E;ra^ndeDi:dthifeaT:LStnut Culturele 7ovg en perspectief 117 ER moet een tijd geweest zijn dat Schiedam alleen maar toneelvoor stellingen kende van goedwillende, maar lang niet altijd tot een behoorlijk resultaat komende amateur-tonelisten, verenigd in een van de vele plaatse lijke verenigingen op dit gebied. De eerste Schiedammers, die ertoe kwa men een plan te opperen voor het brengen van het beroepstoneel naar deze stad, zullen zeker geen toejui chingen van alle kanten te beurt zijn gevallen. Er is weinig *antasie voor nodig om te beseffen dat slagen van dit streven de meeste bewoners van Schiedam een utopie leek. We zijn nu bijna achttien jaar ver der en voldaan kan voorzitter K. J. Heijboer van de Schiedamse Kunst kring ons toevoegen: „Wij hebben de Schiedammers geleerd om in de eigen stad naar goed toneel te gaan." Inder daad, wat maar weinigen toen geloof den, hebben velen in de loop van die ken èn de speelperiode gebaseerd op het neutraliteitsprincipe, heeft zijn bestaansrecht bewezen. Na dc oorlog BIJ TONEEL ALLEEN KAN MEN NIET LEVEN was er vrijwel geen periode of er moest ook de kleinere manifestaties tot hun recht komen, tot hun doel willen komen, dan zal, zo ook buiten het bestuur van de Kunstkring de verkondigde mening gedeeld wordt, er geen andere op lossing zijn dan de vorm van een eigen organisatie, waarnaar in Schiedam zeker in brede kring met belangstel ling wordt uitgekeken. Ook op dit gebied kunnen wij niet meer tegen Rotterdam met z'n Volksuniversiteit, filmliga e.d. blijven aanleunen! Er zijn mogelijkheden genoeg op dit ge bied in het eigen territoir, laat men deze dan ook benutten!! Wanneer wij tekortkomingen schet sen, dan gelden deze bepaald niet voor het R.K. volksdeel, waar men in de Katholieke Kring een organisatie vindt, die eigenlijk heel het gebied omvat waarover wij het zojuist had den. Mocht de Schiedamse Kunstkring wegbefeidster zijn voor het beroeps toneel en het trekken van het publiek naar het theater, de Katholieke Kring, die in de na-oorlogse jaren ontstond, is ontegenzeggelijk een eind verder gegaan. Ook hier kent men de toneel- Bi; de kopfoto: Luid schalden de trompetten (van O B K toen in de polder Nieuivland aan de Troelstralaan de eerste van een com plex van 800 woningen door Burgemeester Peek van de bouwers leerden overgenomen. een wachtlijst voor de candidaat- leden worden aangelegd. Zo is het ook nu weer, ondanks het feit dat er een Katholieke Kring kwam en Vlaardingen er ondertussen een mo derne schouwburg bij kreeg, zodat ook daar het Nederlandse beroepstoneel z'n intrede deed. Toen wij dezer dagen dat gesprek met de voorzitter van dc Kunstkring hadden, was het eigenlijk in de eerste plaats om de mening van het Kunst kring-bestuur te peilen naar aanleiding van de van meerdere kanten geuite Vacantieiveek 1952 in cijfer» Aantal betalende bezoekers Avondvoorstellingen Plantage: Marinierskapcl en Orpheus: 2244, Rotter dams Kamerorkest: 561, Bvz. Koor en Flierefluiters: 1843, Indonesische Avond: 1819, Ballet der Lage Landen: 2369, Va riété-avond: 3101, The Hannv's Duteh Sisters: 3077. Totaal 15314 (v. j. 9195) Jeugdvoorstellingen: 18437 (v. j. 16208) Torenbeklimmen2639 (v. j. 2387) Stempcltocht 1618 (v. j. 2020) Excursies: 168 (v. j. 514) Wielerronde: 3510 (v. j. 3630) Motorpolo-wedstrijd 1687 Tentoonstelling „Onze Woning" 8758 (v. j. 6624) Bezoek Modelwonin gen Troelstralaan: 6500 wens om de basis van de Kunstkring te verbreden, het dus niet alleen bij toneel te laten, maar daarnaast ook kleinere, vaak niet minder belangrijke manifestaties ter hand te nemen. Wie rondspeurt in de stad, zal tot de erkenning moeten komen dat naast een intensieve actieve recreatie met velerlei aspecten deze kleine culturele bijeenkomsten bij bepaalde groepen vrijwel ontbreken. „Onze naam is in zoverre mislei dend, dat wij eigenlijk beter Schie damse Toneelkring genoemd zouden kunnen worden," aldus de heer Heij boer, die herinneringen weet op te halen aan de tijd dat het allemaal nog anders was, toen men ook in de Kunst kring nog vol vuur was om het werk uit te breiden. Maar in die grote kring bleek men er bitter weinig voor te voelen. Zo ging het, toen men ook wel eens wat anders dan toneel wou geven, zo was het niet anders toen er sprake was om ook concerten te verzorgen, alhoewel het besluit om van dit laatste voornemen af te stappen, misschien wel voor het grootste deel werd be- invloed door de toezegging van Toon kunst dat men daar actief zou zijn voor de opbloei van het plaatselijke concertleven, een toezegging, waarin men niet beschaamd is. Zal dus de groep Schiedammers die een volle bloei van het culturele leven afhankelijk stellen van de mate waarin

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 13