Maandag 8 November 1943 De rede van den Rijkscommissaris SCHIEDAMSCHE COURANT ^ag- 2 (Vervolg van pag. 1) Waimooi hel oin dj natste duigfin van 0011 vollegaat, moet men reeds het lichtsnooi van het eigen handelen nit eon andere dieper- gaande zedelijkheid verkrijgen, uit de over tuiging dut men voor zijn volle lot het uiterste moot opkomen, ook dan wanneer de maat regelen, die men moei nomen, en waarvoor men moei instaan, vervloekt hard zijn. Men verdraag! ze omdnl men op een hoogere ver antwoordelijkheid staat, en gesteld is voor de grootere taak die liet lot om heeli toever trouwd i Penetraties uit het Oosten Natmnaal-soeialisten, minstens even groot echter zijn de penetraties die het Oosten komen, penetraties van het collectivisme in on/e Jüuropeasohe maatschappij, ol' dat nu marxisme oi bolsjewisme is, die zich immers alleen onder scheiden in do methode bij het beteiken van hun doel en niet principieel verschillen. Aten moet ook in dit land do oogen met sluiten. Ik herinner aan een gebeurtenis, die ik kortgeleden meemaakte. Ik streef ernaar zooveel mogelijk de provincies te bereizen en daar met onze kameraden, Nederlanders en Duitsqhers, te spreken, en ik bon dankbaar, dat onze kameraden heel openlijk tot mij komen en mij zeggen, wat zij gezien hebben. Zoo bevond ik mij onlangs in Limburg, waar ik een gesprek aanknoopte met een mijnweiket on hem vroeg: „Nu, wat denken eigenlijk de mijnwerkers in iiet Litnburgsohe?'' Mijn zegs man zeide mij heel eerlijk:'„Ik wil heel open lijk met li praten. Er bestaat een zeer groot aantal mijnwerkers, die voor liet nationaal- socialisme geen Begrip hebben. Zij willen niet dat Duitschland overwint, maar zij willen ook niet dat de Engelschen en Amerikanen over winnen." Toen heb ik gevraagd, wie er dan de overhand moes' krijgen. Mijn zegsman antwoordde mij: „Ja, wanneer men met deze menschen ter plaatse spreekt, dus daar, waar z.ij afgesloten van de rest van de wereld niet lichtvaardig denken krijgt men ten antwooid: do Russen." Dat is opmerkelijk. In Limburg heerscht onder een niet gering deel van de mijnwerkers de meening dat de Russen aioeten winnen. Waarschijnlijk hebben zij daarbij o»n on duidelijke voorstelling wat dat eigenlijk voor een winst en een overwinning zou zijn. Maar deze meening is er en zij is bizonder-opmer kelijk. omdat wij toch allemaal welen, dal in Limburg de Katholieke kerk oen ongemeen grouten invloed op deze menschen uitoetenl, en stellig niet in de richting die de bolsjewisten vertegenwoordigen. Dat bewijst echter aan den anderen kant, dat de politieke vormingskracht van de confessies, hoe sterk zij' ook eenmaal geweest is, thans verloren is gegaan. Met de confessies kan men de menschen blijkbaar niet meer binnen een bepaalden vorm van gemeenschap houden. Hetzelfde is aan den dag getreden in Italië, toen Badoglio probeerde het fascisme terzijde te dringen. Wat is er toen gekomen? Een liberale of democratische impuls? De jongste democraat die daar verschijnt is de oude graaf Sforza. Ik geloot dat hij 72 jaar is en dan is er nog een andere hij, die, naar ik hoor 77 jaar is. Dat is wat liet liberalistische en democratische burgerdom thans nog kan leveren. Daarvoor is in Zuid-1 talie een katho liek-communistische partij ontstaan. Do leidei van do katholieke actie in Italië heelt nu na drukkelijk verklaard, dat de katholieke actk in het geheel niets mot deze katholiek-commu nistische partij te maken heeft, njriar achter de repuölikeinsch-fascistische partij staat. Die is namelijk niet ver van schot Hij weet, wat er uit dezen toestand kan ontslaan. Op den Balkan is het precies zoo Daar hebber» zich groepen van verzet gevormd, die de bosschen zijn ingetrokken en partisanen geworden zijn Oorspronkelijk waren het meerendeels mili tairen, die waren nog nationalistisch. Nu is dat ook anders geworden. Op den Balkan heeft nu de communist Tito de leiding in handen, dien Stalin tot bolsjewistengeneraal benoemd heeft en Nieuw-Zeelandsclie en En- gelsche officieren, die aan valschermen bij Grieksche partisanengroepen werden neer gelaten, werden juist door die partisanen dood geschoten. Dat-zijn geen toevalligheden, dat zijn allemaal teekenen, die erop duiden, in welke richting de ontwikkeling kan gaan De totale oorlog Houdt u één ding voor oogen den totalen oorlog en zijn uit het steeds toenemend gebrek aan goederen voortspruitende gevolgen. Met is thans reeds zoo, althans de tijd is niet al te ver meer, dat degene in Duitschland, die van vroeger, volkomen wettelijk en in orde, nog een goedingerichle woning heeft, dit bezil mettertijd zal aanvoelen als een druk tegen over die volksgenooten, die inmiddels alles verloren hebben, en dezen van hun kant zouden denzeliden toestand aanvoelen als een onrecht. Wanneer de slachtoffers van de bom bardementen in Duitschland geen natiouaal- socialisten zouden zijn, zouden de terreur- vliegers der" Engelschen en Amerikanen in middels het bolsjewisme in Duitschland sterk hebaen aangekweekt. Ik heb ]uisi gesproken met den burgemeester van Boehurn een zwaar geteisterde stad.'Hij heeft mij bevestigd, dat zijn lieden alles op zich nemen, maar voor alles hun geboorteland niet wilden verlaten. Zij komen terug bouwen zich verblijfplaatsen In de bergen, zij leven ;n de meest primitieve* omstandigheden. Versader» kenn'en deze menschen met. Alleen een vreeselijke verbittering Deze menschen willen hun lot verdragen en wanneer men hun zegt, dat de oorlog nog jaren kan duren, dan antwoorden zij: „Dat geefi^ ook nieti slechts iets willen wij vergelding en wraa.. moeten wij beleven Vergelding tegen Engeland en Amerika Kameraden. De vergelding gaat echter legen Engeland en Amerika, tegen hot Westen. Ik wijs u op nog een kenmerk van deze geeste lijke ontwikkeling waarvoor wij daan. Het b >lsjewisme in het OJsten is gemeen, wreed, maar het is een strijd legen -mannen De Engelschen en Amerikaansche vliegers ver moorden vrouwen en kinderen. Dat is het •mboorte-uur van een doodelijken, niel meer Te ov»rbr»ig'jten hnnl in hel Duitsche volk. Ziet u, ik zou graag willen, dat men zich dat eens voor oogen houdt in de kringen, die zoo beelemaal zijn ingesteld op een Engelsch-Ameri- kaansche overwinning, opdat ook zij inzien dat volkomen objectieve omstandigheden bij ons in Europa deze volkerenmassa's stuwen in Het col lectivisme. Want zoo goede psychologen dien den toch tenslotte die lieden hier te zijn, dat ook zij weten, dat er onder het Duitsche volk en in heel Europa en wel steeds sterker een vurig ver langen leeft naar een socialisme. Wanneer dit verlangen door het nationaal-socialisme als volkscn socialisme niet vervuld wordt, doch deze menschen teleurgesteld worden, dun breekt deze teleurstelling als verbittering uit in het collec tivisme"- Wanneer wij ons in Midden-Europa het nationaai-focialisme als ordende gemeenschaps vorm wegdenken, heeft alleen het bolsjewisme, nooit het kapitalisme van het Westen, kans op succes. Zonder anker Kameraden. Een vreeselijke storm schokt ons thans tot in ons binnenste. Als zeelieden zult u weten, dat een schip, dat in een zwaren stoim van het anker wordt losgeslagen, niet* opnieuw aan het anker kan worden vastgelegd. Dan drijft het zonder hoop op reddmg fond waarheen de storm het voortjaagt. Zoo is het te begrijpen, toen de Fubrer zeide, dat geen burgerlijke staat m Europa dezen oorlog zal overleven. Ofwel het volksche socialisme 2al als groote taak van onzen Fuhrer in Europa, de volkeren eens tot een nieuwe en betere ordening brengen, ofwel een teugelloos bolsjewisme breekt boven ons los. Het volksche socialisme verschaft ons een re volutionair inzicht: Volk is wat het bloed als een hoogere door t lot bepaalde eenheid heeft gevor id Dat wij allen tegenover dit bloed verplicht zijn en wij allen derhalve niets zijn en ons volk alles is, dat is de grondslag, volgens welke wij in machtspolitiek op zicht en volgens welken wij in socialistisch opzicht onze gemeenschap ordenen. Ik zeg ook revolutionair. In mijn oogen is niet mj revolutionair, die ruiten ingooit, barricades bouwt en menschen ophangt. Revolutionair is hij, die m zich den roep van den tijd zoo sterk voelt, dat hij bereid is alles achter zich te laten, alles wat hem dierbaar en aangenaam en nuttig was. Hij laat het achter zich, waaneer hij van een nieuwe ordening innerlijk zoo overtuigd is, dat hij verstrekt niet anders meer kan doen, dan den meuwén weg naar een nieuwe toekomst in te slaan. Voiksch socialisme Kameraden, dit inzicht van het volksche socia lisme is het, dat ons de maatschappelijke en eco nomische problemen en de kwesties, die de ont wikkeling gebracht heeft, laat overwinnen. Ia die opvatting hebben wij den klassenstrijd overwon nen. Want in die opvatting die ons volk als een organische gemeenschap en eenheid voorstelt, be staat er gêen klasse, die tegen een andere kan optreden, die egoïstisch alles naar zich toetrekt en de andere vernietigt. Neen, het is ons volkomen duidelijk, dat in onze sterk ontwikkelde beschaafde wereld niet ieder afzonderlijk drager kan zijn van alle functies eener volksgemeenschap. Maar die menschen afzonderlijk zijn dragers van heel bepaalde prcstatieinogelijkheden binnen de volksgemeenschap, zij zijn echter geen voorvechters en vertegenwoordigers van zelfzuchtige, egoistische. alles vernietigen de elementen en klassen. Wanneer dit ons uidelijk is, vinden wij de oplossing voor me nige vraag, waarvoor wij komen te staan. Vooral de jongeren onder ons zullen zich de vraag stellen of het juist is, dat er een be zit van recht en een bezit van goederen be staat, dat de een iets heeft en dat de ander niets heeft. Wanneer wij ons het volksche socialisme als den organischen gemeen schapsvorm van het volk voor oogen stellen, dan kunnen wij een aanspraak op een recht bevestigen. Maar aan elk recht is ook een plicht tegenover de algemeenheid verbonden. Zoo verbindt zich voor ons het begrip van het recht tevens met dat van den plicht en WÜ onderscheiden thans een hoogcr begrip, dat van de verantwoordelijkheid. Kameraden. Het gebouw, dat wij voor de volksgemeenschap willen optrekken is met ge reed: men heeft het ons niet laten afbouwen. In tegendeel, men heelt dezen oorlog ontketend, op dat -dit gebouw niet gebouwd zou worden, op dat niet dit slechte voorbeeld, of liever gezegd, goede voorbeeld, voor de slechte zeden der an deten gevaarlijk zal worden. Wij zijn het er over eens, dat er bij ons nog groote resten van kapitalistisch denken aanwe zig zijn. En wij hebben ook groote penetraties van collectivistische methoden. Daartoe dwingt ons de oorlog. M-aar wij zijn hard en fanatiek besloten bet socialisme door te zetten. Socialis ten moeten wij zijn, kameraden. Deze geweldige unieke inspanning in de wereldgeschiedenis draagt de arbeider, de boer, de soldaat. En nu zult u het begrijpen, wanneer de Fiihrer zegt: fk zal uit dezen oorlog nog als fanatieker natio- naal-socialist terugkeeren. Wij moeten dezen oorlog volhouden, want wij scheppen daarmede onze leefruimte. Wanneer ik leefruimte zeg. denkt u dan thans niet in de eerste plaats aan econo mische dingen. Dat is slechts de grondslag van de leefruimte. Voor een groot economisch gebied, dat de techniek tot stand brengt en voor- de ver volmaking van de verkeersmiddelen vallen geen slachtoffers. Het is iets anders. Het is de roep van een tijd, die zoo sterk is, die zoo rijk is aan groote leefwaarden, en die het leven zoo waard maakt om geleefd te worden, dat menschen be reid zijn in de eerste plaats door de sociale or dening, doordat wij aan elk individu bewijzen, waarom het leven voor hém waard is om te leven en schoon is. De Germaansehe aard In elk Germaansch volk leeft het verlangen naar een zoodanige ordening, waarin de Ger- maansche mensch de leiding heeft, doordat hij zijn scheppende krachten op het gebied van de cultuur en van de wetenschappen uit zijn Ger- maanschen aard tot ontplooiing brengt en die hij met de krijgsmansdeugden uit zijn Germaansch hart kan verdedigen. Daarom heeft ook elk Ger maansch volk eens zijn rijk gehad. Oost-Gothen, Vandalen, Pranken, zoo was ons eerste Duitsche rijk. Zoo hebben er rijken bestaan van de Scnn- dinaviérs, zoo hebben de Nederlanders hun Ne- derlandsch rijk gebouwd. Maar de rijken zijn voor het grootste deel verdwenen. Zij zijn ver vallen. Zij beteekenden tegelijk ook een verspil ling van de kracht van het ras, omdat het denk beeld waarom het ging vervalscht werd. het denkbeeld namelijk, dat net om niets anders gaat dan om de Germaansehe ordening te stichten voor Germaansehe menschen, niet echter om het een of andere universalistische bovennatuurlijke of het een of andere matericele, economische denkbeeld te verwezenlijken. Van dit gezichts punt uit verstaan wij thans de daad van Karei den Grooten, die de Germanasche stammen in het midden tezamen gedreven heeft in een rijk en daarmede den grondslag gelegd heeft voor de wording van het Duitsche volk. Deze daad is het uitgangspunt, dat thans tot een gebalde kracht van bijna 90 miliioen is geconcentreerd en dat deze den geweldigen beslissenden strijd kan voeren om de toekomstige ontwikkeling van dit werelddeel en ten deele van de ge- heeie wereld. Deze wording van het Duitsche volk is ook de uitkomst voor ons allen, want wan neer wij ons hier in het midden van Europa vijf. zes of zeven kleine volksstaten zouden moeten voorstellen, dan zou de ontwikkeling van het Oosten en Westen al lang over ons zijn heer- gejaagd. Derhalve ook de wensch van de ande ren, Duitschland weer te verpletteren en te ver deden. Ons denkbeeld is revolutionair, maar het is ook conservatief. Want alle geestelijke aanwin sten van Europa, vooral van onze Noorcheh gerichte volkeren, brengen wij' bijeen. De Grieksche oudheid, do geioovige mid deleeuwen, het levenskrachtige humanisme —al deze groote daden vatten wij thans tezamen in een culraineererid punt in het optieden voor ons, Geimaanscho volken. Volgens dezelfde beginselen moeten wij Emopa. ordenen. Wellicht bestaat thans de wensch hierin reeds een duidelijker in zicht to krijgen. Maar men kan een zoo- 'danigo ordening niet aan de groene-tafel maken- Kameraden, dio wordt gevormd v. aar gestreden woidt en waar slacht- offeis vallen. Wanneer uw Vrijwilligers, kameiaden, aan het Oostelijke front strij den en sneuvelen, dan vqjraen zij daar Europa en onze toekomst. Do beginselen van het nieuv/e Europa. Thans echter zien wij reeds duidelijk do beinsgelen, volgens welke dit nieuwe Europa en in dit Europa het nieuwe Germaansehe gcmecnschapsgebied moot worden gevormd, liet eeiste beginsel is: voer eik Europeesch volk do vrijheid om volgens den eigen aard te kun nen leven. En hot tweede beginsel is do ver plichting tot het gemeenschappelijke optreden, van alle krachten voor de verdediging van hot gemeenschappelijke gebied, ilet eeno is ondergeschikt aan het andere. Deze wolten lijken wellicht eenvoudig, maar alfeen een- veudigo wetten kunnen vorm geven- Vrijheid om naar den eigen aard te Seven en ge meenschappelijk optreden voor de gemeenschap pelijke leefruimte: dat is hot parool, waar naar het lot van Europa wordt bepaald en. dat is het parool, waarop wij de nauwere Germaansehe lolsgomoenbchap binnentreden. Dat is de vrijheid om naar den eigen aard, niet naar den wensch van elk individu te leven. Want hot laatste zou een individualisme zjjn, dat het volk verdeelt- Het bepalende is do aard, do door het bloed gebonden aard. Deze moet de vrijheid bep.jlen, waarnaar men streeft. Ik moet u iets heel-openhartigs zeggen. Wan neer wij, Duitsehers, in eenigeriei gebied hior, b.v. in het Westen of in Scandinavië enz. het gevoel zouden hebben, dat deze volkeren daar besloten en in staat zouden zijn de vrij heid van bun gebied te bewaren, eü te ver hinderen, dat invasies uit het Westen succes zouden kunnen hebben, of dat de terreur- Dèimnenwerpers van de Engelschen en de Amerikanen zonder krachtigen afweer over het land vliegen, dan zouden wij gelukkig zijn, want dan zouden wij het lot van dit gebied rustig in bandon van die menschen geven' en wij zouden naar het Oosten (rekken om het' lot daar voor ons en onze toekomst in veilig heid te brengen. U moet voor oogon houden: wij koeste ren ui het geheel niet den wensch om over oen door Duitschland behecrschl Europa te heerachen. Wij koesteren slechts don wensch, dat er werselijk slechts een Europeesch, een van zijn Europeesche zending bewust Europa ontstaat en wel doordat wij onze groote taak in het Oosten vervullen, doordat wij dien stormloop al tijd weer met ons zwaard en onze borst terugdringen. Daartoe zijn wij grioapen en hebben wij gekozen voor Europa- Waarom kwamen de Duitsehers hier! Kameraden, slaat mij toe nog een heel con crete kwestie te bespreken, die niet zoo een voudig te bespreken is. Soms ivo alt tot ons en soms ook tot u de vr.iag gericht: waarom zijn do "Duitsehers lieri gekomen en hebben /ij ons land bezet? De toestand van beden geett u het antwoord. Stelt u zich eens den toestand van lieden voor, het oogenbhk van don Beslissenden strijd, waarbij de Engelschen ca Amerikanen op een of andore wijze moeten stonrdoopen, daar de bolsjewisten anders aan den ouderen kant doodbloeden. Den genngsten tegenstond en den besten weg voor hun aan val zouden de Engelschen en Amerikanen vin- •den over Beigiu en Nederland naar bet hart van het Duitsche rijk. Kameraden, gelooft u, dat eonige Duitsche staatsman of een Duitsche generaal ook maar eén rustig uur zou kunnen beieven, wanneer zij m den huidigen militairen toe stand Nederland zoo voor zich zouden zien ak dit eruit zag in Mei 1910. Nederland met zijn ïegeermg, die met het hart aan den anderen kant stond. Nederland met een leger, dat zijn taak in geen opzicht vervuld l;peft en vervullen kon. Niet als een teeken, dat de Nederlander geen sol daat is, want de soldaat hooft aan den Grebbeberg goed gestreden en de Noder- landsche soldaat in bet Oosten vecht voor treffelijk, maar geen Duitsche staatsmhn, die zich bewust is van zijn verantvvoorde- bjkheid, niet alleen jegens zijn volk maar jegens Europa en de gohee.o wereld en weet wat bet zeggen wil, dat Duitschland moet blijven bestaan en sterk moet blij ven, zou géén rustig uur kunnen hebben wanneer dit vroegere systeem hier thans nog heerschte. Wellicht heelt men dat in Mei 1940 nog niet algemeen ingezien, maar gelooft u mij, de Führor heeft do ontwikkeling gezien, hij heelt geweten, wat er in het Oosten opdoemde. Hij heeft geweten, dat bet Amerikaansche con tinent met zijn aanspraak op wereldheer schappij zou aantreden om over ons los to breken en om ons te verpletteren en te ver nietigen. Op het oogenblik, waarop de Engel schen hier vliegvelden zouden bezetten en zouden gaan landen en tegenover een op zichzelf onmachtige organisatie van militairen tegenstand zouden staan, zou hoi te laat zijn. Nooit had de Führer het voor de toekomst kunnen verantwoorden, wanneer hij dit gevaar over het hoofd had gezien, dat rechts! roeks voor Duitschiand's hart was ontstaan, ecu ge vaar, dat niet alleen door de ontoereikendheid en "onbetrouwbaarheid van do vroegere regee ring aanwezig was, doch ook door do brutale vastberadenheid van de Engelschen en Ameri kanen om op het gegeven oogenblik over alles, ook over Nederlandsche lijken, heen te loopen. Bij de Azoren hebben zij hot precies zoo gedaan. Zij hebben het overal zoo go- daan en zij zouden het overal zoo doen, wanneer zij niet het Duitsche zwaard voor hun neus zouden zien. Waarom bemoeien de Duitsehers zich hier met alles! Nog een kwestie, die u interesseert, en waarover men u aanspreekt wil ik behan delen: Waarom mengen do Duitsehers in Ne derland zich dan in. alles? Waarom bemoeien zij zich practisch met alle aangelegenheden, waarom beperken zij zich niet tol do militaire bezeltingsaangeiegenheden? Kameraden, dat hangt samen met het feit, dat wij ons in een totalen, in den totaalsten oorlog bevin den, -dat het ons,- die vier jaren wereldoorlog en nog moer beleefd hebben, volkomen duidelijk is, dat er aan het slot een oogenblik van spanning ontstaat, waarin absoluut geen grens meer mogel'jk is tusschen wat belangrijk voor de oorlogvoering en militair is, en hetgeen particulier en civiel is. Dat weien wij ook uit onzen binnenlandsehon poiitieken strijd, vooral in de Oostmark, heel nauwkeurig. Er bestaat geen mogelijkheid van organisatie van openbaar kuiaktcr, dio op een der- geiijk oogenblik niet op de een of andere wijze door de tegenstanders wordt uitge buit voor bewegingen van verzet. De lie- den, die aan het hoofd slaan van derge lijke legato organisalios zijn wellicht arge loos en tneeneu uit een, zij bet ook ver keerd begrepen patriottisme, iets te kun nen dulden, dat in werkelijkheid reeds oen voorbereiding is om ons in onzen be slissenden strijd bij de koel to grijpen. Ik bespreek dat voor u, Nederlandsche kame raden, want gij zijt dogenen, die het leed d:aagt, die wellicht hot zwaarst gobukt gaat onder een zekere -tweespalt, wanneer ge aan den eencn kant tot uzelf zegt: Men moet toegeven, dat do Duitsehers hun maatregelen nemen uit een zeker oogpunt van voorzichtig heid, maar aan Jou anderen kant dit aanvoelt als een vooitdureudo beperking en neerdruk king van het Nederlandsche leven. Wij hebben ook de mogelijkheid moeten geven om bepaalde organisaties op te richten waarin voldaan kan worden aan bepaalde behoefton van do ge meenschap. Nemen wij b.v, de Winterhulp en den Volksdienst Met deze organisaties moeten weikoHjk belangrijke sociale functies vervuld worden, die om redenen van "hot algemeen belang in andere vormen niet moer geduld kunnen worden. Dit geschiedt echter niet opdat zij op do een of andero wijze door ons speciaal gevormd worden, doch uitslui tend^ opdat zij geschieden in een vorm, waarin zij niet togen ons kunnen wor den gebruikt. Want dat zou ik u willen zeggende laatste zin, liet doel en de rechtvaardiging voor ons om dat allemaal te doen, bestaat enkol en alleen hierin, dat wij voor elk geval onze voorzorgsmaatregelen moeten nomen. Immers niet alle Nederlanders zijn nationaal socialisten. Wanneer liet overwegende deel na tionaal socialist zou zijn, wanneer het over wegende diol zich er reeds van bewust zou zijn, daf liet nationaal socialist is of diende lo zijn, dan zouden "de zaken er anders voor staan Maar op één ding korrit het niet aan, op do gelijkschakeling. Wanneer een overigons zeer goede - ambtenaar tot mij komt, dat in zijn werkkring alles reeds precies zoo is als bij ons, dan klop ik bom op den schouder en, zeg hem, dat hij bet heel braaf, maar niet verstandig gemeend heeft. Het is onze taak ervoor te zorgen, dat in dit land alles goed en voor ons overzichtelijk verloopt, dat voorts nergens bewogingen van verzet ontstaan en dat wij adviezen uit\ de door de zoo on eindig leed verkregon ervaringen aan de Neder landers willen mededeelen. Maar hetgeen dan gebeurt, moet van Nederiandsclion geest en leven vervuld worden. Immers ook de Neder landers zijn een moedig volk, dat zich niet laat buigen. De Nederlanders moeten uit eigen ervaring in volle vrijheid hot nationaal-socia- lisme binnengrooit-n. Militaire krachten en mogelijkheden Wij bevinden ons in een zwaren strijd Ik wil zonder" meer loogoven dat het v-eol mooier zou zijn, wanneer wij nog in Stalingrad ston den, in EI Ab'inoin en in Tunis., Dal wij daar niet meer zijn, vindt zijn oorzaak in do omstandigheid, dat wij onze fronten moe ten inrichten volgens onze militaire krachten en mogelijkheden. Dat geldt speciaal thans voor het oostelijke front. Van do bolsjewisten kan erkend worden, dat zij over bepaalde resultaten kunnen spreken. In militair opz.icht zijn ze allen andoren ver vooruit on wanneer liet DuiLcho zwaard de bolsjewisten niet tegenhoudt, dan bestaat er practisch geen mi litaire macht ter wereld meer, die ben zou kannen tegenhouden Maar waar het thans om gaat, is het volgende: Wij moeten do histori sche laak, die wij altijd vervuld hebben, weer vervullen. Het is niet onze eerste laak dit of dat gebied te winnen, maar de voornaamste hisionschc taak is den vloed uit het oosten tegen te houden en liet essentieclo is, dal het Duitsche front in hel oosten stand houdt. Wij hebben immers door do successen in de jaren 10II en 1012 het gilded veroverd, dat ons do mogelijkheid geeft om deze eerste en belangrijke taak to vervullen. Dezo taak ver vult ons front; veivuHca onze soldaten en do vrijwilligers uit de Germaansehe landen in hun gelederen. Twee volgende oogstjaren gedekt Kameraden i Wellicht zult udan zeggen Ja, maar Uoo staat het ttians met de voedsel voorziening? In de eerste plaats zijn de ge- bicden, dio wij n hot oosten beztten, het gebeele westelijke doel van dc Oekraïne, nog zeer groot 'en bij intensieve bewerking brengt het zeer vee! op. Wij hebben dit jaar een goeden oogst gehad ea het volgend jaar zal o. I. Heer ook nog iets laten groeien. Wanneer men dat bij elkaar legt, zijn de volgende twee jaren aan dezen kant in ieder geval gewaarborgd, dat wil zeggen onze tegenstanders kunnen niet hopen, dat zij ons yan hieruit gezien zullen dwingen om in het jaar 1944 of 1945, dat zouden derhalve twee volle jaren zijn, op do een of andere wijze toe te geven, Ik geloof, dat het oen vervloekt onaangenaam vooruitzicht voor onze tegenstanders is, wan neer zij tot zichzelf moeten zeggen, dat zij minstens nog twee jaar lang oorlog moeten voeren. Ons schrikt dat niet af, wij voeren dezen oorlog ook nog zeven, en zoo noodig, tien jaar, omdat wij dezen oorlog zullen vee- ren zoolang wij worden aangevallen. Wat de bolsjewisten wilde» Kameraden: Een wereldoorlog is een weield- gerichl en wanneer men in het vijfde jaar van een zoodanig lerïcht staat, beginnen de be kentenissen. Moskou is oen groote bekentenis. Vragen wij ons eens af wat onze tegenstanders in Moskou toch wilden bereiken. Wat wilden de bolsjewieken? De primaire be hoefte van de bolsjewieken is, dat Engeland en Amerika eens werkelijk met den oorlog beginnen en militaire acties ondernemen. Al het andere is den bolsjewieken onverschillig. Wanneer het hun mogelijk is met behulp van de Engelsche en Ame rikaansche soldaten Duitschlagd en het natio- naal-socialisme neer te slaan, kunnen zij den an-' deren beloven wat zij willen, de vrucht valt toch vanzelf in hun schoot. Het tweede is, dat de bolsjewieken zich er voor gcinterresseerd hebben en "overal te kun nen meepraten, waar de anderen beraadslagen. Die onderscheidene gesprekken, die onder vier oogen tusschen Churchill en Roosevelt hebben plaats gehad, zijn hun niet aangenaam. Daar willen zij bij zijn. En wat willen de anderen? Dien gaat het er vooral om, dat de bolsjewieken doorvechten. Maar in hun eigen gelederen, wordt het dringen steeds grooter. Ook hier in Neder land-zijn er immers menschen, die hun hoop stel len op de overwinning van de anderen. Maar ook over hen komt een zekere onrust. Waar zui len de bolsjewieken blijven staan, wanneer er eenmaal ecn-opmarsch naar het Westen zou ont staan. Voor dit dringen een afbakening te vin den, dat was het primaire dat voor den heer Roosevelt en den heer Churchill aanleiding was toe te stemmen in een zocr groote de'cmoediging, die reeds daarin geleen is, dat zij hun eerste medewerkers n.l, hun ministers van buitenland- sche zaken naar Moskou stuurden. Op zichzelf is ait reeds zeer opmerkelijk. Daarbij hadden zij nog een ander plan. In Italië is het wel niet heele- maal zoo afgeloopen als zij wilden. Integendeel, van onzen kant uit gezien, wordt Italië langzaam een activapost, in ieder geval actiever dan het vroeger schijnbraar actief was. Maar zij hebben er op gerekend, dat het wellicht mogelijk zou zijn nog den een of ander van onze bondgenoo- ten uit onze gelederen weg te halen. Dat heeft echter tot voorwaarde, dat zij in een grootscheepsche en plechtige verklaring, die niet alleen door Roosevelt en Churchill, maar ook door Stalin onderteekend 1st zouden kunnen zeggen: Ge hebt uw zelfstandigheid behouden, ge wordt met door dc bolsjewieken opgeslokt.' Dat was het politieke doel en de bedoeling waar mede de hecren daarheen gegaan zijn. En nu kameraden, u weet welk resultaat daaruit is voortgevloeid- Waarschijnlijk afspraken over mi litaire ondernemingen. Dan hebben de bolsje wieken dus reeds wat zij hebben willen, vooidi zijn de bolsjewieken echter in de z.g. commissie voor Europa te Londen met een eigen man ver tegenwoordigd waardoor thans de bizonderheid ontstaan is, dat over Eurepa een orgaan beslist, waarin in het geheel geen Europeanen zitting hebben. Want de Engelschen kan ik niet meer als Europeanen betitelen en de Amerikanen en de bolsjewieken zijn bet niet. Maar in ieder ge val zijn de bolsjewieken daarin vertegenwoor digd^ en de uitwerking die de deelneming van de bolsjewieken aan een zoodanig orgaan met zich meebrengt, zien wij reeds in Italië en in de Mid- dellandsche Zee. Heden heb ik juist gelezen, dat een communist benoemd is tot commissaris van Algiers en ook tot burgemeester van Napels werd een communist benoemd. Uiteraard zijn de bolsjewieken veel actiever: Zij zien de Engelschen en Amerikanen glad weg over het hoofd en zij zullen de volks massa's daar incesleepen. Het is den bols jewisten volkomen voldoende, dat zij daar de handen in het spel hebben. Maar juist dc oplossing van de vraag, die voor de an deren belangrijk Is, n.l. de afbakening der belangengcbiedcn hebben de anderen niet be reikt. Daarom is Moskou een volmaakte po litieke nederlaag van de Engelschen en Ame rikanen. Wat Is or met Katyn aan de hand t Altijd wanneer rn-'-n zich iets heeft voor genomen en het lukt niet, heeft men de be hoefte dit te camouficeren en in oen nevel to huiion. Hot is een teeken, dat hetgeen do Engelschen en 'Amerikanen te Moskou van zins waren niet zoo gcloopcn is als zij wilden. Do nevel beet „gruwelen der Duitsche soldaten" en „onafhankelijkheid van Oostenrijk". Kamera don, ik heb nnj afgevraagd wat wil men eigen lijk met cloze gruwelpropaganda bereiken? Met deze guuveljiropaganda is door de Engelschen aangeduid, dat de 12.000 Poolsche officieren van Katyn z.g. door de Duitschors zijn ver moord. Deze verklaring is zoo dwaas, dat Moskou daar niet aan meedoet, maar beweert: Noon, geen Poolsche otficerien, maar Italiaan- sche officieren zrju in Italië vermoord- Waar schijnlijk zullen dus do Engelschen en Ameri kanen Hums or naar moeten streven voldoen de vermoorde Itaitaansche officieren te leve ren. Maar wat is er op eens mot dit Katyn aan den hand? Waarom komt dat plotseling in het debat? In Moskou was ten slotte niet alleen de mooie Engelsche minister van buitenlandsoho zaken aanwezig, doch daar wa ren bovendien nog lieden, aari wie men ecnig versland kan toekennen. Daaruit concludeer ik liet volgende: 1. Deze moord der bolsjewis ten te Katyn drukt do Engelseben zoo zwaar, dat zij hun landgenoöten op de een of andero wijzo willen voorspiegelen, dat hot niet dn bols jewieken zijn geweest maar dio slechte Duit sehers. En hot tweede is: Deze gruwelpro paganda heeft geen uitwerking, waar de Duit sche soldaat zich bevindt, want de bevolking kont den Duitsclien soldaat. Een bezetting is altijd' zwaar en drukkend. Maar ik geloof, dat hot thans bepaald wereldhistorisch be wezen is, dat van alle bezettingen die van don Duitschen soldaat do humaanste en de monschelijkste is. Dat kan men gerust zeg gen. Maar blijkbaar is hot nu zoo, dl I do oorlogsmoeheid in Engeland reeds zoo groot is, dat mem weer de afgehakte kinderbandjes moet te voorschijn halen otn daar weer eenigen nieuwen geestdrift' voor dezen oorlog te wek ken. Dit is dus het eerste neveijfjnt. De onafhankelijkheid van Oostenrijk De tweede nevel' is do z.g. onafhankelijk heid van Oostenrijk- Het is voor mij'eonigszins moeilijk, met ondeskundigen te spreken over dit gebied en ik moet zoowel den -hoor Eden. als ook den heer "Molotof en den heer Huil in verhouding tot mij en lot mijn kameraden ondeskuudigen noemen. Want zij weten im mers keelemaa! niet, dat Oostenrijk en do Oostmark in wezen slechts uit hot Duitscho volk en uit hot Duitsche rijk zrju ontstaan en dat do missie van Oostenrijk siochts be staat in de functie van Oostmark voor het Duitsche rijk. Dat dit Oostenrgk slechts in het korte tijdsbestek van 180G tot ,1938 geen bestanddeel van het Duitsche rijk of don Duit- schon bond vormde, dat weten zij natuurlijk ook niet. Ik noem het hun ook niet kwalijk. Ik neem alleen kwalijk, dat zij in deze aan gelegenheid willen meespreken- 11c; juden dezo beuren dan ook welen, dat Oostenrijk reeds een bclangpjk functiegedeelto ja zelfs liet centrum en den drager der kroon van hot Duitsche rijk geherbergd heeft in oen ijjd, toen aan gene zijdo in Amerika de roodhui den nog vreedzaam rondtrokken op hun prai riën, on nog geen idee bestond van do te genwoordige Amerikanen, toen in Moskou nog do beren en wolven rondliepen, maar toen er nog geen menschen waren en toen aan do overzijde in Engeland de grooten elkander we- dorkcerig in de wreedste gevechten afslacht ten en juist begonnen hun koningen te ont hoofden, to enDuitschland reeds een geordend rijk was, dat voor de geheele wereld een oido on oen -kracht en een sterkte beteekend. Eén dmg zou ik wilton zoggen: Laat nie mand aan de Duitsche eenheid raken- Do Duitsche eenheid is hot rosuitaal van een honderd-veelhonderdjarige smartelijke ge schiedenis. Millioenen menschen zijn cv voor gevallen. Voor millioenen menschen was het do laatsto troost te sterven voor de Duitsche eenheid. Dio levéren wij niet uit. Wij vechten ons door iedere hel hoen, ook al is het het bokje- wismo, maar Duitschland blijft één. Het verschil met Kameraden, men spreekt er vaak over, dat het jaar 1948 een parallel zal vormen mei hel jaar 1918. Ik wil u geheel openhartig iets zeggen: wanneer hot Duitsche volk thans in de situatie geweest zou zijn van 1918, weet ik niet, hoe de zaak met Italië zou zijn afge loopen. Vooral z-ou dio militaire energie ont broken hebben om de zaalc terstond een ommekeer te doen ondergaan. Wellicht zou ook een zekere innerlijke geschiktheid ob^ staan zijn.

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 2