v kg) 112 vanwaar een rubberen transport band verder loopt. Deze band moet men voor het gemak maar ver gelijken met de slokdarm van een mens. Om de vergelijking dan door te trekken: het vuil belandt vervol gens in de „maag" (een gebouwtje van plaatijzer, dat naast het hoofd gebouw staat), maar passeert daar bij een oersterke magneet, die er al het ijzer uitzuigt. In de „maag" bevindt zich een z.g. grofvuilzeef, die er voor zorgdraagt, dat grote stukken hout (van een oude stoel bijv.) niet verder meegaan. Wat er dan allemaal uit het vuil gehaald is, wordt per schip afgevoerd en elders verbrand. Daar bekomme ren we ons dus niet meer om. We volgen liever het vuil en ko men daarmee in de „buik", het grote stenen gebouw, terecht. En daar wordt het ingewikkeld. Want we zien er grote machinerieën staan, die later raspmachine en hamermolen blijken te heten. Het vuil draait door beide en wordt zodoende netjes fijngemalen en ge schuurd. Nog niet fijn genoeg ech ter naar de .zin van de experts en daarom komt er ook nog een wals aan te pas, die eventueel heel ge bleven stukjes glas poederfijn wrijft. Het vuil is dan compost geworden, wordt aan de andere kant van het complex in wagens gestort en verder op een grote berg geworpen. En laat het maar aan de V.A.M. over om ge noeg kopers te vinden! Er valt natuurlijk nog veel meer van te vertellen, maar dat is in grote lijnen 3£inderen Er zijn twee soorten kinderen: die van onszelf en die van anderen. Deze twee soorten zijn eigenlijk niet met elkaar te vergelijken. Zelfs het spraak gebruik heeft zich aan deze tueetotaal verschillende soorten kinderenaan gepast. Wat met betrekking tot buurmans Koosje „een brutaal krengetjewordt genoemd, heet voor eigen Leootje „een parmante dreumes Marietje van hiernaast is „een akelig verlegen miesertjemaar van onze Annie zeggen we dat ze een „stil droomstertje'''' is. Het jochie van de bakker heeft van dat lelijke boerenhondenhaar, maar ons Wimmetje een guitig vlaskopje. Kareltje Tielemans is een lui vle- geltje, maar onze Kees is alleen maar I wat speels. Wij vinden Gerrit van Veen gewoon gierig, maar zijn ouders prijzen hem om zijn zuinigheid. De oudste dochter van de Burger dammen is een echte sloddervos, haar moeder beweert dat zij zich zo „vlot" weet te kleden. Emiel Blatens wordt door zijn ken nissen een meelbiet genoemd, zijn vader zit bij de kapper te vertellen hoe droog komiek hij is. Zo, lieve lezers, zou ik het hele woor denboek voor u in het „ouders" kunnen vertalen en u zou zich tenslotte angstig gaan afvragen wat de andere mensen wel van uw nakomelingschap zullen zeggen en denken. Maakt u zich daarover niet al te ongerust Uw kinderen zijn juweeltjes, dat ziet u toch zelf! SEBASTIAAN. het procédé. Misschien interesseert het de lezer nog te vernemen, dat de com post volkomen reukloos is geworden. Nevenstaand schema geeft nog eens een overzichtelijk beeld van de wegdie het Schiedamse huisvuil volgt, voor het vruchtbare compost is geivorden. Links ziet u hoe het gestort wordt. De rubberband (slokdarm) sjouwt het dan naar de grof vuilzeef (maag). Van daar gaat het langs de magneet naar de rasp of de hamermolen (beneden) en helemaal rechts komt het via de compostbunker in de vrachtauto terecht, die het verder vervoert, 't Lijkt simpel zo, maar u moet die ingewikkelde installaties bij de Schie maar eens gaan bekijken! Naast kunstmest De aldus verkregen compost is vol strekt geen verdringer van kunstmest. Kunstmest is en blijft nodig. Maar waar kunstmest de groei stimuleert en stalmest een organische werking heeft, is deze compost physisch, m.a.w. zij verbetert de structuur van de grond. Door veel gebruik van kunstmest „sterft" de grond namelijk en het V.A.M.-product geeft nu de zo brood nodige bacteriën weer levensruimte. Of het product in z'n huidige vorm al perfect is, zal de practijk moeten uitmaken. Wellicht gaat men er nog andere stoffen aan toevoegen, riool bezinksels of overblijfselen uit de abattoirs. Algemeen is men er echter in Nederland zó verrukt over, dat in Vlissingen reeds een permanent be drijf gebouwd wordt, op Schiedamse leest geschoeid! Historische daad Daarom verrichtte Mr. Peek, toen hij Woensdagmorgen 31 October om klok slag 12 uur de handle overhaalde, die alle machines in werking zette, een daad, die wellicht belangrijker ivas dan een zijner vorige in dit genre. Al willen we daarmee geenszins heiveren, dat cantines, restauraties of nieuwe bedrijfjes onbe langrijk zijn voor een zo uitgesproken industriestad als Schiedam. Maar deze V.A.M. heeft de ogen van Nederland weer eens in gunstige be tekenis op onze stad gericht. Omdat de plaatsing van dit bedrijf getuigt van durf en ondernemingszin. Omdat niet alleen Schiedam, maar ook het Westland en alle andere pro vincies straks zullen profiteren van de resultaten. En omdat zij ongelijk bekenden, die het plan voor het grootse industrie terrein destijds stout en voorbarig noem den. Grofvuilzeef Compostbunker Stort bordes Magneet Raspmachine Breker Slagmolen Bunkerbodem Schema Compostbedrijf Schiedam N.V. Vuilafvoermaatschappij „V.A.M

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 12