Ons kunstbezit verrijkt 325 Wist u dat bier iets met kunst te maken kan hebben? Toch is het zo, als u uw pilsje maar in Denemarken drinkt, want daar wordt een groot percentage van de bierinkom sten aan kunstaankopen besteed. Zo zal het yerband tussen een Olivetti schrijfmachine en de kunst u ook wel ontgaan. Toch werd door deze Ita liaanse fabriek een wedstrijd voor een beeldhouwwerk uitgeschreven, die de gehele artistieke wereld maanden in haar ban hield. Weinigen zullen zich realiseren dat in Schiedam de le vensverzekering ook met de kunst te maken kan hebben, hoewel reeds het fraaiste moderne gebouw dat Schiedam bezit Dudoks HAY Bank toch zeker een aanwijzing in deze richting had kunnen zijn. In de hall van dit gebouw bevindt zich een bronzen reliëf van de stichter-stuwer der maatschappij, wijlen de heer G. W. van Bergen Walraven, door een van onze grootste beeldhouwers, John Raedecker. In de stijlvol gemeubileerde vertrekken siert één van Schuh- machers verdroomde doeken de wanden. Vele bewijzen van goede smaak te over. Deze traditie getrouw vierde de HAV Bank haar halve eeuwfeest op stijlvolle wijze. Zo verrijkte zij o.m. ons groeiend stedelijk cultuurbezit op verrassende wijze met twee beeldhouwwerken van bizonder hoog gehalte. De duizenden bezoekers aan de tentoonstelling Neger kunst gingen hieraan niet ongemerkt voorbij. Yelen ge noten, bewust of onbewust, van de grote plastische waar den van Altorf's bronzen aap, een werk ontstaan in de jaren dat de HAV Bank nog in de kinderschoenen stond. Velen ook kwamen onder de indruk van Andriessens' „Man voor het vuurpeloton". Een beeld van grote monu mentaliteit en bovenal van grote innerlijke waarden, waarden welke wij mensen, die de Tweede Wereldoorlog hebben ondergaan, onderkennen en in deze sculptuur ge kristalliseerd zien. Deze beelden zullen voortaan een plaats hebben midden in het oude hart van Schiedam, ook als reeds lang dit ge slacht in de rijen der ongenoemden z'n stille plaats zal hebben ingenomen, herinnerend aan ons leven en onze cultuur, waarvan deze schenking van de HAV Bank een waardevol symbool zal blijven. Mogen velen zich realiseren dat de innerlijke waarden van de mens van een volk zich in z'n cultuur uitspre ken. Mogen vele particulieren en bedrijven ook in de toe komst de behoefte gevoelen op deze wijze aan ons plaat selijk cultuurbezit bij te dragen. D. SCHWAGERMANN Mari Andriessen„Man voor het vuurpeloton Johan C. AltorfBronzen Aap

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 17