l WOENSDAG 17 FEBRUAR11943 95STE JAARGANG - N° 23319 om te verduisteren" „juist nu is een sterk arbeidsfront noodig" Woudenberg wekt op den strijd onverflauwd voort te zetten Bij verstandig gebruik kan men met weinig energie véél doen. Laat de energie-controleur u voorlichten STADSNIEUWS De moord aan den Maaskant GEEN WOORDEN MAAR DADEN! Wie slaapt heeft geen feest verlichting noodig Sociale verzekering voor kleine zelfstandigen Kantongerecht BUREAU LANGE HAVEN 141 Telef. 69300 3 lijnen Postgiro 5311 Deze courant verschijnt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen Vandaag 17.55 u» Morgen 17.57 u. Zonsopgang morgen 7.53 uuir Maan ond. 7.01 u. op 16,14 u. Zatertl. V.M. Tot besluit van een reeks bijeenkomsten, olko in de afgeloopen weken in tal v an ajeidsclio industrieele bedrijven zijn gehouden, vond gisteravond in do groote Stadsgehoorzaal oen openbare vergadering vanwege liet Nedor- landsclio Arbeidsfront plaats, waarvoor zoor groote belangstelling was. De zaal was voor dozo gelegenheid prachtig versierd met bloe men en planten, terwijl het podium behangen was met een groot aantal doeken in do kleu ren oranje-blanjo-bleu. Voor den aanvang dor bijeenkomst bracht het Rotterdamsch Sympho- mio-orkest nmrschmnziek en do ouverture Dich ter und Bnuer van Franz von Suppé ten go- hoore. De plaatselijk leider van hot Nod. Arbeids front, do lieer P. J. K. Dotorman, sprak een welkomstwoord, waarin hij zcide, dat het N.A.F. tn do afgeloopen dagen in tal van Loidscho bedrijven is doorgedrongen. Do volle zaal ge tuigt, dat het uitgestrooide zaad wortel heeft heeft geschoten. Nadat de heer Surink den heer Wouden berg had aangekondigd als den door den Rijks commissaris aangewezen verdediger van don oor van don arbeid in Nederland, verkreeg do lieer Woudenberg hot woord. De Arbeidsfrontloider begon zijn rede met or op te wijzen, dat hot in dozen tijd voor het Nederlandsche volk uiterst moeilijk is, om do juiste richting to kiezen. Op oen dwaalspoor gebracht door eon regeering, welker minister president, niets beters wist te verkondigen, dan dat men rustig kon gaan slapen, drijft het volk thans grootendeels stuurloos rond. Toch zijn er golukkig reeds velon, die den juisten weg gevonden hebben. Dat bewijst het Nederlandsche Arbeidsfront, dat thans reeds met honderdduizenden strijders in zijn gelederon daar staat. Hot Arbeidsfront kwam, om het werkende Nederlandsche volk samen te bundelen tot een gemeenschap, waarin olko werker zich geborgen weet. SocicHsme, aldus Woudenberg, kan niet ge grond worden op fundamenten van haat; socia lisme wil zoggen: dienst aan do gemeenschap, kameraadschap. Dit beleeft men hot eerst in zijn naaste omgeving, in het bedrijf waar men werkt. Daar moet do gemeensohapsgodaclite hot eerst verwezenlijkt worden, Daartoe stolt hot Nederlandsche Arbeidsfront in do bedrijvon zijn sociale voormannen aan. Gij hebt thans in eigen hand, hoe de geest, do sfeer on do sociale toestanden in uw bedrijf zuilen zijn. Uw sociale voorman heeft tot taak den kame- raadschapsgeost in uw bedrijf te bevorderen, (tij, „Betriebsführer" en leden der „Gefolg- schafl", helpt hem bij die taak. Spreker Spoorde hen, die willen afwachten, aan, lnin houding to kiezen. Juist nu in $ozcn tijd met zijn moeilijkheden is een sterk arbeidsfront noodig. Hoe sterker on grooter het Arbeidsfront naar binnen is, hoe doeltreffender <Je stootkracht naar buiten kan zijn. Wat do bestaande moeilijkhedon botroft, doel de Woudenberg onder luide instemming mede, dat het Arbeidsfionl niet zal rusten, voordat plkeên ten minste in staat zal zijn, datgono te koopen, wat hij op zijn bonnon kan krij gen; voordat de gezinnen van in Duitschland towerkgesteldon ook gedurende de eerste we ken van een behoorlijk inkomen verzekerd zuilen zijn, alsmede voordat do verlenging van den woi'ktijd tof 54 uur' per week met een toe slag van 25 pet. betaald za! worden. Wat de evacuatie betreft staan do plaatselijke kantoren van het Arbeidsfront te allen tijde gereed, our do evacueerenden met raad en naad te helpen, Sprekendo over do arbeidstoestanden in Lei den zeido Woudenberg, dat de samenwerking pret do onderscheidene „Betriebsführer" alles zins bevredigend is. Sleehls een klein aantal Ondernemers, hel rostbesfand van een kapitalis tisch systeem, blijft zich halsslairig togen hot Arbeidsfront verzetten. Zij verschuilen zich ach ter do wet. Merkwaardigerwijze laten juist bij $ezo ondernemingen de socialo toestanden te wenschen over. Spreker besloot zijn aandachtig toegehoorde CU' meermalen door luiden bijval onderbroken fedo met een vurige opwekking om den strijd Onverflauwd voort te zetten. Na zijn met groote overtuiging en gloed "uitgesproken rede, liet hot Rotlerdamsch Sym- phomo-orkest een fanlasie uit do opera Carmen hoeren, waarna do hoor Surink ecu kort slot woord sprak. GEVECHTEN IN DE BUITENWIJKEN VAN CHARKOF Het Duitsche wcermachtbericht van gisteren Juidt: „De zware afweergevechten aan het Oostelijke front duurden ook gisteren voort. Met massale formaties pantserwagens en infanterie zette de Vijand zijn doorbraakpogingen voort. Aan het front van het Koeban-bruggehoofd werden slechts gevechtshandelingen van plaatse lijke beteckenis gevoerd. Vergeefsche doorbraakpogingen van den vij and in het Donetsgebied bezorgden hem zware verliezen aan pantserwagens en menschen. Rusleloo/e Iinnden. Ook hier werkt alles voor de eindoverwinning Oneindig gevarieerd zyn de eischen, welke door de moderne technische oor logsvoering aan de fabricage van alle soorten ge reedschappen en instrumenten, tot dc fijnste toe, gesteld worden. Wtiltbild-Polygoon-Pttx m In het gebied rondom Charkof vielen de bols jewisten met numeriek veel sterkere strijdkrach ten de stellingen van onze taai strijdende divi sies aan. In den strijd tegen vijandelijke groepen, die in de buitenwijken der stad waren binnen gedrongen, werden twintig pantserwagens ver nietigd. Aanvallen, die de vijand deed op de Duitsche stellingen ten Noorden van Koersk, werden af geslagen; plaatselijke bressen werden gedicht, Ten Zuid-Oosten van 't Umenmcer hernieuw de de vijand zijn "aanvallen met talrijke pantser wagens en met krachtigen steun van de artil lerie. Hier evenals tusschen Wolchof en Ladoga- meer werden alle pogingen om door ons front heen te breken, "deels door het geconcentreerde afweervuur, deels in hevige gevechten van man tegen man afgeslagen, waarbij 93 pantserwagens werden vernietigd. Tijdens de gisteren geleverde gevechten aan het Oostelijke front verloren de bolsjewisten iu totaal 157 pantserwagens. In Tunesië vielen Duitsch—Italiaansche troe pen, doeltreffend gesteund door formaties van de luchtmacht, deu vijand aaa en wierpen hem met zware verliezen aan gevangenen, wapens en oor logstuig naar het Westen in het gebergte terug. Behalve vele voertuigen werden 23 stukken ge schut cn 97 pantserwagens vernietigd of buit gemaakt. Duitsche Jagers behaalden twintig overwinnin gen in de lucht en schoten verscheidene op den grond staande vliegtuigen in brand. Enkele Britsche vliegtuigen ondernamen gedu rende den nacht storingsvluchten boven West- Duitschland, Aan de Kanaalkust verloor de vijand gisteren overdag door afweer met jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie 5 vliegtuigen, waaronder zwa re bommenwerpers. VIJANDELIJKE STELLINGEN IN TUNESIË VEROVERD Hot Italiaansche weermachlsbericht van giste ren luidt al3 volgt*. In den Tunesischen sector leiddo oen ge vechtshandeling van plaatselijke beteekonis tot de verovering van vijandelijke stellingen; 781 gevangenen, 33 gemotoriseerde stukken, goschut, 23 andere stukken goschut, alsmode talrijke auto's vielen in onze handen. Tijdens dezelfde gevechtshandelingen werden 97 vijandelijke tanks vernield of buitgemaakt en 24 vliegtuigen door Duitsche jagers in luchtgevechten neergeschoten of op den grond vernield. Een Amerikaausch vliegtuig van het typo P 40 werd door het vuur van een onzer grondeenheden neerge schoten. De bestuurder van het vliegtuig, die met een parachute uit het toestel was gespron gen, werd gevangen genomen. .Een Engelsch jachtvliegtuig werd voor de Afrikaansche kust door onze j'achtkiuisers neer geschoten; het viel in zee, Een van onze duikbooten Is niet op haar steunpunt tcruggekeeid. De familieloden der bemanning zijn hiervan op do hoogte gesteld. De vijandelijke luchtmacht heeft op 15 Fe bruari des middags aanvallen gedaan op Na pels en Palermo. De schade is zeer groot. Do tot dusver vastgestelde verliezen bedra gen in Napels 7 doodou, waarvan 5 in Tore del Greeo en 15 gewonden onder do burger bevolking. In Palermo werden tot dusver 9S dooden en 297 gewonden geteld. Italiaanse!»" "'clilv-liogtuigeii, alsmede de lucht- doelarljJlerie -nielden vier der aanvallendo vliegtuigen, ws^rvan 3 in Napels en oen in Palermo. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen met mitrailleurs op treinen en stations op Sicilië' en Calabrie. "Vier persnoen werden gewond. Bij Scicli (Syracuse) storlten twee Spitfires als gevolg van hot vuur vau onze batterijen lucht doelgeschut brandend ne-jr. Een derde vlieg tuig weid door Duitsche jachtvliegtuigen bo ven Trapani vernietigd. Vier van onze vhegtuigon zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. VERKLARING VAN ENGSLSCHEN AMBASSADEUR TE MOSKOU Een correspondent van do „Star" heeft een onderhoud gehad met den Engelschen "ambassa deur te Moskou, Sir Archibald Clark-Korr. Hij legdo dezen do vraag voor o! hij van mee ning was, dat do Russen, indien het hun ge lukken zou de Duitschers to verslaan, Duitsch land zouden bezetten. Keir zeide daarvan heel zeker to zijn, want men behoefde zich slechts to herinneren wat Slalin destijds verklaard had: Hot eerste doel der Russen is do ver nietiging van den Duitschon staat en zijn leiding, het tweede do vernietiging der Duif- 68^°. '.c§ers 'en. hun leiders, het dorde do vernietiging van de nieuwe orde en bestraffing van de opbouwers daarvan. Men behoeft er in geon geval aan le twijfelen, aldus Kerr, of Slalin zal ook ten uitvoer brengen wat hij zegt. THANS ZES ARTSEN BIJ GANDHI Dinsdag was de eerste week van Gandhi's vasten voorbij. Volgens oen bericht van „Uni ted Press" uil Poona is zijn foee'and weer slechter geworden. Dinsdag bevonden zich zes artsen aan zijn legerstede. Maandagavond gaf een dezer artsen als zijn meening te kennen, dat Gandhi binnenkort waarschijnlijk niet meer zal kunnen sproken, daar zijn krachten snel afnemen. Om zich aan zijn 'omgeving verstaan baar te kunnen maken, zal hij zijn wen schen dan moeien opschrijven. Zou hij in het zelfde tempo als tot dusver achteruitgaan, dan zal hij ook weidia geen potlood meer kunnen vasthouden. Groote diefstal bij V. en D. te Amsterdam In don nacht van Maandag op Dinsdag zijn inbrekers door een W.C.-raampje do zaak van Vroom en Drcesmann in de Damstraat to Am sterdam binnengedrongen. Voor niet minder dan f 40.000 aan manufacturen, o a, ruim 100 mantels, 320 mantelcostuums, 10 bontmantels, overhemden on kousen, hebben de dieven weg gesleept, waarbij zij ongetwijfeld gebruik moeten hebben gemaakt van een auto. Reeds binnen 24 uur is de recherche erin geslaagd, den volleJigon buit terug te vinden en drie der betrokken mannen te arrestoeren. Do_ goederen werden teruggevonden In een pak huis op den N.Z, Voorburgwal, waar do man nen juist bezig waren don inventaris van het gestoiene op to maken. Meldt u aan bij de, Waffen-S.S,, het Legioen of het Wachtbataljon In Nederland Wie vermoeid is en wii gaan slapen, heeft geen feestverlichting noodig, en wie in !>ed ligt moet ook het lampjo op het nachtkastje uit doen alvorens iu te slapen. Er zijn men schen, die beweren niet in te kunnen slapen, als zij niet nog urenlang tevoren in bed liggen lezem Zij vergeten, - dat op dio manier veel eleclriciteit wordt verspild. Te laat zullen zij tot do ontdekking komen, dat de oleclrieileits- meter niet heeft stilgestaan en liet rantsoen is o"erschrodcn. Een flinke boete of afsnijding van den toevoer zal er het govolg van zijn. Steeds weer moet er* aan herinnerd worden: het licht uit, daar waar het niot beslist noo dig is. Ook tijdens ljet werk is het verstan diger het licht zoo dicht mogelijk bij zich te hebben dan hij een ver verwijderde, algemeone verlichting to werken. Zóó bespaart u op uw oleclricitcitsverbruik. In uw eigen belang. V/IE VALLEN ER ONDER t Het begrip „zelfstandige" wordt in de wets ontwerpen, die 't rapport van de commissie Van Bruggen dat wij gisteren publiceerden vergezellen, omschreven als „de natuurlijke per soon, die, binnen Nederland zijn woonplaats hebbende, hier te lande voor eigen rekening een bedrijf uitoefent en wiens inkomsten uit het uit geoefende bedrijf of beroep een bedrag van f 3000 per jaar niet te boven gaan". De gegevens van de inkomstenbelasting over een reeks van jaren zullen volgens de commissie als basis dienen. De betreffenden zullen in in- komstenklassen moeten worden ingedeeld voor de berekening van de premie en van de gelde lijke uitkcering. De commissie veronderstelt, dat meer dan 600.000 personen onder de nieuwe verzekerings- plicht zullen vallen. Wat de onder de verzekering te brengen groe pen van personen betreft geeft het rapport de navolgende omschrijving vau mr. Van Esveld weer: „Naast winkeliers denk ik, bij handeldrljven- den en dlstribueerende kleine zelfstandigen, aan handelsagenten, makelaars, grossiers, vrachtrij ders, beurtschippers, straatventers en handelaren met negotie. Van degenen, die bij de nijverheid betrokken zijn, noem ik als kleine zelfstandigen de timmer lieden, smeden, loodgieters, behangers en stof feerders, schilders, schoenmakers, kleine fabri kanten cn bandwerkers, In den landbouw zijn talrijke boeren en tuin ders als kleine zelfstandigen te beschouwen. In de vrije beroepen pijn er onder de artsen advocaten, accountants,- ingenieurs, architecten, chemici, journalisten en zelfstandige onderwijs krachten velen, die economisch met den beter ge situeerden arbeider op een lijn staan. Ook de kinderen De commissie stelt voor de kinderen, die in het bedrijf of het beroep hunner ouders werkzaam zijn en die den leeftijd van veertien jaar bereikt hebben, in de verplichte verzeke ring op te nemen. Voor deze categorie verzeker den is het stelsel der verzekering van rechts wege wel doorvoerbaar. Vandaar dat in de voorgestelde wetswijzigingen hun positie geheel op gelijke wijze geregeld is als die van de ar beiders. Aanmelding bij den Raad van Arbeid en voor de Ongevallenverzekering bij de Rijles- verzekeringsbank zal verplichtend moeten wor den gesteld. Het is niet mogelijk de aanmelding ook b.j de particuliere uitvoeringsorganen te doen plaats vinden, daar hierdoor de controle op de aanmelding practiszh r mogelijk zou wor den. Waar zulks maar eenigszins mogelijk was, is op de zelfstandigen de bestaande regeling voor de loonarbeiders van toepassing verklaard, VERHUIZING DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT Wegens verhuizing van. do aideeling vervoer wezen van hot departement van waterstaat van Den Haag naar Utrecht zal do bedoelde aideeiing in de week van 22 tot en mot 27 Fobruari 1943 praclisch niet haar normale werkzaamheden kunnen verrichten. Dringend wordt dan ook verzocht, de correspondentie mei bedoelde afdeeling in het tijdvak van 17 Februari GA on met 3 Maart tot hot uijer- sto ie beperken. Alleen voor dringende aan gelegenheden kunnen bezoeken worden afge wacht en uitsluitend na vooraf telefonisch overleg. Begrafenis weerman Bannlnk Maandagmiddag heeft te Haarlem do plech tige begrafenis plaats gehad van don weer man H. Bannlnk, die vorige week werd ver moord. Omstreeks tvvanlf uur vertrok de indrukwek kende rouwstoet van liet bankwartier. fu den stoet werden veie kransen meegedra gen, o a. van den Rijkscommissaris en van Mussert. Do lijkkist was bedekt met de eere- vlag der W.A. Achter den lijkwagen volgden dr. Schroeder, als vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, do Leider van het Nederland sche volk, do plaatsvervangend leider der N.S.B. Van Geelkerken, de commandant der W.A., mr. A. J. Zondervan, do commissaris der provincie Noord-Holland, A. J. Backer, de burgemeester van Haarlem, de heer S. Plekker en vele anderen. Aan do groeve sprak de heerbancommandant 3. Nederkoorn, die zeide, dat Bannlnk in de gedachten van de kameraden van den heerban zal blijven .voortleven. Volgende spreker was da commandant van de W.A. mr. A. J. Zon dervan, die er aan herinnerde, dat Bannink het vijlde bloedoffer der \V:A. is. Vervolgens trad do Leider naar voren om met enkele woorden afscheid van den gevallen weerman te nomen. Terwijl de muziek „Ik had een wapenbroe der" spoelde, daalde de kist in de groeve. Muziekgilde Aan allen, die ingeschreven zijn bij dn Nederland sche Kultuurkamer en deel uitmaken van het Mu ziekgilde wordt in herinnering gebracht, dat de be stuurdcr van dit gilde op Donderdag 18 en eveneens op Donderdag 25 dezer des voormiddngs vim 10 tot 12 uur cn des namiddags van 2 tot 4.30 uur zitting zal houden in het kantoorgebouw Keizersgracht 7ÖÖ te Amsterdam en wel in het bijzonder ten behoeve van belanghebbenden, die behoord, tot de groepen amuscmcntsmusici, orhestmusiei en solisten. De tenlastelegging Den vier verdachten van den dricvoudigen moord aan den Maaskant, in den nacht van 12 op 13 Augustus j.l., die morgen voor do Roltordamsche rechtbank zullen terecldslaan, is al'"ii moord subsidiair doodslag, gepaard met chefstal ten laste gelegd, wat do drie mannen belrelt mededaderschap en wat hel meisje betreft dat het geheele drama overi gens heeft meegemaakt medeplichtigheid. Voorts zal nog do Schiedammer M. K, terecht staan, dio eerst do drie vrouwen in huis hectt goliad en na den moord het viertal ge legenheid heeft gegeven do persoonstewijzon en andere papieren van do slachtoffers te verbranden. Ook hem is medeplichtigheid ten laste gelogd. Do verdachten W, on B. hebben resp. als verdediger toegevoegd gekregen jhr. mr. C. H. Beolaerls -van Blokland on mr. J. C. doJongh; mr. J. Anema is toegevoegd aan den Scliie dammer M. IC. Ais verdediger van don hoofddader II. treedt op mr. II. W. A. van Toon en voor liet meisje M. L. zal do bokendo strafpleiter mr. E. G, S. Bourlier, uit Den Haag, optreden. JEZUS CHRISTUS IN DE BIJBELSCHE GESCHIEDENIS Op initiatief van het Gereformeerde Comité voor Winlerlezingen heeft ds. O. W. Bon wa mt a gisteravond in het Gereformeerde Jeugdhuis gesproken over „Jezus Christus in do Bijbclschc goschïodenis". Een probleem dat zich den laatston tijd op den voorgrond lieefj gedrongen, aldus spr., is de vraag hoe men de historische berichtgeving in den Bijbel moet verstaan. De eerste beper king, die wij ons bij de beantwoording dienen op to leggen is een gclooisvooroordeel: De Bijbel moeien wij beschouwen als hot geïnspi reerde woord van God. Men moet dit letterlijk verstaan en dus niet trachlon de Bijbelscho ge schiedenis naar eigen inzicht to versmallen o£ eigen gedachten in het geschrevene in te leg gen. Als men den Bijbel beschouwt als hot boek waarin God een boodschap aan do wereld brengt, dan kan men de Bijbelscho geschie denis een iendenz verhaal noemen. Alle ge beurtenissen zijn ondergeschikt gemaakt aan een bepaaldo bedoeling. Do groote tendeiiz in den Bijbel is, dat God in Christus do wereld met zich zelf vor/.oent. Do vraag kan geopperd worden, hoe dit met don Bijbel, immers een conglomeraat van ge schriften, het geval lean zijn. Hier brengt het geioofsvooroordeel ook weer de oplossing: de Heilige Schrift dient zich zolf aan ais een een heid. Daartoe heeft Goil zich bediend van do grafische inspiratie, waaronder men heeft te verstaan, dat do verschillende auteurs der Bijbel- hoeken dikwijls onbewust hebben gewerkt aan do samenstelling van hel onfeilbaar Goddelijke woord. Wanneer men ii" dit verband de exemplari sche en de chiistoconUischo methode-van Bijbel uitleg tegenover elkander stelt, dan volgt daar uit dal de laatste do oenig juiste moet zijn. In allo bijbelverhalen moet men dus de groote lijn naar Christus trachten te vindon. Dit geschiedt niet door Christus tegenover ïedoren Bijbeltekst to stellen of in alle Bijbelfiguren typen van Jezus te zien, doch door Christus rechtstreeks uit den tekst af te leidon. Met vele voorbeelden uit do historische slof fen in den Bijbel heeft spr, dit toegelicht. Voor den aanvang en nad.it ds. Bouwsma nog een enkelo vraag beantwoord had, hoeft de voorzitter van hot comité, de heer J. Hes, oen kort openings- en slotwoord gesproken. WINTERHULP NEDERLAND Zondag a s. to 1 en 3 uur zal een om- pansmaaitijd worden gehouden in hot Wehr- maclitheim, Plein Eendragt. Tevens zal een slraatcoüocte gehouden worden op Zaterdag 20 en Maandag 22 Fobruari a s. AANMELDINGSBUREAU N. A, D. Aan don Eendrachtsweg 17 te Rotterdam, is een aanmcldingsbureau van don Nederland- schen Arbeidsdienst gevestigd. Het heeft tot rayon: lo. de gemeenten Rol- toulam (Iloek van Holland) en Schiedam; 2c. het gedeelte van do provincie Zuid-Holland gelogen zuidelijk van den Hieuwen Waterweg, Maas en Lek cn 3e. do gelieolo provincie Zeeland. Vijf en zestig jaaf getrouwd Zaterdag, 27 Februari a.s, zal hot echt paar C. Krommenhoekvan Leeuwen, Baan 7, 65 jaar getrouwd zijn. Beiden zullen op hun platiiiabrmloft 91 j'aar oud zijn. Ze genieten hoido nog een goede gezondheid. De bruidegom is vroeger in een branderij werkzaam geweest. „Sportclub Schiedam" De Koribalvereen. „Sportclub Schiedam" geeft Zondag a.s. in Musis Sacrum een clubavond, waarbij weer leden het programma zullen ver- zoigen. BURGERLIJKE STAND Geboren: 15 Febr. Wilhelmus, zoon van W. v. Steenoven en II. J. v. d. Steen, v. Leeuwenhocckstraat 66. Maria Louisa Jo hanna, dochter van P. A. Ilazcndonk on E. v. Mourik, Bilderdijkstraat 17. Hendrik Johan nes, zoon van J. C. v. Kleeif en A. de Wilte, Boerhaveiaan 1. Rokus, zoon van J. Stoppol en J. H. do Gast, Dr. Noletsirar t 1. 16 Febr. Barbara Johanna Maria, dochter van B. F. M. Alberts en J. C. Etman, Anth. Muyssfraat 13. Maria Jacomina, dochter van J. Maan en P. A. Bijkerk, Marconistraat 91. Overleden: 13 Febr. A. Ifeijstek, 81 jaar, echtg. van C. J. Visser, Prof. Kamcrlingh Onneslnan 140. 14 Febr. IC. Wijnstekers, 78 jaar, Stadhou- derslaan 8. P. J- J. Engcring, 60. jaar, Louiso do Coügnystraat 10. Diefstallen In het tuinhuisje van J. v. d. E. in liet Sterrobosch hebben onbevoegden ingebroken. Di- verso voorwerpen zooals schoenen, kleeding e.d, worden vermis!. Van M. If. V. uit Rotteulam is uit een kleedkamer op een scheepswerf alhier een portefeuille mot papieren ontvreemd. Van P. v. E. en van mevrouw N. zijn rijwielen ontvreemd resp. uit de llembrandtlaan en uit een tuin uit do Willem do Zwijgeilnan. Poging tot diefstal Gistermiddag verschenen in een levensmid- delonwink-,1 aan de Hoogstraat twee dames. Toen zij meenden door do winkelbediende alleen gelaten te zijn, nam een van hen tweo doozen mot stroop weg. Do winkeljufftouw had den diefstal echter gezien cn traditie do „dames" te verhinderen den winkel te verlaten. Do diovcggo zette, toen zij zich ont dekt zag, de doozen terug en slaagde er in ie ontkomen. De politie stelt oen onderzoek in. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN In het bureau Broersvest 95 zullen op werk dagen van 9—12 en van half 2—6 uur (Za terdags van 9—2 uur) de uitreiking van levens middelenkaarten 3e periode 1943 en zeepkaartea voor kinderen plaats hebben volgens onder- slaand schema: We. X, IJ en Z op Donderdag 18 Februari, to v.m. Kethei en Spaland zal de uitreiking plaats nebben op Vrijdag 19 Februari 1943, in bet School gebouw osn den Scbiedamschcwcg No. 52. van 9—12 cu 14 tot 16 uur. MELK EN TAPTEMELK ÉÉN POT NAT In de wereld van de gemoedelijke praktijk leven de knechtjes van den melkveehouder C. V. uit Vlaardingcn. Luister maar. Er zijn klanten, die ver weg wonen en die zoo wel tapte- als gestandaardiseerde melk betrekken. Wanneer de knechtjes mei de melk aan zulke ver af gelegen woonoorden arriveeren, blijkt de klant dikwijls maar één pannetje voor de melk beschikbaar te hebben en klant noch knecht zien er dan been in om tapte- gestandaardiseerde melk door elkaar in dit cene pannetje te gieten, zich daarbij voor oogen houdend, dat beide soorten elkaar niet zullen bijten. Nu weten de knechtjes het nog beter. Zij doen de melk al reeds in één kannetje, wanneer zij zich naar der gelijke klanten op weg begeven en schuiver zich zelf daarmee de last van een tweede kan van de schouders. En alt alles zou geen aanleiding tot vermel ding veidienen zoo niet onderweg hun wereld van gemoedlijke praktijk met een wereld van wettelijke gestrengheid in botsing was gekomen. Doch zoo was het wel gebeurd met het gevolg, dat vanochtend dc melkveehouder terecht stond vv.:gens overtreding van het Melkstandaardisatie- beslult 1940. De melk, die zijn knechten ver voerden bevatte immers een vetgehalte van min der dan 2,4 pCt., welk minimum bij genoemd besluit is vastgesteld. Tegen deze verdachte zijn al vaak processen- verbaal opgemaakt wegens de zelfde overtre ding en ook thans had hij zich voor drie van dergelijke gevallen te verantwoorden. Hij beriep zich op de hierboven geschetste gemoedelijke we reld der praktijk, maar de ambtenaar was daar niet gevoelig voor en cischte geldboeten van f 50, f75 en f 100. Dat viel den veehouder rauw op het lijf. „Er is hcusch geen boer, die in dezen tijd rijk wordt" beweerde hij, „wc moeten er hard voor werken". De ambtenaar had daar echter zoo zijn eigen gedachten over cn gaf uiting aan den wensch naar het boerenland te tijgen, daar de toga aan een wilg te hangen en een ploeg ter hand te nemen, dit alles in het vooruitzicht van over vloed aan aardsche goederen. Daar kon den veeboer wel inkomen, want om het eten kon je tegenwoordig goed boer zijn, het overige echter Drie maal veertig gulden werd het. Een aanrijding Terecht stond de chauffeur De Z„ die op 26 October van het afgeloopen jaar met zijn vracht auto op den weg tusschen den Maasdijk en Schipluiden een aanrijding heeft gehad met een kind, dat op dien weg aan het spelen was. Uit de getuigenverklaringen en het verhaal van den verdachte werd evenwel niet duidelijk hoe het ongeval zich had togedragen. Zelf had De Z. er niets van gemerkt. Hij had een groepje kinderen gezien, die aan den anderen kant van den weg aan het spelen waren. Nadat hij hen voorbij ge reden was, waarbij hij de uiterste rechterzijde van den rijweg gehouden had, werd hij door een wielrijder, die van het ongeluk zelf ook niets had gezien, er op opmerkzaam gemaakt, dat er een kind blijkbaar door» zijn wagen was aange reden. Het betreffende kind, een meisje, waS waarschijnlijk, terwijl de auto passeerde, tegen den wagen opgeloopen. Om dit definitief vast te stellen zal over veer tien dagen het slachtoffertje, dat verwondingen aan het hoofd heeft opgeloopen, zelf gehooid worden. Een sterk verhaal Men raakt achter de groene tafel gewend aan onwaarschijnlijke verhalen en Govcrt S„ die dat wellicht ook wist, speculeerde er op. Hoe dat eigenlijk kwam. dat hij om kwart voor één in den nacht in de Boterstraat was aange troffen? Dat zou hij eens eventjes gauw duide lijk maken. „Kijk eens edelachtbare" legde hij uij: „ik was daar al om kwart over elf. Ik woon daar ziet u. Maar mijn ouders bleken al naar bed te zijn". „Nu en?" „Nou, toen heb ik tot kwart voor één staan bellen, maar er werd niet open gedaan!" „Heusch waar, zoo is het toch gegaan staaf de Govert zijn verklaring ten overvloede. Ja kijk eens, men kon den ambtenaar veel wijs maken, maar dit ging toch wel een beetje op be- leediging lijken: f 7,50 of drie dagen. De kantonrechter vond f 5 of twee dagen voor zulk een verhaal genoeg. Men vraagt zich overigens af wat er gebeurd zou zijn, als die agent nu eens niet verschenen was om kwart voor één in den bewusten nacht of nog erger heclemaal niet verschenen was. Maar dan waren misschien den volgenden och tend Govert's oudeiui toch nog wakker gewor den Inbrekers gevat Eenige maanden geleden misten bewoners van den Parallelweg herhaaldelijk jassen cn man tels uit hun woningen. Thans is do polilio erin geslaagd de band' to leggen op de da ders van dezo diefstallen. Het zijn Chr. B. en, T. B. uit Rotterdam, die waarschijnlijk nog wel meer op hun kerfstok hebben. AGENDA SCHIEDAM Passage theater, 1.30 cn 6.30 uur. Autobandieten (14 jaar). MonopoJc theater, 2,15 en„7 uur. De laatste tonde (18 jaar). Heden tot cn met 27 Februari Atelier Zoetmulder, Lange Kerkstraat 34. Schilderijententoonstel ling Dook Eversc. 18 Febr. Passage theater, half 7. Ruys-Enscmble: liet meisje met dc 9 punten. 21 Febr. Musis Sacrum, 5 uur. Clubavond Korfbal- vereen. „Sportclub Schiedam". ROTTERDAM Heden tot en rnc't 23 Februari Kunstenaarshuis Witte de Withstraat 10-4 uur. Tentoonstelling: Wat aarde bewaarde. 18 Febr. Arena, 7 uur. Wiener Kammertanzgruppc, 19 Febr, Koninginnekcrk, half 8. Concert Rott. Philb. Orkest! Solist Jan Dahmen (viool). 20 Febr. Koninginnekcrk, 3 uur. Concert Rott, Philb. Orkest. (Serie jonge solisten: Lola Mees, viool; Victor Bougucnon, cello cn Piet Drics- sen, piano. 20 Febr. Museum Boymans, 3 uur. Ned. Duitsche Kul- tuurgmecensebap. Prof, Bernatzil:: Achter- Indic. Capitol, 2. 4.15 cn 6.45 uur. De pelsjagers van 't hoogc Noorden (14 jaar). Lus or, 1.30, 3.30 cn 7 uur. Do gouden stad (18 jaar). Prinses, 2.15 - 7 uur. Mcnsch erger je niet.

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 1