SCHIEDAMS DAfiB-AD Volkenrecht - volksrecht Quitse troepen handhaven zich bij Velletri en Valmonfone Tegenaanvallen ten noorden van Jassy afgeslagen Doorbraakpoging naai de Philippijnen Geallieerde vliegtuig- verliezen in Mei Geen onderricht, maar opvoeding Rome mag geen strijdtoneel worden aldus de Paus Eerste Reichsschule in Nederland Bolsjewistische aanvalskampen op diverse punten van het front Vertonen van vlaggen verboden (Duits tegerbericbt.) UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Juni (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht maait beiend: Bjj de zware gevechten in Italië, die gisteren vooral in het gebied ran Velletri en Valmontone tot de rrootste hevigheid zijn opgevoerd, heeft de strijdvaardigheid van onze troepen zich altijd weer weten te handhaven tegen de numerieke en materiële overmacht van den vijand. Zo werd daar ook gisteren weer de met geconcentreerde infanterie- en pantserstrijdkrachten en met onder steuning van zeer sterke luchtstrijd krachten aanvallende vyand tot staan gebracht. Een intussen afge grendelde penetratie, die de vijand ten noordoosten van Velletri kon hereiken, kostte hem uiterst zware hloedige verliezen. In deze frontsector hebben zich de góe divisie infanterie onder luite nant-generaal Pfeiffer, de door dslan van de vierde divisie valscherm jagers versterkte derde divisie parrt- eergrenaalers onder generaal-majoor Hecker en een uit eenheden van het leger en van de valschermtroepen samengestelde gevechtsgroep onder luitenant-generaal Greiner, uitmun tend ondersteund door artillerie en door luchtdoelartillerie van de luchtmacht, zich bijzonder onder scheiden. Des nachts opererende slagvlieg- tuigen vielen vijandelijke batterijen en colonnes in het gebied van Artena, alsmede de plaats zelf, met bommen en boordwapens aan. Aan de noor delijke helling van de Lepiner-bergen hebben onze divisies zich na het af weren van talrijke vijandelijke aan vallen gedistancleerd op de noorde lijke oever van de rivier de Sacco. In het gebied van Sora werden voor onze nieuwe stellingen alle aanvallen van den vijand afgeslagen. Lichte Duitse zeestrijdkrachten, brachten voor Livomo een Britse torpedomotorboot tot zinken en be schadigden een andere boot ernstig. Voor de kust van Dalmatië brachten zij zes volledig bezette kustmotor- sehepen en een tankboot tot zinken. Er werden talrijke gevangenen ge maakt. Aan het oostelijke front sloegen Duitse en Roemeense troepen ten noorden van Jassy vrij sterke tegenaanvallen van de Sowjets af en zuiverden enige pene tra tiepïekken. S-terke Duitse en Roemeense for maties gevechts- en slagvliegtulgen. brachten hierbij den vijand zware verliezen toe aan mensen en mate riaal. Aazi de rest van het front ont stonden er buiten plaatselijke ge vechten in het voorterrein van de Karpathen, geen gevechtshandelingen van betekenis. In de afgelopen nacht ondernamen formaties sterke Duitse gevechts vliegtuigen geconcentreerde aanval len op de spoorwegknooppunten Epnathi en Fastow. In de Finse Golf Is een Sowjet- Rursisch bewakingsvaartulg na mijn- treffers gezonken. Bij een aanval door veertig Britse vliegtuigen op een Duits konvooi voor de Westkust van Noorwegen, werden door escortevaartuigen en luchtdoelgeschut aan boora der koopvaardijschepen elf vliegtuigen vernietigd, terwijl twee andere toe- stelien in brand werden geschoten. De landing op Biak TOKIO, 2 Juni. (DNB) Naar Domei uit een. Japans steunpunt in het Zuiden van de Stille Oceaan meldt hebben Japanse luchtstrijd krachten Woensdag het vijandelijke scheepvaartverkeer in de wateren van het eiland Biak (nabij Nieuw- Guinea) epige uren lang aangevallen. Zij brachten daarbij een groot trans portvaartuig en een van middelbare grootte tot zinken. De „Yomioerf Hotsji" noemt de lan dingspoging op het ellend Blak een poging der Geallieerden om Nieuw- Guinea ran het Noordwesten ar te gren- i delen en naar de Philippijnen door te j- breken. Het eiland Blak, aldus het blad, is wel slechts klein, maar op ongeveer r 300 km ten westen daarvan ligt de strategisch belangrijke plaats Manokwarl iep Nieuw-Guinea, dl© ae weg naar pa- s hu beheerst, i De vijandelijke strategie in de Stille f Oceaan heeft in de loop der tijden ver- i pchiltende wijzigingen ondergaan, so heet het verdei-. Nlmltz heeft schljn- ïi&r Ingezien, dat een frontaal offen- ifi tegen de binnenste vendedigkrgs- E," dag van Japan buitengewoon kostbaar en moeilijk zou zijn. HIJ heeft daarom, k !s plaats van de tactiek ,,va® eiland bot I tUand", het vestigen van steunpunten fin China bepleit, waarna met behulp f. ran vliegtuigen tegen Japan kon worden. f opgetreden. Weliswaar behoeft men de l woorden der vijandelijke militairen niet r letterlijk te nemen, zo meent het blad, r maar uit de onderneming tegen Blak blijkt toch wel, dat men aan vijande lijke zijde dit project ernstig behandelt. Bulgaar se ministerraad bijeen. SOFIA, 3 Juni. (DJN.B.) De nieuwe ministerraad heeft gisteren zijn eerste vergadering gehouden. Des middags ontvingen de regenten de nieuwe ministers met aan het hoofd minister-president Bagrianof. De B-correspondent van het A.N.P. meldt: Het nieuwe Bulgaarse kabinet Is te Berlijn met een kort commentaar ont vangen. In de Wllhelmstrasse verklaarde men, dat de ontwikkeling de verwachte loop genomen heeft. Op buitenlands politiek gebied zal niets veranderen. De versterking van het kabinet met vier militairen en het lelt, dat Stanlsjef minister van Binnenlandse Zaken ge- warden is, wijzen op een sterke Interne concentratie, welke ook de Macedonische gebieden omsluit. Stanlsjef ls Macedo niër en een zeer bekend chirurg, d.w.z. een koelbloedig man, die resoluut en op tijd weet In te grijpen waar het nodig te. Ook het lelt, dat de portefeuille der landsverdediging niet In andere handen ls overgegaan, wordt als een stabilisatie van de vroegere toestand uitgelegd. Over het algemeen toont men zich alhier vol vertrouwen ten aanzien van de toekom stige ontwikkeling op dit deel van de Balkan. Engelse muni+iefrem in de lucht gesprongen LISSABON, 2 Juni (D.N.B.). Naar de Engelse nieuwsdienst uit Ipswich meldt, is hedenochtend in East-Anglia een munitletrein in de lucht gesprongen. De trein vatte vlam en de vlammen sloegen over op een gashouder. Het spoorwegstation werd zwaar beschadigd. Vele gebouwen van het stadje hebben voorts grote schade geleden. De kracht van de ontploffing werd tot op 30 km af stand bemerkt. Dit was de tweede ontploffing In East-Anglia van deze week. Reeds Zondag werd een aantal personen gewond by de explosie van een munitie-opslagplaats in Essex. Naar het Finse telegraaf agentschap meldt, kan verwacht worden, dat ook een aantal Finse firma's op de zwarte lijsten der Verenigde Staten zal worden geplaatst. Tot nu toe zijn als gevolg van de «nglo-Amerlkaanse luchtaanval op Mar seille 1342 personen om het leven ge komen. in de ziekenhuizen liggen nog "1 gewonden. den haag, 2 Juni. Op Zondag 4 Juni zal van 11.30 tot 11.45 uur over de zender Hilversum I op golflengte 415 meter, in de uitzending „De stem der SS" het onderwerp „Veldlopen te Avegoor" worden behandeld EXTRA-AFLOSSING Obligatielening N.V. Drukke rij en Uitgeversmaatschappij De Arbeiderspers 1931P. Nogmaals stellen wij een be drag ad f 50 000.beschikbaar vc»r een extra-aflossing van bovengenoemde obligatielening Brieven mei opgave van num fiters en bedrag te richten aan Mdpling Boekhouding DE DIRECTEUR BERLIJN, 2 Juni (D.NB.). De bevoegde Duitse instanties beschik ken over een Interessante statistiek betreffende de resultaten van de Duitse luchtafweer gedurende de maand Mei, waarin de ontwikkeling van het "Duitse jachtwapen en de versterking van het afweergeschut bijzonder duidelijk tot uiting komen. De formaties van de Duitse lucht macht en marine hebben in Mei boven Duitsland, het westelijke be zette gebied, de Balkan en het Mid dellandss Zee-gebied 1839 Brits- Amerikaanse vliegtuigen neergescho ten, een nieuwe stijging sedert April, toen het aantal van 1566 neergescho ten Anglo-Amerikaanse vliegtuigen een record betekende. Bij de vernietigde vliegtuigen van Mei waren1026 viermotorige bom menwerpers." Alleen in West-Europa verloren de Anglo-Amerikanen 1358 vliegtuigen, waarvan 880 viermoto rige bommenwerpers. Tachtig pro cent van de totale verliezen zijn door de Amerikanen geleden. Het verlies van 1839 toestellen be tekent dat van 22 volledige eskaders met ongeveer 13.000 „man vliegend personeel. Per dag gingen" gemiddeld 59 vliegtuigen verloren. De Engelsen en Amerikanen verloren 2052 piloten, 1026 navigatiespecialisten, 1026 tele grafisten, 1026 bommenrichters en minstens 5130 boordschutters, die de bemanning van de 1026 grote bom menwerpers vormden. De 813 andere toestellen zijn ge wone jagers of Jagers voor de lange afstand, zodat met deze toestellen nog ongeveer 1600 man werden uitge schakeld. Gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar verloren de Engelsen en Amerikanen 6330 vliegtuigen, voor het merendeel viermotorige bommen werpers. De cijfexs zijn: Januari 806, Februari 885, Maart 1234, April 1566, Mei 1839. Bijdecreet van den ïtallaausen minister van Oorlog maarschalk Gra- zlanl ls de lichting 1923 voor de vloot opgeroepen. ZATERDAS 3 JUNI 1944 Ie JAARGANS - No. 128 Bur.: PASSAGE 18-20, SCHIEDAM TEL 68778 POSTGIRO 20410 Uitgave N.V. De Arbeiders pen, Abonnemetrbpnp 21 cent per week ct 2.73 per kwartaal Een man per jaar BERN-, JuM(D.N.B.) Exchange meldt ttit New York, dat de Amerikaanse autoritei' ten dezer dagen een zeldzaam geval van polygami op t spoor gekomen eyn. Zij ontdekten dat de 35-jarige Marlon Stan- kowtch kuwelijkstoelagen ge noot voor uier Amerikaanse soldaten, welke zij eerst na het uitbreketi van de oorlog had gehuwd. Tijdens het ondeisoek is ge bleken, dat zij hl de loop der jaren vijftien mannen huiode. zonder zich ook maar eenmaal te laten scheiden. Haar eerste huwelijk sloot zij op 17-jarige leeftijd en sedertdien heeft zij zich bijnc elk jaar een nieuwen man aangeschaft. Uit Algiers gevlucht PARIJS, 2 Juni (D.N.B.). Eén van de bekendste Franse dissidenten, de ollemagnaat en politicus Lemaigre de Breuil, is uit Noord-Afrika naar Spanje gevlucht. Hij heeft destijds de overeenkomst tussen Darlan en de Verenigde Staten en die tussen Giraud en de Amerikaanse instanties bevorderd en de bezetting van Noord- Af rika door de Amerikaanse troepen voorbereid. Naar Exchange uit 'Algiers meldt, is tegen de beide vluchtelingen Le maigre du Breuil (voormalig minis ter van Buitenlandse Zaken van Gi raud) en Rïgauld (voormalig minis ter van Binnenlandse Zaken van Gi raud) een gerechtelijk onderzoek in gesteld. Zou de verdenking van ver raderlijke handelingen juist blijken te zijn, dan zuilen zij in staat van beschuldiging worden gesteld. Verbod tot ondersteuning van krijgsgevangenen of onder danen van vijandelijke s+aten DEN KAAG, 3 Juni. Verordeningen- blad no. 8 bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende het verbod tot ondersteuning van krijgs gevangenen of onderdanen van vijande lijke staten. In artikel 1 is bepaald: Hij, die leden van de voormalige Nederlandse weer macht, die zich aan de krijgsgevangen schap hebben onttrokken, dan wel ont vluchte of niet in het bezit van een bewijs vaa vrijlating of verlof zijnde krijgsgevangenen onderdak verschaft, verbergt of hen op andere wijze be hulpzaam ls. wordt, voor zover niet vol gens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestrart met tuchthuis straf, van ten minste een Jaar doch van ten hoogste vijftien Jaren of met ge vangenisstraf .van ten hoogste vijf Jaren. Ia ernstig? gevallen kan de doodstraf worden opgelegd, - - Op gelijke wijze wordt gestraft hij, die op geloofwaardige wijze kennis krijgt van het feit, dat leden van de we^asacht van een met Duitsland oorlogvoerende mogendheid, bulten gesloten, troepen- verband in uniform, of In burgerkleding of dat andero personen, die gedurende de oorlog In strijd met de bestaande voorschriften uit het vijandelijke buiten land In het bezette Nederlandse gebied zijn gekomen, hier verblijf houden en nalaat hiervan onverwijld bij de dlchts- bljzljnde Instantie van de politie of de dichtstbijzijnde militaire Instantie aan- gtfto te doen. De strafbaar gestelde feiten zijn die, als bedoeld in artikel 2, Ud 2 der Ver ordening no. 52/1940 betreffende de Duitse rechterlijke macht voor straf zaken, zoals deze werd gewijzigd bij Verordening no. 50/1943. Deze verordening is in werking getre den op 2 Juni 1944. De vice-president der Verenigde Staten. Henry Wallace, is, naar Reuter meldt, op zijn reis naar Tsjoengklng ln SiberiS aangekomen, Grote nood der inwoners van de Eeuwige S'cad ROME. 2 Jun, (D.N.BJ D= Paus heelt, heden een toespraak gehouden tot de leden van het college van kardinalen, die hem bif monde van den deken van het college, kardinaal Granito Pignatelli di Belmonte. hun gelukwensen hadden aangeboden ter gelegenheid van 's Pausen naamdag. De Paus begon zijn toespraak met de grote smarten te memoreren, die door deze oorlog zijn teweeggebracht. De moderne oorlogvoering, zo zelde de Paus. heeft geleidelijk dergelijke vormen van gruwelijkheid aange nomen, die men tot voor kort nog voor onmogelijk gehouden had. Wat enkele jaren of maanden geleden nog als een onschendbare wet gold, wordt thans in strijd met alle geboden van het christendom met voeten gereden. In dit verband maakte de Paus speciaal gewaj? van de steeds her haalde EngeLs-Amerikaanse lucht aanvallen op de stad Rome en zeide hij, dat deze volstrekt niet alleen op de omgeving van de Eeuwige Stad ge munt waren geweest Rome mag ech ter in geen geval tot toneel van de strijd worden Volkomen onpartijdig zelde de Paus met grote nadruk te willen zeggen, dat elkeen, die de hand tegen de Eeuwige Stad waagt op te heffen, zowel voor het oordeel van de mensheid als ook voor de rechterstoel der goddelijke gerechtigheid zal staan als een moedermoordenaar Geen belegering, geen plundering, geen epidemie van vroegere tijden kan vergeleken worden met de tegenwoordige nood der inwone' van Rome. Het aantal vluchtelingen, dat in de woelingen van vroegere eeuwen zijn toevlucht gezocht heeft ln de Eeuwige Stad. Is niet te vergelijken met het grote aantal van hen. die thans, ondanks het duidelijke gevaar, waarin Rome zich bevindt, binnen zijn muren een schuilplaats heeft ge zocht. Vervolgens maakte de Paus gewag van s hedendaagse stromingen, die een ware omwenteling teweeg brengen en legde by de nadruk op de noodzakelijk heid, dat deze ln harmonie blijven met de normen van het christelijke leven. De I rooms-kathoiieke kerk kent hierin gten compromissen Wanneer zowel In de oor logvoering als Jn de voorbereiding van de toekomstige vrede, de christelijke leer I niet beter tot haar recht kan komen, [dan ligt dit nan de betreurenswaardige verdeeldheid der christelijke wereld en jaaa de menigvuldige god&dlenstlgr be wegingen, die zich ln de loop der tijden van de katholieke kerk hebben los gemaakt. Daama ging de paus over tot het be spreken der vraagstukken van de komen de vrede. Over de vorming van die vrede, zo zelde hij, zijn tot dusver echter helaas voor het grootste deel slechts woorden van onverstand gesproken. De uit die onviirl3telijke overwinnlngs- en vredes plannen ontstaande economische en sociale toestanden dreigen tot een gesel van de toekom6t te worden. In de wereld moet plaats zijn voor de vrije ontplooiing der nationale krachten van alle volkeren. De Paus gaf de hoop te kennen, dat aan de wereld een verdere verlenging van deze oorlog met de daarmede ge paard gaande verscherping der oorloga- methoden bespaard moge blijven. Hij beëindigde zijn toespraak met de wens uli te spreken, dat voor de wereld door Gods genade spoedig weer het morgen rood van de vrede zal mogen schijnen. In overeenstemming met de sterk Individualistische inslag in het Nederlandse openbare leven kenden wij tot voor kort practisch in ons land geen opvoedingsinstituten, waar de jeugd een afgeronde vorming kreeg. Uitzonderingen vormden slechts een vrij groot aantal Rooma-Katholieke internaten, vooral in het- Zuiden cn enkele standenscholen, die dun over het hele land verspreid Jagen. Het onderwijs bleef voor het grootste deel beperkt tot de dagscholen en ging niet verder dan het bytfrengen van een zekere hoeveelheid kennis, j De opvoeding werd, voor- sorer deer sprake van was. overgelaten' aan Ce ge zinnen. Noodzakelijkerwijs moect het doorbreken van de gemeenschapsidee de wens 'naar voren doen komen, het on derwijs ruimer op te vatten, en opvoe dingsinstituten ln het leven te roepen, waar de Jongeren naar geest, lichaam en karakter gevormd worden tot toekom stige steunpilaren van de volksgemeen schap. Uit deze drang ontstond ntet ver yr.*i Valkenburg de eerste Reichsschule in Nederland, waar jongens van ongeveer j 10—18 Jaar. in een tijd vah echt jaar dus, hun voorlopige vorming krijgen, in j afwachting van een verdere studie, die hen zal doen rijpen tot mannen waarop j de gemeenschap kan bouwen. Het internaat telt zowel Duitse als Nederlandse jongens, van belde groepen ongeveer evenveel, terwijl ,er naast de Nederlandse opvoeders ook1 Duitse aan de ontwikkeling van de Jongens deel hebben. Bij de toelating van de Jongens wordt niet gelet op afkomst, maar op geeste lijke begaafdheid, lichamelijke flinkheid en gaafheid van Karakter, t Alleen wils krachtige Jongens zijn op (le school op hun plaats. Zo telden wij b'J een bezoek aan de Reichsschule onder de Jongens zoons van arbeiders, boeren, bakkers, kooplui, artsen, enz. Daar bij de keuze niet op geld of relaties gelet wordt, nemen de eerstgenoemde groepen een belangrijke plaats ln. Geen klassen en standen Het samenleven van al deze Jongens, die door het internaat geheel verzorgd worden en die allen hetzelfde zakgeld, krijgen, maakt, dat ln hun gemeenschap de klasse- en standen tegenstellingen worden overwonnen en dat zij Inder daad de aangewezen leiders worden, die ln de toekomst een volksgemeenschap kunnen heLpen bouwen, en Instandhou den. Om de band met hun volk nog hechter te maken, zijn de Jongens ver plicht ln de laatste Jaren van hun op leiding drie maanden te werken op een boerderij en nog eens drie maanden het werk te verrichten van de mijnwerkers, zodat ZIJ aan den lijve de zwaarste vor men van arbeid leren kennen. Daardoor wordt hun eens te meer de eerbied voor de arbeid en voor de werkers Ingeprent. Het leven op de school fefelf is rijk aan afwisseling. De ochtenduren er wordt vroeg begonnen! worden besteed can onderricht ln de verschillende t alli en, zoals wij die van onze middelbare scho len ook kennen. De middag wordt gewijd aan de lichamelijke opvoeding; gym nastiek en zwemmen, schermen cn bok sen, worstelen, zweefvliegen, later ook Er wordt veel aandacht besteed aan de lichamelijke opvoeding (Geri,\. Werkgemeenschap- j Victor Meeussen> paardrijden, skiiepen, roeien, motor- en autorijden. Zo wordt het lichaam ge staald en went de jongeman aan in spanningen. Naast de sport neemt de muziek een belangrijke plaats in het programma ln. Alle leerlingen mogen een Instrument leren bespelen. In de vacant!es maken de Jongens tochten» door het eigen land cn door de Duitse gouwen. ïa normale tijd ook naar het buitenland om zo de blik te verruimen en te sterker de eigen aard te beleven. Aan het eind van hun opleiding kunnen zij het beroep kiezen, dat zij zelf wensen. Zo leven de jongens ge borgen in de schoot van de gemeen schap, zich voorbereidend op hun belangrijke taak. Zonder twijfel zal in de herfst een nieuwe schare de reeds aanwezige jaargangen gaan versterken en zul len de aanmeldingen voor het nieuwe jaar, die nog tot 15 Juni kunnen plaatsvinden, in Valkenburg binnen stromen. Prijslijsten in groentewinkels DEVENTER, 2 Juni. Tot nu toe werd regelmatig in. de dagbla den bekend gemaakt, welke de offi ciële prijzen waren, voor groenten en fruit. Hierin zal binnenkort een verandering komen. In plaats van deze publicatie wordt de groente handelaar verplicht op de plaats van verkoop op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze een offi ciële prijslijst op te hangen, die de op het betrokken tijdstip geldende prijzen bevat. Daarnaast blijft de verplichting beslaan iedere groen tesoort afzonderlijk te prijzen, daar aan de hand van de prijslijst alleen niet kan worden geconstateerd tot welke prijsklasse de aangeboden groente behoort. Uit een hinderlaag neer geschoten DEN HAAG, 2 Juni. In de ochtenduren vim 30 Mei werd de be heerder van het kindertehuis De Beele in Voorst, provincie Gelder land, de 60-jarige Rijksduitser Sin- genstreu, in het park van het kinder tehuis uit een hinderlaag doodge schoten aangetroffen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de moordenaars Illegale elementen zijn, die met een auto In het park van het kinder tehuis waren vastgereden en die op Slngenstreu uit een hinderlaag het dodelijk schot hebben gelost toen deze een onderzoek naar het verblijf van de auto in het park wilde in stellen. Naar de daders wordt nog gezocht, BERLIJN, 2 Juni (Irrterinf) Het Internationale Informatlonsbüro meldt over de toestand aan' het oostelijke front het volgende: De gevechtspauze, die sedert ver scheidene weken, aan het oostelijke front heerst. Is dezer dagen door de Duitse operatie ten noorden van Jassy onderbroken, daar de Duitse leiding' er waarde aan hechtte om enkele belangrijke heuvelstellingen te verkrijgen, waardoor men een goed uitzicht krijgt op de noordelijk daarvan gelegen laagvlakten. Van een grote bolsjewistische activiteit was echter, afgezien dan van enkele plaatselijke verkenningsaanvallen en acties van stoottroepen aan het ge* hele oostelijke front niets te bespeu ren. Des te intensiever waren de bolsjewisten in de afgelopen dagen en weken bezig troepen en materiaal te sturen naar de bekende zwaarte punten, die vooral aan de zuidelijke vleugel van het oostelijke front ge zocht moeten worden. Hier wil de Sowjet-leiding blijkbaar door een concentrische aanval via de bene- den-Dnjestr in westelijke richting en van het gebied van de midden- loop van de Sereth uit ln zuidelijke richting de uiterste rechtervleugel van het Duits-Roemeense front aan het wankelen brengen. Een andere sterke bolsjewistische strijdgroep, waaraan nog in de afge lopen dagen nieuwe formaties per trein en autotransporten zijn toege- yoegd, staat gereed in het gebied, Tarnopol—Brody voor een aanval in de richting Lemberg. Zij heeft onge twijfeld opdracht om in over het algemeen westelijke richting zo diep mogelijk door te dringen in het Gouvernement-Generaal, terwijl een iets zwakkere strijdgroep in het ge- gebied van Kowel in over het alge meen noordwestelijke richting waar schijnlijk in de strijd zal worden ge worpen voor een aanval op het ge bied rondom Berst-Li tow sk. In de centrale sector van het oostelijke front zijn geen Sowjet- aanvalskampen in grote omvang waar te nemen, Daarentegen, teke nen zich in htft gebied van Witebsk, bij Pleskau en in het gebied van Narwa duidelijk enkele nieuwe zwaartepunten af. Hier hebben de bolsjewisten in de afgelopen weken talrijke divisies infanterie en ge motoriseerde eenheden samengetrok ken. De offensieve plannen op de noordelijke vleugel zijn geheel on dubbelzinnig gericht op de Oost- zeestaten, waarbij ongetwijfeld be paalde politieke reacties in het ge hele Oostzeegebied verwacht worden. Dit geldt in de eerste plaats voor Finland, aan welks front in Karelië de bolsjewisten sedert verscheidene dagen een byzonder intensieve activi teit van stoot- en verkenningstroepen ontplooien. Men hoopt echter in Moskou ongetwijfeld ook op bepaal de reacties in Zweden, waar in de jongste tijd ook de Anglo-Ameri kaanse diplomatie bijzonder actief is. Oproep ven bet N.S.K.K. „Oo!ï gij behoor* bij ons!" M«n schrijft one van bevoegde sijde. Europa is in oorlog I De beveiliging vnrn de kusten en de bestrijding van den vijand vergen de hoogste lnipami'.ng van den soldaat cn 'den arbeider. Het front beeft wapens, munitie en voedsel nodig, iedere dag weer. Het luchtwepen van de Duitse weermacht is een grote afnemer. Te dien einde ls er een speelde transport- organisatie geschapen, welke alles, wat het Zuchtwapen nodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt de naam van NCKK-Gruppe Luftwaffe. Reeds honderduizenden kilometers hebben de grote NSKK-vrachtauto's waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzaksen aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Eu ropa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organi satie hebben de Nederlanders Duizen den vrijwilligers staan in de N5KK- reglmenten Nederland, waarvan bet grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schitterende pres taties alB chauffeur, maar nier minder als soldaat, reeds ln enkele jaren een uitstekende naam bij de hoogste leiding van de NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tussen 11 en 45 Jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet terzake kan zich meiden voor het regiment Neder land der NSKK-Gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en administratief personeel, en» Na een korte oefening ln het gebruik der wapen# en een opleiding tot chauf feur of monteur op een raotorschool ran het NSKK kunnen de mannen bun plaats ln de colonnes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan. de NSKK-rrljwilllger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en 2ijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitse soldaten. Er worden extra-levensmiddelen- en -kolen bonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kun nen zo nodig in mooie rusthuizen ge durende enige tijd worden opgenomen, terwijl bij voorkomende moeilijkheden een speciaal daarvoor aangestelde ver bind lngsstaf hulp verleent De NSKK-Gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste pha«e van de strijd naar bet zich laat aanzien, weldra zal aanbreken, op volle toeren moeten draalen Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zo hecht mogelijk te maken. Meldt u bij bet werf kantoor der NSKK-Gruppe Luft waffe, Lange Vijverberg 10, Den Haag, want: Ook gU behoort bij ons. Particulier onderwijs DEN HAAG, 2 Juni. Naar wij vernemen zal het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur- bescherming een speciale inspectie voor het toezicht op het particulier onderwijs instellen. Het arbeidsterrein van deze in spectie zal de volksopvoeding er volksontwikkeling omvatten ten aan zien van niet meer leerplichtigen, voor zover de secretaris-generaal dit bepaalt en daarvoor niet reeds wet telijke voorschriften bestaan. Rijksminister onderstelling, dr. Göbbels' ver- boden Is een vyand te doden of te dat de veront- verwonden die de wapens strekt en waardiging van het Duitse volk zich zonder middelen ter verdediging over de misdadige vormen van de overgeeft. Anglo-Amerikaanse luchtoorlog zich wel eens op drastische wij2e tegen Anglo-Amerikaanse piloten zou kun nen keren, is reeds binnen weinige In een dorp in Mïdden-Duitsland Is thans een Amerikaanse piloot door de opgewonden bevolking ge lyncht, vóór de politie ter plaatse ;ren, is reeos uwucji wciuist i.-nun,. «w». da<*en tot feit geworden. En tegelijk kon zijn. En natuurlijk zal het niet ontbranden er discussies over wat on.tb-eken aan Anglo-Amerikaan-sa met een plechtige term ,de volken- verontwaardiging over dit optreden rechtelijke zijde van het probleem" tegen een tegenstander, die (over- heet eenkomstig de volkenrecntsparagra- He't blijft voor het elementaire, of fen> „de wapens gestrekt en zich men wil voor het primitieve zonder middelen ter verdediging rechtsgevoel een tamelijk onvrucht- overgegeven" had. Maar deze ver- bare vraag, of „het recht" zich tegen omwaardiging heeft bij voorbaat een het allergruwelijkste onrecht alleen heel naargeestige bijsmaak. WanC maar met glacé-handschoenen zou deze door de volkswoede terechtge- mosen. keren Dat de Anglo-Ameri- stolde piloot had nog maar weinige kaanse luchtoorlog zich in het sta- minuten tevoren zijn mitrailleur ge- diurn van allergruwelijkst onrecht richt op dorpsbewoners, oie zich op bevindt, is in het geheel niet twtj- de eerste Pinksterochtend ter kerke felachlig welke principiële ol hls- begaven. En deze nietsvermoedende torische verhandelingen men ook zou vrouwen en kinderen hadden niet willen opzetten over voor geschiede- slechts „de wapens gestrekt', ze nis en vroegere phasen van de hebben zelfs nimmer wapens bezeten, luchtkrijg Met name sinds de Pink- Zy bezaten in elke minuut van hun. sterda°-en hebben de heren aan gene aardse bestaan minder „middelen, zijde van het Kanaal geen moeite ter verdediging" dan de in zyn para- gedaan om het volkenrecht te sparen, chute omlaaggekomen piloot. Z(j Wat in Frankrijk en België ge- vonden helaas ook overigens in de beurde en nog gebeurt ls in simpele gedragingen van dezen vlieger slechts termen een massa-moord op de aanwijzingen voor wat in iet Neder- burgerbevolking, die zelfs de schijn Jandse strafrecht .jnoord met voor van militaire zorgvuldigneid niet bedachten rade" heet. Want dat meer staande tracht te houden. En deze beschieting van ongewapende sinds in Nederland het beschieten en ongevaarlijke burgers systeem van treinen voor intern burgerlijk geworden is. bleek in deze zelfde verkeer, van treinen met Pink- Pinksterdagen met bloehge zeker- storreizigers zelfs. vele tientallen heid uit mitrailleursalvo's op een doden en dubbel zoveel gewonden plezierboot bij Remagen, op badgas- heeft gekost, kan men ook hier zijn ten in. het strandbad Sinsig, op tal ooggetuigen van Anglo-Amerikaanse van vrouwen en kinderen ver vaa volkenrechts-opvattingen te kust en elk militair doel. te keur vinden. Het brandende Wie zelf het Volkenrecht per dag woord van hoge met vijf duizend bloedige misdaden katholieke geestelijken heeft de pro- tegen de burgerbevolking overtreedt, testen voor de gehele wereld ondub belzinnig boven het niveau van „propaganda" uitgeheven. Wie hier neg een partijdige of gekleurde voor stolling van zaken ziet. wie in het beschaamde gestamel 'van de Lon- dense radio-zender nog een verdedi ging vindt, zal alleen in het puin jpare zijn verontwaardiging, wan neer de burgerbevolking zich jegens een volkenrecht schendenden piloot zelf recht verschaft. En hij eise niet al te nadrukkelijk „bestraffing" der verontwaardigde volksrechters, zo lang hij door het veilige medium, van de Londense radiozender in de van zyn eigen woning en naast de bczetto gebieden zijnerzijds een be- verminkte resten van zUn eigen weerde justitie met behulp van „byi- nabestaanden worden. inzicht deelachtig tjesdagen" propageert. „Volkenrecht" is meer dan enig Er bestaan volkenrechtelijke bepa- ander recht onmiddellijk uitvloeisel lingen over de behandeling van van het rechtsbesef der volken: krijgsgevangenen. Ze zijn onder meer volksrecht. Wie zich aan dit rechts- vastgelegd op de Haagse vredescon- besef uur na uur vergrijpt, verspeelt ferenties van 1899 en 1907 en voorts elk persoonlijk beroep er op. Dat zal in een door het Rode Kruis voorbe- ook aan de Anglo-Amerikaanse pilo- reid en te Genève ondertekend ver- ten individueel niet verborgen blij- drag van 1929. Deze bepalii ;,en leg- ven en daarmee zijn uitwerking uit- gen bijvoorbeeld vast, dat het ver- oefpnen op hun moreel. Uitzonderingen toegelaten DEN HAAG. 3 Juni. Blijkens het heden verschenen Verordeningenblad is by verordening van den Rijkscom missaris het vertonen en hijsen van vanen, vlaggen en wimpels van iedere soort voor zover in de verordening niet anders is bepaald, verboden. Het verbod is niet van toepassing op de Duitse weermacht, de Waffen- SS. de Duitse politie en de Rijks arbeidsdienst. alsmede op het voeren van het teken van het Rode Kruis door de daartoe gerechtigde formaties en instellingen, bestemd voor de ge neeskundige verzorging en de, daartoe gerechtigde verenigingen en personen. Zulks geldt ook ten aanzien van het gebruik van vanen, vlaggen en wim pels ten dienste van het openbare verkeer en beroepsvervoer, voor zover een en ander volgens de bestaande voorschriften dient voor het verloop van het verkeer of voor de regeling daarvan. In het bijzonder blijft het geldende recht betreffende het voe ren van vlaggen op het terrein van de scheepvaart onaangetast. De Rijkscommissaris kan verdere uitzonderingen van het verbod toe slaan. Hij, die in strild handelt met de bepalingen van deze verordening of met de toegestane vergunningen, dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoyer niet volgens andere be palingen een zwaardere straf is ver beurd, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf laren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. In ernstige gevallen kan tuchthuisstraf, van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijflen jaren, worden opgelegd. De strafbaar gestelde handelingen ziin strafbare feiten in de zin van artikel 2 lid 2 der Verordening no. 52/1940 betreffende de Duitse rech terlijke macht voor strafzaken, zoals deze werd gewijzigd bij Verordening HO. 50/1943. Deze verordening Ls in werking ge treden op 2 Juni 1944. Prijsvraag volksmeubelen Ter bevordering van de gezonde ont wikkeling van het volksmeubel schrijft de secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten een prijsvraag uit. Het ls de bedoeling ontwerpen te verkrijgen voor een huls- Ka mer-ameublement voor een eenvoudige, moderne étage-woning. Er worden prijzen uitgeloofd van 1000, j 750 en 500 voor de beste ont werpen, benevens een aantal premies groot 250. De deelneming staat vrij aan alle Nederlandse beeldend^ kunstenaars, die hun aanmeldingsplicht bij de Neder landse Kultuurkamer hebben vervuld en niet geweigerd zijn voor het lidmaat schap. Het programma, houdende nadere be palingen omtrent de prijsvraag, kan tot. en met 20 Juni worden aangevraago bij het bureau Kunstnijverheid van het Departement, Prlnsessegrncht 21, Den Haag. Db aanvragen moeten jchrlftelljlr worden Ingediend, order vermelding van naam. kwaliteit en adres van den aan vrager Brandstoffen voor de babywas DEN HAAG, 3 Juni. Reeds vroeger is medegedeeld, dat na een bevalling een extra rantsoen gas of electrlcitelt ten behoeve van de babywas wordt be schikbaar gesteld. Aangezien gezinnen, die voor het bereiden van maaltijden en warm water uitsluitend op het ge bruik van vaste brandstoffen zijn aan gewezen van bovengenoemde regeling uiteraard niet kunnen profiteren, is thans besloten voor eenmaal een extra rantsoen van één eenheid vaste brand stoffen aan deze gezinnen beschikbaar te doen stellen ln de gevallen, waarin zij door geboorte een uitbreiding hebben ondergaan. Deze regeling geldt met terugwerkende kracht van 1 Mei 1944 af, zodat ook de gezinnen, waar sedert die datum een geboorte heeft plaatsgehad, alsnog voor dit extra rantsoen In aanmerking komen. Aanvragen ter verkrijging van dit extra rantsoen vaste brandstoffen moeten, onder overlegging van de distributie stamkaart var, het gezinshoofd en van den pasgeborene, bij de plaatselijke dlstrlbutledlenst worden ingediend. Aangifte van het vinden van vliegtuigonderdelen e.d. DEN HAAG, 3 Juni. De Rijks- commissaris heeft blijkens het heden verschenen Verordeningenblad een verordening uitgevaardigd, waarvan artikel 1 aldus luidt: Hij, die vliegtuigen, onderdelen of apparaten van vliegtuigen dan wei uit vliegtuigen neergeworpen voor werpen, van welke aard ook, vindt, is verplicht deze onaangeraakt te laten liggen en van de vondst onver wijld aangifte te doen by de dichtst bijzijnde Duitse militaire instantie. De aangiftte kan ook geschieden by den diehtsbbyzijnden burgemeester of by de dichtstbijzijnde instantie van de Nederlandse politie of van de marechaussee; deze zenden de aan gifte onverwijld door aan de dichtstbijzijde, in het eerste lid ge noemde, Duitse instantie. Artikel 2: Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van artUcel 1 dan wei deze tracht te ontduiken, wordt, voor zover niet volgens andere voor schriften een zwaardere straf is ver beurd, gestraft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijftien jaren, gevange nisstraf van ten hoogste vyf jaren of met geldboete tot een onbeperkt bedrag. Naast de vrijheidsstraf kan telkens ook een geldboete worden o-pgelegd. De bij lid 1 strafbaar gestelde fei ten zijn strafbare feiten, als bedoeld in artikel 2 lid 2 der Verordeningno. 52/1940 betreffende de Duitse rech terlijke macht voor strafzaken, zoals deze werd gewijzigd bij Verordening no. 50/1943. Deze verordening is in werking ge treden op 2 Juni 1944. Jongeman sfoeg jood dood AMSTERDAM, 2 Juni, Don derdag stond de 21-jarige electrieien L. V. G. terecht voor de rechtbank te Amsterdam. Hij had in 2ljn woning een jood onderdak verschaft. Nadat hy hem reeds enkele malen had aangemaand weer te vertrek ken, ontstond op 24 Mei van het vorige jaar een hevige ^uzie, die overging in een handgemeen, welke de dood van den Jood tengevolge had. De jongeman bekende, doch zei tot zijn daad te zijn gekomen door het optreden van den verslagens, die hem door zyn verblijf m moei lijkheden bracht en hem bovendien dreigde aan te geven bij de Duitse politie. De officier van Justitie, mr. J. P. G. Goossen, achtte doodslag bewe zen, doch nam aan dat de versiagene zeer lastig geweest ls en eiste drie Jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Th. Muller Masls, betoogde in zijn pleidooi, dat hier sprake is geweest van noodweer exces. Uitspraak Donderdagr 15 Juni. Eers+e uitvoeringen door diïet- tantenmuziek- en zang verenigingen DEN HAAG. 2 Juni. Het door verscheidene dilettantenmuziek- en -zangverenigingen getoonde loffelijke initiatief eerste uitvoeringen van Nederlandse werken te brengen, is voor het departement van Volks voorlichting en Kunsten aanleiding geweest in den vervolge op bijzondere wli2e van zijn waardering voor dit initiatief te doen blijken. Voor iedere Nederlandse compositie, die voor de eerste maal uitgevoerd wordt, zal, in dien het hoofd van de afdeling muziek van genoemd departement de desbe treffende compositie cuLtureel waar devol acht, een bijzondere vergoeding beschikbaar worden gesteld. Deze ver goeding. welke 125.— tot f50.— be draagt. zal voor gelijke delen aan den componist en den dirigent worden uitgekeerd. „Voorwaarts kameraden" De persdienst van de Nederlandse Om roep deelt ons mede, dat in de uit zending „Voorwaarts Kameraden", waarin SS-Oorlogsverslaggevers berichten over de strijd aan en de opbouw achter net irrnt. een aantal Nederlandse vrywilli- gera groeten zullen doen aan hun lamme Jn Nederland. Aanstaande Zondag komen de volgende vrijwilligers voor de microroon: SS-Ober- srharführer Prans Goedhart, SS-Uscha W. Kooper, SS-Uscha Henssens, SS-Uscha Janssens, SS-Sturmmann Ameiden, SS- Sturmmann Herlat, SS-sturmmann Joh. de Leeuw, SS-Roctenführer v. d. Molen. SS-Sturmmann Smulders Jongejan, SS- Sturmmann Boogaard, J. van Gisteren (rang onbekend), SS-Sturmmann v d. Heide. SS-Uscha Llebe. SS-Rotteniüiirer Bakker, SS-Sturmmann Schaeffer, SS- Uscha De Graaf, SS-Sturmmann Gerrits en SS-Rottenführer Hans BleJJers-Berg. De uitzending van deze groeten ge schiedt a.s. Zondag van 11.4512 uur v.m. vla de zender en het draadnet Hil versum 1, Politiek weekpraafje den HAAG, 3 Juni. Het politiek weekpraatje. uit te zenden op Maandag 5 Juni over Hilversum I. ora 18.45 uur draagt tot titel: „De strateeg in dé tram De zon gaat vanavond onder om 21.55 uur en komt morgen op om R21 uur Morgenavond gaat de zon mder om 2L56 unr en Maandag komt zy op om 520 uur. De maan komt vanmiddag op om 17.53 uur, gaat morgenochtend onder om 4.36 uur en komt morgenavond op om 19.06 uur. De verduisteringstijden zijn In de week van 28 Mei tot 4 Juni van 21.45 uur tot 5.30 uur; In die van 4 Juni tot 11 Juni van 22 uur tot 5.30 uur.

Schiedamsch Dagblad | 1944 | | pagina 1