V.J De Schiedamse Gemeenschap 319 mouterij ging door brand een deel van de bovenbouw verloren. Het werd een oord van trieste verlatenheid Maar de tijd heeft niet stil gestaan. Hoe groot de kommernis van een halve eeuw geleden," wie in onze dagen over de (nieuwe) Ooievaarsbrug komt, vindt er de oude traditie in een nieuw kleed gehuld. In de plaats van het oude is de distilleerderij als moderne groot-industrie verschenen. Het was de N.V. Wenneker en Co., die uit breiding gaf aan haar reeds bestaande bedrijf dat in de onmiddellijke nabij heid al zo'n twee en een halve eeuw is gevestigd. Het verleden spreekt W anneer de resten van de opstallen zijn gesloopt, dan getuigt iedere steek van de spade in de grond, dat wij staan op historische Schiedamse bo dem. Naast de funderingen treffen wij soms twee dik naast elkander de funderingen aan van vroegere be bouwingen in steen van maat en vorm, welke wij sedert lang niet meer toe passen. Duigen van oude grondvaten, slieten (dunne heipaaltjes) onder de fundering van vroegere distilleerketels, resten van oude in baksteen rondge- stapelde welputten, en oude brede spoelingriolen, zo simpel geconstru eerd van houten vlotdelen en afgedekt met tegelplavuizen, getuigen van vroe gere welvaart en arbeid. De moderne techniek dreef zware betonnen heipalen door de dikke lagen klei en veen in de grond, tot deze steun vonden op de twintig meter dieper liggende zandlaag, die eenmaal bodem van de rivier de Maas was. Beton en staal werden toegepast om voor de fabrieksruimte grote over spanningen te kunnen bereiken. Hoe wel gebaseerd op de eeuwenoude prin cipes moesten immers de opstelling van een moderne bedrijfsapparatuur en de invoering van een fabriekstechnische organisatie mogelijk worden gemaakt. Tientallen vierkante meters zorgen voor voldoende lichtinval via het platte dak. Ongehinderd kan het licht binnen ook de parterreruimte bereiken dank zij sparing van een opening in de vloer van de eerste verdieping. Ondergrondse tanks, elk van een kamerinhoud, voor opslag van gedis tilleerd, zijn door dikke betonnen pla ten veilig beschermd tegen de lasten van een zwaar inwendig fabrieksver- keer. Bovengrondse tanks, in lange rijen opgesteld langs de wanden, af gewisseld met grote eikenhouten leg- IIet fabricageproces van gedistilleerd ontbeert uaar mogelijk de mechanisatie niet gers die altijd zullen blijven getuigen van het vakmanschap van de kuiper, maken als 't ware de technische meu bilering van deze ruimte uit. Lange rijen flessen en kruiken worden op electrisch gedreven loopbanden ge voerd naar de tapmachines en met wiskundige zekerheid via draaischijven geschoven tot onder de tappunten, mechanisch omhoog geheven, en ge vuld met het Schiedamse nat zonder dat daarbij een druppel verloren gaat. Even ingenieus werken de in de be- drijfslijn ingeschakelde kurk-, capsu- leer- en etiketteermachines. Een droog- tunnel, gebouwd boven de lopende band, geeft electrisch opgewekte warm te af, tot krimping van capsules en voor een stevige hechting der etiketten. Vanuit een centraal en overzichtelijk gelegen ruimte, opgetrokken van staal en glas, wordt het bedrijf geregeld en gecontroleerd. Een cantine, elders in de fabriek als entresol gebouwd, smakelijk ge meubileerd, biedt gelegenheid aan het personeel in prettige sfeer de rustpauze door te brenegn. Zo is dan alles modern, zelfs de peilglazen van tanks en leggers zijn van plasticMaar de firma voert het jaartal 1693 en als basis van alles is het feitelijke fabricageproces gebleven, zoals dit langs de weg der empirie tot ontwikkeling was geko men en reeds bekend was ten tijde van de oprichters, toen Willem III als stadhouder over de Lage Landen re geerde. Vanzelfsprekend is er ook een labo ratorium gebouwd, waarin de aloude werkmethode beter kan worden ge controleerd, de vele en verscheidene ingrediënten kwalitatief worden ge test, de juiste doceringen worden be paald, de alcoholsterkte wordt ge wogen en de zuiverheid, helderheid, klaarheid en rijpheid van het eind product worden vastgesteld. COEN KRAMERS Administratie en Abonnementen: Algem. Secretariaat, Plantsoen Gerrit Verboonstraat, Giro No. 549934, Tel. 68043 - Adv.: Kon. Ned. Boekdrukkerij H.A.M. ROELANTS, Lange Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 Aan dit nummer werkten meet M. Holl, voorzitter S.G., W. O. Duys, P. Groenendaal, W. Hagers, H. Visser, H. P. H. Geurts, Mr. H. A. M. Roclants, J. J. Schipper, C. Cramers, D. Schwa- germann, Sebastiaan. Foto's van J. van der Hoeven, Chr. Breur, Steef Zoetmulder en H. P. H. Geurts. Tekening G. Petersen. Foto op pag. 316 werd overgenomen I uit „Het Vrije Volk"

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 11