I s Pi t Bèk-af 114 <p* (uvm ^/oWcvts/ A FWACHTEN," zei Gijsbert Nieuwland, de kapitein der muzikale Mariniers, 11 „na afloop zal ik mijn duit wel in het zakje doen.'''' Jn al hun simpelheid tvaren dit voor Schiedam èn voor de gemeenschap historische woorden, omdat ze gesproken werden op die gedenkwaardige avond van de 21e Augustus, vlak voordat het podium ten aanschouwe en aanhore van vele duizenden officieel de vuurdoop zou ondergaan. Dat 't een fraai boutvsel was beaamde iedereen en dat de intiem-besloten Plantage wel eens tot een unieke openlucht-concertzaal zou kunnen uitgroeien leed eveneens weinig twijfel, maar ivacliten teas en bleef vooralsnog op de eerste acoustische resultaten. Vandaar Nieuivlands voorzichtige woorden. Maar toen 't orkest na enig ceremonieel de eerste gang van het muzikale menu had geserveerd, toen meer dan zesduizend handen op elkaar kletsten en vele voeten die ovatie op zand en grind kracht bijzetten, toen glunderden niet alleen bestuurs leden, belanghebbenden en gasten op de eerste rijen, maar ook de dirigent draaide zich half om, en uit de hand, die net nog de dirigeerstok had gehanteerd, schoot een duim omhoog en boven die duim plooide zich een zó brede glimlach, dat 't gesproken antwoord op de algemene vraag, na afloop gegeven, eigenlijk mosterd na de maaltijd was geworden We zeiden het échter reeds, het oordeel over deze eerste glorierijke avond was voor de SG èn Schiedam van historische betekenis en dient daarom, evenals dat over de andere zeven uitvoeringen, worden. geboekstaafd te „Ik ben bèk-af," zei Nieuwland na afloop, toen de machtige slotaccoorden van Jerome Kerns ,,01' man river" nog tussen de bomen leken te zweven. „Ik ben bèk-af, omdat dit podium alles eist van een dirigent. Het is zo ontzaglijk gevoelig, dat ik voortdu rend 't gevoel heb gehad alsof ik in de Radio-Studio was. Elk nootje krijgt hier zijn eigen waarde, elk foutje neemt 't volle pondEn 't maakt hoegenaamd geen verschil of 't nu de blazers zijn dan wel de strijkers, het koper of het riet.Klonk het goed in de zaal?" „In de zaal". We konden hem verzekeren dat het in de „zaal", ofwel tussen de bomen onder de sterren, op vrijwel alle plaat sen magnifiek had geklonken, al was er dan even wat geëxperimenteer ge weest met de microfoons, deze eerste avond dienst doende voor sopraan zangeres Anneke v. d. Graaf en tenor zanger Henk Dorel, die niet weinig tot 't algehele succes bijdroegen. Ook zij hadden zich eerst wat onwennig gevoeld tegenover zo'n reusachtig groot publiek en zomaar

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 10