DITDATen nog wat 258 MOGEN wij u de vijf en zeventig dui zendste Schiedammer(se) voorstellen: Elisabeth Aletta van Noordennen, Edison- straat 53a. Omdat zij voor de stad ondanks haar prille jeugd al zo'n gewichtig personna- ge was, heeft burgemeester Peck met de wethouders Sabel en v. d. Berg en ook gemeentesecretaris Mr. N. J. Post, vader van Noordennen in de raadszaal van het stadhuis ontvangen. Dat was dus de ko mende vrouw. De gaande man was de directeur van Gemeentewerken, Ir. H. B. J. Aikema, die onze stad echter voorlopig zal blijven dienen in verband met de moei lijke kwestie van de dijkophoging, nood zakelijk geworden na de watersnood van 1 Februari. De Geref. Kerk kreeg een nieuwe predikant, ds. E. J. Oomkes uit Appingedam. En wie vertrokken er bij honderden tegelijk: de reigers uit de Plan tage, die genoeg hadden van een dagelijkse ergernis als de brandweer voor hen was. 't Gaf heel wat stof tot praten, die ver drijving, maar 't is er ondanks alles toch van gekomen. Vaste bezoekers van de Plantage konden zich weer wat vrijer be wegen. Maar ondanks die onuitwisbare vlekken in heel wat Schiedamse kleding stukken missen wij ze toch wel, onze kalkers. NIET alleen kalkende reigers kan het gemeentebestuur slecht zetten, ook zit er blijkbaar een wrok tegen die ouderwetse Dit is het ontwerp voor het Schiedamse oorlogsmonument, dat de Utrechtse beeldhou wer Van Luvn vervaardigde in opdracht van het gemeentebestuur. Het beeld zal t.z.t. een plaats moeten krijgen aan de Gerrit Verboon- straat, in de Kop van de Plantage. Voordal echter tot uitvoering kan worden gekomen, dienen eerst de betreffende beoordelingscom missies er nog hun oordeel over uit te spreken. De gemeenteraad heeft zich inmiddels met het ontwerp kunnen verenigen, kalkers van vroegere verkiezingsdagen. \Yaarom anders die keurige borden, waarop iedere partij met enkele (meer en vaak minder sprekende) biljetten de recht matige plaats in de rij kon innemen? Het was geheel in het kader van de rustige verkiezingssfeer, die zich op de laatste Woensdag van Mei ontlaadde in een al even rustige verkiezingsdag, waaruit een veranderde gemeenteraad (14 P.v.d.A., 10 K.V.P., 4 C.H.U., 4 A.R., 2 V.V.D., 1 C.P.N.) tevoorschijn kwam. Als de nieuwe Raad in September met het werk aan vangt, zal hij zich volop kunnen bezig houden met het onderwerp, dat zo graag om strijd in de verkiezingslectuur werd aangetroffen: de woningbouw. Men komt niet op braakliggend terrein, want we zijn er in Nieuwland volop mee bezig. Maar niet alleen daar verrijzen woningen en scholen in snel tempo, ook elders in de stad wordt gebouwd. Particuliere bouwers blijven niet achter. De woningbouwvereniging „Een dracht" zet aan de Lekstraat woningen neer en oud-wethouder van der Kraan heeft plannen uitgewerkt voor afsluiting van het tuindorp Kethel. EEN voor dit jaargetijde zelfs wat on gewone activiteit legde de hele stad aan de dag. Natuurlijk waren er de vaste pun ten, zoals Koninginnedag, de viering van de Bevrijding en het zich lekker rood laten branden door een verraderlijk voor jaarszonnetje, maar daarnaast hielden wij ons bezig met wielrenners, die voor het Rampenfonds reden, zagen jubilerende E.H.B.O.-ers wedstrijden houden met ta melijk griezelige effecten, lieten de jeugd weer starten met de schoolwandeltochten nadat de school-sportwedstrijden waren afgewerkt, waren aanwezig toen de S.V.V.- ers Flip Kan, Rienus Gosens, Frans Steen bergen en Jan Schrumpf voor hun 300ste wedstrijd werden gehuldigd en ontbraken niet bij het 45-jarig bestaan van „Schie dam", een van de oudste sportclubs die Vervolg van vorige pagina aan deese vergadering te Exhibeeren verscheide Plans, soo door de Architect deeser Stad, als door Horsman en andere geprojecteert, ten einden te mogen verneemen welke deselve de Leeden zouden oordeelen met het dessyn by bovengemelde resolutie breeder vermeit, best te zullen overeen komen. Waar op gedelibereert zijnde, hebben de Leeden Heeren Burge- meesteren voor hunne genomen moeite en gedane overteurens bedankt, en is wijders goedgevonden en verstaan dat Heeren Burgemeesleren souden worden versogt en gequalificeert, soo als deselve versogt en gequalificeert worden bij deesen, hel plan door gemelde Horsman geproiecteert met de veranderingen welke daar in soude mogen worden vereischt te volgen, en onder Directie van gemelde Horsman, den Heer Fabrijcq en den Architect deeser Stede het Nieuwerk zoodanig te doen beplanten, als sij ten meesten Cieraad van het werk en ten genoegen van het algemeen best zullen oordeelen te behooren.'''' Uit het bovenstaande blijkt dat het plan van de heer Horsman is uitverkoren. Wie of wat deze heer Horsman was, is niet bekend. Wanneer men bedenkt, dat in de 17e en 18e eeuw tuinen en parken in ons land veelal door bouwarchitecten werden ontworpen, dan mag worden ver ondersteld, dat de ontwerper van de „Plantagie" architect van beroep was. Naar de mode van die tijd was het ontwerp van de Plantage vrij strak van lijn; in hoofdzaak werd de lang gerekte strook grond door rechte wegen doorsneden; op enkele plaatsen trof men gebogen paden aan. Het geheel was regelmatig met bomen beplant, met een ondergroei van struiken, waardoor een bosachtig karakter werd ver kregen. In het midden van het breedste gedeelte van de Plantage was een rechthoekige ruimte alleen met bomen beplant.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 14