r~ VJ plaats van duizenden vogels van aller lei pluimage, een echt vogelparadijs dus. Ook in de Brielse Maas uitmon dende kreken herbergen vaak kluten, bergeenden of groenpootruiters even als dit het geval is met de enorme Robbenplaat, die in zee ligt, iets noor delijk van de uitmonding van de Brielse Maas. Bij helder weer zien we daar met de kijker talloze vogels en ook tientallen grote en kleine robben of zeehonden, die zich daar veilig weten en zich heerlijk laten koesteren door de stralen van de Augustuszon. Wij hebben er eens 84 tegelijk geteld. Bij lage waterstand kunnen we deze dieren tot op enkele honderden meters naderen, zodat zij met de kijker heel goed te zien zijn. Ook in de plantenwereld is er in Augustus zeer veel moois te zien. In de vochtige duinvalleitjes bloeien de schitterende parnassia's met hun hel derwitte bloemen in allerlei stadia van ontwikkeling. We zien polletjes zowel met knoppen als met bloemen, zodat iedere pol soms wekenlang in bloei staat. Op de drogere duingebieden, ja zelfs tot op het strand toe bloeit overal in rose pracht een laag groeiend bloempje, dat de prozaïsche naam van duizendguldenkruid draagt. Op het groene strand vinden we overal de bekende zeekraal en langs de kreken zijn hele plekken lila gekleurd door de schitterende lamsoren. De vlieren en de duindoorns in het duin dragen volop bessen, die in de volgende maanden duizenden en dui zenden spreeuwen, koperwieken, kramsvogels e.d. die op doortrek zijn naar het Zuiden, tot voedsel zullen dienen. Honderden konijnen brengen in het duin leven in de brouwerij, ofschoon hun aanwezigheid in zo groten getale in het geheel niet bevorderlijk is voor de plantengroei. Hier verneemt men dikwijls de schorre kreet van de fazantehaan, die bij onze nadering snel dekking zoekt in de rimboe van duindoorns, kruip wilg en liguster. Op het Breed, een weide-achtig ge bied tussen de duinen, vertoeven thans behalve kieviten en eenden talrijke watersnippen, die luid „snep-snep" Aan dit nummer icerkten mee: M. Holl, voorzitter S.G., W. O. Duys, P. Groenendaal, W. Hagen, H. Visser, A. de Jong, Sebastiaan, J. J. Schipper en M. Verkade. Foto's van Simon de Waard, J. van der Hoeven en Chr. Breur. Oude tekening en kaart beschikbaar gesteld door het Gemeente-Archief. roepend in zig-zag-vlucht het hazen pad kiezen. Men beweert wel eens, dat Augustus voor de natuurliefhebber eigenlijk de komkommermaand is, doch met be trekking tot het Natuurmonument „de Beer" is deze benaming stellig niet van toepassing. A. DE JONG

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 11