Ja? dat was toen r Hoofd/se) herinneringen 11 De paardentram en restaurant van Tol aan het Hoofd Schiedam in vroeger jaren.... wie iceet er nizl boeiend van Ie vertellen wanneer hij als kind hier opgroeidein deze stad, met zijn eigen beslotenheid, zijn ieder een-en-alles-kermende intimi teit, waar de straatnamen in de oude stad de vreemdeling vertvonderd bezig hielden en u aar het leven soms in alle opzichten gespeend scheen van de bewo genheid die buiten de begrenzing van Schiedam werd opgemerkt. Sociale mis standen en de rook van de branderijen hebben de stad lange tijd als „Zwart Schiedamgebrandmerkt, maar dat heeft aan de liefde van de velen die hier werkten en streefden niets kunnen af doen. „Je staat vaak verwonderd over zoveel verandering'1'', merkte kortgeleden een oud-Schiedamse op, toen zij enigszins verbluft door al het nieuwe dat haar geboortestad haar liet zien, even op adem kwam. Maar naast al dat nieuwe had zij toch nog veel teruggevonden van hetgeen haar uit vroeger dagen dierbaar was gebleven om de herinneringen die er aan vast zaten. Aan al die plekjes uaren plezante, minder plezante en soms tragische geschiedenissen verbonden, die weer namen, soms allang vergeten, lieten klinken, welke op hun beurt weer andere, niet minder boeiende histories opriepen. Oud-Schiedam, wie zou er beter over kunnen schrijven dan de mensen die er in verkeerden en voor wie het nog altijd ten volle leeft. Vandaar de introductie van deze nieuwe rubriek met als auteurs oude en niet te vergeten oud-Schiedammers. De eerste te publiceren bijdragen lagen reeds enige tijd in portefeuille. Voor de toekomst zullen wij het echter niet kun nen stellen zonder de hulp van allen in onze lezerskring die zich in hart en nieren Schiedammer weten. Het worden herinneringen in woord en beeld voor zover de aanwezige historische foto verzamelingen ons wat betreft de illus traties ten dienste staan. Daarnaast houden wij ons natuurlijk ook aanbe volen voor hetgeen aan oude foto's nog op onvermoede plaatsen aanwezig is. Mogen wij op veel bijdragen rekenen Mijn Schiedamse herinneringen begin nen op het Hoofd, waar het water een eeuwige en ons vaak overvallende vijand was. Bij hoog water schalde langs de Hoofdstraat de roep: „De vloed komt op!" Deuren en ramen werden van vloed planken voorzien, waarna het dichtsmee- ren met klei een aanvang nam. Maar zo goed kon het niet gebeuren, of de vloed verraste de bewoners nog wel eens. Tot grote schrik van allen bruiste het water dan over de schotten, binnen alles door wekend. Er was dus „hoog water" op het Hoofd, maar vaker nog „heet water". De vrou wen droegen voor huishoudelijke doelein den warm water aan uit de branderijen. Op zekere dag was het afgelopen met deze leverantie. De reacties hierop her inner ik me nog levendig, vooral omdat er zo'n aardig Schiedams taalgrapje aan verbonden is. Een oud vrouwtje hoorden wij toen in onvervalst Schiedams dialect opmerken: „(H)ere, (H)ere, op 't (h)ele (H)oofd geen (h)eet water meer!" In de branderijen zag ik als kind de mannen, die er werkten in hun ondergoed vanwege de constante hitte die er heers te. „Ouwe tijers" en de zure lucht die er hing rond de bij de branderijen behorende gistpakhuizen wie kan er het oude Schiedam zonder denken? M'n schooljaren vingen aan bij meester van der Hout op de hoek van de Warande. Ernaast was de gevangenis. Als wij voor de school speelden, was het ons verboden verder dan een bepaald paaltje te gaan. Daarachter was het vrije veld. In de winterdagen ging het over slootjes tussen velden op de schaats naar school. Het dempen van de Broersvest was voor ons kinderen een geweldig evene ment met als hoogtepunt de dag dat wij met de oude stadsgracht op de kiek kwamen. In de Kreupelstraat woonde de kruide nier, die zo prachtig dichten kon. Op Nieuwjaarsdag stond er b.v. op zijn deur: „Ik ben uit wensen met mijn wijf, gesloten tot een uur of vijf". Kwam je om een boodschap, dan kon je soms horen: „En hier heb ik ook nog vijgen, om de kinderen zoet naar bed te krijgen". In zijn winkel stond een grote cacaobus, waaruit idle (vervolg pag. li)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 11