IIËT «KOEN I V ONZE ST A O IT WERELDOORLOG I was ten einde. Het normale I I leven hernam zijn gang. De bouivnijverheid kwam iveer op dreef. De Warande vormde de westelijke grens van de bebouwing, weldra echter begon de uitbreiding naar het Westen door te breken. Nieuive ivijken ontstonden, woonwijken met een geheel ander karakter, woomvijken, waarin het „groen'''' een be langrijke functie kreeg te vervullen. „Zwart" Schiedam begon zich om te vormen in „groen" Schiedam. Julianapark kroonjuweel van de Schiedamse plantsoenen Op velerlei gebied vielen tijdens en direct na de Eerste Wereldoorlog grote veranderingen op cultureel gebied waar te nemen. De schilderkunst, veelal de voorloper van nieuwe kunstuitingen, bracht reeds omstreeks 1914 het expressionisme als een drang om emoties te uiten en tot vorm te herscheppen. Ook in de bouwkunst kwam het expressionisme naar voren, deels ook als reactie op pure en zuivere stijlbe grippen van Berlage en zijn volgelingen. Hierdoor werd de bouwkunst meer bewogen van aard, hoewel, zoals welhaast vanzelf spreekt, de bouwkunst uit de eerste decennia van onze eeuw evenzo meetelde; doch aangepast aan de gewijzigde levenseisen, vooral ook op hygiënisch gebied. In de stedebouw begon de belangrijke functie van het groen erkenning te vinden, het organisch in het stadsplan opgenomen groen. In Duitsland en Engeland ontstond het volkspark-idee. Tot dusverre kende men het openbare park, dat ge legenheid tot wandelen bood, het „sierpark" met zijn bloemen-, heesters-, en bomenschat, het park met zijn sterk passief recreatieve inslag. Daartegenover werd aan het volkspark de eis gesteld, dat het in tegenstelling tot de meeste openbare sierparken volop gelegenheid en voldoende ruimte aan talrijke stede lingen moest bieden om zich gedurende het gehele jaar in de openlucht op te houden. Het volkspark moest beschaduwde wandelwegen be zitten, doch vooral zonnige speelweiden, die door een ieder zouden mogen worden betreden; daarnevens dienden er sportterreinen te zijn. Zulk een park moest in de nabijheid van de stad zijn gelegen, opdat de gehele bevolking er van kon profiteren. Ons Volkspark De aanleg van het Sterrebos, waaraan wij in het vorige nummer een beschouwing wijdden, werd na een tiental jaren gecompleteerd door dat van het Volkspark. Het Sterrebos ontstond door opspuiting van bagger specie uit de Waalhaven afkomstig; de aanleg van het Wie nu het Julianapark betreedt, kan zich moeilijk voorstellen dat er ook nog dagen zijn geweest dat het jonge groen het uitzicht naar buiten geheel vrij liet

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 12