mtm Opneming der kleine zelfstandigen in de sociale verzekering Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis J STADSNIEUWS DINSDAG 16 FEBRUARI 1943 95STE JAARGANG - N° 23318 De inkomstengrens f3000. De premie voor .ongevallen-, ziekte- en kinderbijslagwet pi.m. 5 pCt. TEGEN HET BOLSJEWISME! bureau LANGE HAVEN 141 Telcf. 69300 3 lijnen Postgiro 5311 Deze courant verschijnt dagelyks met uitzondering van Zon- en Feestdagen Tl ft» OM Të VERDUISTEREN Vandaag 17*53 u. Morgen 17*55 u* Zonsopgang morgen 7,55 uur Maan ond. 6.23 u. op 15.16 u. Zaterd. V.M. Do op 1 April 1940 ingestelde staats- Commissie-Van Bruggen, die zicli het vraag stuk van de opneming der kleine zelfstan digen in de sociale verzekering tot ar beidsveld zag aangewezen, heelt thans het eerslo deel van haar rapport uitgebracht. Dit eerste dool bepaalt zich tot de Onge vallenwet 1921, de land- en 'tuin boil wonge- vallemvet 1922, de zee ongevallenwet, do ziektewet en do kinderbijslagwet. Do inva liditeitswet zal in een later verschijnend tweede deel van liet rapport aan de ordo worden gesteld. Hoofddenkbeelden Beknopt samengevat komen do denkbeelden, dio do commissie in het eersto dool van haar rapport tot onlwikkcling brengt, op het vol gende neer: Kr is ten aanzien van de sociale voor ziening in dc linancieole behoeften bij kinder zegen, z.iekie, ongeval, invaliditeit eii ouder dom een noodtoestand onder de kleine zelf standigen ontstaan, welke in het algemeen be lang om spoedige voorziening vraagt. Alleen een algemeene en verplichte verzekering kan hier een goede on gewcnschle oplossing geven. Do commissie boeit voor de invoering daar van de inkomensgrens op f3000 per jaar gesteld. De verzekering, waarbij, zoo als gezegd, do invaliditeitswet voorshands buiten beschou wing wordt gelaten, zat self-supporting moeten zijn, zoodat alle zelfstandigen, wier inkomen beneden do 13000 ligt, hierin zullen kunnen worden opgenomen, zonder dat dit van don staat bizonderc financieel© voorzieningen zal behoeven (e vorderen. Daar liet in do bedoeling ligt, dat do kleine zelfstandigen in do bestaande sociale verzeke ringswezen woiden opgenomen, zal do premie moeten worden uitgedrukt in een percentage van liet voor premioberekening in aanmerking komende inkomen, terwijl alleen het gevaren- cijfer van het uitgeoefend beroep o£ bedrijf dé hoogte van dit percentage bepaalt, - Do commissie ziet geen bezwaar onr do ge middelde cijfers, welke voor de premie der verzokering van de loonarbeiders gelden, voor- loopig aan te houden. Met eenige benadering kan men zeggen, dat voor do opneming van do kleine zelfstandigen in de ongevallenwetten, de ziektewet en de" kinderbijslagwet gemiddeld eon totaalpremie, die schommelt om ongeveer 5 pet. van het inkomen, zal worden geheven. Ecliter moet niet worden vergeten, dat do lasten der betrokken groep mede zuilen stij gen, indien de inwonende kinderen, welke in liet bedrijf werkzaam zijn, onder de verplichte verzekering worden gebracht. Voor do land en tuinbouwbedrijven en het schippersbedrijf kan dit van betcckenis ziju, omdat tot dus ver in deze bedrijven voor cle inwonende kin- dei en geen premie is verschuldigd. Bovendien moei, waar do kleine zelfstandigen tevens on der het ziekeniondsbesluit zullen vallen, wor den gerekend op ecupremie van 4 pet. van het inkomen voor de verzekering van genees kundige behandeling. Het verhalen van kosten De kosten, welke aan de verplichte sociale veizeieiing zijn verbonden, zullen, naar het oordeel van de commissie op den consument moeten worden verhaald, waartoe, krachtens do lichtlijnen voor do prijsvaststelling, bij de berekening van de richtprijzen van goederen en diensten de mogelijkheid beslaat. Deze richt lijnen zijn toepasselijk voor do prijsbepaling d'i' goederen, resp. diensten van ondernemin gen op het gebied van do industrie, inch de l.imltnmu industrie, liet verkeer, den opslag en den mijnbouw. liet zal, zoo meent de com- imsf-irongetwijfeld geen bezwaar opleveren dev. liciiilijnen uit te strekken tot alle bedrij- o.i wKtrin zelfstandigen werkzaam zijn. Bo- emlien kunnen de uit deze berekeningen re- sulleeiende minimum-prijzen voor do betreffende bedrijven en beroepen bindend worden ver- klaai d Men kan dan met de verschillende risico factoren, die afhankelijk zijn van den aard en liet gevaar van liet bedrijf, of beroep in algemoonen zin rekening houden. Onder deze omstandigheden zal een recht- slrecksche premieheffing bij de - zelfstandigen uit sociaal oogpunt geen overwegend bezwaar behoeven op te leveren. Do commissie wijst er ten slotte op, dat naar h tar oordeel, de invoering van do verschil lende verzekeringswetten geleidelijk zal moeten geschieden. Dit hpeft het voordeel, dat de meerdere lasten, welke deze uitbreiding van do sociale verzekering zal meebrengen, geleide lik in de prijzen van goederen en diensten zullen woiden verdisconteerd, terwijl do be trokkenen eveneons geleidelijk aan de premie betaling zullen worden gewend. Het rapport dor commissie gaat vergezold van een aantal wetsontwerpen, waarin de opneming der kleine zelfstandigen in de ongevallenwetten, dn ziektewet en de kinderbijslagwet haar tech nische uitwerking vindt. Invaliditeitswet Van het doen vati een voorstot tot wijziging der invaliditeitswet heeft de commissie voors hands gemeend le moeten afzien. Do redenen, die haar daartoe hebben geleid, zijn van twee voudigen nart}. Do eersto dezer redenen* is gelegen in- 'de practischo omstandigheid, dat omtrent de groep der kleine zelfstandigen statistische gegevens, weiko een nader inzicht kunnen verschaffen in aantal, sexe en leeftijdsverdeeling, bonevens in do vcrdoeling hunner inkomsten, tot dusverre niet bestaan. Toch is deze kennis vcreischt om to kunnen beschikken over do gegevens, welke noodig zijn voor de vaststelling van hot premietarief (indeeiing in premieklassen naar (leeftijd en inkomsten) en de berekening van de eventueel© slaatsbijdrago voor de overgangs periode. Bij voorafgaande invoering der andere takken van verzekering worden deze noodzakelijke ge gevens veikregen, terwijl aldus tevens een goede basis wordt gelegd voor de opneming der kleino zelfstandigen in do invaliditeitswet. Waar bovendien, in verband met de indertijd ingevoerde tijdelijke verhooging van bepaalde sociale verzekeringsrenten met een bizonderon toeslag, het niet uitgesloten moet worden ge acht, dat een herziening der invaliditeitswet binnen afzienbaren tijd zal volgen, acht de commissie het niet gewenscht, zoolang hierom trent niets naders bekend^is, do wet zelve to gaan wijzigen in dien zin, dat ook de kleine zelfstandigen daarin worden opgenomen. ROSTOF EN WOROSJILOFGRAD ONTRUIMD Het Duitsche weermaehtberldit van gisteren luidt: „De vijand probeert aan het Oostelijke front met steeds nieuwe formaties, die hij ter vervan ging van zijn zwaar geteisterde troepen in den strijd werpt, door cmsingelings- en doorbraak- operatles tot een beslissend succes te komen. De Duitsche legers verijdelen door onwrikbaar ven zet, elastische oorlogvoering en vastberaden tegenaanvallen de plannen der bolsjewisten en brengen den vijand steeds weer opnieuw zeer zware jVerliezen toe. De bij Noworossilsk en op enkele andere plaatsen van het Kocban-bruggehoofd uitgevoer de aanvallen van den vijand werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen. De wlnterslag tusschen de monding van den Don en het gebied ten Noorden van Koersk nani weer in hevigheid toe. De aan den middcnloop van de Donets in het eigen achterwaartsche terrein opgerukte vijande lijke formatie cavallerle werd van haar achter waartsche verbindingen afgesneden en gaat haar vernietiging tegemoet. In het kader van de troepenverplaatsingen uit de bocht van de Donets naar de vooraf vastge stelde verkorte verdedigingsstelling werden, vol gens de plannen en zonder door den vijand ge hinderd te worden, de steden Rostof en Wo- losjilofgrad ontruimd. Aan het front tusschen Wolchof en Ladoga- meer en voor Leningrad viel ook gisteren de vij and over een breed front aan. De aanvallen stortten in het geconcentreerde vuur van alle wapens ineen. Formaties van de luchtmacht brachten ondanks de slechts weersomstandighe den den vijandelijke aanvalstroepen gevoelige verliezen toe en schoten boven deze gevechts- gebieden negentien vijandelijke vliegtuigen neer. In de baai van Kroonstad sloeg een kustbatterij van de marine een vijandciijken aanval af. Aan het front in Noord-Afrika heerschte gis teren levendige activiteit van verkenningstroe pen. Duikaanvallen van de luchtmacht waren doeltreffend gericht op vijandelijke concentraties van tai ks, stukken geschut en auto's. In luchtge vechten schoten Duitsche jagers elf Spitfires neer. In de Straat van Dover werd een formatie lichte vijandelijke vlootstrijdkrachten, die Kaap Gris Nez naderde, door het vuur van de kust batterij der marine verdreven. Britsche vliegtuigen wierpen gisteravond op enkele plaatsen in West-Duitschland, voor het grootste deel op dorpen, brand- en brisantbom men. De bevolking, vooral In Keulen, leed ver liezen. Er ontstond brandschade voornamelijk in woonwijken. Acht der aanvallende bommenwer pers werden neergeschoten. Vier andere vijan delijke vliegtuigen werden overdag aan de kust van het Kanaal neergeschoten. BELANGRIJK DUITSCH SUCCES IN TUNIS In militaire kringen to Berlijn verluidt mot betrekking tot de gevechtshandelingen in Tu nesië, dat aanvallen van een mobiele Duitsche gevechtsgioep hebben goleid toe de verovering van de stad liioo Zid, liet eindpunt vart de spoorlijn van Sfax naar Midden-Tunesië. De vijand ondernam hevige tegenaanvallen, waar bij hij bizonder sterk gebruik maakte van pantserwagens. Deze aanvallen misluklen ech ter onder hevige, bloedige verliezen voor den vijand. Veertien Amerikaansche pantserwagons wer den kapot geschoten. Kort buitenlandsch nieuws Lt.-gcneraa! Wolfgang Fischer, bevelvoerder ven een pantserdivisie, uie de Britsch-Amcrihaunsehc doorbraak naar Tunis en Bizerta verhinderde, is in do eerste Unio gesneuveld. Ryti, d« president van Finland, is met een over weldigende meerderheid nis zoodanig herkozen. liet Ftiu.sche slagschip Richelieu" is do hu- ven van New-York bmnengeloopen. Nanr do I.ondcnsche zender meldt, worden in Engeland de banden van de niet gebruikte auto's ge vorderd. Meldt u aan bij de Waffen-S.S., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland -'X-. j; i Een overzicht van de massale bijeenkomst der N.S.B., welke Zaterdag op den Dam te Amsterdam werd gehouden, waarbij de Leider van de Natio naal Socialistische Bewe ging der Nederlanden, ir. A. A, Mussert een rede hieid. Stapf-Borrlus-Pnx m DE MOORD IN. DE ORANJE BOOMSTRAAT* Omtrent liet ontdekken van den. moordenaar van mevr. Van D.D., die Donderdagavond in do Oranjeboomstraat to Rotterdam werd neergeschoten, nadat haar eerst haar tascli met geld was ontrukt, vernemen we nog hot volgende: Op de plaats van het gebeurde vond do politie op het trotloir drie patroonhuizen, waar uit te concludeeren viel, dat de dader ge bruik moest bobben gemaakt van oen 9 m.m. automatisch pistool. Men kwam een flinken slap vorder, toen oen der getuigen meende van een drielal jongemannen, die zich tegen don tijd waarop de overval gebeurd is, ophielden bij do Nassau haven, een herkend te hebben als een sportbeoefenaar. Toen de politie in deze richting liet onderzoek voortzette, leidde dit tot do aanhouding van' den 21-jarigen vuur werker C. de D., die tenslotte bekende aan den overval medeplichtig geweest te zijn. En hiermede kwam men op het spoor van een complot van zes personen, die bij deze 'zaak betrokken waren en reeds eenige dagen van plan geweest waren mevr. Van D, van haar tasch te beroovcn. Do D. noemde da namen van den 27-jarigen zetschipper G. J, O., die de revolverschoten had gelost, en den 18-jarigen G. J. do B., melkbezorger van beroep, beiden eveneens te Rotterdam. G. J. 0. bleef aanvankelijk hard nekkig oritkennon, doch t tenslotte viel hij door do mand. Hij was meld de tasch de Nassau- kade opgcvlucht, terwijl" zijn beide medeplich tigen zich in een andere richting uit do voe ten. gemaakt hadden. Aan de Koningshaven, zoo heeft O. medegedeeld, heeft hij don re volver in de tnscli gedaan oa alles ia het water gegooid. Vast kwam hierna oolc to staan, dat nog drie andere personen medeplichtig waren ge- woest en dat men hier te doen had met een vooropgezet plan mevr. van D., van wie men wist, dat zij altijd h.jar geheelo bezit in haar tascli meenam, té' berooven. Van twee zoons der familie M., „waar het slachtoffer op bezoek geweest was, liad men reeds eer der vernomen, wanneer' mevr. Van D. oen bezoek zou brengen. TMn eersten keer was bet plan echter mislukt,Den bewusten Don derdag kwamen de drie andere medeplichtigen, de 29-jarigo P. M., zonder beroep, diens broer O. M., bakker, en do 18 jarige costuumnaaister G. F,. M. de B. zuster van den 18-jarigen melkbezorger voldoende te weten, waar door do gelegenheid werd geboden den aan slag te plegen. De. laatste drie zouden deelen in do buit, terwijl de drie eerslgonoemdon voor do uitvoering van liet plan zouden zorgen. Alle zes in deze zaak betrokkenen zitten thans veilig achter slot en grendel. RECHTSPRAAK MÉT ENKELVOUDIGE KAMERS Het Verordeningenblad b"»vat oen besluit van den secretaris-generaal van 'het depaitement van justitie betreffende rechtspraak met enkel voudige kamers. Hierin wordt bet volgende bepaald: Da secrelaris-generual van liet dcpai foment van jusfiiio kan ter bevordering van een sneüo en doelmatige rechtspleging bepalen, dat go- durendo een bepaalden tijd alle of bepaalde zaken bij, een aiTondissemenls rechtbank of een gerechtshof /.uilen worden behandeld door uit één lid bestaande (onkolvoudigo) kamers. Do secretaris-generaal kan verwijzing naar meervoudige kamers geheel of ten dooie uit sluiten. Door maatregelen overeenkomstig hot voor gaande 'kan de iichande'.ing van oen zaak niet worden onttrokken aan een kamer, welke ge heel of ten deele is samengesteld uit per sonen, dio niet tot do rechterlijke macht be lmoren. N. S. K. K. Het Verordeningenblad bevat een veroidening van den Rijkscommissaris, waarin is bepaald, dat dienst bij een transporteenlioid van liet Nationalsozialistische Kraltfalirkorps, welke bin nen liet kader van de Duilscho weermacht wordt of is ingezet, ook valt onder het ba- grip oorlogsdienst in den zin van de verorde ning no. 13719-12 betreffendo sociale ver zorging van oorlogsdienstnemcis. HET „VERPLEEGHUIS» In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van sociale zaken betreffendo het ziekenhuiswezen (zickenhuisbesluit 1913). Daarin wordt o a. bepaald, dat onder ver pleeghuis wordt verstaan een liorsteUingsoord, een rusthuis of een andere vcrzorgingsinrich- liug, bestemd voor of gebezigd tot verpleging of verzorging hij dag en bij nacht van teil minste tien hei stellenden, rustbelioevendeu, lichamelijk gebrekkige» of andere hulpbehoeven- den. liet besluit bevat voorls een verbod om zon der vergunning van don sccrelaris-generaal van het departement van sociale zaken: a. een zie kenhuis op te lichten of uit te breiden of oen "beslaand gebouw als ziekenhuis in to rich ten; b. een ziekenhuis te verbouwen; o. een ziekenhuis of verpleeghuis in bedrijf te stellen of in bedrijf ie houden. DIEVEN BOTSTEN OP DE POLITIE Vrijdagavond wilden tweo surveillecrendo agenten In de Oude Hoogstraat to Amsterdam tweo mannen aanhouden, die per fiets eenige volle zakken vervoerden. Do fietsers wierpen echter de zakken voor de voeten der politie mannen en wisten in liet duister te ontko men. Even later kwam er nog een mail langs, eveneens met een gonjezak beladen. Deze man kon worden aangehouden. Do drie zakken ble ken damesmantels, gaven, een schrijfmachine en naalden to bevatten, welke uit een confectle- atelier op den Kloveniersburgwal weien ge stolen. BEDENKT U De zoge der bolsjewistische stompzinnige, ziel- loozo massa, zou de wereldheerschappij der ont aarden beteekencn met als gevolg: rassea- ehaos, volksdood en do diepste ellende. Natuur- en kulluurkraclit, de wetten dos le vens verzetten zich daartegen. Wanneer gtj dit beseft dan strijdt ge moo en stort op: giro nummer 432100, verzorgingsfonds van hot Vrij» willigorslegoon Nederland. VERBETERING. In het versing over de Hendrik Koot-herdenking In Ons bind van gisteren moet do middelste zin van de 3o alinea van onderen luldoni „Pa W.A. is do kern van de Beweging en daarom is do W A. slecht in tel bij oliën, dio het met ons volk en vaderland niet goed voor hebben i Tasch met f 6000 opgevlscht Bij een onvrijwillig bad, dat een Amsterdam- sche winkelier, vergezeld van twee huisgenooten bijna twee weken geleden tijdens de duisterns In het: Rokln nam, raakte zijn vrouw haar hand- tasch met f6000 kwijt. In de hoop, dat het water zijn buit zou willen afstaan, nam de winkelier een mannetje aan, om ter plaatse de vischsport te gaan beoefenen. Meer dan tien dagen was de man bezig en juist toen hij er den brul aan wilde geven, keerde vrouw Fortuna haar gelaat naar den visscher en haalde hij de tasch op. Dc Leider spreekt te Maastricht Do persdienst der- N.S.B. meldt: Zaterdag 20 Februari zal do Leider een één daagscli bezoek aan Maastricht brengen. Des namiddags opent do Leider het nieuwe dis- triclsliuis van do Beweging cn 's avonds om 6 uur zal Mussprt in den Stadsschouwburg sproken over „Eenheid tegon bolsjewisme". INBREKERS VERRAST In do Boekliorststraat te 's Gravenhage zijn tweo inbrekers, die bezig waren een kast in een juwelierszaak leeg ie halen, door de po litie - verrast. De politie had een man zich' vei dachtzien ophouden in de nabijheid van den juWeücrswinkel en bleef diens bewegin gen volgen. Toen hij mot een kameraad was binnen gegaan, traden vijf rechercheurs met getrokken rcxolver ook de zaak binnen on sommeerden: Handen omhoog! En prompt gin gen do gebandschoendo handen omhoog. Een jutezak was reeds gedeeltelijk met gouden en zilveren sieraden gevuld en ook in hun zak ken werden deze aangetroffen. Do aangehoude nen zijn do 33-jarigo koopman J. v. d. B. en do 22-jarige etaleur J. S. Do laatste heeft eenige dagen geleden in den juwelierswinkel o.a. een halsketting voor f 280 on een ring voor 75 gekocht, waarschijnlijk om eerst eens polshoogte te nemen. DE LAATSTE BRANDSTOFFENBONNEN IN HET HUIDIGE STOOKSEIZOEN Tan 17 Felir. tot ca mot 30 April 1943 geeft elk der bonnen "09 BV on „10 BV" der DV-kaart recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Voor het huidige siook- seizoen zullen geen verdere brandstoffenbon- ncn meer worden aangewezen. Ook thans wordt het publiek er in zijn eigen belang op gewezen, dat hot gewenscht is do thans geldig verklaardo bonnen zoo spoe dig mogelijk aan den leverancier, bij wien men als klant staat ingeschreven, te overhan digen om Iiem zoodoende in staat te stellen vim zijn transportmiddelen eon zoo economisch mogelijk gebruik ie maken. Ten aanzien van handelaren, dio nog be stellingen op reeds eerder geldig verklaarde brandstoffenbonnen hebben uit to voeren, geldt liet voorschrift, dat deze bestellingen met voorrang mooten worden uitgevoerd, liet mag dus niet voorkomen, dat een gezin reeds brand stoffen ontvangt op do ixmnuinmer 9 en/of 10, terwijl een ander gezin, dat bij donzelfden leverancier staat ingeschreven, nog wacht op brandstoffon van eerder aangewezen bonnen. Iïet zal den handelaren niet altijd mogelijk zijn op alle gcldigo bonnen zeer gewilde soor ten, bv.. anthraciet of parelcokes, te leveren; Men nomo daarom zoo noodig genoegen mei gedeeileiijke levering van andore soorten. Over de wijzo waarop gemengd stoken het bost kan geschieden, zijn roods vroeger adviezen gepu bliceerd. Kleinere en grootere huis brandverbruikers In hetzelfde tijdvak van 17 Februari tot en mot 30 April 1943 geven de met „één eenheid negende periode", „één eenheid tiende periode", „één eenheid olfdo periode" en „één eenheid twaalfdo periode" gemerkto bonnen olk recht op liet koopen van een eenheid vaste biandstoffen. Deze laatste periodobonnen zijn uitgereikt ten behoeve van kleinere huisbrandvorbruikers in do groepen B, C, D en E-rood. Groot» Imisbrandvorbruikers in de groepen B, C, D en E-rood (dat zijn zij, die van do bratidsioffeneommissie, waaronder zij res- sörteeren, een identiloilskaart hebben ontvan gen) zuilen binnenkort door don plaatselijken distrihutiodienst worden opgeroepen. Zij kunnen dan op een door dezen dienst nog nader be kend to maken dag, de toewijzingen ten aanzien van do grootverbruikers van de groe pen B3, C on D voor de negende, tiende, elide en twaalfde periodo on ten aanzien van dc grootverbruikers van do groepen BI, B2 en E-rood voor do negende en tiende periode in ontvangst nemen. ADRIENNE SOLSER 70 JAAR Donderdag 18 Februari zal Adrienne Solser, die een groote bekendheid verwierf als chan teuse, variété-, operette- en fdmartiste, haar zeventigsten verjaardag vieren. Tevens zal het dien dag zestig jaren geleden zijn, dat zij haar tooneelloopbaan begon. Adrienne Solser, die thans in de tweede Jan Steensiraat 85 te Amsterdam woont, is Rotter- damsche van geboorte en een groot deel van haar successen beleefde zij ook in de Maasstad. Op 10-jarigen leeftijd begon zij haar tooneel loopbaan bij het gezelschap van haar vader. Van den eersten tijd van de Nederlandsche film af heeft Adrienne Solser meegewerkt. Zij speelde tal van belangrijke roüen en opende hier ter stede in Gebouw Eendracht*—- met haar zoon, André Boesnach, destijds een eigen film studio, die echter geen lang bestaan beschoren was. In dien tijd woonde zij ook te Schiedam. VOORZIENING MET SCHOOLSCHRIFTEN In verband met de moeilijkheden, welke be slaan met betrekking lot do voorziening met schoolschriften, beeft de directeur van liet rijksbureau voor papier eenige maatregelen ge- iioffen, ten einde Iiieiaan zoo goed mogelijk tegemoet ie komen. Onder meer is overgegaan tot do verwerking van lichtere soorten papier, terwijl voorts de lininhiur van 24 lijnen is verhoogd tol 30 lijnen. Hierdoor is de schrijfruimte verhoogd mot ongeveer 40 pet, zoodat bij een toewij zing van papier ter hoogte van 35 pet. van de verwerkte hoeveelheid in normale jaren, een toialo schrijfruimte is geproduceerd, welke on geveer 50 pet. van" normaal bedraagt. VREUGDE EN ARBEID Zaierdag 27 Februari as. zal voor „Vieugdc en Arbeid" in Musis Sacrum dc cabaiot revue „Gezelligheid in dezen Tijd" worden opge voerd. Daaraan werken o.a. mee een conferen cier, een cabarcitiëre, een illusionist, een buik spreker, een accordeonist, oen fenor en mo derne dnoltisioii. Oorspronkelijk was liet do bedoeling deze voorstelling in de zaal van den voormalige» R. IC. Volksbond te geven, maar nader is bepaald, dat zij in Musis Sacrum zal plaats hebben. In verband mot liet vervroegde slui tingsuur vangt do voorstelling reeds om 6 uur aan. Hoog water Do bewoners van liet Hoofd, langs de Voor haven, hebben in den afgeloopen nacht weer do vloedpianken mooten plaatsen. Omstreeks 2 uur siond liet buitenwater ongeveer 15 c.M. legen de huizen. R. E. T. Slot ingang van moigcn wordt hel begin punt van lijn 8 to Botterdam van Bulgersleyn verplaatst naar de Van O'.deubaineveltslraiit by den Coolsiitgol. In do ridding Schiedam zal lijn 8 dus rijden langs Van Oldenbarne voltslrnat en Mauiitswog; in do richting slad blijft do route dezelfde. F.en nieuwe halte zal worden geplaatst in de Van Oldenbarnevclt- straat bij den Mauiitswog. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN in tiet bureau Broersvest 95 zullen op werk dagen van 9—12 en van half 2—5 aur (Za terdags van 9—2 uur) de uitreiking van levens- middeienkaacten 3e periode 1943 en zeepkaarien voor kinderen plaats hebben volgens onder staand schema; Verd. t.m. Wa op Woensdag 17 Februari Wc. K. IJ cd 2. op Donderdag 18 Februari. In v.m. Kethet eo Spatand zal de uitreiking piaats bebbcn op Vrijdag té Februari 1943. io het School gebouw aan den Scbiedomscheweg No. J2. van 9—12 co 14 tot 16 uur TWEE BOTERBONNEN GELDIG GEDURENDE 24 DAGEN Boterbon 05, waarvan dezer dagen werd be kend gemaakt, dat daarop voor de distributie periode, welke op Zondag 28 Februair 1943 be gint, margarine beschikbaar werd gesteld na in levering van den bon bij den détaiüist, is geldig van 28 Februari tot en met 23 Maart, In die periode kan men dus aflevering van margarine verlangen. Bovendien zal voor de genoemde periode een tweede bon worden aangewezen, welke recht geeft op het koopen van boter of desverlangd voor zoover voorradig margarine. Het nummer van dezen tweeden bon, die niet zooals bon 05 van te voren behoeft te worden ingeleverd, wordt nog nader bekend gemaakt. Ditmaal zulien dus twee bonnen tegelijk geldig znij voor een periode van 24 dagen in piaats van zooals gebruikelijk één bon voor een tijdvak van 12 dagen. Niet iedereen heeft bon „boter OS" bewaard Naargebleken is, zijn sommige menschen niet meer in het bezit van den bon „Boter 05", welke tot en met Dinsdag 16 Februari 1943, bij de de taillisten kan worden ingeleverd ter verkrijging van margarine. Er is echter nimmer bekend gemaakt, dat deze bon niet meer zou worden aangewezen. In ver band hiermede zij er nadrukkelijk op gewezen, dat men nimmer bonnen van loopende kaarten moet vernietigen, ook* al meent men, dat deze worden overgeslagen. Diefstallen Uit een loods bij hot rioolgemaal aan de Sladhouderslaan is een oude fiets gestolen. Men heeft ook gepoogd door verbreking van een ruit aan de achterzijde do woning binnen te dringen, maar dio poging is opgegeven. Van II. J. is in do Westmolenstraat een fiets ontvreemd. Baldadigheid In verschillende gebouwen op de Polyantlia zijn -vernielingen gepleegd. Erzijn o.a. eenige deuren en ramen vernield. BURGERLIJKE STAND Geboren: 12 Febr. Jan Albert, zoon van M. Moulstee en W. v. Gent, Burgemeester Knappert- laan 255. 13 Febr. Maria Elisabeth Liduina, dochter van A. J. Mclief on A. G. Muller, Dr. Nolot- siraat 1, Maria Theresia, dochter van J, J. Timmerman en J. Steenhouwer, Dr. Nolet- straat 1. Jjcolnis Jolian, zoon van .1. J. Langeveld en A. F. Smit, Gaiiloistraat 39. Petrus FrancisCus, zoon van J, Th. Over de Vest en F. M. Putter, Dr. Nololstraat 1, Magdalena, dochter van A. Valk en M. v. d. Meer, Nieuwe Maasstraat 94. Corry Tiiea, dochter van J. Lagendijk en C. T. Boer, Nas- saulaan 75. Willebrordus Johannes, zoon van W. J. Schewo en J. J. Nauman, Dr. Nololstraat 1, Petrus Jacobus, zoon van A. J. Poolman en E. J. M. Robers, Weslfrau- kelandscheslraat 4. 14 Febr. Pieter, zoon van A. G. v. Bokkum en A. Roggeveen, lloliaanstraat 17. Rita Catharina, dochter van I. de Gelder en J. I,. Schop, Dr, Noletstraat 1. Hendrik, zoon van II. v. Konïjnonbuig en P. 31. Bosman, Teijlerslraal 8. Wilhelmus Andreas Gerardns Joseph, zoon van L. A. v. Geloven en M. C. do Boer, Tielman Oemstraat 22. Eduard, zoon van J. J. Wiilebrand en H. M. v. Beek, Boerhaveiaan 1. 15 Febr. Catharina Wilhcimina Maria, doch ter van W. v. Tilburg en W. M. Gouka, Dr. Noletstraat 1. Overleden: 12 Febr. .T. Wijzenbroek, 92 jaar, Dr. Noleistiaai 1. 13 Febr. A, E. M. v. Steenoven, 7 mnd, Dr. Noleislraat 1. 14 Febr. B. Pols, 73 jaar, Ploegsiraat 23, GESLAAGD. Voor het Ensaidexamen diploma A zipl te Breda geslaagd de dames B. v. Ilecs, A. v. Giezcn, M. de Jong, S. v. Leeuwen, D. v. Zwet cn C. Ouwerkcrk; voor lingerie: C. Staal en J. de Recht; voor costuihière: -T. v. Waas, R. v. d, Kruit, N. v. Dijk, T, Ondcr- dolindeit en C. Bijloo, en voor coupeuse: W. Alot, 31. Verbaan,'N. Verhagen en J. Pauwo'.s. Voor het examen der Vcrccniging £.N.S.A.I.D. zijn gestaagd voor costumiè-re de dames: A, Pil, J. v. Buren cn A. Sticker. AGENDA SCHIEDAM Passage theater, 1.30 en 6.30 uur. Autobandieten (14 jaar). Monopolc theater, 2.15 cn uur. De laatste ronde (iS jaar). Heden £ot en met 27 Februari Atelier Zoetmulder.. Lange Kerkstraat 31. Schilderijen ten toonstel ling Dook lèvcrsc. 19 Febr. Gerei. Jeugdhuis, half 8. Gercf. Comité voor Wintcrlczingcn: ds. O. W, Bouwsma: Jezus Christus in de Bijbelsche geschiedenis. 18 Febr. Passage theater, half 7. Ruys-Lnscmble: liet meisje met dc 9 punten. 27 Febr. Musis Sacrum, 6 uur. Vreugde cn Arbeid. Cabaret-resuc „Gezelligheid in dezen Tijd". ROTTERDAM Heden tot en met 23 Februari Kunstenanrshuis Witto dc Withstriint 10-4 uur. Tentoonstelling: Wat aarde bewaarde. 13 Febr. Arena. 7 uur. Wiener Kammertatizgruppc. Capital. 2, 4.15 cn 6.45 uur. Do pelsjagers van 't hooge Noorden (14 jaar). T.uxor, 1,30, 3.30 cn 7 uur. Be gouden stad (18 jaar). Prinses, 2.15 -o 7 uur. Mensch erger je niet.

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 1