SCHIEDAMS DAGBLAD Britse heksenketel penetraties opgeheven of afgegrendeld m BOORD BIJ DE KRIEGSMARINE Zwaartepunt van de strijd aan uiterste westelijke vleugel van Italiaanse front Invasie uitgesteld? Vier jaar Rijkscommissaris Landing op eiland Biak De houding van he Nederlandse volk Geldige bonnen öfficiëele Mededeeliagen (Duits legerberlcht) HOOFDKWARTIER VAN DEN FtiHRER, 30 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Het zwaartepunt van de grote vij andelijke aanval lag gisteren aan de uiterste westelijke vleugel van het Italiaanse front van de kust tot in het gebied van de Albaner aergen. De hier met geconcentreerde infan terie- en pantserstrijdkrachten aan vallende vijand slaagde erin op enkele plaatsen plaatselijke pene traties tot stand te brengen, die door tegenaanvallen onmiddellijk werden opgeruimd of afgegrendeld. 25 vijandelijke pantserwagens wer den hierbij stukgeschoten. Ten oos- cn van Yelletri mislukten talrijke ter sterkte van bataljons onderno men vijandelijke aanvallen. Ten miden en ten zuidwesten van Val- montone sloegen onze troepen alle aanvallen, die de vijand met gecon centreerde strijdkrachten ondernam, uiteen en heroverden bij de voort- aetting van de eigen tegenaanval opnieuw terrein. In het gebied aan weerszijden van Ceccano viel de vijand met over machtige strijdkrachten onze stel lingen aan en kon in de door achter- hoedetroepen taai verdedigde plaats binnendringen. Ten oosten van de rivier de S-acoo werden bij de afweer van vijandelijke aanvallen bij Pofi 22 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. Gewapende veerboten van de marine schoten in de Golf van Genua een Britse motortorpedoboot jn brand, In het Oosten kwam het ook giste ren niet tot krijgsoperaties van be tekenis. Boven de Finse Golf schoten be wakings va ar tuigen van de marine zes Sowjetbommenwerpers neer. Nog zeven andere weiden in een luchtge vecht vernietigd. In de afgelopen nacht ondernamen Duitse gevechts vliegtuigen doeltreffende aanvallen op de spoorwegknooppunten Kasatin en Sjmerinka, die branden en ont ploffingen in benzine- en munitie- opslagplaatsen veroorzaakten. Formaties Amerikaanse bommen werpers drongen overdag van het Zuiden en het Westen uit tot boven het Noord-, centrale en Zuidoost- duitse gebied door. Vooral in Leip zig, Posen en Kottbus ontstond BERLIJN, 30 Mei. De ANP- correspondent meldt: Naar in Duitse militaire kringen wordt vernomen is men tot de over tuiging gekomen, dat de Engels Amerikaanse invasie, die omstreeks het midden dezer maand verwacht werd, tot een later tijdstip is uit gesteld. Omtrent de redenen van dit uit stel kan men zich slechts in gis singen verdiepen, evenals het uit blijven van" het offensief in h'et'Oos- ten, waarvoor de Sowjet-Russische legerleiding, naar men mag aan nemen in overleg met Engeland en Amerika, binnen opmerkelijk korte tijd de voorbereidingen heeft vol tooid. kennelijk met het doel gereed te zijn., wanneer de strijd in het Westen zou ontbranden. In verband met de maanstand en de daarmede verband houdende ge tij-veranderin gen is het onwaarschijnlijk, dat vóór' medio-Junl landingspogingen zullen worden ondernomen, indien althans het begin van het grote geallieerde offensief niet tot een nog later tijd stip is uitgesteld. Intussen is het luchtoffensief der Geallieerden tot een. ongekende intensiteit opgevoerd teneinde, naar men te Berlijn ver klaart, iets in de plaats te stellen van de uitgestelde invasie. Conferentie te Washington? STOCKHOLM, 30 Met (DJsf.B.) Naar de Britse berichtendienst uit Washington meldt, heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Huil, vandaag de ambassa deurs van Engeland, de Sowjet-Unle en Tsjoengking ontvangen voor het openen van informele besprekingen over de vredesplannen na deze oor log. Zo spoedig mogelijk zouden conferenties worden gehouden. Op de persconferentie heeft Huil verklaard, dat tijdens de bijeenkomst der vier mogendheden te Moskou, in de herfst van het vorige jaar, een. door Molotow ingediende resolutie is aangenomen betreffende en con ferentie te Washington, die zich. zou hebben bezig te houden met een ..or ganisatie tot het behoud van de vrede" De gedelegeerden voor deze besprekingen zijn echter nog niet bekend. Het vaststellen van de datum der conferentie is, aldus Huil, overgelaten aan de drie andere be langhebbende regeringen. schade. De bevolking leed verliezen. In hevige luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie werden 94 vijan delijke vliegtuigen vernietigd. In de afgelopen nacht wierpen enkele Britse vliegtuigen bommen neer In het gebied van Wenen en. en op Hannover. Duitse gevechtsvliegtuigen onder namen doeltreffende aanvallen op de Engelse havensteden Falmouth en Portsmouth. Roemeens legerbericht BOEKAREST. 30 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van het Roemeense leger deelt mede: „Aan de benede n.-Dnjestr en in Centraal-Bessarabië geen bijzondere gebeurtenissen. Noordelijk van Jassv levendiger plaatselilke gevechtsactie." Nieuw Japans offensief in China TOKIO, 30 Mei CD.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier heeft van middag het volgende bericht gepu bliceerd „Onze eenheden in de centrale sector in China zijn op 27 Mei in het gebied rondom, het Toengkingmeer offensieve operaties begonnen tegen de Tsjoengkinese strijdkrachten in de zesde oorlogszone. Ónze eenheden rukken onophoudelijk op en bren gen den vijand 2ware slagen toe. Van cfe Indisch-Bi'rmaanse grens Van 2.000 man vijandelijke lucht landingstroepen, die bij Myitkylna ruim een week geleden geland zijn, is ongeveer de helft reeds in de pan gehakt, zo meldt Domei, terwijl de rest zich in een toestand van vol komen uitputting bevindt als gevolg van het uitblijven van aanvoer en onder invloed van de Japanse aan vallen. In tegenstelling tot de voor opgezette mening, dat de Japanse troepen onvoldoende en slecht voor bereid waren, werden de gelande vijandelijke troepen terstond hevig aangevallen, waarbij zij zware ver liezen aan materiaal leden. De per- soneelsverliezen bedroegen, ca. dui zend man. WOENSDAG 31 MEI' 1W Ie JAARGANG - No. 125 Bur.! PASSAGE 18-20, SCHIEDAM TEL. 4B798 POSTGIRO 20410 Uihgave N.Yi De Ar bolders pers. Abonnementsprijs 21 cent per week of 2.73 per kwartaal TOKIO, 31 Mei (D.N.B.) Het Japanse hoofdkwartier deelt mede: 1. Op 27 Mei des ochtends zijn numeriek belangrijke strijdkrachten van den vijand geland op het eiland Biak bij Nieuw-Guinea. De Japanse bezetting van dit eiland en de in deze sector in de strijd geworpen Japanse luchtmacht Bonden de strijd aan met de vijandelijke troepen. Op het ogen blik zijn. hevige gevechten gaande. 2. Naar eerst thans békend wordt, heeft de Japanse luchtmacht de vol gende resultaten behaald: Een vijan delijke kruiser en een transportschip werden tot zinken gebracht. Boven dien werden zeven, vijandelijke lan dingsmotorschepen, resp. andere schepen in de grond geboord. Voorts werden drie vijandelijke schepen en drie motorschepen in brand gescho ten of zwaar beschadigd. Nieuwe regering gevormd in Ecuador STOCKHOLM, 30 Mei (D.N.B.) Britse berichtendienst meldt, hebben de door majoor Giron aange voerde revolutioxmalren. die zich te Guayaquil van de macht hebben meester gemaakt, vandaag een nieuwe tegering gevormd, nadat zii hadden geweigerd de regering te erkennen, van Navarro-AIlendes. die na het af treden van president Arroyo del Rio de regeringszaken op zich had ge nomen. Ia het gehele land is de rust terug- Bekeerd. Ibarra, de vroegere president, die door de revolutionnairen erkend wordt, zou vandaag aankomen uit columbië, waar hij sedert 1935 als balling verblijf hield. De minister van binnenlandse Zaken zou bij een po enig om uit Quito te vluchten, ge arresteerd zijn. Naar de Engelse nieuwsdienst ver der meldt, hebben de botsingen in Ecuador tijdens het weekeinde 80 deden en ruim honderd gewonden gevergd. In de binnenstad van Boedapest leeft de Hongaarse geheime politie in de woning van een lood, die zlcb als advo caat voordeed, in een uitgeholde muur Wet minder dan 83 kg zuiver goud ge vonden. henevens een grote hoeveelheid briljanten en andere kostbaarheden. Pit het Italiaanse hoofdkwartier wordt officieel medegedeeld, dat het totale aantal partisanen. dat zich tot JMW bij de burgerlijke en militaire instanties der republiek heeft aangemeld, tnang 44.1*55 bedraagt. Hoewel de berich ten uit enkele provincies nog niet ont- zijn, wordt dit cijfer zo goed als Mlhjitief beschouwd, Rouaan, Narvfes en Brussel gebombardeerd ROUAAN, 31 Mei (Ofi) De Anglo-Amerikaanse luchtmacht heeft gisterochtend in drie opeenvolgende golven van zeer grote hoogte het centrum der stad gebombardeerd. Er ontstond belangrijke schade. Het is nog niet mogelijk, het aantal slacht offers bij benadering op te geven. Naar uit Versailles wordt gemeld, heeft de Anglo-Amerikaanse lucht macht gistermiddag een aanval ge daan op de stad Nantes, waardoor aanzienlijke schade" wérd aange richt. In het centrum werden ver scheidene gebouwen vernietigd. o.a, het stadhuis, het commissariaat van politie en de gevangenis. Er zijn op het ogenblik reeds meer dan 150 ;Iachtoffers. Naar uit Lyon word't gemeld, is het lijk geborgen van prof. Rochaix, directeur van het bacteriologische instituut te Lyon. Ook de jij ken van zijn assistent en zijn secretaresse zijn onder het puin vandaan gehaald. Belgapress meldt uit Brussel: Gis terochtend zijn verscheidene wijken van Groot-Brussel door de Anglo- Amerikaanse luchtmacht zwaar ge bombardeerd. De schade Is aanzien lijk. Nadere inlichtingen ontbreken nog. ROME, 30 Met (D.N.B.) De ..Osservatore Romano" beklaagt zich over de door vijandelijke vliegtuigen neergeworpen bommen op het klooster Santa Scolastica bil Subiaeo, waar door de gehele grote kruisweg vol komen vernield werd. Tot kort ge leden werden de kloostergebouwen gebruikt als hospitaal en waren zij op duidelijk zichtbare wijze van Rode- Kruistekens voorzien. Het Vaticaanse blad geeft zijn. afschuw te kennen over deze aanval op de „wieg der avondlandse monniken", die niets onderdoet voor de nutteloze ver woesting van de aartsbisschoppelijke abdij van Monte Cassino. Nieuwe luch+gevechfen boven Duitsla nd BERLIJN. 30 Mei (Baberinf.) - Naar 'fc Internationale Informations- büro verneemt, is het vandaag boven Midden- en Zuid-Duitsland tot enige zware luchtgevechten gekomen. Af weergeschut der luchtmacht nam op doeltreffende wijze deel aan de opera ties tegen de Amerikaanse formaties. Tot dusverre is de vernietiging van minstens 45 Amerikaanse vliegtuigen gemeld. Aanvallen op Italiaanse sted'en MILAAN, 30 Mei, (DNB) De laatste dagen worden wederom vij andelijke terreuraanvallen op onbe schermde Italiaanse steden onder nomen. Zo werd Florence opnieuw zwaar door Angelsaksische bommen werpers aangevallen. In de haven stad Zara werden vier kerken, o.a, de dom en de St.-Maxiakerk met naastgelegen klooster en klooster bibliotheek vernield, verder het pro vinciale ziekenhuis, een handels school en een gymnasium mot een kostbare bibliotheek, nog twee kloos ters. een weeshuis, het aartsbisschop pelijk seminarie en het Franciscaan se seminarie, dat eveneens een kost bare bibliotheek bevatte. Roosevelt zal Churchill orrf- moeten STOCKHOLM, 31 Me!. (DNB) Presl- dent Roosevelt heeft op de gisteren ge houden prsconferentle, naar de Britse berichtendienst uit Washington meldt, medegedeeld, dat bij Churchill in de loop van het volgende halfjaar, voor 20 Januari 1945, hoopt te ontmoeten. Roo sevelt zelde, dat zijn plannen met be trekking tot een ontmoeting met Chur chill niet verder gaan dan zijn huidige ambtsperiode, die op 2(1 Januari van het volgende Jaar afloopt. Naar de Britse berichtendienst meldt, moest tengevolge van een ont ploffing in een munitiedepot vrijwel de gehele bevolking van een plaats in Essex geëvacueerd worden. Brandweren uit plaatsen op 30 mijl afstand bestreden het .vuur, da*t ca de ontploffing uitbrak. Knaapje verongelukt ROTTERDAM, 30 Mei. In de nabijheid van de ouderlijke woning aan de Heiligerleelaan, is de twee jarige B. van Herwaarden Maandag morgen, toen het ventje spelende de rijweg overstak, overreden door een met paard bespannen melkwagen. Het kind kreeg een der wielen over zich heen. Een buurman droeg de kleine naar huis, doch daar is het kind een kwartier later aan inwen dige bloedingen overleden. Verdronken ROTTERDAM, 30 Mei. Toen op Tweede Pinksterdag des avonds de laatste bezoeker het strandbad aan de Kralingse Plas zou verlaten, zag hij nog manskleren op het zand liggen. De politie werd gewaar schuwd en daar deze vermoedde, dat er iemand verdranken, was, werd met dreggen begonnen. Na enige tijd bleek het- vermoeden juist, want toen werd het lijk van den IS-jarL- gen rijwielhersteller I. L. Mossink uit de Polderstraat opgehaald. Deze had zich te ver buiten de paaltjes, die de afscheiding aangeven van het strandbad, gewaagd en was toen zonder dat iemand 't heeft bemerkt, in de diepte verdwenen. Zomerkampen Arbeidsfront AMSTERDAM. 30 Mei. Voor de derde maal organiseert Het Neder landse Arbeidsfront dit jaar zomer- vacantie-kampen voor jongens en meisjes. Als verblijfplaats voor de meisjes Is weer ..De Lieberg" bij Hil versum uitgezocht. De jongens kun nen hun hart in het "w&tersportkamp „Virikeveen" ophalen. Aan de hand van - dé opgedane"ervaringen 'zijn-hij de organisatie van deze kampen, ver scheidene veranderingen, die naar men hoopt, even zovele verbeteringen zullen zijn, aangebracht. Het Ar beidsfront rekent er op, dat ook nu vele bedrijfsvoerders het nut ervan zullen inzien om hun plichtvolle jeugdige werkers en werksters een extra-beloning in de vorm van uit zending voor een week naar een dezer kampen, te geven. De kampea staan onder deskundige leiding en worden gehouden in de periode van 15 Juni tot 19 Augustus 1944. Alle inlichtingen zijn te verkrijgen bij de kring- en plaatselijke kantoren. Hoge pri}zen Staatsloterij De hoofdprijzen van de Staatsloterij, zijn bij de trekking van 32 Mei als volgt gevallen: f 5000: no. 3958: 1500: no. 7366; 1000: nos. 9029 10451 13329 13752 21104 23175 400: nos. 2464 3621 19393 24314: 200: nos. 2486 22493 22S63 24370; f 100: nos. 1621 4444 4432 7707 8904 10726 13850 18159 19085 19296 20636 22400 25245. DEN HAAG. 30 Mei. Op 29 Mei was het vier jaar geleden, dat Rijks minister dr. Seys-Inquart als Rijks commissaris voor het bezette Neder, landse gebied zijn ambt aanvaardde. NaaT aanleiding hiervan heeft dr. Seyss-Inquart aan den vertegenwoor. diger van het D.N.B. te Den Haag, Otto Raibie, een interview toegestaan, waarin hij vragen over de ontwikke ling in zijn. arbeidsressort beant woordde. Nog afgezien van.de Nederlandse vrijwilligers aan de fronten, noemde de Rijkscommissaris de bijdrage, die Nederland levert voor de strijd om een nieuw Europa vooral op econo misch gebied, zowel- absoluut als in vergelijking met andere bezette ge bieden. zeer hoog. Ook in de tewerkstelling leveren de Nederlanders een aanzienlijke prestatie. Aan de andere kant zijn er bij Nederlandse arbeiders, die Duitsland tewerkgesteld werden, moeilijkheden ontstaan. De Nederlan. der is krachtens zijn karakter en traditie weinig geschikt voor 't leven in werkkampen. Hil wil in de eerste plaats bij zijn gezin blijven. Dienten gevolge vermindert' zijn prestatie alleen reeds door de verplichte te werkstelling in Duitsland, waartegen ook een krachtige illegale propaganda gevoerd wordt. Zo komt het vaak voor, dat arbeiders, die in Duitsland moeten werken, „onderduiken", d.w.z. zich onvindbaar maken en dus ille gaal leven. Voor Duitsland en de bezettende macht is de schade slechts gelegen in een zeker verlies van werkkrach ten, welk verlies echter niet zo zwaar weegt. Werkelijk zorgwekkend ech ter is dit verschijnsel voor de Neder landers zelf. Om in het leven, te blijven, wijden de onderduikers zich grotendeels aan de zwarte handel in levensmiddelen en. venstoren daarmede de gewone, toch reeds uiterst moeilijke ravi taillering. Een ander gevaar is daar in gelegen, dat de onderduikers in toenemende mate in handen vallen van de thans bijna uitsluitend onder 1 leiding van communisten staande or ganisaties van verzet en sabotage. Kalm en verstandig Over de houding der Nederlanders in het algemeen, zeide de Rijkscom missaris, dat zii de vele grote lasten, die uit de algemene oorlogstoestand en uit de bezetting zijn voortgevloeid, kalm en verstandig hebben aan vaard. Ook de omvangrijke evacua ties. die onlangs nodig zijn gewor den in verband met de inundaties, zifn zonder enig "bezwaar "met berging' van alle voorraden, uitgevoerd. Ook steden de Nederlanders zich zonder beklag beschikbaar voor de tewerk stelling ten behoeve van de lands verdediging bij het verrichten van werkzaamheden aan dijken enz. De Nederlandse autoriteiten heb ben de orde in hun land. goed ge handhaafd. Al zijn er in de jaren 1941 eu 1943 moeilijkheden ontstaan, zo zijn dit t-och geen tekenen geweest voor algemene en blijvende onlusten. Afgezien van enkele overvallen op di5tributiebureau's of bevolkingsregis ters, zijn er betrekkelijk weinig moeilijkheden. Zeer voortreffelijk is de houding van de Nederlandse vrijwilligers in hun optreden aan de fronten, voor al in de Waffen-SS. De werkelijk verbitterde vijanden van Duitsland en het nationaal- socialisme vindt men slechts in een betrekkelijk kleine kring. Het gros van de Nederlanders neemt een af wachtende houding aan. De belang stelling voor uiteenzettingen van po litieke aard neemt echter toe. Het Wdtbi!d/C.NF./Pax ,Per vfaggesa'n worden de berichten doorgegeüen. Zóó vervult een deel van Neerland'a jeugd zijn plicht voor het nieuwe Europa en dus voor zijn" Vaderland. Meld je ook, strijd mee, wee» een kei'eï! Indiensttreding bij de Kriegsmafine is mogelijk voor iederen Nederlandei tusschen 17-45 jaar. Aanmelding en inrichtingen bij de Marjneannahme- stelle West. Plompetorengracht 24. Utrecht; alle Hafen- en Ortakomman* danbimmcn de Lgerar.bi'ILende ^-Meldeafeltea-to-Nedieriami- m zoeken naar een vorm, die met- de nieuwe ontwikkeling in overeenstem ming is. is een thans reeds merkbare geestelijke beweging. Over de ontwikkeling van het po litieke beeld van Nederland zeide de Rijkscommissaris o.a.: Vier jaar ge leden werd aanvankelijk alleen de communis ische partij opgeheven en werd de sociaal-democratische partij onder coutróle geplaatst. Door andere partijen, vooral door de pas opge richte „Unie", werd de poging ge daan. met ons tot een nieuwe ver houding te geraken, hetgeen evenwel uiteindelijk mislukte door hun ge brek aan vastberadenheid om de con sequenties uit de nieuwe toestand te trekken. De maand Juni 1941 bracht een opheldering in het politieke leven. De groepen, die niet tot een anti- bolsjewistische houding konden be sluiten, werden geleid» Mik ontbonden, daarentegen ontstond aan nationaal- socialist-ische zijde een eenwording. Betekenis de N.S.B. De N.S.B., die thans dertien jaar bestaat, werd door ons aangetroffen en is dus een door en door Neder landse aangelegenheid. Zii heeft in de afgelopen jaren zich zelf meer en meer gericht naar de doelstellingen van. het nationaal-socialisme, zoals deze reeds vroeger in Duitsland bestonden. De vraag is wel eens gesteld of aan de NB.B. de leiding over de staat moet worden opgedragen. Wij kun nen ons echter niet onttrekken aan de verantwoordelijkheid, die wij door de bezetting op ons hebben genomen, zolang de toestanden hier bepaald worden door de oorlogvoering. De heer Mussert zelf ziet op dit tijdstip zijn taak niet in staatkun dige zin. maar veeleer in politieke zin, doordat hij werkt aan het vesti gen van de overtuiging, dat voor Ne derland in het samengaan met Duitsland in de zin van de Europese lotsgemeenschap de enige mogelijk heid gelegen is zich te handhaven, en overeenkomstig zijn betekenis zich te laten gelden. Bij de N.S3. valt een te waarde ren -standvastigheid te constateren. Ondanks de militaire gebeurtenissen van de afgelopen maanden heeft het aantal en de bereidwilligheid van haar leden om op te treden geen ver zwakking ondergaan. Ten aanzien van de te verwachten invasie 2eide de Rijkscommissaris: Uiteraard verkeert men ook hier in gespannen verwachting ten aanzien van de komende pntwikkeling. Maar ook hier verloopt de zenuwoorlog ten nadele van onze tegenstanders. Ook zij hier in dit gebied zijn vaak over hun zenuwen heen. De Nederlandse bevolking, boe- welde vernietigende gevolgen van'een ernstige strijd voor land" en mensen haar duidelijk voor ogen staat, Is over het algemeen kalm. Zij ziet, hoe krachtig dit gebied beschermd is en onder gaat met gelatenheid de Duitse bezetting. Het kan zijn, dat e~ bij een invasie hier of daar s tor ine m zullen komen, maar tot een uit üe bevolking zelf voortspruitende crisis zal het niet komen. Wij Duitsers zijn evenwel vol vertrouwen, dat wij de taak zullen vervullen, die onze Fiihrer in dit ge bied gesteld heeft, met het wapen in de hand, wanneer de vijand zal komen, en in orde en arbeid wanneer wij de vrede tegemoetgaan. Churchill's jongste rede was de ruime tüd de beschouwing, dio'de langste, die hij in deze oorlog eerste staatsman van het Britse hield: zij omvat, 33 dlcbtgetypte wereldrijk aan zyn parlement toor- schrijfmachine-kantjes. S'taatsmans- legde als basis van. EngeJanas pon wijsheid en politieke betekenis meet tick en Engelands oorlogvoering, men niet bij de meter. Evenmin bij mcii behoeft niet eens aan de veel- het. kwartier of in bladzijden schrijf- geciteerde uitlatingen te herinneren, machineschrift. Wat men er echter waarmee Churchill nog in 1940 het met reden in verwacht, is een logi- wuoici van Lenin scheen te wiïlert sche lijn, een welomschreven zin, die bevestigen. Het Is voldoende, de tra- het bloedige offer van zos-eie volken gifcomlsche resultaten van St&lins inhoud geeft. boekgeechenk parallel met Chur- In December 1943. dus nog niet chills voetbal voor het bolsjewisme zo heel lang geleden, zond Stalin j-Ci- kenms te nemen, om vast te stel- een merkwaardig geschenk naar ieIli 'u zin en lijn in de geallieerde Londen: een verzameling boekwer- oorlogvoering volstrekt ontbreken of ken. die door honderdduizend Sow- jn het gunstigste geval de luld-ver- jet-Russische itrbeiders en arbeidsters kondigde motieven niet dekken, der bewapeningsindustrie in vrijwil- ipcvUt'-c alle onder lig overwerk bfjeengespaard heetten van deze 33" kantjes vollende ie zun voor de arbeiders ran Enge- g» land. De collectie werd met de ge- moe- brulkelljke diplomatieke glimlach en tdc-ggt.held. da. TUrHfc» ™et moe handdruk: in ontvangst genomen en «-B de«MM m.egaa.t ftre K- ondergebracht ln een daartoe tot Polen .Arbeldersblbüotheekrt on«K0OP» GrteiSdSd dte Londense boekerij. K« MtS* bevond zich ook de „Grote bolsjc- Engeland m qc -rcc.s. wer wistische encyclopaedie" in 84 delen. Bevond. Want dit kostelijke docu ment van SowJet-Russische weten schap Is uit de verzameling verwij derd. toen een argeloze Brit op blad zijde 418 van deel 61 een uitvoerige karakteristiek van. Churchill aange troffen, en in groeiende verbazing gelezen had. In deze karakteristiek heet Chur chill naar Lenins woord „de groot ste hater van Sow jet-Rusland"'; hij wordt erin geschilderd als een man, clie „de diepste haat van de arbeiders- «dasse op zich laadde door als minis ter van Binnenlandse Zaken bij sta kingen herhaaldelijk te doen schie ten op uitgebuite en haJfverhon- gerde arbeidersmassa's", een man die tijdens de vorige wereldoorlog ontel bare soldaten, zinloos in de dood joeg bij Antwerpen en de Dardanel- „teek gelaten wer den teen zü destijds voor Engeland „moedig de oorlog in" gingen. Chur chill beloofde Polen „compensatie ten koste van Duitsland voor ge- biccsafstand aan de Sow Jet-Unie" en verwachtte tegelijk, dat het Duitse volk zich door onvoorwaardelijke capitulatie aldus voor een groot deel onder de hoede der Polen zal gaan begeven. Churchill groef opnieuw het Atlantic Charter op, dat aan alle roiken de vrije keus van hun rege ringsvorm toezegt, doch deelde tege lijk mee. dat Engeland thans defi nitief den eens als lield binnenge- haaldcn Jongen koning Peter van Zuicl-Slav ie na bewezen diensten heeft, laten vallen en „voor den com munist Tito'" gekozen heeft. Behalve zulke verwikkelingen bin nen het bestek der Britse politiek zelve, zijn er de „kleine" menings- len, een man die zich als politicus verschillen lussen Engeland en de op grove wijze verrijkte, en. nog veel Sowjet-Unie. is er de door de meer vleiends. Manchester Guardian na Churchuls In zijn jongste Lagerhuisrede hield rede vastgestelde tegenstelling met» Churchill zijnerzijds een uitvoerige de woorden van den Amerikaansen. verhandeling over het bolsjewis- minister Cordell Huil inzake heb tische Rusland, waar, naar hij 2ci, standpunt Tegenover de neutralen, „diepgaande veranderingen plaats- zijn er öuizend-en-één andere botsin. gevonden" hebben. „De religieuze gen en contrasten. Uit deze zelfde zijde des levens heeft er een wonder- heksenketel echter, uit deze zelfde lijbe wedergeboorte doorgemaakt, brij van conflicten, onmacht en ver- Discipline en militair eerbetoon in draaide voorstellingen zou een nieu- het Sowjet-Russische leger kennen Ve ..ordening" der gehele wereld tot huns gelijke niet." Ook „schijnt de stand moeten komen, wanneer de bevolking overwegend de wens te Geallieerden in de militaire worste- koesteren, dat Rusland en Engeland üng ooit de overhand behielden. D&t vrienden zullen blijven". In deze is een zaak. die alle volken te den- kinderlijke vormen bewoog zich ge- ken geeft. Vrouw vermoord? AMSTERDAM, 30 Mei. Gister middag heeft de geneeskundige dienst uit het Noordhoilands Kanaal het lijk opgehaald van een onbeken de vrouw, dat met stenen was ver zwaard, terwijl de voeten met ijzer- draad aan elkaar waren, vastge bonden, De- politie onderzoekt thans, of de vrouw om het leven is ge bracht, of dat hier van ander mis drijf sprake is. Aan boord nemen van loodsen op de Nieuwe Waterweg tussen Maas sluis en Hoek van Holland verplicht DEN HAAG, 30 Mei. Het bu reau van den Wehrmachtsbefehls- haber in den Niederlanden deelt mede: Op grond van art. 5 al. 2 van de verordening 100/41 van den Rijks commissaris voor de bezette Neder landse gebieden wordt de volgende beschikking afgekondigd: 1. Vaartuigen, die de Nieuwe Wa terweg tussen Maassluis en Hoek van Holland bevaren, zijn verplicht een loods aan boord te nemen. 2. Uitzonderingen voor bepaalde vaartuigen zijn slechts geoorloofd met toestemming van den haven- commandant van Hoek van Holland. Roofaanval op boerderij DRUTEN, 31 Mei. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd te Druten In de boerderij van P. Rey- nen een roofoverval gepleegd. Om streeks middernacht werd aan de deur geklopt met het verzoek on middellijk open te doen. De be woner, R., voldeed aan dit verzoek, doch werd direct door een vijftal bandieten, die van vuurwapenen voorzien waren, overvallen. R, en zijn zoon werden op een stoel vast gebonden en tn een kelder opgeslo ten. De vrouw moest intussen geld. kleren, boter, rijwielbanden, rijwie len en andere artikelen van waarde aanwijzen. Met deze buit zijn de bandieten in de nacht vertrokken, waarna de vrouw haar echtgenoot en zoon kon bevrijden. Luc van Dam spaarde zijn tegenstander AMSTERDAM. C"* SGcJ De strijd om het Kampioenschap van Nederland n het mid&engewieht tussen Luc van Dom en Fler-re Doorenbosch Is door de wijze, waarop Van Dam dtt gevecht op vatte, bijzonder teleurstellend geweest. Geen ogenblik beeft teen. de indruk van een ernstig gevecht gehad. Van Dam speelde maar wat met zijn tegenstan der, plaatste slechts wat ilchtc stoten en stootte vaak ln liet geheel niet. Doo. renöosch heeft daardoor de gelegenheid gehad, zich goed te weren en hij beeft er een dankbaar gebruik van gemaakt. Voor den jongen Bcesenaar was de pun- tennederiaag na twaair ronden stellig een eervol resultaat. 'Wij kunnen ons voorstellen, dat het moeilijk voor Van Dam was, Doorenbosch, die uit dezelfde school komt en met wien hij geregeld oefent, ln enkele ronden buiten gevecht te stellen. Een man van zijn reputatie had echter tn .staat, moeten, zijn,^hem njj punten té overklassen.' Nu maakte hij er echter een onwaardige vertoning v»a. Van. veel betere kwaliteit waren de partijen na de pauze. "Willy Quente- moyer was voortreffelijk op dreef tegen Harry Hoogstraten, d-le Ln de derde ronde neerging. Er deed zich toen het merk waardige geval voor. dat scheidsrech ter noch boksers de gong hoorden. Het publiek veroorzaakte daarop zo'n tumult dat de strijd onderbroken moest wor den. Hoogstraten kreeg ntordoor de ge legenheid zich te herstellen. Quente- meljer. die de laatste wedstrijden zeer vooruitgegaan ls, won op punten. Jan. de Bruin 'bokste uitstekend tegen Jan de Pauw, die Ir. de eerste ronden nerhaald tl ijk neerging, zich later her stelde. maar ln de zerde ronde van een. zuivere rechtse directe wederom neer ging en uitgeteld werd, Hendriks gaf Ia de vijfde ronde op tegen Onsla. Huiienaar breakf mei Van Dam De houding van Van Dam ïr. de wedstrijd tegen Doorenbosch is aan leiding geworden tot een conflict tus sen manager Huizenaar en Van Dam. Het had aanvankelijk in de bedoeling gelegen, dat Van Dam op 34 Juni tegen den winnaar van de partij QuentemeyerHoogstraten zou bok' sen. Na afloop van de wedstrijden liet Huizenaar echter bekend maken, dat het teleurstellende boksen van Van Dam aanleiding was geweest de wed strijd van 14 Juni niet te laten door gaan. Toen Van Dam. daarop te ken nen gaf. dat hij in het vervolg ziin eigen weg zou gaan. besloot Huize naar. naar hij ons mededeelde, zijn contract met Van Dam te verbreken. Nog heden zou hij de N.B.B. van dit besluit in kennis stellen. Tot en met 10 Juni: Bonnen 23 en 24 voor brood, beschuit, aardappelen 23 en 23 toeslag (eerste week), 24 en 24 toeslag (tweede week), vlees, melk, taptemelk en tabak (naar keuze). Voorts voor bloera: 139 en 140; gort: 138 en Reserve D 45 (elk 250 gr.)kindermeel of voedings suiker: E 45 Reserve- (250 gr.); boter: 23 A. 23 B en 24 A (elke bon 125 gr.; 24 A alleen voor per sonen beneden 21 jaar); kaas: 137 (100 gr. magere)suiker: 135 en 136 (elk 500 gr.); Jam: 134 (250 gr.); koffiesurrogaat: 133 (250 gr.)vervangingsmiddelen: 132 (één rantsoen)kinder- drankpoeder: C 45, D 48 en E-.4S Reserve (fik 300 gr.); versnape ringen: 23 (150 gr.); zeep; 129 één rantsoen eenheidszeep. 130 en Reserve C. D en E 42 elk één rantsoen was poe der. Reserve E 43 één rantsoen 'toiletzeep: scheer zeep: R 05 tabak. Baby uit" het raam laten vallen ROSMALEN, 30 Mei. Tijdens een onbewaakt ogenblik heeft een 4- jarig buurjongetje bij de familie Kerkhof een zes weken oud kindje uit bed genomen en uit het raam van het bovenhuis laten vallen. Het kindje was vrijwel op slag dood. Duits Theater De weekagenda van het Duitse Theater luidt: Den Haag. Stadsschouwburg. Dinsdag 30 Mei, 19 uur: „Pygmalion"; Woensdag 31 Mei, 19 uur: „Der Nlbelunge Not"; Zaterdag 3 Juni. 19 uur: „Der Trouba dour"; Zondag 4 Juni, 18.45 uur: „Der Graf yon Luxemburg". Korfbalkampioenschap van Nederland ROTTERDAM, 31 Mei. Doordat Het Zuiden ln den Zondag J.I. gespeelden beslissingswedstrijd tegen ZKC te Utrecht met 41 wist te zegvieren, heeft dit twaalftal zich ln de finale geplaatst om het Kampioenschap van Nederland. A.s. Zondag 4 Junt wordt op het Fcijenoord- terrein de belangrijke wedstrijd Het ZuidenWesterKw.irtier (Amsterdam) ge speeld, welke wedstrijd om 2 uur begint. Na vele Jaren krijgen de Rotterdammers thans gelegenheid het spel te aan schouwen van de befaamde Amsterdamse korfbalclub, die reeds zovele kampioen schappen heeft verworven. Honden- en kattenbrood DEN HAAG, 30 Mel. Van. J tot en met 30 Juni '44 worden op bon no. 2 van de distributiekaart voor honden üe- zeldfde hoeveelheden bondenbrood, be schikbaar gesteld als op de bon voor cte afgelopen periode. Op boa no. 2 van de distributiekaart voor kattenbrood, (groep K> wordt voor dezelfde periode l'.a kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 Juni '44 ls bon no. 2 ongeldig. Nogmaals wordt medegedeeld, dat de gelegenheid tot bet Indienen ven aan vragen (verklaringen) door particuliere honden- en kattenhouders over distri butiekaarten voor honden- en katten brood la gesloten. Correspondentie hier over kan niet worden beantwoord. Brandstoffen kookdoeleïnden DEN HAAG, 31 Mei. Van 1 Junt tot en met 1 Juli 1940 geeft de bon 22 FK var. de kookkaart U 405 recht op het kopen van een eenheid vaste brandstof fen. met uitzondering van fabrlcksturf. De verbruikers zullen met de op deze bon aan te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar het ln de bedoeling ligt op 1 Juli 1944 een derde bon van de kaart U 405 aan te wijzen. Do minister van Buitenlandse Za ken der Chinese nationale regering. Tsjoe Min Ti, is op 29 Mei voor een officieel bezoek in de Japanse hoofdstad aangekomen. Distributie hoefbeslag Voor de periode 1 April1 Augustus '44 wordt thans een toewijzing hoefijzer# verstrekt en wei volgens deze normen: 1. venters- en slee perspaarden boven de stokmaac van 1-50 m: 1*0 st.; 2. melte- rljderspaarden: 10 st.; 3. stalhouders- paarden: 8 st.; 4. venters- en Sleepers- paarden beneden de stokma&t van 1-SO m: 8 st.; 5. rij- en tuigpaarden: 4 st.; 6. paerden van bereden politie: 4 st. Do eigenaars van paarden, welke tot één der genoemde categorieën behooren. kunnen zich van 5 tot U Juni a.s. wenden tot den plaatsel'IJken bureauhouder, bij wien. hun paarden zijn geregistreerd. De P.B.H. moet zich ln het algemeen aan bovengenoemde basistoe wij zingen hou den, doch is gerechtigd om hiervan op grond van plaatselijke omstandigheden af te wijken.. De verkregen toewijzing moet tussen 8 en 14 Juni bij den hoef smid worden ingediend. De F.B.H.'s be schikken over e°n klein contingent hoefijzers, bestemd voor werkpaarden van 23 jaar en werkpaarden van 3 jaar en ouder. In dringende gevallen kunnen aan de houders van deze paarden één. of meer hoefijzers beschikbaar worden gesteld. Ook deze toewijzingen moeten, tusschen 8 en 14 Juni bij de hoefsmeden worden ingediend. De hoefsmeden moe ten de door hen ontvangen toewijzingen vóór 21 Juni a.s. inzenden aan de be- drijf sgroep me tal en verwerkende ambach ten, Baanstxaat 15 te Utrecht, vergezeld van een gcleldcstaai LD 10 in duplo. In ruil voor de Ingezonden toewijzingen ontvangen de hoefsmeden gedeeltelijk, koop vergunningen voor fabrleksboet- ijzers, gedeeltelijk voor nieuw of brullo- baar ijzer, waarbij voor 1 hoefijzer 1 kg nieuw ijzer of 1-25 kg bruikbaar ijzer wordt toegewezen. Met- behulp van het ijzer, aan te schaffen met deze (jzertoe- wi] zingen voor xxxx. zulten de hoefsme den dus zelf de nodige boefijzers moeten, vervaardigen, Het is riet geoorloofd deze hoefijzers door de hoef Ijzerfabrieken te doen vervaardigen. Tegelijk metdekoap- vergunnlngen voor hoefijzers en Ijzer- toe wijzingen ontvangen de hoefsmeden koopvergunningen voor een hoeveelheid hoefnagels, gelijk aan 20 maal het aan tal hoefijzers op de door hen Ingezonden toewijzingen vermeld. Geëvacueerde land- en tuinbouwers opgelet: Geëvacueerde land- cel tuinbouwer», wier bedrijf geheel of gedeeltelijk on bruikbaar is geworden en. die thans ge vestigd zijn ln de gemeenten Nieuwer- kerk a. d. IJssei, Capelle a. d. IJssei of Moordrecht, moeten zich meiden in de week van 29 Mel tot en met 2 Juni 1944 bij den Fïaatselljken Bureauouder A. Kot, 's-Gravenwcg 24 te Nleuwerkcrk a. IJssei Zij ülenen mede te brengen even tuele eigendomsbewijzen, pachtcontracten ultbetalingsbonnen. vceboekjes c.tl. Eén en ander ln verband met de berekening van uit te keren schadevergoedingen. Rectificatie ln. da bekendmaking No. 99 voor Groenten en. Fruit stond vermeld: As perges: sorteering 2b en sorteering 3a, grossiersprijs f 66.50 per 100 kg„ detall- 'Istenprljs ƒ0.79 per kg. Dit moet zijn: Grossiersprijs f 60.per 100 kg., de- tallistenprljs 1 0.72 per kg. De Turkse minister van Buiten landse Zaken, Menemendzjogloe, die te Istanboel ls aangekomen, heeft aan pers vertegenwoordigers verklaard dat ziin. reis een particulier karakter draagt. De zon gaat vanavond onder om 21.50 uur en komt morgen op om 5.24 uur. De maan is vanmiddag opgekomen om 13.23 uur (eerste kwartier) cn gaat vannacht onder om 3.19 uur. De vcrduistcringsiyflen zijn in de week van 28 Mei tot 4 Juni van 21.45 uur tot 5.30 uur.

Schiedamsch Dagblad | 1944 | | pagina 1