r J PEDAGOGISCH CONCERT 161 Toen ik zeventien was en voor de tweede maal in de derde H.B.S. zatbetekende Pedagogisch Concert geen huiswerk en een avondje uit. Kees Bovenkampdie naast mij in de klas zat hij maakte voor mij de wiskunde- sommen en ik voor hem de Franse thema's ging altijd met me mee ofschoon hij nauwelijks het verschil kende tussen een hobo en een schuif- trompetom maar niet te spreken van een dominant septime accoord. Volgens hem was een contra-bas „zo'n grote viool waarop ze staan te leunenen als de piano-solist op brillante wijze het eerste piano-concert van Beethoven had vertolktdan zei hij vol waardering „Wat kan die vrijer der lekker op vooruit hé!" Maar evengoed trok hij zijn Zon dagse pak voor de gelegenheid aan en smeerde zijn rooie haren vol zoet geu rende brillantine. Verder wist hij het altijd wel zo te arrangerendat ie naast een aardig grietjekwam te zitten. Want dat ivas één van de attracties van zo'n cultureel festijn: de meisjes kwamen ook. Weliswaar werden die meisjes deugd zaam begeleid door een tiental lera ressendie nooit verzuimden hun man tels aan en hun hoeden op te houden maar als je zeventien jaar bent blijf je niet staan voor een tiental hinder nissen. En o, welk een zaligheid als Gabriëlle van Heusden al was het maar één enkel keertje eventjes zachtjes proestte om je leuke opmer kingen, of als Yvonne Meinders met een koket gebaar haar speelse lokken op wierp en met haar verrukkelijk wip neusje minachtend in de hoogte „Bah, nare jongenszei. Nee, om heel eerlijk te zijnvan muziek hebben we toen maar iceinig genoten. dienamen we op de koop toe. Er waren natuurlijk ook andere jongens: daar helemaal vooraan zag ik bijvoorbeeld Fons zittenmet een serafijnen-glimlach dronk hij iedere noot gulzig in zich op.en Herman, die met zijn verjaardag alleen maar boeken over muziek wilde hebben. Zij hadden allebei les op het conserva torium en waren vast besloten het heel ver in de kunst te brengen nou ja! Tussen Kees Bovenkamp en mij als muzikale analfabeten enerzijds en Fons en Herman die zelfs uit hun blote hoofd konden zeggen wat „een fuga in beseigenlijk voor een ding was, anderzijdszweefde de massa, die het achteraf „verrekte goedverdraaid knap, reusachtig interessantof alleen maar „mieters" gevonden had. Zeventien jaar.... lieve mensen nog an toe, wat een prachtige leeftijd. Vermoeid strijk ik nu, twintig jaar later, over het ontluikend grijs langs mijn slapen en zucht de weemoedige zucht van een ouder-ivordende man Kees Bovenkamp heeft een groot handel in kunstmeststoffen en is ge huwd met Cato Laanders, die voor zo ver ik weet, nooit naar pedagogi sche concerten geweest is en zelfs nooit of misschien ontzettend lang geleden een „knap grietje van zeventien".... Gabriëlleke is de vorige winter aan haar galblaas geopereerd. Dat hoorde ik tenminste van haar man, die onze groentenboer is. Yvonne Meinders is in de huwelijks boot genomen door een tandtechnicus. Hij heeft haar vier kinderen en een „net echt vals gebit" geschonken. FonsHerman U zult het niet willen geloven Gisteravond ben ik, als uw verslag gevernaar een pedagogisch concert geweest.Laat ik daar die twee jongens gezien hebbenDe één als piano-solist, de andere als diri gent en hoe Potdikkiewat had ik een spijt dat ik vroeger niet beter geprofiteerd heb van die pedagogische concerten Even heb ik er gedacht om alsnog een viooltje te kopen, een tiveede-hands „oefenviool".... helaas.... Vandaag is het telaat! SEBASTIAAN. Hausse om hele kleine stukjes hoogstens 3x2 cm)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 13