Het „groen" in onze stacl 4 AN het slot van onze eerste schets over het „groen" in /J Schiedam merkten we op, dat het Hnys te Riviere boom gaarden heeft bezeten. Deze boomgaarden zijn lange tijd intact gebleven. In zijn „Beschrijving van Schiedamdeelt A. J. van der Aa het volgende mede: „Bij toewijzing van het Hof van Holland, op den 2 Juny des jaars 1485, verkreeg de stad, tot het aanleggen van vestingwerken, naar de wijze van dien tijd, twee boomgaarden, aan de stadsmuren gelegen, welke Wouter van Matenesse van de grafelijkheid ter leen hield, mits, dat hem daarvoor een jaarlijkse rente van 24 pon den Hollandsch betaald werd". Deze boomgaarden van Matenesse waren in 1572 nog aan wezig; de kaart van Schiedam van Jan Janszoon Potter, ge dateerd 1572, geeft ze aan, evenals boombeplanting in de na bijheid van het Huys te Riviere. In de omgeving van Schiedam hebben vroeger meerdere kastelen gestaan o.a.: Spangen, Weena, Kralingen, Hillegaartsberg, en dichterbij, Spieringshoek. Het boekwerkje „Het voormalige kasteel Spieringshoek en zijn bewoners" van de hand van A. A. Lechner, geeft enige bijzonderheden van dit voormalige kasteel. Het kasteel Spieringshoek zou, schrijft Lechner, volgens Jacob Lois, gesticht zijn door Wouter Spiering, gesproten uit het Huis van Heusden. Deze Wouter was de eerste die de naam Spiering als geslachtsnaam aannam. Zijn tegen woordigheid bij de begrafenis van Dirk VII, graaf van Holland, in het jaar 1203, bewijst dat hij een aanzienlijk edelman moet zijn geweest. Ten tijde van de Hoekse en Kabeljauwse twisten had den Holland en Zeeland veel te lijden. Plundering en brand stichting waren schering en inslag. Ook over Spieringshoek heeft de brandfakkel gezwaaid. In het jaar 1351 heeft graaf Willem V van Holland het kasteel toentertijd behorende aan Hugo van Spieringshoek tot de grond doen afbranden. Spieringshoek werd herbouwd, doch toen in 1417 de strijd tussen Hoeksen en Kabeljauwen weer op flikkerde, is Spieringshoek ten tweeden male en wel in 1426, een prooi der vlammen geworden; evenals de kastelen Spangen, Weena, Kralingen en Hillegaartsberg. Het kasteel Spieringshoek is niet meer in zijn oude toe stand herbouwd. In plaats daarvan kwam een zogenaamde „Hoffstadt", een boerenhofstede dus. Verkoopacte In een verkoopacte d.d. 26 April 1619 staat; „de Hoff stadt van Spieringshoek met graften, cingelen, laenen, boomgaerden, boomen, getimmer en de Landen daeraen geleghen, groot in alles omtrent vijfthien margen met De kaart van De Gheyn (1598) laat duidelijk de boombeplantingen op de wallen en daarbuiten zien. Ook stonden er bomen achter de Grote Kerk. Terwijl de lakennering langzaam ten onder ging, bloeide een nieuwe industrie op. Op de kaart zijn talrijke lijnbanen te zien, die materiaal leverden voor de opkomende haringvisserij, die aan het einde van de zestiende eeuw in Schiedam meer dan honderd schepen naar zee zou laten vertrekken. ScHlUYMiM HOLLAND!*. CJVTTA5 AD jYO-SAM. KLWTVM .S1TA Schiedam

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 6