Motornummer met triest slot Amateur Kropman werd algemeen sprintkampioen Rond de wielergoden in 't Stadion SSCES7IT t DE WIELERKAMPIOENSCHAPPEN Van der Voort teruggesteld Oud-kampioenen als toeschouwers Schulte Weer de sterkste in de achtervolging Verschuren al vroeg uitgeschakeld Juiste en onjuiste beslissing Slijkhuis wint 1500 m. in 3 min. 58 sec. Spannende sfrijd bij de amateurs Boskemper wint de 50 km-race Rerhkes moest onderspit delven In de eindsprint won Kropman Fraaie overwinning van Luc. Lucas NAMAAK schaadt; AMSTERDAM, 25 Jnnf. - Verrassingen hebben de Nederlandse wielren» kampioenschappen niet gebracht, doch sensatie des te meer. In vrijwel alle nummers hebben de renners gewonnen, die van te voren als de favorieten werden genoemd. Kropman won het sprintnummer voor de amateurs en zegevierde ook over Remkes, zodat de Utrechtenaar algemeen sprint kampioen van Neder land werd. Remkes won bij de professionals, Gerrit Schulte legde beslag op de titel in het nummer achtervolging, terwijl Van Amsterdam winnaar werd bij de stayers. De Amsterdammer Boskemper tenslotte slaagde erin kampioen te worden in het langeafstandnummer op eigen kracht voor •amateurs. De vijftig kilometer voor profs werd Donderdagavond ontsierd door het onsportieve Optreden van Arie van Vliet en vandaag deed zich aan het einde van de stayerswedstrijd een onprettig incident voor en vormde een triest slot van cén goed motornummer. Daartegenover waren er ook hoogtepunten en wij noemen dan de fraaie sprint bij amateurs en profs, alsmede de strijd In de.,vijftig kilometer glgen kracht van de amateurs. De achtervolging viel Wat spanning betreft tegen. VAN DER VOORT Van Amsterdam, de man, die In de wedstrijd met motorgangmaking het i sterkste was, doch vlak voor het ein> de werd verrast door Van der Voort, is winnaar geworden doordat de jury I laatstgenoemde üistaneieerde. De 'wedstrijd achter grote motoren i bracht met Van Amsterdam, ook i Van der Voort, Kees Bakker, Bos- land, Dirk Groenewegen en Matena aan de start. 'Het vertrek was zeer regelmatig en 'er. werd spoedig een I behoorlijk tempo ingezet. Bosland, I die aan de kop was vertrokken, wist j zich. daar enige tijd te handhaven, omdat nog geen van zijn tegenstan- f ders hem tot verzet noopte. Ia de achterhoede daarentegen g wisselden al spoedig enkele deelnemers van plaats en Van der Voort, jdle als vijfde was vertrokken zetelde zich in de derde positie.'Hij probeerde ook Van Amsterdam, die tweede lag, voor bij te komen, maar werd teruggewe zen. Ook Bakker werkte rich, spoedig naar voren en het duurde niet lang of In de volgorde was een grondige wijziging gekomen. Van Amsterdam had gemakkelijk 'de kop veroverd en werd gevolgd door Van der Voort. Daarachter kwam Kees Bakker. De overige drie renners speelden in het verdere ver loop van de koers feitelijk geen rol. Dat wil geenszins zeggen, dat zij niets lieten 'zien, want meermalen ontwikkelden Matena en Bosland gro- «te activiteit. Van invloed op de gang van zaken was het evenwel niet. De wedstrijd kreeg een enigszins saai karakter en het was alleen de vraag wat er tussen Van Amsterdam, Van der Vóórt en Kees Bakker zou ge beuren. V Langzaam maar, zeker vergrootte Van Amsterdam zijn voorsprong en kwam zelfs kort achter Bakker te rite Lten. Hij bleef,.daar rustig, omdat er heen enkele réden was tot de aanval over te gaan 'en het was ook zicht baar, dat Kaser, de gangmaker van Bakker de aanval rustig afwachtte. Het ging er nu alleen om of Van der Voort zou trachten naar de eer-; ste plaats te komen. Aanvankelijk gebeurde er heel weinig, doch toen I ruim honderd ronden gereden waren, I ging Van Amsterdam een poging wagen om Bakker voorbij te komen. I Hij zag dat dit niet zonder felle strijd zou kunnen gebeuren en aangezien I hij geen risico wilde-nemen zag Van I Amsterdam van een definitieve aan- 1 val af. Zijn positie was er intussen f niet gemakkelijker op geworden want |-vt>or zich had hij Bakker ritten en k op veertig meter achter hem volgde t Van der Voort. Toen'nog vijfendertig I ronden gereden moesten worden trok I Van der Voort, op rijn sterksten- te il genstander aï, maar werd terugge- wezen. Kort daama volgde een s nieuwe aanval maar ook nu slaagde 1 Ben van der Voort niet. Sr - Verrassend.slot 3 Met rasse schreden naderde het I einde en' het liet zich aanzien, dat er geen wijziging in de stand meer zou komen. De meesten meenden- in Van Amsterdam, reeds den nieuwen kampioen te zien. Bakker was ln- I middels wat sneller gaan draaien en. het leek of hij wilde proberen bij I Van der Voort te komen en dezen de I tweede plaats afhandig te maken, ij De afstand was echter te groot fen, I succes uitgesloten. Zeven ronden voor het eind. ging Van der - voort nog eens een kansje wagen maar ook I nu was het.mis. Twee ronden voor i het eind kwam toen de grote ver- rassing. Vermoedelijk meende de I gangmaker-van Van Amsterdam, dat t de eerste plaats safe was en dat- er nu niets meer zou gebeuren. Maar zo dachten Bus- traan en Van der Voort er niet over. In het hoog opgevoerde tempo kwam Ben in een rush op Van Amsterdam af. en paseerde hem on weerstaanbaar. Dat bracht de zaak in opschud ding. Het publiek VAN AMSTERDAM vólgde met spanning wat in die laatste- seconden nog ging gebéuren.. Van Amsterdam, niet "ontmoedigd, 'ging onmiddellijk tot de aanyal bver I'. om nog te redden wat er te redden was. Bustraan ging zeer hoog rijden en het gevolg daarvan was, dat er V Wïelerrevanches te Den Bosch en Amsterdam ir AMSTERDAM, 25 Juni. Het is l een gebruik, dat na de wlelerkam- pioenschappen de revanches komen I S Zondag 2 Jull.knmen de .amateurs te Den Bosch, tegen, elkaar, voor een f. revanche voor de sprint en dé 50 km. Daar zal de algemene sprintkam pioen' Chris Kropman als tegenstan- ders hebben: Car Bijster, Gerard Bontekoe, Paul Duijns, Vooren, Hoek,- i Kleefstra enz. Boskemper, de kam- f pioen op hgt JaDge afstandnummer ?.i. zal met 24 anderen, waaronder ook .Van Beek, Van Zalinge en Aad Kuil- man in de revanche van het 50 km. nummer uitkamen Woensdag 5 Juli zullen de profes- filonnals revancheren in bet Olym- j-j pisch Stadion. Er is-sprake van, dat Gerard Peters uit het buitenland .zal v overkomen om zich op de 50 km. met Schulte te meten. Dit zou Inder daad een bijzonders atractle zijn. geen ruimte/bleef voor Van der Bom en Van Amsterdam om voorbij te komen. Dat was .van Bustraan laak baar en het kostte Van Amsterdam de overwinning. Van der Voort, ging als eerste over de finjsh op tien me ter gevolgd door zijn sterksten tegen stander. Van der Voort was kam pioen. Dé jury, die ook het ontoelaatbare rijden van Bustraan had gezien nam daarop dc beslissing, die, "zoals we elders schreven, niet juist was. Zij dlstancieerde Van der Voort en verr klaarde Van Amsterdam als winnaar. Dit besluit verwekte gróót rumoer bij het duizendkoppige publiek dat op allerlei manieren uiting aan zijn al- keuring gaf. Het besluit werd even wel gehandhaafd. Van Amsterdam werd weliswaar kampioen bij de stayers, doch met -trots zal hij op deze overwinning niet kunnen bogen. Evenals Gerrit Schul te Donderdagavond won zonder dat hij trots op die zege kan zijn, heeft de overwinning van Van Amster dam een nare bijsmaak. De uitslag was: 1. Aad van Am sterdam, Princenhage, kampioen. Tijd Tuur 8 min. 9.8 sec;2. Ben van der Voort, Amsterdam, (gedïstancieerd) 3. Kees Bakker, Assendelft, op 490 m.; 4. W. Matena, Den Haag, op 3 ronden; 5 D. J. Bosland, Amster dam, op vier ronden; 6 Dirk Groene wegen, Amsterdam op 5 ronden. Onder de vele duizenden die vandaag naar het Olympisch Stadion waren gekomen om het werk van de renners gade te slaan, zoas ook een aantal oud-kam pioenen uit de wielerwereld. De Nederlandse Wielren Unie had de goede gedachte gehad om allen, die in de loop van de jaren een kampioenstitel hadden veroverd, uit te nodigen en*daarvoor een be paald vak op de ere-tribune ge reserveerd. ~Wi) merkten daar i.m. op Maurice Peeters, Mazairac, Piet Moeskops, Gerard en Bernard Lee- ne, Jac. van Egmond, Piet en Rinus van der Wiel, Daan van Dijk, Ko Willems, Jaap Oudenaar de en Cor Blekemolen. Allen hadden eenmaal een goede naam in de wielersport en leverden prestatieswaarover een jongere generatie nog dikwijls spreekt. Voor de oudjeswas deze reünie een welkome gelegen heid om nog eens herinneringen uit' de oude doos op te halen. En daarvan is dankbaar gebruik ge maakt. Vanzelf bleven vergelij kingen tussen de verrichtingen op de bgan van vroeger en hu niet uit AMSTERDAM, 25 Juni. Daft Ger rit Schulte in de achtervolging op nieuw de eretitel heeft bemachtigd, kan bij niemand enige-verwondering wekkeft. In de ritten, die hij reed, was hij overtuigend de sterkste. Met Jan Pronk, Piet Evers pn Dirk Klink kwaim de Bosschenaar in de finale. Dat was van te voren wel verwacht, hoewel men ook den Rotterdammer Verschuren een goede kans had gege ven om als finalist te eindigen. Vermoedelijk heeft de juiy de kracht van Pronk onderschat. Zater dagmorgen in de voörritten voor het achtervolgingsnumrper werd Verschu- GERRIT SCHULTE fen tegenover. Pronk gezet en dit had tot resultaat, dat na een felle strijd de Rotterdammer voor de eind strijd werd uitgeschakeld. Ware Pronk ln die rit een andere concur rent toegewezen, dan zou Verschuren ln de daarop volgende ritten-opnieuw, een kans hebben gekregen om zijn kracht, te tonen. Het nu verkregen resultaat schonk geen bevrediging. Gistermorgen werden de- voorrltten voor de achtervolging gereden. Des avonds kwamen de kwartfinales aan de beurt. Daarin sneuvelden Franken, Middelkamp, Lakéman en Hopstaken. E Amsterdammer Lakeman washier buitengewoon onfortuinlijk. Precies Bij het ingaan van de zesde ronde, dat wil dus zeggen, toen de helft van de wedstrijd tegen Evers was gereden, kreeg Lakeman een lekke band. Het reglement schreef voor dat, wanneer zich ln de tweede helft defecten, voor doen, de jury de rit niet over laat rij-, den, doch de positie aanneemt tlie de renners hadden op het ogenblik dat ze voor het laatstede streep passeer den. In het onderhavige geval was Evers ongeveer een meter op Lakeman ingelopen en lag dus voor. De Jury- verklaarde nu Evers winnaar,1 zodat Lakeman was uitgeschakeld. Zondagmiddag maakte Schuitemet Piet Evers korte metten.-Hij werd rustig zijn wedstrijd en hoewel Evers zich aanvankelijk kranig weerde-was hij tegen het tempo- van den Bosse- naar niet opgewassen. Pronk maakte korte metten met Klink. Om de derde en vierde, plaats reden daarna Klink en Evers, Het ging hier in het .begin gelijk op, maar in de tweede'helft van de rit liep Evers uit en eindigde met grote voorsprong, zodat hij in de zeer goede tijd van 6 min." 37.4 sec.de derde plaats bezette en - Klink rich met'de vierde moest tevreden stellen. Veel tegenspoed Het duel Schulte—Pronk had een ongewoon verloop. Dé rit moest name lijkdrie maal worden afgebeld. Eerst kreeg Pronkbeen lekke band en toen kort daarop was gestart had Pronk opnieuw met banddefect te kampen. Voor de derde maal vertrokken belde renners voor dé beslissende rit,' maar nu was het Schulte, die een lek band je .kreeg. Het gevolg van één'en'én- der was, dat beide tegenstanders nnn- start verschenen, maar dat nam niet weg dat én Schulte én Pronk toch hun volle kracht gaven om deze rit tot de beste te maken. A3 spoedig bleek het tempo van Schulte iets hoger te liggen dan dat van rijn rivaal en zienderogen liep bij op Jan. .Pronk 'in, .Hoe deze zich ook weerde, tegen het kloeke rijden van Gerrit Schulte was hij niet opgewas sen. In zes minuten 42.8 sec. legde Schultede vijf kilometer af, zodat hij wederom het kampioenschap achtervolging had behaald. Dit was de vierde maal, dat hij dit kampioen schap veroverde, waarvan driemaal in sucessie. De uitslagen waren: Kwartbeslissingen; le rit: 1. Schulte, 7 min 12 sec.: 2. B. Fran ken; 2e rit: 1. D. Klink-, 6 min. 48.6 sec., 2. Middelkamp; 3e rit: 1. Evers, geen tijd, 2. Lakeman; 4e rit: 1. J. Pronk, 6 min. 46 sec., 2. Hopstaken. Halve beslissingen: Ie rit: I. Schulte, 6 min. 38 sec., 2. P. Evers, 6 min. 44.8 sec.; 2e rit: 1. J. Pronk, 6 min. 45.6 sec* 2. D. Klink, 6 min, 50.2 sec. Beslissing voor de derde en vierde plaats: 1. P. Evers, 6 min. 37.4 sec., 2. D. Klink, 6 min. 48.2 sec. Beslissing voor de eerste en twee de plaats: 1. G, Schulte, kampioen. 6 min. 42.8 sec., 2. J. Pronk, 6 min. 52.6 sec. Afd. Den Haag van de N.V.B, bestaat vijftig jaar DEN HAAG, 25 Juni. Met het oog op het vijftigjarig jubileum van de afdeling Den Haag van de Neder landse Voetbalbond, heeft rich een comité gevormd, dat zich voorstelt, in overleg met de verenigingen, aan gesloten bij de bond, te overwegen op welke wijze blijk gegeven kan wor den van hun belangstelling met dit gedenkwaardige feit. Dit comité is als volgt samenge steld: N. J. de Groot (Quick), J. Goedraad (R..V.C. en adspiranten- commissie), D. N. Lelyveld (A.D.O.), K, Nederpelt (Zaterdagmiddag-com petitie), C, Stam '(KLE.VJS.A.), T. R. van Til (D.H.C.) en G. A. Veeren (sécretaris-peningmeester), Hoef kade' 1302, Den Haag. T édere jury, die rijn taak naar be- 1 horen wil vervullen, komt her haaldelijk voor moeilijkheden, te slaan, en ondervindt dan, dat het nemen van een Juiste beslissing dik wijls de uiterste plichtsbetrachting, de grootste nauwkeurigheid en een grote dosis kennis van de reglemen ten vereist. Gemakkelijk volgt een verkeerd oordeel, als een van deze factoren wordt verwaarloosd. Hoe zwaar de taak van jurylid kan rijn, ondervond de wedstrijd- commissie uit de NWM onder wier leiding de kampioenschapswedstrij den in het Stadion werden, verreden. Donderdagavond zondigdé Arle van Vliet zeer ernstig tegen de voorschrif ten en zijn handelingen waren uiterst onsportief. De jury werd daar door genoopt tot streng Ingrijpen en zo volgde de schorsing van den we reldkampioen, Dat deze straf den Woerdenaar wel bijzonder zwaar trof. begrijpt men pas goed, als men weet,-dat Van Vliet reeds voorwaar delijk geschorst was. In Utrecht had hij vorig Jaar een stayerswedstrijd op eigen houtje afgevlagd. Hij had toen een grote boete gekregen, maar was ook veroordeeld tot een jaar schor sing voorwaardelijk. Nu Van Vliet in het' Stadion voor rijn onrechtmatig optreden weer met schorsing werd bestraft, gaat ook de voorwaardelijke veroordeling gelden. Zodoende zal de sportcommissie dus Van Vliet niet één maand moeten schorsen, maar één jaar. Bij de vaststelling van de voorwaardelijke straf is namelijk be paald, dat het jfiar schorsing ingaat, als de Woerdenaar voor de tweede maal in ■overtreding zou zijn. Naar wij menen te weten is ook besloten om Van vliet de volle straf op te leggen. Dat is, wij voelen het heel goed, heel hard, doch wanneer niet krachtdadig wordt ingegrepen, dan kan geen enkele jury meer voor een goede gang van zaken borg staan. Er wordt in de wielersport toch al zo dikwijls de hand met reglementen en voorschriften gelicht, dat kloek op treden ook tegen de grootsten zeer gewenst is. Dat heeft de Jury in dit geval gedaan. Wil men uit wassen voorkomen dan moet tijdig het mes erin gezet worden. Maar ook moet een Jury zorgen, dat een beslissing onaanvechtbaar is. Was die ten opzichte van Van Vliet naar ons oordeel juist, wat het von nis betreft, dat na het stayersnum mer werd genomen en waarbij Van der Voort, die als eerste de finish passeerde, werd gedistancieerd, zodat Van Amsterdam als kampioen uit geroepen kon worden, was dit niet juist. Op regelmatige wijze was Van der Voort aan de kop gekomen en alleen het laakbare rijden van. rijn gang maker maakte het Van Amsterdam onmogelijk om te passeren. Gang maker Bustraan had daarvoor een zware straf verdiend, doch niet Van der Voort, die aan het hele geval part noch deel had. De Jury had, hoe sneu het ook voor Van Amster dam was, diens rivaal den ere-titel moeten toekennen. Van der Voort kampioen in het stayersnummer en Bustraan zwaar beboet, dat zou de Juiste gang geweest rijn. De beslis sing. die nu genomen werd, deed het vermoeden rijzen, dat men Van Amsterdam nu kampioen verklaarde als een vergoeding voor de teleurstel ling. die hem - Donderdagavond ge werd. Er zullen er zijn, die een gang maker en zijn stayer als één com binatie beschouwen, maar dat is niet juist. In dit geval werd Van der Voort de dupé van een onjuiste beslissing. Nieuw junioren-record op de 800 meter ROTTERDAM, 25 Jünl. Ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan hield DOS op de Nenytobaan natio nale athletiek-wedstrijden, waarvoor vrij grote belangstelling bestond. Slijkhuis kwam ditmaal uit op de 1500 meter en ook nu werd rijn lopen een succes. Hij werd gemakkelijk eer ste in de goede tijd van 3 min. 58 sec., waarbij hij echter twee seconden boven het record van Frits de Ruyter bleef, indien hij wat meer strijd had moeten leveren, zou het record vermoedelijk gesneuveld zijn. De houder van het juniorentrecord op de 800 meter Verhoek slaagde er ln rijn eigen record op deze afstand te verbeteren en te brengen op rond 2 min. 3 sec. Verhoek is een nog jeugdle loper, van wien de NAU nog wel plelrier kan beleven. Blok won de 400 m. zonder veel strijd in 50.8 voor Pen. Op de 5 km was De Winter van Sportclub de sterkste en hij ze gevierde In 16 min. 23.8. Verheugend was, dat op de veld- nummers de prestaties een kleine vooruitgang tonen. Zo slaagde Wel- lerdieck van Hellas er bij het ver springen in precies 7 m. te halen, waardoor hopelijk de weg is gebaand tot nog verdere sprongen. Houtman werd tweede met 6.67 m. Gerda Koudijs won de 100 m. ln 12.3 sec. De voornaamste uitslagen lulden: 100 m.: l. Van Osta II: 2.,De Vries <AV 1923) 11.2: 3. Naaktgeboren (DFC) 11.3. 400 m.: 1. Blok 50,8 sec.; 2. Pen 52 sec.: 3. Mahieu 52.9 sec. IBOO m.: 1. slijkhuis 3 min. 58 sec.; 2. Van Olffen 4.11.5. 5000 m.; 1, De Winter (SRC) 16.23.8; 2. Van Rijn 16.45.8. 3x1000 m: 1. Holland (Lelden) 8.7.6; 2. Hermandad (R'dam) 8.10 (nieuw pohtte-record); 3. A.F.G.S. 8.15.6. Vérsprlngen: 1. Wellerdieck 7 m.; 2. Houtman 6.67; 3. Naaktgeboren 6.66 m. Kogel: 1. De Bruyn 13.144 2. Wellerüleck 12.68 na.; 3. Appel 11.74 m. Speer: 1. L. Dammers 53.89 m. 4.x 100 m.: 1. AV 1923 44.5 sec. Dames: 100 m.: 1. G. Koudijs 12.3 sec.; 2. Van der Meer (V. C). 12.6 sec.; 3. A. Noordraven (MJnerva) 12.8 sec. Vérsprlngen: 1. G. Koudijs 5.51 m.; 2. A. Noordraven 5.31 m. Honkbaluifslagen Eerste klasse: QuickAJax 019, WGA—HHC 3—5, SC Haarlem—EDO 105. SchotenBlauw-Wit' 6O. Overgangsklasse: AFCO WO 94, AJax 2Hilversum 1716, Blauw-Wlt2 DOS 821, ZeeburgiaDe Spartaan 84, RCHHCK 9—8, DWSSC Haar lem 2 33, EDO 2TYBB 7—8, HHC 2 Celeritas 152. Tweede klasse: Schoten 2HFC Haarlem 2 17—6, APGS—Quick 2 2—8, DEC—DWV (DEC n.o.), Shell—AFC 2 87. Spartar—Laakkwartier 2915, Zandvoortmeeuwen—EHS 714, Hil versum 2Kanaries 727. Derde klasse: ASV—TIW 5—19, Wol Maüjoe 164, AJax 3—WGA 4 34—2, De Spartaan 2"Watergraafs meer 2 025. WGA 3Zeeburgia 2 16—5. Juniores: TIW—AFC 87, OWO— AJax a 1—18. DWV—DWS 1—13. Wedstrijden uitgesteld De athletiekwedstrijden, die Zon dag op het PSV-terrein voor de Zui delijke dames zouden worden gehou den, zijn tot nader order uitgesteld. AMSTERDAM, 26 Juni. Niet al leen voor de profs heeft de N.W.U. een nummer 50 km op eigen kAcht in het programma opgenomen, maar ditmaal was een soortgelijk nummer ook voor amateurs. Dat was Iets nieuws en we kunnen dadelijk con stateren dat het volkomen bevredi ging heeft geschonken. Onwillekeu rig wordt er een vergelijking gemaakt tussen de wedstrijd, die Donderdag avond door de profs werd gereden en de strijd, die de amateurs-Zaterdag avond brachten. En dan is er veel ov'ereenkomst. Allereerst bracht dit nummer veel strijd. Ook hu ont snapte een ploeg van 'vijf renners, die later een ronde voorsprong ver overde en ditmaal was het tempo vrijwel even hoog als dat 'van de profs. Er startten tweeenvijftig man. Een prachtig veld, waaronder zich de sterksten uit de amateijrrenners be vonden en het was te voorzien, dat deze koers zeker niet onder zou doen voor die van Donderdag. Strijdlust was er volop en het gevolg daarvan was, dat Yan begin tot eind wegloop pogingen werden ondernomen. De meesten van de renners hadden geen voldoend doorzicht of overleg en stre den nog al eens onbeheerst om de beste positie. Gelukkig had dit geen valpartijen ten gevolge. Het duurde niet lang, of er ontwik- Wielersport! Sport toch' niet zó druk ge- gering verschil met ere van kracht, snel- zveest, want voor de .verloor. Het was „Big heid, behendigheid, tac- sprintwedstrijd zou de Pete"-Moeskops die hem tiek, moedSport ook belangstelling stellig niet na afloop op de schou- van aparte trucjes, emo- zo groot geweest zijn. ders klopte en zeide: ties en sensaties. IFie- Overigenswas juist de „Henk... je komt d'er lerkampioenschdppèn sprint die-belangstelling weer,." En hij kan 't hebben bovendien die ten volle waard. In jaren weten, aparte sfeer, dat aparte hebben we niet zo'n Wilt ti ook in de gedoe, hetioelk reeds da- fraaie strijd gezien Zo- krant zetten dat ik o gen van tevoren in Am- veel spanning beleefd als zo veel te danken heb sterdams sportveste er ditmaal rond de kamp aan m'n trouwen verzor- merkbaar is als renners om de hoogste sprint- 'ger Siem Blijenberg? huw laatste oefenrondjes eer loos. Een herboren Dat is zo aardig voor rijden, dat geheimzinnig Henk Ooms, die na ruim hem", gefluister van helpers vierjaar van afwezig- die chronometers in- heid efin alleszins fraai Remkes, aUround-wlel- druklcen, lungs de baan prof-debuut deed, waar- renner, won voor de eer- staan als „hun" stayers in we haast niet geloof- ste maal de prof-titel, nog evert achter die den. Als men ons,dat in hetgeen we wel verwach- kolossale ronkende mon- de zomer van 1943 ver- ten, maar... wat we met sters rondsnellen en een teld had, toen we Zon- durfden verwachten en soortdoofstommentaal dag-in-Zondag-uit Ooms ook Remkes en ook de spreken, voor renner en lekker luierend in z*n geprolongeerde amateur- gangmaker o zo duide- B.Mj-tje op de Mooie kampioen Chris Krop-' lijk verstaanbaar. Nel" kónden zien rond- man niet, gebeurde. De Wielerkampioenschap- dobbercji! Een maand amateur-kampioen werd pen 19441 Kampioen- geleden werd Ooms plot- ook algemeen sprint schappen op sensatiöne- seling prof en we hadden kampioen. En op groot- Ie wi]ze geopend en al toen even, de neiging se wijze, die hem. tot een even sensationeel beslo- naar ons 'voorhoofd te aanwinst der prof-klasse ten] De baankampioen- wijzen, maar dedcnJiet heeft gemaakt,- als hij schappen van dit jaar niet uit beleefdheid. We daartoe overgaat, zoals hebben een bitter bij- zijn blij toe, dat niet ge- hij beweerde... omdat er smaakje gehad en de daan te hebben. De te weinig wedstrijden prof-sport, heeft zich amateur-kampioen1938 voor amateurs op de niet van haar beste zijde was vandaag weer for- baan zijn. „Ik ben bang doen kennen. midabel de omstandig- voor Ben Remkes", zei De 30.090 .rond >het heden ht aanmerking Chris en hetzelfde had grauwecement hadden nemend. Bereikte de Remkes gezegd van- die sensaties mogelijk finale tegen Remkes zo- Chris en daar nad hij dcx Iris voor de vierde jqaal aan de geroken, (tnder.B ms het waar., waarin Mi met groot gelijk aan...t kelde rich een felle strijd. Het wa ren De Kort en Van der Vliet, die het eerst een poging - waagden en daardoor de knuppel in het hoender hok wierpen. Daarna was het Blaauw, doch ook hij had geen re sultaat Er werd- zeer hard gereden. Op het ogenhlik dat bijna de helft van de vijftig kilometer was afge legd, gelukte het aan vijf deelnemers van de hoofdgroep los te komen. Dat waren Kuilman, Boskemper, Van Zalinge, Verhoeven en Van Beek. Dit kwintet steunde elkaar goed, voerde het tempo hoog op en hield het ge regeld vol. Daardoor ontstond wel dra een flink gat tussen ae kop en het hoofdpeloton. Daarin werd flink; gejaagd, maar. dichterbij de kopploeg kon niemand komen. Deze ernstige poging kreeg vanronde tot ronde meer betekenis en toen -de vijf vluchtelingen de hoofdgroep ln de rug keken, was het pleit beslist. Ze zetten flink' door en vierentwintig ronden voor het eind hadden ze hun ronde veroverd. Geen enkele van de overige deel nemers slaagden erin, dit vijftal meer te bereiken. Dat wil niet zeggen, dat er geen pogingen toe gedaan werden. Elke vluchteling uit de hoofdgroep werd onmiddellijk nagezet en weer tot de orde geroepen. Bovendien zorgden de mannen van de kopploeg zelf er wel voor, dat ieder gevaar direct bezworen werd. - Het werd een. zeer aardige en le vendige wedstrijd. Slechts vier van de vijf man bereikten dc finish. On geveer twintig ronden voor het ein de kreeg Verhoeven, dié zeer goed had gereden en heel zwaar werk met zijn kameraden had' gedaan, een lekke band. Hij viel en kwam daar bij zo ongelukkig terecht, dat hij een slagaderlijke bloeding kreeg. Elke kans om verder te rijden, was nu voor hem verbeken. Het was voor den jongen renner, die bij dit wieler kampioenschap zo'n goed figuur had geslagen, wel heel jammer, dat hij zo onverwacht moest opgeven. Aangezien er slechts drie «prijzen beschikbaar waren en er vier man aan. kop zaten, was het voor geen van de overigen van belang om de wed strijd geheel uit te rijden. De jury nam dan ook het besluit om kort voor het einde alle renners, die een ronde achter waren, uit de strijd te nemen. De vier man" uit; de kopploeg namelijk Boskemper, Kuilman,' Van Zalingen en Van Beek,' konden' dus rustig de eindstrijd leveren. In de sprint bleek Boskemper het snelst te rijn. Voor Van Zalinge eindigde hij als kampioen. De tijd van den win naar was 1 uur 10 m. 40.8 sec. Deze tijd is. slechts enkele minuten langer dan die, welke-de profs in hetzelfde nummer maakten. De amateurs heb ben in deze wedstrijd de wielersport- liefhebbers niet teleurgesteld en men kan er van overtuigd zijn. 'dat er bij de volgende kampioenschappen weer aan hen gedacht zal worden. De uitslag was: 1. H. J. Boskemper, Amsterdam, tijd 1 uur 10 min. 40.8 sec., kampioen; 2. R. Van Zalinge, Bussum; 3. G. Van Beek. OotfaMJi; 4, A. Kuilman, Beverwijk, - AMSTERDAM, 25 Juni Dit Jaar heeft Nederland een nieuwen wieler kampioen gekregen. Arie van Vliet en Jan Derksen ontbraken op het appèl en dus was er kans voor één van de andere deelnemers om beslag op de eretitel te leggen. Derksen voelde zich na zijn ziekte nog niet voldoende in conditie om de strijd tegen Arle van Vliet aan te binden. Doch deze, werd na het gebeurde op Donderdagavond van dé" deelnemers lijst geschrapt en zo verdwenen dus twee van de sterkste sprinters van he>t toneel. Was het aan de ene kant buiten gewoon Jammer, dat we in de sprint kampioenschappen deze twee rivalen misten, aan de andere kant kreeg de strijd er nieuwe betekenis door, omdat nu vele andere kanshebbers naar voren konden komen. De strijd werd geheel open en de resultaten hebben bewezen, dat inderdaad deel nemers, die anders voor het lands kampioenschap niet ln aanmerking gekomen zouden zijn, nu naar voren zijn gekomen. Derksen, die aanvan kelijk niet zou rijden, kwam zich bij de Jury melden, en richtte tot deze het verzoek om toch. uit te mogen komen. Begrijpelijkerwijs werd dit verzoek afgewezen. Remkes was het, die bij de profs als eerste ein digde, ter wijl Krop man bijde amateurs won. Een ge ducht con current toon de Henk Ooms zich. Deze was en kele jaren niet op de baan ver schenen, maar hij be wees he: k nog volkom men te be heersen, In elke rit opnieuw toonde Ooms zich een gevaarlijk tegenstander. Remkes heeft aan alle verwachtingen voldaan. Tegen Chris van Gent en Hofman had hij geen moeite. Piet Smits daar entegen maakte het hem niet gemak kelijk. Deze had van te voren Bes- linga en Boeyen uitgeschakeld. Met Remkes en Smits bereikten Ooms en Jef van de Vijver de halve finale. Remkes maakte korte metten met Piet Smits. In beide manches won hij gemakkelijk en maakte daardoor zijn positie dadelijk sterker. Het ver loop van het duel Henk Ooms en Van de Vijver verliep anders dan men gedacht had. In de eerste ont moeting bleef Ooms -twee lengten achter, doch in de tweede rit was het Jef van de Vijver, die het ondeov spit moest delven. Ooms beKfeek de wedstrijd heel goed, -ging er op het juiste ogenblik tussenuit en. nam een -flinke voorsprong. Van de Vijver zet te hem na, maar verloor met hand breedte. In een beslissingsrit, die nu noodzakelijk was geworden, verloor Van de Vijver opnieuw en daardoor kwam vast tè staan, dat Remkes en Ooms om de titel zouden strijden. Dit werd een zeer mooi dueL Smrfs Icrlfgf boete In enkele ritten van de finale handelde Smits minder sportief om rijn tegenstander achter zich te hou den. Tegen Van de Vijver gaf hij een zwieper, waardoor deze een mo ment moest inhouden en niet meer over den man uit Tëgelen kon ko men. De Jury beboette Smits. In de derde manche maakte Smits zich weer schuldig aan slingeren, hetgeen hem een zwaardere boete kostte. Van de Vijver won twee van de drie ritten en legde hierdoor beslag op de derdft prijs. Smits eindigde als vierde. Vol spanning werd de beslissing tegemoet gezien tussen Remkes en Ooms. De Haarlemmer had zijn eer ste rit' met een lengte verloren, doch REMKES Rudy'Quentemeyer k.o. BERLIJN, 25 Juni. Tienduizend Berlijnershebben, hedenmiddag de Nederlandse boksers Luc Lucas, Ar nold Raatschelders, Willy Q'uente- meyer en rijn ouderen broer Rudy toegejubèld. En met recht, want wat deze vier Nederlandse jongens gepres teerd hebben, deed lederen boks- enthóusiast in extase geraken. Lua Lucas, technisch verrassend goed geschoold en dapper, vocht tegen den ge routineerden Bertrand uit Leip zig, een harde bokser met een gevaar lijke slag, die jaren achtereen achter Weiss op de tweede plaats van de Duitse lichtgewichten stond. Lucas toonde zich in dit gevecht een bokser van buitengewoon formaat. Bertrand moest veel incasseren, maar rijn taai heid en geslepenheid behoedden hem voor een k.o., een puntenoverwinnmg stond voor den Nederlander reeds na vijf van de acht ronden vast Een bekende fDuitseboksmanager verklaarde zelfs, dat Lucas, wanneer hij meer routine zal hebben opge daan, canüidaat -zal zijn voor de Europese kampioenschappen in zijn klasse. Rudy Quentemeyer kreeg den. ge weldigen Adolf Heuser tot tegenstan der. Weliswaar heeft Heuser- offi cieel. reeds twee jaar geleden de ring vaarwel gezegd en is hij 38 jaar oud, en ook al maakte Quentemeyer, her haaldelijk toegejuicht, een uitsteken de indruk, toen hij met harde slagen Heuser in de eerste ronde door de ring wist te drijven, de Duitse zwaar gewichtbokser incasseerde de stoten met gemak en slaagde er in de vijfde ronde in een harde hoekslag op Quentemeyers maag te geven, waar door deze uitgeslagen werd. Zijn broer Willy Quentemeyer kwam tenslotte uit tegen rijn land genoot Arnold Raatschelders. Raat schelders, die veertien, dagen geleden een buitengewoon goede indruk in Berlijn achter liet door een grote puntenovenvinning op den bekenden Dultsen- bokser Zoschke, stelde dit maal iets teleur, terwijl Quentemeyer verraste door de buitengewoon goede techniek van Raatschelders te neu traliseren en wel zo, dat deze nau welijks nog slagen kon toebrengen. In de eerste ronde van de strijd ver zamelde Raatschelders enige punten, doch daama bleek, dat Quentemeyer de hardste vechter van beiden was. Hoewel hij In de eerste ronde voor Raatschelders was uitgeweken, viel -hij van de derde ronde af met harde swings fanatiek aan en hij slaagde erin Raatschelders enige malen ach tereen tegen de planken te krijgen. Deze moest in de zesde ronde capitu leren. woon gevaarlijk voor Remkes was. Deze begreep dat ook en rorgde dat hij zijn tegenstander geen kans gai om te passeren. Met grote voorsprong won Remkes voor de tweede maal. Hij legde daardoor beslag op de kam pioenstitel bij de profs. Evenals vorig Jaar m* de amateurs Kropman, Cor Bijster, Piet Duyns en Gerrit Bontekoe aas finalisten. Ook nu weer bleek Krop man ver uit de sterkste. Dat Bijster KROPMAN ieder had gezien, dat hij buitenge- tegen hem geen kans had was zeker, doch wie van het tweetal dat om de derde en vierde plaats moest kam pen het sterkste zou zijn, moest worden afgewacht. In de finale pro longeerde Kropman zijn kampioen schap en Bijster werd weer tweede. Was Bontekoe verleden jaar achter Duyns geëindigd, ditmaal bereikte de Hagenaar de derde plaats. In de be- slissingsritten had Kropman geen enkel ogenblik gevaar van Bijster te duchten. Wel probeerde deze weg te komen, maar de Utrechtenaar speel de als het ware met hem en won overtuigend. Bontekoe reed een zeer verstandige wedstrijd en bewees de meerdere van Duyns te zijn. Met vrij groot verschil ging hij in beide rit ten het eerst over de streep. Ten slotte moest worden beslist wie van de twee kampioenen Remkes en Kropman de titel van algemeen sprintkampioen zou mogen dragen. De duizenden die getuige zijn geweest van dit duel, hebben kunnen genieten van prachtige, span-- nende spurts. De eerste maal dat Kropman Remkes ontmoette, won hij met grote voorsprong, doch in de tweede rit ging dat wat minder ge makkelijk. Toen vochten de Utrech tenaar en de Haarlemmer met hun volle vermogen voor de nationale eretitel. Remkes probeerde het in een lange sprint' en op ongeveer twee honderdvijftig meter demarreerde hij en had weldra een aardige voor sprong. Kropman evenwel was op zijn hoede en zette de vluchteling na en kwam in de laatste bocht naast hem te liggen. Van meter tot meter drong hij zich naar voren, kwam ge lijk met Remkes te liggen en enkele meters voor de eindstreep stond het vast dat Kropman als amateur den professional Remkes had geslagen. Met handbreedte voorsprong won de Utrechtenaar. Het was een ongewoon fraai einde van een spannende strijd. Uitslagen De" uitslagen waren: Sprintkampioenschap profs en onaf- hankelijken: 5 Kwart-finales: le rit: 1. Remkee, 13.8 sec.; 2. Van Gent. 2e rit: 1. Smits, 13.2 sec.;, 2. Boellen. 3e rib: 1. v: d. Vijver. 13 sec.; 2. Vooren. 4e rit: L. Henk Ooms, 12.6 sec.; 2. Pronk. Halve finales: le serie. Ie manche: 1. Remkes. 13 sec.; 2. Smita. 2e man che: 1. Remkes. 13.2 aec.; 2. 'Smits 2e serie, le manche; 1, v.' d. Vijver, 12.8 sec.; 2. Rent Ooms, 2e manche: 1. Henk Ooms, 13 sec.; 2. v, d. Vijver. 3e manche: 1. Henk Ooms, 13.6 sec.: 2. v. d. Vijver. Sprint-kampioenschap amateurs: Kwart-finales: le rit: 1. Duijnn, 13 sec.; 2. Van Voorn. 2e rit: 1. Krop man, 15 sec.; 2. Molenaar, 3e rit: 1. Bijster, 14 Sec.; 2. Boskemper. 4e rit;1 1. Bontekoe, 13 sec.; 2. Van Laar. Halve "finales: le serie, le manche:/ 1. Kropman, 13.2 sec.r 2. Duilns. 2e manche: 1. Kropman, 14.4 sec.; 2. Duijns. 2e serie, le manche: 1. Bijster, 13 sec.; 2. Bontekoe. 2e manche; 1.. Bijster, 13.8 sec.: 2. Bontekoe. Beslissing om de derde en vier de plaats bij de profs, le rit: l. Smits, 13 sec.; 2. v, d. Vijver, handbreedte. 2e rit: 1. v.- d. Vijver, 12.4 sec.; '2. Smits. 3e rit: 1. v. d, Vliver, 12.8 sec.; 2 Smits. Van de Vijver werd derde en Smits vierde. Beslissing om de eerste en tweede plaats bij de profs, le rit: 1. Remkes, 13.4- sec.: 2. Ooms, een lengte. 2e rit: 1. Remkes, 13.3 sec.: 2. Ooms. Uitslag: 1. Remkes, kampioen; 2. Oomo. Beslissing om de derde en vierde plaats bij de amateurs, le rit: 1. Bon- tekoe, 13.4 sec.; 2 Duijns, een halve lengte. 2e rit: 1. Bontekoe. 13. aec,; 2. Duijns, ver. Uitslag: Bontekoe derde en Duijns vierde. Beslissing om de eerste en tweede plaats, le rit: I, Kropman. 12.4 sec.; 2. Bijster. 2e rit: 1 Kropman, 12.8 sec.; 2.' Bijster, ver. Kropman kampioen: 2. Bijsifjrr. - Besllssmg algemeen sprint-kampioen schap. le rit: 1. Kropman, 12.8 sec.; 2. Rejnkes, lengten 2e rit:- 1. Krop man, handbreedte. Uitslag; Kropman algemeen kampioen. (Ingezonden Mededelingen) Wal zegt do dokter? KALK MET D! Kalle.... voor de opbouw van baby's lichaam. En Vitamine D om die kalk zeker haar werk te laten doen. Zonder Vita mine D gaat dat niet.... DAGRAVIT-tabletten'nemenl o 4 otOinrmjAMUmayitiii o*oe* cv. »e.ts ws. t-dtme

Schiedamsch Dagblad | 1944 | | pagina 3