SCHIEDAMS DAGBLAD ifalië Bloedige Pinksteren in Frankrijk Hoe Voiewijck lands kampioen werd Succesvolle afweerstrijd in Puinveld van Aprilia werd aan den vijand overgelaten Heerenveen na veel spanning met 4-1 geklopt -/JeC tT Britse aanval op de stad Aken plaatselijke gevechten in het Oosten (Duitse legerberichten.) HOOFDKWARTIER VAN DEN rijHRER, 27 Mei (D.N3.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Italië Ia? het zwaartepunt v?n de gevechten gisteren in het gebied tan Vellelri. Tcii zuiden en ten zuid westen van de plaats werden vijan delijke aanvallen afgeslagen, geringe plaatselijke penetraties afgegrendeld (,i verscheidene opnieuw in gereed heid gehouden bataljons met pant serwagens door geconcentreerd ar tillerievuur uiteengeslagen. Ten «os- jen van Yelletri blyft de vijand met gebruik: van zeer sterke pantser- strijdkrachten in noordoostelijke richting aanvallen. Verbitterde ge vechten zijn hier aan de gang. Aan vallen van den vijand op Castro dei Volsci mislukten; hierbij werd een aantal vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. In de gevechten van de laatste dagen heeft zich de 90ste pant- sergrenadierdivisie, die reeds bij cassitio dappèr gestreden heeft, onder bevel van generaal-majoor Baade met de ander zijn bevel geplaatste formaties van het leger en de luchtmacht opnieuw bij zonder onderscheiden. Als afzon derlijke strijders hebben zich de jagers Fries, Richtkanonier bij een valschermpants~rjagerscom- pagnie, door het stukschieten van 17 vijandelijke pantserwagens in twee dagen, de Obergefreiter Schrems in een stormcompagnie van een regiment jagers, door het vernietigen van drie vijande lijke pantserwagens in de strijd op korte afstand onderscheiden. By het in het weermachtberlcht van 25 Mei gemelde gevecht van Duitse beveiligingsvaartuigeu en ge wapende veerboten in het zeegebied van Livomo zijn volgens de defini tieve rapporten nog een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken ge bracht en één in brand geschoten. Van het oostelijke front worden slechts plaatselijke gevechten aan de neneden-Dnjestr, in het *roorterrein der Karpathen. en ten zuidoosten van Witebsk gemeld. By een nieuwe aznvalspoging van bolsjewistische vliegtuigen op een Duits konvooi voor de kust van Noord-Norwegen schoten Duitse jagers, zonder zelf verliezen te lijden, 37 vijandelijke vliegtuigen neer. In de Finse Golf brachten Duitse motortorpedoboten ten noordoosten van. het eiland Seskaer in een nach telijk artilleriegevecht met vijande- kjke bewakingsvaartuigen een bolsje wistisch vaartuig tot zinken. Twee andere vaartuigen werden zo zwaar beschadigd, dat aangenomen'1" kan Worden dat zij vernietigd zijn. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in de afgelopen nacht bom men neer op steden in West- en Zuidwest-Duitsland. Luchtverdedi- gmgsstrij d krachten schoten boven het Rijksgebied, de bezette gebieden ia het Westen en m het Miödelandse- Zeegebied 23 vijandelijke vliegtuigen neer. LegerböHchf van Zondag HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Aan bet Italiaanse front zet de vijand zijn grote aanval met nieuwe formaties met het zwaartepunt ten zuidwesten van VeHetri, ten zuiden van Valmontone, in het dal van de Giugliano en bü Scprano voort. Aan weerszijden van VeHetri mislukten alle door sterke pantserstrijdkrachten gesteunde aanvallen na harde heen- en weergolvende gevechten. De naar Vaknontone oprukkende vijandelijke aanvalsgroep werd in een tegenaanval ten zuidwesten van de plaats na een verbitterde strijd tot slaan gebracht. Pogingen van Marokkaanse bergtroe pen om bet dal van. de Ciugliano door een aanval via de bergen, die het dal begrenzen, te openen, bleven zonder resultaat. Ten zuidwesten van Ceprano wierpen onze troepen in een tegen aanval den vyand, die met sterke strijdkrachten over de Sacco heenge trokken was, terug, Bij Ceprano zelf bleef de vijand met vele honderden pantserwagens aanvallen. In een voorbeeldige strijd sloegen pantser- grenadiers cn valschermjagers de eerste vijandelijke aanvalsgolven uit een en boden den in de plaats bin- Revolutie in Ecuador President met zijn kabinet afgetreden GENÈVE, 29 Mel. (D.N.B.) Vol- ?ens een bericht van Associated Fress is te Quito in Ecuador een revolutie uitgebroken. De beweging zou worden geleld door aanhangers van den vroege ren president Velasco Ibarra, die in ballingschap leeft. Naar Reuter meldt, beheersen de militairen thans de toestand in Guayaquil. Er zijn nog geen berich ten ontvangen over de situatie te Quito ot elders in het land. Tijdens de gevechten, die de ge hele nacht duurden, zijn honderden niensen omgekomen of gewond. Een dichte menigte beweegt zich door cc straten en juicht de naam van Ibarra toe, die als balling in Co- lumbie verblijft. Reuter meldt voorts, dat majoor Gitron aan het hoofd der beweging staat. In de vroege ochtend reden pantserwagens en motorrijuigen door ce straten van Quayaquil. Het regi ment karabiniers heeft de beweging niet ondersteund, hpewel het daar toe door de troepen is uitgenodigd. ,OISens berichten van de Britse oenchtendienst is de president van beu a dor, dr. Carlos Arroyo del Rio «et alle leden van zijn kabinet af getreden, Hij droeg zijn bevoegd- i.e j over aan den vice-voorzitter an" j senaat> dr. Fausto Navarro Turi^-c c' en k00s domicilie in de Mexicaanse ambassade. r»o J 10 berichten verder wordt S/o, bebben de rcvolutionnairen vai. inck behulp van pantserwagens Waakt St3Ci Guaya(luii hiecstcr ge- nengedrongen vijand hardnekkig ver zet. Een verder oprukken van den vijand werd door een geconcentreerd artillerievuur verhinderd. Van Britse motortorpedoboten, die Duitse konvooien ten noorden van het eiland Elba aanvielen, werd een vijandelijke boot door onze beveili- gingsvaartuigen in brand geschoten en een. andere beschadigd. In de gevechten aan het Italiaanse front hebben zich formaties gevechts vliegtuigen onder bevel van luitenant kolonel Helbig en. in de zware ge vechten. in de Liri-sector een afdeling luchtdoelartillerie onder bevel van kapitein Zimraermann bijzonder on derscheiden. In het Oosten kwam het slechts tot plaatselijke gevechten in het voorterrein van de Karpathen. In het achterwaartse gebied van de centrale frontsector werden na een strijd van verscheidene dagen sterke bolsjewis tische benden uiteengeslagen. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor bovendien 2500 gevangenen. 130 kazematten, en gevechtsposien werden vernield en talrijke wapens buitgemaakt. Sterke formaties Duitse gevechts vliegtuigen vielen in de nacht van 27 op 28 Mei de stations Rowno en Samy met waargenomen goede uit werking aan. Amerikaanse bommenwerpers dron gen tot boven het zuidwestelijk Rijks gebied door en ondernamen terreur- aanvallen op de steden Mannheim en Lud wigshaf en. Zwakkere aanvallen werden ondernomen op Saarbrüeken en het gebied van Trier. Er ontston den schade en verliezen aan mensen levens. Ondanks de ongunstige voor waarden voor de afweer werden door luchtverdedigingsstrijdkrachten hier en boven de bezette gebieden in het Westen 39 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Britse bommenwerpers ondernamen in de afgelopen nacht een terreuraan- val op de stad Aken, die schade en. verliezen onder de bevolking veroor zaakte. 28 terreurbommenwerpers werden neergeschoten. Enkele Britse vliegtuigen wierpen bommen neer op het stadsgebied van Berlijn. Duitse gevechtsvliegtuigen vielen doelen aan in. Zuid-Engel and met goede uitwerking." Legerbericfit van Maandag DINSDAG 30 MEi 1944 Ia JAARGANG - No. 124 Bur.: PASSAGE IÖ-20, SCHIEDAM TEL. M798 - POSTGIRO 20410 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 29 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De dag van gisteren stond aan het Italiaanse front overal in het teken van succesvolle afweergevechten. In de sector Aprilïa-Valmontone sloegen onze divisies de door sterke pantser- strijdkrachten ondersteunde doot- braakaanvallcn van den vijand, in verbitterde gevechten af. Het tot dus ver nog door onze achterhoedetroepen taai verdedigde puinveld van Apr ilia werd aan den vijand overgelaten. Ten oosten van Lanuvio zuiverden pant- sergrenadie^ jia .een onverwijlde tegenaanval" een vüaödêUjke penctra*- tie. Bij de zware gevechten in het gebied van VeHetri hebben zich de onder het bevel van den generaal der vliegers Schlemm staande troepen van het leger en de luchtmacht bijzonder onderscheiden. Ten zuiden van Val- montone werd het penetratiegebied van de vorige dagen door aanvallen vanuit het Oosten en het Noordwesten vernauwd. In de sector Roccag or ga- Gastro doi Volschi sloegen onze ach terhoedetroepen in heftige gevechten met den voorat In hut Giuglïano-dal sterk opdringenden vijand alle aan vallen af. Uit het Oosten worden geen bij zondere gebeurtenissen gemeld. De bestrijding van het Sowjet-Russische aanvoerverkeer werd overdag en des nachts met succes voortgezet. Talrijke stations, vooral Sjepetowka en Korosten, waren het doel van zware aanvallen van onze luchtmacht. Formaties Amerikaanse bommen werpers drongen in de middaguren van gisteren onder krachtige bescher ming van jagers liet West- en Mid- denduitse gebied binnen. Door het uitwerpen van brisant- en brand bommen werd schade aangericht, vooral in de woonwijken van Keulen, en in enige steden van Midden-Duits- land. In uiterst harde luchtgevechten en door luchtdoelarilllerie werden 75 vijandelijke vliegtuigen, waaronder vijftig viermotorige bommenwerpers, vernietigd. Negen andere vliegtuigen verloor de vijand boven de bezette westelijke gebieden en boven de wate ren om Engeland. In de afgelopen nacht wierpen en kele Britse vliegtuigen bommen op het stadsgebied van Mannheim. Duitse gevechtsvliegtuigen onder namen doeltreffende aanvallen op de Britse havensteden Torquay en Brighton, alsmede op afzonderlijke doelen in Oost-Engeland. Er werden explosies en branden waargenomen." De strijd nadert Rome De A TT .P.-correspondent meldt uit Eerlijn: Van de strijd ln Italië ligt het zwaar tepunt op het ogenblik onmiskenbaar op de noordelijke vleugel, dus daar, waar de strijd het dichtst Rome ls genaderd. Tussen Velletrl en Valmontone oefenen de strijdkrachten der Geallieerden, die tussen de Albaner heuvels enhetteplnl- gebergte door naar het Noorden zijn opgerukt, krachtige druk uit op de Duitse stellingen, die hardnekkig ver dedigd worden. Voor de Duitse strijd krachten op de oostelijke vleugel ls het van het grootste belang, dat de gealli eerde troepen een verder oprukken wordt belet, daar anders voor hen alle achter waartse verDlndlngen dreigen te worden afgesneden. Ook van Aprllia uit zijn ge allieerde strijdkrachten thans tot de aanval overgegaan. ZIJ volgen hierbij de weg. die ln noordelijke richting naar A'bano leidt en zijn van alle colonnes, die ln de richting van Rome oprukken, de eeuwige stad het dichtst genaderd, n.l. tov op een afstand van ongeveer 25 km. De strljdkiachten, die zich door het dal tussen de Aibaner heuvels en het Deplnl-gebergte een weg hebben ge baand, hebben de toegang tot het Sac- eodal bereikt en. het ls aan te nemen, dat zij zullen trachten vla dit dal de verbinding tot stand te brengen met de troepen van het achtste Britse leger in. de Llri-vallei, om aldus de Duitse utrijd- krochten in het Leplni-gobergte af te snijden. De strijd op de noordelijke vleugel van het front, die beschouwd kan wor den al3 de Inleiding tot de eigenlijke slag om Romp, is bijmrder ?wa»r cn de Duitse tegenstaim neemt ook tolecns de Engels-Amerlknancc berichten merkbaar toe. Alles wijst er op, dat cis Duitsers dc stellingen ln het voorterrein van Rome. die ongetwijfeld cterk zijn, tot het uiterste zullen verdedigen en dat j6« verwachten, h!«r voorlopig stand te J Urfgave N.Y. Do Arbeiders poes. Abonnementsprijs 21 cent per week of j 2,73 per kwartaal Meer dan 5000 doden door bomaanvallen VXCHY, 29 Mei (D.N.B.) Volgens de jongste berichten heeft Frankrijk door de Engels Amerikaanse bombardementen van Vrijdag en Zaterdag j.L meer dan 3500 doden te betreuren. Al leen in Marseille is het aantal doden gestegen tot bijna 1500. De vorst van Monaco heeft aan de stad Nice een mïllioen francs ge schonken ten behoeve van de slachtoffers der bombardementen van j.l. Vrijdag- De Franse omroep heeft Maan dagochtend medegedeeld, dat bij de Anglo-Amerikaanse luchtaan vallen op Frankrijk op Vrijdag, Zaterdag en Zondag meer dan 40QQ mensen zijn omgekomen en bijna 5000 gewond. De jeugdorga nisaties hebben overal op voor treffelijke wijze deelgenomen aan reddings- en opruïmingswerk. De Parijse bladen stellen eensge zind de Anglo-Amerikanen aan de kaak wegens het onder de bevolking in het Noorden, Zuiden en Westen van het land aangerichte bloedbad, dat als de „bloedigste Pinksteren voor Frankrijk" aan meer dan 5000 personen het leven gekost heeft, waardoor 700Q personen werden ge wond en 100.000 gezinnen dakloos zyn gemaakt, zo schrijft de .petit Parisien". Het Engelse Paasgeschenk 1944 was reeds bloedig, maar Pink steren was toch nog veel vreselijker. Bloeiende steden en dorpen liggen thans ln puin. Wanneer het tempo der vernietiging wordt gehandhaafd, zullen er binnenkort door de lucht- terreur meer doden zijn onder de burgerbevolking dan de oorlog van 19391940 aan soldatenlevens heeft gekost. Tydens de Pinksterdagen zijn de volgende steden door de Anglo- Amerikaanse luchtmacht geteisterd: Marseille. Volgens de officiële ge gevens van de prefectuur waren Maandagavond om 20.00 uur reeds 1200 lijken geïdentificeerd. 1125 ge wonden zijn naar de ziekenhuizen overgebracht. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog belang rijk zal stijgen, Avignon. 305 doden, 600 gewonden, 3000 personen dakloos. Nimes. 150 doden, 150 gewonden, 443 huizen verwoest. Chartres. 52 doden, 40 zwaarge wonden, 50 hulzen verwoest. Angers. Ruim 120 doden, onge veer -2W- gewon denKathedraal - ern stig beschadigd, kasteel van koning René uit de middeleeuwen zwaar be schadigd. Ziekenhuis, pensionaat en een groot aantal woningen getrof fen. In de kelders van het pensio naat bevinden zich een vijftigtal kinderen, alsmede tien priesters en kloosterzusters, die men nog hoopt te kunnen bevrijden. Nice. 255 doden, 153 vermisten, 473 gewonden en 4681 daklozen. Om geving van Nice zyn 56 doden. Voorts werd de omgeving van Montpellïer gebombardeerd. Er wer den 18 personen gedood en 31 ge wond. Bfj een aanval van de Anglo- Amerikaanse luchtmacht op Zater dag en Zondag op het departement Seme et Oise werden 214 personen gedood. Het aantal doden als gevolg van een luchtaanval der Angio-Ameri kaanse luchtmacht op de sneltrein ParijsRouaan bedraagt 48, Luchtgevechten boven Duits land De aanval overdag van formaties Amerikaanse gevechtsvliegtuigen, die in de middaguren van 28 Mei met krachtige bescherming van jagers gericht was op het Saksische gebied, heeft volgens de tot dusver ontvan gen rapporten tot gevoelige verliezen aan materieel en personeel van den aanvaller geleid. Door versciiillende misleidingsmanoeuvres, die het eigen lijke aanvalsdoel tot op het moment van het bombardement moesten ver bergen, hoopten de Amerikaanse for maties blijkbaar de Duitse luchtver dediging in verwarring te kunnen brengen. Nadat zij eei'st mer een duidelijke oostelijke koers tot in het ■ebled ten westen .van Berlijn waren doorgedrongen, draaiden zij plotseling naar het Zuidoosten en wendden voor een aanval te gaan ondernemen op grote Saksische steden. De bommen werden vervolgens echter op ver schillende andere doelen neergewor pen, voornamelijk in het Saksische gebied. Sterke eskaders Duitse jagers en jachtkrulsers hadden echter reeds tijdens de nadering de strijd met de vijandelijke vliegtuigen aangebonden, waardoor reeds boven het gebied van Maagdenburg zware luchtgevechten ontstonden. Met zware verliezen moesten de Amerikaanse formaties hun verder vliegen betalen. In het gebied van Leipzig ontstond nog een grote luchtslag, tijdens welke talrijke bommenwerpers en verscheidene ja gers met grote actieradius dei Ame rikanen werden neergeschoten. Naa» kunnen houden, kan blijken uit de ver klaring van Duitse militaire kringen, dat de vraag Df Rome als open stad zal worden behandeld, niet actueel is. Ech ter, zo voegt men hieraan toe, zou de historische betekenis van Rome de Duitse legerleiding aanleidlrfg kunnen geven, deze stad niet ln de strijd te be trekken, v Dulhe luchtaanvallen tn Italië Formaties zware Duitse gevechts vliegtuigen hebben naar het DNB ver neemt in de nacht van 26 op 27 Mei de Anglo-Affierikiaanse a au vals troepen oaa het Italiaanse front aangevallen. Het gehele gebied van Clsterna en de dicht met ravltallleriiigscoionnes be dekte Vla Appla werden door llcht- kogels verlicht. Brisantbommen van zwaar kaliber en brandbommen veroor zaakten m de stad Clsterna talrijke branden en hevige ontploffingen. De UJand leed aanzienlijke verliezen. Ook de van Clsterna naar het Zuidwesten, Zuiden en Zuidoosten lopende verkeers wegen, waarop levendige troepenbewegin gen en autoverkeer waren waargenomen, werden met bommen bestookt. Bij deze aanvallen ging geen cukcl Duits vlieg tuig verloren, uit de jongste rapporten blijkt, ging ook de aftocht der vijandelijke for maties gepaard met hevige luchtge vechten boven Noordwest- en West- Duitsland, die door de Duitse jagers en jachtkxuisers met succes werden gevoerd. Naar het Internationale Informa- tionsbüro verneemt, hebben zich Maandag tussen Amerikaanse forma ties, die naar Midaen-Dultslsnd door drongen, en Duitse luchtverdedigings strijdkrachten luchtslagen afgespeeld, die even heftig en verbeten waren als de voor de Amerikanen kostbare ge vechten van Zondag, Boven Oost- Mecklenburg en verschillende stre ken van Midden-Dui'tsland kwam het tot hevige strijd, zodat de vijande lijke vliegroute weldra was geken merkt door trossen .valschermen 'er brandend vallende bommenwerpers. Ook de Amerikaanse formaties, die van Italië uit naar üt Ostmark door drongen, stieten op krachtige Duitse afweer. Volgens nog onvolledige rap porten werden hier minstens 26 Amerikaanse vliegtuigen neergescho ten, waaronder 20 viëimotcrige bom menwerpers. Het Internationale Informations- büro verneemt nader, dat de rappor ten van verscheidene eskaders Duitse jagers en jachtkruJscr- nog niet ont vangen zijn. Niettemin zyn reeds be richten over het neerschieten van 47 toestellen binnengekomen, voor net meerendeel viermotorige bommen werpers. Bij de Zondag door Amerikaanse vliegtuigen ondernomen aanvallen op burgers, vooral op vrouwen en kin deren, in het gebied van de Rijn, werd bU Remagen een passagiersboot van de Koeln.Düsseldorfer Schif- fahrtsgeseilschaft door drie twee- motorige jagers m duikvlucht met boordwapens aangevallen. De passa giersboot „Ostmark" was van de hoogte waarop de machines vlogen, gemakkelijk als passagiersvaartuig te onderscheiden. Bil de aanval wer den zes personen gedood, onder wie drie vrouwen en twee kinderen, ne gentien personen, onder wie elf vrou wen en een kind. werden zwaar ge wond. Bovendien werden nog talrijke personen licht gewond. Op het strandbad Sinzlg in het district Ahr- weïier beschoten Amerikaanse vlieg tuigen badende personen mgt boord, wapens. Bij andere aanvallen op bur gers werd in Nestrup by Eentheim een kind door het schieten met boordwapens zwaar gewond. Gebruik makende van. de weersom standigheden hebben formaties Ame rikaanse bommenwerpers Zaterdag middag een terreur'anval op Zuid- West-Duiteland ondernomen. Door het dichte wolkendek wierpen zij vrij grote hoeveelheden brisant- en brandbommen vooral op woonwijken der steden Karlsruhe en Mannheim. De Amerikaanse formaties werden krachtig beschermd door jachtvlieg tuigen. Door de ongunstige weersom standigheden slaagden slechts gedeel ten van de tot afweer opgestegen Duitse jagers er in in. contact te ko men met de vijandelijke formaties. Officieel wordt te Bern meegedeeld', dat op 27 Mei 's middags verschei dene Amerikaanse bommenwerpers boven Zwitserland vlogen. In totaal hebben vijf vliegtuigen in Zwitser land een noodlanding gemaakt. In het gebied van Pruntrut werden ver scheidene bommen neergeworpen. De verovering van Loyang TOKIO, 27 Mel (D.N.B.). Het communiqué van 't keizerlijke hoofd kwartier van Zaterdagmiddag luidt als volgt: „Bij de verovering van Loyang zijn thans de volgende resultaten be haald: op het slagveld werden 438G gesneuvelde vijandelijke soldaten en 6230 gevangenen, achtergelaten. On der het buitgemaakte oorlogsmate riaal bevonden zich 74 stukken ge schut, 201 mitrailleurs en 179.000 pa tronen. De Japanse verliezen bedroe gen 80 gesneuvelden. Twee ridderltrulsdragers ge sneuveld BERLIJN, 29 Mei. (DNB) Bij de gevechten in het Oosten heeft majoor Karl von Sivers, comman dant der le afdeling van een pant ser-regiment, de heldendood gevon den. Voorts is bericht van de hel dendood binnengekomen van den Oberjager Flus Butz, die bij de zwa de afweergevechten ten zuidwesten van Pogrebistsje twaalf pantserwa gens had stukgeschoten. Hitler had onderhoud met Osjima HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Mei. (DNB) De Fuhrer heeft Zaterdag den keizer lijk Japansen ambassadeur Osjima voor een vrij langdurig onderhoud over actuele kwesties der Duits Japanse samenwerking in de ge meenschappelijke oorlogvoering der beide volken ontvangen. Aan de be spreking bij den Führer nam de Rijksminister van Buitenlandse Za ken Von Ribbentrop deel. die met ambassadeur Osjima nog een vrij langdurig hartelijk onderhoud had. Turkije bereidt zich op ver rassingen voor ANKARA. 27 Mei (D.N.B.) Met betrekking tot het vets ontwerp in zake de maatregelen voor de ver dediging van het Turkse gebied tegen verrassende vijandelijke lan dingen aan de kusten of vanuit de lucht wordt bekend, dat alle per sonen tussen 15 en 60 jaar verplacht sullen worden aan de vijandelijke in dringers gewapend verzet te bieden, waarvoor door organen van het ministerie van Landsverdediging de nodige bewapening en munitie, als mede instructies en instructeurs ter beschikking zullen worden gesteld en verdeeld. Hongaars bevelhebber onder scheiden BOEDAPEST, 28 Mei. (DNB) -~ De Führer heeft den bevelhebber van de Hongaarse troepen aan het oostelijke front, kol on el-gen er aal Vi- tez Geza Lakatos *m waardering voor zyn verdiensten in de aanval, als mede by de succesvolle afweer van vijandelijke aanvallen in het gebied van Kol ome a het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Communistische benden ver slagen BERLIJN, 29 Mei. (DNB) In het gebied van Garschke aan de grens van de zuidelijke Herzogowina en Montenegro probeerden verslagen communistische benden zich voor enige dagen weer te verenigen. Zij werden opnieuw tot de strvd genoopt en sloegen in paniek op de vlucht. De bandieten verloren 61 doden, oa. een brigadecommandant. Gevange nen zeiden, dat de communisten in die gevechten ten minste 180 ge wonden hadden. Dr. Goebbefs bezoekï ge troffen sfeden BERLIJN, 27 Mei (DNB) Rijks minister dr. Göbbels heeft een be zoek gebracht aan verscheidene ste den van een' door de vijandelijke luchtterreur getroffen gouw, waar hij, in zijn hoedanigheid van voor zitter van de inter-ministeriële com missie voor de door de luchtoorlog aangerichte schade, de door de Anglo-Amerikaanse bommenwerpers aangerichte schade in ogenschouw nam en zich overtuigde van de stand der getroffen hulp- en herstelmaat regelen. De sociaal-oemocraiische partij »n Zwitserland BERN, 27 Mel (D N.B.) De verga dering van gedelegeerden der sociaal democratische partij heeft Vrijdagavond zeven leden van de Grote Raad uit de partij gezet. Deze maatregel ls een. be vestiging van een sedert lange tijd be staande versnippering der links-ge oriënteerde oppositie, die aansluiting wenst bij de communisten, resp. bij de „Partij der ArbeJd". Deze llnks-georlèc- de oppositie lieeft zich reeds in de Grote Raad van Bazel als zelfstandige fractie voorgedaan. Generalobersi Reinhardt onderscheiden HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Mei. (DNB) De Führer heeft op 26 Mei 1944 het eikenloof met zwaarden bij het rid derkruis van het ijzeren kruis ver leend aan Generaloberst Hans Rein- hardt, opperbevelhebber van een pantserleger, ais 68e soldaat van de Duitse weermacht. De Anglo-AuiPilkaanse luchtmacht heeft Zaterdag weer een terreuraanval ondernomen op Florence, waardoor op nieuw onvervangbare culturele goederen werden verwoest. President Jfacha is sedert enkele do gen licht ongesteld. Er bestaat geen re den tot ongerustheid Grote operaties tegen parti- sanen in Italië MILAAN, 27 Mei (D.N.B). Uit het Italiaanse hoofdkwartier wordt gemeld: Te middernacht van de 25ste op -de 26ste Mei liep de termijn binnen wel ke zich pariisanen straffeloos kon den aanmelden, af. Derhalve zijn vandaag in de partlsanengebieden. stelselmatige, grootopgezette opera ties begonnen. Mededelingen van partisaiien, die zich de laatste dagen hebben aangemeld, vormen daarvoor waardevol materiaal. Van officiële Italiaanse zijde zijn nog geen getallen bekend omtrent de partisanen, die op grond van het decreet van den Duce van 18 April zijn teruggekeerd, doch aan de hand van de ontvangen berichten wordt 't aantal zeer bevredigend genoemd. ABE LENSTRA Naar het DNB rerneemt, hebben zes Amerikaanse Lijthnlr.g-jag'ers boven Kroatië, bij RoecJlcs ten westen van RrUcder, twee ongewapende Duitse üos- pitaalvlleertuigen van het type Fle-eler- Storch neergeschoten. Naar de Engelse nieuwsdienst meldt, heeft de Britse admiraliteit het. verlies bekend gemaakt van het voorpostschip Wjomlng. Volgens jned edel Ui gen van de „Em pire News" heeft Zuid-Afrika sedert het begin van dit Jaar 5000 bestuurdeis en 2000 navlgdiöieii, waarnemers en ander vliegend personeel voor de Britse lucht macht beschikbaar gesteld Van dit Zuldafrlkaause contingent ls tot dus verre ruim 00 piocect bulten gevecht ge steld door dood, verwonding of gevan genschap. Naar het lcathol'eke blad „lTtaïla" meldt, aal de Paus de rede, dlc hij Zon dag zou hebben gehouden, waarschijn lijk op 2 Jun! uitbreken MET DEN NEDERLANDER BUITENGAATS STAAT DE JUISTE MAN OP DE JUISTE PLAATS- Meldt U bij de Kriegsmarine I Indiensttreding bij de Kriegsmarine ïi mogelijk voor iederen Nederlander lunchen il7—45 jaar- Aanmelding on inlichtingen bij de Marincannshmcjtelle West, IPlompetorengraeht 24. Utrecht: nUe Haffln, CD.4» jihiilaalaifaMrHiiiifllfffi 'n Mtrtais* Friezen verdedigden zich taai AMSTERDAM, 29 Mei. Verbeten heeft Ilecrcnvccn zich geweerd. Met alle energie, met alle geestdrift en met alle voetbalkennis, waarover zil beschik ten, hebben de Friezen, on danks de voor voetbal wel wat te hoge temperatuur, zich in de strijd geworpen en zij hebben het De Vole- wijekers zó moeilijk gemaakt, dat deze zich een eind in de tweede helft, loen zij toch reeds een 21 voor sprong hadden, verre van gerust ge voeld zuilen hebben. Eerst in het laatste kwartier zakte de noordciyke ploeg volkomen in elkaar en toen werd het nog 41. Daarmee was het eerste landskampioenschap van De Volewijckcrs een feit. Een grootse wedstrijd is het niet geworden. Dat was onder de gegeven omstandigheden ook niet mogelijk, maar toch is er dikwijls wel aardig spel te zien geweest met veel span nende ogenblikken. Natuurlijk kon deze wedstrijd niet op eén lijn staan met van Hemelvaartsdag te Til ling en de vorm, die de Volewijckers in Heerenveen bereikten, konden zy nu niet benaderen, maar de slechtste 'an de twintig kampioenswedstrijden, cie er gespeeld zyn, war het zeker o)k niet. De wedstrijd was alleen al lnteres- s int om weer eens een vergelijking tv maken tussen de twee meest ge noemde voorhoedespelers van het ogenblik: Daan de Jongh en Abe Lenstra en als men de kwaliteit van hun spel zou moeten afwegen naar hun verrichtingen in deze wedstrijd, dan zouden beiden te licht bevonden zyn. De Jongh's spel draagt kenne lijk de sporen van een zwaar seizoen niet v«el wedstrijden op topspannmg. Hij is niet meer die onvermoeide doorzetter, hy laat zich de bai nog al eens ontne men en dan: zijn schot is niet meer zo zui ver en dodelijk. Hoeveel keren is hij deze mid dag niet door de vijandely'ke ver dediging, waar in Jan Lenstra een opvallend goede party speelde en waar in ook de mid denspelers De Jong en Van der Me uien met ere genoemd mogen worden, beengebroken en hoeveel keren heeft zijn. schot niet gefaald; Het .begon-al na^enkele .minuten- Eerst had De Ruyter tegen, de paal geschoten en toen. verscheen De Jongh alleen voor doel, maar hfj schoot tegen den doelman aan. Dit heeft zich in deze wedstrijd talloze malen herhaald. De jeugdige Nautu, die ongetwijfeld aanleg heeft, maar die nog routine en stijl moet krijgen, verdedigde zijn doel onder het motto: het geluk is met de stoutmoedigen. Stoutmoedig was hij ongetwijfeld en Fortuna, die blijkbaar plelzier in den jongeman had, zorgde voor de rest. Maar als De Jongh geschoten had, zoals we dat in de loop van dit sei zoen zo vaak van hem gezien hebbsi), dan zouden noch Nauta noch vrouwe Fortuna er iets tegen hebben kunnen uitrichten en zou het aantal doel punten tweemaal zo groot geweest zijn. Abe Lenstra, de andere grote voor hoedespeler hij speelde vandaal weer linksbinnen was een beetje lui. Er waren ogenblikken, dat hij weergaloos handig met de bal was, dat hy een lastige spelsituatie met verbluffend gemak oploste, dat hy geraffineerde passes gaf of gemene effectvolle schuivers loste en op die ogenblikken was hij waarlijk groter dan De Jongh. Maar er waren zo veel andere ogenblikken, dat hy niets deed en er zo maar een beetje bij liep. Hij had ook veel minder steun ran zyn medespelers dan De Jongh, want met de voorhoede van Heeren veen was het deze middag maar po vertjes gesteld. De linksbuiten Wuyts deed het nog het minst slecht. HU gat althans vele goede voorzetten en dat zag men van Jonkman maar zel den. Het schieten van De Boer en Ploegh was onvoldoende. Dit alles neemt echter niet weg, in de aanhef schreven wij het reeds dat De Volewijckers het zeer moeilyk gehad hebben. Het tempo van de Amsterdammers lag meestal iets hoger en dat maakte, dat zij ook bijna steeds in de aanval waren. Er werd weer dat bekende Volewijckers- spel gespeeld. Technisch zeker niet volmaakt, maar snel en degelijk met subliem ploegverband en gespeeld door spelers, die prachtig op elkaar waren ai gestemd. Heerenveen verdedigde zich echter met taaie, onverzettelijke, Friese hardnekkigheid. Schoten van Bak ker, De Ruyter en De Busser suis den over de lat. Vele andere werden gestopt. De ene hoekschop volgde op de andere, maar zowel Van der Laan als Jan Lenstra werkten als paarden en er was geen doorkomen aan. Eindelijk, na een halt uur, kon De Busser de bal. aie eerst tegen Nauta was aangeschoten, over de doellijn werken, maai scheidsrechter Nljs gaf buitenspel. Blijkbaar had De Busser al buitenspel gestaan, voordat hij de bal van zijn tegenstander kreeg. Vlak daarop werkte De Jongh de bal in het doel, maai* hij deed het met zijn handen en ook dat was den heer Nys niet. ontgaan. Nog tweemaal kort na elkaar kwam De Jongh alleen voor doel. De eerste keer schoot hy de bal juist over en de tweede maal faalde zijn schot. Zo was het by de rust nog 0—0. De tweede helft begon wederom met een kogel van De Jongh, maar Nauta' stopte het schot nu voortref felijk. Na zes minuten kwam dan toch het lang verwachte doelpunt. Zeer fraai plaatste De Jongh de bal naar Bakker. Hoog dirigeerde deze het leder naar Smit, die prachtig in doel schoot (10). De gelijkmaker lag al heel gauw in het net, maar de heer Nys zag ook ditmaal, dat De Boer de bal met de hand had aangeraakt en ook dit doelpunt werd niet toegekend. De doelpunten begonnen nu te komen. Ouderwets doorzetten van. Dc Jongh werd gevolgd met een uitstekend. schot. Nauta stopte het, maar hij hield de bal met klemvast het zwakke punt van dezen doelman en Bakker maakte er 2—0 van. Her enige teganpunf De enige hoekschop, die Heeren veen in deze wedstrijd te nemen kreeg, leverde daarna het enige te- genpunt op. Jonkman punterde de bal ver naar de andere vleugel; Wuyts speelde de bal terug en. Ploegh, die met De Eoer van plaats verwisseld had. schoot hard langs Bruist <21). Heerenveen viel toen zo fel aan, dat er van de uitslag nog niets te zeggen was, maar toen Smit er met een zeer moeilijke kopbal, na een fraaie voorzet van Bakker 3I. van gemaakt had, was het pleit be slecht. De Jongh zette er alles op om in deze laatste kampioenswedstrijd ook een doelpunt te maken. Het werd hem niet cadeau gegeven Telkens ra telkens weer was het Nauta, die de toegang tot het doel versperde. Er werd bovendien nog een doelpunt van. hem afgekeurd het vierde in deze wedstrijd maar kort voor het einde kreeg De Jongh toch nog 2yn zin. Hy profiteerde handig van een fout van de verdediging en zo werd het 4-1. Onmiddellijk na afloop gingen aanvoerder De Busser en trainer VaS der Lek op de schouders. Er werd een krans aangedragen, de muziek speelde de Volewijckersmars en voor zitter Wagenaar sprak zijn mannen, toe. Het publiek, dat het stadion tot de laatste plaats gevuld had, bracht de spelers een ovatie. Des avonds was er feest ln de Groen.Witte familie. Ook de bondsvoorzitter, de heer K. J. J. Lotsy, was daarbij tegenwoor dig. Thans ook Nederland DEN HAAG, 30 Mei. De door de Anglo-Amerikanen. sedert enige tyd in. Duitsland, Frankrijk en België toegepaste methode om de burger bevolking door aanvallen met de mitrailleurs van laagvliegende toe stellen te terroriseren, is thans ook ln -toepassing gebracht op de Neder landse burgerbevolking, aldus meldt het A.NP. Zo zyn door aanvallen, met mitrailleurs op rijdende treinen en varende schepen in de bezette Nederlandse gebieden tijdens de Pinksterdagen 22 Nederlanders ge dood, 27 zwaar- en een groot aantal lichtgewond. Verblijfsduur in pensions DEN HAAG, 30 Mei. Op grond van de hotel-, café- en restaurant beschikking no. 3 is het aan pension houders, ingeschreven bij de onder vakgroep pensions, niet toegestaan, logies voor korter dan vijf dagen achtereen te verstrekken. De voorzit ter van de bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant-, pension- en aanverwante bedrijven heeft echter voor bepaalde provincies en gemeenten gedurende de maanden Juni, Juli. Augustus,en September a,s. een uitzondering op deze regeling toegestaan. Gedurende genoemde maanden mag logies tegen betaling worden verstrekt voor kortere onafgebroken tijdsduur dan vijf dagen onder voorwaarde, dat bü het ontbijt geen vlees of vleeswaren en per per soon niet meer dan 10 gram boter (margarine of vet) wordt verstrekt, tenzil op uitdrukkelijk verlangen van den gast. Bij het verstrekken van. maaltijden moeten dc daarvoor ver schuldigde consumentenbonnen wor den afgegeven. Deze regeling geldt alleen voor de provincies Drenthe, Gelderland. Lim burg, Noord-Brabant, Overijssel en. Utrecht (uitgezonderd de gemeente Utrecht) en de gemeenten: Biaxicum, Bussum, 's-Graveland. Hilversum. Hollandse Rading. Huizen (N.H.), Kortenhoef en Laren (N.-H.). Smeermiddelen, generatoranfhra- ciet en -turf DEN HAAG, 30 Mei. Ven 1 Jtrnl tot en met 31 October '44 geelt elk der bon nen „periode E" recht op bieb op de bon- nep vermelde aantal eenheden smeer middelen. Van 1 tot en roet 30 Juni '44 geeft elk der met de woorden „generaton-ontlira- clet dertigste periode" gemerkt® bonnen, recht op het kopen van 1 hectoliter (max 75 kg) snthracletnootjee 4 ol 5; gedurende hetzelfde tijdvak geert elk der met de woorden „generator-turf der tigste periode" gemarkte bonnen recht op het kopen van 50 stuks baggerturf Drama te Apeldoorn 2UTFEN, 27 Mei De substituute officier van Justitie bij de rechtbank te Zutfen, mr. Des Tombe, heeft een gevangenisstraf van 15 jaar geëist tegen den 28-jarigen J, van D. uit .Apeldoorn, die 't vorige jaar in een bos te Apeldoorn Hermina Simons van het leven beroofde. Na een ïitting met gesloten deu ren, hield mr. Des Tombe requisi toir. Spr. meende, dat thans het primair ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen Is Mede op grond van een rapport en de mon delinge toelichtingen van prof. Carp oordeelde spr., dat angst voor ont dekking van zijn daad van ontucht het motief van verd. is geweest om zijn schandelijk misdrijf uit te voe ren. Ook daarna heeft Van D. met overleg en sluwheid gehandeld. Hij moge enigszins verminderd toereke ningsvatbaar zijn geweest, hij blijft in ernstige mate verantwoordelijk. Deze gruwlijke levensberoving schreeuwt om vergelding en daar om vorderde spreker een straf van 15 jaar. Hoge prijzen Staafsloferjj De liQotclprtjzea der Staatsloterij, trek king van 30 Mel zyn: f 50.000: 13647; flO.OCO: 16243: f1000: 3060. B92il, 13615, 16054, 16600, 21191; f400: 4G82 8305. 15500, 17700, 22956, 24062. 25577; f200 3005. 4331. 9404, 10900, 11895. 13327. 17447, 19925. 20149; rICO: 1487, 2507, 3259, S412, 10321, 11220, 11307, 12458, 13575, 1-4739, 18472. 23524. Faillissementen. Volgens opgave van het Instituut voor Handels- en. Bedrijfsvoorlichting I.HB., Amsterdam. In de week van. 22 tot en met 27 Apr Li 1944 ^werden. In Nederland acht» faillissementen uitgesproken. De zon gaat vanavond onder om 21.49 uur en komt morgen om op 5JU5 uur. De maan ïs vanmiddag opgeko men om 12.18 uur cn gaat vannacht onder om 2.59 uur. De verduïstcringstyden zijn in de week van 28 Mei tot 4 Juni van 21,15 uur tot 5-30 uur.

Schiedamsch Dagblad | 1944 | | pagina 1