116 de laatste groep werden onomstotelijk bewezen. Sommige Rotterdamse critici schre ven de Maandag daarop, dat de acous- tiek beter zou zijn, indien de zijwanden tot aan 't dak doorgetrokken werden, maar architect Kammer verzekerde ons, dat dit aan de hand van acous- tische feiten en theorieën niet juist is. Bij doortrekking loopt mén met name de kans op echo-effecten en zweving, al gaf hij toe, dat uiteraard een deel van het geluid naar achteren weg stroomt. Jaap Stotijn, de hobo-solist van deze avond, beklemtoonde alle loftuitingen nog eens, door de geluidsreproductie en intieme sfeer in alle mogelijke superlatieven te bezingen. ,,Het is heerlijk om in de open lucht te mogen spelen op zo'n prachtige avond," zei hij, „en wat heeft het publiek er van genoten. Dat er zo nu en dan kermis- geluiden doordrongen, gaf aan het geheel nog eens extra dat idee van spontaneïteit, dat gevoel van vrij mu siceren, waar wij in de concertzaal zo dikwijls naar snakken!" Russische lof Het heeft geen zin in details te treden omtrent de vijf avonden die volgden. „Hanny's Dutch Sisters" bewezen wederom, dat het podium voor grote zowel als kleine blaasorkes- ten uitmuntaud is en het Byzantijns Slavisch Koor had de twee microfoons nauwelijks nodig om circa 3-4000 toehoorders met prachtige sonore zang te boeien. De Russische dirigent Dr. Antonovitsch kon zich slechts in de rij scharen van de vele artisten, die vóór hem deze gelegenheid hadden geroemd. Tijdens de dansen van de „Perintis-Budaja"-Indonesiërs werd alleen nog eens beklemtoond welk een intieme sfeer hier geschapen kan worden en voor de acrobaten en hu moristen van de variété-avond was er het voordeel van een enorm publiek, dat in geen enkele zaal te lande ge herbergd had kunnen worden. Misschien werd de waarde van de nieuwe aanwinst 't duidelijkst tijdens het optreden van het Ballet der Lage Landen. Nimmer hadden wij kunnen vermoeden dat zovele duizenden naar Verdubbel de lezerskring ran ons blad Oosterse gratie: danseressen van het gezelschap Perintis Budaja. deze ietwat misdeelde tak van kunst zouden komen kijken, maar tevens werd met hun komst bewezen welk een ontzaglijk belangrijk cultureel werk door de fichiedamse Gemeen schap is en wordt verricht. Die avond zo vol van onvergetelijke schoon heid werd wellicht het hoogtepunt dezer Vacantieweek en een niet te missen wegwijzer voor de toekomst. Zo gingen acht avonden in non-stop tempo voorbij en nimmer waagde Pluvius het om ook maar met één druppel de sfeer van geven en genie ten voor en achter voetlicht te ver storen. De acht avonden liggen alweer een maand achter ons. De stad en de burgerij hebben de draad van het dagelijkse leven weer opgevat en tussen de bronzende bomen in de Plantage staat het podium op z'n eerste winter te wachten. Misschien zal het dromen van de vele beroemd heden, die er triomfen hehaaldcn en wellicht zal het piekeren over de ver langlijst voor volgend jaar. Verlanglijst Want, cn dit is tevens de oogst van de eerste serie uitvoeringen geweest, perfectie is nog geenszins bereikt. Een permanent kleedgebouw en toiletten zijn allesbehalve luxes, rui mere zitcapaciteit en amphitheaters- gewijze ophoging van „de zaal" even min. Een verend vlonder voor de dan sende gasten zou hij een volgend be zoek van het Ballet der Lage Landen een aanzienlijk lagere rekening voor versleten spitsen opleveren en moge lijk een nog grotere beweeglijkheid der dansers en springers, die nu maar van pirouettes afzagen op de stroeve tegels. Uitgebreide be- en omplanting van het terrein kan het geheel slechts ten goede komen en.... Maar welke Gemeenschap zou zich niet gelukkig prijzen in het bezit van zo'n uniek podium. En wat die wensen betreftniets is verkwikkender dati het streven naar perfectie, vooral wanneer die perfectie zo realiseerbaar is als hier. En wij denken weer aan Gijsbert Nieuw- land met die enthousiaste ivoorden: „Mensen-mensen, wat zijn jullie be nijdenswaardig met zo'n geest en zo'n podiuml"

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 12