•IK>V\Vlk er komen SOO montagewoningen /föSSlïF IN NIEUWLAND 107 i IN DE jaren vóór de oorlog, toen de voormalige gemeente Kethel en Spalaud nog niet door Schiedam was geannexeerd, was het Schiedamse ge bied dusdanig beperkt, dat de enige mogelijkheid tot uitbreiding der stad met woonwijken nog was gelegen in de polder Nieuwland. In de vooroorlogse tij d kwam het „uitbreidingsplan Nieuw land" bij de jaarlijks terugkerende be grotingsdebatten steeds weer ter sprake en telkenmale werd van de zijde van het college van burgemeester en wet houders meegedeeld, dat dit uitbrei dingsplan de volle aandacht had; dat de kosten, om dit plan ter hand te nemen, zo hoog waren en dat er voor lopig nog mogelijkheden tot het bou wen van woningen waren in het Oosten van de stad, met hier en daar elders ook* nog wel wat stukken bouwrijpe grond. Wij konden, met het bouwen van huizen, voorlopig wel vooruit. In 1941 werd bij de Dienst van Gemeentewerken een afdeling Stads ontwikkeling gesticht, die tijdens de bezettingsjaren prachtig werk heeft gedaan. Belangrijke werken konden niet worden uitgevoerd en er was volop gelegenheid om alle aandacht te be steden aan het vraagstuk der stads ontwikkeling. Dat was hard nodig. Voorheen werd bij stadsuitbreiding, als deze behoefte zich voordeed, een plaatselijk plan gemaakt zonder dat een totaalplan voor de gehele gemeente voorhanden was. Dat was ook vrij moeilijk, omdat het grondgebied te klein was om daarop alle behoeften van de zo sterk in aantal toegenomen bevolking te kunnen onderbrengen. Die moeilijkheid werd opgelost, toen Kethel en Spaland bij Schiedam werd getrokken. In het kader van het geheel werd toen ook het uitbreidingsplan voor Nieuwland ontworpen, het ge bied dat wordt begrensd door de Vlaar- dingerdijk, de Algemene Begraafplaats, de spoorbaan SchiedamVlaardingen- Oost, de Schie tussen station en Noord- vest, en de Noordvest, tot aan de Vlaardingerdijk. Dit gebied is pl.m. 100 ha groot en de ontworpen woon wijk zou ongeveer 7000 woningen moe ten gaan bevatten, zomede een aantal openbare gebouwen, als kerken en scholen. Enige jaren geleden is, als wij dit zo mogen zeggen, de Nieuwlandse- polder „ontsloten". Dat wil zeggen, dat in het kader van het uitbreidingsplan de beide flats voor bejaarden en alleen- wonenden er werden gebouwd, waarbij ruimte werd gereserveerd voor de bouw van een derde flat. Ook werd alvast het weglichaam aangelegd voor de brede straat, die het verlengde van de Rembrandtlaan zou moeten verbinden met de Damlaan. Nu is een begin ge maakt met het bouwen van acht honderd woningen, die zullen worden opgetrokken op een gedeelte van Nieuwland ten Westen van. deze ver bindingsweg gelegen. Het worden zo genaamde montagewoningen, die het aannemersbedrijf Muys en De Winter N.V. te Rotterdam zal neerzetten naar een ontwerp van de architect E. F. Groosman, een ontwerp, in nauw over leg gemaakt met de afdeling Stads ontwikkeling van de dienst van Ge meentewerken. Deze dienst toch had bij het maken van het aanvankelijk uitbreidingsplan voor Nieuwland ge rekend op traditionele bouw, die nu eenmaal andere eisen stelt dan de montagebouw. Weliswaar kon, ook met montagebouw, rekening worden gehou den met het feit, dat hier blokken van drie en vier verdiepingen moeten wor den opgetrokken, die arbeiderswonin gen moesten bevatten, maar de mo gelijkheden voor blokken montage bouw liggen nu eenmaal op een ander vlak dan die voor traditionele bouw. Zodat op korte termijn het stratenplan veranderingen moest ondergaan, waar bij rekening moest worden gehouden met het aanzien van dit nieuw te bouwen stadsdeel, met de eisen, die de bewoners eraan mogen stellen en met de mogelijkheden, die de huidige materiaalpositie en de voorschriften bieden. Een gelukkige oplossing werd gevonden, een oplossing tevens, die volledig verantwoord was, zowel uit stedebouwkundig oogpunt als uit het standpunt van de Haagse heren, die met argusogen speuren, of aan alle voorschriften wel wordt voldaan. Hoe kwam het Gemeentebestuur van Schiedam aan dit contingent? Het ant woord .op deze vraag is het volgende Tot 1951 werd door Den Haag een jaarlijks contingent voor woningbouw vastgesteld en Schiedam kreeg, dank zij de activiteit van het gemeente bestuur en de voortvarendheid, waar mee tijdig plannen voor woningbouw werden ontworpen, daarvan zijn deel. In Den Haag is men van dit principe afgestapt. Er worden nu voor drie jaar richtcontingenten vastgesteld en voor Schiedam werd bepaald, dat de richtcontingenten voor 1951, 1952 en 1953 in totaal een achthonderd wonin-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 7