het toch al zwaar door het plaatselijk verkeer gefrequenteerde Koemarktplein belasten. Dat kan straks beter worden, wan neer de Burgemeester van Haarenlaan z'n loop door Nieuw- land voltooid heeft. Wie de Vlaardingerdijk passeert, kan tussen de nieuwbouw van Klein-Babberspolder en even later terzijde van de Algemene Begraafplaats het begin van deze verbindingsweg reeds waarnemen. Vrijwel parallel lopend met de spoorlijn naar Hoek van Holland trekt de Burgemeester van Haarenlaan een lijn naar Schiedam-Oost, waarmee ver binding wordt verkregen in het verlengde van de Prof. Kamer- lingh Onneslaan. Deze moet hiervoor de bestaande bebouwing aan het Stationsplein doorbreken, terwijl ter plaatse een brug over de Schie noodzakelijk wordt. Wanneer deze verbinding eenmaal gereed is, zal er voor het doorgaande verkeer een prachtige gelegenheid zijn ge schapen, het Schiedamse centrum te vermijden. Van Rotter dam komende zal men z'n weg kunnen nemen via Franselaan, Lorentzlaan, P. K. O. Laan, Burgem. van Haarenlaan, om tegenover Wilton-Fijenoord weer de Vlaardingerdijk te be reiken. Dat is dan één mogelijkheid die de stedebouwkundige ziet, maar het is slechts een klein onderdeeltje van het grote geheel. De oplossing van het Koemarktprobleem vraagt meer dan deze voorziening alleen. In het oorspronkelijk uitbreidingsplan werd gerekend op een tweede buitenverbinding, nu ten Zuiden van het stadscentrum lopend. Het is de weg, die van de Rotterdamsedijk voert via het industriegebied van Nieuw- Mathenesse, twee bruggen behoeft, één over de Buiten haven en één over de Nieuwe Haven, ongeveer ter hoogte van het politiebureau de Plantage doorkruist, aansluiting geeft op de Westerkade en ten slotte via de achter de Stadhouders laan door te trekken Prins Bernhardlaan het verkeer naar het industriegebied langs Wilhelminahaven en rivier en zo nodig in de richting Vlaardingen brengt. Wie het verkeer thans zijn ronding ziet nemen om het Koemarktplein, bemerkt dat buiten de autobussen van de R.E.T. slechts een gering deel van de grote stroom de Broers- vest gebruikt. Ook dat zal veranderen, want behalve de toe komstige woonwijken van Nieuwland wenkt over de Schie pal ten Noorden van de stad ook de geprojecteerde Rijksweg no. 20, de schakel tussen Rotterdam en de voorbij Vlaardingen al voltooide verkeersweg naar Hoek van Holland. De Broers- vest als uitvalsweg zal ongetwijfeld een heel wat intensiever gebruik kennen dan nu het geval is. Het maakt de tramlijn situatie b.v. eventuele doortrekking naar het Emmaplein er niet eenvoudiger op. Via de Broersvest en Lange Kerkstraat wordt de uitvalsweg naar Kethel-Noord met de daarvoor gelegen recreatiegebieden stadspark en sportveldencomplex Oudedijk bereikt. Deze route zal ongetwijfeld nieuwe drukte geven aan de Grote Markt en omgeving, evenals ook Dam en Korte Dam zullen profiteren van het daarachter gelegen woonreservoir in Nieuwland. Nieuwe Haven en Westvest krijgen een zwaardere verkeers belasting dan tot dusver het geval is. Deze komen immers te liggen in het verlengde van de grote verkeersweg, die ongeveer op de plaats van de tegenwoordige Laan Ons Genoegen de polder ingaat om door Nieuwland te gaan, onder de spoorbaan door te duiken en zich dan te splitsen in vertakkingen naar het tuindorp Kethel (met het nieuwe stadspark, het grote openluchtzwembad, de doorverbinding met de provinciale weg naar Den Haag) en in de richting Vlaardingen. Langs deze laatste weg worden in de eerste plaats de Vlaardingsc buitenwijken bereikt. Hierover geleide busroutes en het overige verkeer kunnen zodoende het traject via de Vijfsluizen ont lasten. In het verlengde van de provinciale weg is de rijksweg gelegen met de geprojecteerde verkeerstunnel direct ten Wes ten van de werf Wilton-Fijenoord. Deze grote tunnel, die naast de Maastunnel te Rotterdam de Noord-Zuidverbinding gaat dienen, krijgt op de duur een eigen (rijks-)aanvoerweg. Wat de betekenis van de uitvalsweg door Nieuwland be treft: hierlangs moeten tijdens het sportseizoen ook de tien duizenden worden gebracht om de wedstrijden van Hermes- D.V.S., S.V.V. en andere sportverenigingen bij te wonen. Wat wij hierboven schetsten, zijn slechts enkele hoofdzaken uit hetgeen de stedebouwkundige dienst alleen al op het ge bied van het verkeer bezighoudt. Daarbij komen nog tal van andere aspecten en factoren, die een grote rol spelen bij de totstandkoming van de nieuwe stad. Het is moeilijk om alles enkele tientallen jaren vooruit te voorspellen, ook al heeft men nog zulke betrouwbare berekeningen gemaakt. Wanneer men echter, in het Schiedam van de toekomst (ca 120.000 inwoners) levende, zich zal afvragen hoe men ,,toen" de stad zó heeft kunnen inrichten, dan zal er geen ander antwoord mogelijk zijn dan „dat men naar een zo goed mogelijke op lossing gestreefd heeft". Op de Broersvest ivordl het straks nog drukker

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 10