DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP <*\Üellzom, *~Üreemclelincj - mïï: 25 je Jaargang - Nummer 2 - April 1951 Administratie en Abonnementen: Algem. Secretariaat, Nieuwstraat 12, Tel. 68043 Adv.: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. ROELANTS Lange Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 Maandblad verschijnend onder auspiciën van de Stichting „De Schiedamse Gemeenschap WIE vóór 1940 op liet denkbeeld gekomen zou zijn om te Schiedam het vreemdelingenverkeer eens te gaan regelen, zou toen bepaald niet au sérieux ge nomen zijn. Welke vreemdeling zou het in zijn hoofd halen Schiedam in zijn reisplan op te nemen en wie er ambtshalve iets te maken had, zorgde er wel voor er geen uur langer te blijven, dan strikt nodig was. Zo was de mentaliteit toen. En thans, nauwelijks 10 jaar verder, terwijl Schiedam zeker niet meer te bieden heeft dan toen, thans leeft deze gedachte zowaar bij velen en het ziet er werkelijk naar uit, dat Schiedam binnen afzienbare tijd een instantie rijk zal zijn, welke zich energiek met dit onderwerp zal gaan bezig houden. Merkwaardig hoe snel de openbare mening zich in be paalde opzichten kan wijzigen. Meent u nu vooral niet, dat hiermee de kous af is en dat er brede stromen vreemdelingen van nu af aan Schiedam zullen doorkruisen, op zoek naar idyllische plekjes of interessante gebouwen, daarbij geleid door hulpvaardige gidsen, de initialen V.V.V. op de pet dragend. Wat binnenkort naar alle waarschijnlijkheid wel zal gebeuren, is, dat onder auspiciën van de Schiedamse Gemeenschap, daarbij gesteund door het Gemeentebestuur, een vereniging voor vreemdelingenverkeer wordt in het leven geroepen, die allereerst zal moeten inventariseren, wat Schiedam alzo aan bezienswaardigs binnen haar muren herbergt. Dat zal reeds wel meevallen, doch dat neemt niet weg, dat het daajna toch nodig zal blijken dat er om of bij het een en ander wat wordt bedacht of georganiseerd, waar door het geheel aan aantrekkelijkheid wint, meer variatie, vooral meer verband krijgt. Hiertoe dient vooral contact te worden opgenomen met de verschillende Schiedamse industrieën, die veel bezoek van buiten ontvangen. Suggesties hoe men gezellig één of twee uur hier kan doorbrengen moeten worden gemaakt, dit met de nodige variatie en tenslotte moet er in elk geval gelegenheid zijn om uit te blazen in een specifiek Schie damse omgeving, desgewenst onder het genot van een Schiedamse borrel, welk merk men ook wenst. München heeft zijn Hofbrauhaus, dat geen bezoeker van deze stad overslaat. Waarom dan Schiedam niet zijn eigen bodega, in karakteristieke omgeving, waar tevens het een en ander ware ten toon te stellen, typisch voor de jeneverindustrie; een jenevermuseum in zakformaat dus? Eerlijk gezegd begrijpen wij niet, dat de gezamenlijke distillateurs niet reeds veel eerder met een dergelijk initiatief zijn gekomen omdat hierin, wanneer deze ge dachte goed wordt uitgewerkt, een enorme propaganda voor het merkartikel kan uitgaan. Resumerend kan worden geconstateerd, dat voor een vereniging van vreemdelingenverkeer te Schiedam on middellijk een enorme taak klaar ligt, waarvan liet accent eerst vooral op de organisatorische kant van de zaak komt te liggen, later meer op de propagandistische. Dan zal de V.V.Y. o.m. tot taak krijgen buiten Schiedam belangstelling te wekken voor de activiteit, die de Schie damse Gemeenschap in de loop der jaren hier ter stede denkt te ontwikkelen. Voor de attractieve vacantieweek, voor de zeer goede kerkconcerten in onze mooie Grote Kerk en voor tal van andere evenementen, waartoe Schie dam een mogelijkheid biedt. En nogmaals zeggen wijdat zal wel meevallen. Denken wij b.v. aan de grote glastentoonstelling, welke na o.m. een reis te hebben gemaakt naar Parijs en Kopen hagen, deze zomer te Schie dam te zien zal zijn. Men zal begrijpen, dat zoiets alleen dan is te ondernemen, wan neer een voldoend aantal be zoekers blijk van zijn be langstelling geeft. Het ligt voor de hand, dat in zulke weken het brengen van een bezoek aan Schiedam in geheel Nederland extra moet worden gestimuleerd. R. Er zijn aanknopingspunten te over; van het zakken dragershuisje is ook veel meer te maken dan het thans biedt; onze molens zijn niet alleen uitwendig een sieraad: 's zomers een kopje thee te kunnen drinken op de omloop met prachtig vergezicht, lijkt reeds een grote attractie en zo is er meer te bedenken, bv. als de restauratie van het Beursgebouw gereed is. Daarnaast moet ernstig worden overwogen op welke wijze het meest effectief kan worden bereikt, dat zij, die noodgedwongen Schiedam bezoeken, na gedane zaken niet onmiddellijk weghollen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 5