SCHIEDAMS DAGBLAD Bekendmaking Invasietroepen hebben het front verbreed Duitse leiding boekt afweersucces Reeds 35 pantsers vernield Verklaring van Mussolini Oproep van Pétain Vier en twintig doodvonnissen Aanval op West-Europa ingeleid Vijandelijke aanvallen bij Tivo'n na verbitterde strijd ineengestort Aanvallen bij Jassy afgeslagen Geldige bonnen i BERLIJN. 6 Juni (D.N.B.) Het aanvalsfront der Britse en Ameri kaanse invasietroepen heeft zich, pa3r het D-N.B. verneemt, in de vroede middag verbreed. Terwijl aan weerskanten van Cacn de zware ge vechten met buitengewoon zware ver liezen voor de aanvallers voortduren, waarbij de vijand ook de eerste aan land gebrachte pantserwagens in het vuur bracht, viel de vijand met an dere sterke landingsstrijdkrachten het gebied van Carentan aan. Ook op de Kanaaleilanden Jersey en Guernsey werden valschermjagers neergelaten^ Behalve in de baai van de Seine opereren sterke formaties Britse vliegtuigen ook voor de kust tussen Calais en Duinkerken. De Duitse af weer is echter overal paraat. In weer wil van voortdurende luchtaanvallen op de kuststeunpimten en achter waartse verbindingen levert hü den vijand, die thans de volledige kracht van de Atlantikwali ondervindt, op alle punten zware strijd. De ontwikkeling der gevechten De A.NP.-correspondent meldt: De veel omstreden vraag of de in vasie zou komen of niet is thans on dubbelzinnig beantwoord. De strijd krachten, waarmee de Geallieerden tot de eerste landingen zijn overge gaan, zijn volgens mededelingen van Duitse militaire zijde zeer sterk en het is uitgesloten, dat het hier een schijnmanoeuvre betreft. Minstens hebben we hier te doen met een poging, een groot bruggenhoofd te vormen. Wanneer de Geallieerden hierin slagen, dan is het te hunner beschikking staande invasieleger daarover maakt men zich in mili taire kringen alhier geen illusies sterk genoeg om een werkelijk tweede front in Europa te vormen. Een bruggenhoofd alleen is, naar men hier verklaart, nog niet direct een tweede front. Dit moet namelijk in staat zjjn een sterke troepenmacht te binden. De bombardementen, die gistermiddag aan de landingen zijn voorafgegaan, waren, anders dan men verwacht zou hebben, niet abnormaal hevig, dat wil eeggen, zij werden uitgevoerd met een aantal machines, dat van Duits- zijde met ongeveer duizend wordt aangegeven. Om half een vannacht zijn daarop de eerste troepen uit de lucht geland, namelijk op de Kanaaleilanden Guern sey en Jersey. In do vroege ochtenduren zijn de Engels-Amerikaanse strijdkrach ten vervolgens op een vrij breed front aan de Franse Noordkust tussen Kaap de la Hague (de uiterste punt van Nor- mandié) en Duinkerken, tot landingen overgegaan, in de eerste plaats met val- icherm- en luchtlandingstroepen. Kort daarop volgden ook landingen van zee Hit, waarvan het zwaartepunt tussen tf Cherbourg en Ie Havre lag, meer in het If donder tussen-Isslgny, aan de mon ding van de Vire en de monding van. de Ome. Voor het vormen van een bruggen hoofd zullen de Engelsen en Ameri kanen zich zo spoedig mogelijk in het bezit van havens moeten stellen en hiertoe bieden de landingen in de Selne-baai gunstige kansen. De lan dingsbaten, die door sterke vloot- strijdkr achten, waaronder slagsche pen, beschermd werden, hadden aan vankelijk met storm te kampen, In de loop van de ochtend is het weer opgeklaard en zowel voor de aanval lers als voor de verdedigers gunstiger geworden. Op zee zijn nog talrijke lanüingsboten waargenomen, zowel in het Kanaal alsook ten noorden van Cherbourg. Duitse tegenmaatregelen De Duitse tegenmaatregelen zijn onmiddellijk in werking getreden. Het vèrdragende geschut heeft ter stond het vuur geopend op de voor de kust verschenen schepen, die zich door een nevelscherm aan het zicht trachtten te onttrekken, Op verschei dene schepen die in het spervuur ge raakten, zijn treffers geplaatst. Ook tegen de uit de lucht gelande troepen zijn op het ogenblik tegenmaatrege len aan de gang, Bij Caen is een af deling valschermspringers vernietigd. In het algemeen oefenden de kust- verüediglngswerken een vertragende werking op de landingsoperaties uit, die, naar men hier verklaart, de Duitse legerleiding tijd laat, strijd krachten naar de bedreigde punten te dirigeren. De afweer der invasie Ten aanzien van de succesvolle ge vechten der Duitse verdediging aan de AtLantikwail tussen de mondingen van Ome en Vire, in welker verloop drie in hoofdzaak door Britten en Canadezen gevormde bruggenhoof den na korte en harde strijd vernie tigd werden, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: De geallieerde bevelvoering had in. het gebied tussen de mondingen van Orne en Vire verscheidene honderden kleine Iamdingsvaartuigen in de strijd gebracht, welke zwaar door nevels en krachtig vuur beschermd de kust na derden waarbij zy aan beide rivier mondingen en ten noorden van Bayeux verscheidene zwaartepunten vormden. Gedekt door nevel slaagden de Anglo-Amerikanen er daarbij in ten noorden van Bayeux, ten noorden van Islgny en ten noordwesten van Caen lanrfdngshoofden te vormen van waaruit zij vervolgens met pant sers er, zware infanterïewapens over gingen tot de aanval naar het Zui den, klaarblijkelijk met de opdracht de drie landingsplaatsen te vereni gen tot één groot bruggenhoofd, dat can de mogelijkheid geboden zou hebben verdere aanrvalsformaties aan land te brengen. De tot ingrijpen gereedstaande Duitse reserves echter deden ao krachtige tegenaanvallen, dat zij de invasieiroepen op alle drie de lan dingsplaatsen konden vernietigen, voordat zy zich hadden kunnen ver entgen. Met byzondcr veel succes opereerde da ar by een Duitse ge vechtsgroep, die een Britse pantser- formatie, welke zou aanvallen in het gebfed ten zuidwesten van Bayeux, reeds ten noorden van het eigenlijke aanvalsdoel volledig vernietigde; 35 gevechtswagens werden daarbü buit gemaakt of kapotgeschoten. In bet vuur der batter y en der Atlantikwali hadden Intussen de landingsvaartui gen zo zware verliezen geleden, dat zy moesten besluiten de steven te wenden voor zover zjj daartoe nog in staat waren. Duitse verkenningsvliegtuigen heb ben voor de kustsector der landingen minstens 30 brandende cf beschadig de vijandelijke scheepseenheden ge teld. Naar het D.N3. verneemt duren de zware geveenten met de Aivglo- Amerikaanse landingstroepen voort. De op het Normandisohe schier eiland tot aan Carentan gelande vijandelijke eenheden hebben zoer zware verliezen geleden. De tussen Carentan en Bayeux aan land ge komen Anglo-Amerikaanse eenhaien valschermjagers, de luchtlandings troepen en de over zee aangevoerde formaties zyn na zeer zware gevech ten teruggeworpen. In het gebied van de mor ding der Orne zijn de Angio- Amerikaanse landingstroepen voor lopig afgegrendeld. Onder bescher ming van hun zware scheeps artillerie voeren zij hier verdere troepen aan. In het gebied ten zuiden van Le Havre zijn sterke delen der vijande lijke luchtlandingstroepen vernietigd. Bruggenhoofd gevormd Het Internationale Informations- biiro meldt: Voor zover het resultaat der Duitse maatregelen tegen de grote Anglo- Amerikaanse aanval op de Europese Westkust op 6 Juni tot laat in de middag kan worden overzien, kan de Duitse leiding op een breed front een volledig afweersucces boeken. On danks het massale gebruik van lan- dingsscheepsruimte van alle beschik bare types, verscheidene honderden oorlogsschepen en een hele armada van valsehermvliegtuigen en vracht- zweef toestellen is het de geallieerde strijdkrachten alleen in het kustge bied tussen Villers sur Mer en Trou- ville gelukt het bruggenhoofd ter lengte van ongeveer ZO km $:n enkele kilometers diep, te vormen, dat on danks het ontbieden der groep zware slagschepen uit de wateren van Le Havre reeds naar alle kanten doel treffend kon worden afgegrendeld en plaatseiyk zelfs reeds vernauwd. Alle andere door amphibie-ope- raties gevormde landingshoofden in het gebied van de mondingen van de Ome en de Vire zijn door de krachtige tegenaanval van de Duitse beveiligingsformaties ver nietigd, waarbij ten noordoosten van Bayeux een formatie van 35 Anglo-Amerikaanse pantsers werd vernield. Het belangrijkste af weersucces echter moet geacht worden het uiteenslaan van de grote geallieerde landingsonder neming bij Sfc. Vaast de la Hogue. De geallieerde operaties in dit ge bied waren opgebouwd, op de veron derstelling, dat het bij Barfleur en St, Vaast de la Hogue neergedaalde formaties valschermjagers zou geluk ken de Duitse kustverdediging uit te schakelen en daarmede de weg vrij te maken voor een landingsoperatie in grote stijl. Door het harde en blik sem snede ingrijpen van het garni zoen van de Atlantikwali werden echter de belde groepen valscherm jagers, elk ter sterkte van ongeveer een regiment, bü Barfleur en St. Vaast de la Hogue reeds terstond na het neerdalen vernietigd zodat de verdedigingsinstaliaties in de Noord oosthoek van Norman dië volledig pa raat voor de afweer waren, toen. on geveer twee uur later ruim 200 grote landingsvaartuigen onder vuurdek- king van verscheidene kruisers en talrijke torpedobootjagers verschenen om in de haven van St. Vaast de la Hogue hun aanvaJsformaties aan land te brengen. Zij werden reeds verscheidene kilometers voor de in gang van de haven door de dekken de salvo's van zware Duitse kus that- teryen gegrepen en verloren ondanks felle tegenstand reeds in de vroege ochtenduren een kruiser en een groot volledig beladen landingsschip, welke beide bodems na voltreffers uit el kaar sprongen en in enkele minuten zonken. De geallieerde scheepsfor- matie zette desondanks haar pogingen om de kust te bereiken voort doch zag zich nog laat in de ochtend na talrijke andere voltreffers vooral op landingsvaartuigen met de zwaarste bloedige verliezen gedwongen de on derneming stop te zetten en de steven te wenden, na zich in een nevel gehuld te hebben. Van de luchtlandingstroepen die tussen Le Havre en Cherbourg neer geworpen waren handhaafde zich in de loop van de middag nog slechts een sterke formatie, die er in ge slaagd was zich te nestelen ter weers zijden van de weg CarentanValog- nes. Deze formatie is in de loop van de ochtend en de middag verder door de lucht versterkt en naar het schijnt is hier de hoofdmassa neergekomen van dc door gesleepte zweeftoestellen reeds in de ochtenduren in de stryd geworpen luchtlandingseenheden. Naar verluidt worden langs de weg Carentan—Valognes verbitterde ge vechten geleverd. Het eigenlijke zwaartepunt van de Amerikaans-Britse i invasie -operatics ligt vooral tussen de benedenloop van de Orne en het gebied ten noorden en noordwesten van Bayeux. Het bruggenhoofd, dat de invasieformaties hebben kunnen vormen, ligt niet tus sen Villers sur Mer en Trouville, maar verder naar het Westen in het gebied aan weerszijden van de mon ding der Orne en in het gebied ten noordwesten van Bayeux Duïise luchtmacht In actie WOENSDAG 7 JUNI 1944 la JAARGANS - No. 131 Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Aboneenoee*sprj|s 21 cent per weet of J 2.73 per kwartaal Eer.: PASSAGE 18-20, SCHIEDAM TEL 68798 POSTGIRO 20410 -SsJMPK?' YRIJE VAART VOOR EUROPA. Rüumboote maken wij baan. Vrije Vaart voor Europa, een dringende eis, een levensnoodsaak óók voor Nederland. Talm das niet langermaar volg hei voorbeeld der dui zenden, die in de blauwe uniform der Kriegsmarine Neerland-s roem doen voortleven over alle wereldzeeën. Aanmelding by de Kriegs marine. Marincannahmstéllc-'West, Plompetorengracht 24 Utrcht. Alle Hafen- en Ortskommandanturen en de verschillende jf-Meldestel- 2cn in Nederland. Foto AtlJHoll.) BERLIJN, 7 Juni (Interinf) Naar het Internationale Informa- tionsbüro van zyn specialen lucht vaartcorrespondent in Noord-Frank rijk verneemt, hebben zware Duitse gevechtsvliegtuigen in aanzienlijke sterkte hevige aanvallen gedaan op de Brits-Amerikaanse 'andingsboten. De vijandelijke schepen openden een levendig afweervuur van licht en middelzwaar kaliber, dat hier en daar door de luchtdoelartillerie der zwaardere eenbeden versterkt werd. De Duitse gevechtsformaties nader den de door verkenners waargeno men concentratie van vijandelijke landingsvaartuigen in het gebied tussen Bayeux en de monding van de Ome. De deels dicht onder de kust liggende schepen probeerden zjch te verbergen in een nevelgor dijn. Grote hoeveelheden bommen kwamen echter op de schepen te- Er ontstonden hevige ont ploffingen, die nog na de aanvallen der Duitse gevechtsvliegtuigen voort duurden. Uit juist ontvangen rap porten van de bemanningen der Duitse gevechtsvliegtuigen kan wor den opgemaakt, dat, de nachtelijke aanvallen een goede uitwerking heb ben gehad. Bij de aanvallen, die omstreeks 23.00 uur werden ondernomen, is een transportschip van 6000 tot 7000 brt. door een zware voltreffer tob ont ploffing gebracht. Het schip ge raakte over zijn gehele lengte in brand en kapseisde. Een groot lan dingsvaartuig kreeg eveneens vol treffers en zonk onmiddellijk. Uit andere rapporten van de be manningen der gevechtsvliegtuigen blijkt, dat ook op de landlngsboten en schepen hevige ontploffingen zijn ontstaan en dat verscheidene bran den zijn uitgebroken. Een grote scheepsbrand werd by het vertrek op geringe afstand van de kust waar genomen. Voorts melden dc Duitse gevechts- 'liegers ook branden in de onmid dellijke omgeving van de kust, waar de vijand landingseenheden aan land heeft gezet. Andere berichten over de successen der gevechtsvliegers worden op het ogenblik nog gecon troleerd. Het Internationale Informations- büro meldt verder: Terwijl over de gevechten, aan het bruggenhoofd ten noorden van Caen en ten noordoosten van Bayeux. die tijdens de nacht in toenemende hevigheid voortduurden, op het ogen blik nog geen nieuwe berichten zijn ontvangen, wordt over de positie van de ten zuiden van Carentan en Valognes neergelaten Amerikaanse valscherm- en luchtlandingseenheden bekend, dat zij In een concentrische aanval op een zeer klein gebied op eengedrongen konden worden. Zij leden daarbij zeer zware, bloedige verliezen.- Herhaalde pogingen om. deze gevechtsgroepen gisteren, in dc loop van de dag en avond te ver sterken, werden door het neer schieten van transportvliegtuigen en vrachtzweefvliegtulgen. verijdeld. Hierby heeft zich vooral de Duitse luchtdoelartillerie onderscheiden, die gisteravond binnen twee uur alleen al 38 grote vrachtzweefvliegtuigen en 51 transportvliegtuigen neerschoot, die alle met manschappen en oor logsmateriaal geladen waren. Over het geheel genomen kan men zeggen, dat de poging der Geallieerden om zich van Normandië meester te ma ken, op de eerste dag der invasie op bloedige wyze verijdeld is. Geallieerde kerich-fen GENEVE, 6 Juni (Interinf). De agL- tatie over de invasie, die vanmorgen in de Engels-Amerikaanse nieuwsdienst be gonnen ls, iaat er geen twijfel over be staan, dat de Engels-Amerikaanse mili taire leiders met de grootste plannen rondlopen. In öen eerste communiqué uit het hoofdkwartier van de geallieerde inrasiestrljdkrachtcn werd aangekondigd, dat onder het bevel van den opperbevel hebber, generaal Eisenhower, het geal lieerde expeditiecorps ea geallieerde ma. rlnestrljdkrachten aan de Noordkust van Frankrijk met operaties begonnen waren. Kort daarop hield de opperbevelhebber van het geallieerde expeditiecorps, Eisen hower, persoonlijk een toespraak, waarin, hij het begin der operaties ter „bevrij ding" van Europa aankondigde. Er zullen zware gevechten geleverd moeten worden, zo besloot Eisenhower zijn toespraak, en het zal onmogelijk zijn te voorkomen dat b.v. de Franse bevolking nieuwe offers brengt voor het slagen ener definitieve bevrijding. Hierop hielden ex-koning Haakon van Noorwegen, de ex-Belgische en ex-Ncder- landse ministerpresident toespraken. Ook werden er toespraken in het vooruitzicht gesteld van generaal De Gauile, den En gelsen koning en president Roosevelt De Engels-Amerikaanse oorlogscorrespon. denten gaven uitvoerige schilderingen van de laatste voorbereidingen voor de invasie. De laatste 24 uur zijn ln Zuld- Engeland enorme hoeveelheden troepen en materiaal geconcentreerd. De nervo siteit onder de soldaten, zo verklaarde een Engelse correspondent, ls het beste te overwinnen, door de practljk. Hieraan voegde hij toe, dat zowel Britse als Ame. rikaanse zeem IJOkrachten aan de ope raties tegen de Franse kust deelnemen. Onder die strijdkrachten bevinden zich slagschepen, kruisers en monitor». De troepen, die de eerste operatie tegen de Franse Noordkust uitvoeren bestaan uit Amerikaanse, Canadese en' Britse for maties. Zij staan onder het opperbevel van Montgomery, UTT HET ITALIAANSE HOOFD KWARTIER, 6 Juni. (DN5.) De Duce heeft heden -naar aanleiding van de landing van Anglo-Ameri kaanse troepen in Noord-Frankrijk den vertegenwoordiger van het D.NJB. in Italië, dr. Wilhelm von Halm, de volgende verklaring verstrekt: Achttien maanden na de eerste aankondiging, die de Engelse omroep tot de Franse bevolking heeft gericht, heeft de invasie op het Europese vas teland een aanvang genomen. De oor log is daarmede zijn culminerende phases ingetreden en de mensen in alle werelddelen houden de adem in bij deze gigantische botsing zonder weerga in de historie. Het is overbodig te zeggen, dat het hart van het Ita liaanse volk de gebeurtenissen volgt in de zekerheid, dat de wijsheid en energie der leiding en de reeds legen darische heldenmoed van den Duitsen soldaat de vijandelyke poging te niet zal doen. De Amerikaanse vice-president Wal lace heeft te Irkoetsk een. rede gehouden, waarin bij de huidige ontwikkeling Ln Siberië vergeleek met de Amerikaans pionierstijd. Het opmerkelijke was, dat Wallaco zijn Tedevaering in het Rus sisch hield. (C.D.). PARIJS, 6 Juni. (D.NJ3.) Maar schalk Pétain heeft vanmiddag ln verband met het begin der invasie over de omroep een oproep van de volgende inhoud tot het Franse volk gericht: „De Duitse en Angelsaksische legers zijn op onze grond met elkander in contact. Frankryk wordt dus tot slag veld". Vervolgens richtte het staatshoofd zich tot alle Franse diensten, spoor- wegemployé's en arbeiders. Hij zeide: .Fransen, verergert ons ongeluk niet door daden, die tragische represailles over u zouden kunnen brengen. De onschuldige Franse bevolking zou de gevolgen dragen. Luistert niet naar degenen, die door de poging, van onze nood gebruik te maken, het land Sn het ongeluk zouden storten. Slechte door het bewaren van de strengste discipline kan Frankryk gered wor den. Gehoorzaamt dus aan de bevelen der regering; laat elk zijn plicht ver vullen. De omstandigheden van de slag zullen het Duitse leger wellicht aanleiding geven tot het nemen van bUzondere maatregelen in de ge vechtezones. Schikt u in deze nood zakelijkheid. In het belang van uw redding beveel Ik u dat dringend aan. Ik bezweer u, Fransen, vooral te den ken aan het dodelijke gevaar, dat ons land zou lopen, als deze plechtige waarschuwing niet zou worden opge volgd". Laval voor 00 radio Minister-president Laval heeft eveneens een radio-uproep gericht tot het Franse volk, waarin hij ln ver band met de toestand maande tot orde, rust en discipline. Daarbij her innerde hij met klem aan de verplich tingen van de Franse regering tegen over het Duitse rijk, zoals die zyn vastgelegd in het wapenstilstandsver drag van 1940. Badoglio mei de vorming van een nieuwe regering be -A STOCKHOM, 7 JulU. (D.N.B.) De speciale correspondent van Reuter in het hoofdkwartier van -de Geal lieerden ln Italië meldt, dat prins Umberto gisteren de ontslagaanvrage van de regerhig-Badoglio heeft aan vaard en Badoglio onmiddellijk daar op met de vorming ener nieuwe rege ring heeft belast, waarbij hij de thans in Rome zijnde leiders van de poli tieke partijen niet mag passeren. Men is niet voornemens de regering onmiddellijk naar Rome te ver plaatsen. Radioreda van Roosevelt STOCKHOLM, 6 Juni. (D.N-B.) President Roosevelt heeft gister avond een radiorede gehouden, waarin hij de gebeurtenissen, in Italië behandelde. In de loop van deze rede legde hij de nadruk op de betekenis van Rome, Hy waarschuw de er echter voor het een al te grote waarde toe te kennen, aangezien er nog geen enkel teken is, dat er op wyst, dat Duitsland voor een ineen storting staat. De toekomst, zo zeide hij, zal ons nog voor moeihjke en kostbare opgaven stellen. Japanse luchtaanval ten zuiden van Blak TOKIO, 6 Juni. (DNB) Radio Tokio meldt uit het zuid westelijke deel van de Stille Oceaan, dat de Japanse luchtmacht op 2 Juni vijandelijke schepen tea zuiden van het eiland Blak heeft aangevallen. Een vijandelijke kruiser en een torpedo- Jager werden tot zinken gebracht. Dc Ja panse vliegtuigen, keerden alle behouden op hun basis terug. Het Franse Staatsblad meldt, dat een Opperste Raad der Nationale solida riteit ls opgericht, die tot taak heeft alle richtingen van algemeen sociaal be lang te controleren. De raad telt onge veer tachtig leden. De FU hrer heeft prof. dr. Eu gen Fischer ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag onderscheiden met het Adier- schüd des Deutschen Relches met de op dracht ,.Dem Begrünüer menschllcher Erbforechung". De höhere SS- und Pollzeifiihrer „Norchvesl" maakt bekend: Het Polizeistandgerlcht *s-Herto- penbosch beeft de volgende Neder landers Ier dood veroordeeld: 1. den gemeente-ambtenaar Jan Iïagcroan te Eibergen. geb. 9.5.1895; 2. den fotograaf Hendrik Heinen te Eibergen, geb. 28.11.1914; 3. den wachtmeester der mare- chaussec Cornells Poalie te Vars- sevcld. geb. 5,7.1919; 4. den douanebeambte Gerrit Klet sen te Zunderl, geb. 9.9.1917; 5. den loondorser Johannes Sonde ren te Lintvelde, geb. 9.7.1912; 6. den wagenmaker Theodoras Son deren te Lintvelde, geb, 2B.9.1913; 7. den smid Herman us Mom te Eibergen, geb. 11.4.1920; 8. den manufacturer Hendrik Krui- zinga te Neeöe, geb. 13.10.1921; 9. den landbouwer Willem Rohaan te Neede, geb. 28.10.1912; 10. den kunstschilder Carel Ver schuur te Wapeningen, geb. 15.4.1919; 11. den opperwachtmeester der mare. chaussee Teunis Wortman te Neede, geb. 27.11.1911; 12. den wachtmeester der mare chaussee Hermanus Blaauwgeers te Lichtenvoorde, geb. 22.6.1918; 13. den landbouwer Henarik Wiggers te Dale, geb. 29.12.1886; 14. den hotelhouder JacobusWestland te Wageningen; 15. den bioscoopeigenaar Willem Westland te Wageningen. Al deze veroordeelden behoorden tot of steunden geheime groepen., die in de provincie Gelderland, vooral in de Achterhoek, gevormd zijn om distributie kantoren te overvallen, moordaanslagen op Nederlandse politie-ambtenaren en andersdenkende Nederlanders uit te voeren, wapenen voor Illegale doeleinden te verschaffen, spionnage te verrichten en den vijand te begunstigen. De veroor deelde Hagemaa heeft als ambtenaar der gemeente Eibergen op 8 December 1943 deelgenomen aan de roofoverval op het distributiekantoor te Elbergen. De wacht meester Poulte heeft deelgenomen aan de roofoverval op het distributiekantoor te Varsscveld op 10 December 1943. Hog^man en Poulle hebben meegewerkt aan de overval op het distributiekantoor te Corculo op S3 Februari 1944. De dou anebeambte Kielsen beeft deelgenomen aan de overval op het gemeentehuis te Hcrvsld op 28 Maart 1944, De veroor deelde Kruizlnga heelt aangezet tot een overval op het distributiekantoor te Needo, welke mislukt is door de opmerk zaamheid van een Nederlands politie beambte. Daar de verordening van den Rijkscommissaris op de bescherming der orde voor den aanstichter dezelfde straf voorschrijft ale voor den dader en de poging wordt gestraft als de voltooide daad, ls ook de daad van den veroor deelde Krulzinga beschouwd als een mis drijf, dat met de dood gestraft moet worden. De veroordeelde Heinen heeft het wapen van den wachtmeester Poulie na diens vlucht overgegeven aan den lelde; van een terreurgroep. De Nederlands .-s Johannes Sonderen, Theodoras Bonder en en Hermanns Mom hebben voor een ter rorist verscheidene wapenen ln ontvangst genomen ter reparatie. De landbouwer Wissere heeft toegestaan, dat een auto matisch wapen voor vrij korte tijd op zijn grond werd ondergebracht. Tegen Heinen, Johannes Sonderen. Theodoras 3onderen. Mom en Wiggers is reeds wegens het tijdelijk bezit van vuur wapens de doodstraf uitgesproken. In de motivering van het vonnis ls er de nadruk op gelegd, dat bewoners van het bezette gebied ln oorlogstijd, dia zich ln strijd met de door de bezettende mogendheid uitgevaardigde bepalingen schuldig maken aan het bezit van vuur wapenen, onverbiddelijk en zonder aan- z'en des persoons met den dood worden gestraft. Dc veroordeelden Rohaan, Wortman en Blaauwgecrs hebben zich schuldig ge maakt aan deelneming aan een geheime organisatie in een ernstig geval, doordat zy opdrachten tot het verschaffen of onderbrengen van wapenen voor een terreurgroep hebben aangenomen en deels uitgevoerd. Slechts door het snelle ingrijpen der Duitse Slcberheitspolizel Is het gelukt, de terreurgroep, die mili taire doelen had, in korte tijd uiteen te slaan en de betrokken personen te be letten andere tegen de bezettende mogendheid gerichte handelingen te ver richten. De leider der terreurgroep is bij de poging tot zijn arrestatie ln een ge vecht met Duitse politiebeambten dood geschoten. De veroordeelden Jacobus Westland en Willem Westsland. die reeds Jaren te Wagenmgen illegale actie henoen ge voerd. hebben den veroordeelde Verschuur en andere personen aangezet tot moord op een Nederlandsen politieambtenaar en diens echtgenote, Willem Westland heeft voor de voorgenomen moord een geweer met munitie ter beschikking gesteld. De moordaanslag is mislukt. Jacobus West- land, Willem Westland en Verschuur zijn wegens sabotage volgens par. 1 der Verordening op de bescherming der orde, ter dood veroordeeld. Het Polizeistand- gericht heeft hierby, evenals ln vroeger® analoge gevallen, aangenomen, dat do daad ingeval Van een gelukken de open bare orde en veiligheid in de bezette Nederlanden zou hebben kunnen ln ge vaar brengen. Voorts heeft het Polizeistandgericht te *s-Hertogenbosch de volgende Ne derlanders ter dood veroordeeld: 1. den gcmccnlebeambte Markus As sies te Assen, geb. 26.1.1919; 2. den gemeente-ambtenaar Albert Rozcma te Hoogeveen, geb. 29.3.1914; 3. den postbeambte Hendrik Raat uit Hoogeveen. geb. 21.7,1920; 4. den gemeente-ambtenaar WIepke van der Zee te Oosterhesselen, geb. 6.5.1918; 5. den distributie-ambtenaar Marl- nus Vcth te Papen drecht, geb. 30.5.1920; 6. den tuinman Albert van der Ziel te Zandeweer, geb. 12.7.1922; 7. den toncïspelcr Henry van Ees te Den Haagr, geb. 12.7.1922; 8. den verzekeringsagent Christiaan Dicmcl ta Leiden, geb. 9.5.1914; 9. den meuodaiaker Adriaan de Rijke te Gouda, geb. 6.5.1921. Deze veroordeelden hebben ln aan zienlijke mate verzetsorganisaties ge steund. Zij hebben deels zelf deel genomen aan overvallen op distribu tiekantoren, postkantoren en andere openbare instellingen. Tekenend is een overval op een particuliere bouw onderneming, waarbij de loongelden voor Nederlandse arbeiders zijn ge roofd. Een deel aer daders is in het bezit van wapenen geweest. Tegen 22 veroordeelden is het von nis voltrokken, Twee veroordeelden, zijn voorgedragen voor begenadiging. Bendengroepen van Tito uiteengeslagen (Duits legerbericht) HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 6 Juni (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In de afgelopen nacht is de vijand met zijn sinds lang voorbereide en door ons verwachte aanval op West- Europa begonnen. Ingeleid door zware luchtaanvallen op onze kust- versterkingen liet hij op verschei dene plaatsen van de Noordfranse kust tussen Le Havre en Cherbourg luchtlandingstroepen neer en landde hy tevens, ondersteund door sterke zeestrydkrachten, ook van zee uit. In de aangevallen kuststroken zyn verbitterde gevechten aan de gang. In Italië ondernam de vijand van Rome uit verscheidene ver geefse aanvallen op onze verdedi gingswerken ten westen en ten noorden van de stad. Ten oosten van de stad zyn de met gecon centreerde strydkrachten tydens de gehele dag ondernomen vyan- deiyke aanvallen bij en ten westen van Tivoli na een ver bitterde strijd ineengestort Jagers en luchtdoelgeschut van de luchtmacht schoten boven het gebied van Noord-ïtallë acht vjjandeiy'ke vliegtuigen omlaag. In het Oosten zijn' de Duits-Roe meense troepen, doeltreffend onder steund door sterke formaties Duits- Roemeense vliegtuigen, ten noord westen van Jassy tegen een taaie vyandelijke tegc 'and in harde gevechten verder opgeJicngen en hebben herhaalde tegenaanvallen van de bolsjewisten afgeslagen; vijandelyke vliegtuigen werden in luchtgevechten vernietigd. Van de rest van het oostelijke front wordt Blechts melding gemaakt vart plaat selijke gevechtsactiviteit ln het strijdgebied van Wltebsk. In Kroatië hebben troepen van het leger en van de Waffen-SS onder het opperbevel van den General- oberst Rendulic, ondersteund door sterke formaties gevechts- en slag- vliegtuigen, het centrum der benden- groepen van Tito overvallen en na dagenlange zware gevechten uiteen geslagen. De vyand verloor volgens voorlopige berichten 6249 man. Bo vendien werden talrijke wapens, van allerlei aard en vele inrichtingen voor de ravitaillering buitgemaakt. In deze gevechten hebben zich de 7e SS-bergdivisie „Prinz Eugen" onder bevel van den SS-Oberfilhrer Kumm en het SS-valschermjagersbataljon 500, onder bevel van den SS-Haupt- sturmfiihrer Rybka, bijzonder onder scheiden. Enige vyandeHjke vliegtuigen heb ben in de afgelopen nacht bommen geworpen op Osnabrück, Twee vlieg tuigen werden neergeschoten. Roemeens legerbericht BOEKAREST, 6 Juud. (D.NB.) Het Roemeense weertmcbtberlcM van. 6 Juni luidt: „Aan de benedenloop van de Dnjestr en Ln Bessairablë geen belangrijke ge vechtshandelingen. In Moldavië hebben Duits-Roemeense strijdkrachten, doel treffend ondersteund door sterke Duits- Roemeense formaties vMegers, de aanval ten noordwesten van Jassy ondanks taaie vijandelijke tegenstand voortge zet. Alle Sowjet-Husslsche tegenaan vallen bleven vruchteloos. Onze troepen hebben het gewonnen terrein behouden; 39 vijandelijke vliegtuigen werden ln deze sector neergeschoten. In de necht van 5 op 6 Juni hebben vijandelijke vliegtuigen Jassy gebom bardeerd. Tn de loop van hedenochtend beeft het Ang'e An-er"T»anee lucbtwa- pen terreuraanvallen gedaan op de ste den Ploestl, Kroonstad, Galatz, Craiova en Ramnlo-Valcea en opnieuw schade veroorzaakt ln woonwijken en kinderen en vrouwen gedood. Verscheidene vijan delijke vliegtuigen werden, neerge schoten." In een aanvulling op het legerbericht wordt medegedeeld, dat la de loop van 6 Juni behalira verscheidene ln heft le gerbericht reeds genoemde steden ook nog 15 amdere plaatsen ln landelijke districten van Roemenie door de Anglo- Amerikaanse luchtmacht zijn aangeval len. Het opperbevel van het Roemeense leger deelt naar aanleiding hiervan mede, dat talrijke vreedzame mensen, kinderen, vrouwen ea ouden van dagen het slachtoffer geworden zijn van deze nieuwe tonreuraanval,, Naar men verder verneemt, is de lan delijke bevolking door de Anglo-Ameri- kaanse teraeurvllegers ook met mitrail leurs bestookt. De feestend in Ifaiië BERLIJN, 6 Juni. De A.N.P.-cor- respondent meldt: Zoals uit verschillende berichten blijkt, is de Eeuwige Stad zelf nog het toneel van straatgevechten geweest, die zich vooral in bet noordelijke deel der stad schijnen te hebben afgespeeld. Gealli eerde tanks hebben op de achterhoeden der door de stad terugtrekkende Duitse strijdkrachten gevuurd. Of er door deze straatgevechten nog ernstige schade ls aangericht, ls tot dusver nog niet be kend. De schuld hiervoor komt volgens de Duitse opvatting uitsluitend toe aan de Geallieerden, daar, naar men hier verklaart, üe geallieerde opperbevelheb ber, generaal Alexander, geen acht heeft geslagen op het voorstel van maarschalk Kesselring Rome bulten de strijd te laten. Met dit al ls de vraag, of Rome als open stad zal worden beschouwd, wederom onbeslist. De stad ls thans door geallieerde strijdkrachten bezet en als zodanig militair gebied. Van Duitse zijde heeft men evenwel nogmaals te kennen gegeven, te willen vermijden, dat de stad van de krijgshandelingen te lijden heeft. De strijd wordt thans met onvermin derde hevigheid ten noordoosten van de stad voortgezet. Vandaar loopt het front over Falestrlna, Fallano en Guarclno naar het ten noorden van Sora aan de Ltrl gelegen 6tadje Roccavlvi. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de Duit sers voornemens zijn, lang np deze frontlinie stand te houden, daar de om standigheden hier ln hun nadeel zijn. De Geallieerden kunnen hun overwicht materiaal ten volle uitbuiten, daar zij thans de Vla Caafllna in hun bezit hebben en van deze weg voor een snelle verplaatsing hunner strijdkrachten ge bruik kunnen maken. Waarschijnlijk zullen de Duitse strijdkrachten zich derhalve langs de paar beschikbare bergwegen naar het Noorden terug trekken. Overvallen op leden vart de Landwacht Xn de nacht van 20 op 21 Mei 1944 zijn te Berkhout bij het opbr-sngren van persontn de leden van de Land wacht: 1. Boeke Braakama, geboren 3 April 1900 te Menaldumadeel, wo nende te Haarlem, Brouwerstr. 140; 2. Arie Groot, geboren 2 October 1899, los werkman, door tot dusver onbekend gebleven personen dood geschoten. Op 1 Juni 1944 werden bij de con trole van persoonsbewyzen te Wes terblokker eveneens door onbekende daders twee leden van de Land wacht doodgeschoten en een gewond. De vermoorden zijn: 1. Cornelis Molenaar geboren 10 December 1917 te Abbekerk, fruit kweker, woonachtig te Blokker, Bangert 273; 2. Gerard Renooy, geboren 12 Juni 1915 te Zaag, transportarbeider, wo nende te Zaag. Bij het beantwoorden der schoten werd een der terroristen zwaar ge wond. Door zijn kameraden werd hij met een schot tn het hoofd gedood. Het betreft hier een inwoner uit Berkhout. Gewond werd het lid van de Landwacht en tuinier Haavok de Vos, geboren 24 September 1878 te Enkhulzen, wonende te Wester blokker. Op 2 Juni 1944 omstreeks 9 uur werd het lid van de Landwacht Leonard Allte Jacobus Hendricus Hans Tubergen, geboren 19 Augus tus 1908 te Amsterdam, wonende Westerstraat 40 aldaar, voor zijn woning door een onbekenden dader door drie schoten op zeer geringe afstand neergeschoten. Hij kreeg een schot in de kaak, in de borat en in de schouder. Er bestaat geen levensgevaar. Haarafva! wordf b!{ de kappers ingezameld DEN HAAG, 6 Juni. - De kappers zamelen thans steeds meer haar afval in. De mogelijkheden om het te ver werken tot allerlei materialen zijn vele. Men maakt er stoffen van voor mantels, binnenvoering voor kle dingsstukken, pantoffels, dekens, enz. vermengd met andere haarsoorten, ook penselen. Menselijk haar vormt voor deze doeleinden waardevol ma teriaal, nu er gebrek is aan vezels. Ondanks de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, is de inzameling van het haar thans vry- wel over het gehele land georgani seerd. De kappers zijn verplicht het te bewaren en af te geven aan de ophalers van het Ryksbureau voor oude materialen en afvalstoffen. Tot en met 10 Juni; Bonnen 23 en 24 voor brood, beschuit, aardappelen 23 en 23 toeslag (eerste week). 24 en 24 toeslag (tweede week), vlees, melk, taptemelk en tabak (naar keuze). Voorts voor bloem: 139 en 140; gort: 138 en Reserve D 45 (elk 250gr.): kindermeel of vocdings- suiker: E 45 Reserve (250 gr.); boter: 23 A. 23 B en 24 A (elke bon 125 gr.; 24 a alleen voor per sonen beneden 21 Jaar); kaas: 137 (100 gr, magere)suiker: 135 en 136 (elk 500 gTj; jam: 134 (250 gr.); koffiesurrogaat: 133 (250 gr.); vervangingsmiddelen: 132 (één rantsoen): kinder- drankpocder: C 46. D 46 en E 46 Reserve (eik 300 gr.)versnape ringen; 23 (150 gr.): zeep: 129 één rantsoen eenheldszeep 130 en Reserve C. D en E 42 elk één rantsoen wasDoeaer. Reserve E 43 één rantsoen toiletzeep: scheer zeep: R 05 tabak. Telegram van Mussed aan den Führer DEN HAAG, 6 Juni. De Leider heeft aan den Führer het volgendo telegram gezonden: „Nu de invasie begonnen is, is het my een behoefte U, mijn Führer, te zeggen, dat alle Nederlandse natlo- naal-socialisten in trouw en lotsver bondenheid op leven cn dood aan uw zijde staan. Het gaat om het zjjn of nlet-zijn van Europa. Wij vormen een eenheid en aan de spits van deze eenheid staat U, myn Führer, Zo zien wij U als den Führer van geheel Europa en wij vertrouwen, dat God ons in deze strijd by staat. Ons geloof en ons vertrouwen zyn onwrikbaar." Twee doden blf aute-ongevai WASSENAAR, 6 Juni. - Op de Rijksstraatweg bij de Paauwlaan reed Zaterdagochtend de 33-jarige hoofdopzichter der Veehouderijcen- trale Th. L. V, uit Den Haag met zyn auto van achteren tegen een vrachtauto. De heer V. was op slag dood. De inzittende 41-jarige heer M. V, uit Voorburg, ambtenaar bij het Vee- en Vleesinkoopbureau, be kwam een schedelfractuur en over leed enige ogenblikken na aankomst In Bronovo. De wagen van den heer V. werd zwaar beschadigd. Hoge prifzen Steafsloterij Do hoofdprijzen van de Staatsloterij zijn bij de trekking van 7 Juni gevallen op de volgends nummers: 1500: no. 13037; loot): nos. 153S «383 7856 7922 11003 1365D 17533 17565; 400: no. 19317; "10. nos. 8070 10384 11056 24175: 100: nos. 15912 15981 16453 18073 18812 20280 21765 25059 25182. Uiteen ding van kinderen en moeders DEN haag, 6 Juni. Een dezer dagen keerde weer een transport moeders, die door de Nederlandse Volksdienst naar Dieren waren uit gezonden. gesterkt naar lichaam en geest huiswaarts om met hernieuwde kracht haar taak in het gezin te hervatten. De belangstelling voor deze transporten beweegt zich nog steeds in stijgende ly'n, evenals met de kinderuitzendingen het geval is. Ruim 250 kinderen keerden in de afgelopen dagen na een verbiyf van enige weken in de tehuizen te Drie bergen, Lunteren en Hellendoorn terug, terwyi er naar Nunspeet weer een 95-tal zyn afgereisd. Vooral voor deze binnenland-uitzendingen komen talrijke aanvragen binnen. Uit Dedemsvaart: Tydens afwezigheid van de bewoners, die op het land werkten, is ingebroken by oen landbouwer J. Z.f alhier. Alles werd overhoop gehaald. Vermist wer den o.m. een rijwiel en een heren- costuum. Met behulp van een politie hond gelukte het de marechaussee twee daders in Slagharen aan te houden. Zy legden een gedeeltelUke bekentenis af. Eén van hen. J. de V. wonende te Slagharen, trachtte te ontvluchten, waarbij hy door de marechaussee wend doodgeschoten. De zon gaat vanavond onder om C10 our en morgen op om 5.18 uur. De maan komt vanavond op om 22.40 uur en gaat morgen onder om 6.54 uur. De verduisteringstijden zijn in de week van 4 Juni tot II Juni van 22 uur tot 5.30 uur.

Schiedamsch Dagblad | 1944 | | pagina 1