GRANDIOSE REVUE OP NIEUW CONCERT-PODIUM 95 tijen zullen zijn, omdat we liever een Plantage-Parade dan een Plantage- Ravage hebben. Er komen dan weer wat rustige dagen, maar de laatste Zaterdag van de Feestweek komen de sportenthou- siasten opnieuw aan hun trekken, wanneer in het Volkspark een motor- polowedstrijd wordt gehouden, een evenement waarmee Schiedam nog kennis moet maken en dat zeer veel belooft. Tussen alle sensatie door gaan de stedelijke gymnasten hun kunnen en kunsten vertonen. En dat dan wat de sport betreft. Revue Maar nog zijn we niet aan het eind dezer summiere opsomming gekomen. Al maanden en maanden lang is men bezig aan een tweede grote amateur revue, weer onder leiding van Lou de Groot en ditmaal „Ga je mee op reis" getiteld. Op 25, 26, 27 en 28 Augustus zal men er in het Passage theater zijn hart aan kunnen ophalen Dan zijn er vele excursies gepro jecteerd, naar stedelijke bedrijven en naar de trans van onze onvolprezen Sint Janskerk, die verleden jaar al zoveel bezoekers trok en opnieuw een prachtig uitzicht over stad en omtrek gaat geven. Slot Tja, en dan de slotavond. Het moest een knalavond worden, was de algemene wens. Welnu, men wist niets knallers te vinden dan een groots en imposant vuurwerk, dat in de Nieuwlandse polder wordt afgestoken, zodat duizenden langs de Vlaardinger- dijk van sterren en vuurpijlen zullen kunnen genieten. Het wordt een vuurwerk, waarvoor Rotterdam en Scheveningen zich de stedelijke vingers zullen aflikken. Een lichtend hoogtepunt van een week vol lichten en hoogtepunten. En wanneer dit alles gedurende ne gen dagen iets van de Olympische sfeer in onze stad zal weten te toveren, iets van de Olympische gedachte bovenal, van vriendschap en samen- streven, dan zullen wij met recht kunnen zeggen: „Zie je wel, veel beter dan dit kan het nu haast niet meer!" Een Vader kan met zijn eerste zoon niet zo gelukkig geweest zijn, als wij het waren met ons nieuwe concert podium. Ook wij hadden in spanning gezeten. Zou het acoustisch een goed, een matig of een slecht instrument blijken te zijn? Op die Vrijdagmorgen van 25 Juli, toen aannemer Leenderts de laatste stellingen 's ochtends vroeg aan het slopen was, rees de spanning tot een hoogtepunt. Met de eerste maten van „Leichte Kavallerie" werd het duide lijk, dat zowel de trompetten als de hout-blazers zich thuis voelden, maar met de violen was het nog niet je dat. En juist die violen zouden moeten bewijzen, dat Schiedam een nieuw leven van concerten ook buiten de Vacantieweek tegemoet ging. Van symphonie-concerten naast de eigenheimers der Harmonieën. Na twee uur experimenten hebben wij dé architecten Kammer en Pol gefeliciteerd en vanaf dat ogenblik dachten wij nog alleen maar aan de toekomst van deze nieuwe loot aan de Gemeenschapsboom. Het zou een feest van muziek worden daar in de Plantage en nooit zou het park meer mensen ten dienste zijn als recreatie- en cultureel centrum in eigen stad. Van nu af zou de Plantage een Parade-plaats worden van bijzondere culturele evenementen, of dit nu was op ernstig of op vrolijk gebied. Zo dachten wij en toen waaide het programma van de Vacantieweek op de tafel. Plantage-Parade noemen de organi satoren de avond-voorstellingen op het nieuwe concert-podium en naar te doen gebruikelijk bij zo'n revue gaat de kapel voorop. Vlak erachter loopt Orpheus. Dat komt, omdat Kapitein Gijsbert Nieuwland het met dit mannenkoor zo best stelt, dat hij niet bang is om zelfs het Amerikaanse musical-show repertoire onder han den te nemen. Heel wat Nederlandse dirigenten zouden hun wenkbrauwen fronsen bij het horen van de naam „Showboat". Niet onze Kapitein. Het gaat er allereerst om, of dit genre verantwoord is. Dat hangt van arran gementen en bewerkingen af. De muziek op zich is voortreffelijk. Bo vendien is het goed het publiek te laten horen, dat ook het populaire meer dan een deun kan zijn. Op Vrijdagavond, 22 Augustus, daags na dit openingsprogramma, trekken de Schiedamse amateurs voor bij. Met de kleuren van de vaandel klasse, waarin zowel St. Ambrosius als O.B.K. uitkomen. Schiedamse tur ners en turnsters gaan de bruikbaar heid van het podium voor ring-demon- straties en rekstokoefeningen bewijzen. Na de geluids-experimenten kan de Zaterdagavond van 23 Augustus niet snel genoeg nader konden. Dan immers komt Piet Ketting concer teren in een programma, waarin voor het eerst symphonische muziek zonder geluidsversterking te beluisteren zal zijn. Het programma is echt voor de liefhebbers van het in het gehoor lig gende genre, Boieldieu, Haydn, Mo zart, Schubert. Jaap Stotijn komt in een hobo-concert soleren en er is ook een concert bij voor klarinet- en hobosoli. Als dit programma niet in staat is enthousiasme voor openlucht concerten en podium los te slaan, zal niets daartoe in staat blijken. Op Maandag komt het Byzantijns- Slavisch Koor, dat voor een kleine groep Schiedammers zo'n onverge telijke indruk heeft achtergelaten, dat niet geaarzeld is nu voor grote toe loop de prachtige zang der bassen en de rijkdom van de Slavische muziek te openbaren. Dat het tweede deel van de avond aan de Jonge Fliere fluiters is gewijd, komt deels om met het lichte genre het onbekende te ontsluiten, deels om te laten zien, dat ook ontspanningsmuziek goed kan zijn en veel studie vraagt. Perintis Budaja is de naam van een Indonesische groep, die uit liefde voor de Javaanse cultuur gamelan-muziek maakt en eeuwen oude dansen uit voert. De beslotenheid van de Plan tage met het dichte lommer moet ideaal genoemd worden om de be- f 1

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 19