1 1 „DOOR EENDRACHT STERKER" jO jaar 2 2 J •eocococococococococo# 86 •CV3CV3CV3CV3CV3CV3C*3CV3C>3CV3* In het Volkshuis, dat toen nog te vindeh was in het pand Lange Haven 55, kwamen op 19 Juni 1902 vertegenwoordigers van zeventien werkliedenverenigingen, die te zamen het Algemeen Nederlands Werk liedenverbond vormden, bijeei\ om te pra ten over de oprichting van een coöpera tieve broodbakkerij in Schiedam. Het werd een gesprek waarbij het principe van socialisten en de meer op liberale geest ge schoeide vrijzinnig-democraten dermate botste, dat meerder overleg noodzakelijk werd, voordat op 28 Augustus 1902 de coöperatie „Door Eendracht Sterker" tij dens een bijeenkomst in het toenmalige „Patrimonium" aan de Tuinlaan tot stand kom komen. Het verschil in zienswijze uitte zich niet in de totstandkoming van de coöperatie, noch in het doel waarnaar men hierdoor streefde: het vrijmaken van een van de meest essentiële consumptiegoederen van het particulier winstbejag. In die samenkomst in het Volkshuis bleek al spoedig dat de aanhangers van het opkomend socialisme zich op het stand punt stelden dat de in het bedrijf te maken winst zou worden bestemd voor steun aan hun strijd, kortweg gezegd dat de coöpe ratie in Schiedam dienst ging doen als bijwagen van de socialistische beweging. Onder aanvoering van de heer M. C. M. de Groot, waarschijnlijk ook hier de aller eerste initiatiefnemer, verzette men zich hiertegen. Wist men niet te vertellen van coöperatieve bakkerijen waar de nacht arbeid niet minder was dan in de zo ver foeide particuliere bedrijven? Goed loon en een behoorlijk pensioen voor de werk nemers en een deel van de winst aan de afnemers, was het standpunt waarop het vrijzinnig-democratisch deel van de ver gadering zich stelde. Teneinde uit het slop te blijven, waar men op deze wijze in dreigde te geraken de plannen van de S.D.A.P. om te komen tot een socialistische coöperatie zouden de krachten kunnen versnipperen werd be sloten een afvaardiging van vijf personen te zenden naar een vergadering, waarin de S.D.A.P. zich nader over de plannen voor de eigen coöperatie zou bezinnen. In een op 26 Juni plaatsvindende bijeenkomst van het Werkliedenverbond bleek dat men de heren op de stoep had laten staan. De socialistische beweging in Schiedam zou niet meewerken aan de totstandkoming van een coöperatieve bakkerij op de reeds eerder aangegeven grondslagen. In de kring van het Algemeen Neder lands Werkliedenverbond heeft men er zich niet door laten afschrikken. Er ging een circulaire de stad in, waarop 170 leden zich aanmeldden. Het was beneden het geraamde aantal van 200, maar dit kon niet verhinderen dat men op 28 Augustus de grote stap waagde. Regelmatige groei Met die 170 léden, die spoedig meer dan 400 werden, begon men een bakkerij in het pand van de firma Goemans aan de Kethelstraat onder de naam van Algemene Coöperatieve Bakkerij. Eerst in 1908, toen men ook een verbruikswinkel ging exploi teren, kwam „Door Eendracht Sterker" ter tafel en werd deze naam in de statuten opgenomen. Tien procent van de winst voor alge mene volksbelangen, acht procent voor de werknemers, zo werd destijds bepaald en zo is het altijd gebleven bij de „D.E.S.", die zowel een socialistische als een rooms- katholieke coöperatie zag komen en gaan. Menige organisatie in Schiedam profiteer de in de loop van de afgelopen vijftig jaar van de financiële steun, die de coöperatie kon geven. Van het eerste bestuur heeft niemand het gouden feest mogen beleven. Het waren de heren M. C. M. de Groot, C. L. Moer man, J. Stegman, A. Dirks en J. L. Hilk- huysen. Namen als G. J. van Wurmond, E. Koopmans, W. van der Hoek worden ook nu nog bij de D.E.S. met eerbied uit gesproken omdat zij toebehoorden aan Schiedammers, die hun leven in dienst in stelden van het coöperatieve ideaal. Voorzitter C. Schriel, secretaris G. van der Zee Hzn. en penningmeester A. C. Put ters lopen in het bestuur nu al omstreeks zes en dertig jaren mee. In vijftig jaar wa ren er dan ook slechts drie voorzitters, twee secretarissen en drie penningmeesters, zo dat een grote continuïteit in de bedrijfs leiding gewaarborgd was. Naast de bakkerij kwam op 2 December 1907 de eerste kruidenierswinkel en ook werden twee banket winkels geopend. In 1909 werd aan de Afrol halverwege de Hoogstraat de melkfabriek in gebruik ge steld. In 1941 ging ook deze over naar de Kethelstraat, waar de D.E.S. inmiddels een groot complex in bezit heeft gekregen. De oorlog stak een spaak in het wiel waar het de verwezenlijking van bouwplannen betrof. Zij vormen thans wel een van de eerste taken voor de toekomst. Om in cijfers de groei van de coöperatie D.E.S. uit te drukken: In 1902 een leden tal van 412, een personeelsbezetting van 4 man en een omzet van f 32.614.46. In het boekjaar 1950/51, toen het inwonertal van Schiedam inmiddels was gegroeid van 27494 tot 74.406, een ledental van 4369, in het bedrijf 118 werknemers en een om zet van niet minder dan f 2.323.376.78. Het laatste cijfer werd bereikt in negen kruidenierswinkels, twee banketwinkcls, de bakkerij en het melkbedrijf, waarmee „Door Eendracht Sterker" de tweede helft van de eeuw ingaat, gesteund door Schiedammers, afkomstig uit alle gezindten. Ee n figuur, waaraan Schieam heel ivat te danken heeft, dat was M. C. M. de Groot, die in Maart 1935 op 74- jarige leeftijd in Scheveningen overleed. Als firmant verbonden aan de Spiritus- maatschappij Gebrs de Groot, ontwik kelde hij in het Schiedam van omstreeks de eeuivwisseling een grote sociale acti viteit, die niet heeft nagelaten zijn stem pel te drukken op veel wat in deze stad tot stand kwam. Zelf zeer gefortuneerd, meed hij de in die dagen met zoveel fel heid gestreden strijd om sociale recht vaardigheid niet en in vrijwel al zijn initiatieven, gelukte of mislukte, her kende men zijn idealistisch streven naar een maatschappelijk bestel waarin de rechten van ieder mens op arbeid en be loning zouden zijn vastgelegd in een ivederzijds verantwoordelijkheidsbesef. Hij was een zoeker naar de synthese tussen het aan de macht zijnde libera lisme en het opkomende socialisme. Behalve de D.E.S., die een van zijn scheppingen mag heten, had M. C. M. de Groot het nu weer verdwenen Volks huis, eerst Lange Haven 5 7, later Lange Haven 131, gesticht. Nadien zou hij het laatste pand aan de gemeente Schiedam schenken met de bepaling dat hierin de Gemeente-Bibliotheek zou worden ge vestigd. Aan de zelfopvoeding van de „gewone manleverde hij ook buiten Schiedam trouwens een belangrijke bij drage door zijn grote financiële steun bij de oprichting van de Wereld-Biblio theek. Een sociaal probleem lag ten grondslag aan de oprichting van de drukkerij „De Eendracht*'waarvan hij zelf zes en dertig jaar directeur zou blijven. In de huidige bedrijfsvoering is ondanks het achterhalen van veel'pro gressiviteit door sociale overheidsmaat - regelen nog duidelijk zijn opzet te her kennen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 10