SCHIEDAMS DAGBLAD Moed der anderen Doorbraakpogingen aan front in Italië weer mislukt Terreinwinst bij Jassy Amerikaans piloot gelyncht Bijna 1000 doden in Rouaan Turkse begroting aanvaard Verkiezingen in Eire 63 doden in Roosendaal Panfsergevechfen op hef strand van Biak Twee inbrekers gesnapt Ziekengeld voor arbeiders in hef buitenland Geldige bonnen De „Ronde van Gouda" (Duitsê Weerberichten.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 31 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan de zuid- en zuidoost rand van de Albaner bergen mislukten ook risteren weer in verbitterde gevech ten alle doorbraakpogingen, die de vijand met sterke infanterie- en pantserformaties ondernam. In het gebied van Lanuvio werden daarbij van 200 aanvallende vijandelijke tanks, 78 meest in gevechten op korte afstand, vernietigd. De Ge treiter Vetter in de compagnie pant serjagers van een regiment grena diers heeft met zijn kanon van zeer korte afstand elf pantserwagens stukgeschoten. In de Lepiner bergen drongen Marokkaanse bergtroepen onze verdedigingslinies binnen en bereikten na harde strijd Carpineto. In de sector aan weerskanten van Frosinone. ten zuidoosten van Sara, alsmede bij en ten zuidwesten van A If ede na, brachten onze achter hoedetroepen in voortdurende taaie gevechten het optreden van over machtige vijandelijke strijdkrachten tot staan. Gevechtsvliegtuigen en des nachts opererende slagvliegtui- gen vielen doelen in het gebied van Cistema, alsmede vijandelijke kolon- nes en batterijstellingen ïn het ge bied van Aprilia met goede uitwer king aan. Een formatie Duitse gevechtsvlieg tuigen heeft Jn de nacht van 30 op 31 Met van een vijandelijk konvooi in de Middellandse Zee een trans portschip en drie vrachtschepen met een gezamenlijke inhoud van 23.000 brt. tot zinken gebracht. Een ander transportschip, vijf vrachtschepen, alsmede een tankboot met een ge zamenlijke inhoud van 44.000 brt. werden beschadigd. In het Oosten braken formaties Infanterie en pantserwagens, uit muntend ondersteund door sterke Duitse en Roemeense gevechts- en slagvliegers, ten noorden van Jassy door een sterk uitgebreid en diep ge- echelonneerd vijandelijk stellingen systeem en sloegen de Sowjets in harde gevechten in het daarachter gelegen lage land bij de rivier terug. Het gewonnen terrein werd ondanks herhaalde sterke tegenaanvallen der bolsjewieken behouden. Jacht- en slagvliegers vernietigden boven dit gebied 69 vijandelijke vliegtuigen. In de nacht van 30 op 31 Mei wer den de spoorwegknooppunten Kasa- tln en Faatow door sterke formaties Duitse gevechtsvliegtuigen doeltref fend gebombardeerd. Slagvliegtuigen brachten in de Finse Golf drie Sow- jetrussische escorte-vaartuigen tot zinken. Een andere boot werd be schadigd, Amerikaanse bommenwerpers drongen overdag het Rijksgebied binnen en veroorzaakten door het uitwerpen van brisant- en brand bommen in enige plaatsen schade en geringe verliezen onder de bevolking. Strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden 42 vijandelijke vlieg tuigen. In de afgelopen nacht wieire pen. enige Britse vliegtuigen bom men op plaatsen in bet Rijnlands- Westfaal.ee gebied, In de strijd te- BERLIJN, I Juni. De B-corres pondent van het A.N.P. meldt: Thans-is officieel bekend gemaakt, dat een Amerikaans piloot, die tijdens een vlucht boven Duits ge bied werd neergeschoten en met behulp van een parachute aan de dood trachtte te ontsnappen door de woedende bevolking, welke hy kort tevoren met machinegeweren en kanonnen had beschoten, ïn het openbaar terechtgesteld is» Dit bericht heeft in binnen- en buitenland zeer veel stof doen op waaien, daar het lynchen aan deze zijde van de Atlantische Oceaan nu niet bepaald tot de alledaagse ge beurtenissen behoort. Ook in diplo matieke en militaire kringen houdt men zich Intensief met het geval bezig en algemeen, is men van oor deel, dat de piloot, die een aantal non-combattanten vermoord heeft, zijn verdiende straf heeft ondergaan. Reeds herhaaldelijk heeft men Amerikanen en Britten, die uit hun machines gesprongen waren met be hulp van soldaten voor de woede der volksmenigte moeten bescher men. Ditmaal is dat niet mogelijk geweest met gevolg, dat de volks woede zich op drastische wijze ge uit heeft Met nadruk verklaart men, dfvt de Amerikanen en de Britten tegenwoor dig bfj voorkeur treinen en burgers, vee en boerderijen als schietschijven ge bruiken. een methode, welke met oorlog en krijgshandelingen, niets meer gemeen heeft. Vooral in Duitsland, waar men de eer van ,den soldaat hoog stelt, wekt men de woede der bevolking op met dergelijk tegen elk recht indruisend op treden. De ran Engelse zijde geuit bewering, dat het slachtoffer der volkswoede een krijgsgevangene geweest zou zijn is on juist. De naam van den terechtgestelden luchtplraat komt niet 051 de lijsten der krijgsgevangenen, zoals ceae onder con- fcnMe der beschermend*, mogendheid Zwitserland zijn opgesteld, voor. Van deze zijde te ook vastgesteld, dat de man tijdens een aanval op de bewuste dag met zijn machine te neergeschoten. gan de Brits-Amerikaanse terreur- vlieg-ers heeft zich een jachtgroep onder bevel van majoor Freitag bij zonder onderscheiden. Duikboten hebben zeven schepen met een gezamenlijke inhoud van 29.500 brt. tot zinken gebracht als mede acht torpodojagers en konvooi vaartuigen en bovendien zes vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Zeestrijdkrachten, boord! uchfcdoel- geschut en koopvaardijschepen en marine-luchtdoelartillerie vernietig den in de maand Mei 200 vijande lijke vliegtuigen. Roemeens leger bericht BOEKAREST. 31 Mel. (D.N.B.) Het Roemeense opperbevel deelt d.d, 31 Mei mede: ..Aan de beneden Dnjestr en Sn Cen traal-Bessarablé beeft zich niets van be tekenis voorgedaan. Ten. noorden van Jassy zijn de plaatselijke gevechten heviger geworden." Fins legerbericht HELSINKI, 31 Mel. (D.N.B.) Het Finse weermachtberlcht luidt als volgt: „Op da Karelische landengte hier en daar levendig vijandelijk artillerievuur. In het centrale deel van de landengte werd de poging van een vijandelijke stoottroep, met zware wapens en onder steund door gevechtsvliegtuigen, onze stellingen aan te vallen, afgeslagen. In het westelijke deel der landengte werden op twee plaatsen vijandelijke stoot troepen afgeslagen. Ook op de landengte van Maaselkae werd de na hevige artillerievoorbereiding ondernomen aanval van een vijandelijke stoottroep verijdeld. Van de andere land- fronten niets te melden. Op het Ladoga- meer schoten de Kustbatterljcn een vijandelijke kanonneerboot op de vlucht. Op de Karelische landengte werd een vijandelijk jachtvliegtuig door eigen jagers neergeschoten." Ibarra in Qui+o aangekomen STOCKHOLM, 1 Juill (DJN".B.) De in verbanning levende voorma lige president van Ecuador, Velasco Ibarra, die na de jongste revolutie haar Ecuador is teruggeroepen, is gisteren in de hoofdstad van Ecuador aangekomen. HU werd op zijn tocht naar het regerings gebouw met groot gejubel verwel komd, zo meldt Reuter. Amerikaans schip gestrand STOCKHOLM, 31 Mei. (D.NB.) Naar de Britse berichtendienst meldt, heeft het Amerikaanse ministerie van Marine mede gedeeld, dut vandaag bij de Farailon- ellanden, 50 kilometer ten westen van de Gouden Poort van san Francisco, een Llbertyschip met 1000 opvarenden ge strand Is. Honderden sprongen met de zwemvesten over boord, anderen hielden zich vast aan de reddingsvlotten en wer den door torpedojagers uit het water ge haald. Waarschijnlijk bevonden zich uit sluitend leden van de marine aan boord. Naar Reuter uit Lissabon meldt te de eerate Britse pers-attaché ln Portugal Michael Stewart, na een incident aan de Portugese grens, door de Portugese regering tat persona non grata verklaard. HU te daarna teruggeroepen, ROTJAAN, I Juni (Ofi) Gister ochtend heeft de Anglo-Amerlkaanse luchtmacht, een buitengewoon hevige aanval gedaan op Rouaan. Overal ln de stad kwamen bommen neer en ontstonden branden. De schade in de woonwijken is aanzienlijk, De St. Vincentius is volkomen verwoest. Volgens de jongste berichten zijn er bijna 1000 doden. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zijn als gevolg van. de luchtaanval, van Dinsdagochtend op de stad Nantes ln het departement Seine et Oise 180 personen gedood en 81 gewond. Onder de puinhopen bevinden zich ongeveer 200 doden en gewonden. ANTWERPEN, 31 Mei. (Belgapress) In de loop van Dinsdag hebben Brits-Amerikaanse vliegtuigen Ant werpen andermaal met bommen be stookt. In het Noorden der stad werd een reizigerstrein die talrijke arbei ders vervoerde, van grote hoogte aangevallen. Een achttal bommen kwam, niet ver van de trein, in het veld terecht. Door de ontploffingen werden een tiental arbeiders licht gewond. In een andere wijk veroor zaakten de Inslaande bommen ma teriële schade. Ofi meldt uit Retm«; Dinsdagmorgen hebben. Anglo-Amerikaanse vliegers een voorstad van Reims hevig gebombar deerd, die reeds tweemaal tevoren aan gevallen was. Talrijke hulzen werd -o verwoest en de schade te aanzienlijk. Het aantal slachtoffers Is nog niet definitief bekend, maar In de avond telde men reeds een veertigtal lijken.. Onder de doden bevinden zich 27 leer. Ilngen van. een tehuis voor de jeugd en zes verpleegsters, die onder het pulr van een gebouw bedolven werden, Ver scheidene gewonden werden in het zie kenhuis ondergebracht. Naar het Internationale Informatlons- bU.ro verneemt, hebben formaties Ame rikaanse bommenwerpers, die Woensdag ochtend onder een sterk escorte van jagers boven het grensgebied van Noord west-Duitsland opereerden, het weeshuis in het Kllene stadje Geseke, in het dis trict Llppstadt, met verscheidene bri santbommen getroffen. Veertig weeskin deren werden bedolven. Ook het lyceum kreeg verscheidene treffers en stortte gedeeltelijk ln. Het bombardement vond bij helder zicht ptaats. DONDERDAG I 'JUNI 1944 !e JAARGANG - No. 126 Uitgave N.Y. De Ar be kiert pers. Abonnementsprijs 21 cent per week of 2.73 per fcwartaal Bur.: PASSAGE 18-20, SCHIEDAM TEL 68798 - POSTGIRO 20410 Ontploffing te Bombay eiste honderden slachtoffers GENEVE, 31 Mei (D.N3.) Het Amerikaanse tijdschrift „Time" pu bliceert bijzonderheden over de ont ploffingsramp te Bombay op 14 April. Jn de haven waren vele arbeiders bezig met het lossen van een Liberty- schip van 800G ton, dat schroot, hout, katoen, en goud ln baren ter waarde van ruim 4 mlilioen dollar, alsmede 300 bussen met een zeer explosieve stof aan boord had. Er brak een brand uit die snel om zich heen greep. Des nachts schoot plotseling een geweldige vlam omhoog, de scheepsbrug smolt in de hitte, de masten vielen over boord en de blus- pogingen. moesten worden opgegeven. Na korte tijd volgde de eerste ont ploffing, die zo hevig was, dat een in de nabijheid liggend schip van 4000 ton door de lucht op een werf werd geworpen. Een half uur later greep een tweede explosie plaats, die nog grotere verwoestingen aanrichtte. Een grote brand dreigde de gehele stad te vernietigen, Amerikaanse Engelse en Indische soldaten waren vijf dagen lang met de blussing bezig. Honderden gebouwen Het men in de lucht vliegen om uitbreiding van het vuur te voorkomen. Volgens de eer ste officiële verlieslijst waren 360 mensen om het -leven gekomen en 1815 gewond. Minstens 50 000 mensen waren dakloos geworden. Bestuurswijziging bij Poolse emigranten STOCKHOLM, 31 Mei. (DJN.B.) Naar de Londense correspondent van „Dagens Nyheter" meldt, heeft het Poolse emigrantencomité te Lonaen besloten, de post van opperbevelheb ber van de Poolse weermacht en van „vice-president" van elkaar te schei den, Tot dusver berustten beide functies bij generaal Sosnkowski. Zaterdag j.l. heeft Raczkiewica de leiders van de vier Poolse partyen die in het emigrantencomité ver tegenwoordigd zijn, dus de boeren partij, de socialisten, de nationale en de chlstelijke sociale arbeiderspartij, alsmede den onlangs in Londen aan gekomen vertegenwoordiger van de z.g. Poolse verzetsbeweging in een conferentie bijeengeroepen. Hierin werd de eis tot scheiding van de beide pesten en aftreden van Sosnkowski als vice-president aan vaard. Volgens een Reuterberlcht uit Wash ington heeft president Roosevelt Dins dag op de pereconferentie verklaard, dat naar zijn mening dB Spaanse leveranties aan Duitsland nog niet voldoende ver laagd zijn. ISTANBOEL, 31 Mei (D.N.B.). De grote nationale vergadering heeft met 392 tegen 1 stem de Turkse be groting 19-44/'45 goedgekeurd. Minis ter-president Saradzjogioe verklaarde met bijzondere nadruk, dat regering en parlement nog nooit voor offers zijn teruggeschrikt, wanneer het er op aankwam het leger op te bouwen. De een of andere dag zal het optre den van dit leger de juistheid van dit principe bevestigen. Ia politieke kringen in Turkije wordt het einde van de begrotlngsdebatten als een eenstemmige motie van vertrouwen ln de regering beschouwd. Ongetwijfeld, zo verklaart men Ankara, hebben bij de eenstemmige goedkeuring van de regeringspolitlek ln de eerste plaats de buitenlands-politieke gebeurtenissen een grote rol gespeeld en heeft men daartegenover het weder2ijd.se vertrouwen van partU. parlement en re gering willen onderstrepen. In leidende kringen wijst men er het bijzonder op, dat de thans aange nomen begroting 502 mlilioen Turkse ponden voor de verdediging uittrekt, hetgeen 54 procent van de gehele begro ting vormt. De normale uitgaven voor het onderhoud van het gemobiliseerde leger bedroegen dagelijks 15 mlilioen Turkse ponden. Met voldoening heeft men kennis genomen van do verklarin gen van den minister-president, dat geen uitgave zonder dekking te en dat ook in het nieuwe begrotingsjaar 95 procent der staatsuitgaven door belasting worden opgebracht. Organisatie voor veiligheid na de oorlog BERLIJN, 31 Mei. (D.N.B) De diplomatieke correspondent van het DJ1B, dr. Siegfried Horn, schrift: Uit Washington zijn berichten ont vangen, dat de Ver. Staten het ini tiatief genomen hebben voor de op richting van een organisatie, welke de veiligheid na de oorlog moet ga randeren. De Ver. Staten zouden daartoe in contact getreden zijn met vertegenwoordigers van Engeland, de Sowjet-Unie en Tsjoengking. Presi dent Roosevelt heeft een verklaring afgelegd, waarin, hij zichzelf en zijn minister van Buitenlandse Zaken de scheppers noemt van een ontwerp voor de toekomstige veiligheid, Roo sevelt zeide daarbij, dat hij in de geest van 1944 en niet ln die van 1919 aan het werk Is getogen. Hom merkt in verband hiermede op, dat niet president Roosevelt en nog minder zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Cordell Huil, maar de buitenlandse commissaris van de Sowjet-Unie, Molotow, het denkbeeld had opgevat, een dergelijke organisa tie voor de wereldveiligheid voor te bereiden. Naar Reuter uit Washing ton meldt, heeft Cordell Huil per soonlijk op een conferentie van zijn departement verklaard, dat op de Moskoaise viennogendhedenconferen- tie van de herfst .van 1943 een desbe treffende door Molotow ingediende resolutie is aangenomen. Roosevelt en Huil ontpoppen zich hiermede aLs de uitvoerende organen van een Ini tiatief der Sowjets, dat moeilijk tot andere doelstellingen kan dienen, dan tot de verwezenlijking van de imperialistische politiek van Moskou. President De Valera herkozen STOCKHOLM, 31 Mei (D.N.B.) Naar de Britse berichtendienst uit Dublin meldt, is minister-president De Valera in Eire herkozen. Woensdagavond waren de volgende uitslagen bekend: Fianna Fail (party van De Valera) 42 zetels. Fine Gail 11 zetels, Labour 1 zetel, nationale LabourpartiJ 2 zetels, boeren 3 zetels, onafhankelijken 5 zetels. Tot dusverre heeft de Fianna Fail 3 zetels gewon nen, en wel 1 van de boeren, 1 van de LabourpartJJ en 1 van de onafhan kelijken. De Fine Gael heeft een zetel van de boeren gewonnen. Naar de Britse berichtendienst later uit Dublin meldt, heeft de party van De Valera, de Fianna Faü, tot dusver tweemaal zoveel zetels ver overd als haar gezamenlijke tegen standers. In de vorige Dail beschikte zij slechts over G7 zetels, de oppositie over 71. Behalve De Valera zijn ook de waarnemende premier en de minis ters van Coördinatie der Defensie van Defensie, van Onderwijs, van Landbouw en van P.T.T. herkozen. De definitieve uitslagen der verkie zingen zullen eerst over enige dagen bekend zijn. Luchtferreur boven Nederland DEN HAAG, 1 Juni. (ANP) In de middaguren van gisteren hebben Anglo-Amerikaanse vliegtuigen bom men neergeworpen op woonwijken van de stad Roosendaal. Tot dusver werden G3 gedode, en 65 zwaar ge wonde en meer dan lfiö licht gewonde Nederlandse burgers, onder wie vrouwen en kinderen, geborgen. Ver wacht kan worden, dat de verlies cijfers nog zullen '^tijgen. Bovendien werden gisteren en eer gisteren weer daor laag vliegende vliegtuigen rijdende treinen met de mitrailleurs aangevallen. ïn het Noorden des lands werd zelfs een tram beschoten. Dc Nederlandse bur gerbevolking leed bjj deze aanvallen volgens tot dusver ontvangen rap porten een verlies van 28 doden. Ongeveer 50 personen werden zwaar en 60 licht gewond. DNB verneemt uit Tokio: De ver plaatsing van het zwaartepunt van de vijandelijke operaties naar het gebied van Nieuw-Gulnea blijkt, vol gens militaire kringen, opnieuw uit de landingen op - het eiland Biak, waarvan het keizerlijk hoofdkwartier Woensdagmiddag melding heeft ge maakt- Na de vroegere landingen bij Eitape en Hollandia heeft de vijand thans een verder? sprong naar het Westen gemaakt en tracht hij vaste voet te krijgen op het op 200 km af stand gelegen eiland. Hierbü ls hij op verbitterde tegenstand van de Japanse,strijdkrachten gestoten, wel ke de gelande troepen zeer zware verliezen toebrachten, ongeacht het tot zinken brengen van negen oor logsschepen en de. ernstige beschadi ging van zes andere schepen. Een krachtige vijandelijke vlootforma. tie begon in de ochtend van de 27e Mei de noordwestelijke punt van het eiland Blak hevig te beschieten. Kort daarop begonnen de troepenlandingen, en onmiddellijk daarna de afweergevech ten, die nog aan de gang zijn. In het vijandelijke kamp noemt men de Ja panse tegenaanvallen de zwaarste Ir deze oorlog. AmphiblEche en laiwitanks van den vijand grieten op Japanse tanks, die hen in (verwoede gevechten aan het strand vasthielden, Tegelijker tijd viel de luchtmacht der marine met volledig succes de gelande strijdkrach ten aa». Naar men alhier verklaart le het den vijand weliswaar gelukt bij Eitape en Holland la nu ook op Blak te landen, doch <je ononderbroken Japanse tegen aanvallen hebben ertoe geleld, dat zijn plan zich ln het bezit van West-Guinea ,te brengen, mtelulrtf-te -en- hij niet, van het naar verhouding kleine tendings- hoofd uit, vaste voet op het eiland kan vatten. Bonnentandel leidde tof spoor van overval BERGEN OP ZOOM, 31 Mei. Een bonnenzwendel is aan het licht gekomen, waarmee, naar vermoed wordt, tevens een aanwijzing is ver kregen voor de opheldering van. een enige weken geleden gepleegde over val op een postwagen, waarbij om. een postzak met distributiebescheiden werd buitgemaakt. Vorige weck Vrijdag namelijk wer den in het station te Bergen op Zoom twee personen gearresteerd, die bon kaarten aan anderen wilden over handigen, aan wie zij deze hadden verkocht. De zaak bleek een sneeuw bal te zijn, die spoedig aan het rollen ging. Het spoor leidde naar Steen bergen, waar in de nacht van Vrijdag op Zaterdag verscheidene personen, onder wie twee vrouwen, yan hun bed werden gelicht. De nadere gegevens wezen er meer en meer op, dat de bonkaarten af komstig waren van een voor enkele weken gepleegde overval, en de politie slaagde er in 250 levensmiddelenkaar ten in beslag te nemen. Vermoedelijk zijn nog meer personen bij deze zaak betrokken. Scheermesjes Na 3 Juut 1044 kan het Bureau voor de metalen verwerken de industrie te Den Haag niet ingaan op verzoeken van personen, die hun bon R 07 voor scheermesjes niet tijdig bij een detaillist hebben ingeleverd, om alsnog in de gelegenheid te worden gesteld de scheermesjes te verkrijgen. De op of na 4 Juni 1944 binnenkomen de verzoeken van aeze aard zullen dus niet worden behandeld. Belangrijke verbetering Dat aanspraak, op 2lekengeid niet on middellijk bij Intredende werkloosheid verloren gaat, mag algemeen bekend worden verondersteld. Op grend van artikel 55 van de Ziektewet toch kan binnen een maand na het beëindigen van de werkzaamheden nog ziekengeld wotden verstrekt aan degenen, die ge durende de laatste twee maanden voor het ontslag onafgebroken verzekerd zijn geweest. Ook zij, die in de laatste twee maanden slechts zestien dagen hebben gewerkt, kunnen op grond van art 55 nog recht op ziekengeld doen gelden, mits de aanvraag binnen aebt dagen a het ontslag geschiedt. Ofschoon deze bepaling ln ruime mate de belangen van de verzekerden beschermt, was er tot nog toe ecu groep werkers, die in bepaalde gevallen bij 2lekte geen aanspraak op ziekengeld kon maken, hoewel zij billijkheidshalve hiervan alet uitgesloten hadden moeten zijn. Het betreft hier de in het bui tenland werkende Nederlandse arbeiders. Het komt meermalen voor, dat deze arbeiders binnen één maand na do aan vang van het werk elders arbeidsonge schikt blijken te zijn, terwijl medisch onderzoek aan het licht brengt, dat deze arbeidsongeschiktheid ln feite reeds bestond op het ogenblik, dat het werk ln het buitenland werd aanvaard.. Geheel ln overeenstemming met de ge lijkluidende bepalingen in de Neder landse Ziektewet kunnen deze werkers geen aanspraak maken op ziekengeld volgens de Duitse wet, wegens het be staan van arbeidsongeschiktheid bij aanvang der verzekering. Een beroep op art, 55 vara deze Nederlandse Ziekte wet was tot nog toe echter eveneens onmogelijk, daar de betrokkenen niet werkloos waren. Op aandringen van het Nederlandse Arbeidsfront ls daar thans verandering fn gekomen. In de Staatscourant is de zer dagen een besluit verschenen, op grond waarvan degenen, die ln het bui tenland werkzaam zijn, binnen een maand respectievelijk binnen echt dagen aanspraak op ziekengeld kunnen maken, indien aan hen ln het buiten land geen ziekengeld wordt verschaft wegens reeds bestaande ongeschikt heid. In het vervolg zal het dus niet meer mogelijk zijn, dat zij, die hun verzeke ring ln Nederland beëindigd zagen om ln het buitenland op grond van hun nieuwe werkkring opnieuw verze kerd te worden hierdoor ln een ongun stiger positie zouden geraken dan zij. die ln Nederland hun verzekering door werkloosheid zagen ophouden. Stellig ls hierdoor, dank zij het Initiatief van het Nederlandse Arbeidsfront, een be langrijke verbetering tot stand geko men. Grote buil stond gereed ROTTERDAM, 31 Mei. De oplettendheid van een nachtelijken wandelaar heeft er toe geleid, dat de politie een paar inbrekers te pak ken heeft gekregen, die een grote buit hadden gereed gezel, maar nog geen kans hadden gekregen deze te vervoeren. De twee mannen, de 22-jarige havenarbeider C. H. V. en de 38-jarige matroos J. J. J. werden op het hoofdbureau van politie in gesloten. In de nacht van Zondag op Maan' dag even over vier uur kwam een Rotterdamse inwoner, die van een feestje kwam, thuis. In de nabijheid van zijn woning zag hij op de hoek van de Witte de Withstraat en de Zwarte Paardenstraat twee mannen komen uit de meubelfabriek van de firma Schönau, Dit tweetal liet de deur open staan en dit trok de aan dacht van den voorbijganger. Deze stapte naar de deur om die eens nader te bekaken en al spoedig be merkte hij, dat deze beschadigd was. Juist had de voorbijganger dit ge constateerd of van binnen uit werd de deur met kracht dicht gesmakt. De voorbijganger wist nu zeker dat de zaak niet pluis was, ging naar huis en liet vandaar de politie waarschuwen. Hij zelf ging terug om een oogje in "t zeil te houden. Nauwelijks stond hij op de hoek van de Zwarte Paardenstraat of een raam van de fabriek werd openge schoven en een Inbreker Het zich er uit zakken. De voorbijganger deed zich als politieman voor en zei: Kom er maar uit''. De inbreker schrok, klauterde terug en wierp het raam dicht. Intussen waren enkele recher cheurs en enige hulpagenten bfj het pand verschenen. Nergens kon men er evenwel inkomen. Daarom bega ven de politiemannen zich naar een aangrenzend perceel en troffen er een ouden man aan, die vertelde, dat in de woning naast hem enige per sonen waren binnengegaan en later aan de achterzijde door een keu kenraam waren geklommen. De rechercheurs verschaften zien ook toegang tot de woning, waar niemand thuis was. Ze gingen zoe ken en vonden in de keuken achter een gordijntje de havenarbeider v. Deze werd gearresteerd. In de voor kamer zagen de politiemannen aan vankelijk niets, doch bij nader onder- "zoek bemerkten ze twee schoenen, onder een gordijn uitkomen en toen bleek, dat een tweede inbreker, ae matroos J. zich daar in het gordfcn had gerold. Ook deze werd aange- btHetntweetal is overgebracht naar het hoofdbureau. Zoals later kon worden vastgesteld, hadden de inbre kers een grote partij goederen, waar onder een aantal tapijten, 350 meter gordijnstof, alsmede een stofzuiger, gereed" gezet."*' Het" onderzoek wees verder uit, dat de inbrekers een moeilijke tocht hadden moeten ma ken om in de meubelfabriek te komen. Ze hadden zelfs een. meters hoge muur moeten over klimmen In een voeg van de muur vond de politie nog een knoop, afkomstig van de colbertjas van een van de dieven. Bij het verhoor gaf V, onmiddellijk alles toe, maar J. hing een heel ver haal op. dat later bleek onjuist te zijn. Hij deelde mee Teden te hebben zich schuil te houden en toen hij in de Witte de Withstraat liep, zag hij zich achtervolgd. Daarom was hij ln de woning, waar men hem aan trof, gevlucht. Het viel de politie op, dat J. zulke goede schoenen droeg en op de vraag hoe hij er aan kwam, vertelde de matroos, dat hij die voor ruim 100 gulden had gekocht. Op de vraag wat hij met zijn oude schoe nen had gedaan, vertelde J., dat hij die had weggeworpen. Maar enige tyd voor deze Inbraak bij de firma S. was er ook ingebroken in een schoenenmagazijn en toen de eige naar van deze zaak op het hoofd bureau kwam, herkende hij dadelijk de schoenen van J. als uit 2ijn zaak afkomstig. Bij de inbraak in het schoenenmagazijn waren oude schoe nen aangetroffen en nu was het op vallend, dat een politiehond, die lucht van de oude schoenen kreeg, direct naar J. liep. Vermoedelijk heeft de politie de daders te pakken van twee inbraken. De beide mannen, die het eerst uit de meubelfabriek kwamen, worden nog gezocht. Romanprijsvraag Dr. J. van Ham, voorzitter van de Jury voor de Romanprijsvraag van de firma Gottmer te Haarlem, heeft prijzen uitgereikt aan de Noord-Nederlanders, die met een aantal Vlamingen behoorden tot de tien winnaars van een prijs. Een eerste prijs kon niet worden toegekend, maar het geld bleef beschikbaar en zo waren er meer lagere prijzen. Een Noord en een Zuid-Nederlander kregen elk een tweede prijs: L. de Ridder voor de his torische roman ,J3e schuldenaar" en Emllle van Hemeldonck voor de Kem- plsche roman „Maria, mijn kind". Albe kreeg een prij» voor „Annunciata"; Jaap Kolkman voor de vissersroman „Alkec"; mevrouw SchuttevaerVelthuya voor de familieroman „De gouden draak": Willem Cnpel voor de mijnwerkersroman „GKtck auf, Gompeltje"; Jan TJblnk voor de hls. to rise he roman „Ruiters voor de Poort.' Aanmoedigingsprijzen kregen: Wytze Elskamp voor „Wat blijft": G. H. J. W. Janssen voor de tankersroman „Lands end voor orders" en Blommaert voor de boerenroman „De varkensboer." Churchill's woord over Turkije, Pinkster" der Britse 'uchtterreur dat naar zijn oordeel reeds in aan Frankrijk. Maart „moedig de oorlog in" had Natuurlijk dienen naar Cnurcnm s moeten gaan, zal voor komende ge- woord ook de grijsaards, de vrouwen slachten ae beste karakteristiek blij- en kinderen, „moedig" In deze mens ven van de Britse krijgsvoering in de onterende Britse krijgsvoering -ce tweede wereldoorlog. staan. Maar niet voor de eerste maai Waaróm moect Turkije zo „moe- ryst de vraag, waarom de Britse en. dig de oorlog in" gaan? Omdat het Amerikaanse piloten niet eindelijk door de tegenstanders van Engeland hunnerzijds de betrekkelijke veilig- tn zijn bestaan werd bedreigd? Lon- held der sfcratosf eer-hoogte verlaten, den en Washington zelf hebben door en „moedig de oorlog in" gaan. Met het afbreken van hun wapenleve- andere woorden: waarom de gezochte ringen aan Turkse reeds net tegen- militaire doelen, aangenomen, dat deel bewezen. En Winston Churchill zy werkelijk zijn wat de Anglo- zelf verklaarde in zijn laatste Lager- Amerikaanse luchtmacht treffen wil huisrede met cynische openhartig- niet zó benaderd worden, dat de held, dat Turkije de gevaren, waar- burgerbevolking althans niet het aan het bloot stond, had overschat zwaarste offer brengt, dat niet en geen wapens meer oehoefde, nu arbeiderswoningen en kathedralen het die wapens waarschijnlijk tóch de overwegende bijdrage leveren m niet tegen Duitsland zou gebruiken, het ooriogspuin. Want het spreekt vanzelf, dat Lon- Deze vragen schijnen héél ge- den slechts één vorm van Turkse matigd. En toch zal Frankrijk inmenging in de militaire gebeur- binnenkort door de Brits-Ameri- tenissen kent: aan Engelse en Ame- ^aan5e luchtterreur meer doden rikaanse zijde. onder de burgerbevolking tellen dan „Moedig de oorlog ln.en tegelijk: er Franse soldaten vielen in de mill- .zonder dat er ernstige gevaren voor taire strijd tijdens "t grote offensief Turkije dreigden". Dat zijn de twee jn westen. In België is het weinig elementen, die Churchill als -basis ancjers. In Nederland gingen pink- voor een Turks oorlogs-aandeel stervierders in een bezwaarlijk mili- noexnt. Die basis acht da Britse tair te noemen trein „moedig" voor premier zo natuurlijk, cat hij haar Engeland's raadselachtige doele'nden onverbloemd voor de gehele wereld dood in •.Itepreekt.jaoed, niet in het belang Na de primM, Scl„,6_ kard;_ van het Turkse volksbestaan (dat, naar Churchill's eigen woord, naai Van Roey, h.oben vervheidene hoge geestelijken in Frankrijk thans loopt), maar in het belang van Engeland. En natuurlijk in het ,„(c. - voorbijgaan voor de verheven methode nog iets van doen idealen, die Engeland beweert dienen. mers helemaal geen ernstig gevaar m r ran*.ry«. u»xw m.ar in heb beien* ven lit mih met D heeft „Als bisschop van Marseille diep Maar waarom staan de Britten getroffen door de grote ramp die dan eigenlijk zélf nog altijd op hun onze stad teistert, bid ik voor de eiland? Waarom zien zij er zo tegen onschuldige en vredelievende slacht- op de grote sprong te wagen en zélf offers van deze misa'aad, die op geen. „moedig de oorlog in" te gaan? enkele wijze kan worden veroirte Frankrijk en Polen. Noorwegen, schuldigd, bedreven door lieden, die Nederland, België, Griekenland en de massR vervloekt", aldus getuigde Zuidslavië, zij allen gingen „moe- mgr. Deley. En een andere hoge dig de oorlog in". Maar ook in het geestelijke, mgr. Bomet, wil „tot ver vijfde oorlogsjaar is de moed dier over de grenzen zijn verontwaardi- anderen voor Churchill aanmerkelijk ging uitschreeuwen naar degenen, actueler dan zijn eigen moed. die verantwoordelijk zyn voor deze De lange rU volken, die naar vreselijke dingen." Churchill's wens „moedig" waren, Londen heeft zijn eigen opvatting heeft bloedige offers gebracht. Men van inoed. Het Is de „moed der behoeft slechts naar Frankrijk te anderen", die men ginds verlangt, zien om te weten, dat zij, terwijl men Maar zelfs door dichte nevelen van In Londen nog steeds de mond vol verblinding heen is die moed der heeft over een tekort aan moed bij anderen bezig, zich in een felle en de anderen, vandaag-de-dag bloedi- gerechtvaardigde haat tegen Enge- ger offers brengen dan zü tevoren land zelf te keren. Geen volk blyft reeds brachten. Vijfduizend doden staande in dit leven dan door moed en zevenduizend gewonden, twaalf- voor de eigen zaak. Die waarheid duizend slachtoffers onder de burger- zal, te laat voor eigen redding, ook bevolking kostte alleen de „bloedige Engeland ln deze oorlog ervaren. Pinksferreünie op de Drakenburg AMSTERDAM, 31 Mei. Voor de buitenwereld was de Pinksterreünie van jeugdgrocpleiders en meisjes- kringleidsters en hun medewerkers ven medewerksters van het Neder landse Arbeidsfront ongeveer tachtig in het getal op de Draken burg bij Hilversum van weinig be lang. Voor de interne gang van zaken bij het jeugdgroepenwerk moest aan deze driedaagse bijeenkomst echter wel degelijk waarde worden toege kend. De Pinksterdagen zijn name lijk te baat genomen om de leiders en leidsters gelegenheid te geven, op uitvoerige wijze over het werk van gedachten te wisselen en elkaar over en Weer een schat van gegevens te verstrekken door persoonlijke erva ringen breedvoerig te bespreken. Tevens was door deze samenkomst voor Theo KnöT, 'den Arbeidsgebied-" leider Jeugd van het Arbeidsfront, nogmaals de mogelijkheid geschapen om op zün eigen bekende en geest driftige wijze de politieke lijn bij het werk te stellen en uitvoerige richt lijnen voor de toekomst te geven. De leiders en leidsters hebben de drie dagen overigens op een spor tieve en aangename wijze doorge bracht. Voor het beoefenen van sport bestond alle gelegenheid. Maar ook aan de zang en aan het volks dansen werd ruime aandacht be steed. Bovendien werd de aandacht voor de cultuur gewekt door het voordragen van poëzie en het spelen van ernstige muziek. Theo Knol deelde ons nog mede, dat men ln de toekomst de traditionele Pinkster- bijeenkomsten van de werkende Jeugd weer in ere zal herstellen. Deze Pinkstersamenkomsten zullen op „De Lieberg" bij Hilversum ge houden worden. Henri J. ter Hall overleden RIJSWIJK, 31 Mei. Hedenavond om half zeven is in zijn woning te Rijswijk de bekende amusementskun stenaar Henri J. ter Hall, oud-lid van de Tweede Kamer, na een kort stondige ziekte op 78-jarige leeftijd overleden. Henri J. ter Hall nam reeds op 14- Gebruik van paplerfouw DEN HAAG, 31 Md. De directeur van bet Rljkstextielbureau beeft bepaald, dat het gebruik van papiertauw voor andere doeleinden dan emballage met Ingang van 30 Mei 1944 verboden ls. Overtredingen van dit verbod kunnen .strafmaatregelen tengevolge hebben. 'en eeuwig roept de zee Jf DOET UW PLICHT VOOR VOLK EN VADERLAND Meldt U voor de Kriegsmarine Indiensttreding bij de Kriegu marine ia mogelijk voor i ede ren Nederlander tuaachcn 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmeatdle Weet Plompetcrengraeht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskommandanturen en de ver- schillende ^-Meldestellen ïn Nederland./ Den Helder, waar hij enige jaren later leerling-muzikant werd. Later trsd hij ln Amsterdam op als karakter- komiek. Langs deze weg kwam hij op het denkbeeld, revues in elkaar te zet ten. Zo werd Ter Hall de pionier van dt Nederlandse revue. In 1B98 trok hij met drie dames en twee heren, benevens een pianist, den boer op. Zijn eerste revue heette: „Naar Sonsbeek" en werd te Arnhem drie maanden achter elkaar op gevoerd. In. 19D8 begon hij in het toenmaals be kende Circus Pblaeging te Rotterdam een grote revue van drie bedrijven op te voeren. Van die tijd af begon bij elke eerste Januari van Rotterdam uit te spelen «n daarna tot November toe het land door te trekken. Behalve de revue heeft Henri ter Hall ook de bioscoop ln ons land gebracht. hij was het, die, toon men hier nog geen oï nauwelijks kennis had gemaakt met de uitvinding van Lumlére, met een der eerste producten van de film den boer op trok en de mensen er als een tovenaar mee verbaasde, In de revue heeft Ter Hall tot 1917 samen met Nleuwenhuizen Sr., later ook met Nleuwenhulzen Jr., en Buziau, mee gespeeld. De heer Ter Hall heeft zich ook op politiek terrein bewegen. Hij was lid der Tweede Kamer, o.a. als vertegenwoordi ger van het amusementsbedrijf. Hij heeft ook zitting gehad in de staatscom missie, die tot taak had de voorbereiding van een Wet tegen het bioscoopgevaar. Na de Inwerkingtreding van de Bios coopwet werd Henri ter Hali benoemd tot Ud van de krachtens die wet Inge stelde centrale commissie voor de film keuring. HIJ nam zeer actief aan de werkzaamheden van die commissie deel. In zijn woonplaats Rijswijk (Z.H.). was hij onder meer wethouder en latex raadslid. Ten slotte vermelden we Ter Hall's werkzaamheden voor het Dorus Rijkers fonds, dat ten doel heeft oude redders te steunen. De overledene was officier ln de arde van Oranje Nassau, De teraardebestelling zal Zaterdagmid dag plaats hebben op de Algemene Be graafplaats te Rijswijk. Tot cn met 10 Juni: Bonnen 23 en 24 voor brood, beschuit, aardappelen 23 en 23 toeslag (eerste week). 24 en 24 toeslag (tweede week), vlees, melk, taptemelk en tabak (naar keuze) Voorts voor bloem: 139 en 140; Kort: 13B en Reserve D 45 (elk 250gr.): kindermeel of voedinjrs- suikcr: E 45 Reserve (250 grJ; boter: 23 A. 23 B en 24 A (elke bon 125 gr.; 24 A alleen voor per sonen beneden 21 jaar); kaas: 137 <100 gr. magere)suiker: 135 en 136 (elk 500 grJ; jam: 134 (250 gr.): koffiesurrogaat: 133 (250 gr.); vervangingsmiddelen: 132 (één rantsoen): kfnder- drankpocder: C 46. D 46 en E 46 Reserve^elk 300 gr.): versnape ringen: "23 Tl50"gr'.)zeep: 129 één rantsoen eenheidszeep. 130 en Reserve C. D en E 42 eik één rantsoen waspoeder. Reserve E 43 één rantsoen toiletzeep; scheer zeep: r 05 tabak. ROTTERDAM, I Juni. - De vierde „Ronde van Gouda", die de eerste helft van Augustus zal worden gehouden, zal, bedriegen de tekenen niet, wel een vaa de grootste wegwedstrijden boven de Moerdijk women, die dit Jaa, worden georganiseerd. In rennerskrlngeri be staan er veel belangstelling voor des» Eïonce, dte dit jaar over een nieuw parcours gereden zal worden. Een groot aantal Nederlandse amateurs van naam. heeft zich ai aangemeld voor deelne ming. terwUI Van de professionals Mid delkamp. Joossen, André de Korvet- en Peller, aars inschreven. Ook Arie van. Vliet 2al weer van de partij zijn. Ver der worden pogingen aangewend om enkele Belgische rentiers, za. Marcel Kint, Lowie en Van Steenbergen, voor Gouda te contracteren. Van de gemeentelijke autoriteiten ia bereide toestemming gekregen om een gewijzigd traject te berijden. Dit par cours zal de moeilijke klim uit de vu rlge Ronde missen, doch andere moei lijkheden komen daarvoor m de plaaxa. Voefbalprogramma Demifinale bekerwedstrijden. Zater dag 3 Juni: Groene Ster—LSC, Goffert- stadlon Nijmegen: Willem UPSV. Zondag: Zuidelijk elftalZwaluwen- elftal, terrein Longa te Tilburg. Pro mot lecompe title 3c klasse: VOC— Laakkwa-i tier; WassenaarVFC. Zwalawenelftal gekozen. Het Zwa luwenelftal, dat Zondagmiddag as. op bet terrein van Longa te Tilburg tegen het zuidelijk elftal speelt, is als volgt samengesteld: Landman (Neptunus) d; Hoogenüoorn (Neptunus) en De Kok (ASc Leiden) a; Evertsen (Neptunus), De Leeuw (Xerxes) en Schaap (Donar) m; Koning5 (Xerxes), BenningBhof (RFC), Hanse (RCH), Blesbrouck (RCH) en Van Kllsdonk (Excelsior) v. Belgisch voetballer gedood. Hit Luik wordt gemeld, dat de bekende voetballer ran StandardLuik, Jean Petit, bU een bombardement is gedood. Petit, die 30 jaar oud was, speelde In het seizoen 1937—'38 met het Belgische nationale j elftal vier landenwed6trUd«n, waarvan look een tegen Nederland, Bokswedstrijden te Leiden LEIDEN, 31 Met. In de Stadsge hoorzaal te Lelden werden hedenavond voor een talrijk publiek bokswedstrij den voor profs en amateurs gehouden. In de eerste profpartij zwaargewicht tussen Erkel«H5 (Den Haag) en Hem- mers (Rotterdam) werd eerstgenoemde winnaar doordat Hemmers wegens oog- blessure ln de laatste ronde gedwongen werd de strijd te staken. Daarna bokste Giel de Roode (Den Haag) en Daaf Baan (Rotterdam) een partij van 3 ron den van 3 minuten welke door den Ha genaar op punten werd gewonnen. De uitslagen der s-mateurpaTtiJen wa- n als volgt: Steenbergen (Leiden) te rn Brurnmer (Den Haag) onbêfilist; Snik (Lelden) w.o.p. van Kloppen (Rot terdam); Lemkert (Den Haag) wint van Lake.-rr.an (Lelden) door ko. In de twee de ronde; H, de Wolf (Den Haag) kamp. welterge wicht, bokst onbeslist tegen J, Blokland (Rotterdam) kamp mlddenge- wlcht; Nilson (Den Haag) w.o,p, van MarJJt (Lelden), Duits athleet gesneuveld. De Duitse hardloper Heinz Matthus ls aan het front in Italië gesneuveld, aldus meldt „Der Lelchtathlet". Matthui kwam het vorige jaar nog uit ln de Du'tse kam pioenschappen op de wo meter, waar bij hij de finale bereikte. *on Faat vanavond under om «1.53 uur en komt morgen op om 5.22 uur. De maan komt vanmiddag op om 15.35 uur ex, gaat vannacht onder om 3,57 uur. De verduisteringstijden zijn in de week van 28 Mei tot 4 Juni van 31.45 uur tot 5JJ0 uur.

Schiedamsch Dagblad | 1944 | | pagina 1