i in de vrije natuur, inaar enthousias me had ook bij hen al gauw de onwen nigheid opzij geschoven. Zo werd deze openingsavond een onvergetelijke gebeurtenis, eindigend in knipoogjes, opgestoken duimen, schouderkloppen en hartgrondige feli citaties, waar men ook Keek of was Gymnastiek. Van niet minder bfllang was echter de tweede avond, opnieuw in span ning afgewacht, omdat nu het podium beproefd zou worden op andere dan louter acoustische kwaliteiten. Deze Vrijdagavond, de 22e Augustus, stond voornamelijk in het teken van de stedelijke gymnastiek en zo konden wederom talrijke duizenden zich over tuigen van de veelzijdigheid van het podium. Wat de dames van Excelsior lieten zien met ballen en knotsen mocht wellicht nog normaal heten, in die zin, dat dergelijke oefeningen ook op de planken van een niet al te klein theater uitgevoerd konden wor den. Maar de rekstok- en ringoefenin- gen, die daarvoor en later zowel heren als dames van DOK en THOR lieten zien, toonden aan, dat de schulp geenszins een aanwinst voor alléén muziekliefhebbers is. In feite reali seerde men zich pas bij het zien van de oefeningen aan hoogrek en ringen, welk een enorme ruimte door tegels, wanden en dak omsloten wordt, een Een hoogtepunt van het optreden van het Ballet der Lage Landen (3000 be zoekers) was ongetwijfeld „De familie Stastokgeïnspireerd op het bekende verhaal van Nicolaas Beets. In een der scènes viel Pieter van der Sloot toen nog aan het ballet der Lage Landen verbondenoverboordd.w.z. kwam in het gazon voor het podium terechtmaar werd door vrienden en maagden fluks weer hogerop getrokken. ruimte zonder hindernissen zoals gor dijnen, decortouwen, zetstukken of wat dan ook. Dank zij vele vroegtijdige opmetingen bleek 't mogelijk de benodigde stellages in zeer snel tempo op te bouwen en de avond was opnieuw een groot succes. Dat verenigingen met zo verschillende achtergronden als DOK en THOR hand in hand en rug aan rug cén harmonieus geheel vormden, was nog een extra reden tot Gemeenschapsvreugde, zoals er zovele in deze afgelopen Vacantie- week waren. Klassieke muziek. En zo waren twee avonden achtereen mensenmassa's naar de Tuinlaan ge togen om te zien en te luisteren en inmiddels was het Zaterdag geworden, Derde feestdag en.wéér een dag van experimenten. Want nu zou dan eindelijk antwoord komen op de vraag, of dit podium ook voor klassieke, voor symphonische muziek geschikt was. Het Rotterdams Kamer Orkest, onder leiding van de geestdriftige Piet Ketting, zou voor het al dan niet bevestigende antwoord zorgen. Toen wij met Ketting- spraken, lang voor het acht uur was, namen wij in hem diezelfde voorzichtigheid waar als twee dagen tevoren bij Nieuwland. ,,Het is een Kamer-orkest," zei Ketting met de nadruk op kamer, en qua volume moeten we het dus bij voorbaat al afleggen tegen grote or kesten. Maar afgezien daarvan vraag ik me maar steeds af, of deze schulp heus in staat zal zijn zowel de fijnste delen uit Schuberts Symphonie als de brede begeleiding van Haydns hobo concert „feilloos" te reproduceren en uit te zenden." De Ketting, die wij tijdens de pauze spraken, was een ander en gans onbe zorgd man. „Ik vind het ongelooflijk," zei hij onomwonden, „hoe het publiek 't hoort weet ik natuurlijk niet, maar hier, op het podium zelf, komt alles magnifiek door." Er waren die avond enkele factoren, die in hoge mate tot het welslagen bij droegen. In de eerste plaats was het volkomen ivindstil. Ten tweede waren er „slechts" 800 toehoorders, zodat iedereen een plaatsje vooraan vond en men dus dicht bij 't orkest zat. Over dat aantal waren sommigen ontevreden en teleurgesteld, maar voor een klassiek concert, gegeven tijdens een week met zoveel makkelijkeattracties en op Zaterdagavond, konden wij zo'n schare ivaarlijk niet klein vinden, in aanmer king genomen bovendien, dat het R.K.O. niet die bekendheid geniet van R.Ph.O., Residentieorkest of U.S.O. Dat het podium voor blazers ge schikter is dan voor strijkers ligt voor de hand, maar de mogelijkheden voor

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 11