m I van Désiré Loran en dan het goochel- mysterie van Crochet, waarvan ook de ziekenhuizen konden genieten. Ja, als de kinderen hun Vacantie- week vierden zo tussen de bedrijven door scharrelden ze wat rond bij de opbouw van de kermis en gluurden ver stolen vanonder een doek naar al het schoons dat daarbinnen een plaatsje vond dan klonk de Vacantieweek voor de oudere Schiedammers in huis en werkplaats door het geluid van een van de talrijke pierementen, die kwistig de songs van deze tijd deden tierla- laaien in de lucht. Zo'n melodietje kon ook wat weemoedig voortkomen uit een oude viool of een hawaiian-instru- ment, want de musici waren in deze feestweek talrijker en gevarieerder dan de wijsjes, die ze in de middag ook nog gemeen hadden met de luidsprekers op het Marconiplein Als u in de vrije tijd de stilte minde, dan lag uw pad in ieder geval niet in de richting van de Broersvest. Maar dat betekende ook niet thuisblijven trouwens waar hadden anders die duizenden en nog eens duizenden van daan moeten komen want er was keus in overvloed. Had u ooit zo'n oud rechtsboek, waarin honderden jaren geleden een Schiedammer de feiten van de dag vastlegde van zo dicht bij aanschouwd als daar in de leeszaal van de Gemeente-Bibliotheek mogelijk was en wie liet u ooit zo duidelijk zien als de jongens van de Schiedamse Luchtvaartclub in het Stedelijk Mu seum, wat er allemaal bij de vliegerij te pas komt. En natuurlijk kwam ook u ondanks alle goede voornemens om het beslist niet te doen, tenslotte dan terecht op het feestterrein om er wat te luisteren, zo hebt ge uzelf tenminste beloofd, maar ook daarvan kon niets terecht komen als de man op het podium z'n toverstok(stem) over de hoofden der verbonden Schiedammers liet gaan om hen op te roepen tot het blijde feest van de Vacantieweek. 't Carnaval moet er soms nog maar een pover onderonsje bij zijn geweest. D'r was „Feest" geroepen en er kwam feest. Schiedam van 24 Augustus 1950 kende Schiedam van 23 Augustus 1950 niet meer. Een feestroes was over de stad gekomen en drukte er zijn stempel op. Nog wat onwennig hebben we die eerste avond Jan Hofman en de zijnen aangehoord en met enigszins be schroomde tred zijn we naar het feest terrein gegaan, maar het duurde (ge lukkig) niet zo lang. Op het hoogtepunt van het feest dat was Zaterdag, 2 September 's morgens om half twee zagen we u wellicht bemaskerd een lange, lange rij trekken achter Stip hout en zijn Oeteldonkse Kikvorsen, die voor het laatst de Broersvest langs trokken, nadat ze twee uur lang een dolle oogst van pret en jool hadden binnengehaald, waarvan de Ramblers in de vooravond het zaad hadden ge strooid. En als u goed had opgelet, had u ons op bevel van Stiphout het laatste „speciale verzoeknummer" met die honderden anderen kunnen zien opluisteren met een Schiedamse schone in een wervelende dans rondom ons. Maar goed, was u daar 's avonds op de Broersvest te vinden, dan beluis terde u toch zeker ook de concerten met de opening van de Vacantieweek door de Marinierskapel voorop. De regen spaarde de avond voorzover men maar bleef op de Broersvest. De jeugd waagde zich met haar lint van fakkels langs de havens en zag zich hier jammer genoeg uiteengejaagd door een straten schoonvegende regen. „Wat doet u nü met uw vrije tijd", zou een prachtig onderwerp zijn voor een enquête onder de bevolking van Schiedam en nabijgelegen streken, want heus, we willen wel eens beweren dat het anders is, maar die waren er nu toch ook. Negen dagen lang toonde een stad welk een levenslust er in haar kan schuilen! 't Feest is voorbij, voor u en voor ons. Helemaal voorbij?.... Nee, niet helemaal, want als we 's a- vonds door de stad gaan en we komen daar bij de Broersvest, dan kan het nog gebeuren Laten we het vaker zo doen in Schie dam, u en wij, we hebben het nodig. Bakvisje: Denderende feesten. Vol gend jaar Dolf v.d. Linden, Jan Corduwener en de Skymasters, dan kunnen ze die hoempa-orkesten wel thuislaten.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 13