons reeds eenmaal onwnk-. baar gezien. Wij weten ons dc dragers van dc zedelijk» U allen uit: wij zijn liet lot dankbaar, dat het besluitvaardigheid cn-de offervaardigheid oin ons vechtend een gemeenschappelijke gelukkige toe-, komst te veroveren. Wij willen de beslissing af dwingen en wij dwingen haar af, want oor ons 'staat de Fiibrer in zijn unieke grootheid. Hl) heeft ons lot in zijn handen genomen. Dat 1# ons geluk en onze vervuiling. Daarom, kame raden, geldt op den tienden verjaardag der over neming van de macht het parool voor de toe- de duidelijkste en eenvoudigste verklaring geven komst: Met Adolf Hitler ter overwinning.

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 3